PDA

Pogčedajte punu verziju : Kako prepoznajete/nalazite rip-off template?


noviKorisnik
07. 12. 2007., 18:44
Nije prvi put da se ovde predstavi neki sajt i da nedugo potom dobijemo i link do originala!

Postoji li neki poseban recept po kom uspevate u ovom nalaženju?

kodi
07. 12. 2007., 18:54
mozda ljudi cesto gledaju template da bi dobili inspiraciju, pa onda zbog toga prepoznaju dizajn na nekom drugom sajtu...

MorenoArdohain
07. 12. 2007., 19:41
U slucaju "Narod protiv TeshaDesign" prepoznao sam template iz sNewsa, posto sam koristio taj softver na jednom projektu. A inace odlicno pamtim vizuelne elemente na vecini sajtova.
Mada, da je maznuo template sa nekog levog sajta koji ne posecujem, ne bih ni znao.

pcigre
08. 12. 2007., 03:54
Mi smo imali lagano situaciju da je lik vukao naš css, fajlove za template i slično...

pkrstic
08. 12. 2007., 10:59
pa slucaj jej jednostavan na ovom forumu su ljudi koji se bave web dizajnom i njihov posao je izmedju ostalog lutanje po netu zbog inspiracije. Samim tim vide mnogo toga pa im je lako da prepoznaju sajt. Sto ce reci da je ovaj forum pogresno mesto za takve copy/paste sajtove.

pitchweis
19. 02. 2008., 16:42
ima onih koji uzmu nešto gotovo pa onda to izmene do neprepoznatljivosti, a u kodu im ostanu jasni tragovi da je maznuto. kako se ovo tretira?

ivanhoe
19. 02. 2008., 20:29
kao amaterizam ? :)

pitchweis
20. 02. 2008., 08:56
ima mnogo faktora koje treba uključiti o raspravu o tome šta je rip off i da li je uopšte bitno da li je nešto rip off. Ako ste rasoloženi za diskusiju... sve karte su u igri.

verovatno je bilo ovakvih diskusija, ali tome nema kraja, stoga, hajde jedna radna akcija...

noviKorisnik
20. 02. 2008., 13:06
Ne znam koji bi to faktori mogli biti...

ivanhoe
20. 02. 2008., 17:01
sve je u dizajnu u nekoj meri pokradeno, jer originalnih ideja ima relativno malo... ali ipak postoji velika razlika izmedju imitiranja necijeg stila i kradje, i ne znam zaista da li tu postoje bilo kakvi "faktori" koji cine da je rip-off manji ili cak ok? Po meni nikad nije ok...

pitchweis
20. 02. 2008., 18:35
ja gledam tako da je sve što je "napolju" javno je. stoga je na izvol'te; nisam čuo niti za jedan slučaj da je neko najebao zbog rip offa! ispravite me, možda nisam informisan.

verujem da se ljudi vezuju za ono gde su uložili rad i trud, ali ako napravim nešto pa prodam, šta me zabole da li je neko to pokrao, nije moje, ja sam to kreirao, i to mi stoji u portfoliu.

pošto sam jedan od onih koji će dizajn podrediti juzabilitiju (u nekim razumnim metodološkim okvirima) onda mi je ok da "pokradem" te metodolpške cake. kada dizajn gledam sa te strane, jer radi se o proizvodu, a ne umetnosti, onda smatram da je rip off legitiman.

Imam i one misli gde je rip off užasna stvar, ali da čujem šta mislite o ovome...

kodi
21. 02. 2008., 01:47
nemam komentar....

:krst:

ivanhoe
21. 02. 2008., 03:10
rip-off je dugorocno gledano glupa taktika upravo zato sto je sve sto je online javno... i s'ozbirom na wayback i ostale arhivere ostace javno ko zna koliko jos decenija... i kad ukrades nesto i budes provaljen, to ce da stoji tu do god je taj forum/sajt online, sto ce reci godinama... cak i da ne budes odmah provaljen, taj tvoj dizajn ce da bude online i postoji sansa da budes provaljen kroz 5-10 godina nebitno...

a koliko god to mozda tebi izgledalo smesno iz tvoje sadasnje perspektive, u svakom poslu, pa i ovom, ugled i poverenje su ti najbolja reklama i najbitniji asset..

Lalaland
21. 02. 2008., 18:19
pošto sam jedan od onih koji će dizajn podrediti juzabilitiju (u nekim razumnim metodološkim okvirima) onda mi je ok da "pokradem" te metodolpške cake. kada dizajn gledam sa te strane, jer radi se o proizvodu, a ne umetnosti, onda smatram da je rip off legitiman.



U malu odbranu pitchweis-a, pošto mislim da je za ono što je hteo da kaže termin rip off malo preteran. U pravu je kad kaže da dizajn, za razliku od umetnosti, mora da bude i funkcionalan a tu se onda teško može postići neka absolutna originalnost. Koliko možeš biti originalan u dizajnu jedne stolice?

Čak i kad ti nije namera da nešto otvoreno mazneš, uticaju mode ne možeš pobeći. Jedne godine je u modi crveno i onda se svi nesvesno hvataju za crveno. Čitave decenije se tako prepoznaju po stilovima.

S druge strane, dobar website, pored vizualnog dizajna i funkcionalnosti, čini pre svega sadržaj. Koliko puta ste videli u filmskoj industriji da neko bukvalno "prepiše" film, sve isto a na kraju ispadne sranje. Nema recepta za pravljenje hitova.

Zaštita intelektualne svojine je veoma važna ali isto tako ne treba ni ići u krajnost pa strepeti nad svim i svačim. Kad te neko kopira to je i the highest form of flattery, a ako baš preteraju, pošalješ im cease and desist letter i to obično upali (ovo pretpostavljam ne radi baš za Srbiju). Tako se i ti odnosiš prema tudjem radu, odnosno trudiš se da inspiracija ne preraste u kradju.

bluesman
21. 02. 2008., 20:45
Ovde je bilo dosta poljuvacina po likovima koji su ukrali kompletan sajt, samo su promenili logo u headeru. To je rip-off, ono sto vi pricate je inspiracija.

Lalaland
21. 02. 2008., 21:51
Ovde je bilo dosta poljuvacina po likovima koji su ukrali kompletan sajt, samo su promenili logo u headeru. To je rip-off, ono sto vi pricate je inspiracija.

Da, upravo to i jeste poenta: jedno je rip-off a nesto sasvim drugo inspiracija. Na žalost, gde je granica, nije uvek lako ustanoviti. Ja sam stekla utisak da je pitchweis (:) za ime) zapravo govorio upravo o inspiraciji koristeći rip-off termin. Na kraju krajeva, možda je to sve a difference without a distinction. U slučaju tako blatantne kradje što pominjete, i ja bih sasvim sigurno nervni slom dobila.
Za sitnije stvari sam prestala da se nerviram. Jedan tip nam je tako bio krao fotografije i to direktno sa našeg servera. Na kraju sam bila premestila fotke a na taj url stavila fotku sa natpisom da je fotografija preuzeta sa našeg sajta i da ga slobodno posete. Trebalo mu je šest meseci da otkrije šta se desilo a u medjuvremenu smo dobijali steady traffic and customers.

conica
21. 02. 2008., 23:03
Good Designers Copy, Great Designers Steal [Picasso]
;)

Aleksandar Mitić
21. 02. 2008., 23:16
Best designers create? :)

pitchweis
22. 02. 2008., 08:19
ok, onda smo napravili distinkciju rip off - inspiracija.

malo me je, ipak, poneo i naslov topika: Kako prepoznajete/nalazite rip-off template?

Kako prepoznajem? Mogu da prepoznam da je neko "pokupio" informacionu arhitekturu, a to je skroz legitimna stvar. Velike kompanije su pre svog online nastupa papreno platile i razne studije slučaja, korišćeni su rezultati raznih istraživanja itsl. Zašto neko ne bi IA uradio po uzoru, na recimo, http://eurosport.yahoo.com/? Malo čačkanja po CSS-u i eto ti novi dizajn i kontam da za takve stvari ne može da se kaže da je rip off...

Negde sam ranije video da je neka domaća web design agencija maknula "vibe" (ne ceo css, ali "vibe" da) bloga dnevnikeklektika.com. To je totalni rip off, imena, lika, dela i zanata i svega.

bluesman
22. 02. 2008., 12:48
pičvajz, jesi ti video rop-off primere koji su postovani ovde? Predlažem da prvo pogledaš to pa onda da nastavimo dalje

twix
18. 04. 2008., 17:12
Slucajno sam naisao na:

http://devilix.org/ (http://www.kursna-lista.info/)

Nenad Vasić
18. 04. 2008., 18:24
Ukrali mi design!? :D Šalim se... :) Taj design je (kao što sam naveo ovde (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=4012&highlight=kursna+lista&page=3#23)) sa www.oswd.org :)

Cartman
22. 04. 2008., 21:41
Da, upravo to i jeste poenta: jedno je rip-off a nesto sasvim drugo inspiracija. Na žalost, gde je granica, nije uvek lako ustanoviti. Ja sam stekla utisak da je pitchweis (:) za ime) zapravo govorio upravo o inspiraciji koristeći rip-off termin. Na kraju krajeva, možda je to sve a difference without a distinction. U slučaju tako blatantne kradje što pominjete, i ja bih sasvim sigurno nervni slom dobila.
Za sitnije stvari sam prestala da se nerviram. Jedan tip nam je tako bio krao fotografije i to direktno sa našeg servera. Na kraju sam bila premestila fotke a na taj url stavila fotku sa natpisom da je fotografija preuzeta sa našeg sajta i da ga slobodno posete. Trebalo mu je šest meseci da otkrije šta se desilo a u medjuvremenu smo dobijali steady traffic and customers.

Desava mi se cesto da mi kradu fotografije i bandwidth,
jedan mod_rewrite smiruje vrlo brzo takve osobe, serviras im modifikovanu sliku prema referer-u i ne moras slike da premestas.
Moze i po principu 'bele liste' da se podesi, kako bi samo google images imao pravo da hotlink_uje npr

LiquidBrain
22. 04. 2008., 21:51
A sta ako neko iskljuci referer?

ivanhoe
22. 04. 2008., 22:40
pa nista onda mu pokazes sliku normalno.. ali ako je referer pogresan onda ga blokiras, ili kao sto rece Lalaland prikazes mu reklamu.. vecini je referer ukljucen, a i nije ovo metoda za zastitu pristupa, nego anti-leech, tako da ne mora da radi 100%, bitno je da vecinu blokiras

Cartman
23. 04. 2008., 14:34
Yepp, vise sluzi protiv kradje bandwidth_a.
Takodje, svaki normalniji sajt ima proveru referera kod POST metode, tako da moraju da ga ukljuce clanovi kradljivog foruma npr, sa alatima poput RefControl za firefox.

U svakom slucaju, mozda nekom bude od koristi, ovo je primer metode koju koristim:


RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_REFERER} ^http://(.+\.)?blogspot\.com/ [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} ^http://(.+\.)?livejournal\.com/ [NC]
RewriteRule .*\.(jpe?g|gif|bmp|png)$ /images/slika.jpe [L]



Servirace se slika.jpe umesto kradene slike. Po potrebi se dodaje red sa [NC,OR]
Ostalo je vasa kreativnost, pa moze nesto ovako da se napravi: http://www.techcrunch.com/2007/03/27/john-mccains-myspace-page-hacked/ :D

Pozdrav

misk0
29. 04. 2008., 09:29
Nije moje, moguce da je template, sasvim slucajno nadjoh..
http://www.nic.gp/
http://www.rapget.com/

noviKorisnik
29. 04. 2008., 11:27
Hehe, interesting... potpuno drugačiji html :-)

conica
29. 04. 2008., 13:03
pa to sto je preradjen html to nije retkost.
Ja sam za jednog klijenta kupila template koji im se dopao i dobrano ga preradila (vizuelno) da bi mogao da se prilagodi potrebama funkcionalnosti sajta, ali je i sam html radjen "from the scratch".
Naime, template html je dobijen radjen sav u tabelama i to prosto nije moglo da prodje, ali verujem da ih mnogi ostavljaju takvog kakav jeste

ivanhoe
29. 04. 2008., 18:16
ja sam dosta sajtova tako radio, dobijem kupljen templejt sa zahtevom da preradim par detalja i da ga uglavim da radi sa nekim backendom/CMS-om.

Po meni ako koristis templejt kao osnovu pristojno je da ostavis originalne delove onakvi kakvi su, sa sve komentarima autora (ako je templejt uradjen kako treba, pa ne mora popravka, naravno)

misk0
29. 04. 2008., 21:21
Ovde je zanimljiva cinjenica da je nic.gp nacionalni registar domena Guadalupe :)

ivanhoe
29. 04. 2008., 23:53
ne, ne, gresis sinak, zanimljiva cinjenica je da si ti posecivao sajt nacionalnog registra Guadalupe :D

misk0
30. 04. 2008., 14:05
Ne mogu se sjetiti, ali negdje u logovima sam nashao .gp skracenicu (mislim da je exim_rejected ili tako neki fajl) i zivo me interesovalo koja je drzava jer nisam mogao pogoditi


Ma u nekim sam poslovima, pa kontam kud s glavom i parama kad se izvucem :)

novii
05. 11. 2008., 16:26
Zaista se često dešava da ljudi imaju iste sajtove, meni su par puta prijatelji skretali pažnju na neke slučajeve. To je OK, ako je template besplatan za korišćenje. A to je najčešći slučaj kada se radi o Joomla ili Wordpress-u.

Često se mogu videti i besplatni templati koje ljudi obeleže da su zaštićeni njihovim autorskim pravima.

Što se tiče slučajeva da neko koristi resurse,do sada sam sve te slučajeve rešio tako što sam poslao jedan e mail ili ostavio komentar sa napomenom da to nije ba OK.

istok
12. 02. 2009., 22:35
http://i42.tinypic.com/2mhhtap.jpg

bluesman
12. 02. 2009., 22:43
^ Zato i pravo onako užasno dosadne filmove :)