PDA

Pogčedajte punu verziju : www.biznisblog.com hacked?


gorky
28. 06. 2007., 15:32
Sta se desava sa mojim omiljenim blogom, zna li ko?

LiquidBrain
28. 06. 2007., 15:40
Eh, kako volim kada ovako lupetaju :)

gorky
28. 06. 2007., 15:57
Sto rece "tecni mozgu" ? ;) Ako nemas sto da kazes, onda makar cuti i gledaj.

mungos
28. 06. 2007., 16:00
Biznisblog je nažalost već danima down zbog teške havarije koja se desila firmi kod koje hostujem. Backup je na crknutom hard disku, kompanija koja radi recovery podataka traži Win mašinu, u data centru su sve mašine na Linuxu. Dok tamo ne stigne Windows mašina možemo samo da čekamo i da se molimo...

EDIT: Najnovija informacija je da mašina neće ni stići jer su pretrpani s prostorom, dakle ostaje još instalacija Windowsa kao opcija...

gorky
28. 06. 2007., 17:15
E tako, ovo je prava informacija. Hvala Marko, nadam se da ce to brzo popraviti, i vratiti sajt online.

Peca
28. 06. 2007., 19:35
haknula ga havarija :)
koliko god da se stitimo od hakerskog upada/napada, svevishnji uvek moze da nas hakne ;)

gorky
29. 06. 2007., 00:21
Hardverski hack :1092:

goxy17
29. 06. 2007., 12:56
Ko će sada da nam prodaje maglu :D

LiquidBrain
29. 06. 2007., 13:02
Ko će sada da nam prodaje maglu :D


Ovo uopste nije korektno sa tvoje strane. Covek radi posao, i koliko sam mogao da primetim, radi ga super, kao profesionalac.

A consalting nije magla uopste...

PS. verujem da si se salio.

Dragan Varagić
29. 06. 2007., 14:43
Imao sam prilike da već čujem takva mišljenja o Bijelićevom radu, ali to svakako apsolutno ne utiče na to ko je Marko Bijelić, koliko on stvarno zna, i šta radi sa tim znanjem. To više govori o onima koji takve stvari izjavljuju.

Btw. interesantno je da u jednom momentu ovu temu je gledalo 64 osobe. Nisam to ranije ovde vidjao :)

McKracken
29. 06. 2007., 15:00
Imao sam prilike da već čujem takva mišljenja o Bijelićevom radu,


Damn, samo ti nedostaje beli mantil i naocari sa debelim, crnim okvirom. Mesto desavanja, radnicki savet kombinata za preradu peradi gde se diskutuje o smeni direktora.

:1039:

bluesman
29. 06. 2007., 15:32
Mislim da nema razloga za to, a cini mi se da je covek bio ironican za "maglu" povodom nekih prica na forumu.

goxy17
29. 06. 2007., 15:35
Ne bih da trolujem ali ne znam sta je tu toliko super. Ne osporavam bas sve, ima dobrih tekstova ali to uopste nije iz nekog licnog iskustva vec se sve to moze procitati na desetinama engleskih blogova.

A ovaj trademark "prodavci magle" prvi put sam video u ovom tekstu (http://blog.b92.net/arhiva/node/5190) na B92 blogu (mislim da je autor clan DPT-a) gde sam kao glavnog junaka nedoljivo prepoznao autora biznis bloga.

Slušate profesore na fakultetima koji pričaju o biznisu, kako treba organizovati firmu, sve doktor do doktora bez imalo success storiesa iza sebe. Takođe, čitate tekstove o startupovima, zaštiti intelektualne svojine a ti isti nikad nisu osnovali startup i nikad nisu zaštitili intelektualnu svojinu!?

Da vas ljudi ne smatrali za prodavca magle, potrebno je, kao što kaže direktor jedne domaće IT firme, da nudite resulting a ne consulting.

Na zalost, biznis blog nije jedina prodavnica magle kod nas. Neko je jednom mnogo lepo rekao nesto u fazonu kako "nam treba samo jos malo web buza da bi investitori dali novac za nesto sto nemamo". :(

Neka mi autor da neke reference i reci cu da sam se salio. Kompaniju njegovog poznanika kojom se predstavlja ne racunam kao njegovu, kao ni neki projekat koji nikada nije ugledao svetlost dana, neko mu je to vec rekao na blogu u komentarima.

Ljudi koji stvarno rade, oni rade za novac i nude konsultacije za novac, imaju reference iza sebe i zive od toga tako sto ih preporucuju ljudi.

Ljudi koji prodaju maglu, pisu na blogovima tekstove slicne onima sa engleskog jezika, predstavljaju se za sveznalice i edukuju druge o necemu sto nikada nisu radili. Zasto bi on nekome besplatno delio savete, zasto to ne primeni u praksi. Ja takvog coveka nikada ne bih angazovao, izgleda da klijenti to i znaju cim mora na blogu da daje konsultacije besplatno.

Koji startup je autor pokrenuo? :1050:
Za koje klijente je radio?

Molba: zamolio bih Bijelica da mi ne kaze da reference trazim preko emaila, vec da mi kaze javno. Ne znam zasto u komentarima na svom blogu uvek kaze imate dole email pa se javite. Neka kaze javno, valjda mu je to u intresu, sta toliko krije?

Sve neki nabedjeni konsultanti na nasem webu a nigde kvalitetnog projekta :1092:

ps. konsalting nije maga uopste i nigde to nisam rekao :)

Miloje Sekulic
29. 06. 2007., 15:47
A consalting nije magla uopste...


Meni se uvek dopadao termin "rezalting (rezulting - možda)" ili ti "Ti mi nesto kažeš, napišeš, itd - ja te poslušam (uradim, platim da se uradi, ..) - pa merim rezultat i akonto toga te platim". Tj. angažujem te da me konsultuješ akonto očekivanih rezultata.
Legenda kaže da je ovaj termin skovao Žika Pakom (Vladimir Živaljević, partner u Pakom group - pozicija koju je zavredio rezultatima). Obrazlažući nekim Slovencima cifru koju im je zacepio rekao je: "Gospodo ja vama ne prodajem konsultacije nego rezultat koji ćete akonto njih postići"

Kad smo već kod rezaltinga ovde (http://www.b92.net/tehnopolis/komentari.php?nav_id=253144) se razvila veoma zanimljiva diskusija o kriterijumu za ocenu kvaliteta korporativnog veb sajta a meni se veoma dopado Bizijev kriterijum, citat: "... koliko web sajt ima uticaj za poslovanje date kompanije".

Miloje

bluesman
29. 06. 2007., 15:48
Znaci ipak sam pogresio, ti nisi bio ironican nego ozbiljan. Ja mogu da se slozim da ima puno ljudi koji pricaju o svemu a jako malo znaju, ali si nasao pogresnog coveka da se istreses. A ako vec trazis od nekoga reference, postavlja se pitanje: a ko si onda ti da dajes sebi za pravo da analiziras nekoga ili nesto, recimo situaciju na trzistu ili sveobuhvatnu situaciju na netu. Upadas u sopstvenu zasedu.

Ne vidim razloga zasto bi nekoga prozivao, kvalitet uvek ispliva, ako si u pravu - covek se nece 'leba najesti od tog posla, a ako gresis - nece biti dovoljno foruma na kojima ces morati da se izvinjavas. Osim toga, sta te briga ko sta pise i gde pise? Ako ti se pise - pisi, ako ti se cita - citaj, ako ti se komentarise - komentarisi, ako ti se gleda TV - gledaj... ne znam zasto ti toliko smeta bas ovaj "slucaj".

Osim toga, analiza ti je bila vrlo povrsna, da bi stvari funkcionisale nije dovoljan samo jedan faktor, mora mnogo stvari da se poklopi, da su u pitanju samo licne zelje, znanje i energija - nikome ne bi trebali investitori ni kompletna prica oko startup-a (mrzim tu rec).

goxy17
29. 06. 2007., 15:57
Nije ovaj slucaj nista posebno, sta vise, domaci net ima nekoliko takvih koji pisu o necemu (ne samo o startupima :D) a nigde im npr. ne stoji link do nekih referenci.

Samo je to u pitanju, a ovaj slucaj mi dosao nekako spontano prvog dana na forumu :1040: .

Zaista mi je zao ako cu vas u narednom periodu podsecati na ovaj los izliv emocija, sigurno sam nervozan zbog treme :D

Dejan Bizinger
29. 06. 2007., 16:08
@Miloje: U pravu si, legenda kaze da termin resulting potice od Zike Pakoma :). Mislim da se niko u Srbiji ne fokusira na e-commerce toliko kao Pakom. Puno treba jos da se uradi po tom pitanju zbog samog trzista i samih okolnosti ali trud je za svaku pohvalu.

Da, sto se tice korporativnog sajta to sam mislio i pored toga sto sajtovi poput Donesi.com nisu pravi korporativni web sajtovi (barem ne po prethodno prihvacenim kriterijumima). Jedan od komentatora je poceo da osporava moj izbor sto sam ubacio Donesi.com (cak se insinuira na nekim povezanostima i slicno) ali i na tom sajtu je vrlo dobro uradjen korporativni deo (ako se malo skroluje dole i pogleda da je ubacen Blog pa sekcija Veze i slicno). Ja smatram da je Donesi.com kompanijski jer je smatram da je Donesi.com Internet kompanija a ovo je njihov izlog. Uvek se nadje neko koji pomisli da kada kazem "dobar" da mislim na dizajn. Naravno, da ne mislim na dizajn. Ako neki sajt nije Web 2.0 compliant i CSS-friendly ne znaci da nije dobar.

cvele
29. 06. 2007., 16:13
http://www.thinkgeek.com/images/products/zoom/consulting-poster.jpg

cvele
29. 06. 2007., 16:18
Molba: zamolio bih Bijelica da mi ne kaze da reference trazim preko emaila, vec da mi kaze javno. Ne znam zasto u komentarima na svom blogu uvek kaze imate dole email pa se javite. Neka kaze javno, valjda mu je to u intresu, sta toliko krije?

Za neke stvari se reference ne objavljuju javno... za neke cak ni u ponudi...

benjamin
29. 06. 2007., 16:21
...
Legenda kaže da je ovaj termin skovao Žika Pakom (Vladimir Živaljević, partner u Pakom group - pozicija koju je zavredio rezultatima). Obrazlažući nekim Slovencima cifru koju im je zacepio rekao je: "Gospodo ja vama ne prodajem konsultacije nego rezultat koji ćete akonto njih postići"
...
Miloje

istina, na paliću ...

inače autor je poznat po tome što puno piše na svom mnogočitanom blogu i malo radi u stvarnom životu

god damnit gde je irony emoticon kada ti treba :1041:

goxy17
29. 06. 2007., 16:25
inače autor je poznat po tome što puno piše na svom mnogočitanom blogu i malo radi u stvarnom životu

Ono sto sam ja hteo da objasnim sa nekoliko hiljada slova, ti si uspeo jednom recenicom :)

Miloje Sekulic
29. 06. 2007., 16:38
Nije li i pisanje rad? :please:

goxy17
29. 06. 2007., 16:41
Ako od toga zivis onda jeste, ako pises samo zbog licne promocije a nemas nikakvu drugu korist od toga onda je prodavanje magle :D

mungos
29. 06. 2007., 16:41
Svega par činjenica:

1. Marko Bijelić je sa svojih 19 godina dobio i uspješno odradio niz poslova za kompaniju iz Silicon Valley. Rječ je o kompaniji Vast.com sa 50-ak zaposlenih i prema glasinama sa $5,000,000 VC kapitala na bankovnom računu. Samim tim od tada niti radim za reference, niti polažem bilo kome svoje račune.

Imao sam tu čast da tamo zajedno radim sa dva vrhunska inžinjera (jedan od njih je kolega sa ovog foruma koji je ujedno mene doveo u Vast) gdje smo u roku od mjesec dana rješili problem koji je stajao dvije godine. Ilustracije radi, radi se o zadatku koji su menadžeri davali svim novajlijama koji bi su se pobunili protiv rutinskih poslova i tražili neki izazovniji problem da se dokažu. Naravno, niko od njih se nije maknuo ni pedlja dalje od početka. Kad je došlo vrijeme da se napokon taj problem rješi, zna se koga se zvali da to uradi ;)

2. Biznisblog nije nikakva prodavnica, ne znam odakle ti takva ideja? Jedine informacije koje se nalaze na Biznisblogu o meni su sledeće:


Biznisblog je dnevna destinacija posvećena elektronskom poslovanju, interfejs dizajnu i onlajn brendingu. Izgradnja srpskog i regionalnog e-biznis tržista je izazov koga dio si i ti.

Marko Bijelić, autor Biznisbloga, je interfejs dizajner i konsultant za elektronsko poslovanje, baziran u Banjaluci.


Nisam nikad na Biznisblog okačio niti spisak mojih usluga, niti spisak mojih referenci. Samim tim, ideje o meni kao o nekom "prodavcu" su samo plod isključivo tvoje mašte i mašte tebi sličnih.

Čak je i moja email adresa duboko zakopana u samom footeru sajta i treba minut da se skroluje da se dođe do nje.

3. I najzad, dečko, ti si iz nekog razloga opsjednut sa mnom. Ostavljaš mi razne anonimne komentare na mom blogu, pišeš mi mailove u kojima se lažno predstavljaš, registrovao si se na DPT s istim ciljem i najzad registrovao si čak 9 lažnih profila na startupshow.ning.com gdje si bukvalno ukrao moj identitet lažno se predstavljajući mojom fotografijom, mojim punim imenom i prezimenom, adresom mog sajta i države u kojoj živim.

Provjeri na Internetu koliko se dobije godina za krađu identiteta. Ali nije mi namjera da te jurim, ja se prosto sažalim na ljudi kao što si ti, koji će čitav život patiti zbog tog što su anonimusi. Šta ću takav sam čovjek, suosjećajan... :1094:

benjamin
29. 06. 2007., 16:50
Ono sto sam ja hteo da objasnim sa nekoliko hiljada slova, ti si uspeo jednom recenicom :)

u quote me u pay me :P to je konsalting u neku ruku bwe

to što sam napisao nije hejt prema Marku niti bilo kome, već pravi pravcati najčistiji respect prema Vladimiru Živaljeviću, i njegovom delu.

goxy17
29. 06. 2007., 16:53
@mungos: ne znam da li se poruka iznad odnosila na mene :D Ako jeste, onda si me ozbiljno pomesao sa nekim tajnim obozavaocem :1094:

mungos
29. 06. 2007., 17:22
Za početak, sa email adrese site_belgrado@yahoo.com kojom si se registrovao kao goxy17 na DPT si mi poslao sledeći mail 4. juna 2007:


Rasto Djordjevic <site_belgrado@yahoo.com>
hide details Jun 4
to marko.bijelic@gmail.com
date Jun 4, 2007 3:46 PM
subject Posao
signed-by yahoo.com
mailed-by yahoo.com

Postovanje gospodine Marko,
Zeleo sam da vam ponudim jedan posao a posto nisam na vasem blogu nasao link do portfolia odustao sam jer znate kakva je danas situacija, ljudi se retko odlucuju za nesto nepoznato. Danas sam video da ste jednom citatelju rekli da se za reference moze obratiti preko ovog emaila pa sam bio slobodan da to uradim i ja.

Da li bih mogao i ja da dobijem neke linkove jer sam sigurno vise zaintresovan nego onaj citatelj koji provocira.

Srdacan pozdrav i hvala unapred, Rasto Djordjevic

Goran Cirkovic
29. 06. 2007., 17:24
Niko nije dužan da tebi polaže račune. S druge strane, zašto sam ne napraviš nešto bolje, iz svog profesionalnog iskustva a ne da prozivaš kako Marko prevodi strane blogove? Mnogima su zanimljive teme na blogu i rado i opušteno čitaju iste...

goxy17
29. 06. 2007., 17:32
Hm, vidim da na ovom forumu administratori prodaju email adrese i podatke svojih korisnika :1044: .

@Goran C: neki od mojih sajtova su u ovom nasem malom regionu medju posecenijima.

benjamin
29. 06. 2007., 17:56
Hm, vidim da na ovom forumu administratori prodaju email adrese i podatke svojih korisnika :1044: .

@Goran C: neki od mojih sajtova su u ovom nasem malom regionu medju posecenijima.

...

nego pošto ste komšije, da se vas dvojca lepo nadjete negde, spremite neku dobru priču, obogatite se i onda oboje imate šta da pišete po bologovima ... e da i obavezno postujte fotku gde ste zagrljeni u DPT majicama :1040:

...

benjamin
29. 06. 2007., 18:01
Nije li i pisanje rad? :please:

težak i mukotrpan indeed!!!

... ma polu sam se dobro izrazio, nema veze ;) sem ukoliko se neko uvredio, nadam se da nije ... u tom slučaju sam se baš loše izrazio :1050:

mungos
29. 06. 2007., 18:10
Hm, vidim da na ovom forumu administratori prodaju email adrese i podatke svojih korisnika :1044: .

@Goran C: neki od mojih sajtova su u ovom nasem malom regionu medju posecenijima.

Ne skreći s teme, a tema je lik i djelo tvog idola. Šta je sad, maca pojela jezik?

goxy17
29. 06. 2007., 18:15
Ne skreći s teme

Valjda je prodaja email adresa clanova foruma (nemoj sada da ih branis) mnogo vaznija tema nego razjasnjavanje ko je ciji idol (mozda je samo nekome dosadilo necije hvaljenje bez argumenata)

bluesman
29. 06. 2007., 18:35
Hm, vidim da na ovom forumu administratori prodaju email adrese i podatke svojih korisnika :1044: .

@Goran C: neki od mojih sajtova su u ovom nasem malom regionu medju posecenijima.

Ovo je klasičan postupak nekoga ko je provaljen, pokušava da okrene fokus na drugu stranu. Ne znam odakle Marku tvoja adresa, ali sigurno je nije dobio od mene. Mada, da je tražio - dao bih mu, sve u cilju sprečavanja cimanja pošto je to očigledno svrha tvog postovanja ovde. Nisi ni šubaru skinuo već si se napravio frku.

Niko tebi ne brani da kažeš šta misliš, ali za sve postoji način, toj način nije dobar. A ono što pokušavaš sa onima mailovima... ja bih to očekivao od nekog dvanaestogodišnjaka... ako nemaš više od 12 onda i ne možeš da budeš na ovom forumu bez dozvole roditelja (COPPA) :)