PDA

Pogčedajte punu verziju : Safari od sada na Windowsima


Dragan Babić
11. 06. 2007., 20:39
http://www.apple.com/safari/download/

Od sada možete da vozite Safari browser i na Windowsima. Pretpostavljam da će od sada ovaj odličan browser sve više i više biti prisutan među korisnicima, što je dobro naravno jer developeri uglavnom izbegavaju optimizaciju za njega pod izgovorom da se ne koristi dovoljno.

Izvor: dnevnikeklektika.com

MrSteel
11. 06. 2007., 21:41
super,
bar za testing
baguje malo, brisao sam njihove linkove ne slusa, cak i pukne

nisam video tvoj post kada sam ja postavljao temu jbg

Alkion
11. 06. 2007., 23:13
Safari is missing important resources and should be reinstalled.
Tako izgleda svaka druga stranica a da ne pricam sto su fontovi muljavi.
U cemu je fora?
Ne mogu ni u preferences, jer se krsi kao i kad pokusam da imortujem bookmarks-e

qq

Ilija Studen
11. 06. 2007., 23:19
Beta quality software. Ne očekuj previše. Bete su i napravljene da bi pucale po šavovima ;)

MrSteel
11. 06. 2007., 23:42
btw
apple je redizajnirao sajt

Milos Vukotic
11. 06. 2007., 23:49
Odlična stvar za šminkere koji nemaju para za Mac. Nabaciš neku OS X Leopard temu za piratski XP i pridaš Safari for Windows... :1004:

Ilija Studen
12. 06. 2007., 00:32
Ne zaboravi iTunes i QuickTime (Pro naravno, može se). Onda si skroz u dresu :)

Bojan Zivanovic
12. 06. 2007., 00:47
Sad sam skinuo Safari za Windows i radi odlicno.
Imam 10 otvorenih tabova trenutno, ne usporava, sve izgleda ok.
Sad cu da ga postavim za default browser...

BrainDamage
12. 06. 2007., 02:01
Je l' "+" u toolbaru znaci "add to bookmarks"? Nema tooltip pa pretpostavljam da to znaci, a redovno se Safari ubije kad ga tu pipnem :) Ne radi ni importovanje bookmark-a, al' sve ostalo radi ok.

Simpatican, fino za testiranje izgleda, ali ipak ga ne mogu koristiti umesto FF - ovih par ekstenzija mi "zivot znace" i totalno mi je sakat browser bez njih :)

ivanhoe
12. 06. 2007., 02:46
e sad jos da poteram ovo pod Wine-om :D

borstale
12. 06. 2007., 07:23
A što kod mene:
Safari can’t open the page.
Safari can’t open the page “http://www.google.com/”. The error was: “unknown error” ((null):10061) Please choose Report Bugs to Apple from the Help menu, note the error number, and describe what you did before you saw this message.

cvele
12. 06. 2007., 07:46
odlicna stvar, jedva cekam da izadje iz bete :) taman je FF poceo da slackuje, valjda ce ovo da ih potera

LiquidBrain
12. 06. 2007., 09:04
e sad jos da poteram ovo pod Wine-om :D

heh... ja furam cross office :)

cvele
12. 06. 2007., 10:20
heh... ja furam cross office :)

nije li cross office wine sa jos par cuda?


warez i na linuxu furas... ccc

Mr.Paja
12. 06. 2007., 10:21
Odlična stvar za šminkere koji nemaju para za Mac. Nabaciš neku OS X Leopard temu za piratski XP i pridaš Safari for Windows... :1004:

Nema potrebe za toliku muku samo nek instaliraju Mac OSx86 (http://wiki.osx86project.org), ja sam uspeo da ga poguram na AMD platformu i sve je tu i safari, i itunes i quicktime .... i sve radi ko pravi Mac ;)

Goran Aničić
12. 06. 2007., 10:34
Kod mene je krahirao još na startu tako da se nijednom nije ni pokrenuo ;)

Ilija Studen
12. 06. 2007., 11:16
Radi prilično lepo na AMD mašini, nisam probao na svom PC-ju.

S obzirom na prve utiske (gomila problema i bugova) mislim da je ovo baš dinamičan period za Safari tim :D Cimer već duže vreme koristi iTunes na Windowsu tako da se vidi da Appleu nije problem da portuje Mac app na Windows, samo im izgleda treba vremena da popeglaju i ustabile sistem.

LiquidBrain
12. 06. 2007., 11:31
nije li cross office wine sa jos par cuda?


warez i na linuxu furas... ccc



cross office jeste wine sa GOMILOM cuda :)
Ja placam software koji koristim :1094:

marinowski
12. 06. 2007., 11:59
Instalirao sam Safari na 64bitnu Vistu, radi jako lepo.

Sve mi se cini da na brzini dobijaju i tako sto dozvoljavaju vise od 2 konekcije po serveru, probao sam da pregledavam mape sa tileovima, stvarno se brzo ucitava.

[nq]
12. 06. 2007., 16:02
Meni je radio celih minut, izbacio par poruka i pukao. :)

DejanVesic
12. 06. 2007., 16:14
Ali što ružno renderuje fontove:

http://www.vesic.org/img/archive/FF-Saf.png

(levo FF, desno Safari 4 Win).

Strašno.

nixa
12. 06. 2007., 16:24
Nisi radio na Mac-u po svemu sudeći.

degojs
12. 06. 2007., 16:29
^Nisam ni ja :) ali fontovi desno izgledaju baš loše..

caboom
12. 06. 2007., 16:32
da, malo su muljavi ;)

degojs
12. 06. 2007., 16:36
Pa 'el to tako izgleda i na Macu?

jablan
12. 06. 2007., 16:36
:D Kakvi li će tek da budu kad ga budu portovali na linux...

degojs
12. 06. 2007., 16:40
^Neće biti razlike u odnosu na ostalo :D

nixa
12. 06. 2007., 16:54
Ne, nego na Mac-u postoji Helvectica :)

Ilija Studen
12. 06. 2007., 17:21
Hehe.

Mene je uvek nerviralo kako jadno fontovi izgledaju na Windowsu (tako tanki, mršavi, oštri...) i uvek mi se više sviđao font smoothing koji je po defaultu uključen na Linuxu i Macu. Moje subjektivno viđenje...

Gde su nam type eksperti? Kada programeri počnu da pričaju o fontovima i šta je bolje, a šta lošije stvari obično ne izađu na dobro.

degojs
12. 06. 2007., 17:29
Mene je uvek nerviralo kako jadno fontovi izgledaju na Windowsu (tako tanki, mršavi, oštri...) i uvek mi se više sviđao font smoothing koji je po defaultu uključen na Linuxu i Macu. Moje subjektivno viđenje...


Na Windowsu XP mora da se uključi (ClearType), a na Visti je antialiasing uključen po difoltu.

Što se Linuxa tiče i antialiasinga, bolje da ne počinjemu temu..

DejanVesic
12. 06. 2007., 17:35
Clear Type jeste uključen (Win 2003 Server), probano i na Visti ali je i dalje zmrljano i boldovano samo tako.

Da, jeste stvar ukusa :-)

STELLANOVA
12. 06. 2007., 18:01
Najvise nervira sto su prozori i dalje zaobljeni tj. zaobljenih uglova tako da kakda maximizujete prozor i liknete na desni ugao prozora ugasicete aplikaciju koja je u pozadini :)

degojs
12. 06. 2007., 18:29
Interesantna stvar je - sigurnost:

It took security engineers perhaps less than two hours yesterday to introduce Apple's surprise entry in the field of Windows browsers to the big, cruel world of exploits and vulnerabilities, following its introduction yesterday morning at WWDC.

As a result, much of the clout Safari had received as the secure browsing alternative to Internet Explorer and Firefox -- as long as it was on a Macintosh -- was burned off like fire to a flash fuse.
...
"I downloaded and installed Safari for Windows 2 hours ago, when I started writing this," Larholm wrote, "and I now have a fully functional command execution vulnerability, triggered without user interaction simply by visiting a web site."

http://www.betanews.com/article/Day_One_for_Safari_for_Windows_Becomes_ZeroDay_Nig htmare/1181661606

degojs
12. 06. 2007., 19:30
Auu.. njima izgleda tek predstoji "kaljenje"..

It took all of two hours for researchers to find 6 bugs in the Windows version of Safari, 4 DoS attacks and 2 remote code execution bugs.

Now granted, Safari is a beta and some bugs are to be expected, but six in one afternoon does not bode well for Apple’s second foray into Windows software.
..

Siguran sam da će Safari na Win biti extra stvar za sve web developere, za ostale možda ipak bolje ostati uz FF (ili IE7 na Visti).

caboom
12. 06. 2007., 19:35
pa kontam da je to i glavni razlog zasto su izbacili safari za win, sumnjam da safari ima nekog potencijala da uzme bilo kakav primetan market share na win-u.

nixa
12. 06. 2007., 19:49
Da si gledao keynote, video bi da je iTunes imao da sada 500 miliona download-a ( Win based ). Ako uz sledeći update iTunsa ponude i Safari ...heh .. biće zanimljivo

caboom
12. 06. 2007., 20:03
i ... imaces 500 miliona download-a safari-a. realno, itunes ima toliki broj download-a iskljucivo zahvaljujuci ipod-u i itunes store-u (da li ga bese bundle-uju i sa quicktime-om za win, nisam siguran?), nisam siguran kako safari upada u taj niche.

degojs
12. 06. 2007., 20:03
Da si gledao keynote, video bi da je iTunes imao da sada 500 miliona download-a ( Win based ). Ako uz sledeći update iTunsa ponude i Safari ...heh .. biće zanimljivo

Hmmm.. excellent observation.

A ako i bude išlo loše oko sigurnosti Safarija na Win, uvek mogu da to okrenu u svoju korist: "Vidite kako je Win loš." :)

nixa
12. 06. 2007., 20:21
caboom , ovde nije rec o tome da li ce ga neko imati na masini ili ne.Ali ne zaboravite da borba za market share nije samo u tome ko ce koji rendering machine da koristi za html i js , vec da realno imati dobar browser znaci i profit ( non IE ) , firefox je zaradio nesto preko 20 miliona prosle godine.

Ako Apple vidi u tome svoj niche, a ne zaboravite da je to jedna od naj inovativnijih kompanija u prosloj godini, lako moze da se igrarija prenese i na druga polja ( reklame, PR ...etc )

Suma sumarum, nama jos uvek nije jasno ( kao i mnogima ) zasto je ovaj potez uradjen?! Kada su uradili istu stvar za iTunes , prvi feedback je bio wow, sada mozemo da slusamo muziku kao na Mac-u,a epilog stvari je da izmedju ostalog taj potez im je doneo 75 % market share-a mp3 playera u USA.

caboom
12. 06. 2007., 20:29
yep, ali apsolutno ne mora da se desi ista stvar sa safari-em broj download-a nece apsolutno nista znaciti dok ti statistike ne pokazu da li se broj korisnika koji ti dolazi sa safari-em povecao. uostalom, najbolje je sacekati i videti. meni je nekako tesko da odvojim itunes, itunes store i ipod i nekako imam problem da vidim safari u svemu tome, plus morace da ponude dosta vise od "look ma, looks like apple" da bi neko pozelo da zameni IE ili FF istim.

p.s. ovo je delimicno biasovano time sto ne podnosim itunes, totalni crap-player ;)

Bojan Zivanovic
12. 06. 2007., 20:54
Evo ja sam probao da koristim samo Safari danas, i odustao sam, fontovi mi stvarno smetaju... Ima u podesavanjima 3 tipa umeksavanja ivica, al nijedan ne izgleda dobro kao IE7/FF/Opera.

S druge strane, svidja mi se sto je brz, lepo radi...
Kada bi sredili fontove bila bi milina.

Dragi Tata
12. 06. 2007., 21:06
Inače, evo nešto o tim fontovima direktno od Joela: http://www.joelonsoftware.com/items/2007/06/12.html

Ivan
12. 06. 2007., 21:13
Ja jos uvek nisam uspeo da pokrenem ovu aplikaciju ...

caboom
12. 06. 2007., 22:03
offtopic - koliko ljudi ovde skida aliasing na fontovima u IDE-u/editoru? meni je obicno prvi impuls da stavim profont i ubijem aliasing na istom, ali sam primetio cak i bizarne slucajeve da ljudi ne koriste fixed size fontove, tako da sam radoznao.

degojs
12. 06. 2007., 23:33
offtopic - koliko ljudi ovde skida aliasing na fontovima u IDE-u/editoru? meni je obicno prvi impuls da stavim profont i ubijem aliasing na istom, ali sam primetio cak i bizarne slucajeve da ljudi ne koriste fixed size fontove, tako da sam radoznao.

Verovao ili ne, kod mene imaju, čini mi se, dvojica ljudi što rade sa proporcionalnim fontovima. Boga pitaj.. :D

Inače, ja na XP držim kako je po difoltu, bez antialiasinga, nešto mi se ne sviđa antialiasing u XP, ali u Visti su isto odradili f.e.n.o.m.e.n.a.l.n.o.

Inače, evo nešto o tim fontovima direktno od Joela: http://www.joelonsoftware.com/items/2007/06/12.html

Opa miki..

That said, I'm curious why Apple's default font rendering strategies, to my eye -- and to the eyes of at least two other people -- are visibly inferior to Microsoft's on typical LCD displays.

This is exactly the kind of graphic designer-ish detail I'd expect Cupertino to get right, so it's all the more surprising to me that they apparently haven't.

jablan
12. 06. 2007., 23:42
@caboom: Nema šta da skidam AA, bitmap fontovi (npr .proggy square koji koristim) se ne AA-suju po difoltu.

BTW, Vesić i ostali, ako koristite ClearType (što je logično ako imate LCD ekran), nema smisla da kačite skrinšotove jer se subpixel smoothing ne dâ snimiti u skrinšot.

Edit: Al se Džoel isprovaljivao najstrašnije: "To see the following illustration correctly, you need to have an LCD monitor with pixels arranged in R,G,B order, like mine. Otherwise it's going to look different and wrong." Baš ovo o čemu pričam gore, ne mogu da verujem da čovek ne kapira da se na skrinšotu ne može uhvatiti subpixel smoothing...

degojs
12. 06. 2007., 23:54
BTW, Vesić i ostali, ako koristite ClearType (što je logično ako imate LCD ekran), nema smisla da kačite skrinšotove jer se subpixel smoothing ne dâ snimiti u skrinšot.

Edit: Al se Džoel isprovaljivao najstrašnije: "To see the following illustration correctly, you need to have an LCD monitor with pixels arranged in R,G,B order, like mine. Otherwise it's going to look different and wrong." Baš ovo o čemu pričam gore, ne mogu da verujem da čovek ne kapira da se na skrinšotu ne može uhvatiti subpixel smoothing...

Pa u čemu je razlika jablane --- mislim da je više nego vidljiva i kod Vesića i kod Joela, a i kod ovog Attwood-a? Kako to --- na Firefoxu uspeva da uhvati nešto pa fontovi izgledaju bolje, a na Safariju ne? Na, pretpostavljam, istom desktopu?

Osim toga, što im ne bi verovali na reč?

caboom
13. 06. 2007., 00:06
@degojs - yup, i mene to fascinira; kada sam video to kod dvojice ex-kolega bio sam potpuno zbunjen. vremenom sam naucio da to prihvatam, ali sam izbegavao da gledam u kod kada me pozovu do njihovog stola, kulturno bih ih zamolio da mi bace kod na mail ili pokazu gde mogu da ga povucem iz svn-a. moracu da ceknem vistu, nisam jos imao prilike nazalost, posto sam prilicno vezan za *nix, tako da nemam ni najblazi osecaj za aliasing u istoj.

@jablan - ako puknes ttf-ove za profonts i pustis ga freetype na *nix-u, ili (zlo)upotrebis pakete za os/x, obicno je veoma mudro ubiti aliasing na odr. fontu/velicini inace sledi blaga glavobolja.

jablan
13. 06. 2007., 00:06
@degojs: Ja ne kažem da nema razlike, samo kažem da se jednostavno ne može napraviti veran screenshot subpixel smoothovanog fonta.

A očigledno je da postoji razlika i verovatno je uzrok tome što se FF, za razliku od Safarija, oslanja na operativni sistem kad je renderovanje fonta u pitanju. BTW, osim Safarija, Acrobat Reader je još jedna aplikacija koja renderuje fontove u sopstvenoj režiji, pa tako ima i posebno podešavanje za SPS (heh, subpixel smoothing) za sebe.

DejanVesic
13. 06. 2007., 00:15
BTW, Vesić i ostali, ako koristite ClearType (što je logično ako imate LCD ekran), nema smisla da kačite skrinšotove jer se subpixel smoothing ne dâ snimiti u skrinšot.

Ovaj, ne znam šta se ne da snimiti, ali je ovo veran prikaz onoga što vidim na ekranu.

Probao sam i na CRT-u i dalje stoji da FF/IE imaju daleko bolji prikaz fontova od Safarija.

jablan
13. 06. 2007., 00:36
Ama verujem (ne terajte me da instaliram to nedopečeno čudo), samo sam hteo da podsetim da snimanjem skrinšota sa ClearType-om, u slici ne dobijate ono što vidite na ekranu.

Ukratko: ClearType je subpixel smoothing tehnologija koja iskorišćava činjenicu da su tačke na LCD ekranima sastavljene iz tri "podtačke": crvene, zelene i plave, i to tako što ih različito osvetljava, povećavajući "glatkoću" krivih linija. Kad se napravi skrinšot, za svaku tačku sa ekrana (koja se sastoji iz 3 LCD podtačke), pravi se jedan piksel u bitmap slici, tj. gubi se informacija o osvetljenju podtačaka a time i sama njihova poenta.

degojs
13. 06. 2007., 01:10
^Hmmmm...?

Evo gledam sad Firefox "live" i gledam screenshot tog istog prozora u Paint.NET - ne vidim razliku (a daleko od tog da je razlika kao na one dve slike što je imenjak mi ostavio).

degojs
13. 06. 2007., 01:14
Ukratko: ClearType je subpixel smoothing tehnologija koja iskorišćava činjenicu da su tačke na LCD ekranima sastavljene iz tri "podtačke": crvene, zelene i plave, i to tako što ih različito osvetljava, povećavajući "glatkoću" krivih linija. Kad se napravi skrinšot, za svaku tačku sa ekrana (koja se sastoji iz 3 LCD podtačke), pravi se jedan piksel u bitmap slici, tj. gubi se informacija o osvetljenju podtačaka a time i sama njihova poenta.

Nešto mi ovo nije ispravna logika.

Kada se kupi informacija sa ekrana (praviš screenshot), naravno kupi se jedan piksel za jednu tačku, ali taj piksel i dalje ima 24-bita, što znači da je zadržana informacija za svaku R, G i B "tačkicu". Izgubićeš informacije jedino ako ručno kasnije smanjiš paletu u screenshotu..

Ili hoćeš da kažeš da pored ove 3, LCD monitor ima još 3 tačke za svaku od tih R,G i B? Ma jok.

xippi
13. 06. 2007., 02:24
radi ok ali su fontovi skroz musavi

vise o tome ovde (http://www.joelonsoftware.com/items/2007/06/12.html)

degojs
13. 06. 2007., 04:16
Izgleda da to nije problem Safarija na Win, već MacOS X ima generalno mnogo lošije iscrtavanje fontova na ekranu od Windowsa.

Sad sam malo gledao po netu.. pa ovo je.. pffff. Sve nešto gledam pa ne mogu ni da poverujem. Boga mi, od Applea sam očekivao bolje. WTF, pa ovo je kao na Linuxu, a to je bar besplatno.

Taj Stiv Džobs je definitivno najveći maher u IT. Ne samo da uspešno prodaje isti hardver kao i PC proizvođači (tj. iste komponente) za veću cenu, nego je još i ubedio ljude kako je to i softverski (MacOS X) bolje od Windowsa -- i to još kao posebno bolje za dizajnere :) Valjda tu ne računa ljude koji programiraju i generalno bulje u slova po ceo dan..

Pa od ovog čovek može samo da oćoravi.

Svaka čast čoveku.

P.S.
Komentar na tu temu:

This reminded me of an old Channel 9 interview with Bill Hill. Somewhere he describes how Apple does font rendering. I think he said that they just take the text and blur it a little.

(Evo i usporedbe MacOS X, Win2003 i Viste b2 što sam našao na netu. Nemam Mac pa ne mogu da potvrdim, ali ako je tako..)

bluesman
13. 06. 2007., 05:40
Pa dobro, ta fama se vuče još iz doba kada je PC stvarno bio kanta i kada je za ozbiljan rad bio potreban Mac, ali već od pojave 486-ice ili čim je portovan QuarkXPress na windows, ta razlika je bila nikakva, osim što je Mac već imao sav software i reputaciju. Pored toga, bila je i ona priča "koji si ti dizajner kada ne radiš na Mac-u"... Inače, tačno je da Mac nema dobar font-rendering, čak su i DTP programi ubacivali svoje neke sisteme ne bi li poboljšali situaciju.

marinowski
13. 06. 2007., 06:37
Ukratko: ClearType je subpixel smoothing tehnologija koja iskorišćava činjenicu da su tačke na LCD ekranima sastavljene iz tri "podtačke": crvene, zelene i plave, i to tako što ih različito osvetljava, povećavajući "glatkoću" krivih linija. Kad se napravi skrinšot, za svaku tačku sa ekrana (koja se sastoji iz 3 LCD podtačke), pravi se jedan piksel u bitmap slici, tj. gubi se informacija o osvetljenju podtačaka a time i sama njihova poenta.

Ovo nije istina. Kada se napravi screenshot, dobices ono sto je na ekranu, sa sve SPSom. Uostalom, jednostavno je, probaj: napravi screenshot, ubaci u neki program za obradu slika i povecaj. Videces subpiksele samo tako.

Nije besmisleno kaciti screenshotove, ostali ce ih videti isto, ukoliko koriste LCD monitore sa RGB rasporedom, a to je sada, valjda, najuobicajenije.

bNasty
13. 06. 2007., 08:50
Taj Stiv Džobs je definitivno najve?i maher u IT. Ne samo da uspešno prodaje isti hardver kao i PC proizvo?a?i (tj. iste komponente) za ve?u cenu, nego je još i ubedio ljude kako je to i softverski (MacOS X) bolje od Windowsa -- i to još kao posebno bolje za dizajnere Valjda tu ne ra?una ljude koji programiraju i generalno bulje u slova po ceo dan..

Pa od ovog ?ovek može samo da o?oravi.

Tipichan degojs :)

Flame wars aside, par stvari:

1. Prochitaj Joel-ov chlanak, sasvim je tachan. Izvlachiti font rendering iz konteksta celog sistema nije fer poredjenje. Provedi neko vreme u Safariju na Mac-u, videcesh da ce ti font rendering u FF-u/IE-u nakon tog iskustva biti blago recheno mlitav (recimo serifni fontovi su neuporedivo bolje renderovani na Mac-u). Joel je potpuno u pravu kada kazhe da Apple obraca pazhnju na to kako je font zamishljen da izgleda, a ne na piksele TFT-a.

2. Antialiasing sasvim lepo mozhesh da iskljuchish u svakoj aplikaciji ponaosob. Da ti ne postavljam sad skrinshot VIM-a sa Monaco (Apple-ovim) fontom u 10px BEZ aliasinga. Savrsheno oshtro i precizno za kodiranje. Na XP-u je i dalje ClearType "sve ili nishta" opcija (ili barem aplikacije ne daju opciju uskljuchivanja istog)

3. ClearType izgleda ochajno na CRT-u, Mac izgleda odlichno shta god da nakachish na njega :)

4. Apropo tachke 1 - zaista morash da prvo duzhe vreme koristish odredjeni hardver/softver da bi mogao tako da se razbacujesh jeftinim shotovima.

zira
13. 06. 2007., 09:17
Ne znam zasto su uopste objavljivali ovako bagovitu verziju, pukao je sa manje od 60 sec...

jablan
13. 06. 2007., 09:19
@marinowski, degojs: U pravu ste, ja sam se ispalio za skrinšotove. Izvinjavam se. :1003:

LiquidBrain
13. 06. 2007., 10:00
Meni safari lepo radi, i to bas lepo. A shto se tice samih fontova na MAC-u to je stvar ukusa. Meni se recimo svidja kako je to izvedeno na Mac OS-u, samim tim i na safariju. Mnogo mi je tekst pregledniji, citljiviji i ne zamara mi oci...

Toliko, sada samo da testiram sigurnost, pa cemo da vidimo :)

Dragan Babić
13. 06. 2007., 10:38
Evo kako da sredite crashovanje Safarija: http://www.mycity.co.yu/Web-browseri/Safari-od-sada-i-na-Windowsu.html#556489

Problem je izgleda u podešavanjima za jezik.

misk0
13. 06. 2007., 13:08
Probao na 2 monitora da ukljucim ClearType (jedan Samsung 959NF - CRT, drugi Samsung SyncMaster 931BF - TFT) i ni na jednom mi taj smoothing ne odgovara. Volim vidjeti 'jasno' slova...

DejanVesic
13. 06. 2007., 13:29
Evo jednog mišljenja sa kojim se slažem:

http://www.codinghorror.com/blog/archives/000885.html

degojs
13. 06. 2007., 14:56
...
4. Apropo tachke 1 - zaista morash da prvo duzhe vreme koristish odredjeni hardver/softver da bi mogao tako da se razbacujesh jeftinim shotovima.

Drugim rečima, trebaš da ga koristiš toliko dugo da i zaboraviš (da ima bolje)?

Čuj, čovek može da se navikne na svašta i da mu bude OK, to ne sporim (pogotovo ako ni ne zna da može bolje).

Navika je čudo, ali kad se stave dva screenshota, jeftina ili ne (šta ti to znači "jefin shot"?), jedan pored drugog, izlišno je pričati gde je kvalitet veći. Mislim, meni je besmisleno raspravljati dalje na tu temu. Svaka tebi čast ako ti je ono sa Maca kao "bolje" ili "dobro".

japan
13. 06. 2007., 15:40
joj :D

aleck
13. 06. 2007., 17:22
Drugim rečima, trebaš da ga koristiš toliko dugo da i zaboraviš (da ima bolje)?

Čuj, čovek može da se navikne na svašta i da mu bude OK, to ne sporim (pogotovo ako ni ne zna da može bolje).

Navika je čudo, ali kad se stave dva screenshota, jeftina ili ne (šta ti to znači "jefin shot"?), jedan pored drugog, izlišno je pričati gde je kvalitet veći. Mislim, meni je besmisleno raspravljati dalje na tu temu. Svaka tebi čast ako ti je ono sa Maca kao "bolje" ili "dobro".

"Bolje" je - u ovom slučaju - totalno subjektivna kategorija. Svaki Windows user koji je ovo video je rekao da je ClearType bolji. Svaki Mac user koji je ovo video je rekao da je Mac bolji.

100% stvar navike. :)

Čoveče, 7 stranica flejma.

degojs
13. 06. 2007., 17:38
^Pa rekoh da se slažem da je stvar navike. Neko je navikao na muljavo, a neko nije.

Stvar nije čisto subjektivna --- tehničko objašnjenje koje je Joel dao jasno govori zašto MS fontovi izgledaju bolje na ekranu: zato jer je čitav sistem prilagođen takvom prikazu. Na Macu nije.

Dakle, postoji konkretno tehničko objašnjenje zašto i kako, te nije "totalno subjektivno".

Čoveče, 7 stranica flejma.

Obećajem, zadnji post na temu (a i počelo je malo kasnije, nije baš 7 :D)

P.S.
Mac korisnici nisu objektivni, najgori su po tom pitanju. Sama činjenica da su kupili Mac dovoljno govori o tome. Seti se samo kako su branili izbor PowerPC procesora. Tako ti je sad i da ih pitaš za te fontove.

Ilija Studen
13. 06. 2007., 17:51
Sve 2D radnje uključujući i baratanje fontovima na Macu za osnov imaju PDF. Više na Quartz Extreme (http://www.apple.com/macosx/features/quartzextreme/) stranici.

I meni je bilo strašno čudno kada je caboom to prvi put pomenuo.

Mac korisnici nisu objektivni, najgori su po tom pitanju. Sama činjenica da su kupili Mac dovoljno govori o tome.

100% tačno. Razlog zašto je većina Mac korisnika ponosna na to je zato što su oni IZABRALI Mac, dok je većina Windows korisnici uglavnom počinju da ga koriste po inerciji (većina koristi Win, u školi je sve Win, u firmi kupili mašine itd).

Samo treba imati jednu stvar na umu - iako su Mac fanboji jako glasni, nisu svi Mac korisnici takvi.

Dragan Babić
13. 06. 2007., 18:28
Postoji ogromna razlika između renderovanja fontova na Macu na niskim i visokim rezolucijama, kao i na manjim i većim displejima.

Recimo na ekranu od mog MBPa je font rendering prosto božanstven, dođe mi da ližem ekran koliko je lep rendering, ali kada prikačim mašinu na eksterni monitor (sa istom rezolucijom, mind you) fontovi se pojebu jer taj sub piksel rendering valjda postane isuviše očigledan, nemam pojma.

Dakle ukoliko nemate ultra dobar ekran - Mac font smoothing je sranjex, ukoliko imate obični, kućni ekan - Microsoft takes the gold.

Inače, for what it's worth - više sam priklonjen Microsoftovoj filozofiji, tj. da je bolje da stvari budu čitljivije nego kvazi lepše jer daleko više ljudi ima obične setupe kompova (ništa fancy), mada me u stvari baš briga za to jer kod mene sve izgleda odlično. :)

(Što opet govori kojoj kompaniji su koji korisnici ciljna grupa.)

chux
13. 06. 2007., 21:19
Probah ga.... Ali ne može da se meri sa Operom, ne govorim o tome da je spor, da li dobro renderuje, nego opcije, kustomizacija itd. Opera mi je mnogo, mnogo naprednija nekako, sofisticirana.

aleck
14. 06. 2007., 14:49
Mac korisnici nisu objektivni, najgori su po tom pitanju. Sama činjenica da su kupili Mac dovoljno govori o tome.

A ova rečenica upravo najviše govori o tvojoj objektivnosti. :1050:

aleck
14. 06. 2007., 15:00
100% tačno. Razlog zašto je većina Mac korisnika ponosna na to je zato što su oni IZABRALI Mac, dok je većina Windows korisnici uglavnom počinju da ga koriste po inerciji (većina koristi Win, u školi je sve Win, u firmi kupili mašine itd).

Samo treba imati jednu stvar na umu - iako su Mac fanboji jako glasni, nisu svi Mac korisnici takvi.

Ova dva pasusa su ti blago kontradiktorna. No...

Mac useri po forumima (pogotovo macrumors.com forumima - oni su piš živi) su uglavnom paljevine, lupetaju najstrašnije (očekuju novi iPod na NAB-u...:1041:). Isti takvi su i PC nesrećnici koji misle da Mac kupuju zaluđenici i pozeri. Nešto kao onaj AMD alter-ego Shariku, the PhD. :)

Kada zađeš među normalan svet, shvatiš da ljudi koriste ono što im radi posao i da imaju itekako dobre razloge zašto koriste određeni računar i OS. Najbolje kritike Mac OS-a sam pročitao na blogovima ljudi koji koriste Mac.

bluesman
14. 06. 2007., 16:15
Koliko sam ja upoznat sa situacijom do pre par godina (za poslednjih par godina ne znam) u školama u americi je mac daleko ispred PC. Ne znam da li je Ilija mislio na škole u Srbiji ili škole u svetu?

Opet, činjenica je da su neki ljudi čudni, ja sam imao situaciju gde jedan naš poznati dizajner ulazi u štampariju i sa vrata ga dočekuje žena kao "filmovi ti ne pasuju", a on odgovara "nemoguće, to sam radio na Mac-u". To je kao da kaže neko "sapleo sam se i pao" a ti kažeš "nemoguće, imaš adidas patike". :)

Ilija Studen
14. 06. 2007., 16:36
Tek u zanjih par godina se Mac povratio (Apple je bio truba tokom devedesetih, dok Jobs nije sredio malo stvari) tako da i dalje ima sila korisnika koji su krenuli sa Windowsem i prebacili se na Mac. Mac jeste izuzetno popularan među mladima, ali ne znam cifre tako da neću da lupam.

Ne vidim kontradiktornost u onim rečenicama. Samo sam hteo da kažem da treba razgraničiti uspaljene fanboje od ljudi koji su kupili Mac jer smatraju će na toj platformi raditi lakše i/ili postići više.

Dragi Tata
14. 06. 2007., 17:53
Koliko sam ja upoznat sa situacijom do pre par godina (za poslednjih par godina ne znam) u školama u americi je mac daleko ispred PC.

Ne znam statistike, ali baš sam nedavno imao prilike da pogledam comp. lab u školi u koju moja ćerka kreće na jesen i nije bilo ni M od Maca.

ivanhoe
15. 06. 2007., 01:45
Samo sam hteo da kažem da treba razgraničiti uspaljene fanboje od ljudi koji su kupili Mac jer smatraju će na toj platformi raditi lakše i/ili postići više.

ja sam siguran da postoji dosta ljudi koji voze porsche zato sto misle da je to dobar i pouzdan auto, ali ipak ga vecina kupuje da bi se qrchila... a opet mi koji nemamo skupa kola naravno da volimo da pricao o tome kao se oni samo loze, a verovatno bi vecina nas volela da vozi to isto... i onda to tako u krug, u nedogled..

e pa tako, jesam li bio dovoljno metaforican :D

degojs
15. 06. 2007., 03:31
E da se uključim, valjda mi aleck neće zameriti :)
ja sam siguran da postoji dosta ljudi koji voze porsche zato sto misle da je to dobar i pouzdan auto, ali ipak ga vecina kupuje da bi se qrchila... a opet mi koji nemamo skupa kola naravno da volimo da pricao o tome kao se oni samo loze, a verovatno bi vecina nas volela da vozi to isto... i onda to tako u krug, u nedogled..

e pa tako, jesam li bio dovoljno metaforican :D

E vidiš, ja to nikako ne razumem iz prostog razloga što Porše ne koristi iste delove kao npr. Tojota. Mac koristi praktično iste delove kao svaki drugi PC, nisam siguran da imaju nešto posebno osim vanjskog izgleda. A imaš ti i skupe i kvalitetne PC računare: npr. pogledaj šta nudi Alienware (http://www.alienware.com/) (ili Falcon Northwest). Ne, nisu elegantni kao Mac-ovi, ali ljudi koji to kupuju ni ne mare za to. Isto kao što vlasnici Maca mare.

Ako ti je Mac kao Porše, budi bez brige, imaš ti i Ferari na drugoj strani.. (i otud primedba Dragana da Apple i Microsoft imaju različite ciljne grupe ne stoji: po pitanju hardvera [gde spadaju i monitori], MS, generalno, nema ciljne grupe - jer ne proizvodi kompjutere. Dell ima ciljne grupe, Alienware ih ima, Acer ih ima, itd).

Po meni, izbor između PC i Maca (pod uslovom da ti ne treba softver specifičan za jedan OS) --- do toga dovodi neka druga razlika između ljudi. Npr. gde ti držiš svoj PC? Ja svoj držim pored (ili nekad ispod) stola i često lepo ispružim noge na isti, baš lepo dođe. Nekako ne vidim nekog vlasnika Maca da će tako da "ponizi" svoj kompjuter :) Apsolutno se ne bih uzbudio da ponovo prospem kafu po tastaturi (ionako kupujem stare PC tastature jer mi najviše "leže"; nađem ih za $1).. Kapiraš?

E sad, da li bi imao nešto protiv jedne workstation konfiguracije od Alienware? Ne. Ali jednostavno, kad stavim na vagu cenu i moje potrebe.. nešto bi sam sebi izgledao kao budala da to kupim. Opet, očigledno da imaju kupce, a ne bih te ljude nazvao budalama.

nixa
15. 06. 2007., 03:45
ali degojs , zaboravljaš da Apple je lep i spolja i unutra.

OsX je jednostavno funcionalan, stabilan ..tra la la .. postadoh evanđelista... da se prodaje OsX u OEM varijanti sa preporučenim hw , sigurno bi se razmislio i za to rešenje ....

degojs
15. 06. 2007., 04:10
ali degojs , zaboravljaš da Apple je lep i spolja i unutra.

OsX je jednostavno funcionalan, stabilan ..tra la la .. postadoh evanđelista... da se prodaje OsX u OEM varijanti sa preporučenim hw , sigurno bi se razmislio i za to rešenje ....

Ja to ne sporim - u stvari ni ne znam kako radi MacOS X po pitanju stabilnosti itd - ne koristim ga, otkud bi i znao? Mogu samo da ti kažem da ja sa Windowsom godinama nemam nikakvih problema po tim pitanjima.

Nemoj da otpočinjemo tu priču (a čitam da je Joel napisao (http://www.joelonsoftware.com/items/2006/09/11.html) da mu je taj isti Mac pucao samo tako, itd.), to je priča bez kraja.. a ja nemam Mac pa neću ni da komentarišem taj aspekt. Hajde da to preskočimo ;)

Nixa, ne bih menjao svoj PC za tri Maca, to najozbiljnije mislim. Sav hardver mi je "rasparen": dva monitora od različitih proizvođača, 3 miša različita, tastatura polovna za $1.. baš me briga :) Apsolutno ne marim za to. Bitno mi je kako radi, a ne elegancija, izgled. Nemam ništa protiv da ti mariš za to.

Kako rekoh, nemam problem da držim noge na toj svojoj kanti, ne uzbuđujem se ako prospem kafu po tastaturi. Uživanje, opušteno :)

Ivan
15. 06. 2007., 10:36
OsX je jednostavno funcionalan, stabilan ..tra la la ..

I extra busan. Samo mi nije jasno kako tolika gomila ignorise sve te propuste i nadoknadjuje sve to fensy izgledom ...

p.s. Ne, ne bih se zalio da imam jednom minija kod kuce za experimentisanje ... :)

marinowski
15. 06. 2007., 13:02
Kako rekoh, nemam problem da držim noge na toj svojoj kanti, ne uzbuđujem se ako prospem kafu po tastaturi. Uživanje, opušteno :)

Uobicajena Mac kanta je iMac, ili iBook ili Mac Mini ili MacBookPro. Kako zamisljas da drzis noge na takvim kantama? Sto se tice kafe, verujem da bi pazio ako bi tastatura kostala vise od 50$.

S druge strane Dragan je pomenuo vrlo interesantnu stvar: na njegovom laptopu se antialiasing cini genijalan, kada ga prikopca na eksterni monitor, sve je puno losije. Verujem da antialiasing optimiziju za velicinu i tip monitora.

twix
15. 06. 2007., 13:50
http://milw0rm.com/exploits/4061

LiquidBrain
15. 06. 2007., 15:20
Nije nova vest, a i sam exploit ne radi kako treba... bar ne uvek... a i zavisi od same podrske za gopher protokol...

Milos Vukotic
15. 06. 2007., 16:15
Nije baš freško, ali nije na odmet podsjetiti se: :)
One thing PC users can do that Mac users can't (http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=macs_cant)

degojs
15. 06. 2007., 16:22
Uobicajena Mac kanta je iMac, ili iBook ili Mac Mini ili MacBookPro. Kako zamisljas da drzis noge na takvim kantama?

Ma nije bila poenta "gde ću da stavim noge ako kupim Mac" već odnos prema kompjuteru. Jednostavno, ja ne mogu da se tako odnosim prema toj kanti, da mi je bitno kako izgleda. Bitno mi je jedino kako radi.

Sto se tice kafe, verujem da bi pazio ako bi tastatura kostala vise od 50$.

Pa da bre, šta će meni onda tastatura od $50? Kad bih ja video bar jednu prednost u tastaturi od $50, možda bih je i kupio, ali.. ne vidim ništa, osim što ću da se maltretiram da je pazim.

S druge strane Dragan je pomenuo vrlo interesantnu stvar: na njegovom laptopu se antialiasing cini genijalan, kada ga prikopca na eksterni monitor, sve je puno losije. Verujem da antialiasing optimiziju za velicinu i tip monitora.

Da.. interesantno.. jer onaj Joel je te muljave fontove primetio baš na pomenutom MBP. Ko će ga znati. Kad se nađem u prodavnici kompjutera sledeći put, baš ću da pogledam ako se setim. Sad me zainteresovalo.

Gargoyle
20. 06. 2007., 17:28
nije mi se ubio, ali je spor, baguje, muljavi fontovi, ne konstatuje 'title' tag, sa http://localhost/ mi ceka oko 10 sec pa tek onda krene ... sve u svemu = jao:1054:

ali dobro, neka ih, tek je beta ... :1016:

Misha
20. 06. 2007., 19:48
Jean velk pozdrav svima!

Ako niste instalirajte update na 3.0.1 Nije velik inkrement al izgleda pogadja sustinu, meni sad radi skoro bez ikakvog stucanja (copy mi nije radio u nekim situacijama). Brz ko notepad, ne jede memoriju, interface jednostavan i promisljen, sve cesce ga startujem ...

Fontovi zaista na prvi pogled deluju muljavo ... al nekako to ostavlja utisak topline a ne da pravi problem, bar meni. Dovoljno citljivo a ubija sterilnost ...

Iako nije im ovo trebalo al ich! Do sada sam bar imao neki razlog da ne testiram na Safariju :)

Jel zna neko koliko dobro Safari postuje standarde? IE 6 mi je vec preko glave sa njegovim hackovima ... Do sada je bilo FF+IE6 za testiranje ... ne daj Boze da sad moram FF+IE6+IE7+Safari!!! :1083:

bNasty
20. 06. 2007., 23:23
Izgleda da napokon, zahvaljujuci Safariju, i Windows mozhe da uzhiva u color-managed browsing-u :)

http://blogs.adobe.com/jnack/2007/06/safari_brings_c.html

PS
Na temu "muljavih fontova" na Mac-u, meni ova slika u attach-u ne izgleda "muljava" ni malo :)
Monaco, Apple-ov maaatori font, sasvim lepo radi u Vim-u, bez antialias-a. Ostalo, u pozadini, je jako lepo aliasovano.

EDIT: Damn, jednom prenesen na sajt ovaj .png izgleda prilichno loshije iz nekog razloga

BrainDamage
20. 06. 2007., 23:57
EDIT: Damn, jednom prenesen na sajt ovaj .png izgleda prilichno loshije iz nekog razloga
Koji .png? Pa ovo ti je jpg :) png ne "mrlja", iz aviona se vidi da je "dzej-peg" :)

bNasty
21. 06. 2007., 01:15
Koji .png? Pa ovo ti je jpg :) png ne "mrlja", iz aviona se vidi da je "dzej-peg" :)


Hm, chudno... png koji sam uploadovao stoji fino na desktopu josh uvek, ionako nemam .jpg verziju tog fajla, samo png. Forum automatski konvertuje image fajlove? :1041: Ako ne, jedino objasnjenje je Twilight Zone...

marinowski
22. 06. 2007., 04:58
Opa, sada mi se javio Apple Software Update koji mi nudi instalaciju Safarija za Windows 3.0.1 (9.91MB), ali pride mi nudi i iTunes (!!) + QuickTime (43.08MB) i Security Update (QuickTime 7.1.6) (1.12 MB).

Interesantno je da do sada nisam imao instaliran iTunes. :1007:

bluesman
22. 06. 2007., 05:20
Da, baš su bezobrazni ovi iz Apple, nude ti svoje proizvode :)

Dušan Dželebdžić
22. 06. 2007., 07:56
Da samo nude, bilo bi super. Mene nervira to što više ne postoji način da sa Appleovog sajta skineš samo QuickTime, nego uz njega mora da ti dođe i iTunes. Dva puta sam startovao taj program, od toga jednom slučajno.

marinowski
22. 06. 2007., 08:06
Updater obicno updateuje proizvode, ne instalira nove, ne?

Svejedno, nemam nista protiv ovoga, svakako sam hteo instalirati iTunes. :)

Ilija Studen
22. 06. 2007., 08:34
Cross selling (http://en.wikipedia.org/wiki/Cross-selling) :) Prilično česta stvar u poslu, ne samo softveraškom.

BrainDamage
22. 06. 2007., 13:52
Da samo nude, bilo bi super. Mene nervira to što više ne postoji način da sa Appleovog sajta skineš samo QuickTime, nego uz njega mora da ti dođe i iTunes. Dva puta sam startovao taj program, od toga jednom slučajno.

Potrazi QuickTime Alternative i Real Alternative (it's easy), i sav posao ti radi Media Player Classic :)

Dušan Dželebdžić
23. 06. 2007., 08:37
Koristim ga godinama, ali neke stvari (3d panorame, npr) rade samo u 'original' QuickTimeu, tako da kad-tad moram i njega da instaliram.

MrSteel
23. 06. 2007., 12:03
quicktime alternative se poziva i u browseru a van browsera ide na media player
tako da rade panorame i sl.

nazalost mislim da kod njega nema save file as :D

Dušan Dželebdžić
23. 06. 2007., 12:36
Nije radilo pre par godina kad sam poslednji put probao, od tada po inerciji instaliram i MPC i QT

xippi
23. 06. 2007., 20:31
jel moze da se apdejtuje safari a da se ne skine opet sve ?
ako postoji opcija ne mogu da je nadjem