PDA

Pogčedajte punu verziju : Type and hit Send


Ilija Studen
18. 07. 2007., 17:17
Koliko je Send dugme bitno kod IM klijenata? Većina klijenata je po defaultu podešena tako da kada kliknete enter poruka se automatski šalje bez potrebe da kliknete na send dugme. Kod Adiuma i klijenta integrisanog u GMail i nema Send dugmeta.

Moj je stav da se komotno može izostaviti, ali bih hteo da čujem i vaše mišljenje.

dee
18. 07. 2007., 17:24
ne znam jesam li ga u zivotu kliknuo :D

Ilija Studen
18. 07. 2007., 17:34
Ma da... Send dugme je zamenjeno sivim, sitnim tekstom: "Type your message in the field above and hit Enter key to Send". Ako se ljudi budu žalili lako ćemo ga dodati...

dee
18. 07. 2007., 17:42
value="Don't touch => use Enter key"

Ako se ljudi budu žalili lako ćemo ga dodati...

lakse ce bit popljuvat tog koji ce se zalit :)


PS.
jedino sto je recimo meni osobno savrseno leglo na npr. ICQ je:

Alt+S za send
enter za prored

puno bolje nego opcija (mislim na skype) :

shift+enter za prored
enter za send

McKracken
18. 07. 2007., 17:43
Ilija, polazes previse nade u inteligenciju covecanstva. :)

Cinjenica: Ako tekst ima vise od jedne reci mrzece ih da citaju.

ivanhoe
18. 07. 2007., 17:45
sve zavisi od ciljne publike... ako se gadja prosecni korisnik mislim da je bitno, smanjuje sansu za konfuzijom...

dee
18. 07. 2007., 17:47
Ilija, polazes previse nade u inteligenciju covecanstva. :)


ako moze google, moze i Ilija :)

jablan
18. 07. 2007., 17:48
Mislim da treba da postoji, pogotovu kod web-based klijenata (na vebu su ljudi navikli da klikću). Uvek možeš da dodaš opciju da ga korisnik isključi.

BraMom
18. 07. 2007., 17:58
Brauzeri imaju ekvivalent "go" dugme, postoji u većini. Pitanje je ko će biti korisnici, ako je za širu upotrebu...

ppavlovic
18. 07. 2007., 18:23
Brauzeri imaju ekvivalent "go" dugme, postoji u većini. Pitanje je ko će biti korisnici, ako je za širu upotrebu...

"Go" dugme se prilicno koristi u browserima.

misk0
18. 07. 2007., 18:39
Ja bih ga ostavio .... Uvijek kad vidim polje bez button-a (dobro, govorim o obrazcima i slicnim forama na sajtovima) bude mi cudno 'a sta sad uraditi' i onda 'naivno' probam Enter, ali vishe pretpostavljam da je send button customize-ovan i da ga nije moj browser ucitao.

Ilija Studen
18. 07. 2007., 19:32
Nije diskutabilno da li dugme postoji, već koliko je neophodno i šta će se desiti ako ga izostaviš. Koliko je Go dugme stvarno korisno u browserima i kome?

Pošto je ciljna grupa slična GMailovoj - široka, ali ipak puca na malo iskusnije korisnike, izostavio sam Send dugme. Ako to bude problem ljudi će se žaliti pa ćemo rešiti. Ako ne bude - cool. Jedna stvar manje (a to je uvek dobro).

Ivan
18. 07. 2007., 20:12
Opera nema "Go" dugme, ali zato ima opciju na desnom kliku "Paste and Go" ;)

Btw, slazem se da je ponekad cudno kada nema "Submit, "Send", "whatever" ... dugmeta i da treba ostaviti korisnicima da izaberu sami sta zele.

Ilija Studen
18. 07. 2007., 20:24
Btw, slazem se da je ponekad cudno kada nema "Submit, "Send", "whatever" ... dugmeta i da treba ostaviti korisnicima da izaberu sami sta zele.

U ovom konkretnom slučaju mislim da bi dodavanje mogućnosti izbora bilo kontraproduktivno jer je BESKORISNO. Ili dodaš dugme ili ga izostaviš (oba rešenja imaju prednosti i mane pa važeš šta ti više odgovara), šta bre ima tu da se komplikuje? Omogućiti nekom izbor nije nužno dobra stvar...

MorenoArdohain
18. 07. 2007., 20:32
^ Zasto je beskorisno? Ima situacija kad hocu u nekom IM klijentu da lupim Enter i predjem u drugi red, ne verujem da bi kod tebe bilo izuzetak. Bolja ideja bi bila implementirati Enter za prelom u drugi red i Alt+S za Send, sa dugmicima ispod.

Edit: nisam dobro procitao post, mislio sam da se "beskorisno" odnosi na samo Send dugme. U svakom slucaju, predlog ostaje.

jablan
18. 07. 2007., 22:54
Alt-s za slanje i Enter za lomljenje reda je loše rešenje sa usabilty stanovišta. Navike koju je ICQ nametnuo treba se osloboditi, kao i drugih loših navika... ;)

dee
18. 07. 2007., 23:06
Alt-s za slanje i Enter za lomljenje reda je loše rešenje sa usabilty stanovišta. Navike koju je ICQ nametnuo treba se osloboditi, kao i drugih loših navika... ;)

mozes malo objasnit zasto?

da se krivo ne shvatimo, zabole me za ICQ vec me cisto korisnicki zanima zasto je lose nesto sto mi je odlicno leglo kao vrlo prakticna stvar?

MorenoArdohain
18. 07. 2007., 23:08
Alt-s za slanje i Enter za lomljenje reda je loše rešenje sa usabilty stanovišta. Navike koju je ICQ nametnuo treba se osloboditi, kao i drugih loših navika... ;)

Voleo bih da znam kako bi ti izveo prelom texta u IM sa aspekta usability-ja :1041:

Naravno, tu je obicno i dugme Send (Alt+s je shortcut).

jablan
18. 07. 2007., 23:58
Štednja pokreta.

Stvar je jednostavna - mnogo češće (recimo deset i više puta) pokrećemo slanje poruke nego lomljenje reda. Recimo da svakodnevno napišemo stotinak IM poruka. Ako za slanje poruke koristimo kombinaciju dva tastera, a za lomljenje reda jedan, godišnje smo pritisnuli tridesetak hiljada tastera više nego da je situacija obrnuta.

Nije u pitanju samo štednja pokreta, već i ergonomija (dakle zdravlje), kao i accessibility (za osobe sa smanjenom pokretljivošću zglobova šake, stare itd), preciznost kucanja itd.

Mislim, jeste sitnica, ali usability i jeste upravo to - milion sitnica koje od alatke koja je tu da nam pomogne prave paklenu mašinu i obrnuto. ;)

PS. I sa stanovišta konzistentnosti (što je takođe bitan faktor usability-ja), Shift-Enter je logičniji za prelom reda, pošto istu funkciju ima i u većini vord-procesora.

dee
19. 07. 2007., 00:04
Štednja pokreta.

Stvar je jednostavna - mnogo češće (recimo deset i više puta) pokrećemo slanje poruke nego lomljenje reda. Recimo da svakodnevno napišemo stotinak IM poruka. Ako za slanje poruke koristimo kombinaciju dva tastera, a za lomljenje reda jedan, godišnje smo pritisnuli tridesetak hiljada tastera više nego da je situacija obrnuta.


good point, jbg...

;)

MorenoArdohain
19. 07. 2007., 00:05
Pre bih rekao da sve sto si naveo spada pod accessibility nego pod usability, ali ne sporim da je ostalo tacno.

Pedja
19. 07. 2007., 10:30
U ovom konkretnom slučaju mislim da bi dodavanje mogućnosti izbora bilo kontraproduktivno jer je BESKORISNO.

Ako nema Send dugmeta onda nije OCIGLEDNO kako radi interfejs. Ako nema dugmeta to odmah zbunjuje korisnika. U interfejsu je osnovna stvar da postoji dugme, a to da li ce ono da radi i na Enter je samo dodatna pogodnost.

Zamisli kako bi izgledali svi interfejsi kada bi svako dugme koje ima hot-key bilo uklonjeno.

Uz to, uklanjanjem dugmeta direktno ugrožavaš korisnike koji su navikli da za to koriste miša jer njima interfejs postaje neupotrebljiv.

A na kraju krajeva, ako se radi o web interfejsu, postoji mnogo nacina da se desi da pritisak na Enter ne radi (ili da uradi nesto drugo)

Ilija Studen
19. 07. 2007., 11:00
Radi se o Ajax chatu što samo po sebi povlači sledeće stvari:

1. JS mora biti enableovan pošto bez njega slanje i primanje poruka ne bi moglo da funkcioniše. JS je sistemski zahtev i tu nema šta da se priča. Stvari idu dotle da sam JS gradi veći deo interfejsa tako da ćeš bez JS-a završiti na polupraznoj stranici koja baš ništa ne radi.

2. Broj akcija koje na chat screenu možeš da uradiš je minimalan, a fokus celog interfejsa je na čitanju i slanju poruke.

Uglavno, treća iteracija - sad više nema ni dodatnog paragrafa sa hintom, sam textarea u koju se unosi poruka. New line ide sa Ctrl + Enter.

Nemanja Avramović
19. 07. 2007., 11:24
Meni je najnormalnije da kod chata (kakav god on bio) nema taster "Send". Pogledajte mIRC, GTalk, Gaim (Pidgin), ...

srdjan
19. 07. 2007., 16:27
A ja bas volim kad ukucam poruku da procitam jos jednom i onda kliknem na SEND i jos ako moze button da se ulegne sa senkom, to je najbolje.

:1023: