PDA

Pogčedajte punu verziju : O, ne! Samo nam je falio još jedan forum?


bluesman
05. 06. 2005., 12:08
Ideja je da se napravi jedan ozbiljan IT forum, fokusiran uglavnom na web i najbliži "komšiluk weba", svi su dobrodošli, ali su "dobrodošliji :)" ljudi koji se profesionalno bave bilo kojom od oblasti interesovanja ovog foruma. Kao što ste negde već verovatno pročitali, razlog za početak rada DevProTalk je su svi poznati forumi na srpskom otišli u neku krajnjost - ES je postao serbiancafe i trebalo bi da promeni ime u MadZone pošto je sve vredno čitanja uglavnom na tom forumu, DZ su preuzeli fotografi i kao što sam naziv foruma kaže - fokusiran je na dizajn, DNK je prilično "trom", malo ljudi koji malo pišu - hajde da probamo da napravimo mesto za ljude koji na ovaj ili onaj način žive od web-a. Skoro sam čuo podatak za Srbiju - ne bih mogao da se setim tačnih cifara ali sam se iznenadio koliko ljudi u Srbiji zarađuje "lebac" od web-a. To je zvanična statistika, nezvanično mislim da je još više.

Trebalo bi usput da sredimo i definišemo neke stvari, pa predlažem da u narednih mesec dana definišemo neki logotip, header, marketing i ostale "sitnice".

Za početak, dok ne napravimo ovo sve, forum će se oglašavati uglavnom "od usta do usta", po blogovima i slično a kasnije možemo da počnemo i sa nekim marketingom. Meni je najlakše da "okešam" banner na nekim mojim sajtovima međutim mislim da nam ljudi koji posećuju te sajtove nisu ciljna grupa.

O moderatorima i administratorima ćemo misliti kasnije kada bude bilo potrebe za tim - kada bude dovoljno ljudi i postova. Organizaciju foruma će takođe diktirati dinamika postovanja. Ne plašimo se da dodamo nove forume za koje se pokaže interesovanje, kao i da obrišemo neke neinteresantne.

Ja sam ga na brzaka preveo na srpski, već vidim neke gramatičke i konceptualne greške - pokušaću to da ispravim, međutim i sam forum je napravljen tako da su neke stvari "neprevodive" osim ako ne "bunariš" po kodu. To ćemo sve ispravljati u hodu.

Forum se hostuje na mom dedicated serveru i ako bude potrebe možemo da uzmemo poseban server, mada mislim da je to još uvek "long way to go". Za sada sve finansiram ja, ako održavanje nekada prevaziđe moje finansijske mogućnosti smišljaćemo načine samofinansiranja. To što sam upravo rekao ne znači da ću da budem GV koji je okupio ekipu poltrona i godinama kada mu ponestane argumenata zaključava diskusije sa "ovo je moj privatni forum". Ovo NIJE moj privatni forum - ja sam ga samo "osnovao" na nagovor nekih ljudi jer sam imao mogućnosti da to lako uradim, napravićemo ekipu koja će odlučivati o svemu - ja ionako nemam vremena, strpljenja i interesovanja da se ozbiljnije bavim time - više volim da pišem.

A sada malo floskula: svaki predlog je dobrodošao :)

degojs
05. 06. 2005., 23:45
Gorane & ostali,
ima li šanse da se forumi vezani za programiranje u jezicima koji ne moraju nužno biti vezani za Web (npr. C++, C#, VB, Java) premeste u zasebnu celinu (sada su pod "Razvoj sajta")?

Hajde bre, otvorite neku celinu tipa "Ostalo" pa tamo da stavite forume tipa "Programiranje - razno (C++, C#, VB, Java..)" i "Windows - razno" (pretpostavljam i "Unices - razno"). Naravno, ne mislim da je potrebno već sada praviti zasebne forume za svaki jezik već samo jedan: "Programiranje - razno" pa posle kako već bude..Ako bude ljudi - OK, a ako ne - leba ne traže, a i lako ih je ukloniti.

E da, ako neko ima neki zanimljiv tekst i slično, kako bi se to objavljivalo? Kao nova tema?

Pozdrav.

bluesman
06. 06. 2005., 12:05
Iskreno baš tu sam se najviše dvoumio. Napravio sam forum razno u grupi Razvoj gde sam mislio da budu za početak svi ne-web orijentisani jezici pa kako se koji razvija - dobijaće svoj forum. Na kraju, i to je neki "razvoj", zato se i grupa ne zove "web razvoj" već samo "razvoj".

Nije problem, šta god se dogovrimo da je najbolje - tako će da bude. Ček da malo proradi da vidimo kakvo je interesovanje po forumima pa ćemo lako da ih organizujemo.

Ako imaš zanimljiv tekst - slobodno ga postavi kao novu temu. Sam izaberi forum a ne znam da li vBulletin dozvoljava cross-posting... možda ni to nebi bilo glupo. Kao što rekoh onomad - slabo koristim ove web aplikacije - trudim se da pišem sve sam, tako da sam se pre neki dan prvi put susreo sa ovim forumom i njegovom administracijom. Učim usput :)

bluesman
06. 06. 2005., 12:09
Još da dodam, prvobitno smo hteli da se forum zove IT Pro, ali smo pomislili da je bolje Web Pro... Teško je naći dobro ime domena.

dinke
06. 06. 2005., 13:36
Kao prvo da ti čestitam na hrabrosti da se uradi ovako nešto, nadam se da će cela ideja uspeti a ja ću se potruditi da dam neki skromni doprinos tome. Mislim da je izbor forum software-a odličan (ja sam lično nudio svojevremeno es-u da im kupim ovo, niko me nije čak ni kontaktirao). Nadam se da ćeš brzo ovladati sa administracijom. Što se organizacije foruma tiče pogledaj site point forume, i oni koriste VBulletin.

I ja bih više voleo da imamo forum poput linux.co.yu/forum gde je kvalitet ipak na prvom mestu. Slažem se sa degojsom, trebalo bi otvoriti i non Web forume ako bude interesenata za to.

Good Luck
Dinke

bluesman
06. 06. 2005., 13:52
Hvala dinke, welcome :)

Slažem se, sam razvoj foruma će diktirati organizaciju. Tek se rodio, kada prohoda kupićemo mu cipelice :)

Upravo sam pogledao forum na koji si me poslao - moram priznati da je organizacija za sada slična. Oni imaju odeljke "Design your site", "Program your site", "host your site", "manage your site", ovde je kao što vidiš "Dizajn, Razvoj, Maintenance", vrlo slično... sad će neko da kaže da sam prepisao :)

degojs
06. 06. 2005., 23:32
Gorane,
ne bih da ispadne da samo nešto zanovetam ili tražim, ali hajde ako je ikako moguće da otvoriš forum "Windows". Ne, nije mi želja da postoji takav forum kako bi bio pretvoren u svaštaru, nego više za stvari vezane za administraciju servera (web?), mreže i slično a i ostalo - ali ipak malo ozbiljnije.

Ja bih prvi bio više nego voljan da prenesem neka svoja iskustva sa posla i mislim da bi bili interesantni tekstovi, pogotovo što sam tamo na ES stekao utisak da mnoooogo ljudi jednostavno nije upoznato sa mnooogim stvarima na Windowsu.

Šta kažete?

bluesman
07. 06. 2005., 00:04
Ok, slažem se, a evo kako sam napravio:

Forum "Hosting" sam reimenovao u "Hosting i OS", sa 2 podforuma Linux i Windows. Ne bih ja razvodnjavao više od toga, bar ne za sada.

Da li je to ok?

degojs
07. 06. 2005., 00:25
Što se mene tiče - OK :)

Hvala.

bluesman
07. 06. 2005., 00:35
Peomenio sam još neka imena foruma, ništa revolucionarno, neke forume sam obrisao a neke malo premestio. Mislim da nam ne trebaju posebni podforumi za Smarty, PEAR, a web aplikacije sam za sada spojio sa Software.

STELLANOVA
07. 06. 2005., 03:03
Pozdrav svima,
zahvaljujem se degojs-u na pozivu da posetim forum i da se registrujem.
Nadam se da ce ovaj forum biti ogranizovaniji i sa boljom atmosferom od jednog drugog dobro znanog foruma.
Imam jedan predlog, voleo bih kada bi se postavio forum koji bi se bavio VOIP-om, znaci svi aspekti VOIP-a (SIP serveri, software, hardware, itd...). Kao sto svi vi verovatno znate uskoro (za manje od 48 sati) prestaje monopol Telekoma pa ce bavljenje (komercijalno) ovom delatnoscu biti legalno.
Toliko za sada, nadam se da ce doci jos kvalitetnih ljudi kojima je kvalitet ispred kvantiteta....

bluesman
07. 06. 2005., 03:08
Za organizaciju smo odgovorni zajedno, pa mislim da neće biti problema, a što se atmosfere tiče - nismo deca, lako ćemo se sporazumeti.

Gde predlažeš da stavimo to? Kao forum ili podforum ili nešto?

STELLANOVA
07. 06. 2005., 03:13
Mogao bi za pocetak biti samo podforum VOIP u okviru neke od grupa.

bluesman
07. 06. 2005., 03:22
Evo gledam i ne znam kako da ga "metnem"... Možda da napravimo forum Komunikacije pa da tu stavimo sve što je VOIP, handheld... ako je ok - kaži. Ili smisli neko lepše ime.

To sa monopolom je vrlo interesantno, iskreno nisam ušao dublje u tu priču.

degojs
07. 06. 2005., 03:28
Mislim da je OK kao Komunikacije, čisto da ne idemo sa previše "uskim" forumima od samog početka. Ovako bi tu išlo sve na tu temu, pa posle ako bude potrebe..

Stelanova?

STELLANOVA
07. 06. 2005., 11:31
Moze. Mislim da je za sada dosta da bude forum komunikacije, pa da se otvori tema o VOIP-u. Kako broj korisnika foruma bude rastao tako ce se posiriti i forum, mislim da je to najmanji problem da se uradi...

Bojan Zivanovic
07. 06. 2005., 14:40
Evo samo i ja da se javim :D
Ovom forumu želim sve najbolje, da ne završi kao onaj-drugi-forum...
Ja sam inače PHP programer u razvitku, te se nadam uspešnoj saradnji :)
Nek nam/vam je sa srećom, a bluesman časti pivo na 10 000 članova :P

bluesman
07. 06. 2005., 16:36
Ma lako ćemo za pivo, to možemo odmah, samo u tvom postu ima 2 problemčića:

1. Ako bude 10 000 članova onda mislim da ćemo doživeti istu sudbinu kao ostali pošto sumnjam da na balkanu ima toliko IT profesionalaca :)

2. Ne zaboravi, ja sam samo frontman ovde i to privremeno (vidiš da sam sklonio title "administrator" jer mi je nešto mnogo upadao u oči), ovo nije moj forum, ovo je zajednički forum, napravićemo neki tim koji će sve da vodi. Zato, ako hoćeš da se obraćaš forumu, obraćaj se u množini ne meni lično jer jednostavno ne želim da budem ja jedini odgovorni ovde.

Možda malo tupim ali želim da razjasnim sve detalje jer je već bilo nekih "zlobnih" komentara koje sam dobijao pa da ne ispadne ovo - ono.

Da ne zaboravim - dobrodošao Bojane :)

Bojan Zivanovic
07. 06. 2005., 20:44
Ma znam sve to, cimao sam se...
The-Forum-That-Must-Not-Be-Named ima skoro 60 000 članova, al džaba kada je IT profesionalaca malo...
Ma ni za prostija pitanja ne možeš dobiti odgovor...
Pre svega, želim da forum dobije što više ljudi koji znaju šta rade, a spremni su da pomognu.
Forum jeste zajednički, ali ti si doneo bebu na svet, pa sam se tebi i obratio :)
Neću nikad više :D

bluesman
07. 06. 2005., 21:20
Ma smeš da imenuješ koji hoćeš forum, smeš čak i da staviš link. Ja iskreno mislim da nemamo dodirnih tačaka sa ES, zbog onoga što je ES postao. Ja izbegavam da ga spominjem da ne bude da se ovde okupljaju neki "renegades of ES" - znaš i sam kakvi su ljudi. Ja sam od njih tražio da mi obrišu profil i sve moje poruke tamo, rekli su da je to nemoguće.

Oni nisu shvatili da su većina ljudi koji su otišli sa ES - jednostavno odustali pošto su svi predlozi za "spašavanje" foruma nailazili na ignorisanje. Sorry, mene to nervira. Ako ja nekome predlažem 7 meseci 100 predloga i ni jednom (znači 0) puta ne dobijem čak ni odgovor - kao da nisam ništa ni napisao - sorry, zašto bih ja dalje trošio energiju ako sam ignorisan.

Ali hajde da ne pišemo o ES jer ne volim da pišem o nekome ko nije tu. Tamo sam rekao sve što sam hteo da im kažem.

zoki
09. 06. 2005., 02:37
Pozdrav i od mene. Ovako nešto je stvarno bilo potrebno, s obzirom da se na svim forumima vrti ista priča: hiljade i hiljade puta pređenih tema, i ljudi opet otvaraju iste takve teme... A to ume da ubije volju i želju za bilo čime.

U svakom slučaju srećno sa ovim.

bluesman
09. 06. 2005., 02:42
Hvala zoki, dobrodošao :)

mungos
09. 06. 2005., 11:06
Xe xe, evo i mene preko Svakodnevnice ;)

Sedmi po redu WebPro forum od negdje tamo 2000:
Serbiancafe > Zajedno.org > Netsurfer > ES > DizajnZona > DNK > DevProTalk

nixa
09. 06. 2005., 11:52
zaboravio si inteli :) a nadajmo se da cemo moci da odrzimo ideju koja je pokrenula ovo :)

mungos
09. 06. 2005., 12:20
Nisam nikada čitao niti bio član Itellija, tako da ga ne računam na svojoj listi. Pak globalno, da DPT je izgleda osmo mjesto ovakve vrste.

bluesman
09. 06. 2005., 13:07
Welcome mungos :)

Znam tačno šta hoćeš da kažeš ali možemo da napravimo i analizu toh foruma pa da vidimo šta se stvarno dešava i koja su očekivanja ispunjena. Neke sam već prokomentarisao pa ne bih ponovo ali ukratko:

Serbiancafe - zar je ovo WebPro forum? Sorry, nisam primetio. Doduše otišao sam tamo par puta i nisam video ništa što bi me nateralo da dođem ponovo.

Zajedno - za ovaj prvi put čujem

Netsurfer - ja sam jedan od prvih članova tamo, međutim koliko se sećam tamo je za prvih godinu dana bilo ukupno 16 i po poruka - posle nisam odlazio.

ES - rečeno
DZ - rečeno
DNK - rečeno
Inteli - nikad bio

DPT - treba da popuni rupu koja je nastala između masovnih i ozbiljnih foruma. Ne kažem da su ovi prvi neozbiljni, ali recimo ako imaš akvarijum prepun ribica ne možeš lepo da vidiš lepotu svake ribice pojedinačno. Zato pravi akvarističari ne pretrpavaju svoje akvarijume, prave tematske i onda ih maze i paze, ako znaš na šta mislim.

I ja sam mislio kao ti da nam ne treba više foruma, međutim neki ljudi su me nedeljama nagovarali da započemo ovako nešto, usput sam, posle analize postojeće scene promenio mišljenje.

Iskren da budem, malo sam iznenađen ovolikim brojem članova u prva 3 dana.

mungos
09. 06. 2005., 14:01
Ma jok, nisam ja mislio nista u fazonu yet another web pro forum, nego sam samo prikazao moj boravak na razlicitim forumima u zadnjih pet godina :)

Na poslu sam trenutno pa ne mogu nasiroko da pisem, veceras stize moje vizija ovog mjesta :)

dinke
09. 06. 2005., 14:46
Zaboravili ste da pomenete linux forume, najveći od njih je verovatno ovaj (http://www.linux.co.yu/forum). Na gore pomenutom forumu ja sam visio dosta dugo i ignorisao mnogo veci (samo po broju poruka) es. Nazalost kada je ovaj forum maltene umro, presao sam kao i mnogi drugi na es.

radoman88
02. 07. 2005., 14:52
Evo dosao sam i ja kod vas, nisam neki veliki strucnjak, u stvari uopste nisam strucnjak ali nadam se da cu ovde nauciti puno novih stvari i upoznati mnogo ljudi koji se bave onim sto ja najvise volim IT-om.

Srecno i od mene, samo napred!

headcutter
15. 07. 2005., 15:28
Serbiancafe - zar je ovo WebPro forum? Sorry, nisam primetio. Doduše otišao sam tamo par puta i nisam video ništa što bi me nateralo da dođem ponovo.


daleko da je webpro, ali je bio prvi forum na kojem smo se okupljali... i web i dizajn i DTP... sve tumbe... ali extreman broj noob-ova i pojava sledećih navedenih foruma naterala je većinu profesionalaca da odu odatle...


Zajedno - za ovaj prvi put čujem


Pokušaj vladdy-ja (tada moderatora SC Web dizajn foruma) da sa kvalitetnim ljudima sa diskusije napravi potpuno nov forum... propalo...


Netsurfer - ja sam jedan od prvih članova tamo, međutim koliko se sećam tamo je za prvih godinu dana bilo ukupno 16 i po poruka - posle nisam odlazio.


Zapravo za poslednjih dve godine je bilo toliko tema... prvenstveno zbog neažurnosti administratora i neodgovaranja na potrebe članova... sporog prilagođavanja i svega... ja sam bio tamo jedan od supermodova i jedan od osnivača tog foruma... za prve dve godine 2001 i 2002. bilo je jako mnogo tema i nije bilo ni jedne "neodgovorene" iliti nerešenog problema...

Jebiga, neodgovornost ljudi, slabo postovanje članova i slično uticalo je na to da forum "zamre"... RIP Netsurfer... dobro si služio... neka ti je laka zemlja...


DZ - rečeno


nedorečeno... naime, želim da kažem da delimično podržavam vašu tezu da ima jako mnogo foto tema, ali isto tako da je i fotografija sastavni deo dizajna, kao i 3D i video i priprema za štampu... Trenutno nepostojanje kvalitetnih fotoforuma dovelo je do velikog priliva fotografa i velike proširenosti fotoforuma...

znam(o) da mnogima to smeta, te uskoro ćemo primeniti rešenje kategorizacije "novih poruka" tako da će postojati mogućnost da se kategorišu iste - odnosno isključite "colapse" grupu koja je foto i pregledate forume koji vas interesuju. Trebalo bi uskoro da se implementira... i smanjiće problem...


DPT - treba da popuni rupu koja je nastala između masovnih i ozbiljnih foruma. Ne kažem da su ovi prvi neozbiljni, ali recimo ako imaš akvarijum prepun ribica ne možeš lepo da vidiš lepotu svake ribice pojedinačno. Zato pravi akvarističari ne pretrpavaju svoje akvarijume, prave tematske i onda ih maze i paze, ako znaš na šta mislim.

I ja sam mislio kao ti da nam ne treba više foruma, međutim neki ljudi su me nedeljama nagovarali da započemo ovako nešto, usput sam, posle analize postojeće scene promenio mišljenje.


Treba da postoji... iskreno... ozbiljan i kvalitetan forum... btw. mislim da ste izabrali jako dobar naziv... moja kompletna podrška

bluesman
15. 07. 2005., 16:08
Ne znam da li si me pogrešno razumeo, ja volim da odem na DZ, ali od svih novih poruka svakodnevno 70-80% su foto teme, volim fotografiju i sve pride, međutim to mi nije primarna okupacija - a stavi ruku na srce i kaži iskreno "na DZ ne postoji 'kalibar' za ozbiljne razgovore o developmentu". DZ je prosto postao najjači Foto forum na srpskom jeziku, a ostale oblasti foruma "trpe" zbog toga.

I kada neko postuje fotku, pa počnu komentari "ova ti curi", "zašto ovo-ono..."... ok, kapiram da u oku profesionalca nije savršena, ali otkulirajte malo :)) A bilo je odličnih i upotrebljivih fotki koje su "profesionalci" popljuvali najstrašnije. I to mi malo smeta.

headcutter
15. 07. 2005., 17:03
Ne, naprotiv... baš sam te dobro razumeo...

"na DZ ne postoji 'kalibar' za ozbiljne razgovore o developmentu" ne mogu da kažem iz prostog razloga jer ekipa ljudi koja je i ovde; ti, nixa, godža etc. (izvinjavam se ostalima koje nisam pomenuo) istovremeno na DZ - niko ne kaže da ne mogu iste rasprave da se potegnu i tamo u tehnikama... ali ipak, smatram da treba da postoji development forum a da tamo opet treba da ostanu server i client skripting u tehnikama kada nekom zatreba pomoć oko tih oblasti. A ovde ostaviti teme za "tešku kategoriju".

Temu o fotografiji sam već dovoljno razglabao... Želim opet da kažem da u potpunosti podržavam kreiranje Pro Development foruma... I mislim da je MERA koja je sasvim slučajno postavljena; ovde osnovni razgovor o dizajnu a tamo osnovni razgovor o developmentu SASVIM POGODJENA i da treba da ostane tako...

Iskreno, ne smatram ovaj forum nikakvom konkurencijom Zoni i obratno (u suprotnom se ne bih registrovao), već smatram (i želim da pomognem) da se jako dobro dopunjuju...

BluesRocker
24. 07. 2005., 23:26
U poslednje vreme je sve manje poruka i čini se da je opala zainteresovanost za forum. To je pre svega zbog toga što je ograničen (mali) broj web developera u našoj zemlji. Međutim, meni se čini da bi i ovaj broj mogao da oživi forum kada se ljudi ne bi ustezali da nešto postuju. Mislim da se većina plaši da ne napiše nešto glupo jer će ispasti smešni pred ostalim članovima. Zato se opredeljuju da ne napišu ništa što je još gore (i sebe ubrajam u pomenute). Mislim da bi trebalo da bude malo više neozbiljnosti (ne mislim na nepristojnost, već više na malo živosti i humora) da bi forum živeo jer bi i interesovanje bilo veće. Takođe bi bilo dobro da se pojave ponude za poslove na ovom sajtu, a ne da ih postavljaju samo na ES.
Pošto sam ja običan član, nije moje da određujem politiku foruma. Samo ne bih želeo da se ugasi jer ima lepu perspektivu. Zato bi bilo dobro da i drugi daju svoje predloge.
Pozdrav

[nq]
25. 07. 2005., 01:01
ZAista odlicno definisan sajt.. Treba da se postuje.
Post-ujte.

Inace ja pocinjem da iznosim moja (ne)strucna misljenja.
Ili nedao Vam bog da pozelim da naucim PHP i pocnem da zapitkujem. ;)

nixa
25. 07. 2005., 02:09
pa što bi rekli feel free to ask anything

znači svako pitanje će biti odgovoreno ma kolko ono bilo glupo ( naravno ono što se podrazumeva pod RTFM ne bih da komentarišem ...)

bluesman
25. 07. 2005., 04:10
@BluesRocker: to sam i ja primetio, i mislim da sam tako nesto i napisao. Možda je donekle greška definisati forum kao "Pro" jer se mnogi ustežu, verovatno razmišljajući da li je pitanje dovoljno pro, i da li će ispasti smešni...

Niko nije toliko pro da sve zna. I čim to neki ukapiraju verovatno će se opustiti i početi da pišu slobodnije.

Ja delim pitanja na nekoliko kategorija:
- interesuje me, znam o čemu se radi i pišem odgovore
- interesuje me, znam o čemu se radi ali ne pišem jer nemam šta da dodam
- interesuje me, ali nisam siguran da znam o čemu se radi
- interesuje me, ali me mrzi da pišem jer bi za pisanje odgovora trebao da napišem novelu
- interesuje me a znam jako malo o temi
- ne interesuje me

Ja malo izbegavam da pišem, naročito u poslednje vreme jer ne želim da u svakoj temi ima mojih postova. Da ne bude da sam napravio forum za sebe :)

oliver78
18. 09. 2005., 02:27
Ok, slažem se, a evo kako sam napravio:

Forum "Hosting" sam reimenovao u "Hosting i OS", sa 2 podforuma Linux i Windows. Ne bih ja razvodnjavao više od toga, bar ne za sada.

Da li je to ok?

Buduci da je trazeno nesto za servere, pretpostavljam da je mislio za web, ftp, dhcp, dns, itd. servere, tako da bi prikladniji naslov bio ako bi se pominjala rec "server". E sad pitanje je da li treba razvodnjavati na Win i Linux?
Pozdrav

P.S. Ako nije mislio na to eto predloga.