PDA

Pogčedajte punu verziju : Porez na ekstra prihod i devizne uplate


Gruja
15. 11. 2005., 10:42
Ovo se vec pominjalo u temi "preporuka banke", ali mislim da je posebna tema.
Ukratko, radi se o porezu na celokupna primanja u toku godine koja prelaze cca. 10000e. Na sve preko ide porez od 10%, s tim da ima nekih umanjenja npr. za izdrzavanje dece i sl.

U primanja bi trebalo da udje sve - plata, honorari, kapitalna dobit itd.

Pitanje je sta se desava sa deviznim doznakama iz inostranstva koje salju strane kompanije a dobijate kao fizicko lice. Ovo ocigledno ne moze da prodje kao "poslala mi tetka". Ne moze ni da prodje ni kao "prodao sam softver" jer po nasem zakonu ne postoji prodaja preko interneta, vec softver mora da se izveze fizicki na cd-u preko speditera. Postoje neke stavke tipa "razvoj baze podataka" i sl, ali nista sto bi pokrivalo shareware prodaju.

Da li neko zna pouzdano kako da se legalizuje ovako nesto ili drzava za sada ne obraca paznju na ovo? Koga uopste pitati?

jasmanac
15. 11. 2005., 11:37
Iskreno, do sada nikada me u banci nisu pitali ko mi salje novac na devizni racun. Ali zaista nikada.

Gruja
15. 11. 2005., 12:11
Malo sam pogledao... granica je 12000e godisnje. Koliko sam cuo banka automatski prijavljuje svaki devizni prihod.
Prijavu za ovaj porez podnosis sam, i valjda je dovoljno da stavis "prihod od intelektualne svojine" ili tako nesto, navodno ih ne zanima preterano. Ovo se sve prijavljuje u martu, kad se i odredjuje dinarska granica za prethodnu godinu.

jasmanac
15. 11. 2005., 12:33
Bio bih ti jako zahvalan kada bi mi na PM poslao neke detalje o tome sta mi je sve potrebno i kako funkcionise jer kao sto kaze nasa stara poslovica "Cist racun, duga ljubav." ;)

Gruja
15. 11. 2005., 12:39
Ovo sam upravo iskopao:

http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/sr/pdf/PorezNaDohodak.pdf

To je trenutno vazeci zakon. Jos samo da se prouce sve tacke :)

McKracken
15. 11. 2005., 12:39
1. Softver MOZE da se izveze preko interneta a pricu o spediterime i CD-u pricaju uglavnom stromodne racunovodje koji ne mogu da se prilagode :)

2. Za sve detalje ti treba poreski savetnik ili neki pismen knjigovodja koji ce ti lepo sracunati porez.

Sve dok ne prodajes drogu, oruzje, belo roblje ili ne peres pare preko mreze dovoljno je da platis porez i NIKOGA ne zanima da li je to prihod od intelektualne svojine, izvoz diskova ili ti je poslala tetka.

jasmanac
15. 11. 2005., 12:46
OK platis porez ali da li sa druge strane imas nekih privilegija kao poreski obaveznik? Jer u tom slucaju ti postajes pravni subjekt ili gresim?

@Gruja: Tnx mate!

Gruja
15. 11. 2005., 13:16
Letimicnim citanjem ovog zakona dosao sam do sledeceg:

- "godisnji porez na dohodak gradjana" (tako se zvanicno zove), se racuna na zbir svih zvanicnih primanja. Ako uplatu iz inostranstva nisi zvanicno prijavio to ne ulazi u ovu sumu.

- prihod iz inostranstva moze da se prijavi, ali se na to placa 20% poreza. Pogodnost je sto cifra moze da se umanji za troskove. Ako se prijavi kao "prava srodna autorskim pravima (prava proizvodjaca baza podataka)", odobrava se 40% troskova. Ako se prijavi kao "drugi prihod" odobrava se samo 10% troskova.

Ovo se ne prijavljuje automatski kad ti stigne neka devizna uplata, moras valjda sam da prijavis. Ali ako ga ne prijavis tu ne mozes ni za onaj "godisnji porez".

Caka je sto banka prijavljuje tvoj devizni priliv narodnoj banci, tako da sa jedne strane NBS zna da si primio neke pare, ali ministarstvo finansija ne zna jer ga nisi prijavio.

Ovo sve pisem kao laik, u praksi za sada izgleda da se nista ne desava sa ovim neprijavljenim prihodima.

McKracken
15. 11. 2005., 13:17
Svi su poreski obveznici tako da ne mozes da "postanes" :)

Ne postajes pravni subjekt. Isto ti je kao i da imas radnju. Jedino sto mozes da uradis je da nakon nekog vremena registrujes preduzece, jer tu postoje pozitivne strane koje kao fizicko lice nemas (npr. odgovornost imovinom).

Gruja
15. 11. 2005., 13:25
Sto se beneficija tice stvarno ne bi bilo lose da ti prihodi mogu da se racunaju za npr. kreditnu sposobnost. Ali mislim da nema nista od toga.

McKracken
15. 11. 2005., 14:31
Sve zavisi od nacina prikazivanja prihoda .. I naravno banke.. U principu se moze podici kreditna sposobnost, ako pametno radis :)

Gruja
15. 11. 2005., 14:39
U opstem slucaju jeste izmedju tebe i banke. Ali za neki stambeni kredit koji treba da odobri i nacionalna korporacija za osiguranje kredita, to ne vredi. Oni priznaju samo redovnu platu i eventualno ako imas potpisan dugorocni ugovor kojim dobijas neku mesecnu cifru za neki honorarni posao.

jasmanac
15. 11. 2005., 14:41
Upravo sam mislio na te pogodnosti o kreditima, odlozenom placanju itd... A da li onda na osnovu placenog poreza mozes ili moras i da platis socijalno osiguranje? To jest, da li placanje poreza povlaci placanje socijalnog osiguranja?

McKracken
15. 11. 2005., 14:55
Kao sto rekoh ;) sve zavisi kako ti to sve radis..

Niko te ne sprecava da registrujes firmu u UK, i da sve prilive preusmeravas sebi kao platu.

Gruja
15. 11. 2005., 15:05
Zanimljivo, to je verovatno resenje koje bi sve legalizovalo.
Pretpostavljam da bi se onda na tu platu placali svi doprinosi i porezi, a i firma bi verovatno morala da placa neki porez u UK (a mozda i ovde).

jasmanac
15. 11. 2005., 16:44
Mnogo komplikovano...

McKracken
16. 11. 2005., 02:14
Nije komplikovano koliko se cini na prvi pogled :)

kai
16. 11. 2005., 02:18
Ne toliko komplikovano koliko finansijski iracionalno.

nixa
16. 11. 2005., 02:56
Pitanje je,opet sve zavisi od cilja na koji se ide ... .

djoca
16. 11. 2005., 20:45
Prosle godine se devizni prilivi ukoliko nisu bili prijavljeni nisu uzimali u obzir..tj. ministarstvo finansija nije kontrolisalo licne devizne prilive te ko nije prijavio porez, ustedeo je 10% od onog sto je primio preko 15000 evra (ove dodatne 3000 su razni popusti koje dobijate za izdrzavana lica koji prakticno dizu oporezivu sumu).
Moje informacije su trenutno takve da ni sledece godine nece biti kontrole toga, ali ipak cekajmo kraj godine. Cinjenica je da banke te prihode moraju da prijave NB, ali nisu do sad prijavljivale poreskoj, a ona opet nije kontrolisala te prihode. Mislim da je razlog taj sto nije u pitanju velika suma koju time mogu uzeti jer je masa ljudi koja ima tu situaciju blizu granice (najvise 2-3 puta)....te bi im na kraju bilo vece cimanje nego car. Mozda bi uzbudili i neke stangere koje ne bi trebali da uzbude. Elem, ja cu da reskiram i ove godine pa kako mi Bog da ;-)

dinke
12. 01. 2006., 22:34
Prosla godina je za nama, a mart samo sto nije, pa rekoh da malo ozivim ovu temu :)

Mene interesuje sledeca stvar. Koliko je uopste legalno primati devizne uplate od firme (LLC USA) iz inostranstva kada si ti fizicko lice ?

bluesman
13. 01. 2006., 01:46
Koliko ja znam legalno je primati, samo mora lepo da se navede svrha uplate. Plus je i ako imas neki ugovor o delu ili nesto.

Mene su par puta cimali iz banke da dodjem i da potpisem za uplatu posto nije bila navedena svrha uplate. Odes tamo, popunis neki formular i sve je ok.

E sad, sta dalje sa tim - nisam pametan. :)

jasmanac
13. 01. 2006., 14:22
Ako im nesto trebam, sigurno ce me pozvati ;) Za sada jos uvek nisam primio nijedan takav poziv. U svakom slucaju, uvek gledaj da ti salju sa privatnog accounta a ne kao firma.

Gruja
13. 01. 2006., 14:29
Meni svaki mesec dolazi od firme (ShareIt) i za sada me niko nije ništa pitao.
Trenutno mi je taktika Wait and see.

djoca
14. 01. 2006., 18:21
Potpuno je legalno, kao svrhu uplate ti kad je posiljalac firma obicno pisu Honorar i to je to. E sad, pitanje za ceo razred je da li ce neko to da sabere u martu ili nese. Koliko znam jos nije izasla ni suma do koje treba da se prihod prijavi (mozda gresim).
Wait and see taktika, koju manje vise svi upraznjavamo, je zajebana zbog fakta da kad see dodje, onda nemas opcije za reagovanje, osim da se pravis da nisi imao pojma i da platis kaznu (treba proveriti kolika je).
Inace, sto se samih primanja tice, kako je potpuno legalno, postavlja se pitanje sta je isplativije na kraju godine...
Opcija 1: Svi prihodi ti idu na licni racun i platis na kraju 10% na razliku izmedju 15k i primanja
Opcija 2: Svi prihodi ti idu na registrovanu firmu, posto je izvoz ne placas PDV (valjda), ali te verovatno nesto oporezuju u nekom trenutku (ovo bi mogao da pojasni neko ko je probao)
Opcija 3: Kombinacija ova dva...recimo do 15k primis na fizicko, a ostalo na firmu pa do neke godisnje sume izbegnes sva moguca oporezivanja (recimo do 40k ako ja dobro racunam)
Opcija 4: To Uk, Sejseli, vec gde se sve mogu otvoriti firme...
Opcija 5: valjda ima jos neka

Takodje, pitanje je da li poreska razlikuje primanja od fizickih lica i od firmi. Ako razlikuje (mada ne verujem nesto), onda kako tretiraju recimo Moneybookers jer tebi stize uplata od pravno lica, gde ti je novac prenelo fizicko lice?

dinke
14. 01. 2006., 18:50
Potpuno je legalno, kao svrhu uplate ti kad je posiljalac firma obicno pisu Honorar i to je to.
Moje je misljenje da nije, jer se na honorar (intelektualna usluga) placa porez od mislim 20%. Danas sam čitao zakon o porezu na dohodak gradjana (http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/sr/pdf/PorezNaDohodak.pdf), to naravno treba da pogleda i rastumači neki pismeni pravnik a ne matematičar :)

E sad, pitanje za ceo razred je da li ce neko to da sabere u martu ili nese. Koliko znam jos nije izasla ni suma do koje treba da se prihod prijavi (mozda gresim).
Još uvek nije po informacijama koje ja posedujem

Wait and see taktika, koju manje vise svi upraznjavamo, je zajebana zbog fakta da kad see dodje, onda nemas opcije za reagovanje, osim da se pravis da nisi imao pojma i da platis kaznu (treba proveriti kolika je).
I to je opet stvar za pravnike. Recimo u arhivi vesti na sajtu b92 (http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2004&mm=03&dd=15&nav_id=135289) se pominje kazna od 500 - 10 000 din, ali u zakonu koji sam pomenuo gore, situacija nije tako ružičasta:
Члан 168.
Новчаном казном од 5.000 до 50.000 динара, казниће се за прекршај обвезник физичко лице ако:
1) не поднесе пореску пријаву у прописаном року, или је не поднесе надлежном пореском органу или у пријави не наведе тачне податке од којих зависи висина пореза (чл. 91, 92, 95, 96. и 98);
2) не обрачуна и не уплати порез по одбитку у прописаном року или не поднесе надлежном пореском органу пореску пријаву о обрачунатом и плаћеном порезу у прописаном року (члан 107);
3) не изврши уплату пореза или не изврши уплату у прописаном року (члан 112. и члан 118);
4) - престала да важи -
5) - престала да важи -
6) - престала да важи -
Новчаном казном од двоструког до десетоструког износа пореског дуга, а најмање 5.000 динара, казниће се за прекршај обвезник физичко лице које прекршајном радњом из става 1. овог члана избегне плаћање пореза.

Inace, sto se samih primanja tice, kako je potpuno legalno, postavlja se pitanje sta je isplativije na kraju godine...
Opcija 1: Svi prihodi ti idu na licni racun i platis na kraju 10% na razliku izmedju 15k i primanja
Najisplativije, ali treba videti da li je legalno (ako jeste, vozi :)

Opcija 2: Svi prihodi ti idu na registrovanu firmu, posto je izvoz ne placas PDV (valjda), ali te verovatno nesto oporezuju u nekom trenutku (ovo bi mogao da pojasni neko ko je probao)
Za registrovanu firmu (doo, agencija), koliko sam se raspitao na kraju godine plaća se porez na kapitalnu dobit oko 20% na ukupnu zaradu (dakle zaradu bez troškova, valjda ono što ti preostane i hoćeš da pokupiš na kraju godine). Uz to dodaj i oko 10k dinara dažbina svakog meseca. Koristan link: http://www.elitesecurity.org/tema/97381-Koliko-ce-me-kostati-preduzece-Otvoriti-ili-ne

Opcija 3: Kombinacija ova dva...recimo do 15k primis na fizicko, a ostalo na firmu pa do neke godisnje sume izbegnes sva moguca oporezivanja (recimo do 40k ako ja dobro racunam)
I ovo je opet na rubu regularnosti. Plus sam čuo da je onda mnogo zajebatije jer već imaš firmu pa te već posmaraju kroz lupu. Još ako ti ista firma uplaćuj i na firmin i na privatni račun, ako neko proverava, mož da bude jako zajebato :)
Opcija 4: To Uk, Sejseli, vec gde se sve mogu otvoriti firme...
Potpuno legalno, sve dok ne prebaciš pare na račun ovde. A kad to uradiš, onda ti se svodi na 1,2,3 ...

Opcija 5: valjda ima jos neka
Hmm, mozda. Recimo da novac koji primaš podeliš, tako da jedan deo ide na tvoj account, a drugi neke druge osobe. Druga varijanta je da koristiš e-passporte i slične servise, a novac podišeš preko bankomata. Mane su, nešto veća provizija, a opet, niko ne zna da li i to neko može da krene da proverava ili ne.

McKracken
15. 01. 2006., 18:27
Ja koristim opciju 2 vec jako dugo. Placa se 10% na ukupnu dobit na kraju godine , nema PDV-a (tacnije imas prihod koji izrazavas u prijavi ali bez obracunatog PDV-a).

Nazalost, kako god da radis, ako ti se natakari inspekcija onda ces neku kaznu platiti bez obzira sto sve radis 100% legalno.

dinke
15. 01. 2006., 21:38
Ja koristim opciju 2 vec jako dugo. Placa se 10% na ukupnu dobit na kraju godine , nema PDV-a (tacnije imas prihod koji izrazavas u prijavi ali bez obracunatog PDV-a).
Ako se ne varam i dodatnih 9% ako želiš tu dobit i da podigneš. Tako da to na kraju ispande oko 19% na čistu dobit u toj godini.

Uz ovo koliko sam obavešten plaćaš mesečno oko 10k dinara poreza u prvoj godini (socijalno i zdravstveno na minimalnu platu vlasnika oko 9k + komunalna taksa), u drugoj to zavisi od ukupne dobiti u prethodnoj godini. Da ne pominjem da kao firma trebas i da placas ostale troskove (kirija, struja, grejanje i sl.) po minimum duploj tarifi nego kao fizicko lice. The moral of this story, tesko da se ova varijanta isplati osim ako se ne radi crno-belo :)

bluesman
16. 01. 2006., 01:01
Šta si mislio pod "da podigneš". Misliš da on kao vlasnik firme na kraju godine posle plaćenih poreza i svega jednostavno skine pare sa računa firme i stavi na svoj lični račun ili keš?

dinke
16. 01. 2006., 01:05
Šta si mislio pod "da podigneš". Misliš da on kao vlasnik firme na kraju godine posle plaćenih poreza i svega jednostavno skine pare sa računa firme i stavi na svoj lični račun ili keš?
Da. Koliko sam skapirao to možeš uraditi na kraju godine (da li se gleda fiskalna godina ili godinu dana od početka osnivanja firme, to ne znam)

bluesman
16. 01. 2006., 01:14
Jel'? Ja sam oduvek mislio da su pare firme - pare firme i ne može čak ni vlasnik da dođe i da kaže u bilo kom trenutku: e sada da skinem malo para sa računa firme za hleb i mleko.

dinke
16. 01. 2006., 01:22
Pare firme jesu pare firme i ne možeš da ih podižeš kako ti hoćeš (inače ideš u zatvor zbog krađe sopstvenih para), osim za konkretnu svrhu kao na primer plaćanje putnih troškova (mislim da je max 1000din dnevno), kupovinu opreme i sl, pa čak i pozajmice (koje posle naravno moraš vratiti). Ovo o čemu ja pričah gore je podizanje kapitalne dobiti, na koju plaćaš porez koji sam naveo gore.

Naravno, ti već imaš doo, tako da ne sumnjam da sve ovo znaš ali nikad se ne zna :)

djoca
17. 01. 2006., 18:03
to naravno treba da pogleda i rastumači neki pismeni pravnik a ne matematičar
kakvi su nam pravnici, bolje da se drzimo propalih matematicara ;)

Opcija 1 je legalna definitivno...kako pojma nemam, ali kako sam igrom slucaja iznajmio lokal od sudije trg suda (dobro, nije bas klasican mito, korupcija...covek kupio par lokala od plate), iskoristio sam priliku da odmah priznam sva nedela i vidim koliko realno mogu da dobijem robije. Elem, covek kaze da je to sve OK i kao samo treba da prijavis porez ako si presao zadatu cifru (naravno rekao sam da 'ocu). U pincipu ima logike, jer bi u suprotnom svi koji rade odavde za neku firmu napolju morali da imaju registrovanu firmu da bi mogli da rade u skladu sa zakonom sto malo nije logicno (mada Srbija je u pitanju, pa i ne mora da bude logidno). Takodje, bilo bi malo bezveze da ti banka da mogucnost da zaokruzis nelegalnu opciju (ali opet Srbija i banke...)

Ova fora sa prebacivanjem sredstava na razlicite racune je OK (odavno se primenjuje :D ), ali nekad nema sanse da uskladis sve u dinar, a i neki strangeri su pokvareni pa isplacuju kintu samo na jedno ime.

Sto se ove price oko podizanja para tice, nesto nisam siguran da to moze tako...ne sumnjam da si to nasao negde u zakonu.

Elem, da zakljucim sa legendarnom izjavom moje majke kad sam joj objasnjavao sta ja to u stvari radim...."sve je to lepo sine, samo pazite da vas ne uhvate"

Gruja
17. 01. 2006., 19:57
Koliko sam shvatio citajuci zakon, porez na ekstra prihod se racuna samo na prijavljeni prihod. Placa se i porez kod prijavljivanja tog prihoda. Koliko, to zavisi od nacina na koji prijavis.

Gruja
18. 01. 2006., 08:38
Ne znam da li je neko naveo opciju 6

- racun u npr. madjarskoj (ovo je nelegalno koliko znam)
- jednom u 2-3 meseca put do segedina, donosenje kesa licno. Mislim da ne postoje ogranicenja za unosenje kesa kao za iznosenje.

A mozda ce se i razjasniti po kom osnovu treba da se prijave takvi prihodi, pa da se lepo navikavamo na, na zapadu standardnih, min. 30-40% poreza.

nixa
18. 01. 2006., 23:59
i Bosna ti je tu kao opcija za putovanja :)

dinke
19. 01. 2006., 00:32
Po važećem zakonu koliko znam nije dozvoljeno da fizičko lice ima račun u inostranstvu.

dinke
19. 01. 2006., 01:19
http://www.danas.co.yu/20060119/ekonomija1.html#1

- Prošle godine Uprava je primila 123.464 prijava, dok je 2.453.553 fizičkih lica koji su primili naknade po osnovu radnog odnosa ili van radnog odnosa podnelo podatke na uvid - podsetio je Ilić.
Prema njegovim rečima, rok za podnošenje prijava za godišnji porez na dohodak građana ističe 15. marta. Prošle godine limit je iznosio 986.640 dinara i primljeno je 8.882 prijave od čega je oporezovano 8.234 obveznika. Ilić je naglasio da je prema do sada dostupnim podacima realno očekivati da limit ove godine bude oko 1,2 miliona dinara što će biti za 21 ili 22 odsto više u odnosu na limit iz 2005. Obveznici ovog poreza biće svi oni koji ostvare prihode veće od četvorostruke prosečne godišnje zarade u 2005. godini. Oni imaju pravo i na odbitke kao što su 40 odsto od prosečne godišnje zarade za svakog zaposlenog i 15 odsto prosečne godišnje zarade na članove domaćinstva. Kazne za nepodnošenje prijave iznosiće od dvostrukog do desetostrukog iznosa poreza koji bi bio obračunat.

kai
19. 01. 2006., 02:33
Po važećem zakonu koliko znam nije dozvoljeno da fizičko lice ima račun u inostranstvu.

Mislim da nisi u pravu. Nisam siguran da država može da ti zabrani da imaš račun u inostranstvu, jer to na neki način nije njena svera delovanja već je stvar druge države. Jednostavno možeš imati ne rezidentni račun u bilo kojoj zemlji.

Pogledajte Bogoljuba na primer. :)

dinke
19. 01. 2006., 11:01
http://www.kg-cci.co.yu/zakon_o_deviznom_poslovanju-s.pdf

Član 23
Rezident - pravno lice i preduzetnik devize drži na deviznom računu kod ovlašćene banke, odnosno banke ili ih prodaje toj banci.
Izuzetno od stava 1 ovog člana, rezident - pravno lice može držati devize kod institucije koja obavlja poslove centralnog registra, kliringa i saldiranja hartija od vrednosti.
Rezident - pravno lice i preduzetnik ne može imati devizne račune kod banke u inostranstvu, osim u slučajevima koje propiše Narodna banka Jugoslavije.
Rezident - državni organ i organizacija ne može imati devizne račune kod ovlašćene banke, odnosno banke, osim kod Narodne banke Jugoslavije.
Rezident - državni organ i organizacija, koji u okviru svog poslovanja ostvari devize i efektivni strani novac, te devize, odnosno taj efektivni strani novac prodaje Narodnoj banci Jugoslavije.
Rezident - fizičko lice ne može imati otvorene devizne račune kod banke u inostranstvu, osim fizičkih lica - stranih državljana koji, na osnovu dozvole za boravak, odnosno radne vize, borave u zemlji duže od jedne godine, lica zaposlenih u diplomatskim predstavništvima u inostranstvu i članova njihovih porodica.

kai
19. 01. 2006., 11:21
Cool, nisam znao za ovu odredbu, pretpostavljao sam da ima nešto al nisam video to do sada. Stoji dakle to što si rekao. Čak ima i kazna od 200 do 21.000 dinara ako imaš otvoren račun u inostranstvu.

Samo izgleda da to baš i ne važi u praksi na ovom primeru, čim si ti u stanju da otvoriš ne rezidentni račun u mnogim zemljama Evrope. I ako imaš prilive iz inostranstva, a novac podižeš "na ruke", ne bi trebalo da bude problema. Pogledaj Švajcarske banke, koliko toliko nude anonimnost. Mislim da problemi nastaju ako pokušavaš novac odavde, ili poslovnim trouglovima odavde, da odliješ na svoje privatne račune u inostranstvu, na taj način daješ državi do znanja da ih uopšte i imaš.

Tu je i član 37, koji malo ko poštuje koliko znam: Rezident i nerezident su dužni da prilikom prelaska državne granice carinskom organu prijave svako unošenje, odnosno iznošenje efektivnog stranog novca, dinara i hartija od vrednosti koja prelazi iznose propisane zakonom kojim se uređuje sprečavanje pranja novca.

MorenoArdohain
19. 01. 2006., 11:33
Mislim da se zakon primenjuje selektivno, u politicke svrhe.
Secam se par slucaja iz novina, samo ne mogu da se setim imena :(

kai
19. 01. 2006., 11:36
Vuk Hamović, EFT, Karići...

MorenoArdohain
19. 01. 2006., 11:38
I oni, izmedju ostalih

Btw, moj 100ti post, uraaaa! :)

Dejan Bizinger
21. 01. 2006., 11:06
Juce u "Novostima (http://www.novosti.co.yu)":

Prijavu za godisnji porez na dohodak sa stopom od 10 odsto platice svi cija je zarada cetiri puta veca od iznosa prosecne godisnje plate zaposlenog u Srbiji i to na iznos preko limita. Prema podacima poreske uprave, ove godine limit ce biti 1.200.000 dinara, sto je za oko 21 odsto vise nego prosle.

Zanimljivo je i ovo:

Prosle godine limit za oporezivanje bio je 986.640 dinara i prijavilo se ukupno 8.832 obveznika, a 8.234 je oporezovano.

McKracken
21. 01. 2006., 15:59
Obavezno vodite racuna o tome koliko je vas knjigovodja sposoban. Jako cesto, problemi nastaju kad knjigovodja ne ume da protumaci propise pravilno (a desava se mnogo cesce nego sto bi trebalo) pa na kraju vam napravi stetu koja je veeelika.

Vrlo lako moze da se desi da vam pogresno proknjize uplatu, i krenu da zaracunavaju zelenasku kamatu. A softver koji koristi poreskauprava je bruka o kojoj moze da se prica mesecima (Normalne forme? Sta je to?)

Firma u UK ili nekom slicnom mestu je upravo zato dobra jer je kolicina papirologije i ostalih potencijalnih problema mnogo manja (sve je znacajno jasnije i efikasnije) i imas samo jedan point-of-contact sa inostranstvom. (a pravdanje troskova ne zahteva da imas fiskalni racun + pisani racuna sa PIB-om vec je sve mnogo normalnije)

Ono sto mene fascinira je zasto ljudi smatraju da je finansijski neracionalno da imas firmu napolju? Za pocetak, nemas nikakav problem da placas sve sto ti treba firminom karticom u Srbiji i da to podvedes pod troskove (sto oni realno i jesu) . Cak i ako platis qrve, to moze da ti plati firma jer odgovornost za poslovanje firme ima samo upravni odbor prema akcionarima.

Mister Twister
24. 02. 2006., 13:42
Pa pazite.. sta ako je lice nezaposleno i ima primanja iz inostranstva.. onda nije obuhvaceno ovim zakonom...

Ja sam upravo bio u poresku upravu i rekose mi da nisam obuhvacen zakonom posto sam nezaposlen, medjutim sve mi se cini da nemaju dve blage veze sa zakonom...

Gruja
24. 02. 2006., 14:28
Sto se zakona tice duzan si da prijavis svaki prihod i da platis porez na njega. Nema veze sa tim da li si zaposlen ili ne.

E sad, moguce je da poreska uprava jos zivi u vreme kad su fizicka lica dobijala uplate iz inostranstva samo od od tetke/babe/rodjaka/dalekog rodjaka...

Samo se nadam da ce jednog dana kad rese i tu da uvedu red da to lepo najave, da objasne gde, sta i kako, a ne da se krene sa par zrtvenih jagnjadi.

bluesman
24. 02. 2006., 16:18
Meni sada nije skroz jasna jedna prosta stvar: prihod prijave SVI bez obzira koliko su zaradili, da li su u limitima ili ne... pa tek onda država kaže "plati porez XXX" ili "ti ne plaćaš porez". Da li sam u pravu?

jasmanac
24. 02. 2006., 16:30
Ma kakvo prijavljivanje ;)

Gruja
24. 02. 2006., 16:43
Koliko shvatam, svaki prihod koji si samostalno ostvario bi trebao da se prijavi kad ga ostvaris. I onda na to platis x% poreza. Procenat zavisi da li ga prijavis kao prihod od autorskih prava, "izradu baza podataka" ili nesto trece. Ako ti placa domaca forma preko racuna onda je valjda na njima da to zavrse. Za prihod iz inostranstva bi trebao sam da odes da prijavis.

To je sve nezavisno od ovog godisnjeg poreza. Za dodatni godisnji porez saberes sve te prihode i prijavis ga samo ako si iznad limita.

Do ovoga sam dosao letimicnim citanjem zakona i nezvanicnim caskanjem sa nekim racunovodjom.

Koliko mi se cini, i dalje smo svi u "wait&see" modu :)

Mister Twister
24. 02. 2006., 17:39
Al pazi,to je najgore... Svi samo pricaju treba ovako, treba onako. Ali nikoga da kaze treba ovako jer je provereno.

Slicna tema je na drugom forumu i kada sam postavio pitanje: Evo imam prihode vece od 2 miliona dinara godisnje preko deviznog racuna kako da platim porez, a svi mi odgovaraju evo imas u prethodnim postovima objasnjeno. A problem je sto nista nije objasnjeno nego sve neka nagadjanja.

Jel moze neko od vas da nadje informaciju 100% kako treba? Jer ja sam zvao republicku poresku upravu gde ljudi nemaju dve blage veze sa zivotom. A takodje sam bio i u opstinskoj. Isti slucaj.

Mislim niti ima nesto zvanicno niti u zakonu lepo objasnjeno (jer ja niti imam prihode od autorskih prava, niti prodajem software, niti izradjujem baze podataka, nego reklamiram strane firme na internetu. Oni koji bolje znaju o tome to je affiliate business.

A posle treba da me juri nekakva poreska policija. A nista nisu objasnili, sta i kako. Mislim katastrofa od ove vlade. I oce da idu u Eu, a nisu pocistili u svom dvoristu:)

Gruja
24. 02. 2006., 18:47
Sve mi se cini da gro deviznih doznaka dolazi od nasih ljudi koji salju ovde pare rodbini, sto ne bi trebalo da podleze porezu. Posto NBS ima informacije o svim doznakama, a ne potezu ovo pitanje verovatno postoji neki razlog za to.
Ili je problem razluciti sta je privatna doznaka a sta nadoknada za neki posao/autorska prava/nesto trece, ili je ukupna suma koja bi bila podlozna oporezivanju nezanimljiva za njih.

Mister Twister
24. 02. 2006., 19:10
Ja se slazem sa tobom.. Ali sta mi sad da radimo?

Ja sam upravo procitao ceo zakon o porezuna dohodak gradjana i nigde ne vidim da bi devizni prilivi mogli da se uzmu u obzir kao nesto sto se oporezuje.

Ako neko bolje tumaci ovaj zakon, neka me ispravi.

McKracken
24. 02. 2006., 21:47
Ili je problem razluciti sta je privatna doznaka a sta nadoknada za neki posao/autorska prava/nesto trece, ili je ukupna suma koja bi bila podlozna oporezivanju nezanimljiva za njih.

Nikave razlike nema izmedju privatne doznake i autorskog honorara.

Problem je sto je informacioni sistem u poreskoj upravi negde na nivou 13. veka pre nove ere :)

Mister Twister
25. 02. 2006., 01:43
Ja se ne slazem sa tobom.. Ajde sad ti meni kazi gde se u zakonu pominje devizni priliv? Ne pominje se.

Takodje se pominju samo lica koja su zaposlena tj. primaju platu.. A gde su ostali? Postoji ovde mnogo rupa..

Gruja
25. 02. 2006., 11:42
U pravu si, nigde se ne pominje devizni priliv. Ali se ne pominje ni dinarski.
Kaze: "Porez na dohodak gradjana placa se na prihode iz svih izvora...".

Nije tacno ovo da se odnosi samo na zaposlena lica. Kaze da vazi za "fizicka lica koja ostvaruju dohodak".

Mozda ne citamo isti dokument? Ovo je iz "Zakona o porezu na dohodak gradjana" http://www.mfin.sr.gov.yu/html/modules.php?op=modload&name=Subjects&file=index&req=viewpage&pageid=122

Koliko vidim osnovni problem nije nase neznanje, jer to i nije nas posao, vec neznanje racunovodja i ljudi iz poreske uprave.

Mister Twister
25. 02. 2006., 18:51
Ma isti je zakon...

Da, potpuno si u pravu..

Kako doci do pravog racunovodje:) ?

McKracken
26. 02. 2006., 03:24
Twister, to je pitanje za milion dolara jer odabir racunovodje nije nimalo lagan :)

Nazalost ni najbolji racunovodja ne moze da ti pomogne kad se pojave zlotvori sa nemerom da ti nesto pronadju (i to javno kazu) :mad:

Mister Twister
26. 02. 2006., 17:27
Ma to u svakom slucaju..:)

Nego, ja se nadam da cu uspeti da pronadjem pravi odgovor da li treba platiti porez uopste.

Jer kako sam vec ovde postovao, skoro svi kazu da ne treba i da se porez placa samo na kamatu u banci, ali je situacija na forumima drugacija: Svi kazu da treba platiti porez a niko ne zna detalje:)

ivanhoe
26. 02. 2006., 23:39
pa sumnjam da postoji opcija da porez ne moras da platis, pitanje je samo kako da platis najmanje, a za to ti treba knjigovodja sa iskustvom... tesko da je ovde bilo ko autoritet da ti tumaci zakon, znaci mozemo da pricamo samo iz licnog iskustva.... koliko sam ja upoznat za sada jos nikoga nisu jurili oko par hiljada dolara iz inostranstva, a znam ljude kojima stize godisnje oko $40000, sto i nije mala kinta....

ali opet moj drug sa kojim radim je upravo iz ovog razloga registrovao firmu, nas dvojica smo sad stalno zaposleni , i onda saljemo invoice i drkamo se sa papirologijom i spediterima za "izvoz CD sa softwarom" (a pravimo sajtove) i slicne birokratske gluposti... ako ti zarada nije preterana, mislim da ti je ilegala za sada mnogo lakse resenje, posto oko firme ima bas dosta gnjavaze, knjigovodje isto slabo poznaju neke zakone pa prave greske...jednom recju smaranje...

Mister Twister
27. 02. 2006., 19:07
ma kakav knjigovodja:) nemam ja firmu:) ovo je prosto nesto:)

Zahvaljuci ljubaznoj zeni iz poreske uprave dosao sam do prave informacije:

Postoje dva poreza koji se placaju:

Kad stigne svaka transakcija (devizni priliv) placa se 20% poreza. Ukoliko to niste platili potrebno je da to ucinite za celu proslu godinu i od sad to placati svaki mesec. Koristiti prijavu: pp-opo

Do 15. marta treba platiti: Ukupni prilivi - manje ovaj porez od 20% -manje troskovi koji mogu biti max. 40% i sve to podeljeno sa 10 (10%). OVO JE NEZAVISNO OD GORE NAVEDENOG POREZA i predstavlja porez na dohodak gradjana (godisnji naravno). Koristiti prijavu ppdg-5

Ko zeli vise informacija neka pozove: 011/3950547 (Ovo je broj poreske uprave gde mozete dobiti vise informacija o ovome)

MorenoArdohain
27. 02. 2006., 19:41
Nisam siguran da su obe informacije verodostojne, ili su pogresno protumacene.

Mister Twister
27. 02. 2006., 19:58
Sto nisi siguran?

MorenoArdohain
27. 02. 2006., 20:03
Iz dva razloga, za ovaj prvi porez, mislim da procenat varira, drugo, pitanje je da li je fizicko lice poreski obveznik ili ne?
Za drugi porez, to je, mislim, samo ako predjes godisnji limit, od oko 1,200,000 dinara za proslu godinu.

Mister Twister
27. 02. 2006., 20:34
Pa kako nije ? Pa svi smo mi poreski obaveznici. Kako nismo...

A ovde se i prica o tome o slucaju ako predjes godisnji limit..

MorenoArdohain
27. 02. 2006., 20:52
Ne bih rekao da smo bas svi, mozda lupam, ako je neko nezaposlen i nema nikakve prihode, da li je on poreski obveznik? Mislim da ne.

Upravo sam nasao ovo:
Obveznik PDV je definisan kao lice koje samostalno obavlja promet dobara i usluga u okviru obavljanja delatnosti.

Voleo bih neko da razjasni ovu stvar :)

MorenoArdohain
27. 02. 2006., 21:14
Elem, poenta mog proslog posta je, da ako lice nije definisano kao poreski obveznik, onda se ni ne moze oporezovati. Konkretno za slucajeve ako dobije devizne prilive iz inostranstva, koji se mogu klasifikovati kao "pokloni". Capiche? :)

Mister Twister
27. 02. 2006., 21:15
Pa ne placas ti PDV ukoliko radis neki posao preko neta.

Meni rece ova zena u poreskoj upravi da nema veze da li si zaposlen ili nisi, jednostavno to su prihodi na koje placas porez...

Ali bre ovo je mnogo. Em platis porez na svaki devizni priliv od 20%, em platis godisnji porez na dohodak gradjana od 10%...

Sto je mnogo, mnogo je...

MorenoArdohain
27. 02. 2006., 21:20
Da, odlomak nije adekvatan, ali evo ovo:

To potvrduje i definicija poreskog obveznika (svako pravno i fizicko lice koje obavlja delatnost - proizvodnja, trgovina, usluge, poljoprivreda, profesionalna delatnost, korišcenje imovine i imovinskih prava - bez obzira da li je upisano u registar ili drugu propisanu evidenciju).

Mister Twister
27. 02. 2006., 22:21
Pazi, sad kad sracunam ovo sto mi je ova zena rekla: ovaj porez na porez.. To bre mnogo izlazi.

Recimo fizicko lice ima 50 000 eura u toku godine deviznih priliva.

Prvi porez: 50 000:5 (20%)=10 000e poreza

Drugi porez (godisnji na dohodak gradjana): [(50 000-10 000) - 40% troskova ( 16000) ] : 10 (10% godisnji) = 2400e

Ukupan porez: 12400e i njemu ostane: 37600e

Ma dajte ovo je previse.. Jos ako je affiliate i koristi google adwords:) katastrofa onda...

MorenoArdohain
27. 02. 2006., 22:29
Drugi porez (godisnji na dohodak gradjana): [(50 000-10 000) - 40% troskova ( 16000) ] : 10 (10% godisnji) = 2400e

Pogresna racunica, oporezuje se samo suma preko 1,200,000 dinara, dakle, oko 37-38,000 eura.

Mister Twister
27. 02. 2006., 22:32
Ma nisi u pravu.. Oporezuju se svaki prihod iz inostranstva koji je zarada

A ovo sto si ti naveo je godisnji porez na dohodak ukoliko imas vise od 1.200.000,000 dinara za celu godinu... Jel se razumemo?

MorenoArdohain
27. 02. 2006., 22:40
Ti nisi u pravu

Доходак за опорезивање чини разлика годишњег збира напред наведених прихода и плаћених пореза и доприноса за обавезно социјално осигурање плаћених у Републици на терет лица које је остварило опорезиви приход из тачака 1, 3, 7 и 8, плаћених пореза у Републици на опорезиве приходе из тачака 2, 4, 5 и 6, плаћеног пореза на опорезиве приходе из тачке 9, у другој држави чланици, односно другој држави, умањених за неопорезиви износ (за резидента 1.224.672,00 динара и нерезидента 3.061.680,00 динара)

Dakle, placas porez samo na razliku ukupne zarade i odbitka (1,224,672 dinara).

Da li se sad razumemo?

dinke
27. 02. 2006., 22:48
Samo da konstatujem (a to znam pouzdano) da firme (doo, agencije...) ne placaju ni dinar poreza na devizne uplate iz inostranstva. Koja je onda logika da fizicka lica placaju ?

Mister Twister
27. 02. 2006., 23:05
Moreno, ti pricas o godisnjem porezu a ja o porezu na svaku uplatu.. Da li se sad razumemo? :)

Dinke, pa onda ni fizicka lica ne bi trebalo .. Ali po kom osnovu te firme primaju novac iz inostranstva?

MorenoArdohain
27. 02. 2006., 23:08
Moreno, ti pricas o godisnjem porezu a ja o porezu na svaku uplatu.. Da li se sad razumemo? :)


Procitaj ponovo sto si napisao:

Drugi porez (godisnji na dohodak gradjana): [(50 000-10 000) - 40% troskova ( 16000) ] : 10 (10% godisnji) = 2400e

Mister Twister
27. 02. 2006., 23:13
Ajde da se ne vrtimo oko jedne iste teme..

ja sam ti napisao da se placaju dva poreza, jedan je godisnji a drugi je 20% posle svake uplate.. to sto si mi sad citirao je godisnji.. A to sto nisam oduzeo 1,2 miliona dinara je druga prica.. i to treba da se oduzme.. ali je vili trn u oku ovaj od 20% posle svake uplate pa ajde da to raspravimo.. taj godisnji je zanemarljiv... u odnosu na ovaj...

MorenoArdohain
27. 02. 2006., 23:15
Samo sam hteo da bude jasno da je pogresna racunica za godisnji, nista vise

U svakom slucaju, slazem se da je 20% za svaki priliv ipak previse.

Mister Twister
27. 02. 2006., 23:18
Ali ajde neka neko ovo demantuje, jer ova zena jeste mi delovala da je upucena dosta ali gde nadje ovaj porez od 20% i to na devizne prilive.

Mada donekle je u pravu jer je rekla ukoliko porez na tu uplatu (ili bolje receno zaradu) nije placen u drugoj drzavi mora da se plati ovde...

MorenoArdohain
27. 02. 2006., 23:34
Iz zakona o porezu na dohodak gradjana:

Члан 58.
Стопа пореза на приходе од ауторских и сродних права и права индустријске својине износи 20%.


Dao si mi temu za razmisljanje.. Da li adwords (primer) placa porez na tvoje prihode?

Mister Twister
27. 02. 2006., 23:50
Pa to sam samo naveo.. Adwords je firma gde se uplacuju reklame... Znaci nemam ja prihode tamo nego troskove...

A taj clan sto si naveo nema veze sa affiliates-ima pa ne znam sto bi se bas pozivao na taj clan?

A firme za koje mozes da radis kao affiliate ne placaju porez. Ali to se kod njih ne placa.

Sad me bas jedna iz Amerike pitala pa kako ti da platis porez na ono sto ti mi placamo kad su to americke pare i ne podlezu daljem oporezivanju...

dinke
27. 02. 2006., 23:51
Dinke, pa onda ni fizicka lica ne bi trebalo .. Ali po kom osnovu te firme primaju novac iz inostranstva?
Na osnovu ucinjenih usluga, za sta mora postojati i pisani dokaz (faktura).

Mister Twister
27. 02. 2006., 23:55
A jel moze da se napravi analogija izmedju tih firmii fizickih lica?

MorenoArdohain
28. 02. 2006., 00:01
A taj clan sto si naveo nema veze sa affiliates-ima pa ne znam sto bi se bas pozivao na taj clan?


Taj clan je za mene i ostale programere :)

A za tebe onda jedino
Члан 86.
Стопе пореза на остале приходе износи 20%.

Sto mu dodje isto :)

Mister Twister
28. 02. 2006., 00:03
To je za ostale prihode... A sto mislis d aja ne mogu da se pozovem na porez za samostalnu delatnost? :)

MorenoArdohain
28. 02. 2006., 00:07
Mozes i tako da probas, tek sad sam dosao do tog clana :)

Mister Twister
28. 02. 2006., 00:09
Ali trebalo bi da se to uopste ne placa.. Jer niko u svetu to ne placa.. Placaju samo godisnje poreze...

dinke
28. 02. 2006., 00:53
A jel moze da se napravi analogija izmedju tih firmii fizickih lica?
Naravno, mislim da se ovde radi o dvostrukom oporezivanju, tj. ako je porez placen u zemlji gde je usluga ucinjena, ne moze biti naplacen ponovo. A ako se ne varam (na es-u je tako pctel tvrdio), cak i kod nas, porez na uplatu za "ugovor od delu" placa poslodavac a ne onaj koji je uslugu naplatio.

Tako da, po mom tumacenju, ostaje tih 10% na ostatak i to bi bilo to. No, ja sam svejedno i dalje u "wait and see" modu (kao i vecina) pa cemo videti :)

Kada sam pre nekoliko godina kupovao ovu gajbu (gde sada zivim) gospoda iz Ratka Mitrovica nisu hteli da mi daju kljuc dok nisam platio porez. Pre par meseci, jedan moj komsija se raspitivao da li sam platio porez na stan. Kada sam ga pitao kako to da on nije, on je rekao da je on stan "zamenio".
- Sa kim ste pobogu zamenili kad je ovo bila nova, neuseljena zgrada ?
- Pa lepo, zamenio sam, prodao sam stari, i kupio ovaj. Razumes ? Zamena bre :)
- Hmm, to sto ste vi uradili je kupoprodaja, a ne zamena :)
- Ma nije, ne znas ti, nisi ti pravnik

The moral of this story, shvaticete sami :)

bluesman
28. 02. 2006., 01:11
Koliko je meni poznato zaštitu od dvostrukog oporezivanja imaš samo sa onim zemljama sa kojima SCG ima ugovor o izbegavanju dvostrukom oporezivanju.

djoca
28. 02. 2006., 01:34
Ne placa se porez na svaki priliv. nego samo porez ako si zaradom u toku godine presao 1.200k...Kakav crni porez od 20% na svaku uplatu to nikad nije bilo (sreca pa ovde nema ovih nadleznih inace bi im dali ideju). Slicno Dinketu, racunam da suficit u budzetu zadovoljava nadlezne da ne jure mojih par hiljada evrica poreza....nije valjda dotle doslo.

Gruja
28. 02. 2006., 02:05
Zakon kaze da se placa i tih 20% za svaki priliv. Ako to ne platis onda u stvari i nisi prijavio prihod pa nemas na osnovu cega da platis ni onaj godisnji porez.

Inace koliko sam upucen na zapadu su jos vece poreske stope, red velicine 30-40% kad se sve sabere, mada tu ima dosta odbitaka po raznim osnovama.

Mislim da cemo jednom morati da se naviknemo da je to tako, samo nisam siguran da je dosao taj trenutak ;)

Mister Twister
28. 02. 2006., 02:48
Ajde ovako:

Recimo X kompanija prodaje prozivod K. Ja dovedem nekog tamo preko interneta i on kupi proizvod K od X kompanije. I dobijem proviziju..

Zasto ja sad na tu proviziju da platim porez? U ostalim zemljama se to ne placa... pa ne bi trebalo ni kod nas...

bluesman
28. 02. 2006., 04:01
Ovo nigde ne vodi, počeli smo da pričamo o "šta bi bilo kad bi bilo" ili "zamisli ovu situaciju....", Ja sam još 2 puta pročitao Zakon i moram da priznam da mi i dalje neke stvari nisu jasne.

Pominje se dosta prihoda poimence ali uvek na kraju stoji i "po raznim drugim osnovama" tako da tu može da se ipak stavi sve živo. Kada se govori i prihodu govori se o ukupnom prihodu bez obzira na svrhu i izvor, pri čemu su neki izuzeti od plaćanja. Toliko ima "obrađenih" situacija ali ni u jednoj rečenici se ne spominje situacija "mali perica radi programiranje ovde, odradi nešto za stranu firmu koja mu plati na devizni račun".

Postoji situacija rezident radi za domaću firmu, rezident radi za stranu firmu, rezident radi za ambasadu, pa onda srbin radi ovde, srbin na službenom putu, srbin poslat na specijalizaciju ili rad u inostranstvo... Nema nigde "srbin čuči u beogradu a radi honorarno za neku stranu firmu ili pojedinca".

Spominju se i umetnici, fotografi, slikari pa čak i muletimedijalni performeri, zajedno sa narodnjacima, do u sitne detalje, nigde se ne spominje bilo kakvo programiranje, baze podataka... Jednostavno mi je čudno da je toliko "teorija slučajeva" pobrojan poimence a ovo o čemu mi pričamo nigde ne postoji. Možda se zato i toliko zbunjujemo jer nigde se explicitno ne spominju usluge kojima se većina ljudi ovde bavi. Ako neko nađe gde je to - plaćam piwo.

Gruja
28. 02. 2006., 09:35
Pao mi je na pamet jos jedan razlog zasto se niko ne cima oko ovoga.
Pretpostavljam da znate da Srbija ima problem sa spoljnotrgovinskim deficitom. Radi se o stotinama miliona dolara godisnje. Znaci mi svake godine x deviza vise damo za uvoz nego sto dobijemo od izvoza. Odakle drzavi tolike devize da svake godine pokrije rupu? Jedan od glavnih priliva su devizne doznake privatnim licima - ipak smo mi gastarbajterska drzava gde se rodbini salju pare a tu su i devizne penzije. Pretpostavljam da nije trivijalno razluciti sta je poslala tetka a sta neki klijent napolju. A posto je taj priliv jako bitan, verovatno je "super da to imamo, to nam mnogo vise znaci nego sto mozda tu i tamo previdimo neki porez". Bilo koja drasticna promena bi mogla da dovede do npr. masovnijeg otvaranja racuna u madjarskoj (nelegalno, ali...).

Druga razlog je da do pre 5-6 godina nije postojala prakticna mogucnost da neko sedi ovde a zaradjuje napolju. Moglo je teoretski, ali zbog Slobe, sankcija, jadnog interneta nista bitno se nije desavalo.
Treba vremena da inertnom drzavnom aparatu dodje nesto ovako novo na radar.

Poenta je da "wait and see" taktika jos stoji u "wait" modu.

igors
28. 02. 2006., 10:36
Spominju se i umetnici, fotografi, slikari pa čak i muletimedijalni performeri, zajedno sa narodnjacima, do u sitne detalje, nigde se ne spominje bilo kakvo programiranje, baze podataka... Jednostavno mi je čudno da je toliko "teorija slučajeva" pobrojan poimence a ovo o čemu mi pričamo nigde ne postoji. Možda se zato i toliko zbunjujemo jer nigde se explicitno ne spominju usluge kojima se većina ljudi ovde bavi. Ako neko nađe gde je to - plaćam piwo.

Zakon nije jedini pravni dokument. Postoji i nesto sto se zove "misljenje" (nadleznog ministarstva). Mozete se u pisanoj formi (uz novcanu nadoknadu) obratiti nadleznom ministarstvu za tumacenje bilo kog dela bilo kog zakona. Onda ce vam dezurni *strucnjak* rastumaciti sve sto vas zanima - i dati vam to napismeno - i taj papir ima vaznost kao i zakon. Strucnjak je sa * zato sto sam radio u jednom ministarstvu i video sam kako se pisu "misljenja". U svakom slucaju to je jedini nacin da vam neko zvanicno da objasnjenje zakona.

Mister Twister
28. 02. 2006., 14:37
Ono sto sam ispustio da dodam jeste da se ne placa porez na priliv konkretno nego na priliv manje troskovi pa onda to sve podeljeno na 5...

djoca
28. 02. 2006., 22:38
Samo mi objasnite jedno....ja kao pojedinac treba da platim porez na priliv zbog obavljene usluge u inostranstvu, dok su istovremeno sve firme oslobodjene placanja tog poreza (porez se pri izvozu ne placa)? Pa pise kod nas svasta u zakonu...ali koliko god da sam pricao sa knjigovodjama (a vec sam sam sebi dosadan kao krenem sa 'samo jos jedno pitanje') jos mi nijedan nije pomenuo to kao opcija...bice da nesto mi tu ne citamo kako treba. Tim povodom sutra odo kod moje knj...da je jos jednom udavim.

Mister Twister
01. 03. 2006., 01:59
Pa jeste... Ali evo ja sam juce udavio ponovo ovu zenu iz poreske uprave.. I kad sam joj rekao pa bre to niko ne placa, ona rece pa morace da pocnu...:)

Nego meni je ostalo jos da vidim kako mogu troskovi da se ubace tako da se porez placa samo na profit... Ona mi rece da moze...

Pedja
01. 03. 2006., 09:41
ja kao pojedinac treba da platim porez na priliv zbog obavljene usluge u inostranstvu, dok su istovremeno sve firme oslobodjene placanja tog poreza (porez se pri izvozu ne placa)?

Pratim ovu temu i ja se pitam isto. Ne poznajem propise tako da ne znam kako je stvarno stanje ali sam ubedjen da sam citao da firme ne placaju porez na zaradu od izvoza.

Gruja
01. 03. 2006., 10:21
To si verovatno citao da ne placaju PDV, nisam tako siguran za porez na dobit.

Mister Twister
02. 03. 2006., 11:47
El neko bre platio porez na ove prilive? :)

Izgleda niko:) Pa sto bi se mi maltretirali da platimo:)

djoca
02. 03. 2006., 23:18
Porez na dobit se placa na kraju godine i nije vezan direktno za prilive (mozes da imas i rashoce u toku godine, pa da se na kraju ispostavi da nemas dobit). Elem, na izvoznoj fakturi se ne prikazuje porez sigurno niti se placa. E sad ovo sa porezom na prilive je totalno nejasno....ako dobro razumem, ja bih trebao da pri svakom prilivu sam prijavim da je to zarada, platim nekom posebnom uplatnicom sam dobrovoljno drzavi na neki valjda ziro racun 20% od tog priliva (jel 20% kad se odbiju provizije banke ili sa provizijom banke) i onda bi mi se taj priliv racunao u godisnja primanja, pa bih na kraju godine opet platio 10% na visak od inkriminisane cifre. Ne vidim drugi metod osim ovog principa dobrovoljnosti.

Mnogo tu ima nejasnih detalja....tako da je najbolje da ti ne smaras tu zenu u poreskom i da pustimo da prodje ova godina, a da nam ova godisnja rata za stancic ostane u dzepovima.

jasmanac
03. 03. 2006., 10:30
Mnogo tu ima nejasnih detalja....tako da je najbolje da ti ne smaras tu zenu u poreskom i da pustimo da prodje ova godina, a da nam ova godisnja rata za stancic ostane u dzepovima.

Najpametniji odgovor od svih koje sam ovde procitao:1043:

Mister Twister
04. 03. 2006., 12:59
I ja se slazem.. Ali ne znam koliko ce se sloziti ovi ljudi iz poreske...

A jel ce da prijavite makar ovaj godisnji za prihode preko 1.2 miliona?

jasmanac
04. 03. 2006., 15:04
Ma jok. Niko me ne lupa po usima da to uradim.

Armitage
10. 03. 2006., 23:35
Poštovani,
Jednom privatnom porukom mi je skrenuta pažnja na ovu temu, pa sam posle kraćih kosultacija odlučio da Vam pošaljem odgovor koji sledi.

Prvo i pre svega, potrebno je znati da kada se obligacioni odnos uspostavi između pravnog i fizičkog lica, teret poreske obaveze (kako prijave - tako i plaćanja) pada na pravno lice. Dakle svi koji su sa firmama zaključili ugovor o delu, mogu da odahnu, zato što je obaveza svake pojedine firme da obračuna i plati porez po tom osnovu.

Drugo, što se poslova sa inostranstvom tiče, kada je u pitanju izvoz usluge, ne postoji poreska obaveza koja se tiče svakog pojedinog takvog posla, već postoji porez na dohodak građana koji je u obavezi da plati fizičko lice koje je u periodu od godinu dana i to od 1.1. do 31.12. ostvarilo prihod veći od 1.200.000,00 dinara u bilo kojoj valuti. Ako ostavreni prihod u pomenutom periodu premaši 2.000.000,00 dinara u bilo kojoj valuti, takvo lice postaje obveznik PDV-a.

Pošto je bilo još nekih pitanja u vezi sa radom za inostranstvo i ambasade i oslobađanja od poreza, a kako sam dogovorio da ću odgovore poslati upravo u ovu temu, to vam citiram par mišljenja Ministarstva i Uredbu koja daje odgovore na postavljena mi pitanja.

OBRAČUNAVANJE I PLAĆANJE PDV NA PRIMLJENI AVANS OD INOSTRANOG KUPCA
(član 16. stav 1. tačka 2. Zakona o porezu na dodatu vrednost)

U slučaju kada obveznik PDV u jednom poreskom periodu primi naknadu ili deo naknade (avansno plaćanje) za dobra koja će u drugom poreskom periodu otpremiti ili poslati u inostranstvo, dužan je da, u poreskom periodu u kojem je primio avansnu uplatu, obračuna PDV na primljeni avans primenom preračunate poreske stope od 8% ili 18%, s obzirom da u tom poreskom periodu ne poseduje dokaz o izvršenom izvozu.
(Mišljenje Ministarstva finansija, br. 413-00-01992/2005-04 od 6.9.2005. godine)

USLOVI ZA PORESKO OSLOBOĐENJE ZA PROMET DOBARA I USLUGA DIPLOMATSKIM I KONZULARNIM PREDSTAVNIŠTVIMA I MEĐUNARODNIM ORGANIZACIJAMA
(članovi 17., 18. i 19. Pravilnika o načinu i postupku ostvarivanja poreskih oslobođenja kod PDV sa pravom i bez prava na odbitak prethodnog poreza)

Obveznik PDV u prometu i uvozu dobara i usluga sa međunarodnim organizacijama i diplomatskim i konzularnim predstavništvima može ostvariti poresko oslobođenje ako poseduje original službenih naloga za nabavku dobara i usluga i uvoz dobara bez PDV (obrasci SNPDV i LNPDV) i fotokopiju osnovne potvrde
(Mišljenje Ministarstva finansija, br. 413-00-00-1066/2005-04 od 9.8.2005. godine)

UREDBA O KRITERIJUMIMA NA OSNOVU KOJIH SE UTVRĐUJE ŠTA SE, U SMISLU ZAKONA O POREZU NA DODATU VREDNOST, SMATRA PRETEŽNIM PROMETOM DOBARA U INOSTRANSTVO ("Sl. glasnik RS", br. 124/2004 i 27/2005)

Član 1
Ovom uredbom propisuju se kriterijumi na osnovu kojih se utvrđuje šta se, u smislu Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Službeni glasnik RS", br. 84/2004 i 86/2004 - u daljem tekstu: Zakon), smatra pretežnim prometom dobara u inostranstvo.

Član 2
Pretežnim prometom dobara u inostranstvo smatra se izvoz dobara obveznika PDV čija je vrednost u odnosu na vrednost ukupnog prometa dobara i usluga veća od 70%, odnosno najmanje 10.000.000 evra, iskazanih u finansijskom izveštaju za prethodnu kalendarsku godinu sastavljenom u skladu sa propisima o računovodstvu.
Obveznik PDV koji ispuni jedan od kriterijuma iz stava 1 ovog člana, u narednih 12 kalendarskih meseci, odnosno do isteka roka za podnošenje narednog finansijskog izveštaja za prethodnu kalendarsku godinu sastavljenog u skladu sa propisima o računovodstvu, smatra se obveznikom PDV koji pretežno vrši promet dobara u inostranstvo.

Član 3
Za lica koja su evidentirana za PDV u smislu člana 63 stav 1 Zakona, pretežnim prometom dobara u inostranstvo smatra se izvoz proizvoda čija je vrednost u odnosu na ukupnu vrednost prometa proizvoda i usluga veća od 70%, odnosno najmanje 10.000.000 evra, iskazanih u finansijskom izveštaju za 2004. godinu sastavljenom u skladu sa propisima o računovodstvu.
Obveznik PDV koji ispuni jedan od kriterijuma iz stava 1 ovog člana, u narednih 12 kalendarskih meseci, odnosno do isteka roka za podnošenje finansijskog izveštaja za 2005. godinu sastavljenog u skladu sa propisima o računovodstvu, smatra se obveznikom PDV koji pretežno vrši promet dobara u inostranstvo.
Izuzetno od odredbe stava 1 ovog člana, za januar 2005. godine obveznik PDV utvrđuje vrednost izvršenog izvoza proizvoda i vrednost ukupnog prometa proizvoda i usluga na osnovu podataka iz poslovnih knjiga za period od 1. januara do 31. decembra 2004. godine, a koje obveznik PDV vodi u skladu sa propisima o računovodstvu.

Član 3a
Obveznikom PDV koji pretežno vrši promet dobara u inostranstvo smatra se i obveznik PDV koji je u periodu od 1. januara tekuće godine do isteka poreskog perioda za koji podnosi poresku prijavu izvršio izvoz dobara čija je vrednost u odnosu na ukupan promet dobara i usluga u istom periodu veća od 70%, odnosno najmanje 10.000.000 evra.
Utvrđivanje pretežnog prometa dobara u inostranstvo obveznik PDV iz stava 1 ovog člana vrši za svaki poreski period tekuće godine.
Obveznik PDV iz stava 1 ovog člana utvrđuje vrednost izvršenog izvoza dobara i vrednost ukupnog prometa dobara i usluga na osnovu podataka iz poslovnih knjiga za tekuću kalendarsku godinu, a koje vodi u skladu sa propisima o računovodstvu.

Član 4
Obveznik PDV iz člana 2 stav 2 i člana 3 stav 2 ove uredbe, dostavlja nadležnom poreskom organu, uz poresku prijavu PDV za mesec februar tekuće godine, podatke od značaja za utvrđivanje šta se smatra pretežnim prometom dobara u inostranstvo na Obrascu PID PDV - Pretežan izvoz dobara u inostranstvo, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.
Obveznik PDV iz člana 3a stav 1 ove uredbe, dostavlja nadležnom poreskom organu, uz poresku prijavu PDV za mesec u kojem je ispunio jedan od kriterijuma da postane obveznik PDV koji pretežno vrši promet dobara u inostranstvo, podatke od značaja za utvrđivanje šta se smatra pretežnim prometom dobara u inostranstvo na Obrascu PID PDV 1 - Pretežan izvoz dobara u inostranstvo, koji čini sastavni deo ove uredbe.
Obveznik PDV iz člana 3 stav 3 ove uredbe, dostavlja nadležnom poreskom organu, uz poresku prijavu PDV za mesec januar 2005. godine, izjavu o podacima od značaja za utvrđivanje šta se smatra pretežnim prometom dobara u inostranstvo na Obrascu IPID PDV - Izjava o pretežnom prometu dobara u inostranstvo u 2004. godini, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 5
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjivaće se od 1. januara 2005. godine.


Nadam se da sam bio od pomoći.

ivanhoe
10. 03. 2006., 23:52
sto se tice poreza kod izvoza usluga ja sam od racunovodje dobio informaciju da se na to placa PDV, a da sam u slucaju izvoza proizvoda oslobodjen. E sad izvoz software-a je prilicna komplikacija sa spedicijom CD-a i pratecom papirologijom, i vrlo rado bih se to toga resio, ukoliko je ovo proveren podatak da se ni na izvoz usluge ne placa PDV... jel moze neko da potvrdi ovo ??

Armitage
11. 03. 2006., 00:18
E sad izvoz software-a je prilicna komplikacija sa spedicijom CD-a i pratecom papirologijom, i vrlo rado bih se to toga resio, ukoliko je ovo proveren podatak da se ni na izvoz usluge ne placa PDV... jel moze neko da potvrdi ovo ??

Postoji mogućnost da je Vaš uvaženi knjigovođa imao na umu Objašnjenje Ministarstva finansija i ekonomije, br. 413-00-274/129-02-04 od 30.7.2002. godine koje se odnosi na Zakon o porezu na promet koji je prestao da važi

PORESKI TRETMAN IZVOZA APLIKATIVNOG SOFTVERA NA CD-u
(Zakon o porezu na promet, važio od 1.4.2001 do 1.1.2005)
Ne plaća se porez na promet proizvoda prilikom izvoza aplikativnog softvera, isporučenog na CD-u
Odredbom člana 11 stav 1 tačka 1) Zakona o porezu na promet ("Sl. glasnik RS", br. 22/2001 i 73/2001), propisano je da se porez na promet ne plaća prilikom izvoza proizvoda.
Prema tome, prilikom izvoza aplikativnog softvera, isporučenog na CD-u, ne plaća se porez na promet proizvoda.

Zakon o PDV-u donosi sasvim drugačije rešenje - ono koje sam već naveo.

Ako želite mogu da zatražim mišljenje Ministarstva povodom ovog pitanja, i da na taj način dobijemo odgovor.
Da li da pišem Ministarstvu?

jasmanac
11. 03. 2006., 00:24
Naravno Armitage. Bas nam je trebao jedan ovakav clan i ovom prilikom zelim da ti se u ime celog foruma zahvalim na trudu, volji i zelji da nam pomognes oko ovih pravnih saveta. Thanks a lot ;)

nixa
11. 03. 2006., 01:24
pridružujem se zahvalnici ....

ivanhoe
11. 03. 2006., 01:28
Armitage, hvala na brzom odgovoru i pokazanom entuzijazmu. Ako nije preveliki problem dobiti takvo misljenje od Ministarstva verujem da ce mnoge ovde biti veoma zainteresovani za to.

Mister Twister
11. 03. 2006., 02:21
Ja ne znam cemu se vi zahvaljujete?

Ovde ama bas nista nema sto bi razjasnilo ovu situaciju.. U redu je za onog ko prodaje software i sl. ali samo to i nista vise...

I ovo se odnosi na ugovor o delu i sl. i ovo je sve tacno.. ali ovo u zakonu jasno i pise te tu i problema nema... Ali ne zakljucuju svi ugovor o delu i ako ga zakljuce firme u inostranstvu u vecini slucajeva ne placaju porez na zaradu..

Ali ajde vi svi mozete verovati i misliti da se sve zarade ostvarene preko interneta mogu ovako tretirati.. ali ja sam usao mnogo dublje u ovu tematiku i ovo uopste nije ovako... Ali sad svako se moze braniti da u zakonu ni ne postoje stavke koje tretiraju zaradu preko neta...

I jos veci je problem jer ljudi ne razumeju da se moze zaradjivati preko neta... A i mali je broj ljudi koji zaradjuje na ovaj nacin...

ivanhoe
11. 03. 2006., 04:28
aaa? Ja sam se zahvalio coveku pre svega na trudu, a i meni su neke od ovih stvari vrlo korisne...

Svakako su dati podaci mnogo konkretniji od sveg praznog mudrovanja do sad recenog na ovu temu... ukoliko tebi ne radi posao, ti pronadji bolje, podeli ih ovde sa nama, pa cu i tebi isto tako da se zahvalim na trudu...

a sve ostalo je cisto trosenje bandwidth-a ....

Gruja
11. 03. 2006., 11:23
Ovde ama bas nista nema sto bi razjasnilo ovu situaciju.. U redu je za onog ko prodaje software i sl. ali samo to i nista vise...


Cak ni to nije razjasnjeno. Procitao sam 5 puta i dalje mi nije jasno kako se prodaja shareware programa preko interneta uklapa u ovu pricu. Narocito ako se ne predje cifra od 2.000.000 din godisnje, kad se postaje PDV obveznik.
Ostatak price, u kojoj se pominje "najmanje 10.000.000 eura" nije bas primenjiv na nas slucaj. U svakom slucaju vidim da postoji zelja da se pomogne ali nisam siguran da postoji pravo razumevanje nase situacije.

vlador
11. 03. 2006., 17:41
Napokon neko ko je kompetentan da razresi nedoumice. Takodje se pridruzujem u zahvalnosti.

Drugo, što se poslova sa inostranstvom tiče, kada je u pitanju izvoz usluge, ne postoji poreska obaveza koja se tiče svakog pojedinog takvog posla, već postoji porez na dohodak građana koji je u obavezi da plati fizičko lice koje je u periodu od godinu dana i to od 1.1. do 31.12. ostvarilo prihod veći od 1.200.000,00 dinara u bilo kojoj valuti.
Ovo zvuci sjajno. Ipak, tu mi nesto i dalje ne stima. Kada se popunjava obrazac PPDG-5, u koju grupu se uvrstavaju ovakvi prihodi? Pretpostavljam da je u pitanju grupa 3.7. ("...za koje je obveznik duzan sam da obracuna i plati porez i doprinose"). Sta se u tom slucaju pise pod 3.7.2. ("Porez i doprinosi na teret primaoca")?

Clan 107. Zakona o porezu na dohodak gradjana pominje ovakav nacin samostalnog obracuna poreza, ali (bar meni) nikako nije jasan nacin na koji bi taj porez trebao da bude obracunat i po kojoj stopi.

Ako mozete ovo da pojasnite verujem da ce mnogi sa foruma biti dodatno zahvalni.

Ako ostavreni prihod u pomenutom periodu premaši 2.000.000,00 dinara u bilo kojoj valuti, takvo lice postaje obveznik PDV-a.
Da li se ovo odnosi i na fizicka lica? Nisam znao ona mogu biti obveznici PDV-a?

voya69
11. 03. 2006., 22:11
I ja sam malo zbunjen. Fizicka lica obveznici PDV-a? Molim za objasnjenje. Hvala

MorenoArdohain
11. 03. 2006., 23:47
Armitage je napisao da fizicka lica koja ostvare preko 2 miliona dinara u toku godinu dana postaju obveznici PDV-a.
Mada, za ovo prvi put cujem.

voya69
11. 03. 2006., 23:49
<Citat>

("Sl. glasnik RS", br. 24/01 i 80/02)
Z A K O N
O POREZU NA DOHODAK GRAĐANA

Član 107.

Obveznik koji ostvaruje zarade i druge prihode iz inostranstva, kod diplomatskog ili konzularnog predstavništva strane države, odnosno međunarodne organizacije ili kod predstavnika i službenika takvog predstavništva, odnosno organizacije, dužan je da u roku od osam dana od dana kada je primio zaradu ili drugi prihod sam obračuna i uplati porez po odbitku po odredbama ovog zakona, ako porez ne obračuna i ne uplati isplatilac prihoda.
Ako porez iz stava 1. ovog člana obračuna i uplati isplatilac prihoda, obveznik je dužan da nadležnom poreskom organu dostavi potvrdu da je porez obračunat i plaćen, u roku od osam dana od dana kada je primio zaradu ili drugi prihod.
Nadležnost poreskog organa iz stava 2. ovog člana određuje se prema mestu prebivališta obveznika.

<Kraj citata>


<Citat>

("Sl. glasnik RS", br. 24/01, 80/02 i 135/04)
Z A K O N
O POREZU NA DOHODAK GRAĐANA

Član 107.

Obveznik koji koji ostvaruje zarade i druge prihode u ili iz druge države članice, odnosno druge države, kod diplomatskog ili konzularnog predstavništva strane države, odnosno međunarodne organizacije ili kod predstavnika i službenika takvog predstavništva, odnosno organizacije, dužan je da sam obračuna i uplati porez po odbitku po odredbama ovog zakona, ako porez ne obračuna i ne uplati isplatilac prihoda.

Obavezu obračuna i plaćanja poreza u skladu sa stavom 1. ovog člana, obveznik poreza ima i u slučaju ako porez po odbitku ne obračuna i ne uplati drugi isplatilac, kao i ako prihod ostvari od lica koje nije obveznik obračunavanja I plaćanja poreza po odbitku.

U slučaju iz st.1. i 2. člana, obveznik je dužan da sam obračuna i uplati porez i da nadležnom poreskom organu dostavi poresku prijavu o obračunatom i plaćenom porezu najkasnije u roku od 15 dana od dana kada je primio zaradu ili druge prihode.

Nadležnost poreskog organa iz stava 3. ovog člana određuje se prema mestu prebivališta obveznika.

Obrazac poreske prijave iz stava 3. ovog člana propisuje ministar finansija.

<Kraj citata>

Ovde imate jedan isti clan iz prvobitnog Zakona o porezu na dohodak gradjana (vazio od jula 2001) I isti taj clan iz istog zakona nakon njegovih izmena I dopuna (izmenjeni I dopunjeni zakon vazi od 1 januara 2005)

Obratite paznju na drugi stav u clanu 107 izmenjenog Zakona, koji je ubacen.

Scenario je poznat: Sedim u Beogradu, radim za stranu firmu koja nema predstavnistvo I nije registrovana u Srbiji, zaradu mi swift-uju iz inostranstva na moj devizni racun.

Pitanje glasi: koji porez placam?

a) Godisnji porez (prema potvrdi iz banke o deviznom prilivu, samo 10% preko famoznih 1.200.000 dinara I nista vise (prijava ppdg-5).
b) Mesecni porez po odbitku (20% na svaku uplatu u roku od 15 dana (obrazac pp-opo) plus godisnji porez iz gornje tacke.

Mister Twister
12. 03. 2006., 02:48
Ma samo godisnji... Plati i uzivaj...

voya69
12. 03. 2006., 07:54
E slusaj sad.

Moj drugar vec trecu godinu placa godisnji porez (samo slucaj a)), i sve je do sada bilo OK. Kada je pre par dana otisao da prijavi porez za 2005 a po istom principu (samo tacka a)) ljubazna sluzbenica sa saltera krenula da mu objasnjava kako mora da placa i mesecno (slucaj b). Znaci, morao je da plati i mesecnih 20% za svaki protekli mesec 2005 godine (cega nema u njegovoj prijavi). Pri tom mu je upravo pokazivala i pozivala se na "uvaljeni stav" clana 107 iz izmenjenog zakona. Primili su mu prijavu onako kako ju je on i popunio (slucaj a)), ali to jos uvek ne znaci nista, covek je zanemeo, ne zna sta da misli i da radi, i sta ce da mu napisu u resenju.

Ima tu jos jedno pitanje? Da li zakon o porezu moze da se primenjuje retroaktivno? Konkretno, on je svoj ugovor sa strangers-ima potpisao u oktobru 2004, a izmenjeni zakon o porezu na dohodak (po kome ga sex-aju) je na snazi od 1 januara 2005.

jasmanac
12. 03. 2006., 10:25
Mislim da se svi ti zakoni o porezu citaj povecanju drzavnog budzeta primenjuju retroaktivno.

voya69
12. 03. 2006., 10:38
A ja mislim da sa one strane saltera ima puno slobodnog tumacenja. Covek je, pre nego sto je usao u aranzman sa strancima imao solidno placen radni odnos na neodredjeno vreme. Sada je nezaposlen (to je bio uslov novih poslodavaca) i usao je u aranzman sa strancima koji su mu ponudili 50% veca primanja u trenutku kada nije znao da ce neko da mu atakuje na cca 25% (citaj jednu cetvrtinu) takvih prihoda.

Bilo bi dobro da cujemo jos necije iskustvo povodom godisnjeg poreza, sa slicnim scenariom (ili je ovaj moj drugar jedinstven slucaj na planeti).

vlador
12. 03. 2006., 11:12
Ne verujem da bi smelo bilo sta da se primenjuje retroaktivno, osim kada se posebno naglasi, sto je svojevremeno bio slucaj sa onim porezom na extra profit (koji je po samoj definiciji bio retroaktivan), a to je podiglo dosta prasine onomad.

Al' Srbija je ovo... Ko zna...

voya69
12. 03. 2006., 11:39
Mislim, jasno vam je o cemu pricam. Da je covek znao sta mu se sprema, debelo bi se zamislio da li uopste da daje otkaz. Osim toga, to mu je jedini izvor prihoda, pa se postavlja pitanje zasto 20%, a ne 14% koliko je za zaposlene u radnom odnosu?

Mister Twister
13. 03. 2006., 00:08
Ja lepo pricam a vi me ne slusate:)

Kazi ti meni Voyo da li on ima radnu knjizicu, koliko ima god. i da li ima online potpisan ugovor, tj. da li radi preko neta ili su ga angazovali offline?

voya69
13. 03. 2006., 06:18
Radnu knjizicu ima (ali mu stoji kuci u fioci, tj. nista mu nije upisano po osnovu rada sa strangers-ima), ima 38 years i radi offline, po ugovoru koji je potpisao sa njima.

Mister Twister
13. 03. 2006., 12:16
To se vec malo razlikuje.. Jer hteo sam da kazem da ukoliko je mozda student, ukoliko je mozda nezaposlen i ima online ugovor tj. nema nista na papairu, onda ne mogu da mu traze tih 20% ma koliko da prima...

voya69
13. 03. 2006., 13:20
Bokili, ili Mister Twister, moj stav je da se tu generalno nista ne razlikuje. Moje misljenje je da treba da plati onih 10% preko na kraju godine, i cao, a sto se tice onih 20%, mislim da to ne placa on (on je fizicko lice). Tih 20% placa ili prvi isplatilac (tj. firma za koju radi), ili drugi isplatilac prihoda (tj. banka koja ga isplacuje). Posto je firma nerezident, a banka koja ga isplacuje nista ne zadrzava od njegovih parica, onda su te parice, po meni, samo njegove.
Ostaje porez na dohodak gradjana na kraju godine i to treba da plati, ako je vec tako naumio.

jasmanac
13. 03. 2006., 14:03
Ne znam sto bi ista placao ako ga niko ne prisiljava na to. OK je raditi sve po zakonu i biti lojalan gradjanin ove zemlje (WTF) ali brate oni opljackase celu drzavu pa zasto i ja da ne zadrzim tih 10 ili 20% koje sam posteno zaradio.

Sta ako recimo imam ugovor sa dve strane firme, da placam porez duplo?! Ne pada mi na pamet.

voya69
13. 03. 2006., 14:20
Ja ne bih o tome ko pljacka ili ne pljacka, svi mi na forumu smo pretpostavljam ordinary people. U vezi sa tvojim primerom o dva ugovora, ne bi ti placao dva poreza, nego bi na vecu cifru placao godisnjih 10%, pod usloviom da se resis za tak'o nesto.

Mister Twister
13. 03. 2006., 14:54
Ma ja samo hocu da kazem da ovo uopste nije regulisano zakonom... Niti se u zakonu pominje bilo sta o ovome.. Tako da im je i tih 10% mnogo:)

Salim se.. tih 10% je sasvim dovoljno:)

Ali i ovih 20% bi bilo preterano..

Ali ovako: 10% na ono kad se oduzmu troskovi... tako je recimo na zapadu...

voya69
13. 03. 2006., 17:10
10% i mashala.....

bluesman
13. 03. 2006., 17:22
Obratite paznju, kada spominjete da nesto "nije regulisano zakonom" da u ovom zakonu (kao i u svim) postoji u svakoj kategoriji i dodatna stavka "razno" ili "svi ostali" ... Znaci, cesto se nabraja ko spada u odredjenu kategoriju, pa ide stavka po stavka i na kraju kao poslednje stoji "i svi ostali... ". Tako zakon moze da se tumaci kako im odgovara ako su slucajnio tvoj "slucaj" omaskom izostavili.

Mister Twister
13. 03. 2006., 17:39
Pa jeste.. zato i kazem nije regulisano zakonom...

Ako se tumaci sa ovih 20% pa nikom se to nece isplatiti.. A ovako u drzavu ulaze strane pare...

voya69
13. 03. 2006., 17:55
Ma regulisano je zakonom. Onih 10% preko 1.200.000 i toliko. O 20% ne bih da pricam. To vazi kada te strefi 7 na LOTO-u (pa te drzava odmah oprlji, ne isplati ti 100% dobitak pa onda kaze ajd' sad plati 20%), onda kada stedis devize u banci (pa te banka odmah oprlji, ne isplacuje ti bruto nego neto kamatu). A zasto to rade? Da slucajno ti ne bi zaboravo da to treba da uradis (kao, bio si presrecan zbog dobitka, pa si zaboravio).

Mister Twister
14. 03. 2006., 15:38
Pa nije regulisano zakonom zato sto u UK ide ovako: Koliko u toku godine primis na racun manje koliko si ulozio tj. troskovi ako recimo placas reklame da bi zaradio i onda na to tj. samo taj profit placas 14% i to je to.. Ukoliko si u minusu onda ne placas nista.. A to znaci da su ti troskovi veci od prihoda...

Evo ovako ja danas bio da odnesem prijavu za godisnji i znate sta mi rekli. Kazu ti si lud sto si dosao da prijavis, trebao si da cekas da te pozovemo:)

Katastrofa, pa jos bi hteli da platim i kamatu:)

jasmanac
14. 03. 2006., 17:45
Lepo su ti rekli :P

Mister Twister
14. 03. 2006., 19:17
A jel prijavio jos neko?

voya69
14. 03. 2006., 20:27
Pitanje za Mister Twister-a: A kako da te pozovu ako se nisi sam prijavio? Da nemaju mozda integrisani informacioni sistem sa poreskim obveznicima i njihovim racunima u bankama? Stvarno ne mogu da verujem da su ti tako nesto rekli kada si podnosio prijavu?

Mister Twister
14. 03. 2006., 20:51
Pa rece mi jedan da njima stize iz republicke poreske uprave koga treba da pozovu a nije se sam odazvao... Valjda sve banke prijavljuju prilive rep. upravi pa ona tako ima evidenciju...

voya69
14. 03. 2006., 22:38
Da, ali u slucaju pravnih lica (firme i preduzeca), koje imaju svoj PIB, gde rade fizicka lica sretnici zaposleni po osnovu radnog odnosa i koji imaju platu preko 1200000 dinara. Njihove poreze placa firma, a oni ko oni godisnji porez. Evidenciju o isplacenim platama, porezima i doprinosima pravna lica (PIB-ovci)dostavljaju poreskoj upravi, te potonja lako moze da identifikuje i pozove gore pomenute srecnike - fizicka lica radi placanja godisnjeg poreza.

Tvoj slucaj je drugaciji. Firmu nemas, ni PIB, ti si fizicko lice. Prema tome, ne mogu da tvrdim, ali mislim da u proteklom periodu banke isplatioci nisu imale obavezu da potvrdu o prometu na tvom privatnom racunu ispostavljaju
poreskoj upravi.

Ako je to tako, onda je u tvom slucaju (fizicko lice freelancer) odluka o tome da prijavis godisnji porez tvoja dobrovoljna odluka. To opet ne znaci da ne treba da prijavis godisnji porez na dohodak gradjana. Naprotiv. Po meni, to je sasvim ok. I tata bi sine. Ali nije likvidan toliko.

Naravno, sutra moze poreska uprava da nalozi bankama da pocnu da izvestavaju o prometu na privatnim racunima njihovih klijenata (fizickih lica). Slazes se da je to silan posao, more informacija i besprekorna baza podataka.... Sto se ne moze uspostaviti za nedelju dana. Ali moze (kao u UK). Jednog dana.

Mister Twister
15. 03. 2006., 00:28
Razumem sta hoces da kazes...

Ali sta mislis ako im jednog dana sine da ti naplate sa sve kamatom?

voya69
15. 03. 2006., 09:19
Upravo zbog toga sam i napisao u prethodnom post-u da mislim da treba prijaviti godisnji porez na dohodak, s tim sto je to stvarno moje licno misljenje koje ne zelim da namecem nikome.

Mister Twister
16. 03. 2006., 17:18
E sad su me zvali posle ove prijave koju sam podneo.. kazu vi ste trebali prvo platiti 20% pa onda ovih 10%..

Ali to nece moci... Mislim zasto bi ja njima platio 20% pa onda 10% pa to je van svake pameti..

Lepo ce sve ici preko Offshore kompanije i oni pare nikad nece ni da vide...

Mislim gde mi zivimo... Ovde hoce maltene 30% na sve prihode bez troskova a u Velikoj Britaniji ide samo 14% i to samo na profit (priliv manje stvarni troskovi)...

Ako treba i na sud... Pa nek lepo dodaju stavku u zakonu za freelancere... A ne ovako... Svako tumaci sta hoce i kako mu odgovara..

jasmanac
16. 03. 2006., 19:02
Pa sto se bunite? Prvo ovde dizete buku na sve strane da se prijavi a onda kada prijavite sto sam prijavio. Ili jesi, ili nisi :P

Gruja
16. 03. 2006., 19:26
E sad su me zvali posle ove prijave koju sam podneo.. kazu vi ste trebali prvo platiti 20% pa onda ovih 10%..


To smo videli jos kad smo procitali zakon, mozes da vidis ranije u ovoj temi, samo se neko nedao da nije bas tako.


Lepo ce sve ici preko Offshore kompanije i oni pare nikad nece ni da vide...


Ostaje isti problem sta sa tim parama kad budes hteo da ih prebacis ovde. U svakom slucaju to je najlakse resenje da se racuna samo profit, a ne ceo prihod.


Mislim gde mi zivimo... Ovde hoce maltene 30% na sve prihode bez troskova a u Velikoj Britaniji ide samo 14% i to samo na profit (priliv manje stvarni troskovi)...


Misli da nisi dobro upucen, to je mozda samo jedna komponenta poreza. Kad sam svojevremeno gledao u vecini zapadnih zemalja su davanja na sve prihode bila 30-50%, s tim sto imas pravo na razne poreske olaksice koje mogu da smanje tu cifru.

Inace ni ovde nije 30%, nego 20% u startu, a ovih 10% samo na razliku u odnosu na granicu. Pre ce biti ukupno 20-25%, zavisi koliko si preko granice.

Mister Twister
16. 03. 2006., 20:44
Grujo, nisi u pravu uopste..

Znaci na zapadu je to jednostavno kako sam napisao. Ukoliko ti je profit u plusu placas porez, recimo u UK je to 14% na godisnjem nivou ukolio si u minusu onda ne placas nista..

Ajde da pojednostavim. Nalazis se recimo u UK. Napravio si za proslu godinu 100 000 GBP a imao troskove za reklamiranje sajtova i sl, 70 000 GBP. Znaci tvoj profit je 30 000 GBP. Ti na ovu sumu imas pravo da oduzmes druge troskove recimo kupio si kompjuter platio si hosting, domene i sl. i na to sto ostane recimo 25 000 GBP, ti platis 14% i toliko. Prosto kao pasulj. U Kanadi je isto... U Americi se razlikuju ove stope, procenti zavisno od drzave u kojoj se nalazis (a ima ih 50) :)

I nema tu racunaju ti troskove koliko oni hoce, nego koliko zaista jesu.. Ja imam sve dokumente koliko mi je priliv i troskovi (investicije), samo sto oni hoce to proizvoljno da racunaju kao troskovi ne mogu biti veci od 20% i sl. To jednostavno ne moze tako. Ako hoce da ljudi ovde ostanu i rade neka prilagode zakone evropskim a ne ovde da placam neke komunisticke poreze...

Samo smo mi daleko od zapada. Ako ovako nastave i ako nista ne moze da se uradi, ja odoh na zapad... Pa posle nek pricaju kako ljudi i mladi odlaze iz ove zemlje...

P.S. Jasmanac, dizem buku kako bi ovo doslo do pravih ljudi i kako bi se ova situacija sredila vec jednom a ne da svako tumaci kako hoce...

Gruja
16. 03. 2006., 21:00
http://en.wikipedia.org/wiki/Taxation_in_the_United_Kingdom

Videces da je samo Income tax 22-40%, a tu je jos i National insurance koje je izmedju Ł82 i Ł630 nedeljno pa ti racunaj.

Prema tome, nekih 25% koliko izadje kod nas je relativno prihvatljivo.

Naravno nije prihvatljivo da se ne priznaju troskovi. Tu smo jos uvek u debelom zaostatku. Ova drzava skoro i da ne zna za varijantu da neko radi sam za sebe. Na zapadu npr. mozes da kazes da 30% stana koristis u poslovne svrhe pa ti se onda 30% kirije odbija od poreske osnovice! I tako dalje. Kod nas je to misaona imenica.

Mister Twister
16. 03. 2006., 21:30
A Grujo sto si ti meni ovo naveo (tax allowance) nema veze o cemu ja ovde pricam:)

Ajde potrazi malo po google-u: how affiliate pay tax in uk.. pa ces lepo da vidis kako to ide...

Drugo ja imam dosta prijatelja licnih koji ovo rade u uk pa znam i takodje iz prve ruke:) A imam i u Kanadi:)

Evo sad sam malo trazio po internetu kako je u hrvatskoj, izgleda da se kod njih ne placa nista... Tako makar svi kazu...

jasmanac
16. 03. 2006., 22:26
@Mister Twister: Ma OK kapiram ja tebe ali opet se sve svodi da nas nasa drzava pljacka a za uzvrat ne dobijamo nikakve povlastice. Sve se svodi na to da cutis dok te ne nahvataju. Kada te nazovu ti im lepo platis tih 30%, pozdravis sa porodicom i prijateljima i odes da radis ispod neke palme gde je zivot mnogo lepsi, vreme znatno toplije...

Mister Twister
16. 03. 2006., 23:09
Hehe:) Ispod palme:) na obali mora:)

Upravo to, nikakve povlastice... Ja moram naci neko resenje da ih nateram da dopune ovaj zakon, dopunom, koja bi definisala ovakav nacin zarade a da normalan covek ne mora da ode iz ove zemlje.. I placa daleko manji porez nekoj drugoj zemlji...

jasmanac
16. 03. 2006., 23:18
Evo jedne najobicnije kalkulacije. Na 1,2M dinara ti platis njima 30% sto mu dodje 400k dinara a da nemas nikakve povlastice. Pa zasto bih to radio? Barem da imas nesto od socijalnog ili zdravstvenog ali ovako.. Pa svi mi radimo po 15 sati dnevno da bismo to zaradili a ja moram da se odreknem 400k tek tako, ma nema sanse..

Gruja
16. 03. 2006., 23:34
Na 1,2M dinara ti platis njima 30% sto mu dodje 400k dinara a da nemas nikakve povlastice.

Ispade da ja samo branim drzavu i poreze... Al' na 1,2M placas "samo" 20%. 10% bi placao samo da imas preko te cifre (i to kad oduzmes ovih 20%), i to samo na razliku.

@Twister - Inace guglao sam "how affiliate pay tax uk" i nisam nista nasao iz cuga. Aj' baci link ako imas za tih 14%, bas me zanima.

Inace, posle sve ove price, ja sam i dalje u "wait and see" modu, tj. ne bi da budem aktivan vec da pustim njih da se sete, da razjasne sta i kako, a ne bi bilo lose i da mi posalju koliko misle.

Mister Twister
16. 03. 2006., 23:59
Pa ako si googlevao ovaj rezultat: http://www.a4uforum.co.uk/archive/index.php/f-49.html

je trebao da ti izadje drugi, pa tu imas dosta toga.. Osim ako ti google nije podesen na srpski pa ti ovo nije izaslo:)

E sad ne znam koliko ce moderatori da se ljutie sto sam ubacio links a drugog sajta? :)

voya69
17. 03. 2006., 00:09
Pitanje za Mister Twistera: Sta nameravas sada da uradis, posto su te ovi zvali za 20%? Hoces li da ih ignorises, da cutis i cekas resenje na ono sto si prijavio ili sta?

Potpuno sam na tvojoj strani i stvarno mislim da ovo treba da se raschivija do kraja. Ja i dalje mislim da se u poreskoj upravi stvari tumace proizvoljno, i da je tvoja obaveza samo 10%. Alo, pa ti si toj ljubaznoj sluzbenici sam dobrovoljno dosao i doneo joj njene naredne 3,4,5-6 plate (sta ja znam koliko).

Gruja
17. 03. 2006., 00:40
Mister Twister, poslao si stranu sa 176 linkova, koju temu od tih da gledam? Ja sam tebi dao link sa veoma konkretnim podacima.

Evo sta sam video kad sam kliknuo na neku od njih:

I was just wondering the other day about whether it'd be worth becoming a tax exile at some point if earnings were high enough! The work we do could be done anywhere in the world that has an Internet connection, so it'd be easy to relocate. I'm not doing that well yet, of course, but at what point would you consider it?

E.g. if you made Ł100,000 a year and could go somewhere where you'd save all the tax, would you do it? That'd save up to Ł50,000 in tax.

Izgleda da bi englezi isto da pale zbog velikih poreza - ovaj tip cak pominje 50% sto je i realna cifra jer porezi rastu nelinearno sa prihodom.

Nemojte da se tripujete da je tamo bolje, i oni isto mrze poreze, placaju ih jos vise i traze milion nacina da ih nekako smanje... Niko to ne placa zato sto hoce i zato sto dobija nesto zauzvrat (ne dobija), vec zato sto mora i zato sto im je razradjen sistem i sve se kontrolise. Rekao bih da i kod nas dolazi to vreme, ali da jos nije doslo za nas koji zaradjujemo na internetu.

Mister Twister
17. 03. 2006., 01:17
Ma daj Grujo:) Dao sam ti te linkove da procitas sve to:) I onda ces znati o cemu ja pricam za UK...

Voyo, jednostavno cu ili angazovati advokate da nadju rupu u zakonu ili naci neki dogovor sa ovima iz poreske uprave ili ce to ici do vlade...

Nije problem i tih 20% ali ja imam ogromne troskove (uredno dokumentovane) da bih zaradio taj novac koji oni nece da uvaze, tu je najveci problem... Jer oni hoce 20% na celu sumu priliva bez troskova ili max. da priznaju do 20% od cele sume neke normirane troskove koja je najveca glupost. To tako ne ide. Oni to kao priblizavaju onome kao autorsko pravo, ugovor o delu.. A ovo nema veze sa tim.. I bas kao sto ti rece tumace proizvoljno a ne znaju ni o cemu se radi, a jos gore ne znaju ni sta je internet...

Mister Twister
22. 03. 2006., 01:13
Ljudi, zanemeli ste.. Niko vise ne komentarise ovu temu...

Gruja
22. 03. 2006., 01:36
Ne znam sta da ti kazem, ne znam dali ti ima pomoci za ovu godinu. A za ubuduce, offshore firma, tamo raskrstis prihode i troskove i posaljes sam sebi ovde samo profit. Bar neces imati taj problem da ti ne priznaju sve troskove. Uh, sad dok kucam sam se bas iznervirao sto taj zakon nema veze sa mozgom. :mad:

MorenoArdohain
12. 01. 2007., 18:48
Informacija za one koji paze na limite, mada je mozda kasno za neke od vas :)
jesenas je izmenjen zakon po kom se obracunava godisnji limit, pa se sad uzima trostruka prosecna godisnja zarada, umesto cetvorostruke kao pre. To znaci da ce limit za 2006 biti oko 1 milion dinara.
Tacniju cifru ce objaviti poreska uprava uskoro, nadam se.

Dzordz
13. 01. 2007., 23:06
Procitao sam komplet temu i nisam samo jedno shvatio da li je to porez samo na "extra" profit tj. da li se oporezuje samo ono preko limita cca 1.000.000 ili ukupna suma?

MorenoArdohain
14. 01. 2007., 02:37
Samo na sumu preko milionceta.

boccio
14. 01. 2007., 03:15
Porez na plate veće od 1.000 evra (http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=01&dd=13&nav_id=227582)

jasmanac
14. 01. 2007., 17:03
Kada sam cuo da su smanjili limit za porez na dohodak gradjana sve sto sam prokomentarisao bilo je #$^$#@^$#@%&**!!!

Na sva vrata pricaju kako "oni" pospesuju rast malih i srednjih preduzeca a ja pitam cime?

Porezi na plate su do nebesa veliki, ne mozes da uzmes kredit ako ti firma nije registrovana najmanje 2 godine, limit poreza na dohodak gradjana je smanjen za petinu u odnosu na proslu godinu... sve bolje od boljeg...

A ona fora da su smanjili porez na plate za mladje do 30 godina je cist politicki marketing. Jeste tako ali samo za one koji nikada nisu bili prijavljeni od bilo kog poslodavca. A koja ozbiljna firma bi zaposlila nekog bez ikakvog radnog/poslovnog iskustva?!

joca
16. 01. 2007., 09:19
Мени неке ствари у овом измењеном закону о порезу нису јасне. Каже у члану 89:

"Годишњи порез на доходак грађана плаћа се по стопи:
1) за обвезника из члана 87. став 1. овог закона, који је у календарској години остварио доходак за опорезивање сагласно члану 87. став 8:
- износ до шестоструке просечне годишње зараде – 10%;
- преко шестоструке просечне годишње зараде – 15%."

Ако је неопорезиви износ 1,000,000 (тј. трострука просечна годишња зарада), а ја направим доходак за опорезивање нпр. 2,500,000, (што је преко шестоструке просечне годишње зараде), шта онда треба да се плати:
а) 15% на (2,500,000-1,000,000) или
б) 10% на (2,000,000-1,000,000) + 15% на (2,500,000-2,000,000).

Да ли неко зна одговор?

Dragan Babić
16. 01. 2007., 09:29
@ joca: Brate za trenutak sam se osetio kao da sam u školi na matematici, zabolela me glava hebote. Polako s tim računanjem, ima i dizajnera što čitaju ovo! :P

Dzordz
16. 01. 2007., 09:45
- износ до шестоструке просечне годишње зараде – 10%;
- преко шестоструке просечне годишње зараде – 15%."

а) 15% на (2,500,000-1,000,000) или
б) 10% на (2,000,000-1,000,000) + 15% на (2,500,000-2,000,000).



Pa iz ovoga izadje da je pod B ali necu da se pravim jako pametan :)

Gruja
16. 01. 2007., 14:57
Da li je neko do sad krenuo da prijavljuje devizni priliv za porez?

djoca
16. 01. 2007., 16:08
Da li je neko do sad krenuo da prijavljuje devizni priliv za porez?

Preformulisao bih pitanje....da li je neko uhicen do sad sto nije prijavio devizni priliv za porez? Makar da ste culi, posto racunam da se uhiceni ne bi mogli javiti.

dinke
16. 01. 2007., 17:06
Preformulisao bih pitanje....da li je neko uhicen do sad sto nije prijavio devizni priliv za porez? Makar da ste culi, posto racunam da se uhiceni ne bi mogli javiti.
Dakle, i ove godine "wait and see" taktika ;)
Ja sam pricao sa knjigovodjom i rekla mi je da ce se raspitati onako "izokola" oko toga. Sutra cu pricati i sa advokatom :)

@Ilija
Slobodno me pozovi, mogu da ti ukratko objasnim sve prednosti/mane, kao i troskove vezano za doo/agenciju.

dinke
16. 01. 2007., 20:54
E, ovako, prebacio sam postove vezane za preduzece vs. preduzetnik u odgovarajucu temu: http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=1822&page=3

Na ovoj temi raspravljamo samo o porezu na ekstra prihod (koji se odnosi na fizicka lica), tako da vas molim da se pridrzavate toga.

Dragan Varagić
17. 01. 2007., 08:28
Da li je neko do sad krenuo da prijavljuje devizni priliv za porez?

Imate u navedenom članku na B92 lepo navedeno:

"U godišnji dohodak građana ubraja se sve ono što su zaradili prošle godine - plate, prihode od samostalnih delatnosti, autorske honore, prihodi od izdavanja neporketnost, ali i prihodi ostvareni u inostranstvu."

Ako priliv iz inostranstva dobijate na devizni račun banke koja posluje u Srbiji, sve što dobijate na neki račun banke, veoma je vidljivo poreskoj upravi...

Pa sad se igrajte...

Btw. Mislim da će uskoro biti aktuelna prepucavanja tipa: "Pa, brate, ako si tako dobar u poslu kako kažeš, kako to da nisi platio porez na extra prihod?" :) Ovo se inače već dešava u određenim krugovima onih koji dosta zarađuju... :)

MorenoArdohain
17. 01. 2007., 11:36
^ Mislim da nisu uopste sporni ti godisnji limiti, ako si presao, lepo platis porez na zaradu preko limita.

Vec su sporna oporezivanja na svaki priliv iz inostranstva (od 10 do 20% posto, u zavisnosti od vrste prihoda).

Gruja
17. 01. 2007., 11:58
A i problem je ako se sav priliv racuna kao zarada, bez uzimanja u obzir troskova tipa hosting, adwords. Uostalom Mister Twister je na ovoj temi preneo svoja iskustva od prosle godine kad je sam krenuo da istera u poreskom da plati sta treba:
- nisu mu priznali troskove, a covek mnogo placa adwords
- a pre svega su ga pitali sto je uopste dosao, sto nije cekao da ga oni zovu?

joca
17. 01. 2007., 13:11
@MorenoArdohain

Тачно. С тим што законодавац заједно с тим месечним порезом од 20% о коме пишеш тражи и допринос за ПИО (22%), допринос за здравствено осигурање (6.15%) и допринос за осигурање у случају незапослености (1.5%).

djoca
17. 01. 2007., 16:15
Ja sam danas imao po prvi put situaciju u Delti da su mi trazili da im potpisem izjavu o razlogu priliva. Desavalo se pre u drugim bankama, pa se nadam da je samo zato sto se promenila neka sojka sto radi na tom poslicu pa jos nije u toku...

Elem, o citavoj temi sam ovih dana razgovarao sa osobom koja je prilicno upucena u citavu problematiku i pokusacu da prenesem sta sa skapirao (mozda nesto i pogresno).
Ma koliko mi sebe smatrali bitnim, totalno smo nebitni za ovu drzavu. Citava suma koju mi svi iz da tako kaze e-business-a na godisnjem nivou utajimo je smesna u odnosu na ono sto utaji samo jedna pevaljka. Elem, iako mi mislimo da je drzavi lako da utvrdi vrednost utajenog poreza, to nije tako lako. Naime, po njemu drzava nema pravo da ima uvid u stanje tvog deviznog ili tekuceg racuna. Za to joj je potreban nalog, slicno nalogu za upad u kucu da ti nadju dokaze da si napravio neki belaj.

Jedino sto moze da utvrdi je iz poreskih prijava koje firme podnose za sve ljude koji su im bili na platnom spisku te godine (plate, ugovori, whatever...). Takodje, u oporezivi prihod spadaju i kamate u bankama koje su jedini lako oporezivi prihod jer ih banke takodje predaju na kraju godine. Drzava moze da na osnovu te kamate utvrdi koliko ti pare otprilike imas na racunu, ali ako ti podizes priliv i ne orocavas ga, onda je realno da ta kamata koju ti na kraju godine upisu nece biti ni blizu 4 cifre pa samim tim nece biti interesantna poreznicima.

Prakticno to znaci da je sve sto drzava moze da uradi je da se nada da ces ti sam prijaviti te prilive kao oporezivo, ali je vrlo zeznuto da to i proveri. E sad, cinjenica je da drzava zna da postoje ljudi kao sto smo mi koji rintaju za nekog napolju i dobijaju kintu na ovaj nacin, ali je procenat takvih u deviznom prilivu veoma mali u odnosu na broj ljudi koji kintu na ovaj nacin dobijaju iz inostranstva od rodjaka. Ako drzava udari na taj deo, onda pravi sebi veliki problem jer se dobar deo nase ekonomije zasniva na toj kinti koju gastosi salju rodbini, pa bi svako udaranje na njih bio mac sa dve ostrice.

Poreznici su isto prilicno nemocni u celoj prici i jedino sto oni mogu je da na osnovu prijave istraze sta se desava sa prihodima neke osobe. Znaci, u slucaju da proverom utvrde da je neki baja kupio ove godine kucu, sest blindiranih dzipova i sve to registrovao na sebe...oni onda mogu na osnovu toga da dobiju eventualno nalog i da krenu sa istragom. Naravno, ako smeju. Cak je o ovom govorio i direktor poreskog javno priznavsi da su nemocni i da im ne pada na pamet da jure sitne.

Zakljucak je bio u fazonu, ako ne pravis stotine hiljada dolara, nemas pojedinacne transakcije koje prelaze 10ak hiljada evra (koje se posebno proveravaju zbog pranja), ne gradis vile gde stignes, nemas vozni park kao Telekom, mani se sekiranja oko toga jos par godina makar. Ako pak imas, onda se tek ne sekiras ako se ne mesas u politiku.

O tom porezu od 20% na devizne prilive se pricaju bajke...bilo bi lepo videti nekog ko je to stvarno platio i kako ide ceo postupak....mislim da to ide u sklop ove price gore.

Ono sto mene recimo isto interesuje je ako pretpostavimo da sve full legalno odradimo, da li se vise isplati sve to odraditi preko firme ili preko fizickog. Preko fizickog ispadne da godisnje platis 20% porez na priliv + 10% porez na dohodak (doduse imas neoporezivi deo, pa je malo manje a i zavisi od ukupne kolicine priliva). Preko firme, ne bi placao tih 25-30% (nemas PDV na izvoz), ali bi verovatno imao neki porez na profit na kraju godine koji je mislim 10%. Jedino sto bi bilo zeznuto da podignes tu kintu iz firme, ali bi mogao recimo da na ime firme kupis kola, stan, sta god i time resis tu ekstra kintu. Jel neko izvodio racunicu za ovo ili cekamo da taktika "wait and see" uzme svoju prvu zrtvu?

McKracken
17. 01. 2007., 17:25
Citava suma koju mi svi iz da tako kaze e-business-a na godisnjem nivou utajimo je smesna u odnosu na ono sto utaji samo jedna pevaljka

Gresis, ali gresis silno ..

Inace, velika je razlika izmedju utaje poreza i placanja minimalnog moguceg poreza koristeci se legalnim sredstvima. Long live offshore : )

dinke
17. 01. 2007., 18:17
Samo da kazem da sam pre sat vremena razgovarao sa advokatom u vezi ovoga, i dobio manje vise iste informacije kao i djoca.

joca
17. 01. 2007., 22:40
@djoca

Мала допуна, на камате на динарску штедњу се не обрачунава порез.

Везано за дилему из последњег пасуса твог поста,
www.mena.co.yu/stajeisplativije.htm

ivanhoe
18. 01. 2007., 06:21
@joca: nemas PDV na izvoz, ali moras da "izvezes" proizvod, sto ce reci da ti treba spediter koji te odere. Mi tako radimo, kao izvozimo CD sa "software-om" (samo narezemo odradjene sajtove), i to je valjda najpovoljnija skroz legalna fora (ako je verovati knjigovodji)

dinke
18. 01. 2007., 09:54
A mozda da ipak promenis knjigovodju :)

djoca
18. 01. 2007., 11:17
@ivanhoe

mozes da izvozis i uslugu, a ne samo proizvod...lepo ti kaze Dinke :-)

Gresis, ali gresis silno ..

Iskreno bih voleo da je tako...samo cisto sumnjam da kod nas ima nekog ko pravi recimo milion godisnje, par stotina hiljada mozda i to ne vise od par ljudi....sveukupno u zbiru ne vise od 10 milki...ali kazem, iskreno bih voleo da se varam.

bluesman
18. 01. 2007., 13:19
BTW, knjigovodje su kao programeri, uvek "niko drugi nema pojma" i kada preuzmu posao komentarisu "ko ti je ovo radio, taj nema pojma". Tako da nemojte previse da se oslanjate na knjigovodje, odnosno proverite informacije :)

jasmanac
18. 01. 2007., 13:53
^ Tacno tako!

Ja izvozim usluge tako da nema potrebe za tim sa spediterima sto iziskuje dodatne troskove ;)

dinke
18. 01. 2007., 19:06
http://www.b92.net/biz/saveti/vas_savetnik.php?yyyy=2007&mm=01&nav_id=228288

Dragan Varagić
21. 01. 2007., 14:57
Kako se plaća godišnji porez?

Ako ste zarađivali mesečno u 2006. oko 1.150 evra, a za godinu dana oko 13.800 evra, moraćete uskoro da izmirite porez državi. Poreski obveznici imaju pravo na lični odbitak u iznosu od 40 odsto od prosečne godišnje zarade. – Ukupan iznos olakšica ne može biti veći od polovine prihoda na koji se plaća porez.
http://www.mysurfer.biz/magazin/kako-se-placa-godisnji-porez-31-148

MorenoArdohain
23. 01. 2007., 23:25
Republicki zavod za statistiku je objavio podatak o prosecnoj zaradi za mesec decembar 2006:
http://webrzs.statserb.sr.gov.yu/axd/dokumenti/zp14122006.pdf

Na osnovu toga, da se izracunati da godisnji limit za 2006 iznosi 1.142.820 dinara.

Pedja
24. 01. 2007., 09:16
Po svemu sudeci, porez na dohodak ne pogadja pausalce, jer se njima u dohodak racuna ono sto im je pausalno odredjeno, a ne ukupan prihod radnje. Na taj dohodak treba dodati spoljne prihode (ugovore o delu, prihodi od iznajmljivanja i slicno).

Gruja
25. 01. 2007., 14:38
Upravo je na B92 izasao tekst sa odgovorima poreske uprave na pitanja o ovom porezu:

http://www.b92.net/biz/saveti/pitanja_i_odgovori.php?yyyy=2007&mm=01&nav_id=229198

Za nasu diskusiju mislim da je najpribliznije pitanje 4.
"Pored plate iz stalnog radnog odnosa imam i dodatni ugovor sa stranom kompanijom iz oblasti izrade softvera. Taj dodatni posao obavljam iz svog stana. Po ugovoru mesečno dobijam 500 eur koji mi se uplaćuje na devizni račun."...

Odgovor:
Pitanje nije direktno povezano sa godišnjim porezom na dohodak građana.

U nastavku kazu da svaki takav prihod treba sam da prijavis do 15 dana od uplate i da sam obracunas i platis porez. To onda ulazi u zbir svih primanja na koje se racuna ovaj dodatni godisnji porez.

Koliko ja kapiram ne mozes da se sad pojavis i da kazes, e prosle godine sam dobio 50000e uplata na devizni racun, nisam nista do sad prijvaljivao i placao, evo vam sad ekstra porez.

MorenoArdohain
25. 01. 2007., 14:52
Taj deo na B92 prenosim u celosti:

4. Da li se odbijaju troškovi koje imam dok obavljam dodatni posao?

(Pitanje posetioca: Pored plate iz stalnog radnog odnosa imam i dodatni ugovor sa stranom kompanijom iz oblasti izrade softvera. Taj dodatni posao obavljam iz svog stana. Po ugovoru mesečno dobijam 500 eur koji mi se uplaćuje na devizni račun. Na taj način mi je tokom prošle godine uplaćeno 12x500=6.000 eur. Koliki je oporezivi deo od ovako ostvarenog prihoda? Realni troškovi su mi računar, internet, telefon, softver (koji mora biti 100% legalan), kao i literatura i stručno usavršavanje. Po mojoj računici troškovi su mi oko 30%. Da li to znači da mi je oporezivi deo 70% od 6000 eur tj. 4200 eur, ili postoji neki paušalni iznos)

Pitanje nije direktno povezano sa godišnjim porezom na dohodak građana.

Poreski obveznik koji ostvaruje zarade i druge prihode u ili iz druge države, kod diplomatskog ili konzularnog predstavništva strane države, odnosno međunarodne organizacije ili kod predstavnika i službenika takvog predstavništva, odnosno organizacije, dužan je da sam obračuna i uplati porez po odbitku po odredbama Zakona o porezu na dohodak građana, ako porez ne obračuna i ne uplati isplatilac prihoda.

Obavezu obračuna i plaćanja poreza, obveznik poreza ima i u slučaju ako porez po odbitku ne obračuna i ne uplati drugi isplatilac, kao i ako prihod ostvari od lica koje nije obveznik obračunavanja i plaćanja poreza po odbitku.

Obveznik je dužan da sam obračuna i uplati porez i da nadležnom poreskom organu dostavi poresku prijavu o obračunatom i plaćenom porezu najkasnije u roku od 15 dana od dana kada je primio zaradu ili druge prihode. Nadležnost poreskog organa određuje se prema mestu prebivališta, odnosno boravišta obveznika.

raindog
23. 04. 2007., 10:59
da li je neko bas otisao u poresku upravu i pitao ove stvar i da li je neko stvarno placao redovno svakih 15 nakon priliva porez i sve sto ide na to?

koliko tacno procenata bi trebalo jos da nam skinu za ovo cudo.

ja pre bio pitao ove u poreskoj i meni je receno da dok dog sve ispod 1000e/month ne placa se nista a sad ovo stvari stavlja u skroz drugu perspektivu. ili cu morati da dignem cenu ovima ili da nadjem drugi nacin da mi salju pare.

Gargoyle
23. 04. 2007., 17:52
Ako je zaista potrebno plaćati porez i na pojedinačne transakcije (a to bi bilo stvarno preterano dranje), interesuje me GDE je onda zvanično obaveštenje za plaćanje toga?

Kao što na primer ministarstvo finansija objavljuje u službenom listu i na sajtu "Javni poziv građanima za plaćanje poreza za dohodak". U banci su mi tražili izjavu u vezi transakcije, ja lepo napisao 'honorar' i oni kažu OK, ali ništa ne kažu u vezi poreza.


Znači jel neko *ZVANIČNO* pročitao negde takav zakon (gde?), od kada se primenjuje i na koga se odnosi? Da li je iko to platio?
(pošto 5 advokata ima 7 tumačenja, interesuje me samo zvanično)

MorenoArdohain
23. 04. 2007., 17:59
Da se ne ponavljamo, idi na:
http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/sr/index.jsp?page=propisi/zakoni.html

Gargoyle
23. 04. 2007., 18:14
^ Što se tiče "Zakona o porezu na finansijske transakcije" sa gornjeg linka:

Члан 1.
Овим законом уводи се порез на финансијске трансакције које се обављају у платном промету (у даљем тексту: порез на финансијске трансакције).
Члан 3.
Обвезник пореза на финансијске трансакције из члана 2. става 1. овог закона је правно лице и предузетник (у даљем тексту: обвезник пореза).

Znači ovo nema veze sa FIZIČKIM LICEM.

MorenoArdohain
23. 04. 2007., 18:18
Bolje da si procitao ovu temu od prve strane, umesto da lupas sve u 16

Da si pazljivije pogledao, video bi da ima vise zakona, za tebe je ovaj:
Porez na dohodak gradjana (http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/sr/pdf/PorezNaDohodak2.pdf)

Gargoyle
23. 04. 2007., 18:29
Molim te navedi gde se u 'Zakonu o porezu na dohodak gradjana' spominje placanje poreza na pojedinacne bankovne (devizne) transakcije? (mozda ja gresim, ali ja to ne vidim).

Ovo što sam citirao je tako kao što piše. Nema veze sa fizičkim licem. Ispravi me ako grešim(?).

MorenoArdohain
23. 04. 2007., 18:47
Zakon se odnosi na sve prihode, bez obzira kojim putem si ih dobio, da li je to bankovna transakcija ili na neki drugi nacin.

Gargoyle
23. 04. 2007., 19:18
Da li se razumemo? Tema je dugacka ...

Ja sam komentarisao porez na pojedinacne transakcije (bankovne devizne uplate). Jeste 'Zakonu o porezu na dohodak gradjana' se odnosi na sve prihode - ali za period od godinu dana. Ja u tom zakonu ne vidim da se igde spominje placanje poreza na svaku transakciju. Znaci porez ide ako se prekoraci limit, neka je 20%, i platim ga 1x godisnje. Ali ako placam jos npr. 20% na svaku transakciju onda me porez izadje 40% sve ukupno. Ja to ne vidim da pise u ovom zakonu, ako gresim daj navedite gde se to objasnjava. Koji član?

U ovom drugom 'Zakonu o porezu na finansijske transakcije', (gde vidim da se govori o pojedinacnim transakcijama), obveznici su pravna lica i preduzetnici, NE fizička lica.

MorenoArdohain
23. 04. 2007., 19:29
Zaboravi taj zakon o finansijskim transakcijama, niko nije rekao da se to odnosi na fizicka lica.

Ne postoji "porez na pojedinacne transakcije ili bankovne devizne uplate" za fizicka lica.
Postoji samo porez na dohodak, ciji link sam ti vec dao. Procitaj ga CELOG, samo jedan deo se odnosi na godisnji porez na dohodak.

Ako ti i dalje nije jasno, nema ti pomoci.

MorenoArdohain
23. 04. 2007., 19:50
Члан 107.
Обвезник који остварује зараде и друге приходе у или из друге државе, код дипломатског или конзуларног представништва стране државе, односно међународне организације или код представника и службеника таквог представништва, односно организације, дужан је да сам обрачуна и уплати порез по одбитку по одредбама овог закона, ако порез не обрачуна и не уплати исплатилац прихода.
Обавезу обрачуна и плаћања пореза у складу са ставом 1. овог члана, обвезник пореза има и у случају ако порез по одбитку не обрачуна и не уплати други исплатилац, као и ако приход оствари од лица које није обвезник обрачунавања и плаћања пореза по одбитку.
У случају из ст. 1. и 2. овог члана, обвезник је дужан да сам обрачуна и уплати порез и да надлежном пореском органу достави пореску пријаву о обрачунатом и плаћеном порезу најкасније у року од 15 дана од дана када је примио зараду или друге приходе.

Gargoyle
23. 04. 2007., 22:03
To je ako plaćaš porez po odbitku (pogledaj u vezi čega je taj Član), znači ako plaćaš porez posle svakog obavljenog posla (pa od zarade odmah odbiješ porez, npr. odmah obračunaš i isplatiš državi tvoj profit minus porez). Onda koliko ja vidim ne plaćaš ništa više. Dok je za freelancere ja mislim relevantno ovo što navodim ispod:


Порези по решењу
. . .
Годишњи порез на доходак грађана
. . .
Доспелост пореза
Члан 118.
Порези који се утврђују решењем пореског органа плаћају се у року од:
. . .
3) 15 дана од дана достављања решења о утврђивању пореза - на годишњи порез на доходак грађана, на капиталне добитке и на друге приходе који се остварују повремено.

Ne vidim ja tu da piše da plaćaš i jedno i drugo i treće, već samo obračunavaš porez po JEDNOM osnovu - za godišnji porez 1x godišnje, a ne svaki čas.

raindog
23. 04. 2007., 22:06
da malo razbijem ovu diskusiju :)
jel ima neko ko prima 1000e i vise mesecno i da li je nesto do sada zvanicno platio? ako da molim da objasni proceduru. isto ako ima neko ko uzima ispod 1000e i platio je nesto molim da objasni sta i kome
hvala.

Gruja
23. 04. 2007., 22:15
jel ima neko ko prima 1000e i vise mesecno i da li je nesto do sada zvanicno platio?
Mislis da bi bilo pametno to javno objavljivati? Hm... recimo da su glasine da do sad niko nije imao problema.

Gruja
23. 04. 2007., 22:22
Ne vidim ja tu da piše da plaćaš i jedno i drugo i treće, već samo obračunavaš porez po JEDNOM osnovu - za godišnji porez 1x godišnje, a ne svaki čas.

Plasim se da ipak nije tako. Godisnji porez placas samo ako predjes odredjenu granicu na sve PRIJAVLJENE prihode. To je sekundarni porez koji mozda i ne placas ako nisi presao granicu. Primarni porez se placa kad se prijavljuje prihod, tj. do 15 dana od priliva. To sve kad se sabere ne bude 40% vec mozda 25%, jer se ekstra porez placa samo na ono sto je preko granice.

To je teorija, a praksa je da se svevidece oko drzave za sad jos nije usmerilo u tom pravcu.

MorenoArdohain
23. 04. 2007., 22:24
Gargoyle, tumaci zakon kako ti odgovara, i srecno.

raindog
23. 04. 2007., 22:28
znaci sve u svemu niko tacno ne zna sta treba da se radi....

Gargoyle
23. 04. 2007., 22:51
Konsultovaću advokata, pa ću vam javiti koji odgovor sam dobio.

IgorBGD
19. 06. 2010., 04:42
Nadjoh ovaj forum, kao i ovu temu, Googlajuci, pa se izvinjavam sto istu dizem iz mrtvih.
Otvorio bih novu, ali mislim da je ista jos uvek akuelna, i koliko vidim nista se posebno nije promenilo.

Zanima me sledece - da li mi neko moze reci, moze i na PM, koja bi mi bila najpametnija opcija pri navodjenju svrhe deviznih priliva na moj devizni racun, znaci kao fizicko lice koje novac prima od pravnih lica?
Do sada sam stavljao kao svrhu uplate "honorar", ali pomislih da mozda ima neka pravna caka koju ne znam.

Ja inace radim kao 3D freelancer, u zadnje vreme stize mi malo vise wire uplata, pa bih na vreme da se osiguram od eventualnih neprijatnosti uzrokovanih neinformisanoscu.

I ako moze samo neko da potvrdi zakljucak, donet nakon nekoliko dana citanja svih mogucih foruma, da sam na svaku deviznu uplatu, kao fizicko lice, duzan da uplatim oko 20% kao porez, a svake godine sam takodje duzan da platim eventualni ekstraprofit ako iznos predje kojih milion i po dinara na godisnjem nivou?

I hvala puno svima unapred na odgovorima! Koliko vidim, citajuci neke teme, forum je stvarno kvalitetan, pa cu se potruditi da doprinesem koliko mogu.

[nq]
19. 06. 2010., 09:58
Do sada sam stavljao kao svrhu uplate "honorar", ali pomislih da mozda ima neka pravna caka koju ne znam.

Koliko su meni rekli ne mozes nista drugo ni da zaokruzis, primetio sam pre neki dan da se pojavila i nova stavka na formularu, tipa fotografisanje bla bla, tako nesto ako neko moze da kaze nesto vise o ovoj promeni bilo bi ql.

ivanhoe
19. 06. 2010., 10:27
znam da neki ljudi stavljaju i poklon, ako uplata ide od privatnog lica, posto ima ta neka varijanta da rodbina moze da ti salje pare sto se drugacije oporezuje, ali mi je to nekako malo naivno da tvrdim da mi je tamo neki John Smith rodbina, pa ja nisam hteo da se igram sa tim..

[nq]
19. 06. 2010., 12:10
jbg, svaki dinar, ups evro/dolar, koji nam oni posalju je prakticno poklon jer prosecan 25god gradjanin ove drzave nema sanse da nadje pristojan posao iznad 20k din, desetine mojih drugara/kolega/koleginica itd, ne moze da nadje posao i vise na birou. A i kad nadju, uglavnom ni ne dobiju tih 20k

alfaunits
19. 06. 2010., 12:30
Postoji gomila sifara i osnova primanja ali realno se dele na "zaradu" i "poklon" (pozajmice, pokloni, bla bla bla...).
Ako ti salje fizicko lice nije to problem... fizicko lice ima pravo da ti pokloni novac, isto koliko i rodbina.

E sad ako hoces da gledas sa leganle strane, ima gomila vec tema ovde, i sve se svode na "otvori pausalnu radnju". Fixni godisnji troskovi, najmanje sto mozes ocekivati, nema papirologije velike, jednostavno je.

Pretrazi da ponavljam vec iznete stavke ;)

buksula
19. 06. 2010., 13:34
Nadjoh ovaj forum, kao i ovu temu, Googlajuci, pa se izvinjavam sto istu dizem iz mrtvih.
Otvorio bih novu, ali mislim da je ista jos uvek akuelna, i koliko vidim nista se posebno nije promenilo.

Zanima me sledece - da li mi neko moze reci, moze i na PM, koja bi mi bila najpametnija opcija pri navodjenju svrhe deviznih priliva na moj devizni racun, znaci kao fizicko lice koje novac prima od pravnih lica?
Do sada sam stavljao kao svrhu uplate "honorar", ali pomislih da mozda ima neka pravna caka koju ne znam.

Ja inace radim kao 3D freelancer, u zadnje vreme stize mi malo vise wire uplata, pa bih na vreme da se osiguram od eventualnih neprijatnosti uzrokovanih neinformisanoscu.

I ako moze samo neko da potvrdi zakljucak, donet nakon nekoliko dana citanja svih mogucih foruma, da sam na svaku deviznu uplatu, kao fizicko lice, duzan da uplatim oko 20% kao porez, a svake godine sam takodje duzan da platim eventualni ekstraprofit ako iznos predje kojih milion i po dinara na godisnjem nivou?

I hvala puno svima unapred na odgovorima! Koliko vidim, citajuci neke teme, forum je stvarno kvalitetan, pa cu se potruditi da doprinesem koliko mogu.

20% porez + doprinosi + mozda i zdravstveno - najverovatnije bi ukupno trebalo da bude 36% sto je po mom ukusu daleko previse.

ivanhoe
19. 06. 2010., 17:28
^^ samo porez na dohodak, tih 20-tak % i eventualno porez na extra dohodak... ovo ostalo fizicko lice ne placa ako je u radnom odnosu... ako nije onda nisam siguran, ima onaj sajt gde je to sve lepo napisano, pogledajte po forumu linkove...

buksula
19. 06. 2010., 17:56
^^ samo porez na dohodak, tih 20-tak % i eventualno porez na extra dohodak... ovo ostalo fizicko lice ne placa ako je u radnom odnosu... ako nije onda nisam siguran, ima onaj sajt gde je to sve lepo napisano, pogledajte po forumu linkove...

Pitao sam u poreskoj sigurno se placaju i ti doprinosi svejedno da li si ili nisi u radnom odnosu. Mozda se jedino zdravstveno ne placa.

McKracken
19. 06. 2010., 19:20
Pitao sam u poreskoj sigurno se placaju i ti doprinosi svejedno da li si ili nisi u radnom odnosu. Mozda se jedino zdravstveno ne placa.

Po N-ti put:

Ako si u radnom odnosu, doprinosi su placeni i NE placaju se dodatno.

U poreskoj ce ti reci da treba da platis porez za sta god da ih pitas, MORAS da znas sta su ti prava jer ako ne znas, nikada neces uspeti da zaradis dovoljno da platis sve sto kreteni koji rade po lokalnim kancelarijama misle da treba da platis.

Jedna od vecih zabluda je da ces u poreskoj dobiti bilo kakvu korisnu informaciju. To je gomila nesposobnih lenstina koje milse da im je posao da smisle kako da ti naplate sto vise, bez obzira da li je to po zakonu ili nije. NE ocekujte nikakvu saradnju od njih, jer je nece ni biti.

Sa njima MORA da se ratuje!

ivanhoe
19. 06. 2010., 21:37
I glavna fora, ako platis duplo, ne mogu da ti vrate pare, ili makar da ti broje duplo, ili prebace za sledeci mesec ili vec nesto, nego moras da se odlucis koja od uplata da se broji, a drugu si im poklonio...

buksula
20. 06. 2010., 01:49
Po N-ti put:

Ako si u radnom odnosu, doprinosi su placeni i NE placaju se dodatno.

U poreskoj ce ti reci da treba da platis porez za sta god da ih pitas, MORAS da znas sta su ti prava jer ako ne znas, nikada neces uspeti da zaradis dovoljno da platis sve sto kreteni koji rade po lokalnim kancelarijama misle da treba da platis.


Ovo sam pitao u opstini zvezdara - kod vuka. Jesi li siguran ti potpuno u to?
Mnogo vise verujem clanovima foruma nego poreskim organima - ali ova mi je dala po kom zakonu i po kom clanu zakona je tako (al sam izgubio papiric koji mi je dala sa tim podacima).Takodje je naglasila da ako neko ima jedan posao i radi jos jedan mora da placa i doprinose za oba (sto jeste glupo).

Tako da nam molim te navedi (ako nije problem) po kom clanu zakona (pretpostavljam zakon o porezu na dohodak gradjana) kaze da je tako?



Jedna od vecih zabluda je da ces u poreskoj dobiti bilo kakvu korisnu informaciju. To je gomila nesposobnih lenstina koje milse da im je posao da smisle kako da ti naplate sto vise, bez obzira da li je to po zakonu ili nije. NE ocekujte nikakvu saradnju od njih, jer je nece ni biti.

Sa njima MORA da se ratuje!


Znas kako u mojoj opstini je potpuno drugacije. Dakle poreski inspektor je zmaj od coveka - on misli da mu je cilj da pomogne ljudima koliko god moze ... a oko naplate poreza misli da mu je cilj da naplati sto manje. Npr meni je stavio minimum minimuma za pausalni porez - i ispricao mi tacno sta treba da radim ako posao ne ide kako treba.

Ali forum i citanje zakona je korisnije.

alfaunits
20. 06. 2010., 06:51
PIO placa svako, hteo to ili ne - jedino nisam siguran da li penzioneri placaju.
PIO je nemoguce izbeci za rad - pogledajte koji obrasci postoje za prijavu i bice vam jasno. SVE ima PIO.

Markok
20. 06. 2010., 11:56
Meni su u poreskoj upravi rekli da ne treba da plaćam doprinose
(Moje tumačenje)
Prihodi od adsensa spadaju u ostale prihode i oporezuje se po čl. 85 st.1 t.13 zakona o porezu na dohodak građana po stopi od 20% umanjeno za 20% normiranih troškova. Ovi prihodi nisu od rada i stoga se na njih ne plaćaju doprinosi po bilo kom osnovu (na primer slični su prihodima od izdavanja pokretnih stvari u zakup).

Prihodi tipa freelance se oporezuje na isti način, a doprinosi se plaćaju u zavisnosti da li je lice već osigurano po osnovu zaposlenja.
Član 10 zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju:
Obavezno osigurana lica (u daljem tekstu: osiguranici), u smislu ovog zakona, jesu:
1) zaposleni (u daljem tekstu: osiguranik zaposleni);
2) lica koja samostalno obavljaju delatnost (u daljem tekstu: osiguranik samostalnih
delatnosti);
3) poljoprivrednici (u daljem tekstu: osiguranik poljoprivrednik).

Ako lice istovremeno ispunjava uslove za osiguranje po više osnova iz stava 1.
ovog člana, osnov osiguranja određuje se na taj način što postojanje osnova osiguranja
po prethodnoj tački isključuje osnov osiguranja iz naredne tačke.
---
U lica koja samostalno obavljaju delatnosti spadaju i freelancer-i (čl. 12 st.1 t.3 ZPIO - lica koja obavljaju poslove po osnovu ugovora o delu odnosno poslove po osnovu autorskog ugovora, kao i poslove po osnovu drugih ugovora, kod kojih za izvršen posao ostvaruju naknadu (u daljem tekstu: ugovorena naknada), a nisu osigurani po drugom osnovu)
Na isti način se (plaćaju za neosigurane / ne plaćaju za osigurane) doprinosi za zdravstveno osiguranje po članu 21 zakona o zdravstevenom osiguranju.

alfaunits
20. 06. 2010., 12:34
Clan 12. Zakon o Doprinosima:
Када осигураник остварује приходе по више различитих основа (радни однос, самостална делатност, уговори и др.), допринос за обавезно пензијско и инвалидско осигурање обрачунава се и плаћа по свим тим основима, до износа највише годишње основице доприноса, у складу са овим законом.

Dalje, ako nisi zaposlen u odredjenoj firmi a ona ti plati troskove puta, smestaja i slicno, duzna je i da plati I POREZ I DOPRINOSE na BRUTO sumu (otprilike koliko je kostao put toliko su i porez+doprinosi). Ovo sam siguran jer farmaceuti i doktori stalno idu preko firmi u kojima nisu zaposleni i dobijaju potvrde o placenim porezima i doprinosima za ta putovanja.

Markok
20. 06. 2010., 13:41
Primenjuje se zakon koji uže definiše određenu oblast. Zakon o doprinosima uopšteno govori o svim doprinosima a zakon o PIO precizno.
:)

alfaunits
20. 06. 2010., 13:53
Sinak... ja ti kazem sta se desava farmaceutima i doktorima - oni su zaposleni u jednoj firmi a druga je duzna da im placa doprinose kad ih vode na seminare po clanu 85. t. 13 bash. Em im to ulazi u godisnji i znam da u privatnim kucama moraju da posle na to dodatno sami plate godisnji porez jer vecina predje zbog tih seminara (iako ne dobije novac tu). (glupost ali je tako)
Ako mislis da si pametniji oh njihovih knjigovodja slobodno idi dalje ...

(a to sta su rekli u poreskoj - sta se sve culo, nije vredno pomena ;))

buksula
20. 06. 2010., 15:29
Uglavnom i npr u rajfajzen banci mi rekose - da je porez za te vrste deviznih priliva zapravo oko 36% - znaci osnovica umanjena za 20% - 20% poreza i 22% za doprinose.

Naravno to ne znaci da je tacno ali je prilicno velika verovatnoca da je tako.

Tako da je u tom slucaju veoma losa situacija zaljude koji zaradjuju manje od reda velicine 1000E mececno pa im se ne isplati da otvore pausalnu agenciju npr.

McKracken
20. 06. 2010., 19:46
Elem, ja imam na papiricu presudu vrhovnog suda koja potvrdjuje ono sto sam rekao .

Po n-ti put: Knjigovodje uglavnom boli prangija da se opterecuju i obracunavaju onako kako im je najlakse. Kvalitet im se obicno krece od ljutog ocaja do vrlo loseg.

Jedino validno misljenje je misljenje ministarstva, a to kako "pametne knjigovodje" misle je obicno drugacije. Cak sam doziveo da cujem da knjigovodja konstatuje "jes da imas misljenje, ali nije bas to tako.. Bolje da platis".

oni su zaposleni u jednoj firmi a druga je duzna da im placa doprinose kad ih vode na seminare po clanu 85. t. 13 bash

Koji se za taj period odbijaju od obracuna u maticnoj firmi. Malo nakaradno resenje, ali sta nije nakaradno u ovoj zemlji.

@buksula:

Ne ocekuj da ces u banci dobiti pouzdane informacije o porezima jer to NIJE njihov posao. Cak i tamo gde to jeste njihov posao, kao sto je poreska, dobices polovicne informacije i uglavnom netacne.

alfaunits
20. 06. 2010., 20:20
Elem, ja imam na papiricu presudu vrhovnog suda koja potvrdjuje ono sto sam rekao .
Daj papiric... sa vidnim pecatom da moze da se proveri. Ne zezam, ako imas nesto tako korisno, podeli... znacice nam i bice mi drago da nisam u pravu.

Koji se za taj period odbijaju od obracuna u maticnoj firmi. Malo nakaradno resenje, ali sta nije nakaradno u ovoj zemlji.

Kako se odbijaju od obracuna u maticnoj firmi??
Imam gomilu konkretnih slucajeva gde ljudi ne prelaze 10.000e bruto platom, ali uz nekoliko seminara predju 20.000e (navodne zarade) i onda moraju da prijave godisnji porez i plate ~200e.

McKracken
20. 06. 2010., 23:10
Sorry, nakon nekih losih iskustava ne dajem svoje 'artije na javni uvid.

Opet, dobar knjigovodja je onaj koji treba da da detalje, vise informacija na sajtovima ministarstva finansija i ministarstva rada. Nazalost, vrlo je tesko naci nekoga koje spreman da razmislja i spreman da ratuje :)

buksula
21. 06. 2010., 01:22
Jedino validno misljenje je misljenje ministarstva, a to kako "pametne knjigovodje" misle je obicno drugacije. Cak sam doziveo da cujem da knjigovodja konstatuje "jes da imas misljenje, ali nije bas to tako.. Bolje da platis".

Naravno. Isto tako sve to lepo pise i u zakonu a tacno je i misljenje poreske uprave srbije takodje. Oni imaju call centar koji radi svaki dan.


Ne ocekuj da ces u banci dobiti pouzdane informacije o porezima jer to NIJE njihov posao. Cak i tamo gde to jeste njihov posao, kao sto je poreska, dobices polovicne informacije i uglavnom netacne.

Valjda visina poreza i doprinosa nije tolika nauka pa da to niko ne zna. Drugo nisam pitao - nego su mi predlozili - kao tako mi je povoljnije (zato sto sam im doneo primer cek na 100$ - a za tolika mesecna primanja to i jeste najpovoljnija opcija).

Dakle nije njihov posao ali se ponekada trude da predloze najbolju opciju za placanje poreza za svog klijenta.

buksula
21. 06. 2010., 01:28
Elem, ja imam na papiricu presudu vrhovnog suda koja potvrdjuje ono sto sam rekao .


Na osnovu kog zakona je ta presuda ?

McKracken
21. 06. 2010., 01:38
U Srbiji su zakoni manji problem od toga sto se vrlo retko zna TACNO tumacenje zakona, pa ga svi tumace na svoj nacin.

buksula
21. 06. 2010., 03:57
U Srbiji su zakoni manji problem od toga sto se vrlo retko zna TACNO tumacenje zakona, pa ga svi tumace na svoj nacin.

Jesu zakoni ponekada nerazumljivi (u MALOM BROJU slucajeva) ali navedi nam tacan naziv zakona i clana gde kaze to gde ti tvrdis - pa makar mi i ne razumeli.

McKracken
21. 06. 2010., 05:10
(Mišljenje Ministarstva finansija, br. 414-00-0063/2006-04 od 28.4.2006. god.)

Zakonom o porezu na dohodak građana („Sl. glasnik RS“, br. 24/01, 80/02 i 135/04, u daljem tekstu: Zakon) propisano je da porez na dohodak građana plaćaju fizička lica na prihode iz svih izvora sem onih koji su posebno izuzeti tim zakonom. Pri tome, za poreski tretman prihoda fizičkih lica nije od značaja izvor sredstava iz kojih se prihodi ostvaruju (donacije i dr.).

Prihodi koji se ostvaruju po osnovu ugovora o delu, odnosno pružanju konsultantskih usluga, u koje su uključene i naknade fizičkom licu po osnovu troškova korišćenja ličnog mobilnog telefona, goriva, taksi usluga i sl., koji su u vezi sa realizacijom tog ugovora, po našem mišljenju imaju poreski tretman ostalih – drugih prihoda i podležu plaćanju poreza na dohodak građana po članu 85. Zakona.Na ove prihode porez se plaća po stopi od 20%, na poresku osnovicu koju čini bruto prihod umanjen za normirane troškove u visini od 20%, saglasno odredbama člana 85. st. 1. do 3. i člana 86. Zakona. Ugovorena naknada koja se ostvaruje po osnovu ugovora o delu podleže plaćanju doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje po stopi od 22%, na istu osnovicu na koju se plaća i porez na dohodak građana, po članu. 7, 12, 28. i 44. Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje („Sl. glasnik RS“, br. 84/04 i 61/05). U slučaju da lice sa kojim je zaključen ugovor o delu nije osigurano po drugom osnovu, na ugovorenu naknadu plaća se i doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje po stopi od 12,3% na istu osnovicu, saglasno članu. 8, 28. i 44. Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.

2. Naknada troškova službenog putovanja licima koja su angažovana po osnovu ugovora o delu za obavljanje konsultantskih usluga, a koja nisu zaposlena kod isplatioca, ima poreski tretman drugih prihoda fizičkog lica, saglasno odredbi člana 85. stav 1. tačka 13) Zakona. Prihod koji ostvari fizičko lice po tom osnovu podleže plaćanju poreza po stopi od 20%, na osnovicu koju čini bruto prihod umanjen za normirane troškove u visini od 20%, saglasno odredbama člana 85. st. 1. do. 3. i člana 86. Zakona.

3. Kako se kod plaćanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje na prihod po osnovu naknade troškova u vezi sa realizacijom ugovora o delu (npr. mobilni telefon, gorivo), koji su posebno iskazani u ugovoru, a čija isplata se vrši nezavisno od isplate ugovorene naknade, kao i troškova za službeno putovanje
po osnovu radnog angažovanja iz ugovora o delu kao prethodno postavlja pitanje da li takva naknada troškova predstavlja ugovorenu naknadu iz člana 12. stav 1. tačka 3) Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju („Sl. glasnik RS“, 34/03 … i 85/05), kao osnov osiguranja na PIO, za davanje odgovora na to pitanje nadležno je Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike.

Dalje mozes i sam ;)

A kad se pominju seminari zdravstvenih radnika:


Изузетно од става 1. тачка 13) овог члана, порез на друге приходе не плаћа се на документоване накнаде трошкова по основу службених путовања, највише до износа тих трошкова који су изузети од плаћања пореза на зараде за запослене по члану 18. тач. 2) до 4) овог закона, ако се исплата врши физичким лицима која нису запослена код исплатиоца, и то:

4) ако добровољно, односно по позиву сарађују у хуманитарним, здравственим, васпитно-образовним, културним, спортским, научноистраживачким, верским и сличним делатностима, синдикалним организацијама, привредним коморама, политичким странкама, савезима и удружењима, невладиним организацијама, као и у другим недобитним организацијама, и ако по основу те сарадње не остварује накнаду за радно ангажовање.


Zakon o porezu na dohodak gradjana, pogledati i zakon o izmenama istog zakona.

alfaunits
21. 06. 2010., 08:04
Sorry, nakon nekih losih iskustava ne dajem svoje 'artije na javni uvid.

Onda skeniraj, ukloni sva slova koja na tebe upucuju pa daj.

Ovako da ti verujemo da rec da si ti zbog sebe isao na sud da ne bi placao PIO?? Stravno ne mogu da verujem da je neko to ovde radio..

alfaunits
21. 06. 2010., 08:10
Znaci, upravo si sam sebe pokopao tim misljenjem ministarstva:
" Ugovorena naknada koja se ostvaruje po osnovu ugovora o delu podleže plaćanju doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje po stopi od 22%, na istu osnovicu na koju se plaća i porez na dohodak građana,"
Upravo to i pricam. Ako si po drugom osnovu osiguran, ne placas zdravstveno i nezaposlenonst, ali placas PIO u svakom slucaju.

A sto se tice toga za zdravstvene radnike, taj clan ih ne pogadja za seminare. Seminari nisu radno angazovanje. Zar ti mislis da bi firme koje zaradjuju vise od cele Srbije (a neke i od celog Balkana) dozvolile da imaju knjigovodje koji ne znaju tako nesto?

McKracken
21. 06. 2010., 11:52
Da li mi verujes ili ne me ne pogadja ni najmanje, mozda i manje od toga :D

To sto mene nije mrzelo da posaljem advokata je moja stvar, kao i to da nemam apsolutno nikakvu obavezu da bilo sta dokazujem bilo kome po forumima.

Over and out.

gfxns
21. 06. 2010., 12:06
Pozdrav! Zanima me da li ja kao fizicko lice koje radim kao freelancer ako platim to zdravstveno osiguranje od 12.5% (il' koliko vec) sam automatski zdravstveno osiguran tj. mogu da overim knjizicu itd? Sta ako ja svaki treci mesec primim neke uplate ili cak samo jednom godisnje npr?

Gargoyle
21. 06. 2010., 14:40
^ Ako nisi zaposlen, onda ćeš najverovatnije overavati knjižicu u statusu nezaposlenog lica. I nezaposlena lica imaju pravo na zdravstvenu zaštitu. Raspitaj se u socijalnom.

alfaunits
21. 06. 2010., 14:44
Da li mi verujes ili ne me ne pogadja ni najmanje, mozda i manje od toga :D


ma stoli i mene bojko da se dokazujem, nego ako je vec tako kao sto kazes, daj neki dokaz jer ce nam ZNACITI (ne u smislu "e dokazi, ne verujem ti", kazem bice mi drago da nisam u pravu oko ovoga).

Ako ti ne pravis razliku i ne zelis da "nas uveris" (citaj: pomognes), onda nisi nimalo ucinio dobro ikome :(

gfxns
21. 06. 2010., 16:07
^ Ako nisi zaposlen, onda ćeš najverovatnije overavati knjižicu u statusu nezaposlenog lica. I nezaposlena lica imaju pravo na zdravstvenu zaštitu. Raspitaj se u socijalnom.

Hvala na odgovoru. Znam da kao nezaposlen imam pravo na zdravstveno ako se prijavim na biro ali sta ako nisam na birou na primer, a platim to zdravstveno osiguranje pri svakoj deviznoj uplati kao freelancer?

buksula
21. 06. 2010., 17:59
Hvala na odgovoru. Znam da kao nezaposlen imam pravo na zdravstveno ako se prijavim na biro ali sta ako nisam na birou na primer, a platim to zdravstveno osiguranje pri svakoj deviznoj uplati kao freelancer?

A koji ce ti zdravstveno osiguranje?

gfxns
21. 06. 2010., 18:59
Heh ma nije stvar u tome nego ako me vec teraju da placam tih 12.5% da li onda bar dobijam nesto od toga ili je ta stavka tu samo da se uzmu pare :)

buksula
22. 06. 2010., 02:16
Mozes da ispitas da li mozes da platis onih 17 000 godisnje za zdravstveno osiguranje.

Jer ako si zaposlen na poslu b a imas i posao b onda zaposao b sigurno ne placas zdravstveno.

Ako spadas u grupu koja malo zaradjuje (npr 100$ mesecno) i ako je od uplata fizickog lica mislim da moze da se racuna kao poklon na koji nema oporezivanja do 8 000 din mesecno.

A sa druge strane ako primas na moneybookers ili paypal mozes da to prebacis na payoneer karticu sa npr rentacoder i da onda dizes na bankomatu.