PDA

Pogčedajte punu verziju : Kako funkcionišu partnerstva?


Ilija Studen
05. 07. 2007., 11:35
Jedan preduzetnik iz UK koji je u activeCollab zajednici od samog početka i sa kojim sam već imao dobru saradnju želi da njegova firma bude activeCollab partner za UK tržište kada izađe activeCollab 1.0 (biće dve verzije - jedna free i jedna za zeleni papir sa slikama mrtvih ljudi).

Koja su pravila igre u takvim situacijama? Šta se najčešće očekuje od obe strane?

Čisto okvirne cifre, da se zna šta je i igri - licence Pro verzije će kretati od nekih $200, $250 pa naviše u zavisnosti od broja korisnika.

PS: Naravno da ću konsultovati advokata pre nego bilo šta krenemo da radimo, ali bih ipak voleo da čujem nešto iz prakse.

Gruja
05. 07. 2007., 11:50
Daj malo vise detalja, o kakvom se partnerstvu radi?
Evo par stvari na koje mora da se obrati paznja:
- da li trazi ekskluzivnost za UK?
- da li ce on da radi support?
- da li ce proizvod biti brandiran na njega?

Ilija Studen
05. 07. 2007., 11:59
Ekskluzivu za UK ne bi dobio sigurno, bar ne za male pare. activeCollab ostaje activeCollab, oni bi pružali usluge implementacije, održavanja i podrške lokalnim klijentima.

Veći deo podrške je na njima. Nama bi bili prosleđeni samo teški tehnički problemi.

McKracken
05. 07. 2007., 12:36
Koja su pravila igre u takvim situacijama?

Pravila su ona koja ti postavis.

Gruja
05. 07. 2007., 12:50
Pretpostavljam da ce da bude i reseler? Da li ce da ulaze nesto u marketing?
Za reselera koji ne radi nikakav support, i koji sluzi samo kao posrednik, cifre su 10-20%. To se cesto javlja kad firma nece da kupuje nesto preko interneta vec od lokalnog reselera.
E sad, ovaj tvoj ce verovatno da zaradjuje od implementacije, ali bi i pored toga trebao da dobije i procenat od prodaje, jer support daje svima, ne samo tamo gde je radio implementaciju.
Mozda bi taj njegov procenat mogao da zavisi od performansi? Npr. prvih 10 licenci 10%, 10-50 licenci 15%, posle toga 20%?

Ilija Studen
05. 07. 2007., 12:51
Pravila su ona koja ti postavis.

Naaaajs! I like it already :D

Vidim da neke firme naplaćuju svojim partnerima godišnju pretplatu. Naravno, za taj novac nude resurse sprecijalno spremljene za partnere, pa čak i učešće u odlučivanju kako će se proizvod dalje razvijati (rezervisano samo za najjače igrače).

Skroz zanimljivo. Mental note - dublje se pozabavi problemom i ne zaleći se :D

Gruja
05. 07. 2007., 12:52
Ovi procenti su samo primer, ja bi u takvom slucaju razmisljao i o procentima tipa 50%. Covek treba dobro da zaradi da bi bio motivisan da sto vise toga proda, a posto ne radis support tebi je svaka nova licenca cist profit.

McKracken
05. 07. 2007., 13:06
Pazi, posto si aC pokrenuo kao open source mislim da nije pametno da koristis metode naplacivanja fransize. Cini mi se da bi na taj nacin otudjio jos jedan dodatni broj korisnika a ne verujem da ti je to cilj. Ako im omogucis da zarade tako sto ce biti partneri onda otvaras mnoga vrata :)

Ako mozes, probaj da stimulises ljude iz zajednice da se prikljuce kao reselleri i na neki nacin im daj prednost u odnosu na one koji nisu aktivni clanovi zajednice.

Pogledaj model koji je primenio Typo3, nije los :)


Inace, ako racunas da konsultujes nekog naseg advokata bolje zaboravi na to. Ako ti treba mogu ti poslati kopiju standard operating agreement-a koji je jako dobro napisan i water-tight pa ti samo dodaj sta ti treba u njega :)

Dejan Topalovic
05. 07. 2007., 13:41
@McKracken: Mozes li i meni poslati kopiju? dejanNOSPAMoutsourcing-it.com

Hvala. :D

Ilija Studen
05. 07. 2007., 13:50
Gde može da se pročita više o Typo3 programu? Koliko vidim oni imaju organizovane partnere po zemlji i usluzi koju mogu da pruže. To je to?

Ima smisla za besplatan alat, ali partner koji prodaje komercijalan proizvod i usluge baziranje oko njega se najverovatnije neće zadovoljiti samo sa tim. Treba mu dati popust, prioritet pri rešavanju problema, promotivni materijal itd. Na te stvari sam mislio kada sam pitao za "pravila igre."

Šalji na ilija.studen@gmail.com

teknoledge
05. 07. 2007., 14:00
Pazi, posto si aC pokrenuo kao open source mislim da nije pametno da koristis metode naplacivanja fransize. Cini mi se da bi na taj nacin otudjio jos jedan dodatni broj korisnika a ne verujem da ti je to cilj. Ako im omogucis da zarade tako sto ce biti partneri onda otvaras mnoga vrata :)

Ako mozes, probaj da stimulises ljude iz zajednice da se prikljuce kao reselleri i na neki nacin im daj prednost u odnosu na one koji nisu aktivni clanovi zajednice.

Pogledaj model koji je primenio Typo3, nije los :)


Inace, ako racunas da konsultujes nekog naseg advokata bolje zaboravi na to. Ako ti treba mogu ti poslati kopiju standard operating agreement-a koji je jako dobro napisan i water-tight pa ti samo dodaj sta ti treba u njega :)

Bolje okaci dokument ovde da te ne bi svi smarali :D

McKracken
05. 07. 2007., 14:07
Ne bih bas da ostavljam javno doc.

Cim uklonim neke stavke koje su specificne za moju firmu, saljem svima koji su zainteresovani.

teknoledge
05. 07. 2007., 14:13
Ne bih bas da ostavljam javno doc.

Cim uklonim neke stavke koje su specificne za moju firmu, saljem svima koji su zainteresovani.

Cool, sibni i meni na mail :)

Ivan
05. 07. 2007., 14:24
me2

conica
05. 07. 2007., 16:08
and me please

srdjan
05. 07. 2007., 16:21
me2 :1090:

Blood
05. 07. 2007., 17:04
one more for $me pls karisikb[NOSPAM]gmail.com

Ilija Studen
05. 07. 2007., 17:11
LOL. McKracken, možda ne bi bilo loše da razmišljaš da počneš da naplaćuješ ;)

McKracken
05. 07. 2007., 17:15
Da znas koji su iznos zacepili advokati koji su nam to pisali :D

srdjevic
05. 07. 2007., 17:19
McKraken, instaliraj sebi newsletter aplikaciju neku, trebace ti za ovo! :1094:

Isti username mi i na gmail-u (srdjevic), pa sibni i tamo ako ti nije tesko.

Unapred hvala. :)

Berislav Lopac
05. 07. 2007., 19:03
Ilija, samo ću kratko komentirati: zaboravi lokalne partnere, barem kad je riječ o prodaji. Internet ti je svjetski kanal za distribuciju, i sve što trebaš je imati dobro riješenu online prisutnost.

Partnere možeš realizirati po pitanju edukacije, lokalizacije itd, i za takve napravi nekakav sustav certifikata gdje će oni platiti da bi bili prepoznati kao službeni partneri i mogli koristiti tvoj trademark.

A što se tiče UK, najviše bih ti savjetovao da tamo otvoriš tvrtku, s virtualnim uredom, i da se predstaviš kao tamošnja tvrtka.

Javi mi se na mail da nastavimo onu diskusiju od prošli put.

ivanhoe
05. 07. 2007., 22:53
ne razumem bas poentu partnera za open source program... sta sprecava bilo koga da radi implementacije ili support za aC, zasto bi morao da dobija zvanje partnera (osim iz razloga marketinga) ?

mislim da treba da razmislis i o affiliate varijanti, ponudi ljudima neki procenat od prodaje licenci, tako mozete i jedni i drugi lepo da zaradite...

xippi
06. 07. 2007., 11:09
posalji meni
klodovik [] gmail.com
hvala

Misha
14. 07. 2007., 10:06
http://discuss.joelonsoftware.com/default.asp?biz.5.518924.17

Zanimljiv razgovor na slicnu temu ...

boccio
14. 07. 2007., 12:11
Zanimljiv link, ali u principu se sve svodi na to da su ponude za partnerstvima zapravo nacin da sumnjivi likovi dodju u posed licence za dz. plus pokusaju da usicare neki reseller program... Za to postoji prosto resenje - affiliate program, i cao.

Partnertstvo je jako nesigurna prica za male vendore koje razni lesinari salecu pokusavajuci da uz minimalno truda naprave neku kintu sa strane. Meni se u poslednjih godinu-dve nebrojeno puta desavalo da mi nude slicne price, cak sam jednom i usao u slicno "partnerstvo" za nemacku lokalizovanu verziju Vivva, i naravno bio je mucak.

Sama prica zapravo ima smisla, i to prilicnog, ali je problem u tome sto partner(i) moraju da uloze solidnu kolicinu truda a cesto i novaca... Sa neizvesnim ishodom.

Postoje trzista koja su finansijski prilicno jaka, ali zatvorena. To je cest slucaj sa EU zemljama (nemacka, francuska, skandinavija), Japanom i Arapima. Prepuni su para, ali ce 90% njih pre dati novac za softver koji je lokalni. Cesto i duplo vecu kintu. U tim situacijama se itekako isplati naci partnera koji bi radio sales&marketing za svoje trziste, sa lokalnim brojem telefona i ofisom za pre-sales i tech. support.

To naravno povlaci za sobom lokalnu verziju sajta, softvera, i coveka (ljude) upoznate sa svim aspektima marketing/sales politike i sposobnim da tehnicki rade podrsku softvera. Daleko je to od one man show-a...

Ali na long run ovo ima itekako debelog smisla. Sve ostalo je bacanje magle i kikiriki-model.

McKracken
19. 08. 2007., 19:44
Btw. Poslao sam ugovor Iliji sa nadom da ce ga on proslediti kome treba, pa ako nijeonda kukajte na njega :)

srdjevic
21. 08. 2007., 19:42
I Ilija? da kukamo? :-)