PDA

Pogčedajte punu verziju : Klot racunar sa Linuxom, samo za SVN i backup


srdjan
22. 06. 2007., 00:19
Ciao !

Imam jedan stari racunar viska (K6 ?! sa 4GB hardom i 64MB RAM) koga bih povezao na internet i koristio za:

- SVN server
- backup masina
- stampanje sa HP 1005
- razne PHP jobove
- rad non-stop

Osnovna ideja je dobijem stalno povezanu masinu koja radi nesto korisno i ne treba joj licenca za Windows (i da sklonim krsh iz stana)

Nisam u zivotu video ni L od Linuxa niti radio sa njim. :)

Zanima me sta je potrebno da instaliram, koje izdanje Linuxa, koja verzija, sto bi odgovaralo za navedenu konfiguraciju i moje potrebe.

Probao bih prvo u virtualnoj masini, pa ako radi onda na hardveru.

Ako je gornja konfiguracija zaista losa i nepodesna za ovo za cega mi treba, mogu je zameniti sa nekom modernijom - ima u Halo Oglasima za 99 EUR svasta da se kupi.

Help? :)

jablan
22. 06. 2007., 00:27
Ja sam držao jedno vreme vrlo sličnu mašinu pod Red Hat-om 9, služila mi je kao wireless router i web server. S tim što je u pitanju bio IBM koji je mogao da radi bez gašenja do večnosti i nazad.

twix
22. 06. 2007., 01:00
Ja imam IBM mashinu isto kuci, vec 2 godine je UP i sluzi mi kao wireless router, web server itd.

Linux distro je slackware 10.1 koji radi besprekorno. U sustini na dosta foruma postoji slicna tema, koji distro staviti na home box. Ja sam dugo koristio red hat, suse, ubuntu i na kraju sam stavio za serv slackware koji nikad nisam probao, ali da kucnem u drvo, odlicno se pokazao ;)
Ako ti trebao pouzdan distro, sa mogucnoscu lake nadogradnje, preporucujem ti gentoo ili debian.
U sustini tebi treba linux sa textualnim modom, jer graficki mod ti ne treba na serveru (mada sam i to nazalost vidjao), tako da bi taj conf mogao da zadovolji tvoje potrebe, jedino mozda da stavis 256 rama, mislim da je memorija znatno pojeftinila ;)

(btw http://local.twix.name/test/proc.php da nije nestajala struja, ih...)

ppavlovic
22. 06. 2007., 01:14
Ja ne bih drzao backup na K6 masini i hard disku od 4GB (s' obzirom da je ta masina stara bar 7 godina).

ivanhoe
22. 06. 2007., 01:28
stavi bilo koji noviji distro, recimo CentOS ili Fedoru, mada radice ti bilo koji... tvoj setup je malo spartanski, pa ti zato mozda vise odgovara neka serverski orijentisana distribucija, zato sam pomenuo RedHat, to je najcesci OS koji ces sretati na dedicated serverima..

posto imas relativno malo memorije nemoj da se zeznes da stavis KDE ili Gnome, najbolje da sve zavrsavas u textualnom modu, tako ce ti sve raditi super...e sad, to bas i nije setup za nekog ko nikad nije koristio linux, moraces stvari da radis na 'old school' nacin, iz komandne linije, ali tako se najvise nauci...

znaci naoruzaj se strpljenjem i na posao :)

misk0
22. 06. 2007., 10:35
Ja kuci na jednom starom IBM serveru (imam i 2 procesora na 400Mhz :) ) drzim debian vec 5 godina i radi mi 'skoro sve' :) - web, mail, ftp, php i vhostove, u sustini tonu stvari. A da, drzim debian na njemu + grsec i 2.6 kernel. O grafici nema ni govora, naravno :)

LiquidBrain
22. 06. 2007., 10:56
Za tako slabe masine, ja bih preporucio Gentoo linux :) On je malo komplikovaniji za set-up ali boze moj, radi savrseno... a ako hoces neko lakse resenje, onda slackware definitivno :) Ima fenomenalan community i sve je lepo objasnjeno u dokumetaciji... :)

bNasty
22. 06. 2007., 11:14
Nije loshe probati novi Zenserver (http://zenserver.zenwalk.org/index.php/Main_Page).

Mada, necesh se proslaviti sa 64MB RAM-a i samo 4GB diska, shta god stavio na njega.

Dragi Tata
22. 06. 2007., 14:38
Mada, necesh se proslaviti sa 64MB RAM-a i samo 4GB diska, shta god stavio na njega.

Zašto ne? Ako ne instalira X, može da radi sasvim fino kao SVN server (mada kao što rekoše ljudi, ne bih ga baš koristio za backup).

Inače za distribuciju predlažem CentOS server, najviše zbog obilja dokumentacije (hint: RedHat).

A možda bi i FreeBSD lepo radio posao.

jablan
22. 06. 2007., 14:55
Backup može da se reši jednim usb flash drajvom i cron jobom.

BrainDamage
22. 06. 2007., 15:01
Backup može da se reši jednim usb flash drajvom i cron jobom.

Malo da "uletim klizeci", nadam se da se necete ljutiti :)

Moram da primetim da ste mu bas pomogli oko izbora distribucije, svako "tera vodu na svoju vodenicu" :) Predlozi, do sada:
CentOS
FreeBSD
RedHat
ZenServer
Gentoo
Slackware
Debian
Fedora

8 komada, ako nisam nesto preskocio :) mLogo je, kume :)

jablan
22. 06. 2007., 15:06
Svetu se ne može ugoditi... Kad nema izbora, ne valja, kad ima izbora, opet ne valja... ;)

kodi
22. 06. 2007., 15:08
Malo da "uletim klizeci", nadam se da se necete ljutiti :)

Moram da primetim da ste mu bas pomogli oko izbora distribucije, svako "tera vodu na svoju vodenicu" :) Predlozi, do sada:
CentOS
FreeBSD
RedHat
ZenServer
Gentoo
Slackware
Debian
Fedora

8 komada, ako nisam nesto preskocio :) mLogo je, kume :)

sa boldovanim imam dobra iskustva :)

EDIT:
da ne bude zabune, ostale nisam imao prilike da koristim. osim možda na nekom hostingu, a da toga nisam i svestan, no to se i onako ne računa.

EDIT2:
Ako možeš zaobiđi suse, dobar je, al ga zaobiđi :D :D

Dragi Tata
22. 06. 2007., 15:21
Moram da primetim da ste mu bas pomogli oko izbora distribucije, svako "tera vodu na svoju vodenicu" :)

Welcome to the world of open source :)

Ozbiljno, mogu da komentarišem samo sisteme koje sam probao. U stvari najviše radim sa "Susetom", ali ga ne preporučujem za takvu upotrebu; u stvari, ne preporučujem ga ni za kakvu upotrebu :D

kodi
22. 06. 2007., 15:27
Ako možeš zaobiđi suse, dobar je, al ga zaobiđi :D :D


U stvari najviše radim sa "Susetom", ali ga ne preporučujem za takvu upotrebu; u stvari, ne preporučujem ga ni za kakvu upotrebu :D


Klub zadovoljnih korisnika SUSE linux-a :)

japan
22. 06. 2007., 15:27
slackware++

dinke
22. 06. 2007., 15:31
Suse je bio sjajan sve dok ga novell nije kupio. Pocecu da verujem u teorije zavere :)

degojs
22. 06. 2007., 15:47
Backup može da se reši jednim usb flash drajvom i cron jobom.

Nemoj flash drajv ako boga znaš :)

Do sada, pa brat bratu, jedno 5 komada mi je crklo iz čista mira. Sad ih više ne koristim. Kupio sam pravi hard disk od 1" (8 GB), lepo se prikači na ključeve (ništa nezgrapno; staje lepo u bilo koji džep) i uživam već duže vreme.

LiquidBrain
22. 06. 2007., 15:59
I ja koristim SuSE, i mogu da kazem da je stabilan i radi mi posao super... Ali nije preporucljiv za ovako slabe konfiguracije...

Ako ti treba brzina tu je Gentoo,
Ako ti treba standard tu je Slackware

samo mojih 0.02$

nocom
22. 06. 2007., 16:27
Za takvu masinu kao SVN server je NAS server resenje (kod mene radio na P2/266/64MB bez problema ) proveri na sajtu dali moze da radi sve sto hoces, ja sam ga koristio kao FTR i Backup server ,za internet nesto nebih bio siguran.
Predlog broj dva Knoppix ispod verzije 3.4 za tu masinu (zbog grafickog okruzenja) . Ne zaboravi da ce OS da zauzme jedan deo diska.Zaboravih ,imas
i manje distrubucije koje lepo rade DSL ,Feather,Puppy linux (od 64MB do 256MB).

misk0
22. 06. 2007., 16:59
Ma svako ima svojih prednosti i mana. Meni su CentOs, Debian, OpenSuse (jos jedna distro) i RedHat svakodnevnoj upotrebi. Svi manje vishe OK, ne traze puno 'ledja' za neki komotan rad. Sto god odabrao, neces pogrijesiti.


Svetu se ne može ugoditi... Kad nema izbora, ne valja, kad ima izbora, opet ne valja... ;)

Upravo

nesto se previshe slazem sa tobom u poslednje vrijeme, mogao bih otvoriti i fan club

srdjan
22. 06. 2007., 17:41
Hvala na mnogobrojnim predlozima do sad, vidim da je moguće ;)

http://www.pcworld.com/article/id,122932-page,1-c,homenetworking/article.html

Obzirom da ovaj stari racunar nema ni USB, moguce da cu za 100 EUR da pronadjem ovako nesto:

Halo oglasi: AMD Duron 1.1GHz, DDR 512MB, HDD 80GB, GeForce 2 MX400, Combo LG, muzika 5.1, miš, tastatura, LAN, Midi ATX 400W, monitor 15, 130 EUR.

Da li OpenSUSE , ova 10.2 poslednja koja je na sajtu , može da radi na ovakvoj konfiguraciji (ili malo slabijoj tipa 256 MB RAM)
?

Dragi Tata
22. 06. 2007., 17:46
Da li OpenSUSE , ova 10.2 poslednja koja je na sajtu , može da radi na ovakvoj konfiguraciji (ili malo slabijoj tipa 256 MB RAM)
?

Samo probaj, pa ćeš i ti da se pridružiš klubu "ljubitelja" suseta :D

twix
22. 06. 2007., 18:04
Moze da radi, medjutim da li ti planiras da koristis graficki interfejs ili logicno samo konzolski rezim? :)

X vuce dosta resursa, tako da ti je to nepotrebno, kao i zvucna kartica ;)

Racunam da ces podici neki od servisa tipa SSHD i da ces se tako kaciti na racunar i vrsiti poslove, tako da ti ni monitor tu ne treba (sem za prvo setovanje svega i svacega, za toliko ce ti posluziti i postojeci monitor), znaci dodatna usteda.

filmil
25. 06. 2007., 01:14
Код мене весело ради П2 на 266MHz, са дисковима од 3 гигабајта, 80 гигабајта и 100 гигабајта и 128 MB рама. Служи као СВН, бекап, терминал, ДВД резач, музички и веб сервер, и има аптајм од доста дана. Користи се Федора Цоре 6.

Овакав рачунар може да покреће и икс сервер, али то не препоручујем. Икс клијенти су сасвим довољни, са прозорима прослеђеним на неку другу машину.

ф