PDA

Pogčedajte punu verziju : Moze li se stvoriti startap za jedan vikend?


zira
09. 07. 2007., 15:57
Ne znam da li ste pratili, ali prosloga vikenda u Koloradu je odrzana jedna zanimljiva akcija, StartupWeekend (http://www.startupweekend.com/), u kojoj 70 ljudi pokusava za jedan vikend da pokrene jedan Web2.0 startap. Od velikog broja ponadenih ideja (od juna je trajalo slanje prijedloga) izabrana je jedna, Vosnap (http://www.vosnap.com/), podrska grupnom donosenju odluka (ili za one "sto ne prodaju maglu", vrsta aplikacije za glasanje o ponudjenim odgovorima, uz pozivanje na glasanje).

Ideja skupa je zanimljiva i vjerujem da su ucesnici (koji su istovremeno i vlasnici projekta, mada ih je maaaalo mnogo) dosta naucili i lijepo se zabavili.

Ali, ovo je sve igrarija.. :) Niti je ispitano trziste, niti su ti ljudi ikada radili zajedno, niti je potrebno 70 ljudi da radi na jednom ovakvom projektu i na kraju, sto je meni zanimljivo - cak nisu uspjeli. Naime, rok da se lansira beta sajt je bio nedjelja uvece, a u trenutku dok ovo pisem sajt i dalje ne radi.

Moguce je da je ovo smisljena PR akcija za promociju startap inkubatora ciji osnivaci stoje iza akcije.

Svejedno, i pored toga sto nisu uspjeli u zadatom roku, ja vrjerujem da grupa ljudi koji se dobro poznaju u poslu moze stvoriti ovakvo nesto za jedan vikend. Samo, sto je tako brzo, mora da je kuso :)

McKracken
09. 07. 2007., 16:47
Ovo je totalni kraj ili dno...

social voting tool that reduces time wasted on decision-making

Strahight from bull**** generatora sa primesama totalne budalastine. Nije ni cudo sto nece uspeti :) Ovaj model je proban nekih 50 god i nje doneo rezultate :)

Elem, previse ljudi se navuklo na ideju "startup-a" i frljaju se istim kao da je to novi sveti gral. 99% uspesnosti startup-a zavisi iskljucivo od sposobnosti menadzmenta da donosi brze, pravovremene i teske odluke, a ovde vidimo da GOMILA ljudi pokusava da to ospori :) To samo govori da ni oni koji su to organizovali nikada nisu ni pokusali da urade nesto vec teoretisu po "skupovima".



Surove cinjenice su:

1. Nisu svi stvoreni da budu preduzetnici
2. Nisu svi stvoreni da budu uspesni preduzetnici
3. Koristenje krupnih reci i zraza obicno znaci nedostatak iskustva/znanja/srece/cojones-a
4. Debeli ljudi trose vise sapuna od mrsavih.

QED

Ilija Studen
09. 07. 2007., 16:59
(Uspela) PR navlakuša. Svako ko je imao i najmanje nade da će ovo poleti treba malo da se spusti na zemlju i prepolovi broj feedova u svom agregatoru.

Berislav Lopac
09. 07. 2007., 18:55
Moguce je da je ovo smisljena PR akcija za promociju startap inkubatora ciji osnivaci stoje iza akcije.Nije (http://www.softwave.info/business/nizbrdica/). Momci su se samo malo zaigrali.

Ali nije ni bitno može li uspjeti. Osobno ne mislim da je itko previše realno vjerovao u dugotrajni uspjeh projekta -- ideja je bila da se skupe i upoznaju ljudi sličnih interesa. Svojevrstan BarCamp (http://barcamp.org), ali s fokusom.

Mislim da smo mi u ovim prostorima malo previše opterećeni "uspjehom" -- ako neki projekt ne uspije oni koji stoje iza njega su propaliteti. To je glupost -- ako nešto ne uspije ide se dalje, a projekt je zaista propao samo ako apsolutno ništa iz njega nije proizašlo; a uvijek nešto proizađe, bilo da smo nešto naučili, upoznali potencijalne partnere, investitore itd.

Edit: Da se ogradim: daleko od toga da si bilo tko može priuštiti ovakav pristup. Ali mnogi mogu, i tko god može od toga može imati samo koristi.

zira
09. 07. 2007., 19:29
Slazem se Berislave, ali opet, ako je najavljeno da ce napraviti "to" za vikend, to sto sajt nije proradio u ponedjeljak jeste neuspjeh. Nije zivotni neuspjeh, vec neuspjeh da zavrse zadatak. Ne govorim o tome da li ce sajt imati uspjeha na trzistu (nece vjerovatno), vec o cistom ispunjavanju zadatog zadatka. IRL, ne mozes nekome kome si obecao u ponedjeljak ujutru dati aplikaciju reci, nije gotovo, ali smo smo se dobro zabavili i svasta naucili... :)

Opet, volio bi da sam mogao biti tamo, bar na sat vremena, vjerujem da je bilo zanimljivo.

Usput, iako sajt nije otvoren, moze se vidjeti na
http://www.vosnap.com/vosnap/

Nista posebno...

Ljudi se morali vratiti svom redovnom zivotu u ponedjeljak ujutru :)

McKracken
09. 07. 2007., 22:00
.
Mislim da smo mi u ovim prostorima malo previše opterećeni "uspjehom" -- ako neki projekt ne uspije oni koji stoje iza njega su propaliteti.

Ovo nisam rekao. Ono sto je problem je sto ima puno onih koji se postavljaju kao "guru"-i i savetuju druge kako treba bez da su sami prethodno probali (ne obavezno i uspeli).

Dokle to moze da dovede mozete videti na www.iamfacingforeclosure.com - biznis jednostavno nije nesto gde srecna i vesela komuna moze da napravi nesto bez da dobije po nosu. Cak, siguran sam da sad postoji bar nekoliko hiljada onih koji su, procitavsi kako je svima bilo lepo krece u poduhvat zapocinjanja svog startupa (1998. anyone?)

Pre nego sto neko pomene Google reci su samo "Erik Smit".

Berislav Lopac
09. 07. 2007., 23:23
Slazem se Berislave, ali opet, ako je najavljeno da ce napraviti "to" za vikend, to sto sajt nije proradio u ponedjeljak jeste neuspjeh.

Da, i? Koga briga -- posebice ako nije briga one koji su to radili.

Nije zivotni neuspjeh, vec neuspjeh da zavrse zadatak. Ne govorim o tome da li ce sajt imati uspjeha na trzistu (nece vjerovatno), vec o cistom ispunjavanju zadatog zadatka. IRL, ne mozes nekome kome si obecao u ponedjeljak ujutru dati aplikaciju reci, nije gotovo, ali smo smo se dobro zabavili i svasta naucili... :)

U tome i jest poanta -- kome su oni išta obećali?

Ono sto je problem je sto ima puno onih koji se postavljaju kao "guru"-i i savetuju druge kako treba bez da su sami prethodno probali (ne obavezno i uspeli).

Ne -- problem je kad savjete takvih ljudi prihvaćaju kao riječ mesije, bez ikakve dvojbe.

Osim toga, ovaj tvoj opis se može primijeniti na velik broj vrlo utjecajnih i u društvu cijenjenih ljudi -- sveučilišni profesori, ministri u vladama itd.

Hoću reći da ako netko dosad nije napravio uspješan startup ne znači da te ne može ničemu naučiti. Nijedna edukacija na svijetu, u bilo kojem području -- te ne može naučiti sve finese i detalje posla. Kroz edukaciju dobivaš teorijsku podlogu koju onda primijenjuješ u praksi, ali i preispituješ u svakoj prilici.

Dokle to moze da dovede mozete videti na www.iamfacingforeclosure.com - biznis jednostavno nije nesto gde srecna i vesela komuna moze da napravi nesto bez da dobije po nosu. Cak, siguran sam da sad postoji bar nekoliko hiljada onih koji su, procitavsi kako je svima bilo lepo krece u poduhvat zapocinjanja svog startupa (1998. anyone?)

Sve to stoji -- ali ne smijemo zaboraviti da su sve odreda odrasli ljudi (OK, osim Bena Casnoche (http://www.businesspundit.com/50226711/my_startup_life_the_story_of_a_teenage_entrepreneu r.php)).

Naravno da je pokretanje startupa teško i rizično. Ali i mnogo drugih stvari jest. Čvrsto sam uvjeren da ne postoji nitko tko misli da može pokrenuti startup bez da zna išta o tome -- no, jasno, mnogi daleko precjenjuju svoje znanje, ali tako je na svim poljima. Svaki klinac koji skrivi automobilsku nesreću precijenio je svoje znanje. To je normalno i ljudski i to se ne smije osuđivati. Ono što je potrebno jest organizirati edukaciju, ali tu zaboravite na državu -- to treba pokrenuti bottom up i na tome sad radimo u Hrvatskoj.

Ono što nam svima treba jest malo više optimizma: da, neuspjesi postoje, ali to nije propast svijeta. Nismo uspjeli, idemo dalje. To vrijedi kad učite kuhati, to vrijedi u seksu, a to vrijedi i u poslu.

zira
09. 07. 2007., 23:39
Berislave, ne vidim zasto se ti i ja ne razumijemo oko ovoga? :)
Ako ljudi kazu da ce pokusati nesto napraviti i na kraju ne uspiju, samo konstatujem da nisu uspjeli i pokusavam dati razloge zbog cega se to desilo. Nista vise, samo diskutujemo i pokusavamo nesto nauciti iz tudjih gresaka i tudjih uspjeha.

Inace, na http://www.startupweekend.com/ su objavili sta se desavalo i koje greske su napravili, po njima...

McKracken
09. 07. 2007., 23:41
Problem je kad savjete takvih ljudi prihvaćaju kao riječ mesije, bez ikakve dvojbe.


Slazem se u potpunosti :)

Meni smeta kada se "to" predstavlja ljudima kao nesto sto nije. Kao da su ti ljudi stavili roze naocari pa gledaju svet malo poremeceno. Mogu se kladiti da NIKO na onom sajtu nece pomenuti da im je eksperiment bio katastrofalni failure :) i nece moci da objasni sto to nije poletelo (a razlozi su jasni i ocigledni). Najtuznije je sto se cela ta grupacija ponasa kao sledbenici nekog kulta - a to je dijametralno suprotno ponasanje od preduzetnickog.


Svaki klinac koji skrivi automobilsku nesreću precijenio je svoje znanje. To je normalno i ljudski i to se ne smije osuđivati.
Ne osudjujem ih :) Ono sto osudjujem je sve cesca opsta tendencija da se promasaj en naziva promasajem. Iz iskustva tvrdim da kad god sam promasio metu za mnogo da mi je vis znacilo da priznam da sam zasr'o nego da trazim razloge u okolnostima :)

Doduse, ne znam sto trosim tastaturu :) Vecini je potrebno da ljosne o patos da bi poceli da razmisljaju npr:

Most startups fail because of a failure of the team. This was certainly the case here.

C'mon.. ovo je ono o cemu pricam. "TEAM" :1092:


Inace, nadam se da na ovom forumu nema poklonika onog morona Kijosakija.

Berislav Lopac
09. 07. 2007., 23:57
Meni smeta kada se "to" predstavlja ljudima kao nesto sto nije.

Uspjeh i neuspjeh su relativni pojmovi, i u potpunosti subjektivni. Ako ja krenem raditi Empire State Building, a napravim drvenu kolibu, to je a) neuspjeh jer nisam napravio ono što sam naumio, ali i b) uspjeh jer sam napravio funkcionalnu nastambu gdje je prije nije bilo. To nije crno-bijelo i ne smije se biti isključiv.

Kad je riječ o Startup Weekendu, siguran sam da se među 70 ljudi koji su u njemu sudjelovali može naći čitava paleta stavova, od onih koji su korak od samuobojstva zbog neuspjeha, preko onih koji su slegnuli ramenima i išli dalje, pa do onih koji su sretni jer su eto napisali dio koda koji ih je mučio ili riješili neki problem radeći na projektu.

Mogu reći (svjestan ironije) da je poanta: nipošto se ne smije biti isključiv. Isključivost dovodi do nerazumijevanja u najboljem slučaju, a do ratova u najgorem (a to smo već iskusili, hvala lijepa). Ali u ovom kontekstu je najvažnije da isključivost zamagljuje sposobnost procjene i otežava kvalitetnu analizu, što su ključni alati svakog poduzetnika.

No dobro, sad sam malo stvar odvukao previše u filozofiju. On a lighter note, upravo sam shvatio da je Startup Weekend savršen primjer drugog dijela slogana na mom siteu. :)

McKracken
10. 07. 2007., 00:07
Uspjeh i neuspjeh su relativni pojmovi, i u potpunosti subjektivni. Ako ja krenem raditi Empire State Building, a napravim drvenu kolibu, to je a) neuspjeh jer nisam napravio ono što sam naumio, ali i b) uspjeh jer sam napravio funkcionalnu nastambu gdje je prije nije bilo. To nije crno-bijelo i ne smije se biti isključiv.

Slazem se, ali samo kada je u pitanju razvoj psihe coveka. Ali pokusaj da objasnis investitorima da gledaju tvoju kolibu iz drugog ugla :)

Berislav Lopac
10. 07. 2007., 03:00
Slazem se, ali samo kada je u pitanju razvoj psihe coveka. Ali pokusaj da objasnis investitorima da gledaju tvoju kolibu iz drugog ugla :)

Pa upravo o tome pričam! Sve je stvar očekivanja.

Zar misliš da investitori stvaraju očekivanja na temelju položaja zvijezda i oblika oblaka? Ne, oni ih stvaraju na temelju onoga što im najaviš da možeš izvesti; ako si se krivo procijenio, onda imaš problem.

Razumijemo li se konačno? Jedini kriterij za određivanje uspjeha i neuspjeha su očekivanja, a ona su individualna.