PDA

Pogčedajte punu verziju : PHP i MySQL - Osnovna pitanja


Ministar
23. 09. 2007., 15:20
Ok, ovako volio bi da mi pomognete oko nekih stvari, naime 3 godine sam radio sa ASP-om, sada iz mnogih razloga sam prinudjen da pocnem raditi u php, i takodje planiram jedan svoj site konvertovat u php, za bazu bi koristio mysql umjesto dosadasnje access baze.

U cemu je faznom, na netu ima milion primjera, milion skripti ali sve su one na svoj nacin napisane sa vise koda nego sto treba, tako je bilo kad sam ucio asp, nasao sam tonu skripti za obicno citanje iz baze sa tonama linija koda, na kraju sam od jarana dobio news skriptu sa svim stringovima i varijablama na ansem jeziku u 50 linija koda, pocevsi od nje samo sam dodavao vise i vise koda i lako naucio raditi u asp.

Sada bi molio ako iko moze da me uvede u php, tacnije citao sam vec dosta stvari, u globalu znam kako radi sve sto mi treba jest kod sa nasim stringovima da mogu raspoznat sta je sta.

Znaci treba mi kod za konektovanje na mysql bazu, bazu sam vec napravio i zove se mojabaza

Sad onaj kod

----------

Zatim malo koda koje je ucitat zadnjih 10 clanaka

-----------

Zatim clanak gdje je ID=querystring

-----------

to mi samo za pocetak treba, al sto jednostavije, vec imam tonu skripti koje su prenatrpane milionima linija bezveze.

plllliiizz :D

BrainDamage
23. 09. 2007., 16:04
Svaka od tih skripti sa "milionima linija bezveze" ima na samom pocetku (ako rade s mysql-om) nesto ovako:

$conn = mysql_connect("server", "korisnik", "lozinka") or die('Error connecting to mysql');
mysql_select_db("ime_baze");


Najosnovniji PHP/MySQL tutorijal sigurno ima primer slican ovom:
$result = mysql_query("SELECT ovo,ono,i_ovo FROM ime_tabele ORDER BY ovo LIMIT 0,10");

while($row = mysql_fetch_assoc($result)) {
echo "Ovo:{$row['ovo']} <br> Ono : {$row['ono']} <br> I ovo : {$row['i_ovo']}";
}

Ili jedan rezultat:

$result = mysql_query("SELECT ovo,ono,i_ovo FROM ime_tabele WHERE id = '$id'");
$row = mysql_fetch_assoc($result);
echo "Ovo:{$row['ovo']} <br> Ono : {$row['ono']} <br> I ovo : {$row['i_ovo']}";


Da si imalo ceprkao po tim skriptama koje imas (ako imas), ili da si procitao i najosnovniji tutorijal, znao bi da ovo uradis sam. Ali, eto...