PDA

Pogčedajte punu verziju : Ban-ovanje korisnika - zabrana pristupa sajtu


bluesman
12. 11. 2005., 01:34
Da li postoji 100% pouzdan sistem banovanja korisnika? Da li postoji neki nacin koji ne moze da se zaobidje? Koje tehnike koristite.

Pri tom ne mislim na prosto banovanje username, vec pravi ban... osoba X ne moze vise nikada da bilo sta uradi na sajtu.

cicika
12. 11. 2005., 02:03
Pa, Gorane, jedino da je smestiš u zatvor :)

bluesman
12. 11. 2005., 02:09
LOL, meni nije bitno gde će, samo da nije na sajtu :)

Zezam se, nije ovo nešto vezano za trenutne poslove, ovo je više zamišljeno kao diskusija tipa "aj da vidimo" :)

p.s. Long time no see :)

nixa
12. 11. 2005., 02:43
Long time no see indeed ..a sto se tice banovanja korisnika :) pa to je bar prosto : Ne postoji ni jedan bulletprof sistem protiv toga

Jedino zavisi sa kakvim korisnicima imas problema :) ako je zaradio ban,sto je ultra drasticno, znaci da i zna kako da zaobidje isti

bluesman
12. 11. 2005., 03:01
Odakle ti to? Obicno se banuju neke budale na chatovima, cinjenica je da su retki takvi koji su kompjuterski pismeni, vecina ih je nekako dosla do racunara, i misleci da su totalno anonimni izivljavaju sve svoje frustraciju pljuvajuci i vredjajuci na chatu koga stignu. Oni to zovu "zezanje" :)

shoba
12. 11. 2005., 10:15
Mislim da ne postoji efikasan nacin da ga potpuno elimnises.
1. Za zabranu korisnickog imena uz objasnjenje sto ga izbacujes svi znamo.
2. Zabrana pristupa toj i toj IP adresi odradjuje posao samo kad ima stalnu ip adresu do trenutka dok ne 'provali' sta si mu uradio pa je onda promeni ili ide preko proxy-ja
3. Mozes zabraniti i podgrupu ip adresa (256) ali onda stradaju i neduzni
4. Da mu shibnes kuki, cim ga obrise - eto ga
5. Da mu sibnes neki 'zlocudni' kod za opste dobro :) opet sa drugog racunara ili posle reinstalcije sistema vidicete se ponovo
6. Jedan alternativni nacin - obicno ljudi koji zatrpavaju sajt raznim glupostima, ne postuju pravila itd ne znaju mnogo o tome kakve tragove ostavljaju pa bi mozda resenje bilo da mu u mejlu napises sta sve znas o njemu (ako nadjes telefon, kucnu adresu i jos poneku takvu pikanteriju bice bolje) i kulturno ga zamolis da se 'mane corava posla'

Naravno da je 6. nacin kaubojski ali sa nekima mora i tako!

Dušan Dželebdžić
12. 11. 2005., 10:22
Kad ga banuješ, zabeležiš IP (ili ceo IP opseg njegovog provajdera) na listu sumnjivih. Sledećih nedelju dana dozvoljavaš registraciju sa tih IPova, ali radiš ručnu aktivaciju naloga ili (ono što mi se više sviđa) tim korisnicima dodeliš sandbox flag. Sanbox korisnici mogu da pišu poruke, ali te poruke niko ne vidi osim njih samih, sve dok ih moderator ne odobri. Kad se posle par poruka utvrdi da je legit korisnik, skida mu se sanbox flag, a ako je smarač - ostaje mu samo da se češka po glavi zašto ga svi odjednom ignorišu, smori se i ode na drugi sajt. :D

shoba
12. 11. 2005., 12:51
To je elegantno resenje ako imas privatne poruke.

A sta da mu radis ako zatrpava forum ili javni chat???

Dušan Dželebdžić
12. 11. 2005., 13:56
Za javni chat ova tehnika jeste beskorisna, ali zašto misliš da ne bi mogla da se koristi na forumu?

MorenoArdohain
12. 11. 2005., 13:58
Za javni chat ova tehnika jeste beskorisna, ali zašto misliš da ne bi mogla da se koristi na forumu?

Pa beskorisna je u situaciji kada je forum poseceniji.. Ko ima zivaca i vremena da moderise sandbox?

shoba
12. 11. 2005., 15:33
Sanbox korisnici mogu da pišu poruke, ali te poruke niko ne vidi osim njih samih, sve dok ih moderator ne odobri.

Ako sam dobro razumeo on napise poruku ali ce ona biti objavljena tek kad je moderator pregleda. Kad su privatne poruke u pitanju onda je odlucno - on pise i misli da ga onaj tamo ignorise i ne odgovara mu pa smarac posle nekoliko pokusaja ode. Ovde (na primeru foruma) on napise poruku za koju zna da li je 'stigla ili nije' jer je u pitanju javna poruka. Hocu da kazem da se bojim da u ovom slucaju mozda nece tako lako otici a da ne primeni jos po neku smaracku tehniku.

Ja sam imao posla sa ovakvima, pokusao sam i lepim - da porazgovaramo preko mejla zasto to radi ... na kraju nikad mi nije odgovorio na mejl nego je u svom webmailu falsifikovao (sam napisao) mejl koji sam navodno ja poslao, uradio screenshot, objavio na netu i krenuo u novu akciju opstrukcije sajta, sada uz 'materijalni dokaz' zasto sve to radi. Sacuvaj Boze!!!

Nadam se da cemo naci najefikasniji i najbrzi nacin za neutralisanje zlonamernih!

Goran Aničić
12. 11. 2005., 16:27
...
6. Jedan alternativni nacin - obicno ljudi koji zatrpavaju sajt raznim glupostima, ne postuju pravila itd ne znaju mnogo o tome kakve tragove ostavljaju pa bi mozda resenje bilo da mu u mejlu napises sta sve znas o njemu (ako nadjes telefon, kucnu adresu i jos poneku takvu pikanteriju bice bolje) i kulturno ga zamolis da se 'mane corava posla'...

Mislim da je ovo jedini delotvoran način.

blogowski
12. 11. 2005., 16:46
Za ove sto spamuju sa sopstvenim forumima ( od celih 2,5 clana) cuo sam od jednog ortaka (mod na http://forum.hardware.fr/) sta on radi. Ode na taj forum i zaspe ga sa sopstvenim spamom tipa " forum ti je bulja" kao object stavi "pozdrav sa "xx foruma" i posalje adminu PP da obrise sam sve spamove inace ce mu oboriti taj sugavi forum. Kaze da u 99% to funkcionise i da sami likovi dodju i obrisu postove. E sad to je onako malo neelegantno resenje ali izgleda da pali sto se tog problema tice. Kod njih takodje da bi se registrovao mora na password da cekas min. 24 sata da ti posalju na mail. Kaze da su tako smanjili za 80% spamove.

bluesman
12. 11. 2005., 17:12
Kod mene je na forumu malo specificno. Besplatni clanovi imaju pravo na 4 poruke u toku 12 sati, a oni koji placaju nemaju ogranicenja. A ako je platio, obicno koristi SMS, pa mu tako znam i broj telefona :) Ako je platio preko racuna ili CC - onda mu znam i kucnu adresu :)

Ma imao sam ja svakave budale, niko nije pretio da ce oboriti forum, ali su jednom clanovi provalili neki sajt na kojem su bile njihove slike sa Romance Cafe i ispod svake slike neki nebulozan tekst. Nasao sam klinca za 20 minuta, zvao ga telefonom i rekao sam mu da mu necu nista ali cu da objavim na sajtu adresu i broj telefona, pa ce da mu se javi par hiljada besnih clanova. Odmah je ne samo obrisao slike nego oborio svoj sajt.

Na zalost to je ponekad jedini nacin, narocito u Srbiji. Medjutim, mislim da nemem vremena i zivaca tako da resavam problem. Evo sinoc sam bio na chatu i pojavio se neki sandi koji je sta god ko kaze samo pisao "pusi", "duvaj"... upozorio sam ga jendom i kada je nastavio - izbacio. Obrisao sam mu i profil, pa sam onda 1/2 sata proveravao nove korisnike. Registrovao se jos 4 puta i svaki put sam ga obrisao "po vidjenju"... kasnije je odustao.

U ovoj kategoriji sajtova u koji spada Romance Cafe, vlasnici su uglavnom teski moroni (naravno izuzimam sebe) jer su neverovatno alavi i zbog dinar-dva bi dali sve. Ja sam imao likove, vlasnike drugih slicnih sajtova koji su se registrovali i slali clanovima poruke "ovaj sajt je sranje, dodjite na ... ". Onda su namerno pravili frke na forumima, pa sam par puta bio u opasnoj raspravi sa nekima. Zatim su se registrovali i slali clanovima razne vulgarnosti, i primetim da su poceli neki da traze brisanje profila kao "mnogo budala je pocelo da se skuplja ovde"... Ja proverim, a ono samo 3 budale, i to sve 3 su u stvari jedna osoba koja je slala stotine nasumicnih poruka istog sadrzaja - uglavnom vulgarnosti...

Tako,... ima svacega... na kraju se zapitas da li sam ja spreman za ovo. Medjutim, naucio sam da iskuliram i nikada ne odgovaram odmah na mail ili bilo kakvu provokaciju, uglavnom ih brisem uz osmeh, zadovoljan sto ja nisam postao takva budala (još).

shoba
12. 11. 2005., 19:05
Vrlo dobra stvar je kada se pristup ili ucestvovanje naplacuje. Veoma veoma je mali broj ljudi koji ce nesto lose uraditi cak i ako je malo platio. U takvoj situaciji kockaju se samo oni koji agresivno reklamiraju svoj sajt. Misle da je svakakva reklama dobra reklama.

Izuzetno elegantan i pametan nacin je ono sto je ddz naveo i za taj deo problema je najboji.

Jedan smarac koji mi vise nije mogao nista poceo je da salje mejlove potpisane mojim imenom i adresom sa nekim glupim exe fajlom koji pravi hiljade praznih foldera. Sto je najgore i u Replay polje je stavio moju adresu pa mi je jedan korisnik uzvratio mejl. Tako sam ja video sta mi se radi iza ledja, zamolio onog sto mi je uzvratio mejl da mi posalje citav header originalnog mejla i za 20 minuta nasao cak i telefon i kucnu adresu pa cak i kako mu se zena zove :D Naravno ovo je bila idealna situacija jer je taj 'napadac' poslao mejl sa svog sajta (!!!) pisalo je lepo konkurentskisajt.com pa ja preko whois i amrickog telefonskog imenika (gde on zivi) dodjem do svoh podataka. Krvnu grupu nisam uspeo da nadjem :D

Zakljucak: zlonamernih uvek ima i uvek ce ih biti. Ima onih koji ce govoriti o tvom sajtu sve najgore, da si lopov itd cak i ako radis najpostenije moguce...ne treba se nervirati.

ivanhoe
20. 11. 2005., 04:46
jedna od ideja je da ne zna da si banovao, varijacija na vec predlozeno:

dodas flag poruci, i ako je gleda onaj ko ju je pisao pokazi mu, ostalima nemoj... on misli da ga drugi ignorisu, drugi misle da je odustao, svi srecni... :)

Dušan Dželebdžić
20. 11. 2005., 09:36
Umm... pa to je ono što sam napisao u poruci #7 :)

ivanhoe
20. 11. 2005., 21:51
pa jeste, s tim sto si ti uveo u pricu i banovanje za ceo IP opseg, pa registraciju novih korisnika kojima treba nadgledanje od moderatora...

to ima par ozbiljnih problema jer,prvo zahteva da neko moderise poruke, zatim samo IP opseg nije bas narocito efikasna zastita, a uz to ces da smaras i nove korisnike koji nisu nista pogresili. Ako imas neku foru sa placanjem, to je vrlo nezgodno, jer ljudi dodju, vide da im niko ne odgovara par dana i naravno odu dalje...a lik zbog koga to radis naprosto uzme neki anonimni proxy i napravi novi virtualni lik i smara iz pocetka...

ja sam mislio naprosto, umesto da lika banujes skroz, napravis da mu poruke budu nevidljive ostalima na forumu (ili samo na delu foruma gde smara). On nema pojma da se bilo sta dogodilo jer on sve poruke vidi, pa su manje sanse da dobije ideju da pravi svoje klonove po forumu...

Dušan Dželebdžić
20. 11. 2005., 22:35
Istina.
Doduše, jedini pravi lek protiv smarača je armija (plaćenih) moderatora koji rade u smenama :|

bluesman
21. 11. 2005., 05:44
ja sam mislio naprosto, umesto da lika banujes skroz, napravis da mu poruke budu nevidljive ostalima na forumu (ili samo na delu foruma gde smara). On nema pojma da se bilo sta dogodilo jer on sve poruke vidi, pa su manje sanse da dobije ideju da pravi svoje klonove po forumu...

Ovo je više "titranje" nego "banovanje" :)

Zvuči kao ok ideja, međutim mislim da je takvim korisnicima potrebno reći da su nepoželjni. Ljudi koji zaslužuju da budu banovani će teško tek tako da odustanu, čak mislim da svesno ili nesvesno ignorisanje od strane drugih članova može samo da ih "razbesni" pa još više rade ono što ne treba da rade.

Tu treba imati malo živaca i vremena i jasno im staviti do znanja da su nepoželjni. Ono što sam ja primetio da funkcioniše je konstatno brisanje svih poruka, onda se malo razbesne, malo email prepiske uz tvoje blago ignorisanje tipa "radi šta misliš da treba da radiš samo znaj da će ti sve biti obrisano"... jednostavno odustanu. Neki odustanu posle sat vremena, za neke je potrebno i nedelju dana, ali se trud na kraju isplati.

Dok god im nije 100% jasno da su nepoželjni neće shvatiti da ne smeju da rade to što rade. A onda samo lagano nestanu...