PDA

Pogčedajte punu verziju : Mislim sta reci ?


[nq]
14. 11. 2005., 22:48
http://www.google.com/analytics/sign_up.html :D

mungos
14. 11. 2005., 23:27
sunce ti poljubim... (prema prilozenim shotkama)

nixa
14. 11. 2005., 23:32
URCHIN 6 ako se ne varam :)

Petar Marić
14. 11. 2005., 23:52
Alo bre, gde smo mi u listi zemalja?

bluesman
15. 11. 2005., 01:25
Da, nema nas nigde... mislim imaju neka ostrva za koja prvi put čujem ali nema i SCG ni YU

Goran Aničić
15. 11. 2005., 11:12
Da, nema nas nigde... mislim imaju neka ostrva za koja prvi put čujem ali nema i SCG ni YU

Nema naše zemlje, ali pri otvaranju naloga možeš postaviti bilo koju.

boccio
15. 11. 2005., 11:20
Naravno da nas nema, kad ne pripadamo geografski zemaljskoj regiji, mi smo nebeski narod ;)

bluesman
15. 11. 2005., 11:29
Ma muka mi je više da pišem da sam Slovenac :)

jasmanac
15. 11. 2005., 11:32
OK je ovo. Samo postoji i druga strana medalje a to je kontrola. Za 10tak godina Google ce moci bukvalno da kontrolise ceo svet preko Interneta.

Koliko sada ima naloga za AdSense i AdWords gde moras ostaviti svoje tacne podatke. Sto znaci da verovatno i CIA ili jos neke tajne sluzbe mogu imati pristup tim informacijama. Jeste da zvucim malo paranoidno, mada nije mi to cilj, ali ako se zaista malo razmislite videcete cemu sve to vodi ;)

Gruja
15. 11. 2005., 11:35
Pitao sam ih da dodaju SCG, javicu kad (ako) mi odgovore.

Goran Aničić
15. 11. 2005., 12:07
OK je ovo. Samo postoji i druga strana medalje a to je kontrola. Za 10tak godina Google ce moci bukvalno da kontrolise ceo svet preko Interneta.

Ovo je druga, tamna, strana medalje, jer malo-pomalo "sve" predajemo u ruke Google-a.

[nq]
15. 11. 2005., 12:36
PA neko mora da vlada svetom kad tad. Bolje google nego neko drugi. :D

Ma alat je super ! A sto je DZ i bogu je drago. Samo da intervencija naseg kolege odradi stvar i da ubace SCG, da google ima moje tacne podatke. LOL.

oliver
15. 11. 2005., 21:08
Gledajte i placite :D

dinke
15. 11. 2005., 22:04
OT
Pricam ja uveliko na sva zvona da ce google uskoro postati monopolista poput MS-a. Google primenjuje slicnu taktiku kao MS u periodu osvajanja desktop trzista. Sve sto vredi kupi,prisvoji i ponudi po n puta manjoj (ili free) ceni u odnosu na kokurenciju. Meni je cela ova situacija donekle "deja vu". Slicno smo voleli MS a mrzeli IBM tamo negde 80-tih godina krajem prosloga veka. Samo se bojim da ce uticaj Google-ta biti znatno veci nego MS-a (Big Brother anyone :) ?

nixa
16. 11. 2005., 00:25
OK je ovo. Samo postoji i druga strana medalje a to je kontrola. Za 10tak godina Google ce moci bukvalno da kontrolise ceo svet preko Interneta.


Delimo svi istu paranoju ,ali sta ces :) Sta se mora nije tesko :)

marinowski
16. 11. 2005., 10:32
Aaa, evo i prvih statistika. Fantasticno, sta reci, lepo smisljeno i korisno. Mape razbijaju, no ostale statistike su korisnije.

Jeste da ce paranoici poceti da iskljucuju da ih google ne prati, ali mislim da je stvar mnogo korisnija nego opasnija.

Ako zbog nicega drugog, zbog standardizovanja stvari. Napravili smo jaku statistiku za jedan sajt, sa sve pracenjem korisnika, njegovih obicaja, putanja na sajtu koje obicno prolazi, raspodela po drzavama i slicno, ali to je samo za taj sajt, i to nisu nezavisne statistike. Ovako kada kazes: Google kaze da ja imam toliko poseta, to ce biti relevantna informacija.

bluesman
16. 11. 2005., 11:08
Kod mene još nema ništa iako je prošlo više od 24h od kada sam postavio script. I dalje piše "u roku od 12 sati"... Koliko je vreme rastegljivo... šta zna amerikanac šta je 12 sati.

marinowski
16. 11. 2005., 11:26
I meni to pise, ali su statistike pocele da se pojavljuju negde nakon 30 sati. Interesantno da li je ovo opterecenje samo sada, dok ga slashdot, digg i svi ostali pominju, ili ce potrajati.

Evo, ja sam registrovao 2 accounta (na jednom sajtu imam vise od 10 miliona PI mesecno pa sam ga izdvojio za test), prvi id mi je bio oko 95.000, drugi oko 150.000. Dakle, oko 50.000 registrovanih u roku 24 sata, svaki neka je u proseku stavio po 3-4 sajta ...

Sve u svemu, jos uvek se odusevljavam sta sve moze i sta sve radi.

Da ponovim, najlepse je sto ce postati standard.

Dragan Babić
16. 11. 2005., 11:28
Kod mene isto, oko 36 je proslo sigurno ...

Gruja
16. 11. 2005., 12:43
Nisu mi jos nista javili za dodavanje SCG ali se u medjuvremenu pojavio Analitics tab u adwords administraciji (za one koji koriste adwords). Tu se ne pita za zemlju.

marinowski
16. 11. 2005., 13:48
Kazu da u Googleu stvarno citaju ono sto im napises, ono 'contact us' nije samo pro forme radi, nego to stvarno procesiraju. Videcemo uskoro ... meni su se poceli pojavljivati brojevi na onim flash grafikonima, ali ne radi jos 100% dobro na linux-firefox kombinaciji.

Dragan Babić
16. 11. 2005., 14:39
yay! pocelo je kod mene! :)

[nq]
16. 11. 2005., 20:36
Meni nece da se ucita flash. Ili to jos uvek nema statistike, proslo je vise od 24h.

Dragan Babić
16. 11. 2005., 21:05
ucitava flash i kada nisu spremne statistike, mozda ti pravi problem neka ekstenzija poput flashblock?

nixa
16. 11. 2005., 21:33
Aj bacite neki print screan za nas koji nisu jos odlucili da koriste to i za one kojima jos uvek ne radi

[nq]
16. 11. 2005., 22:01
ucitava flash i kada nisu spremne statistike, mozda ti pravi problem neka ekstenzija poput flashblock?

pa nemam flashblock, koristim ff 1.06 ( valjda nemam )

Dragan Babić
16. 11. 2005., 22:17
evo ga screencapture za nixu, a kada smo kod neucitavanja flasha sada ni meni nije hteo da ucita ovaj dolji levi.

pihhhh, kako ste ogranicili .png na 19kB? evo sada sa photobucket (link (http://i2.photobucket.com/albums/y38/TheJay/GoogleAnalytics1132175438421.png))

[nq]
16. 11. 2005., 22:24
E sad sam se iznervirao, meni i dalje ne radi, ne radi i iz opere cak tamo i prijavi neku bezbednostnu gresku :confused:

bluesman
16. 11. 2005., 22:31
Evo i posle 2 dana kod mene stoji:

Analytics has been successfully installed and data is being gathered now. Your first reports will be ready within twelve hours.

Inače vidim da ubacuje cookies korisnicima, nisam baš očekivao tako nešto. Iskreno i ne sviđa mi se preterano ta ideja tako da ću vrlo verovatno da sklonim. Znači sve više liče na velikog brata.

Dragan Babić
16. 11. 2005., 23:32
i meni i dalje pise kako sakuplja informacije ali kada odem na view reports prikaze mi ih.

DejanVesic
16. 11. 2005., 23:41
Užasno su preopterećeni (priznali u grupama za tehničku podršku) - očekujte prvo pojavljivanje statistike između 24 i 48 sati od prijave.

Podcenili brzinu širenja informacije preko neta :) sram da ih bude :)

marinowski
17. 11. 2005., 01:02
Hm, Dragane, kako to da nemaš mapu sveta u donjem levom ćošku screenshota? U mojim reportima stoji, čak možeš napraviti overlay mišem, pa ti ispisuje koji je to grad. Mapu mozes i da povecavas ... Evo da vam pravim malo zazubice :D

http://www.geo.co.yu/pic/dpt/a1.jpg

http://www.geo.co.yu/pic/dpt/a2.jpg

oliver
17. 11. 2005., 01:53
Kazu da u Googleu stvarno citaju ono sto im napises, ono 'contact us' nije samo pro forme radi, nego to stvarno procesiraju.

<ot>
Drugar im je, fore radi, pisao mejl na srpskom. Neku glupost pitao, ne sjecam se sta tacno, posto ima godina-dvije od tada. Uglavnom, dobio je odgovor. Na srpskom :)
</ot>

marinowski
17. 11. 2005., 05:57
Hehe, dobra fora, profesionalno, nema šta.

@bluesman:
Ove statistike imaju svoju primenu, ali mislim da nisu za svaki sajt. Nisam nešto paranoičan oko Google-Veliki-Brat priče, ali ne treba ni zanemariti skoro pa drskost Googlea da hoće da sazna sve.

Ako imaš e-commerce site, sa priličnim brojem korisnika koji su novi, i sa zavidnim brojem korisnika koji se vraćaju, naravno da hoćeš da znaš sve o njima. Ali zašto onda dopustiti Googleu da zna takođe sve o njima, a usput i sve o tvom siteu? Analytics ne bih koristio za takve stvari.

Ali za ovakve primene sigurno bih (kao što ih već pokušavam koristiti):

Inicijalno merenje: radiće se nova verzija vrlo posećenog IT news sitea sa priličnim brojem podsekcija, o kome znam vrlo malo. Postavi se ova statistika, za 2 nedelje dobiješ dovoljno kompletnu sliku o tome šta se dešava, bez gnjavljenja webmastera o log fileovima, stavljanju neke teze artiljerije itd.
SEO optimizacija: pored toga što pruža korisne informacije o trenutnom stanju, daje dobar uvid kasnije šta se promenilo, pa se može pokazati klijentu before-after razlika (nadam se pozitivna razlika). :)
Mali sajtovi: klijenti će skakati do plafona da vide da imaju 20 poseta, a da je jedna čak došla iz Japana, a da su 3 došle sa Googlea, a jedna sa Pogotka baš sa keywordom koji je forsiran.
Standardizacija: već sam rekao, da će ove statistike biti standard, pa se može uzeti kao referenca kada pričaš sa nekim, ili ako ti neko kaže parametre (zamisli G1 goal je ispunjen u 70% slučajeva), znaćeš o čemu se radi.


Ima još jedan za mene vrlo bitan side efekat ovog servisa, a i kod drugih servisa koji se pojavljuju ... Ruku na srce, ovakve statistike nije preterano teško napraviti, ako se tačno zna šta se želi. Naravno, mnogo je teže napraviti ovo da bude proizvod, a ne samo statistika za određeni site, a još teže da bude skalabilno na stotine hiljada siteova (očito). Dakle, iako neću koristiti ovaj servis za neke siteove, moći ću pokazati klijentu šta je moguće, i isprogramirati deo koji klijent želi, samo za njega.

UI je posebna priča: u toku je tranzicija siteova na (AJAX | Web2.0) priču, i ima dosta lutanja oko UI-a. Ovi servisi su primeri siteova sa modernim, dobrim UIom. Ako su i neki delovi rogobatni, svejedno će biti forsirani da budu standard ... Što znači da ih treba besramno kopirati i uzimati što mislimo da je dobro :) A smemo li to? Naravno, ako oni smeju da pokušavaju da saznaju sve o nama ... :)