PDA

Pogčedajte punu verziju : PHP5 Overloading


dinke
01. 08. 2007., 23:56
Treba vam Java like overloading (u Javi recimo nesto ovako):


class Overloading_Test
{
public void hello()
{
System.out.println("Hello Anonymous");
}

public void hello(String name)
{
System.out.println("Hello " + name);
}

public void hello(String firstName, String lastName)
{
System.out.println("Hello " + firstName + " " + lastName);
}
}

a mislili ste da PHP ne podrzava Overloading? E pa, podrzava, ali nazalost ne na tako elegantan nacin kao Java. :)

Malo sam se igrao veceras sa magic funkcijama (konkretno '__call') i dosao do interesantnog resenja:


<?php

class Overloading_Test
{
function __call($method_name, $arguments)
{
//list of supported methods
//only 'hello' for this test
$accepted_methods = array("hello");

//in case of unexistant method we trigger fatal error
if(!in_array($method_name, $accepted_methods))
{
trigger_error("Method <strong>$method_name</strong> doesn't exist", E_USER_ERROR);
}

//we inspect number of arguments
if(count($arguments) == 0)
{
$this->hello1();
}
elseif(count($arguments) == 1)
{
$this->hello2($arguments[0]);
}
elseif(count($arguments) == 2)
{
$this->hello3($arguments[0], $arguments[1]);
}
else
{
return false;
}
}

function hello1()
{
echo "Hello Anonymous<br>";
}

function hello2($name)
{
echo "Hello $name<br>";
}

function hello3($first_name, $last_name)
{
echo "Hello $first_name, $last_name<br>";
}
}

$ot = new Overloading_Test();
$ot->hello();
$ot->hello("John");
$ot->hello("John", "Smith");
//this one will produce fatal error
//$ot->test();
?>

Inace, koga zanima napisao sam blog entry (http://www.dinke.net/blog/2007/08/01/method-overloading-in-php5/en/) o tome na engleskom (nema potrebe da ga prevodim na srpski, van dpt-a to ionako nikoga ne interesuje ;).

Ilija Studen
02. 08. 2007., 07:41
Po meni malo elegantnije rešenje je da koristiš func_get_args (http://www.php.net/function.func_get_args) i srodne funkcije. Super je za situacije kada broj parametara može da varira, a u isto vreme:


nije PHP5 specific
ne koristi magične metode
možeš da dokumentuješ funkciju pa Zend Studio i slični IDE-ovi mogu da ti ponude code completion (priceless za masivne skripte)


function something() {
$args = func_get_args();
switch(count($args)) {
case 1:
# ...
case 2:
# ...
case 3:
# ...
}
}

dinke
02. 08. 2007., 10:35
Pazi, realno ovo je vise hack nego neko resenje, recimo resenje sa default argumentima (koje je neki lik submitovao na moj blog) je mnogo cistije i u duhu php-a u poredjenju sa ovim. No, cela poenta je da za slucaj da nekome nedostaje overloading u Java stilu, to je moguce odraditi (doduse, ne nesto preterano elegantno).

Inace, ja sam u svojoj klasi hardkodovao pozive (hello1, hello2 ...) ... ali naravno, moguce je zvati ih dinamicki, bilo sa $this->$method_name ili koriscenjem call_user_func_array f-je.

Ilija Studen
02. 08. 2007., 11:14
Sve zavisi od perspektive.

Meni se na primer sam pojam overloadovanje čini kao teški hakeraj u smislu - platforma je toliko statična da sada moramo da se drndamo i izmišljamo nove termine za nešto što bi samo po sebi trebalo da radi. Hajde da imamo više definicija istog metoda gde se na osnovu prosleđenih parametara određuje koji ćemo tačno koristiti. Školski primer budževine.

No, to je sada potpuno druga priča.

jablan
02. 08. 2007., 11:23
Školski primer budževine.
Baš naprotiv, smisao overloadinga je eliminacija budženja.

Umesto da imaš jedan ružni switch-case u jednoj metodi, imaš više metoda, a platforma se stara o tome koja treba da se pozove. Mnogo čitkije.

LiquidBrain
02. 08. 2007., 11:25
Slazem se sa jablanom, ali to bi trebao sam programski jezik da podrzava, a ne da programer budzi nesto...

noviKorisnik
02. 08. 2007., 13:50
function hello ($name = 'Anonymous') {
$args = func_num_args () ? func_get_args () : array ($name);
echo 'Hello ' . implode (', ', $args);
}:-)

Nisam baš experienced u Javi, ali mi je jasan smisao overloadinga - upravo pojednostavljenje koda za laganije rešavanje različitih scenarija upotrebe funkcije. Logički dele isto ime što korisniku funkcije olakšava proces razmišljanja, dok parametri (njihov tip i broj) određuju šta treba tamo negde u pozadini da se izvrši (a to i ne interesuje korisnika, ako radi). Trpanje sveg tog koda u jednu funkciju i switchovanje čini ga težim za održavanje (neko reče budž :-)

Muka ovog primera je što svaki overload uzima novo ime (hello1, hello2, hello3) i što zahteva pisanje dispečera (to mu dođe ovaj __call), ali makar se korisnik komotnije oseća.

Dragi Tata
02. 08. 2007., 13:55
Stvarno ne želim da izazivam "emocije", ali kad bih morao da radim u jeziku kakav je PHP, poludeo bih. To izgleda kao da mu je otac Perl a majka HTML :1044:

dinke
02. 08. 2007., 14:35
A ima Objektni model slican Javi :)

Sve je stvar ukusa i navike. Ja sam na PHP upravo presao tamo negde 2001-ve iz sveta C-a i sve mi je delovalo savrseno logicno, barem kada je sintaksa u pitanju. Sada, nakon nekoliko godina rada sa istim, bi verovatno imao muke da odradim bilo sta u C++ na primer.

Inace, ovo je jedan da tako kazem rogobatan primer, ali i dalje ne toliko da bi neko mogao da kaze da je PHP-u majka html :). Ja recimo u poslednjih par meseci bukvalno nisam napisao liniju html koda, a opet napisao sam hiljade PHP koda. Naposletku, pogledaj kako izgleda klasa u JS-u ... ako je nekome HTML majka, onda to mora pre biti JS ;)

jablan
02. 08. 2007., 14:35
@DT: To se dešava kad od babe praviš devojku (http://www.youtube.com/watch?v=Dg2fQ_sJla8). Svako malo krenu neke dlake da se pomaljaju... ;)

Ilija Studen
02. 08. 2007., 14:40
Parametar se čini kao višak. Šteta što func_num_args() i func_get_args() ne može da se koristi kao parametar funkcije zbog konteksta. Onda bi bio oneliner :)

function hello() {
$args = func_num_args() ? func_get_args() : array('Anonymous');
echo 'Hello ' . implode (' ', $args);
}

Ne znam Javu, ali me zanima na šta bi ličio kod koji bi radio isto.

Povlačim za overloading; ima smisla u jezicima u kojima postoji podrška za njega.

Nego, zašto moramo da ga repliciramo u PHP-u? Nostalgija? Da bi se osećali kao "veliki"?

bluesman
02. 08. 2007., 15:27
Nego, zašto moramo da ga repliciramo u PHP-u? Nostalgija? Da bi se osećali kao "veliki"?

Zato sto je to dobra stvar i zato sto je zgodno, od kada sam presao sa c++ na ove script jezike, to mi je bilo najteze da se odviknem.

degojs
02. 08. 2007., 16:35
Ilija:
function hello() {
$args = func_num_args() ? func_get_args() : array('Anonymous');
echo 'Hello ' . implode (' ', $args);
}

Pa sad, Java ima mogućnost da funkcija prima proizvoljan broj ulaznih parametara, te ne vidim problem da se dobije ista funkcionalnost. Sve pod uslovom da sam dobro protumačio te silne funkcije gore i šta si hteo da kažeš :)

Ilija Studen
02. 08. 2007., 16:48
Nisam hteo ništa da kažem. Samo sam hteo da vidim na šta bi sličan kod ličio u Javi pošto istu ne znam.

Funkcija prima proizvoljan broj parametara i vraća ih razdvojene Spaceom.

degojs
02. 08. 2007., 17:01
import org.apache.commons.lang.*;

public static void printAll( String ... txt )
{
if ( txt.length == 0 ) txt = new String[]{ "Anonymous" };
System.out.println( "Hello, " + StringUtils.join( txt, " " ) );
}


Mada, da se razumemo, proglašavanje funkcija kao implode za deo jezika je pogrešno.

ivanhoe
02. 08. 2007., 18:39
overloading je super stvar kad ga podrzava jezik direktno, jer je kod mnogo jednostavniji. Ovo Dinketovo resenje je interesantna egzibicija, ali suvise komplikuje stvari, slazem se sa Ilijom, i ja bih mnogo radje uzeo func_num_args() i tako jednostavno resio problem..

Ilija Studen
03. 08. 2007., 10:56
Pa i u Java primeru ima dosta boilerplate koda...

Stvarno mislim da je PHP5 važan korak napred, ali opet... Problem je u tome što je napokon u pitanju ozbiljan OO pa ljudi dobijaju razne ideje i pokušavaju da nakuckaju stvari koje su koristili u drugim platformama, a koje u PHP-u baš i ne leže (ili PHP nudi jednostavnije, elegantnije, "prvljavije, ali radi savršeno" rešenje).

Malo mi je žao kad gledam kako PHP internals ekipa gura PHP ponajviše ka Javi (tu su pare), a neke zanimljive koncepte specifične za dinamičke jezike odbacuju (npr, imenovani parametri).

dee
03. 08. 2007., 22:09
moze li neki konkretan primjer iz zivota gdje koristite ove stvari?

samo da ne bude ko sto nam je nekadasnji profa iz fizike I na faksu, objasnjavajuci lancanicu poceo -> a sad primjer iz zivota: dvostruki integral od cosinus hiperbolni...:)

Ilija Studen
03. 08. 2007., 22:12
Koje stvari? Overloading? Dinamičan broj parametar?

Za ovo drugo (jedna od activeCollab funkcija):

use_module('system', 'resources', 'discussions', 'pages');

Samo nanižeš imena modula. Lepše mi je nego da prosleđujem niz imena :D

dee
03. 08. 2007., 22:22
mislio sam na overloading... ovo o cem je dinke i poceo...

zanima me konkretna primjena, gdje je to u praksi korisno i zasto?

noviKorisnik
03. 08. 2007., 22:50
string implode (http://www.php.net/implode) ( string $glue, array $pieces )

Join array elements with a glue string.

Note: implode() can, for historical reasons, accept its parameters in either order
Funkcija se poziva sa implode ($glue, $pieces) ali će potpuno korektno da radi i ako pozoveš implode ($pieces, $glue). Imaš veću slobodu kao korisnik funkcije, biraš način koji je bliži tvojim navikama i stilu.

PHP ima zgodan scenario u korišćenju default vrednosti parametara. Ovo u praksi može recimo da znači da ako se funkcija poziva bez nekog opcionog parametra, funkcija može da izvršava bitno različit kod u odnosu na onaj pri pozivu s tim parametrom - što uslovljava grananje koda u samoj funkciji i ona postaje nepreglednija i teža za održavanje.