PDA

Pogčedajte punu verziju : Ubuntu i ADSL


pitchweis
23. 10. 2007., 22:58
Pomagajte drugovi, hoću da se ubijem!

Da li postoji mogućnost za kombinaciju u naslovu, a da ne moram da doplatim Neobee - ju još 2000 za drugi modem?

Trenutno imam Actiontec.

Da li može ovaj modem da se podesi za Ubuntu?

centaur
23. 10. 2007., 23:48
A u cemu je problem?

Samo ga vezi preko LAN porta i trebalo bi da radi.

pitchweis
24. 10. 2007., 00:31
nisam ja još ništa ni probao, nego sam prvo pozvao tehničku podršku da pitam u čemu je cama, pošto kontam da instalacioni softver koji sam dobio uz modem ne radi na Ubuntuu.

Sutra cu instalirati Ubuntu pa ću da vidim šta će mi reći dragi računar.

centaur
24. 10. 2007., 00:38
Nece ti trebati nikakav software.
Konfigurisi mreznu kartu da dobije podesavanja preko DHCP servera i sve ce da radi bez problema.

presretach
24. 10. 2007., 00:59
Jel moze neko laicko obajsnjene sta je to Ubuntu? Citam tamo na satju ali nije mi bas sve jasno.

Hvala.

Dušan Dželebdžić
24. 10. 2007., 01:01
Veliki broj modela "kućnih" ADSL modema nema mrežni priključak, a čak i na onima koji imaju može da se desi da ADSL neće da radi. Znam da smo na fakultetu imali problem sa time, na kraju su ovi iz Telekoma nekom nesrećniku uzeli modem i dali nama, jer je to bio jedini način da se modem i ruter slože.

ivanhoe
24. 10. 2007., 01:21
ako imas USB modem za ADSL onda se pomoli da je neki poznatiji model za koji postoje drajveri.... ako ti ne radi onda uzmi neki ADSL ruter, na njega se kacis preko LAN-a i to radi savrseno na linuxu...

@presretac: Ubuntu je jedna od najpoznatijih desktop-orijentisanih distribucija linuxa... mada ako ne znas, onda ti verovatno ni ne treba..:)

Misha
24. 10. 2007., 01:52
Jel moze neko laicko obajsnjene sta je to Ubuntu?

User friendly Linux distribucija. A Linux ti je nesto sto mozes da instaliras na kompijuteru starom 5 godina i da sljaka ko Vista ;)

pitchweis
24. 10. 2007., 02:11
Nece ti trebati nikakav software.
Konfigurisi mreznu kartu da dobije podesavanja preko DHCP servera i sve ce da radi bez problema.

Nemam mrežnu kartu, sve ovo ide preko usb-a. mada se vidimo sutra ovde, pa ćemo probati nešto i javiću se sa konkretnim problemom.

centaur
24. 10. 2007., 08:31
Pretpostavljam da nemas LAN port na modemu a da mreznu kartu ipak imas :)

U tom slucaju, sanse da to namestis su drasticno smanjene (da ne kazem nikakve).
Kao sto rece ivanhoe, resenje je ADSL ruter.

jablan
24. 10. 2007., 09:29
Mrežna za PC (za slučaj da nemaš) košta tipa 5-10€...

Ja kad sam uzimao ADSL kod SezamPro-a, odmah sam doplatio 1700din i uzeo ADSL ruter. Em što radi sa Linuxom, em što na njega povežem i ostatak kućne mreže.

LiquidBrain
24. 10. 2007., 10:02
Heh, vecina provajdera ukoliko im pomenete da koristite linux daje ruter bez doplate !!!

hihihihi...

kodi
24. 10. 2007., 10:07
da skrate muke i tebi i nima :D

dootzky
24. 10. 2007., 10:41
Jel moze neko laicko obajsnjene sta je to Ubuntu? Citam tamo na satju ali nije mi bas sve jasno.

Hvala.

idi na google i kucaj "ubuntu srbija"
postoji velika domaca zajednica ubuntasha, siguran sam da ce ti tamo biti mnogo jasnije, imas i wiki i planetu i sl.

ivanhoe
24. 10. 2007., 18:50
btw, kad smo kod ADSL rutera, moj ti je savet da ne uzimas od provajdera, nego kupi sebi neki malkice kvalitetniji, razlika u doplati je 20-tak evra, a razlika moze da bude solidna, ako koristis programe koji otvaraju puno konekcija velikom brzinom (tipa torrente ili emule). Ovaj mali ruter sto ga sezam daje ima malo memorije i zagusi se vrlo brzo kad upalim emule, prakticno je nemoguce surfovati i koristiti emule paralelno (cak i kad je donwload rate limitiran), dok sa ovim drugim ruterom koji sam posle kupio za nekih 40 jura sve radi bez problema... da ne pominjemo sto je stalno upaljen i ni jednom nisam morao da ga restartujem...

Dragan Babić
24. 10. 2007., 20:06
ako koristis programe koji otvaraju puno konekcija velikom brzinom (tipa torrente ili emule). Ovaj mali ruter sto ga sezam daje ima malo memorije i zagusi se vrlo brzo kad upalim emule, prakticno je nemoguce surfovati i koristiti emule paralelno (cak i kad je donwload rate limitiran), dok sa ovim drugim ruterom koji sam posle kupio za nekih 40 jura sve radi bez problema...

^ Znaci to je do toga? Ja sam mislio da je to do prirode ADSL konekcije...

ivanhoe
24. 10. 2007., 20:34
^ Znaci to je do toga? Ja sam mislio da je to do prirode ADSL konekcije...


zavisi naravno, ali ako su ti u emule-u upload i download minimalni (sa sve uracunatim overheadom), a i dalje imas delay kad pokusavas da surfujes to je 99% zbog zagusenog buffera na ruteru...

Dzordz
24. 10. 2007., 20:48
Ja imam ruter od Sezama i dva korisnika od kojih jedan razbija torente i nema nikakvih problema, solidno se surfuje i nikad ne restartujemo ruter.

Jedino kad ja przim online poker onda se malo smanji download na torentu da imam malo manji lag.