PDA

Pogčedajte punu verziju : da li floatujete ili pozicionirate (static/relative)


darche
22. 10. 2007., 16:43
Veliki pozdrav..svima, dugo me nije bilo u ovim krajevima...

Upravo radim neki mali sajat pa me cisto interesuje koju tehniku koristite.

U slucaju da radite sajat sa 2 ili vise kolona u sadrzaju (content-u) dali floatujete iste ili ih pozicionisete (position: absolute / relative)...

Trenutno citam neku knjigu gde se preporucuje posicionisanje umesto floatovanja, sa razlogom da float nije namenjen za te stvari (postavljanje kolona), a sam sam iskljucivo uvek koristijo float tehniku!

...pa da vidimo

Pozdrav - blagodarim!

Eniac
22. 10. 2007., 22:46
spremaju se ljudi za seminar. ajde ja da ti kazem, mada ja nisam profi kao ostali cisto da ne bude da te izneverila zajednica. Ja koristim float, tako sam naucio, i tako sam krao... Verovatno nije najbolje resenje, ali dok se ne naucim drugacije koristicu.

darche
22. 10. 2007., 23:14
spremaju se ljudi za seminar. ajde ja da ti kazem, mada ja nisam profi kao ostali cisto da ne bude da te izneverila zajednica. Ja koristim float, tako sam naucio, i tako sam krao... Verovatno nije najbolje resenje, ali dok se ne naucim drugacije koristicu.

Eniac - napokon neko :) dugo nisam zalazio na devpro a kamoli na dz (tamo nisam ni hteo da postujem)...

I ja sam neprestano koristijo float ali kroz citanje par knjiga, zadnji primer Transcending CSS - izmedju ostalog, genijalna knjiga i genijalan pisac, dizajner - primetio sam da ljudi koji se bave standardima, sve vise kritikuju koriscenje floata za posicionisanje objekata.

Elem, trenutno pokusavam da sastavim naj jednostavniji layout sa
#content { position:absolute; }

...i "clearovanjem" istih elemenata pomocu "Inman Position Clearing" -a ali neuspeva bas, tako da sam hteo malo da se raspitam kako drugi (nasi ljudi) to rade!

poz i hvala na odgovoru "eniac"

Eniac
23. 10. 2007., 00:27
nema problema, stici ce i ostali odgovori strpi se malo nisu svi dokoni kao ja. inace moj predlog ti je da prosvrljas i po css galerijama da vidis kako to drugi rade, tako se najbolje uci. cssplay.co.uk recimo tamo imas dosta layouta pa ce ti verovatno pomoci.

ivanhoe
23. 10. 2007., 06:20
ja koristim float, iz prostog razloga sto je tako lakse, sa absolute pozicioniranjem imas problem da rasiris kontejner kako treba po visini, pa onda ne mozes footer lepo da stavis na dno, itd... ili mozda ja naprosto ne znam za fore kako se to radi, ali u svakom slucaju izbegavam...

darche
24. 10. 2007., 10:20
ja koristim float, iz prostog razloga sto je tako lakse, sa absolute pozicioniranjem imas problem da rasiris kontejner kako treba po visini, pa onda ne mozes footer lepo da stavis na dno, itd... ili mozda ja naprosto ne znam za fore kako se to radi, ali u svakom slucaju izbegavam...

Veoma delikatno pitanje, pobeze u pocetnicku sekciju - mada bi se svi "pro" CSSeri trebali pitati, shta je u stvari korektno.

Zar nije bilo tako i sa tabelama - beshe lakshe, pa svi krenushe istim putem?

Jedini cilj posta je bio, da pokrene diskusiju ko se kojom tehnikom bavi i na primer uputi na "fore" kako se "clearuje" "absolute" postavljeni objekat...

--> vise o tome na --> ShaunInman (http://www.shauninman.com/archive/2006/05/22/clearance_position_inline_absolute)

--> jos jednom, veliki poz i nezamerite...

Svima koji su odgovarali -> hvala, hvala, hvala!

bluesman
24. 10. 2007., 12:45
To što predlažeš kao rešenje nije rešenje nego budževina, "fore" nikada nisu rešenje već muljanje. Oslanjati se na javascript da sređuje layout je vrlo labava rabota.

Ja nikada nisam protiv "fora", sve što završava pos'o - super je, ali po tvojim postovima bih rekao da si neki "kod čistunac" koji bi po defaultu trebao da se gadi tih fora a ne da ih glorifikuje.

darche
24. 10. 2007., 15:27
Nisam "kod chistunac", tu i lezhi problem, zhelim malo da sredim svoj pristup poslu - bluesman'e - tako da me je chisto interesovalo mishljenje o toj temi - o kojoj je dosta materijala na nemachkom, engleskom - ali premalo na srpskom.

Zanima me kako ko radi, shto se nashih ljudi tiche, i da chujem druga mishljenja.

Ovo shto si ti napisao: svaka chast, to je mishljenje, takve odgovore i ochekujem - hvala na tvom odgovoru, nadam se da ce ih biti josh.

:1050: morao sam da postavim malo provokantniji post, da bih prouzrokovao reakciju drugih korisnika - kao shto sam rekao...nezamerite na tome, ali ipak funkcionise!

Poz. "cistunac"


To što predlažeš kao rešenje nije rešenje nego budževina, "fore" nikada nisu rešenje već muljanje. Oslanjati se na javascript da sređuje layout je vrlo labava rabota.

Ja nikada nisam protiv "fora", sve što završava pos'o - super je, ali po tvojim postovima bih rekao da si neki "kod čistunac" koji bi po defaultu trebao da se gadi tih fora a ne da ih glorifikuje.


..istina, i za mene je ovo budzevina: pokusao, poljubio i ostavio!

LiquidBrain
24. 10. 2007., 15:41
Meni se iskreno ne svidjaju uopste te fore i ta muljanja... mislim ako nesto pishe da treba da se uradi tako, i ako je to po standardu onda bi i trebalo da se koristi...

E sada jedino osudjujem u ovom slucaju proizvodjace browsera koji nisu implementirali podrsku po standardima... i zbog toga programeri moraju da se maltretiraju oko tih gluposti, pronalazenja workarounda... ipak mi ne treba da se bavimo "muljanjem", vec programiranjem...

Mozda su oni ljudi koji strpljivo cekaju da se sve to standardizuje i u pravu... a do tada koriste vec dobro podrzane tehnologije...
Jer ipak kada pogledas da li koristio tabele ili css za layout, posetiocu sajta nije bitno ako to izgleda isto... A sa druge strane pravljenje layouta uz pomoc tabela je mnogo jednostavnije i standardno i nema muljanja i izmishljanja i josh ne moras da brines da ces sa pojavom nove verzije browsera morati da menjash kod.. jer ce u svakom slucaju tu tabelu opet prikazivati isto...

Nadam se da razumete shta hocu da kazem... Jednostavno mi izgleda kao dobra ideja sacekati kompletnu implementaciju neke tehnologije, pa tek onda je koristiti... manje glavobolja...

bluesman
24. 10. 2007., 15:49
Ja te potpuno razumem i 100% se slazem sa tobom, ako nesto zavrsava pos'o - meni je super i iskreno mi puca stikla da li ce neki nerd da mi pogleda u kod i kaze da nije lep :) Jednog dana kada se budem prijavio na "the most beautyfull code contest" mozda cu da brinem i o tome, za sada mi je jedina briga kako se ja snalazim u tom kodu i koliko je taj kod kompatibilan sa vecinom browsera.

japan
24. 10. 2007., 16:07
ot: glede urednosti koda
slažem se, najbitnije je da je posao završen i da to korektno radi u svim browserima, ali
nije loše povesti malo računa i o stilu samog kodiranja. tu i tamo će se desiti da i neko drugi treba da se pozabavi tvojim kodom, da ne pričamo o tome da ti (ne)uredan kod može presuditi kad su u pitanju potencijalni poslovi.

nisam ni ja neki čistunac, i daleko od toga da mi je kod uvek školski, ali tu i tamo naiđem na kod od koga mi se diže kosa na glavi. ne kažem da mora da bude savršeno, ali sam npr. imao kolegu kome je kod izgledao kao mreža onog pauka na acidu, i da sam imao ikakve nadležnosti, ja bih ga najozbiljnije naterao da jedno 3 meseca piše samo u pythonu i da vežba indent.

darche
24. 10. 2007., 16:32
Hvala svima na odgovorima..

@all : sto se tiche uglednosti koda, prvih par stranica nisam pazio, to mi se o glavu razbilo, sad pokusavam da sacuvam sve kako treba

inace na ovu temu me, kao vec receno bacio jedan clanak iz fenomenalne knjige Transcending CSS i to sto se sve vise interesujem za Web Standarde - interesantna stvar!

bluesman
24. 10. 2007., 16:34
Slazem se, vrlo je vazno... meni je kod uredan u template, ali kada se generise nije bas mnogo lep :)

I ako nisam pogresno shvatio, ne pricamo o ident nego u cuvenom table vs div, a konkretno float vs relative / fixed

darche
24. 10. 2007., 16:43
U pravu si bluesman'e, malo sam ga ja tu zajeb..

radi se o

float vs absolute / relative / fixed

..table inace ne koristim vise nigde! ne zbog afirmiteta protiv istih, nego sto nemam potrebu za njima!

sorry..

LiquidBrain
24. 10. 2007., 18:45
Ja nisam pricao o samom nacinu pisanja koda, to naravno da treba da bude uredno... ja sam mislio na tehnologije koje se koriste...
Ja svoj kod lepo formatiram i uvek je citak... tako da sto se tice toga nemam problema, ali imam problema kada mi neki kreten koji prati "trendove" kaze kako sam trebao da koristim css i divove za tabelarni prikaz, jer se sada to tako radi... ponekad ljudi idu u extrem...

japan
24. 10. 2007., 21:44
ja sam se samo dotakao formatiranja, ali sam mislio generalno na urednost koda - pocev od toga, pa sve do komplikovanja u vidu nepotrebnih tehnologija, tek da se vidi ko je baja.

na kraju krajeva, ima i pametnijih ljudi od mene koji imaju sta da kazu na tu temu. stivo (http://freeworld.thc.org/root/phun/unmaintain.html) koje preporucujem gde god stignem. verovatno vecini poznato, ali da iskoristim priliku :)

bluesman
24. 10. 2007., 21:53
Gde sad odosmo, hajde da probamo da se drzimo teme... ovo je interesanto ali nema bas nikakve veze sa naslovom teme.

darche
24. 10. 2007., 23:39
Gde sad odosmo, hajde da probamo da se drzimo teme... ovo je interesanto ali nema bas nikakve veze sa naslovom teme.

blues je u pravu...

vec danima se bakcem tom temom, definitivno ostajem na "floatu", a "position:relative i absolute" ostavljam za, posicionisanje: "logo-a", "top-menue-a" i slichnih objekata (i nema ih vise puno) koje ne uticu na visinu i sirinu maternjih objekata - ili kako se to vec na naskijem veli!

blagodarim - hvala svima - i.t.d.

ovo, dali koristiti tabele ili layere - to ostavljam svakom, da odluci sam, ja sam se iskreno receno, odvikao slagenja slicica u tabele - izgubio sam tu rutinu, nebi vise ni znao, kako to sve lepo da izvedem :1050: ziva istina!

poz.. i do sledece teme!

zaboravih - evo i naknade:

I sam CSS Majstor (http://www.stuffandnonsense.co.uk/) koristi i tabele, i float (a normalno i position: rel/absol)

ivanhoe
25. 10. 2007., 00:04
za razliku od price tabele vs. css pozicioniranje, ovde argumenti o "pravilnosti" imaju manje tezine, jer nema nikakve bitne razlike sta ces raditi (zapravo ima, jer apsolutno pozicioniranje sa cistim CSS-om uglavnom ne radi).

A sto se tice budzenja, nije to tako lose... zamislite da radite sajt za sajtom i sve onako sematski radi iz prve, totalno mehanicki kodiras, pa to je kao da radis kao referent u vojnom odseku, uzas :) Ovako bar ima malo kreativnosti u svemu tome, imas problem koji treba provaliti kako resiti...

Misha
25. 10. 2007., 01:11
Recimo jos jedna alternativa kad se odlucuje kako sloziti layout:
http://developer.yahoo.com/yui/grids/

Bas je zanimljiva ta mrdava granica izmedju hacka, u smislu nestandardnog al korektnog resenja problema i "drzi bure vodu ... bitno je da trenutno radi ... ... resenja" . A oba ta podrazumevaju nekakvo odstupanje od pravila ... al nije bas isto valjda :)