PDA

Pogčedajte punu verziju : activeCollab 1.0 Preview


Ilija Studen
25. 09. 2007., 11:10
Ovo se baš dugo kuvalo i stvarno mi je drago da smo na par dana od lansiranja (launch date je 5. oktobar - nema nikakve veze sa skorijim istorijskim događajima ;) ). U međuvremenu bih baš voleo da se poigrate malo sa samim sistemom i kažete utiske. Što više problema nađemo sada i ispravimo manje će ih biti u finalnom paketetu, a to je uvek dobro.

Preview je invite only kako se ne bi opet desilo da rušimo servere tako da bi trebalo samo da mi bacite vašu email adresu na PP ili na ilija.studen@gmail.com i ja ću vam poslati invite.

Sorry za reklamu, ali ipak da kažem nešto više i o samoj aplikaciji pa možemo i o tome diskutovati.

Šta je sve novo / popeglano:

* Interfejs koji bolje radi i bolje izgleda. Malo JS-a tu i tamo čuda čini.
* 100% modularan sistem i odlična platforma za razvoj specijalizovanih rešenja
* XML/JSON over HTTP API za jednostavnu integraciju sa postojećim servisima i alatima
* Modul za timski rad na dokumentima. Mi ga koristimo za pisanje unosa za blog, dokumentaciju, beleženje ideja...
* Diskusije koje napokon liče na diskusije, ne na blog
* Ticketi su zadaci na steroidima. Feature koji ubedljivo najviše koristimo
* Liste zadataka
* Milestonei za označavanju ključnih faza kroz koje projekat prolazi
* File sekcija sa mogućnošću komentarisanja, postovanja revizija itd
* Kalendar
* Timetracking
* Mogućnost tagovanja, komentarisanja, kačenja fajlova i dadatnih zadataka na većinu objekata u sistemu (tickete, disksuije, stranice, liste...)
* Tona drugih stvari

Od 5. oktobra će se prodavati u dva paketa. Oba imaju zajedničko sledeće:

* Dobijate sav source code
* Plugin support, API, Skinovanje
* Zajednički moduli: Discussions, Milestones, Files, Checklists
* Godinu dana support i upgrade

Paketi:

Small Biz - $199 + $99 svake naredne godine za support i upgrade

Corporate - $399 + $199 svake naredne godine za support i upgrade + corporate moduli: Tickets, Timetracking, Calendar, Pages

Besplatne verzije nema, ali je će stari activeCollab i dalje biti dostupan za download.

Hvala :)

cvele
25. 09. 2007., 11:20
Nisam ispratio kako ti se na kraju razvila strategije prodaje.
Znam da si u jednom trenutku imao ideju da ostavis neku verziju free dok bi se full featured verzija prodavala. Nista od toga ?

bluesman
25. 09. 2007., 12:55
To je ono što je i meni prvo upalo u oči, čini mi se da si pogazio ono što si pričao ranije, da bar mogu da se obrišu komentari sa nekih blogova, da obrišem i ja svoj. :)

noviKorisnik
25. 09. 2007., 12:59
http://www.activecollab.com/try/public/index.php/projects/7/pages

Fatal error: Call to undefined function ctype_alnum() in /u/sites/sloga/webroot/angie/classes/htmlpurifier/HTMLPurifier/ConfigSchema.php on line 164

zira
25. 09. 2007., 13:01
Da, prvi utisci su da lijepo izgleda i da nema Lite verzije :) (vidis Ilija kakvi su ljudi.... :))

Usput, interesuje me kako ti gledas na www.projectpier.org?


P.S. Posalji mi invitation kad stignes

Dragan Varagić
25. 09. 2007., 13:02
Verovatno si razmišljao o tome, ali samo da napomenem, ostavi vidljiv link ka besplatnoj verziji, na kojoj se vidi niži release broj nego aktuelna verzija (koja se visi na istoj strani).

Na samoj stranici za download (obavezno da bude link na posebno za to namenjenoj stranici), posebno izdvojeno (neki color box) piše da je obustavljen razvoj besplatne verzije, koja je očigledno dostupna, ali sva unapređenja se nalaze u novijim, licenciranim (umesto da se kaže softver koji nije besplatan) verzijama. Naravno, na reč licencirano se stavi link koji vodi do stranice sa nazivom tipa licencirani ActiveCollab, gde se navode prednosti licenciranja (tj. prednosti zašto platiti sada, kada je ranije bilo besplatno). Prethodno se atraktivnomože odraditi i na samoj stranici za besplatni download - čak je i preporučljivo.

Ilija Studen
25. 09. 2007., 14:01
Prvo da se izvinim ako ste nalateli na ctype greške. Ispostavilo se da jedna biblioteka koju activeCollab koristi zahteva ctype, a da ta ekstenzija nije instalirana na server :( Ako nije frka da se strpite dok admin pokrpi to pa ću poslati i ostale invite.

Sorry, nisam znao za taj dependency...

To je ono što je i meni prvo upalo u oči, čini mi se da si pogazio ono što si pričao ranije

Trenutni plan je sledeći - besplatna verzija će biti dostupna na stranici za download, ali neće biti iz 1.0 grane kao što je u početku planirano već će biti 0.x. Stari activeCollab, iako dosta slabiji od novog, je i dalje prilično uptrebljiva aplikacija.

Znam da to nije to i još uvek razmišljam o alternativama.

Neki ljudi su predložili da se napravi Lite verzija iz 1.0 brancha kada se lansira 2.0, drugi su predložili da se izbaci Lite verzija sa priličnim ograničenjima (trenutni Small Biz, kompletno enkodiran sa limitom broja projekata i/ili korisnika)...

Još neke ideje?

Usput, interesuje me kako ti gledas na www.projectpier.org?

Drago mi je što su nastavili razvoj. Publika za takav projekat postoji i mislim da će im ići fino.

Vreme će pokazati da li mogu da budu ozbiljna konkurencija komercijalnim proizvodima. Za tako nešto baš treba pritisnuti...

Milos Vukotic
25. 09. 2007., 15:08
Trenutni plan je sledeći - besplatna verzija će biti dostupna na stranici za download, ali neće biti iz 1.0 grane kao što je u početku planirano već će biti 0.x.
Mislim da je ovo greška, pošto je -koliko vidim- 1.0 mnooogo drugačija i naprednija, pa i estetski dopadljivija... Vjerovatno ćeš, tu i tamo, izgubiti pokojeg klijenta na ovaj način.

Ilija Studen
25. 09. 2007., 15:14
Slažem se. Ni ja ne želim da 0.x dugo ostane prisutan jer to uvek povlači jako mnogo cimanja sa upgradom (održavati dve različite grane je strašno naporan i dosadan posao). Plus, kao što si i spomenuo, može da ostavi lošiji mnogo utisak na potencijalnog kupca od v1.0...

Ova ideja o enkodovanoj, ograničenoj verziji mi se više i ne čini tako lošom. Plus je super jer klijenti koji hoće da testiraju aplikaciju mogu to lako da urade. Ništa ih ne košta...

Milos Vukotic
25. 09. 2007., 16:36
...koji hoće da testiraju aplikaciju...
Khm... Poslah ti mail jutros :)

Ilija Studen
25. 09. 2007., 16:41
Znam, znam! Samo ima nezgodan problem jer se lib koji čisti stringove pre unosa u bazu oslanja na ctype funkcije, a ta ekstenzija nije podešana na server. Admin je u Chicago tako da treba da prođe bolji deo našeg dana pre nego što on završi sa prvom jutarnjom :)

Kada to bude sređeno poslaću invite.

Sorry, stvarno nisam znao da imamo tu zavisnost (nikada u životu nisam koristio ctype funkcije, a izgleda su po defaultu prisutne na ogromnoj većini setupa tako da nisam ni obraćao pažnju).

I da - korišećni lib je HTML Purifier (http://htmlpurifier.org/).

kodi
25. 09. 2007., 17:17
pravo da ti kazem, nekako mi nema smisla da imas neke osiromasene verzije
ili idi full commercial, ili stavi sve besplatno pa naplacuj odrzavanje.

Mozda jeste radikalno, ali ces bar znati gde si.

teknoledge
25. 09. 2007., 17:57
Usput, interesuje me kako ti gledas na www.projectpier.org?


Hm, zar activecollab 0.X nije = projectpier.org, or vice versa?? Koje je tu bio prvi?

Ver 1.0 izgleda odlichno i vizuelno se totalno razlikuje od projectpier.org sto je dobro ;).

degojs
25. 09. 2007., 19:04
Super izgleda na ovom screenshotu :1043:

Ilija Studen
25. 09. 2007., 23:28
@Kodi:

Različite verzije ciljaju različite grupe. Zgodna stvar kod activeCollaba je što je sada sve modul tako da se verzije razlikuju samo po broju modula koje build skripta napakuje. Ne može biti jednostavnije, a pokrivaš više grupa...

@teknoledge:

PP je fork activeCollab 0.7.1. activeCollab 1.0 ne koristi 0.7.1 kao osnovu već skoro u potpunosti prepisan (nekih 80 - 90%). Ako si zainteresovan da probaš pošalji PP pa ćeš i iz prve ruke vidite u čemu se tačno 1.0 razlikuje od starijih verzija osim u izgledu :)

@degojs:

Hvala. Godža je kriv što ovo ovako lepo izgleda. Treba ga ustreliti, kažem ja... :D

Ilija Studen
25. 09. 2007., 23:34
Sys admin je namestio ctype tako da je otišlo još 15-tak pozivnica.

Hvala što se igrate sa sistemom. Ako zapazite ikakve problem (kao današnja ctype igrarija) obavezno prijavite.

Hvala! :)

teknoledge
25. 09. 2007., 23:56
@teknoledge:

PP je fork activeCollab 0.7.1. activeCollab 1.0 ne koristi 0.7.1 kao osnovu već skoro u potpunosti prepisan (nekih 80 - 90%). Ako si zainteresovan da probaš pošalji PP pa ćeš i iz prve ruke vidite u čemu se tačno 1.0 razlikuje od starijih verzija osim u izgledu :)


Da je fork to sam skapirao iz prve, ali nisam provalio ko je chiji dok nisam prochitao :D. Baci inv na matovic gmail. Definitivno interfejs izgleda extra, bolje nego basecamp ;)

ivanhoe
26. 09. 2007., 00:49
nije problem, ali mi bode oci: Na Edit project strani bi ocekivao da dugme koje snima izmene bude Save ili tako nesto, a ne Edit project.

Dejan Topalovic
26. 09. 2007., 00:50
Na prvi pogled mogu reci da je dizajn cool, a i user interface je na solidnom nivou.

Da ne hvalim puno, trenutno mi je lakse navesti samo stvari, koje bih dodao, a to su:
1. korisnicka dokumentacija, odnosno "Help"
2. Kod polja "Start on" i "Due on" pri unosu datumskih vrijednosti nije naveden format unosa, pa bi bilo pozeljno pored staviti npr. "DD.MM.YYYY." ili cak postaviti onaj calendar (kad kliknes na njega, da dobijes izbor datuma, ma znas vec na sta mislim :D ).

Imas li neku "admin demo" verziju, da vidim kako bi to sve radilo u "live" rezimu (dodavanje usera, projekata, zadataka i td.)?

Mislim da cu popricati sa shefom da kupimo jednu komercijalnu licencu. :D

Milos Vukotic
26. 09. 2007., 01:03
Isprobao... :1043: :1043:
Oduševljen sam, svaka čast Iliji, Godži i ekipi, odličan je! :1043:

kalkulus
02. 10. 2007., 12:45
ja zaboravih da prokomentarishem

mnogo je poboljshan interfejs u odnosu na prethodnu verziju. jedino shto sam se vrteo u krug pokushavajuci da nadjem gde se dodaju taskovi, dok nisam skontao da se to radi kroz checkliste.. ali to moze biti do mene :1054:

nisam se mnogo igrao, ali je utisak generalno skroz pozitivan :1043:

_korso_
02. 10. 2007., 14:17
Evo jedan fatal error: http://www.activecollab.com/try/public/index.php/starred

Fatal error: Call to a member function getBody() on a non-object in /u/sites/sloga/webroot/activecollab/application/modules/discussions/handlers/on_project_object_ready.php on line 26

Ivan
02. 10. 2007., 14:26
Nisam stigao da testiram (sa security strane) aC detaljnije ali sto se tice samo vizuelnog i interface dizajna imam samo pohvale.

Kada nadjem vremena videcemo kako se stvarno drzi ;)

merjadok
02. 10. 2007., 16:47
jedino shto sam se vrteo u krug pokushavajuci da nadjem gde se dodaju taskovi, dok nisam skontao da se to radi kroz checkliste.. ali to moze biti do mene :1054:

Same here :)
Inace, sve je za 10 (osim činjenice da neće biti besplatne verzije, ali to je nešto u šta se ne bih mešao).


Pozdrav,

Ilija Studen
02. 10. 2007., 17:51
Hvala svima što su se poigrali sa test verzijom. Ispravljena je gomila sitnih (i ne baš sitnih) bugova koji su nam promakli u razvoju.

@Dejan Topalović

Format je nebitan. Može da bude nešto kao 2007/10/11 ili 11.12.2007, ali i Tomorrow, +7 days, Next Monday... Sve što strtotime() (http://www.php.net/function.strtotime) ume da proguta, a može da proguta baš svašta.

Help baš sada kuckam (lenština, uzeo da piše dokumentaciju 3 dana pre lansiranja :D )

@kalkulus i merjadok - Videću da upeglamo malo checkliste. Ticketi su "najjači" taskovi jer podržavaju komentare, attachmente, email obaveštenja, imaju history itd.

@_korso_: Možeš li mi reći, ako se sećaš, šta si tačno radio kada je došlo do te greške. Pokrpio sam pa neće biti fatalka sledeći put, ali opet... Sistem ne bi smeo da dođe u to stanje nikako.

@Ivan: Samo udri :)

godza
02. 10. 2007., 18:18
Isprobao... :1043: :1043:
Oduševljen sam, svaka čast Iliji, Godži i ekipi, odličan je! :1043:

Hvala, hvala, pohvale primljene :) (pivo za tebe, bluesmanu sam josh duzan jedno kilo 2 ćevapa)

Ivan
02. 10. 2007., 19:16
@Ilija, do kada planiras da drzis test verziju online ?

Gargoyle
02. 10. 2007., 19:38
Ja sam malo pregledao sistem i jako mi se sviđa. GUI super izgleda, sto ja jako povezujem sa funkcionalnošću i upotrebljivošću. :)

Ilija Studen
02. 10. 2007., 19:42
@Ilija, do kada planiras da drzis test verziju online ?

U petak ovo čudo kreće da se prodaje tako da će demo biti online do četvrtka uveče najverovatnije.

Dejan Topalovic
02. 10. 2007., 23:11
@Ilija: Ne bi bilo lose, da demo ostane i dalje...
Hoce li Help biti na engleskom?

Ivan
02. 10. 2007., 23:29
Slazem se da mozda treba demo da ostane, cisto da potencijalni klijenti vide o cemu se radi. Btw, probacu da do isteka roka potrazim koju grescicu, mada ne sumnjam da je sve odradjeno profy ;)

@Ilija, probao sam sada malo da se igram i nasao sam igracku ;)

Ilija Studen
03. 10. 2007., 09:24
Demo će postojati, sam ne znam da li baš u ovakvom obliku. Normalno je da ljudi očekuju da mogu da probaju app pre nego što odluče da ga kupe. Ovo je samo za testiranje...

Help je na engleskom, naravno. Ne bi bilo nikakve svrhe da bude na bilo kom drugom jeziku.

@Ilija, probao sam sada malo da se igram i nasao sam igracku ;)

Woooah! Nisam ni znao da activeCollab podržava trepćuća korisnička imena :D

Popravljeno, hvala za info!

_korso_
03. 10. 2007., 15:42
@Ilija
Koliko se secam, isao sam na "Quick Add" pa na "new discussion" i tu je bila fatalka...

nixa
04. 10. 2007., 13:40
################################################## ######################
3. Old One-Click: activeCollab!

There was nothing in Fifth Grade that got me riled up more than 3rd
Generation Garbage Pail Kids. Nothing besides Open Source projects that
we offer as a one-click install who all of the sudden decide to start
charging ridiculous prices for their previously free software!

http://www.activecollab.com/blog/49/activecollab-1.0-plans-and-prices

Twenty years on, and still nothing's changed! Well, things have changed
a little it looks like, because if you follow that link activeCollab has
apparently gotten a little scared and crossed EVERYTHING out.. implying
they're about to back track on their change.

WELL IT'S TOO LATE FOR SORRY!!!

We've ALREADY dropped activeCollab as one of our one-clicks we offer.
Hopefully someday we'll be able to find some other open source software
solution that offers similar functionality...

mail od dreamhosta..

bluesman
04. 10. 2007., 14:01
Egzaktli, Ilija, mislim da si napravio bad move, odnosno da si pogresio što si poslušao onoga ko te je savetovao da uradiš tako, sada je "tike-tike-tačke nema više vraćke" i to je nešto što ćeš morati da preživiš. Ako si hteo da zaradiš pare, što je sasvim razumljivo svako bi želeo isto, postoje drugi načini da zaradiš puno para a ne "izdaš" kompletan community i sve ono što si pričao. U principu si zajebao sebe, a ovaj mail te čini da izgledaš kao "greedy bastard".

Ali kao što kažu, svaki marketing je dobar marketing, ko zna šta može dobro iz ovoga da ispadne... nadam se da ćeš doći do para koje si želeo, samo mislim da si izabrao najlošiju opciju. Ti bi bar trebao da znaš, ti sigurno razumeš community od nekog u odelu i trebao si da pretpostaviš kakva će biti reakcija.

Da si u nekom slučaju rastrojstva zatražio savet od mene, ja bih ti bez razmišljanja rekao da furaš sa osnovnom verzijom i da naplaćuješ simbolično addons, da ne daješ support osim onima koje se pretplate. A ove cene su užasne, baš bih voleo da vidim kakav je plan iza toga.

Sorry što ovako direktno i otvoreno pričam, ali na neki način i mene si zezn'o, pošto sam te podržao na nekim mestima očekivajuću da ćeš ostati dosledan ideju, međutim sada ispada da sam i ja previše tupio i da je bolje bilo da sam oćutao. Eto, i to mi je jedno iskustvo.

MrSteel
04. 10. 2007., 14:07
koje su bile cene pre ovih novih smanjenih?

dinke
04. 10. 2007., 14:13
Heh, videh i ja taj email od DH-a jutros, no nisam bio u toku sa detaljima, a i bilo mi truba da se javljam kad vec nisam stigao da nesto bolje doprinesem diskusiji.

Jednom prilikom je Sinisa Milojevic je na pitanje "da li ce MySQL ostati besplatan i Open Source" odgovorio da je bilo sta osim toga nezamislio, i da ne zna sta bi se desilo kada bi bilo drugacije. Nazalost, sada Sinisa ima zivi primer sta bi se desilo. :(

Ne znam sta te je nagnalo da promenis svoju Open Source strategiju, ali to je definitivno bio los potez. Mozda je bolje resenje bilo imati besplatnu verziju, pa makar to bila i samo neka "lite" verzija i full support za one koji su spremni da plate.

Ilija Studen
04. 10. 2007., 16:27
Oh, lepo :) Priča o slobodnom softveru, promeni licence i sličnom. Uglavnom nemam priliku da o tim temema diskutujem na srpskom.

Ono što se obično desi kada se open source projekat komercijalizuje je da ga zajednica forkuje i nastavi dalji razvoj ako projekat nešto vredi. Jednom data sloboda (GPL) ne umire kada glavni branch iz nekog razloga zastrani (bude napušten, komercijalizaovan ili krene u smeru koji ne odgovara izvesnim grupama korisnika) i to je lepota kod slobodnog softvera nasuprot freewareu sa kojim ga neki ljudi često poistovećuju.

U ovom trenutku se ne bih usudio da tvrdim da je odluka za komercijalizaciju projekta najbolje rešenje iako sam lično uveren da je dobra (treba da se poigrate sa novom verzijom da vidite koliki je skok u pitanju što se mogućnosti i upotrebljivosti tiče), ali se takođe ne bih usudio da tvrdim i da je najlošije moguće rešenje. Ono što je sigurno je da će cela stvar biti drugačija i da će vreme pokazati da li je opredeljenje za 100% komercijalan model dobro ili loše.

100% komercijalno ima sledeće prednosti:

- Tim ljudi radi i održava projekta. To im je posao i plaćeni su za to. To rezultuje u velikom skoku u kvalitetu proizvoda. Ko se poigrao sa novom verzijom activeCollaba zna o čemu pričam.
- Bolja podrška - dokumentacija, video materijal, tutorijali, diskusije + klasičan helpdesk gde znate da će vam se neko javiti u roku od jednog radnog dana jer ste platili za to
- Nema muljanja - what you see is what you get. Nema skrivenih cena, besplatnih gluposti koje baš i nisu besplatne kada bolje pogledaš itd. To je jabuka i ona košta toliko. Kraj priče.

No videćemo. Vreme će pokazati...

ivanhoe
04. 10. 2007., 16:55
ovaj link sto ga je DH poslao svima ti je velika sansa da "ispricas svoju verziju price", odnosno da probas da ipak prodas proizvod... sad ti je ovo landing page za potencijalne kupce, pa malo prpravi text da odradi bolju prodaju.. well, just my $0.02 :)

I mozda da izdas odgovor DH, u formi press saopstenja, cisto da probas da stvoris buzz oko ove price... uvek kad dovolno ljudi nekog napada, pojavi se ekipa koja ga brani, tako da od ovoga mozes da napravis finu diskusiju u blogosferi, sa sve linkovima i ostalim...

Dejan Topalovic
04. 10. 2007., 17:02
Jednom prilikom je Sinisa Milojevic je na pitanje "da li ce MySQL ostati besplatan i Open Source" odgovorio da je bilo sta osim toga nezamislio, i da ne zna sta bi se desilo kada bi bilo drugacije. Nazalost, sada Sinisa ima zivi primer sta bi se desilo. :( Navedi izvor informacije. ;)
Intervju sa Sinisom Milivojevicem, MySQL AB (http://www.outsourcing-it.com/2006/10/04/intervju-sinisa-milivojevic-mysql-ab/)

OnTopic: Sto se tice komercijalizacije aC, ja nemam nista protiv, jer sam davno odustao od utopijske ideje o besplatnom softwareu. Cekam jos par dana, da Ilija objavi Help i krene sa distribucijom aC, da mogu sjesti sa shefom i predstaviti mu aC, nakon cega ce on odluciti, da li cemo i koju verziju aC uzeti.

Bolje da neko dere papreno sa cijenama, nego da script kiddies rade posao za kikiriki i time obaraju cijenu rada.

boccio
04. 10. 2007., 19:28
Slazem se sa Ilijom - nije nikakav problem prelazak na commercial model. Ext JS je presao na komercijalni model... I nista mu se lose nije desilo. Ne bih da tupim previse - ali koga interesuje nek malo probunari okolo i vidi sta se to kod njih razlikovalo od aC modela prelaska. Naravno, pored cinjnice da su i dalje zadrzali free verziju, inace bi verovatno imali jako velike probleme.

Cena aC-a po meni uopste nije (pre)visoka. S obzirom da vidim da je vec bilo nekih real-time menjanja cena, mislim da aC tim nije stao cvrsto iza svog migracionog plana u komercijalu - inace to ne bi dozvolili. Ali, mislim da moze da se stvori jedan mnogo ozbiljniji problem od cena licenci... support i value-added services. Profil ljudi koji koriste free aplikacije i imaju taj "duh" communityja se uveliko razlikuje od onih koji placaju softver i support... Ukoliko se ne pazi na "value" koji dobijaju placanjem licence i supporta, planove, jasan SLA, i projektuje gomila drugih stvari mogu dosta da se zakomplikuju. Razliciti nivoi ulaganja u licence i support ce logicno ocekivati drugaciji tretman support tima, u smislu responsa, kvaliteta podrske i broja iteracija koje mogu da prave. Neretko ljudi postuju po 20 ticketa dnevno, i ako nije postavljen odgovarajuci SLA - imaju pravo na 20 odgovora dnevno.

A tu je vec mnogo teze ad-hoc promeniti pravila igre :)

zira
04. 10. 2007., 19:50
Ilija, kao sto znas, ja sam vec probao nov u verziju i zadovoljan sam :)
Nego, cisto da se pridruzim prethodnicima u ocjeni da mi se cini da si se vjerovatno presao sa odlukom da ne ponudis nista besplatno. Kad vec odrzavas 2 verzije, zasto ne i trecu koja ce biti besplatna, pa makar i jako siromasna, ali funkcionalna. Zadovoljio bi veci broj ljudi koji se sada bune i imao izvandredno marketinsko sredstvo u rukama. I imao bi ljude koji bi radili i objavljivali svoje dodatke aC-u sto je takodje izvanredno, pa makar to bila i osnovna verzija.

Ne znam kakvo je ranije stanje bilo sa prilozima samom kodu od strane drugih developera dok je kod bio otvoren, ako ih jeste bilo u vecoj mjeri i naletis na hard core developere moze se desiti ono sto se Mambu desilo prije par godina. Sto bi bila prava steta za aC i tebe samog.

A ako se u nedoumici, jednostavno se upitaj da li bi aC danas bio toliko popularan da si prije godinu i po dana izasao sa danasnjim aC 1.0 i danasnjim cijenama. Mozda se varam, ali mislim da ne bi ni blizu.

dinke
04. 10. 2007., 20:24
Navedi izvor informacije. ;)
Intervju sa Sinisom Milivojevicem, MySQL AB (http://www.outsourcing-it.com/2006/10/04/intervju-sinisa-milivojevic-mysql-ab/)
hehe, hvala, ja sam intervju inace citao na es-u, ali znam da si ga ti pravio :)

Dakle, deo koji sam ja parafrazirao:


DT:
Kad bi MySQL prestao da bude OpenSource projekat i da se potpuno komercijalizuje (recimo iznos do $3000 za licencu), kako bi se to reflektovalo na budućnost MySQL-a? Tada bi dobijao više novca i mogao bi zaposliti više developera, pa bi i razvoj napredovao. Sa druge strane, OpenSource zajednica bi osudila taj postupak, a moguću reakciju ne može niko ni da zamisli. Da li je to uopšte moguće ili je to samo neostvariva i nezamisliva pretpostavka?

SM:
Ne. To nije moguće, to je neostvariva i nezamisliva pretpostavka. To bi imalo katastrofalne posledice po MySQL.

Šta bi se desilo ??
Svi oni koji džabe koriste MySQL bi prešli na nešto drugo.

Svi oni produkti za MySQL, koji se sada nude besplatno, i koji toliko znači i našim korisnicima i našim klijentima bi prestali da podržavaju MySQL. To bi nam otelo jako puno klijenata.

Možete li vi zamisliti MySQL bez PHP-a, Perl-a i sl ?? Bez MyPHPAdmin-a, MOODSS-a itd ???

Svi kursevi, forumi, news grupe, mailing liste, sve bi to nestalo.

Kada toga nema, i broj klijenata bi se drastično smanjio.

Čak smo i MySQL Cluster izdali sa GPL licencom iz tog razloga.

Mi smo Open Source iz sebičnih razloga !!!
Izvor: http://www.outsourcing-it.com/2006/10/04/intervju-sinisa-milivojevic-mysql-ab/

Ilija Studen
04. 10. 2007., 20:41
Zašto nema free verzije:

1. Što manje stvari u ovom trenutku moramo da podržavamo i održavamo to bolje. Vreme i resursi su nam ograničeni, a želimo da pružimo što bolju uslugu onima koji kupe activeCollab. To je ekipa koja nas trenutno zanima i gde nam je fokus - da oni budu zadovoljni...
2. Novi activeCollab je još uvek mlad i sa ograničenim brojem featurea. Teško je rastegnuti ih na više paketa, a da sami paketi imaju smisla i da ih korisnici prihvate.

Poenta je sledeća - besplatna verzija je SADA prevelik zalogaj. U budućnosti kada budem imali više resursa i više featurea da razvučemo na više smislenih paketa videćemo da podržimo i besplatnu verziju... Tako je ExpressionEngine uradio - posle neke tri godine rada na EE kada je cela stvar postala zrela, a oni čvrsto na zemlji, sa jakom bazom korisnika i zamašnom količinom novca u banci uzeli su i predstavili Core verziju (ograničen broj featurea, for individual and non-profit use). Kada im se učinilo da mogu da je izguraju ponudili su je korisnicima.

Ne obećavam da će biti besplatne activeCollab verzije u budućnosti, samo navodim jednu od opcija o kojima trenutno razmišljamo i razloge zašto smo napustili besplatnu verziju, čak i po cenu da nas razapnu u komentarima na netu.

Edit: Nemoguće je porediti MySQL i activeCollab. Druge su priče u igri, drugi ciljevi...

bluesman
05. 10. 2007., 22:09
Ja i dalje mislim da slušaš pogrešne ljude, a ako si ti sve to sam smislio... onda ništa :)

A ovo:
100% komercijalno ima sledeće prednosti:

- Tim ljudi radi i održava projekta. To im je posao i plaćeni su za to. To rezultuje u velikom skoku u kvalitetu proizvoda. Ko se poigrao sa novom verzijom activeCollaba zna o čemu pričam.
- Bolja podrška - dokumentacija, video materijal, tutorijali, diskusije + klasičan helpdesk gde znate da će vam se neko javiti u roku od jednog radnog dana jer ste platili za to
- Nema muljanja - what you see is what you get. Nema skrivenih cena, besplatnih gluposti koje baš i nisu besplatne kada bolje pogledaš itd. To je jabuka i ona košta toliko.


je baš totalno bez veze i ne govori drugima ništa značajno, više zvuči kao alibi samom sebi. Ako si hteo "bolju podršku", "dokumentaciju"... onda si mogao da kažeš "besplatna verzija je besplatna a ako neko hoće bolju podršku i dokumentaciju treba da plati XXX ojroa... čega god". To je totalno legitimno i fer, ne verujem da bi se našao i jedan lik koji bi se požalio na to. Nema muljanja, nema skrivenih cena, besplatnih gluposti koje baš i nisu besplatne? hahaha... daj ne zezaj, i ti si onda odlučio da to popraviš na ovaj način? Meni sada ovo liči da ti prilično potcenjuješ inteligenciju ljudi. Ako ćemo iskreno, čak i prema tvojim postovima vidim da si se prilično promenio, postao si prilično arogantan, možda to ima veze sa ovim što očigledno podcenjuješ tuđu inteligenciju, ne znam.

Hajde ovako da postavimo priču. Uzme neko i postavi open source projekat kao "muka mi je od ovih što deru" i napravi buzz. Krene priča, ljudi zagrizu, nekim postane stalo i počinju da javljaju bugove, patcheve, security leaks (ilija, priznao to ili ne, ovu verziju nisam video, ali ono što si pustio inicijalno je bilo jako loše i o tome smo diskutovali još onomad)... i tako autor popravi sve, napravi nešto upotrebljivo (za ovo, kažem, moram da verujem na reč onima koji su videli tu novu verziju - ja nisam)... i onda kaže: "ok, ljudi, hvala lepo, bili ste sjajni, mnogo vas volim, ali od danas ću da naplaćujem licence".

Da sam koji slučajem bio korisnik AC, sigurno ne bih imao ništa lepo da kažem.

Da si od početka naplaćivao 5$... 2$... to bi bila druga priča... cena je porasla ljudi, sada je toliko. A ovako si krenuo od "sve je to naše" do "sve će to narod pozlatiti". Ali da si od početka krenuo da naplaćuješ, teško da bi imao toliko feedback i altruistički nastojenih pomoćnika, ne verujem da bi se trudili da bi ti na kraju napravio nešto što se prodaje. To je ono što sam prethodno pomenuo da mi se čini da je ovo potpuna izdaja celog community koji se napravio oko OPEN SOURCE projekta koji treba da bude konkurencija velikom zlom vuku kao što je BaseCamp. Napravio si po meni loš izbor, ne verujem da će te floskule da izvuku stvar.

A kada su napravio grešku, onda si se dodatno zakucao kada su smanjio cene koje su stare par dana. Iz greške u grešku.

^ To je moje mišljenje, a ti radi sa njim šta god želiš :)

McKracken
05. 10. 2007., 23:42
Blues, zahvaljujem sto si me spasao od nepotrebnog kucanja jer bih rekao vise-manje isto:

Pored toga, ima jos par katastrofalnih pretpostavki koje ovo mogu da vrlo brzo sahrane:

besplatna verzija je SADA prevelik zalogaj. U budućnosti kada budem imali više resursa i više featurea da razvučemo na više smislenih paketa videćemo da podržimo i besplatnu verziju...

Ovo sa pretpostavkom da ce BITI vise resursa, para i ostalog. Ulazite u zonu rizika, za pocetak ste uspeli da ucinite da se oni koji su vam bili JEDINA komparataivna prednost postanu protivnici.

Iskreno receno, nadam se da gresim ali mislim da treba da ocekujete znacajno drugacije rezultate :)

boccio
06. 10. 2007., 00:19
Iskreno receno, nadam se da gresim ali mislim da treba da ocekujete znacajno drugacije rezultate :)
To sigurno.

Ali ne zbog samog prelaska na komercijalni model, vec zbog nacina na koji je to uradjeno. Web aplikacije su prelazile, prelaze i prelazice na komercijalni model, samo sto je to jaako pipava igra vrucim krompirima u koju ja, iskreno, ne bih smeo da ulazim... A plasim se da je u ovom slucaju odradjena dosta...povrsno.

Koliko sam ja ispratio, aC je do sad furao sustainability model koji je bio okrenut community-ju: troskovi odrzavanja i razvoja proizvoda su bili nadoknadjeni (da tako kazem) gradjenjem baze korisnika i "partnera" koji su saradjivali na razvoju i odrzavanju, cak i fork-ovali zarad zajednickog interesa u poboljsanju i produzavanju zivotnog ciklusa proizvoda.

Sada je sustainability model otisao u pravcu komercijalnog modela, gde vise ne postoji zajednicki interes, vec cisti, proracunati interes ljudi koji placaju licence ne samo za kvalitatan softver (jer takvih itekako ima besplatnih), vec za garantovanu podrsku, odrzavanje i value-added servise. A to me vraca na prvu recenicu - mislim da je to dosta povrsno odradjeno...


Da sam koji slučajem bio korisnik AC, sigurno ne bih imao ništa lepo da kažem.

Zasto?

Ja da kojim slucajem koristim aktivno aC i da smatram da je to dobar komad softvera ne bih imao nikakvih problema da platim licencu. Bez obzira sto je do sad bio free, i sto je communiry svojim zalaganjem doprinosio razvoju istog - testiranjem, doprinosom razvoju i savetima. Zauzvrat su dobijali 0.6, 0.7, 0.8, ili kako je vec islo. Hocu kvalitetan, upotrebljiv softver i nemam problem da ga platim.

Ali - problem nastaje u sledecem koraku. Ja sad placam licencu i pored upotrebljivog softvera zelim nesto mnogo bitnije. Vise se ne igramo bratskog community-ja, sad hocu bogatu dokumentaciju, zagarantovan SLA, training, consulting, brzo resavanje problema... A ako tu aC ne odigra igru, postace cupavo - u to sam siguran. Jer dobar support je mnogo vise od instaliranja HelpDesk softvera...

p.s. mislim da je bila velika greska "ubiti" free verziju u ovakvim okolnostima...

boccio
06. 10. 2007., 00:29
Zašto nema free verzije:

1. Što manje stvari u ovom trenutku moramo da podržavamo i održavamo to bolje. Vreme i resursi su nam ograničeni, a želimo da pružimo što bolju uslugu onima koji kupe activeCollab.
Ispravi me ako gresim, ali nije li poenta free verzije upravo u tome da je ne podrzavas. A s obzirom da je po pravilu u pitanju isti branch aplikacije kao i paid verzija, jer su razlike uglavnom u modelu licenciranja i podrske - nema cak ni odrzavanja te verzije... Ne znam, mozda gresim...

kodi
06. 10. 2007., 11:18
I?

Kakve su reakcije?

ylodi
06. 10. 2007., 12:26
Složio bih se s Bluesmanom i ekipom, mislim da je napravljen pogrešan potez.

Komercijalizacija na ovaj način će možda, na kraće razdoblje, biti isplatljivija, ali gubi se na duže pruge. Jasno mi je da Ilija želi što prije monetizirati svoj izniman trud. Jebiga nismo mi na trulom zapadu gdje bi bez problema za ovakav projekt našao anđeoskog investitora s čijim bi sredstvima mogao ostvariti ono što namjerava i što si je zacrtao. Ali možda je trebao pronaći način da nastavi onako kako je počeo. Ovdje u threadu se dosta spominje besplatno ili nebesplatno, ali bit je u open sourceu, a to je...

Open source is a development method for software that harnesses the power of distributed peer review and transparency of process. The promise of open source is better quality, higher reliability, more flexibility, lower cost, and an end to predatory vendor lock-in.

boccio je spomenuo ExtJS, on ima komercijalni model, ali je i dalje open source, samo što oni koji plaćaju malo prije od ostalih imaju uvid u razvojnu verziju. Ako pogledamo cijene onda vidimo da su one pristojne, ali na njihovom forumu nisam primjetio da se netko žali na njih.

Da li će ljudi kupovati nešto što mogu dobiti i koristiti besplatno? Hoće, jer žele da se Ext i dalje razvija i jer znaju da Jack i ekipa zaslužuju da ih se nagradi za tako izvrsni library. Bez obzira na Jackove kvalitete, Ext ne bi bio tako dobar bez svojeg trenutnog razvojnog modela. A na taj način Jack je napravio još jedan dobar potez, odabrao je svoje klijente. Da li bi vi radije imali klijente koji žele platiti za vaš produkt ili one koji će ga platiti jer im nije ostavljen drugi izbor?

srdjan
06. 10. 2007., 12:36
Daj sjasite sa coveka malo :)

Ako mu kupe licencu samo oni sa bloga/foruma koji su rekli da ce uzeti, imace dovoljno novaca da zaposli sekretaricu da 8h dnevno radi support i odgovara na pitanja po forumu, pise dokumentaciju itd.

Pritom $199 nije uopste velik novac (140 EUR) ... narocito za nekog u inostranstvu ko koristi project management software za (manje) komercijalne projekte.

Jeste bila navlakusa, ali... dajte vase software i hosting pakete i reklame na posecenim sajtovima besplatno pa pravite odan community. Od neceg mora da se zivi :)

Ko hoce community varijantu, eno mu MySQL Eventum :)

ylodi
06. 10. 2007., 13:17
Zar se i dalje mora ponavljati besplatno!=open_source? :-(

Možda se varam, ali meni se čini da Ilija nije namjerno išao na navlakušu, tj. to mu nije bila osnovna strategija. Uspjeh njegovog projekta nagnao ga je da donosi odluke u hodu.

A takvima koji kažu da će nešto kupiti ja vjerujem tek onda kad sjedne lova na račun. :-)

Da se razumijemo, meni bi bilo drago da se na slijedeći Web.Start Ilija doveze u nekom bijesnom autu i da ga možemo pokazati kao primjer uspješnog web poduzetnika koji mlati silnu lovu. Draže mi bi bilo da kao takav postane uzor klincima, a ne da smatraju da jedino kriminalom možeš nešto postići na ovom brdovitom Balkanu.

dinke
06. 10. 2007., 14:15
Daj sjasite sa coveka malo :)
Nesto nisam video da u naslovu teme pise da je dozvoljeno slati samo hvalospeve i nista drugo? Mozda da neko edituje naslov i pobrise poruke kritike, stvarno nema smisla.

Ilija Studen
06. 10. 2007., 14:50
Ma opušteno, kritike vrede 100x više nego pohvale.

Kada uhvatim nešto slobodnog vremena poslaću malo opširniji odgovor.

Hvala

boccio
06. 10. 2007., 14:51
Jedan ozbiljan reality check...

Da li će ljudi kupovati nešto što mogu dobiti i koristiti besplatno? Hoće, jer žele da se Ext i dalje razvija i jer znaju da Jack i ekipa zaslužuju da ih se nagradi za tako izvrsni library.
Apsolutno ne. Ext ce kupovati developeri/kompanije kojima treba ozbiljan support i odgovarajuci licensing terms. Kakva nagrada, kakve zasluge, kakve emocije?


Da li bi vi radije imali klijente koji žele platiti za vaš produkt ili one koji će ga platiti jer im nije ostavljen drugi izbor?

Ne znam da iko kupuje neku aplikaciju jer mu nije ostavljen drugi izbor? Tako nesto prvi put cujem.


Ako mu kupe licencu samo oni sa bloga/foruma koji su rekli da ce uzeti, imace dovoljno novaca da zaposli sekretaricu da 8h dnevno radi support i odgovara na pitanja po forumu, pise dokumentaciju itd.

Ja ne znam kako da te shvatim ozbiljno posle ovakve krajnje pausalne izjave? I to nakon svega sto se (bar ja) upljuvah da objasnim da upravo tako ne moze da se razmislja... I to ne pricam o Iliji, on je covek svoj put odabrao, nego jednostavno diskutujem na forumu...

srdjan
06. 10. 2007., 14:57
Nisam advokat I.S. niti koristim njegov program (naprotiv, koristim konkurentni) tako da nemam nikakav interes u onom sto sam napisao, osim da "profesionalnom odboru za docek" (tm) porucim da pusti coveka da radi svoj posao. Poruke kritike treba da sluze da projekat ucine boljim u narednoj verziji, a ne da budu samo kukumavke kako je "zajednica nasamarena".

Normalnu visegodisnju evoluciju projekta od garaze do biznisa predstavljate kao da je neko nekom oteo igracku, a svima su puna usta startupa, e-startova, web buzzova itd. Ne znam kakve ste vi mega IT korporacije i zajednice stvorili svojim radom, ali za projekat iz Srbije koji je presao ovaj put mozete samo kapu da skinete.

srdjan
06. 10. 2007., 15:00
Ja ne znam kako da te shvatim ozbiljno posle ovakve krajnje pausalne izjave? I to nakon svega sto se (bar ja) upljuvah da objasnim da upravo tako ne moze da se razmislja...

Nisam mislio bukvalno na sekretaricu, vec na osobu koja bi u ovakvoj startup firmi imala i support (helpdesk) korisnicima kao opis posla.

boccio
06. 10. 2007., 16:01
Prijatelju - ja sam tebe razumeo, ali ti mene nisi :)

Hajde da uprostim, u firmi/ekipi/whatever koja se ozbiljno bavi komercijalnim razvojem softvera ima najmanje programera i dizajnera, a najveci deo u platnom spisku cine osobe koje rade customer care, tech. support, pre-sales, QA/testing i slicno...

Morate imati interni QA/testing, nema vise community-ja koji ce vam za dzabe testirati beta i RC verzije softvera :) A tek se onda polako moze stvarati neki malo siri pool ljudi i developera koji se ukljucuje u testiranja i razvoj - i za to dobija free licence, free upgrades, early access na nove verzije, bolje uslove komunikacije sa dev. timom i slicne benefits... Ja sam do zla boga zavideo Iliji koliko korisnog inputa dobija od svog communityja, dok meni samo kukaju, zahtevaju, traze, vriste... E, sad - welcome to the jungle :)

Valjda se sad razumemo...


//edit: samo jedan detalj... ko od vas ima vBulletin licencu, i imao je prilike da radi sa njihovim support-om, znace o cemu pricam.
http://www.vbulletin.com

Average response time
(last 30 support issues)
1 hr : 03 min

Sad dajte malo masti na volju... koliko oni imaju prodatih licenci, koliko teoretski moze biti ticketa dnevno, pa malo proste matematike... koliko ljudi tu radi? OK, znam, to je vBulletin... ali jasno je valjda principijelno sta hocu da kazem.

McKracken
06. 10. 2007., 17:35
Normalnu visegodisnju evoluciju projekta od garaze do biznisa predstavljate kao da je neko nekom oteo igracku, a svima su puna usta startupa,

Samo sto ovde nije bila u pitanju normalna akcija koja pocinje u garazi vec hipi pokret koji se pretvorio preko noci u industriju duvana.

Moja zamerka je sto je trapavo izveden zaokret koji je mogao biti mnogo suptilniji i omogucio firmi koja se formirala iza projekta da se lakse i brze odrzi. Takodje, jednostavno mi se cini da ekipa koja je iza projekta pomalo previse samouverena kad je u pitanju pozicija na trzistu i da nisu svesni koliko lako moze da se ljosne :)

Ili, da jos jednom pokusam da pojasnim: Cak i najgadniji poslovni covek, bez trunke morala, ne bi dozvolio od hreoja postane izdajnik preko noci a da u medjuvremenu nije kapitalizovao prethodnu poziciju. To je sve samo ne pametan POSLOVNI potez iz koga izbija neiskustvo (hint: resursi koje imate kao free model su veci nego sto imate sada ili u bliskoj buducnosti i jos se ne odrazavaju na bottom-line -> Payroll == Hell on Earth)


Ako mu kupe licencu samo oni sa bloga/foruma koji su rekli da ce uzeti, imace dovoljno novaca da zaposli sekretaricu da 8h dnevno radi support i odgovara na pitanja po forumu, pise dokumentaciju itd.

Ovo bi bilo steta komentarisati :)
Posalji mi broj te low consumption super-sekretarice i domah je zaposljavam.

ivanhoe
06. 10. 2007., 17:46
no dobro, svako iskustvo kosta, nemojte sad svi drvljem i kamenjem na Iliju, on se bar trudi nesto da uradi... a uvek je lako biti pametan nakon sto se nesto desi, treba biti pametan pre, a to moze jedino sa iskustvom..

McKracken
06. 10. 2007., 17:58
Nisam imao nameru da bilo koga "drvljem i kamenjem', ali Ilija vise nema "Amulet of Open Source" koji ga stiti od realnosti ;)

srdjan
06. 10. 2007., 18:02
Posalji mi broj te low consumption super-sekretarice i domah je zaposljavam.

Dao bih ti svoj broj, ali na zalost, posle 7h programiranja i 1h dokumentovanja, imam jos 3h sekretarskih poslova pa necu stici. :1023:

bluesman
06. 10. 2007., 21:14
Vidim da neki nisu razumeli šta sam hteo da kažem. Ne radi se ovde o tome kolika je cena, već o ceni uopšte. Da je od početka proizvod koštao neke pare, čisto sumnjam da bi se javilo puno entuzijasta da pomognu i da bi bili toliko srećni da oteraju basecamp "tamo gde mu je mesto". Pričali ste o etici, po meni je i ovo nešto o čemu može da se raspravlja na tu temu.

Druga stvar je oko "uspeha". Niko to ne poriče, ali isto tako ne može da se poništi to što su svi odavde redom pomogli Iliji da proširi buzz. Čim se digne frka, beba je rođena... Zašto recimo ne uradimo isto za ovaj Vivvo (ili kako već beše ime) ako ćemo iskreno, ja mislim da je to daleko bolji i zreliji projekat od ovoga. A zna se i zašto nismo. Zato što je boccio od početka krenuo sa nekom cenom i niko od vas nije osetio potrebu da "pomaže nekom drugom da uzima pare". Da li se vidi sada jasnije razlika između ta dva projekta?

Ovo je još jedan od razloga zašto ja mislim da je taj opensource jedna velika prevara i foliranje. To je samo najjefitniji način da nađeš ljude koji će da testiraju umesto tebe i da ti pomognu da napraviš bolji projekat. Ja više verujem u freeware: evo vam ljudi ovo, ništa ne garantujem, ne dajem podršku osim po ceni XXX po satu. Fer i korektno.

Ono mi nekako dođe kao neko iznajmi stan, pa ga sredi, a onda mu gazda digne kiriju jer je sada stan bolji nego što je bio pre nego što ga je sredio.

Moja najveća zamerka Iliji je što se zaneo i poslušao pogrešne savete, ništa više ni manje od toga, sve je to u principu samo njegova stvar.

Srđane, ok je da "braniš ortaka", ali veruj mi da nema potrebe da ga braniš, niko ga i ne napada. Ovo je forum, svako kaže svoje mišljenje, nema potrebe da citiraš svakoga ko je ostavio post i pobijaš "napade". Rekao si šta si hteo, kao i svi ostali, i to bi trebalo da bude sve što se računa u granicu dobrog ukusa, sve preko toga postaje preterivanje.

jablan
07. 10. 2007., 11:13
Ono mi nekako dođe kao neko iznajmi stan, pa ga sredi, a onda mu gazda digne kiriju jer je sada stan bolji nego što je bio pre nego što ga je sredio.
Poređenje nije na mestu, jer je stara verzija aC-a još uvek opensource i svako može da nastavi tamo gde je Ilija stao (koliko sam ukapirao, već postoji aktivan fork). To je lepota softvera, začas od jednog napraviš dva, dok sa stanovima ne ide tako lako... ;)

Probajte da Ilijinu odluku posmatrate ne kao "odlučio je da naplaćuje aC", već "prestao je da razvija otvoreni aC". Stari i novi aC su defakto dva različita proizvoda. U tom smislu, jedino što u celom slučaju može biti pod sumnjom etike je zadržavanje istog imena za taj različiti softver. Po mom ubeđenju, svaka dramatična promena licence bi morala biti praćena promenom imena.

Ilija Studen
08. 10. 2007., 23:13
Kakve su reakcije?

1. Ljudima se app sviđa i kupuju ga. Iako još uvek ništa nismo objavili na blogu i nismo pustili newsletter (par hiljada ispravnih, targetovanih adresa) jako sam zadovoljan brojem prodatih licenci. Pomalo me i straši da pošaljem newsletter dok ne izbacimo novi fix release (vidi 3.) tako da ćemo verovatno sačekati malo. Korisnici će dobiti stabilniji sistem, a nama će biti lakšsa podrška.

2. Jako mnogo je ekipe koja se prebacuje sa activeCollab 0.7.1 što potvrđuje pretpostavku da ljudima nije problem da nešto plate ako u tome vide vrednost i ako je cena prava. activeCollab 1.0 pruža znatno više i to je ono što im je bitno.

3. Support prži strašno mnogo vremena, posebno što je cela stvar mlada (oko 90% koda je novo) i sistem nije preležao neke dečije bolesti. No, polako se stvari peglaju. Do kraja nedelje bismo trebali da imamo activeCollab 1.0.2. Ne dodajemo nove feature već peglamo bugove tako da upgrade nije zahtevan, više idemo zbog nove ekipe kako ne bismo morali mesec dana da podržavamo isti set problema. Rešiš i mirna Bačka.

4. Pravila igre i očekivanja su drugačija, no, toga smo bili svesni i pre nego što smo se upustili u celu priču. Zato activeCollab 1.0 nije ni zamišljen kao bedroom projekat. Sad kada vidim da ovo ima prođu valja ulagati više, granat' biznis i slično :)

Odoh sad da spavam. Sutra opet maraton (ja se zezam da nam je radno vreme od devet do devet, ali više mi nije smešno :D ).