PDA

Pogčedajte punu verziju : Jedno početničko ... o RS domenu - Ko ovde ostvaruje prednost?


noviKorisnik
14. 01. 2008., 11:29
Tek sam delimično upoznat s celom pričom jer sam nesposoban da pratim te dugačke diskusije :-) Vidim da su uglavnom provajderi uzeli ulogu registara i da kreću kampanje predRegistracije .rs domena. Sad, evo čak jedno pitanje u vezi toga (kroz primere):


Domen hack.rs - Raspoloživ za vlasnika domena hack.co.yu - blago njemu, jel, kako sam razumeo, u prvih 6 meseci od starta registracije samo on može da registruje hack.rs
_
Domen smart.rs - Raspoloživ za vlasnike domena smart.co.yu, smart.edu.yu - ako nije u pitanju isti vlasnik, onda ova dvojica imaju 6 meseci da se tuču ko pre devojci njemu smart.rs (pošto me ovde ne interesuje ništa konkretno, neću dalje da ulazim u detalje)
_
Domen hacke.rs - Slobodan - e, ovo je već interesantno, mlogo njih može da poželi...

Recimo da je interesantan Lazi i Miki, Laza ga predRegistruje u registru IBM, a Mika u registru Microsoft. Ko ovde ostvaruje prednost?
_

Mr.Paja
14. 01. 2008., 11:43
Koliko ja svatih, nije bitno ko ga kad predregistruje jerbo će se uzimati u obzir kada zahtev registra za registrovanje tvog domena dođe na red (kad počne registracija) ili ti u prevodu ovako :

predRegistrovao si kod Registra A domen u decembru prošle godine, Registar A ti uzme pare i stavi tvoj domen na listu svih domena koje treba da registruje.

perica je predRegistrovao isti domen kod Registra B i to juče, i perici su uzeli pare i stavili isti domen na spisak domena koje treba registrovati.

Samim tim što si ti ranije podneo zahtev, nisi sebi obezbedio domen jer kad počne period registracije svi registri domena će slati svoje zahteve ka RNIDS-u pa čiji prvi prođe njegov je domen, a ako tvoj zahtev ne prođe (iz nekog razloga pericin registar je bio brži) tebi bi trebalo da se vrati lova.

E sad, neki pametni ljudi rekoše da je možda pametno podneti zahtev za predregistraciju kod više registranata pa gde prvo prođe ..... a ovi gde ne prođe će ti vratiti lovu ....

Peca
14. 01. 2008., 12:48
ako podneses zahtev kod vise registranata - i desi se da i ti i Perica podnesete zahtev kod ISTOG registranta - nista time ne dobijas mnogo, jer taj registrant ne mora tvoj zahtev da prosledi kao prvi, vec recimo Pericin.
tu si znaci bacio pare.
jedino sto teorijski povecavas mogucnost da neki drugi registrant, koji ima samo tvoj zahtev - bude brzi od onog ko ima oba :)

cvele
14. 01. 2008., 13:08
ko pre devojci njemu devojka.

ako prvi ibm posalje na registraciju onda onaj ko je kod ibm poslao zahtev za registraciju.

Edit:
ne racuna se tvoja brzina vec brzina tvog registra

Mr.Paja
14. 01. 2008., 14:22
Glupo pitanje, al zar nije bilo logično da je RNIDS napravio neku on-line aplikaciju gde bi hronološki dolazili zahtevi za predregistraciju, i onda ne bi bilo ovog gledanja u pasulj ....

cvele
14. 01. 2008., 14:54
10 PRINT "Nepostoji predregistracija!"
20 GOTO 10

conica
14. 01. 2008., 15:02
Glupo pitanje, al zar nije bilo logično da je RNIDS napravio neku on-line aplikaciju gde bi hronološki dolazili zahtevi za predregistraciju, i onda ne bi bilo ovog gledanja u pasulj ....

da ne spominjemo mogucnosti zloupotrebe....

Peca
14. 01. 2008., 15:15
zamisli da neko sada, "preko noci", registruje mycity.org.yu, burek.org.yu, pogodak.org.yu itd... i dobije prvi .rs.
da li bi imali sanse da trazimo arbitrazu, jer recimo moj mycity.co.yu postoji 6 godina, i moja firma se zove isto mycity, imam li neku 'zastitu' od takvog 'otimanja' ?

noviKorisnik
14. 01. 2008., 15:59
ko pre devojci njemu devojka.

ako prvi ibm posalje na registraciju onda onaj ko je kod ibm poslao zahtev za registraciju.

Edit:
ne racuna se tvoja brzina vec brzina tvog registra
Da, odgovori upravo govore u prilog da će sam start da predstavlja gladijatorsku arenu registara, još bolje ... cela situacija liči na priču zlatne groznice i divljeg zapada, jedino što ne jašeš sam svog konja da bi prvi stigao na parcelu koju odabiraš ... već sediš sa strane, konja jaše neko drugi ... i polažeš opklade da će tvoj konj (pardon, registar) biti brži ostalih (pardon, registara). [ konj je plemenita životinja, nemoj da se neko uvredio ovim, please ]

. . .

... što naravno u startu dovodi pitanje transparentnost rada rnidsa ... a sama predRegistracija je manipulacija registara - plaćaš za domen koji ćeš možda dobiti.

staseprimate
14. 01. 2008., 16:15
zamisli da neko sada, "preko noci", registruje mycity.org.yu, burek.org.yu, pogodak.org.yu itd... i dobije prvi .rs.
da li bi imali sanse da trazimo arbitrazu, jer recimo moj mycity.co.yu postoji 6 godina, i moja firma se zove isto mycity, imam li neku 'zastitu' od takvog 'otimanja' ?

ne znam zasto bi neko vise vrednovao co.yu domen od org.yu domena ili nekog treceg.
ti imas prednost na co.rs domen (dakle yu -> rs) ali ne i na .rs domen.....
mislim zasto mislis da je co.yu treba da dobije .rs domen ??

dinke
14. 01. 2008., 16:23
Da, odgovori upravo govore u prilog da će sam start da predstavlja gladijatorsku arenu registara, još bolje ... cela situacija liči na priču zlatne groznice i divljeg zapada, jedino što ne jašeš sam svog konja da bi prvi stigao na parcelu koju odabiraš ... već sediš sa strane, konja jaše neko drugi ... i polažeš opklade da će tvoj konj (pardon, registar) biti brži ostalih (pardon, registara). [ konj je plemenita životinja, nemoj da se neko uvredio ovim, please ]

Licno ne mislim da ce se ljudi mnogo otimati, jer je .rs domen jednostavno ... preskup. 30-tak eura godisnje za .rs extenziju je ako se ne varam najskuplja cena u evropi. Takode, mislim da je Sloba pomenuo da nece dozvoliti "psine" tipa neko reguje "facebook.rs" i sl. No videcemo :)

cvele
14. 01. 2008., 16:24
OK. Zamolio bih vas sve da mi neko objasni, kao detetu od 5 godina, koja je razlika izmedju ove i one stare teme od 30 strana ?

dinke
14. 01. 2008., 16:25
E da, trebalo bi da u odgovarajucem forumu postavimo TOP temu sa FAQ-om oko .rs domena. Ili bar za pocetak da TOP-ujemo neku od postojecih tema :)

noviKorisnik
14. 01. 2008., 16:55
OK. Zamolio bih vas sve da mi neko objasni, kao detetu od 5 godina, koja je razlika izmedju ove i one stare teme od 30 strana ?
Samo to što sam na početku naveo - nesposoban sam da s pažnjom ispratim temu (koja je topovana) koja se prostire na 33 strane. I pre 2 nedelje se pojavila još jedna tema koja je opet bez problema dogurala do 5 strana. ... Ovde sam imao jedno pitanje, odgovoreno je. To, što sad mogu da se izvlače i druga pitanja i da se nastavlja rasprava ... po potrebi nek moderator reaguje spajanjem tema ili šta već smatra za najprikladnije.

Ovaj dinketov predlog za Faq bi svakako pomogao da turisti poput mene ne moraju da pokreću nove teme.

Peca
14. 01. 2008., 17:03
ne znam zasto bi neko vise vrednovao co.yu domen od org.yu domena ili nekog treceg.

zato sto je on taj 'org.yu' registrovao deset dana pred zatvaranje .yu registra, a ja sam 'co.yu' registrovao pre 6 godina.
nije li ocigledno da ga je on registrovao samo da bi mi zauzeo .rs? :)

noviKorisnik
14. 01. 2008., 17:14
Zar je još uvek dopuštena registracija .yu domena? (nemam pojma, zaista) Ako je već najavljena izvesnost pokretanja .rs domena, ovaj bi trebalo zaključati baš iz razloga koje peca navodi (dobro me istripovao, išao sam da proverim za mycity ... izgleda da je slobodna registracija za org.yu :-)

Mada to, 'trebalo bi', uf, nauk kaže da i nije neki oslonac.

Peca
14. 01. 2008., 17:20
pa za mycity ne brinem, jer imam istoimenu firmu, i verovatno bih ga dobio na arbitrazi ;)

ALI, imas stotine jako popularnih co.yu domena, koji nemaju istoimenu firmu.
necu da dajem primere, ali ima ih bas puno, i to bas interesantnih...

staseprimate
14. 01. 2008., 17:23
to bi bilo mozda u tvom slucaju ali i pored toga nemas pravo nekom da zabranis(ne ti nego registar) da registruje domen bez obzira na pozadinu registracije. Znaju se pravila kako moze da se registruje domen i ko god ispuni te uslove moze da dodje do njega.
nisam upucen kako to radi, ali .rs je logicno da se zameni sa .yu domenom i samo oni bi trebali da imaju prednost, a kako ovih nije bilo puno ne vidim zasto bi neko proglasio da je neki default domen co.yu i on ce da ima prednost za .rs domen... ja sam o ovome pricao.

znaci nista ne pricam ovo licno tebi i o tvom domenu, nego u globalu... ne vidim zasto sad favorizirati domene koji se gase (kad vec nisu do sada).
tvoj pravi naslednik domena nece moci niko da uzme (co.rs) u to budi siguran, a za .rs ....sta da ti kazem, u tvom slucaju verujem da ces ga ti uzeti, ali u drugim slucajevima bas i nisam siguran. Opet kazem ne vidim razlog za favorizovanje i ko je koliko na netu.
evo ovaj slucaj
http://www.nis.org.yu/
http://www.nis.co.yu/
zasto sada da co.yu dobije .rs domen bez ikakve borbe ?
svako neka dobije zvog naslednika (dobro je sto niko nece da izvisi...) a za .rs neka se bore pa sto da ne i sa ostalim zainteresovanim ljudima koji nemaju uopste domen !

ovaj .rs domen mi je podjednako kako i ovaj .eu
mislim meni bi bilo glupo da su rekli .eu ima prednost da kupi covek koji ima .com

p.s. a ti ne zelis da ti domen ubuduce bude na co.rs ??

Peca
14. 01. 2008., 17:28
zelim oba.
na co.rs imam zagarantovano pravo.
ali bih naravno uzeo i .rs, jer ce svi favorizovati .rs.

sto se tice nis.org.yu i nis.co.yu, naravno da imaju pravo oba domena na .rs, jer su oba stara.

pricam o situaciji kada neko .org.yu uzme 5 dana pred zatvaranje .yu registra, samo da bi konkurisao za .rs, a istoimeni co.yu postoji godinama i poznat je mnogo [kao mycity, pogodak, burek...]

bilo bi dobro da se na arbitrazi gleda datum registracije domena, pa kad vidis da za .rs konkurise neko ko je .org.yu registrovao 5 dana pred zatvaranje .yu registra, a sa druge strane za taj isti .rs konkurise domen koji je star 10 godina - da odmah bude jasno kao dan da taj sa .org.yu igra na kvarno.
odnosno, predlazem da se na arbitrazi gleda datum u slucaju kada neka "beba-domen" nema ni mesec dana.
i da se za "beba-domene" racunaju svi domeni koji su zauzeti poslednjih 2-3 meseca... od trenutka kada je Sloba objavio da na .rs imaju pravo sva tri prefixa.

jer verujem da su tog dana svi odmah pogledali da li je slobodan sex.org.yu recimo... :)

zira
14. 01. 2008., 17:56
Postoji i http://www.nis.yu :)

staseprimate
14. 01. 2008., 18:08
ali takvom logikom obican korisnik nebi imao pravo da konkurise nikako za rs domen.
kao sto kazes da beba domen ne bi trebalo da konkurise za .rs domen znaci odmah da obican korisnik otpada za konkurisanje totalno novog domena.
generalno ja bih voleo da za .rs domen konkurisu svi zivi (ako .yu ne postoji) koji zele i ispunjavaju pravo kao i za .eu


ali bih naravno uzeo i .rs, jer ce svi favorizovati .rs.

ovako ces rasipati malo PR a vidim da se cimas oko toga :)

@zira
lol, znaci slucajno sam zabo ovaj primer a jasno je kome tu ide .rs domen :)

Peca
14. 01. 2008., 18:21
ne brini za SEO, naravno da ce samo jedan domen biti glavni, a drugi ce samo forwardovati na njega, kao sto recimo www.mycity.ba forwarduje na co.yu :)

mozda je tebi sve jedno ko ce zauzeti mycity.rs, pogodak.rs, burek.rs... ali vlasnicima postojecih co.yu domena nece biti sve jedno, a ni njihovim posetiocima, koji ce milion puta pogresiti pa otici recimo na pogodak.rs [koji onda nece imati veze sa pretrazivacem] umesto na pogodak.co.rs ... ogromnu zabunu bi ovo napravilo, samo zato sto je neko zauzeo pogodak.org.yu recimo danas... citajuci ovo.
[samo dajem primer za pogodak, jer ce pogodak lako uzeti .rs jer ima istoimenu firmu, ali postoje stotine dobrih domena koji nemaju istoimenu firmu]

staseprimate
14. 01. 2008., 18:45
iskreno sve manje je ljudi koji kucaj adresu u adress baru.
ljudi ili koriste bookmarks ili pretrazivace a tu greske nece biti !

bez ljutnje ali ovakvo razmisljanje mi je malo pohlepno.
imas donen, dobices novi domen i zelis neki totalno nov koji ne pripada bas tebi.
uhvatio si se za org.yu, a mene kao obicnog korisnika zanima zasto meni braniti .rs domen ?
ako nema nesto.yu zasto da ja ne konkurisem za nesto.rs bez obzira na nesto.org.yu i nesto.co.yu ....

mozes i ovako da posmatras, zasto da ne konkurisem za domen nesto.eu vec da se taj domen da vlasniku vec postojeceg nesto.com domenu ili slicno.

ovde uopste ne raspravljam o tvom domenu (taj domen nece niko dirati :) ) vec o razmisljanju....

noviKorisnik
14. 01. 2008., 20:35
mene kao obicnog korisnika zanima zasto meni braniti .rs domen ?
ako nema nesto.yu zasto da ja ne konkurisem za nesto.rs bez obzira na nesto.org.yu i nesto.co.yu ....
Zato što je neko razvio burek.co.yu, uložio godine u to, stvorio brend. A tebi se baš sviđa da uzmeš burek.rs, na primer, i sad želiš da on nema prednost.

E pa ne može tako, on je zaštićen 6 meseci, pa ako ga baš ne želi, strpi se toliko i onda u trku s ostalima kojima se dopada isti taj domen. 6 meseci ipak nije večnost, mnogo je kraće od čekanja na izmenu nacionalnog domena.

Tako stoje stvari, gledalo se da se zadovolje što širi interesi, a to što će se uvek naći neko ko nije zadovoljan, više je stvar ljudske prirode.

staseprimate
14. 01. 2008., 20:51
nikako se ne razumemo....
tom domenu nece nista biti uskraceno... on ce imati svoj co.rs domen !
.rs domen ne bi trebao da pripadne vlasniku co.yu domena tek tako bez ikakvih problema.... ja o tome pricam, daleko da mi trebaju pomenuti .rs domeni :)

noviKorisnik
14. 01. 2008., 22:20
Dakako da se ne razumemo.

Ako sam u poslednjem primeru pomenuo burek.co.yu i burek.rs, nek ostanemo tu.

Ako ti kažeš da .rs ne bi trebalo da pripadne vlasniku .co.yu tek tako, ja to ne razumem, istina.

Dalje, ako ne postoji burek.yu ni burek.org.yu niti burek.edu.yu, itd, zašto onda ne bi burek.co.yu imao prednost za burek.rs?

... iako nisam pratio priču koja se protezala mesecima unazad, jasno mi je da su ovakva pravila igre upravo rezultat usaglašavanja više gledišta, a još važnije je da jesu pravila igre i da je besmisleno kukati sada (malo je kasno).

staseprimate
14. 01. 2008., 23:02
pa onda se jednom domenu daje dupla privilegija ! ! !
daje mu se i co.rs i .rs !
Ne vidim zasto toliko da bude neko privilegovan .....
mislim da je dovoljno to sto dobija u nasledje co.rs, a .rs je totalno novi domen koji nikada ranije nije ni mogao da se uzima od obicnih ljudi i ne vidim zasto sada ti obicni ljudi kada su dobili mogucnost da uzimaju domene nemaju pravo da konkurisu vec mogu da konkurisu samo za domene koji su preostali ?!

A to sto je covek godinama ulagao u sajt i slicjno njemu sve to ostaje i niko mu nista ne oduzima. pa zato valjda i postoje razliciti tipovi domena da bi mogli razliciti ljudi da imaju iste nazive u domenu.... ja drugi razlog ne vidim... burek.co.rs ce biti opret ispred burek.rs na pretrazivacima, ne zbog naziva nego bas iz tog razloga sto godinama postoji i sto ima ogroman manje vise kvalitetan sadrzaj.... mogu ja sta god da stavim na burek.rs dzaba mi.... necu im biti nikakva konkurencija

da treba da bude monopol nad domenom postojala bi oduvek mogucnost samo jednog domena (recimo .com kod tld) i .yu kod nacionalnih.
dakle com, net org i svi ostali su izmisljeni da ako ti je bas neophodan odredjen domen a neki bolji tld je zauzet da imas koliko toliko alternativu, a ne da vlasnik domena pokupuje sve moguce domene... to nije bio bar cilj.. ili se ja varam ?!

p.s. sad vidim da pominjes kukanje.... mozda tako deluje ali mene to uopste ne zanima... vise pricam svoj stav nego sto me stvaro briga za domen.
moji razlozi zasto ne .rs domenu
- preskupi su
- drzava nasla jos jednu caku za uzimanje masne provizije (do sada je bilo ko ima firmu i placa doprinose ima i domen)
- drzava je izmenila poslednjih godina ko zna koliko naziva, tako da i taj rs domen je pod znakom pitanja i pitanje je kako ce se zvati za 5-6 godina
- imam co.yu domen ali necu ga vise koristiti (tacnije necu uzimati co.rs pa ni .rs)
- com ce sve nas nadziveti, jeftin, lako i brzo dostupan

dakle ovo su samo moji stavovi, a ne kukanje i da se sada ja osecam nesto lose sto je to tako :)
i ok je to sto se ne slazemo :)

smarkovic
15. 01. 2008., 01:14
@staseprimate
Mislim, ako te .rs domeni suštinski ne zanimaju, zašto uopšte pokrećeš temu u kojoj 10 ljudi drnda vunu sa tobom ceo dan? Ostani na com/net/org, kao što i nameravaš, i problem rešen, a ova tema -- case closed.

Milos P
15. 01. 2008., 03:18
Jel se zna približnije datum Svečanog Otvaranja? Načuo sam da je 25.1. u pitanju. Naravno u pitanju je supa iz kesice :) Jel MTID predao spisak rezervisanih domena?

Pravila su dobra samo treba videti kako će teći primena istih.

pcigre
15. 01. 2008., 10:28
Jel se zna približnije datum Svečanog Otvaranja? Načuo sam da je 25.1. u pitanju. Naravno u pitanju je supa iz kesice :) Jel MTID predao spisak rezervisanih domena?

Pravila su dobra samo treba videti kako će teći primena istih.

Imajući u vidu da je najavljeno da će se .yu zamrznuti 10 dana pre početka registracije .rs, 25.1. mi zvuči kao nemoguć termin. Takođe, ne verujem da će period od trenutka najave pa do početka registracije biti manji od 2 nedelje.

smarkovic
16. 01. 2008., 19:11
pcigre je dao dobru informaciju. Datum još uvek nije utvrđen. Trenutno se instalira, podešava i testira sistem za automatsku registraciju i kada to bude uspešno okončano, biće određen datum početka. Taj datum će biti određen tako da registracija otpočne na početku radne nedelje i u radno vreme. Takođe, datum će biti objavljen na sva zvona najmanje dve nedelje ranije, jer 10 dana pre tog dana D prestaje registracija .yu domena. Dakle, most likely neki dan u februaru 2008.

Milos P
16. 01. 2008., 19:20
Hvala, Slobo.
Inaće ona dezinformacija je dobijena od par OR-ova za .rs pa sam pomislio da je tačna. Znači imamo 4 ponedeljka u februaru, znači mogu da se spuste kaldionioničarske kvote.

cvele
17. 01. 2008., 15:22
koliko sam ja upoznat trenutno se odbijaju zahtevi za registraciju (org|edu).yu domena ukoliko postoji aktivan .co.yu.

smarkovic
17. 01. 2008., 22:11
Cvele, ukoliko imaš neki konkretan dokaz za takvu tvrdnju (recimo, neki email od ljudi koji rade registracije .yu domena) prosledi ga meni, pa ću da proverim da li je to tačno. U svakom slučaju, ovo ne bi trebalo da se dešava i svi .yu domeni bi trebalo da se registruju potpuno normalno, u skladu sa pravilnikom na www.nic.yu, sve do poslednjeg dana.

Pozdrav,
Sloba

cvele
18. 01. 2008., 09:01
Cvele, ukoliko imaš neki konkretan dokaz za takvu tvrdnju (recimo, neki email od ljudi koji rade registracije .yu domena) prosledi ga meni, pa ću da proverim da li je to tačno. U svakom slučaju, ovo ne bi trebalo da se dešava i svi .yu domeni bi trebalo da se registruju potpuno normalno, u skladu sa pravilnikom na www.nic.yu, sve do poslednjeg dana.

Pozdrav,
Sloba

Kao sto rekoh, >>koliko sam ja cuo<<. Poslah ti izvor tvrdnje ;)

Edit:
nebih da se ovde razbacujem imenima