PDA

Pogčedajte punu verziju : pad eCPM i sta uraditi ?


ivanhoe
09. 06. 2007., 04:04
u zadnjih mesec, mesec i po dana mi se na adsensu skoro prepolovila zarada na getbrushes.com. Svi parametri su ostali priblizno isti (impressions, CTR...), traffic je u blagom porastu, ali je eCPM drasticno opao.

Koje su mi opcije da probam da povratim eCPM iz mrtvih?

Za sada sam probao da obrisem stari competition filter, bez nekog efekta, a zatim sam probao da napravim svezi filter, sto takodje nije bitno pomoglo. Zatim sam sklonio par adsense unita koji su imali nizak CTR, to je malkice pomoglo, ali i dalje je vrlo slabo..

Dzordz
09. 06. 2007., 06:59
Sacekaj dva ili tri meseca.
Imao sam na jednom sajtu nedavno u roku od dva meseca pad za 75%, nije se skroz vratilo ali eto vratilo se bar jedan deo.

ivanhoe
09. 06. 2007., 15:16
hvala na savetu, ali razlika u zaradi je prilicna, par stotina $$$, tako da mi je frka da samo sedim i cekam, nadajuci se da ce se popraviti... trenutno sam na nivou zarade koji sam imao posle prvih 2 meseca rada, a sad imam skoro 3 puta vise klikova...

Uzgred tragajuci za ovom temom po netu, naleteo sam na dosta blogova i postova gde ljudi kukaju da im je negde od februara/marta na ovamo eCPM krenuo da pada znacajno. Jeste li imali vi slicnih problema?

ppavlovic
09. 06. 2007., 16:03
Meni je pala zarada za trecinu, al' posto mi je AdSense na srpskom sajtu to je izolovan slucaj. :)

Probaj da ubacis jedan Link unit na mesto horizontalnog menija. Ume da poveca broj klikova. :)

Cena po kliku pada (bar u poslednje vreme) otkad je Google poceo da nagradjuje "dobre" i kaznjava "lose" AdSense publishere. Oni navode primer serviranih reklama za dig. foto-aparate koji se nalaze na dva razlicita sajta, jedan koji ima stock photos i drugi koji radi review dig. aparata. Ociglednije je da ako neko klikne na Adsense reklamu na sajtu koji se bavi review-om dig. aparata da ce da pre kupi aparat nego li ako je kliknuo na stock photos sajtu. Samim tim, sajt sa review dobice vise $$ po kliku.

Probaj da izolujes "koristan" sadrzaj sajta kao sto je objasnjeno ovde (http://www.devprotalk.com/showpost.php?p=32710&postcount=11)i time povecas relevantnost oglasa.

Dzordz
09. 06. 2007., 16:04
Bas ta situacija, od 18. marta (smartpricing je valjda 17-18) pad za 50% pa onda 18. aprila za jos 50%.

ppavlovic
10. 06. 2007., 00:47
http://www.sitepoint.com/forums/showthread.php?t=480378

ivanhoe
10. 06. 2007., 02:52
Ajd dva pitanja na ovu temu, posto sam procitao razlicita misljenja oko ovoga:

Da li ad units sa losim CTR obaraju eCPM celog sajta, ili samo za taj oglas?

Da li je bitno da ad unit sa najvecim CTR bude prvi na strani, odnosno da li google oglase salje redom (prvo najbolje placeni, pa ostali)? Nedavno sam prvi put cuo za ovo na jednom blogu, lik kaze da mu je povecalo zaradu kad je izbacio sve oglase iznad onog koji je imao najveci CTR, tako da je on prvi na strani... jel to istina ili ne?