PDA

Pogčedajte punu verziju : "Ništa to ne valja" sindrom


Petar Marić
19. 06. 2007., 22:39
Poznat još kao NIH sindrom (http://en.wikipedia.org/wiki/Not_Invented_Here), najčešće se ispoljava nevoljnost ili nemogućnost prihvatanja ideje/rešenja samo zbog toga što nije "iz domaće kuhinje".

Lično, najverovatnije zbog inženjerskog obrazovanja i uticaja objektno-orijentisane paradigme, pri rešavanju problema obično se trudim da iskoristim postojeća rešenja. Samo ako nastane problem adaptiram ih, ili (ako su se pokazala neodgovarajućim) odbacujem i tražim nova.
Razvoj sopstvenih rešenja (za već rešene probleme) najčešće izbegavam zbog problema sa testiranjem, održavanjem, dokumentacijom i performansama.

Međutim, u zadnje vreme primećujem da sve veći broj ljudi (ne samo na ovom forumu) propagira drugačiji način rešavanja problema, "do-it-yourself".

Da ne dužim: ako ste zatupnik DIY (http://en.wikipedia.org/wiki/Do_it_yourself) načina rešavanja problema i voljni ste da sa ostalima podelite uzrok i do kojih granica idete - počnite sa kuckanjem.

conica
19. 06. 2007., 23:25
ajd...
ja sam jedna od onih koja preferira svoja resenja
razlog:
99% projekata koje radim su CMS-ovi, intra ili extranet aplikacije.
Takve projekte uglavnom traze klijenti koji makar okvirno znaju sta hoce. E sad, nakon razgovora i pregovora, sakupljanja informacija od klijenta, pravim plan aplikacije.
Ukoliko bih isla na gotovo resenje, zahtevala bih od sebe da u potpunosti poznajem sva postojeca i dostupna resenja i da odaberem najbolje - ono koje podrzava dogovorene i procenjene klijentske zahteve. Iz iskustva mogu da kazem da je gotovo nemoguce naci resenje koje u potpunosti podrzava sve sto smatram da treba da se implementira. I naravno, za prilagodjavanje gotovog resenja, treba vremena...po meni vise no sto je potrebno da se napravi potpuno kastomizovano resenje.
Sto se koda tice, cesto iskoristim i/ili prilagodim neko svoje vec postojece resenje.

Meni se jednostavno ne isplati da ogromnu kolicinu vremena potrosim na analizu i preradu tudjeg rada - mnogo mi je isplativije da sama resavam probleme, pogotovo sto sam dosta toga vec resila sama, pa samo implementiram vec steceno znanje.

misk0
19. 06. 2007., 23:44
Ovde (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=1303) sam pokrenuo slicnu diskusiju vezanu za CMS razvoj.
I danas se slazem sa Ilijom kad kaze 'ne postoji silver bullet'.

koliko bih isla na gotovo resenje, zahtevala bih od sebe da u potpunosti poznajem sva postojeca i dostupna resenja i da odaberem najbolje

Pa dovoljno je da poznajes jedno (Joomla, Drupal, Xoops, Typo3..) i da pratis razvoj i user community da bi znala sta postoji a sta eventualno treba napisati. U slucaju popularnih CMS-ova tonu toga je napisano i izmisljeno, treba eventualno malo customize-ovati ili podesiti parametre i to radi. Daleko brze nego da sam/a to napishes.
Osim toga prednost (a i mana) je sto ga vishe ljudi koristi i sto su greske kodiranja vec ispravljene. Naravno "in-house" rjesenje ima i svoju ogromnu prednost - sigurnost, ali i vrijeme koje je potrebno da se napishes.

caboom
19. 06. 2007., 23:54
ok, mislim da razumem motivaciju za ovaj post. ;)

Lično, najverovatnije zbog inženjerskog obrazovanja i uticaja objektno-orijentisane paradigme, pri rešavanju problema obično se trudim da iskoristim postojeća rešenja. Samo ako nastane problem adaptiram ih, ili (ako su se pokazala neodgovarajućim) odbacujem i tražim nova.
Razvoj sopstvenih rešenja (za već rešene probleme) najčešće izbegavam zbog problema sa testiranjem, održavanjem, dokumentacijom i performansama.


oprostices mi ako primetim da ovo izgleda kao citat iz knjige - i zaista se slazem sa napisanim i lepo je sroceno, however - ne verujem da si ikada ucestvovao u death-march-u koji je krenuo iz sledece ideje:

Lično, najverovatnije zbog inženjerskog obrazovanja i uticaja objektno-orijentisane paradigme, pri rešavanju problema obično se trudim da iskoristim postojeća rešenja. Samo ako nastane problem adaptiram ih, ili (ako su se pokazala neodgovarajućim) odbacujem i tražim nova.
Razvoj sopstvenih rešenja (za već rešene probleme) najčešće izbegavam zbog problema sa testiranjem, održavanjem, dokumentacijom i performansama.


ukoliko ne resavas potpuno tipski problem, ili prosto nemas potrebe da skaliras, ili zapravo nemas predstavu gde su limiti onoga sto koristis - ovo je prilicno opasan stav, podjednako kao i da zanemaris vrednost onoga sto je vec napisano.

Petar Marić
20. 06. 2007., 00:25
oprostices mi ako primetim da ovo izgleda kao citat iz knjige - i zaista se slazem sa napisnim i lepo je sroceno, however - ne verujem da si ikada ucestvovao u death-march-u koja je krenula iz sledece ideje:
Nije iz knjige već iz glave. Sad koliko je to u glavi dobro... :)

Šalu na stranu, upravo smo predali timski studentski projekat (grafički editor logičkih mreža izrađen u Javi) gde sam imao mogućnost da iskusim dobre/loše osobine ponovnog korišćenja postojećih ideja/šablona/biblioteka/klasa/idioma.
Opšti utisak je da nabacivanje koda kao lopatom troši više vremena/živaca pri čemu je manje fleksibilno u odnosu na rešenja koja se oslanjaju na dobro definisanu arhitekturu sistema (pravilno korišćenje prinicipa OOP-a + trikovi).

A da cela priča ne bi bila suva teorija - bilo je nekoliko slučajeva kada sam uz pomoć refaktorisanja i refleksije uspevao da broj linija postojećeg koda umanjima i do 6x pri čemu je kod postao razumljiviji, fleksibilniji i znatno ubrzao dalji razvoj. A o prednostima dobro implementirane state mašine (http://en.wikipedia.org/wiki/State_pattern) nad ogromnim switch iskazom neću ni da pričam ;)

kodi
20. 06. 2007., 00:44
Pokusacu da objasnim svoju filozofiju na konkretnom primeru:
posto vecinom radim PHP/ajax imam par izbora:

- totaly DIY - znaci sve od nule
- Neki framework (cake, zend)


mana prvog je sto stvarno oduzima previse vremena, mana drugog je sto ogranicava i sto moras da se udubis u tu tehnologiju.


Ja sam odabrao neko hibridno resenje:
- Za templating koristim smarty
- Za ajax koristim prototype
- ponekad za kesiranje korisitm PEAR-ov cacheLite
- DB - AdoDB

stvarno mislim da bi bilo kretenski pisati nesto od ovoga od nule, a opet kombinovanjem i pametnom upotrebom ovih elemenata moze se napravit sasvim kvalitetno CMS resenje

ivanhoe
20. 06. 2007., 00:50
Naravno da vecina nas misli za svaki komad sofware-a; ah, ovo nista nevalja, ja bih to daleko bolje napravio... ali caka je da su neki od nas ponekad i u pravu, pa stvarno i naprave nesto bolje, lepse, efikasnije..

sta mislis da su autori prototype ili jQuery ili Wordpressa pomislili: sto da pravim svoje resenje kad vec postoje tolika

progress zavisi od ljudi koje ne mrzi da iznova izmisljaju tocak, jer je svaki put taj tocak sve lepsi i sve bolji...:D

ppavlovic
20. 06. 2007., 01:36
Ja sa svojih 7 godina iskustva u programiranju i 31-og leta iza sebe sam za pristup "ako je neko vec izmislio, sto bih ja izmisljao toplu vodu". Da sam taj stav imao pre godinu i po dana, ne bih kretao u razvoj CMS-a za jednu firmu koji nikad nece biti ono sto je zamisljen da bude jer sam jednostavno postao umoran kodiranja. Pre par meseci sam otkrio Drupal koji se u 99% poklapa sa filozofijom koju sam pokusao da napravim Typo3, phpwcms kao laksa varijanta toga je takodje blizu onoga sto sam zamislio (ogradjujem se od Typo3 koji je tragedija za koriscenje).

Na svom sajtu (PolovniAutomobili.com, EPP :)) sam prvo drzao custom resenje za vesti i dugo sam se opirao da instaliram Wordpress... E, kad sam instalirao Wordpress, progledao sam. Doduse, smracilo mi se jednom kad su ga "izbusili", ali sam apgrejdovao isti i zakrpio problematican plugin i za sada nema problema. A cim pomislim da mi treba nesto, neko je vec napisao plugin za to. Isto vazi i za Drupal.

bluesman
20. 06. 2007., 01:41
Započet flame: po meni su programeri koji koriste samo gotova rešenja i svoj kod svode na kompilacije biblioteka i vezivanje istih bliži userima nego programerima. Ne samo po načinu rada već i po razmišljanju. Naravno, nisam totalno isključiv, ako nešto radi posao i može da ubrza, olakša... što da ne, recimo dinketova Curl klasa... ali to i nije library, to je više kao neki helper. Vreme koje potrošiš da naučiš da budeš user tuđe biblioteke možeš da iskoristiš da napraviš svoje i da tačno znaš kako funkcioniše i zašto je to tako.

Evo i ovaj forum... mrzim ga (mislim na vbulletin). Ima 50% features koji mi ne trebaju niti ih bilo ko koristi, oni koji mi trebaju rade ili rade polovično ili ne rade uopšte ili i ne postoje. Da gledam sada zašto "quick reply" ne radi? Da je moj kod, znao bih tačno gde da gledam i sredio bih za 14 sekundi, ovako me jeza uhvati kada pogledam source.

Ja to tako gledam, zovite me :1059:, old school, gloop... that's all I have to say about this :)

edit: Samo da dodam da sam od početka odlučio da ne pišem na ovoj temi jer je i sam naslov teme uvredljiv, iskreno, mislio sam da sam na drugoj temi, kada sam uradio reply već je bilo kasno. Očigledno imamo 2 paralelne teme koji govore o sličnoj stvari, zato sam se i zbunio.

Ilija Studen
20. 06. 2007., 07:52
Čemu generalizovanje? Nekada je pametno koristiti gotova rešenja, nekada ne, a sama odluka UVEK zavisi od konkretnog slučaja.

qpele
03. 07. 2007., 18:24
Započet flame: po meni su programeri koji koriste samo gotova rešenja i svoj kod svode na kompilacije biblioteka i vezivanje istih bliži userima nego programerima. Ne samo po načinu rada već i po razmišljanju. Naravno, nisam totalno isključiv, ako nešto radi posao i može da ubrza, olakša... što da ne, recimo dinketova Curl klasa... ali to i nije library, to je više kao neki helper. Vreme koje potrošiš da naučiš da budeš user tuđe biblioteke možeš da iskoristiš da napraviš svoje i da tačno znaš kako funkcioniše i zašto je to tako.


Dobra stara dilema. I dobri stari tipični komentari. Ovo liči na diskusije kada se pojavio prvi IDE, pa borba onih koji su voleli da linkuju, compajliraju sve iz komandne linije. Imali su dobre argumente "znam šta radi i ako ne radi zašto ne radi". Uvek kada se pojavi nešto naprednije, što po pravilu automatizuje dosta stvari, masa ljudi koja je navikla da radi na zastareli način se buni kako "gubi kontorolu".

Mislim da je diskusija potpuno nepotrebna. Naravno da treba koristiti gotova rešenja jer:

1. Ubrzavaju razvoj.
2. Povećavaju pozdanost(potvrđena u praksi, hiljade ljudi ih koristi)
3. Standardizacija. Veliki broj ljudi ih koristi i naviklo je da ih korisiti na način na koji se koriste (:) ). Zamislite da svaki internet forum ima svoj specifican UI. Pa samo bi IT expreti uspeli da se snadju.

I zamislite nekoga ko plaća razvoj software-a koji bi se odlučio da za custom made rešenje? I to je ugao iz koga treba gledati na problem. Ne iz ugla programera. Zašto bi se neko ko plaća software odlučio za rešenje koje je skuplje i nepouzdanije? Njega jedino zanima optimalan odnos cena/kvalitet. To definitivno ne donose custom made rešenje u kojima će programer iskazati svu svoju kreativnost, potrošiti sate rade i godine testiranja dok stvar ne proradi. A onda posle 6 meseci kada se baza prepuni, hvatati se za glavi i tunirati sistem... A sve to već postoji negde urađeno i potvrđeno u praksi.

Da li bi ikada otišao kod krojača da ti pravi odelo po meri ili ćeš otići u radnju i kupiti odelo serijski proizvedeno? Verovatno hoceš ako imaš mnogo para i ekscentričan si pri tome. Isto ti je u softwarskoj industriji, zašto bi plaćao razvoj software-a po meri ako možeš da iskoristis "serijski" proizveden software ili software koji koristi serijski proizvedene komponente?


Zamislite diskusiju : da li da koristimo bazu podataka ili da pravimo naše rešenje za skladištenje podataka, da li ćemo da koristimo Apache ili ćemo razvijati naš web server, da li ćemo da koristimo JDK ili ćemo praviti naše klase,... Teško da bi se neko odlučio za custom made rešenje u ovim slučajevima. Štos je samo u tome što su ova gotova rešenja opšte prihvaćena i ljudi su se "navikli" da ih koriste a neka druga se nisu "navikli" da koriste. Lenjost, ništa drugo.

Sve biblioteke o čijem korišćenju ovde diskutujemo su po pravilu open source. Tako da iako postoji bug svako ima mogućnost da ga ispravi. Tako da ni argument "da tačno znas kako funkcioniše" ne pije vodu.

I nije bitno da li neko liči na programera ili na slagača kockica. Bitno je koliko je proces proizvodnje efikasan i efektan.

misk0
03. 07. 2007., 19:15
Poprilicno sam saglasan sa prethodnim postom. Ono sto bih dodao je da se ovde razlikuje ugao gledanja na stvari. Kao programer 'ti volis to sam uraditi jer mislis da je bolje' (ne znaci da si u pravu, stvar je ukusa i predrasuda). Kao manager gledas sta je isplatnije, sta zauzima manje vremena i resursa prije nego sto dodjes do finalnog proizvoda. Sad, vecina nas je ovde developera pa je zato i vecina takvog razmisljanja :)

Petar Marić
03. 07. 2007., 20:04
Kao manager gledas sta je isplatnije, sta zauzima manje vremena i resursa prije nego sto dodjes do finalnog proizvoda.
Da li to treba da znači da se ja polako ali sigurno pretvaram u menadžera? :1041:

Pedja
03. 07. 2007., 20:09
Problem je sto klijenti uvek imaju neki specifican zahtev koji trazi da se debelo petljas po tebi nemoznatom CMS kodu da bi ga nampravio da taj zahtev ispuni (ako ti uspe), a kada to uradis taj kod postaje neupgradeabilan na sledece verziej CMS-a jer je customized. Onda se stvar svede na to da opet moras dalje rucno da prepravljas samo sad imas debeli kod koji ne poznajes.

Dragi Tata
03. 07. 2007., 20:10
Čemu generalizovanje? Nekada je pametno koristiti gotova rešenja, nekada ne, a sama odluka UVEK zavisi od konkretnog slučaja.

Upravo tako i nikako drugačije.

bNasty
03. 07. 2007., 20:11
"Ništa to ne valja" sindrom

Ko nije radio u game industriji nije ni osetio shta znachi "not invented here" sindrom.

"Mi" smo poznati po tome, nama ni STL ne valja; svaka igra, svaki engine, ima svoje nizove, liste, memory manager-e, stringove itd itd :)

misk0
03. 07. 2007., 20:17
Da li to treba da znači da se ja polako ali sigurno pretvaram u menadžera?

Ne znam, ali upravo se 'skolujem' u tom pravcu pa uvidjam razlike u razmisljanju koje sam imao prije i koje se pojavljuju sad :)

caboom
03. 07. 2007., 20:59
preporucujem studiju "all you have is a hammer" antipattern-a. :) iz mog skromnog iskustva - stvarno je jako tesko napraviti generalizaciju u ovom slucaju, ali je podjednako glupo raditi bilo koju od pomenute 2 stvari:
1) pisati ispocetka "komponentu" koja vec postoji i naprosto radi posao i samo je deo ukupne celine i ne ugrozava sadasnju i buducu arhitekturu, performanse, la la la... naprosto - resava problem.
2) lose proceniti "komponentu" i gurati je tamo gde joj nije mesto bez prethodne analize da li zaista moze da zadovolji specifikaciju i da li ce zapravo postati kocnica u nekom trenutku.

sa druge strane, previse zanatski pristup cini ovaj posao dosadnim i vodi u prosecnost i stagnaciju - ali to je vec licni izbor.

bojan_bozovic
04. 07. 2007., 21:27
Bluesman, nemoj...

Ozbiljniji projekt ionako podrazumeva tim, pa nikako, makar od nule pisao, neces poznavati sav kod. To sto ti radis nesto gde je DIY pristup od nule izvodiv, ne znaci da tako moze kad ti DIY od nule znaci pet godina rada, a za vecinu programa upravo to vazi, ne prvo. Dalje, cak i ako radis od nule na jednom nivou ces morati da se prilagodjavas tudjem kodu, makar to bio kompajler/interpreter koji koristis i njegove biblioteke. Ili i to treba od nule? Gde je kraj?

Sto se ovoga vBulletina tice, priznajem da ti je opaska na mestu, medjutim, jer to spada u nesto sto jos uvek ima smisla pisati od nule.

Poz.

milosmalic
05. 07. 2007., 13:27
Jedna od teorija razloga izumiranja dinusaurusa je to da nisu promenili ishranu u skladu sa promenama vegetacije to jest ponudjene hrane. Meksi u toj teoriji kazu da je to svakako jedan od vaznih faktora (pored udarca meteora) koji je tome doprineo.

Ista stvar je i sa ova dva pristupa. Zavisi od klijenta, roka, resursa...

Kad nema vremena, daj C1 ili DevExpress grid i samo malterishi (mada i takva losa procena znada odnese dosta vremena); kada ima vremena i ko to da plati, pravimo deco custom grid i samo chachkamo zube.

bluesman
05. 07. 2007., 14:21
Ozbiljniji projekt ionako podrazumeva tim, pa nikako, makar od nule pisao, neces poznavati sav kod.

To sto ti radis nesto gde je DIY pristup od nule izvodiv, ne znaci da tako moze kad ti DIY od nule znaci pet godina rada, a za vecinu programa upravo to vazi, ne prvo.

Dalje, cak i ako radis od nule na jednom nivou ces morati da se prilagodjavas tudjem kodu

Sto se ovoga vBulletina tice, priznajem da ti je opaska na mestu, medjutim, jer to spada u nesto sto jos uvek ima smisla pisati od nule.
Vec u prvoj recenici imas 2 velike greske. 1. Zasto podrazumeva tim? 2. Pa cak i ako je tim, moras da znas kompletan kod jer u timu ne radi svako za sebe, vec se postuje neki plan i koncept. To onda i nije bio tim.

Drugo niko ne kaze da ti svaku put radis od nule, kada uradis jednom koristis ga ubuduce i za 5 godina koje spominjes imas kompletan framework, sa ogromnom razlikom sto poznajes svaki red i znas gde je sta. Treba izmena? Doradis to sto treba. Treba nesto sto nemas? Potrosis jedan dan da napises pa imas i to. I ne prilagodjavas se nikome, narocito ne necijem kodu - ko zna ko je to pisao i kako... Poznata je situacija da neki za kojima se digao buzz da su "programeri" imaju jako los kod jer cak i nisu programeri vec samo useri.

Po tvome ne znam ni zasto mislis da bi vBulletin trebalo pisati od nule? Nelogicno mi je.

A ovome za dinosauruse bih rekao nesto jako ruzno, ali sam na odmoru i ne zelim da se nerviram pa necu da ga udostojim ni odgovora

milosmalic
05. 07. 2007., 15:44
A ovome za dinosauruse bih rekao nesto jako ruzno, ali sam na odmoru i ne zelim da se nerviram pa necu da ga udostojim ni odgovora

wtf?!?

Izvini ako sam te nesto uvredio. To sa dinosaurusima je obicno poredjenje. UPS!

Broj do 10 i dishi, pogotovo ako si na odmoru ;-)

bojan_bozovic
05. 07. 2007., 15:51
zar? ozbiljan komercijalan program ne moze da napise jedan covek. Nemoj samo web aplikacije da uzimas u obzir. Dalje, posto si ti napisao da preferiras DIY od nule zato sto ti licno poznajes kod (a postoje velike prednosti toga, priznajem, no negde to nije izvodivo) u timu opet racunas da kolege odrade posao kako valja.

Kompletan framework za sta? Za tih pet godina potrebe klijenata/trzista se nece promeniti mozda toliko da je tvoj framework neupotrebljiv? Koliko je upotrebljiv npr. 3D engine iz 2002?

Sto se vBulletina tice, nisi li ti prvi pomenuo njegove bagove koje ovde moramo trpeti?

I u ogromnom projektu nema smisla ponekad koristiti gotove biblioteke, ali se uzima u obzir pri proceni vreme koje je potrebno da se nesto ponovo implementira i konkretna korist od toga. Nemas silver bullet.

bluesman
05. 07. 2007., 18:21
Ja i ti se ne razumemo, ti mene jedva a ja tebe ni toliko. Prvo spominjes vbulletin pa mi onda pricas "nemoj da mi pricas o web aplikacijama". Ja sve vreme govorim o web aplikacijama, za razliku od dosta ljudi koji vole da lupkaju po tastaturi u slobodno vreme ja pricam iskljucivo o stvarima koje znam i koje radim a ne neka teoretska nagadjanja šta-bi-bilo-kad-bi-bilo ili kao neki koji su jutros odložili knjigu na stranu i sada pevaju "look ma' - I'm on top of the world".

Bojane, ako budeš hteo da pričamo o "komercijalnim programima" (po onome kako ja kapiram da ti kapiraš šta to znači), moraćeš da nađeš drugu temu i naročito drugog sagovornika jer ovaj ovde nikada nije napravio tako nešto, i čisto sumnja da će u budućnosti time da se bavi, ali bi iskreno voleo da vidi te koje si ti napravio, čisto iz radoznalosti. Da bar skapiram o čemu govoriš. Da vidim te velike projekte pa da umuknem.

bojan_bozovic
05. 07. 2007., 21:11
Ja i ti se ne razumemo, ti mene jedva a ja tebe ni toliko. Prvo spominjes vbulletin pa mi onda pricas "nemoj da mi pricas o web aplikacijama". Ja sve vreme govorim o web aplikacijama, za razliku od dosta ljudi koji vole da lupkaju po tastaturi u slobodno vreme ja pricam iskljucivo o stvarima koje znam i koje radim a ne neka teoretska nagadjanja šta-bi-bilo-kad-bi-bilo ili kao neki koji su jutros odložili knjigu na stranu i sada pevaju "look ma' - I'm on top of the world".

No nisi napisao da mislis samo na web aplikacije zar ne?


Bojane, ako budeš hteo da pričamo o "komercijalnim programima" (po onome kako ja kapiram da ti kapiraš šta to znači), moraćeš da nađeš drugu temu i naročito drugog sagovornika jer ovaj ovde nikada nije napravio tako nešto, i čisto sumnja da će u budućnosti time da se bavi, ali bi iskreno voleo da vidi te koje si ti napravio, čisto iz radoznalosti. Da bar skapiram o čemu govoriš. Da vidim te velike projekte pa da umuknem.

Ad hominem nikad ne pomaze u diskusiji. A na sta mislim dobro znas.
Mislim da se samo zezas, ne mogu da verujem da stvarno mislis da sve mozes sam.

Imam problema sa vezom, da dodam, nije valjda da po tebi nema smisla koristiti biblioteku koja nije idealna ali radi posao? Nije vaznije odraditi posao za razumno vreme vec je bitno isterati mak na konac? Nemoj da se zezas.

:)

conica
05. 07. 2007., 21:23
No nisi napisao da mislis samo na web aplikacije zar ne?

Bojane, u kojoj si ti prici? Da budem iskrena, uopste vise ne mogu da pratim da li ti pricas o razvoju novog operativnog sistema recimo, ili o razvoju web aplikacije, posto po recenicama koje pises malo gadjas jedno malo drugo. Nigde ne navodis konkretno na koju velicinu projekta mislis.

Koliko vidim, svi smo ovde web developeri i nema smisla pisati o programiranju velikih komercijalnih desktop aplikacija.

I ako smo vec u web prici, molim te objasni mi pristup da jedan web projekat jedan covek ne moze da izvuce sam??
Ako jeste tako, onda ovo sto sam recimo uradila, mozda uopste i nisam uradila, samo mi se cini...:1009:

bojan_bozovic
05. 07. 2007., 21:28
Bojane, u kojoj si ti prici? Da budem iskrena, uopste vise ne mogu da pratim da li ti pricas o razvoju novog operativnog sistema recimo, ili o razvoju web aplikacije, posto po recenicama koje pises malo gadjas jedno malo drugo. Nigde ne navodis konkretno na koju velicinu projekta mislis.

Koliko vidim, svi smo ovde web developeri i nema smisla pisati o programiranju velikih komercijalnih desktop aplikacija.

I ako smo vec u web prici, molim te objasni mi pristup da jedan web projekat jedan covek ne moze da izvuce sam??
Ako jeste tako, onda ovo sto sam recimo uradila, mozda uopste i nisam uradila, samo mi se cini...:1009:

Ja sam vec napisao da razvoj web aplikacija od nule ima smisla, zar ne? U svakom slucaju, hoces li da isterujes mak na konac i pises od nule ili koristis biblioteku koje nije bas savrsena ali radi posao?

conica
05. 07. 2007., 21:37
Pa vise stvarno ne znam postoji li nacin da ikako konkretizujemo dilemu i prestanemo da mesamo babe i zabe.

Gotova resenja koja su pominjana na pocetku ovog thread-a su Joomla, Drupal, Xoops, Typo3 itd.
Da li ti pricas o spominjanim resenjima tog tipa, ili o kategoriji biblioteka kao sto su jquery ili recimo prototype??

i dalje ne razumem zasto po tvom misljenju jedan covek ne moze da izvuce jedan web projekat sam.

bojan_bozovic
05. 07. 2007., 21:46
Pa vise stvarno ne znam postoji li nacin da ikako konkretizujemo dilemu i prestanemo da mesamo babe i zabe.

Gotova resenja koja su pominjana na pocetku ovog thread-a su Joomla, Drupal, Xoops, Typo3 itd.
Da li ti pricas o spominjanim resenjima tog tipa, ili o kategoriji biblioteka kao sto su jquery ili recimo prototype??

U principu nebitno je. U oba slucaja koristis tudji kod - koji mozda nije dobar, recimo ima sigurnosne propuste, kome se moras prilagoditi ako zelis nesto sto nije omoguceno osnovnim kodom, a da li se radi o modifikaciji drupala ili jquery-ja nebitno je manje-vise.

DIY od nule ima prednost da znas sta je gde, ne moras da se snalazis u tudjem kodu i sto sam kod moze da bude bolji, ali u svakom slucaju je potpuno prilagodjen tvojim potrebama. Nema jedne linije vise nego sto treba.

Reuse tudjeg koda ima za prednost sto manje pises sam. Moras se prilagoditi tudjem kodu, medjutim.

Dakle, radi li se o biblioteci ili nekakvom gotovom CMS isto je manje-vise ako je modifikacija potrebna, jer nekad ti ni biblioteka npr. jquery nece raditi posao (recimo bas mora u safariju da radi ili sta vec)

Napisao sam da jedan covek moze napisati web projekt. Spomenuo sam da je pisanje vBulletina od nule moguce.

conica
05. 07. 2007., 21:54
pazi...zaista postujem sve kolege, naravno i tebe medju njima - ali ja zaista posle ovoga ne znam kako da komentarisem

od gulasa koji se skuva od tako pomesanih "namirnica" - ja bih garant zavrsila na urgentnom

na kraju konca - po tvom stavu sada bi smo mogli da razglabamo i o funkcijama php-a... i to je neko drugi napisao

...a ja i dalje ne razumem stav da jedan covek ne moze da izvuce jedan web projekat sam..mozda i dobijem odgovor, posto me je upravo to i zaintrigiralo najvise

MorenoArdohain
05. 07. 2007., 22:02
Kokice, kokice, mala kesica 20 dinara, velika 50 dinara, navalite, jos malo pa nestalo!

bojan_bozovic
05. 07. 2007., 22:04
pazi...zaista postujem sve kolege, naravno i tebe medju njima - ali ja zaista posle ovoga ne znam kako da komentarisem

od gulasa koji se skuva od tako pomesanih "namirnica" - ja bih garant zavrsila na urgentnom

na kraju konca - po tvom stavu sada bi smo mogli da razglabamo i o funkcijama php-a... i to je neko drugi napisao

Ja sam govorio o programiranju generalno, to sto ste ti i bluesman mislili samo na web aplikacije je stvar nesporazuma.

conica
05. 07. 2007., 22:09
Kokice, kokice, mala kesica 20 dinara, velika 50 dinara, navalite, jos malo pa nestalo!
samo ti kokaj moreno, mozda dobijem i odgovor na postavljeno pitanje ;)
...uh zamalo zaboravih, daj jednu za 50

bojan_bozovic
05. 07. 2007., 22:34
I meni jednu od pedeset :)

BrainDamage
06. 07. 2007., 04:42
:please:

Uporno pokusavam da izvucem poentu na kraju ove diskusije, ali izgleda da je to sve teze i teze (osim ako izuzmem diskusiju na 3. i 4. stranici). Prednosti i mane imaju oba pristupa, a da li ces za sobom da vuces tudji framework ili svoj (pricam o web aplikacijama) je stvar licnog "ukusa".

Ja licno vec 2 godine guram CakePHP, ali verziju 0.9.nesto. Vec na samom startu sam ga modifikovao dovoljno da mi sajt nije radio ni posle prve sledece verzije frameworka, i maltene za svaki sledeci sajt ja dodam/oduzmem/izmenim ponesto. To mi se vec zgadilo i lagano mi pada mrak na oci, definitivno sam krenuo sa razvojem svog resenja - ovako vise ne moze. Tacnije, uskoro cu da budem glasno i jasno za tzv. "DIY". Nema poente da ja idem okolo i trubim to drugima, to bi bilo kao da sufliram kako je bolja "ova" vrsta muzike od "one". Nekome je uzivancija da koristi i prcka, meni nije (vise). Sta sad, da izvucemo cakije? :)

"One man band" ili "grupnjak"? Web: mislim da 1 osoba moze da izgura sve, mada indirektno skoro uvek konsultujes nekog u vezi necega, bilo da se radi o dizajnu, programiranju, bazi podataka... nikad ne mozes da sam znas sve. Desktop: ne znam, verovatno da ne. I opet zavisi od "ukusa", ili okolnosti. Trenutno radim sam, ali ako bi trebalo da radim sa jos nekim - sto da ne, samo da je "normalan" :)

IMHO, nekako mi je previse "navijacki" ovaj thread.

bojan_bozovic
06. 07. 2007., 13:19
Poenta je da od problema koji resavas zavisi koji je pristup pogodniji. Nekada raditi od nule ima isto onoliko smisla kao i reuse nezadovoljavajuceg koda, web aplikacija ili ne. Zaboga zdrav razum navodi da se iskoriscava i tudji kod ako zadovoljava potrebe, koja je logika da pises npr. potpuno novu skriptu, ako ju je lako prilagoditi tvojim potrebama? Kada nije, to je vec druga prica. A sto se navijanja tice ja ne navijam.