PDA

Pogčedajte punu verziju : Blokiranje reklama na sajtovima


Ilija Studen
26. 12. 2005., 09:08
Malo duži komentar o stvarčicama koje omogućavaju korisnicima da blokiraju reklame na sajtovima:

O blokiranju reklama (http://www.ilija.biz/area51/entry/blokiranje-reklama.html)

Moj originalni stav pre pisanja teksta (slični alati neće bitnije ugroziti reklamiranje na internetu, vlasnici sajtova uglavnom preuveličavaju situaciju, korisnik ima pravo da utiče na svoje online iskustvo...) se nije promenio. Samo je postao kompletniji.

ivanhoe
26. 12. 2005., 11:42
pa posto danas vecina reklama radi po principu placanja za klikove (a ne prikazivanja) onda stvarno ne shvatam argumente webmastera da se bune protiv AdBlock i slicnih stvari. Onaj ko blokira reklame ionako nece kliktati na njih, pa nema ni neke razlike. Ako imas dovoljno posecen sajt, kapne tu sasvim fina kinta mesecno i dalje...

A i cinjenica je da nisu ti blockeri toliko pametni koliko su kompanije koje se bave reklamiranjem nezainteresovane da se potrude da osmisle pametnije metode prikazivanja reklama, koje bi bilo teze blokirati...sto opet znaci da im ide posao dobro i ovako...

Dragan Babić
26. 12. 2005., 13:14
pa posto danas vecina reklama radi po principu placanja za klikove (a ne prikazivanja) onda stvarno ne shvatam argumente webmastera da se bune protiv AdBlock i slicnih stvari. Onaj ko blokira reklame ionako nece kliktati na njih ovo zvuci sasvim logicno...

bluesman
26. 12. 2005., 13:26
Najbolje je uporediti Internet, tačnije www sa svim ostalim medijima, pa napraviti analogiju reklamiranja recimo na TV ili novinama i onda pronaći pravu poziciju www.

Postoje besplatne novine, koje ljudi rado čitaju jer ne koštaju ništa, međutim da bi se te novine izdržavale, moraju da nafiluju strane reklamama, u suprotnom nikada ne bi videle svetlo "trafike".

Šta radite u tom slučaju? Pa ako vas previše smaraju reklame, ili mislite da vam sadržaj nije dovoljno interesantan da bi istrpeli te reklame - jednostavno više ne uzimate te novine.

Postoje novine koje se plaćaju, koje, zarad dodatne zarade, takođe nafiluju reklamama. Vaše je da odlučite da li ćete da čitate i plaćate za te novine.

Postoje besplatne televizije koje su takođe nafilovane reklamama, i većina se slaže da prilično iritira kada na svakih 15 minuta naiđe blok reklama.

Ali šta radite u tom slučaju? 99% ljudi, ako ne ode da obavi nešto u mešuvremenu dok traju reklame, jednostavno prebaci na drugi kanal.

Postoje on-demand televizije, gde možete da izaberete programe koje želite da gledate, plaća se više nego za bilo koju drugu standardnu televiziju, ali bar uživate u programu. Košta, ali vredi.

E sada, kada pogledamo ka www, dolazimo do slične situacije. Postoje sajtovi koji vrve od reklama i jednostavno čovek više ne vidi sadržaj od silnih reklama. Šta radite? Odete na drugi sajt.

Takođe, znam iz ličnog iskustva, postoje sajtovi koji omogućavaju, da za simboličnu članarinu, imate dodatne sadržaje plus ne prikazuje vam reklame. Takav slučaj je recimo sa www.romance-cafe.com . Besplatni članovi mogu da zadrže taj status koliko god žele, međutim postoji mogućnost da uplatite članarinu, i pored standardnih extra features - ne prikazuju vam se reklame.

Ja mislim da je to princip po kojem bi trebalo da funkcionišu svi komercijalni sajtovi. Ko želi da gleda, nema problema, ko želi da plati - ne prikazuju se reklame, pa kako kome odgovara.

Šta se događa kada web sajt ne može da se izdržava? Ili se gasi ili prestaje njegovo ažuriranje. To je sve posledica blokiranja reklama. Ne kažem, ima puno "alavih" vlasnika sajtova koji bi prikazali 200 reklama po strani iako za to nemaju potrebe, međutim to se lako rešava - ljudi prestanu da dolaze na te sajtove.

WWW je bar jednostavan po tom pitanju... sve je one click away.

Insistiranje na blokiranju reklama je direktno otimanje para iz džepa vlasnicima sajtova, jer iako se većina reklama plaća po kliku, jako su bitni i impressions jer neki plaćaju i to a neki donose odluke na osnovu toga.

Evo primera. Ja nudim recimo reklamiranje kod mene na sajtu, po ceni od xxx ... i objašnjavam klijentu kako imam xxx poseta dnevno, xxx strana, xxx imressions, pa usled blokiranja reklama moće doći ili do neslaganja statistika (pa klijent misli da sam ga lagao), ili do nedovoljnog broja imressions (pa klijent odustane od reklamiranja) ili do toga da se klijent odluči za reklamiranje kod mene, pa usled blokiranja reklama jednostavno nema očekivani broj impressions i propada kampanja.

Osim toga, u statistikama se može doći do čudnih rezultata po pitanju CT, pa se postavlja pitanje: ili neko fake-uje klikove, ili neko nekoga laže, što opet dovodi do nepoverenja klijenta i prestanka saradnje.

Još jedna diskutabilna stvar je, pošto vidim da kažete da "ionako nebi kliknuli na te reklame", je pitanje "da li ste sigurni u to što pričate?". Znači, nikada niste kliknuli na neki banner? Nikada niste naišli na interesantnu reklamu. Nikada niste okrenuli broj telefona koji ste videli u oglasu?

Sledeće pitanje je "Šta je reklama?". Reklama je ne samo ono što svi tradicionalno shvatamo, već je reklama i link. Zar ne? Pa šta onda, da blokiramo i sve eksterne linkove? Zašto da ne, i to je reklama. Međutim, onda rušimo osnovni koncept WWW.

Ono što ja pokušavam da objasnim "nekim" ljudima ovde je da ne razmišljaju tako plitko, neka malo zagrebu ispod površine, nije sve tako crno-belo.

bluesman
26. 12. 2005., 13:33
pa posto danas vecina reklama radi po principu placanja za klikove (a ne prikazivanja) onda stvarno ne shvatam argumente webmastera da se bune protiv AdBlock i slicnih stvari. Onaj ko blokira reklame ionako nece kliktati na njih ovo zvuci sasvim logicno...


Zvuči, ali nije potpuno tačno. Puno programa određuje kategorije klijenata po broju prikazanih reklama (impressions). Zatim, dolazi do čudne situacije, ja recim mogu da imam 3000 prikazanih reklama i 2000 klikova. Šta će vlasnik reklame da pomisli prvo? Ne daj mu pare, ovaj fejkuje klikove, ne znam kako, ali sigurno to radi.

Neka se javi jedan koji nije kliknuo ni na jednu reklamu do sada. Ima šta hoće od mene :) Ne razumem logiku "ionako nebi kliknuo na reklamu". Odakle znaš šta se reklamira? Možda plaćaš recimo hosting 100 eur, pa vidiš na reklami da postoji duplo jeftinije. Da li si siguran da si uradio dobru stvar što si blokirao tu reklamu.

Ako te već smaraju reklame na nekim sajtovima - toliko je jaka konkurencija, sigurno ćeš naći sajt sličnog kvaliteta sa manje reklama.

marinowski
26. 12. 2005., 16:35
Stanje sa blokiranjem reklama nije (još) alarmantno. Verujem da ga koristi manje od 1% surfera. Ne smatram to fer pristupom, ja nikada neću isključiti reklame, nekada znaju biti korisne.

Ako uporedimo blokiranje reklama sa drugim medijima, situacija zna biti slična: uvek će se naći pametnjaković koji će seriju ili film sa televizije snimiti na video, pa kasnije premotavati reklame.

Svejedno, navike prikazivanja reklama će se morati promeniti, jer se i web menja, a surferi postaju sve manje naivni. Popupovi će biti istrebljeni. www.cnet.com koristi zamenu čitavog contenta sa reklamom, a i ubacuje reklamu uz svaki featured video. Tu adblocker ne može ništa.

Takođe, posebnu priču predstavlja RSS, tu se Content provideri nisu još snašli, sve je popularniji, a reklame se prikazuju tek tu i tamo.

Pročitao sam nedavno da korisnici Internet Explorera više klikću na reklame nego korisnici Firefoxa. Nisam baš siguran koliko je to istina ...

Dragan Babić
26. 12. 2005., 17:30
znam da npr. Keith (Asterisk) ubacuje reklame u svoje feedove kao sličice koje izgledaju kao AdWords, bar je tako bilo pre nekog vremena pre nego što mu je umro blog (tj. zatihnuo).

aleck
26. 12. 2005., 19:00
Stanje sa blokiranjem reklama nije (još) alarmantno. Verujem da ga koristi manje od 1% surfera. Ne smatram to fer pristupom, ja nikada neću isključiti reklame, nekada znaju biti korisne.


Ja to redovno radim, na svakom sajtu koji posećujem više od 1 nedeljno. Na dial-upu sam i pojedine reklame umeju da budu nehumano velike, plus što čak i kada su manje može da ih ima desetak, a to je mnogo.

Moj glavni problem sa reklamama je što su sve do jedne ogavno skakutave, animirane i nemaju kraja. Učitaj recimo pc berzu i dobiješ kompletan okvir oko sadržaja strane animiran. Sve skakuće i trči - u takvoj situaciji se cilj animacije (privlačenje pažnje) poništava i dobija se čist vizuelni šum u kome je teško nešto izdvojiti. Bilo kakav pokušaj da se koncentrišem i čitam srednji deo stranice dok sve ono okolo luduje samo izaziva glavobolju.

Zadovoljavajuće rešenje za ovo bi bilo kada bi se animacija izvršavala samo jednom i onda stane na nekom krajnjem frejmu. Još bolje bi bilo kada bi se animacije prikazivale jedna za drugom, tj. učitavale jedna za drugom.
Stanje kakvo je sada je ogavno i ima samo dva rešenja: ili uopšte ne posećujem taj sajt ili blokiram reklame.

Drugo - koncept web reklama kakav se odavno forsira je po meni totalno suprotan web duhu. Web je dominantno statičan medijum, za razliku od televizije koja je medijum pokretnih slika. Reklame ubačene u gamespot video materijale mi ne smetaju jer to jeste pokretan deo strane i očekujem da se menja, tj. da se sadržaj tu menja.
Statična stranica, ona na kojoj nešto čitam je druga priča - ne očekujem da tu išta skače i besni, jer ne gledam već čitam.

Upravo ta razlika - gledanje vs čitanje - je razlog zašto reklame smetaju ljudima i zašto postoje ad-blockeri.

zextra
26. 12. 2005., 19:05
Pročitao sam nedavno da korisnici Internet Explorera više klikću na reklame nego korisnici Firefoxa. Nisam baš siguran koliko je to istina ...
Predpostavljam da razlika lezi u cinjenici da Firefox koriste uglavnom ljudi koji imaju bar kakvo-takvo iskustvo u radu sa internetom, a IE koriste i ovi sa iskustvom, i oni koji su tek poceli da surfuju, pa ne umeju bas najbolje da razlikuju sadrzaj sajta od reklamnog sadrzaja.

Ja s vremena na vreme kliknem na poneki banner, ako je reklama interesantna... Cak sam par puta kliknuo i na Smiley Central :)

bojan_bozovic
26. 12. 2005., 20:29
@aleck

Nemoj onda da idas na takve sajtove. Sasvim je sigurno da na sajtu koji vrvi od reklama (3xAdSense, 10xbanner) ionako nista neces naci, jer to rade amatercine. To bi bilo kao da ja imam film-blok od 5 minuta u pauzi reklamiranja od 45 minuta na nekoj TV. To samo teske amatercine rade,

kai
27. 12. 2005., 01:41
@aleck

Nemoj onda da idas na takve sajtove. Sasvim je sigurno da na sajtu koji vrvi od reklama (3xAdSense, 10xbanner) ionako nista neces naci, jer to rade amatercine. To bi bilo kao da ja imam film-blok od 5 minuta u pauzi reklamiranja od 45 minuta na nekoj TV. To samo teske amatercine rade,

:rolleyes:

ivanhoe
27. 12. 2005., 02:34
@bluesman: kad smo vec kod analogija sa klasicnim medijima, meni se recimo jako svidja kako Politika resava reklame, kao odvojen dodatak... i ja taj dodatak vrlo rado i vrlo cesto prelistam kad imam vremena...ali kad nemam vremena reklame mi ne smetaju da nabrzaka vidim sta ima zanimljivo...

e vidis to je ono sto po meni fali reklamama na netu, mogucnost izbora... Google je tu jos najbolji, i njihove reklame recimo nisam blokirao, jer bude zaista nesto interesantno s vremena na vreme...Ali zato recimo na yahoo mail-u flash filmove od 50 i kusur KB koji lete i svetle i smetaju mi dok citam blokiram obavezno...

naprosto se desava evolucija trzista, ljudi koriste internet puno i oguglali su na neke pristupe reklame, ne zele to da trpe, i bas kao sto su autori reklama za detrdzente ili automobile morali da se prilagode istancanijem trzistu, tako ce i internet oglasivaci morati da modifikuju svoj pristup ili da budu blokirani...jer ocekivati od potrosaca da se prilagode oglasivacima je glupost, to ne moze da se desi... to je liberalna ekonomija, ko se prilagodi uslovima zasluzuje da opstane, ostali otpadaju i tacka... u krajnjoj liniji besplatan internet ce propasti kao koncept i morace da se placa clanarina za dobre sajtove, u cemu nema niceg loseg uostalom...kao cable i public tv svugde u svetu....HBO nema reklame sem najave programa, ali se zato placa...i takodje ima sjajan program iz istog razloga, sto uopste nije los deal...

bojan_bozovic
27. 12. 2005., 04:19
:rolleyes: Nego, sta 99% domaceg weba je takvo. I 'email marketing' tj. spam se primenjuje. Ono sto nije je verovatno sajt neke banke.

@ivanhoe

Sajt je autorsko delo. Ne mozes ga promeniti kako zelis, a to vazi i za AdBlock. Nemam dialup 24/7 nsam na internetu i puno surfujem, dopbro znam o cemu pricas, ali ja takve sajtove samo zaobilazim. Radi se o tome da neki sajtovi omogucavaju da se plati ad-free pristup, ali koliko ja znam velika manjina to radi. Zbog nekog Adblocka trebaju da trpe i oni kojima umesno reklamiranje ne smeta? Da li bi placao Hotmail/Gmail/Y! mail ili sta vec koristis?

Ilija Studen
27. 12. 2005., 08:05
Sajt je autorsko delo. Ne mozes ga promeniti kako zelis

S ovim se ne slažem. Čim sajt napusti tvoj server i dospe na moj računar moj browser sa njim može da radi šta god hoće! Tvoja kontrola prestaje onog trenutka kad server usluži zahtev i browser počne da sređuje kod za prikazivanje. Ovaj sistem ne mora nužno da bude korišćen za uklanjanje reklama (iako je sad najpopularniji baš za to). Seti se primera kada su korisnici prepravljali kod i ispravljali propuste njihovih autora (IE only sajt kome nedostaju neke funkcije u drugim browserima, ne sećam se sad tačno o kom sajtu je bilo reč mada me ne bi čudlo da je MSDN).

Kao što rekoh, smatram da korisnik IMA pravo da utiče na svoje online iskustvo. Oni kojima se ne sviđa to i sam način na koji web funkcioniše mogu slobodno da se prebace u onu industriju koja će ih odbraniti od korisnika koji bi da prekrajuju ono što su uradili :)

naprosto se desava evolucija trzista

Upravo tako. Ne možeš koristiti trikove iz 1995. u 2005. i očekivati da sve funkcionišu na isti način.

BTW: Ne koristim ni jednu ekstenziju za blokiranje reklama (iako razmišljam da sad instaliram FlashBlock), na reklame klikćem relativno retko i to po pravilu na tekstualne reklame. Često na reklamu kliknem ne zato što mi je ona zanimljiva već zato što sam na tom sajtu pročitao nešto korisno / zanimljivo. Malo čudan način da se kaže hvala, ali dobro... :)

bojan_bozovic
27. 12. 2005., 08:59
Kao što rekoh, smatram da korisnik IMA pravo da utiče na svoje online iskustvo. Oni kojima se ne sviđa to i sam način na koji web funkcioniše mogu slobodno da se prebace u onu industriju koja će ih odbraniti od korisnika koji bi da prekrajuju ono što su uradili

Vidis, vec jesam u toj industriji:

http://www.google.com/search?q=wallpaper&hl=en&hs=xnT&lr=&client=opera&rls=en&start=20&sa=N

Obrati paznju na ono sto je dodato pri kraju strane (scroll down)

http://www.chillingeffects.org/notice.cgi?sID=164

Ili, zakon je iznad svega. Nije bitno sta mi ovde mislimo, vec kako ce to zakonski da se regulise. Ako Greasemonkey ili Adblock postanu mainstream, to ce se i desiti, a mozilla.org/mozdev.org bi zaista trebali da paze da ne hostuju sve i svasta. Ili, da ti pojasnim, ako Google ili Commision Junction tuzi budale koje su napisale Adblock, necu ja menjati industriju (a i mogao bi po DMCA, cini mi se).
Pomenuo si Greasemonkey i menjenje sajtova koji su pisani samo za IE? Onaj koji to cini, a ne pali IE da zavrsi posao je budala koja ne ceni svoje vreme!

marinowski
27. 12. 2005., 09:18
I ja mislim da korisnik moze da radi sa contentom kada se spusti sta hoce. Jeste da mislim da nije fer da ukine reklame, ali ako mu toliko smeta, neka to uradi. Ovo narocito vredi ako je spora veza u pitanju, danas su reklame sve vece i vece. Secam se da sam davno, kada sam imao krs vezu, jedno kratko vreme koristio proxy koji sve jpg-ove menja na nizu kvalitetu, da protok bude manji. Na kraju krajeva, sve zavisi od browsera koji koristi, e sada, ako taj browser 'slucajno' ima instaliran plugin koji menja content ...

Adblocker je jos sitnica, pogledajte sta radi greasemonkey ...

Interesantan primer je sa flickr-om: greasemonkey skripta koja menja flickr da ne prikazuje galeriju u flashu nego u html-u je bila toliko popularna da je flickr poklekao i promenio svoj servis!

andrej
27. 12. 2005., 11:15
@bojan_bozovic

Cek, po toj logici onda TV gledaoci ne bi smeli da prebacuju kanal dok ide blok reklama usred filma, jer moraju da odgledaju ono sto im se servira?!

bojan_bozovic
27. 12. 2005., 11:50
@bojan_bozovic

Cek, po toj logici onda TV gledaoci ne bi smeli da prebacuju kanal dok ide blok reklama usred filma, jer moraju da odgledaju ono sto im se servira?!

Nece biti. Mozes da napustis sajt, sto je ekvivalentno prebacivanju kanala. A ti hoces placeni kanal, tj. bez ili sa vrlo malo reklama dzabe! To je! Zasto Andrej ne koristis samo Wikipediu vec sajtove na kojima postoje reklame, ako ti iste smetaju? Zato sto hoces da koristis sajt koji je neko mozda platio, koji odrzava, za koji placa bandwidth, i za koji mozda postoji placena ad-free opcija dzabe! Da isti Adblock menja user-agent ja bih mogao da korisnika sa Adblock preusmerim na stranicu za registraciju placenog ad-free sajta, kako moze i svako bez Adblock. Medjutim, zbog GNjU zelotcina koji prave adblock to nije moguce! Link sledi:http://weblogs.mozillazine.org/asa/archives/2005/07/no_respect_for.html

I citat :::

Joel, you may not like it but your model of spewing ads all over a customers (or prospective customers) is dying. Find a new model or parish.

I am 100% committed to giving users control over what their computer does. If you can't accept that the user _is_ going to be in control, you won't last long on the web.

Find a new way. If you don't then your competition will.

- A
Posted by: Asa Dotzler on July 6, 2005 01:59 PM
Asa je upravo zelotcina koja je napisala Adblock. Vidis, 99% korisnika je zadovoljno ovim modelom dok 1% (sve otprilike) koristi paid ad-free servis na sajtovima. Misli da ce se 99% odsto korisnika prilagodjavati njemu? Lepo, moze od svojih para da zakupi 1000 servera i napravi Google i Yahoo! Kreten!

BTW da imam sopstvenu firmu kao Commision Junction Asa Dotzler bi vec bio na sudu zbog krsenja copyrighta i DMCA. Nisam ja kriv sto budala ne vidi gde ce zavrsiti.

Ilija Studen
27. 12. 2005., 12:48
Preteruješ.

AdBlock je izuzetno lako detektovati (najjednostavnije je da proveriš da li su elementi reklama i dalje prisutni par sekundi nakon učitavanja stranice ili su nukeovani).

Šta misliš koliki bi procenat od tih 99% korisnika koje naovidiš koristio sisteme za blokiranje reklama da znaju za njih i imaju mogućnosti da ih jednostavno koriste (prostim instaliranjem ekstenzije)? Po mojoj odokativnoj proceni bar pola.

Pre samo par godina su retki koristili popup blokere, a danas su isti oprema svih modernih browsera i više su pravilo nego izuzetak. Web je mnogo lepše mesto bez popup reklama, zar ne? To što je danas stanje takvo ne treba da znači da će isto potrajati doveka. Stvari se manjaju, a korisnici postaju sve pametniji :) Mislim da bi vlasnici sajtova trebali to da poštuju i da se prilagođavaju tome.

BTW: odakle ti ideja da je 99% korisnika zadovoljno ovim modelom? Većina je nesvesna da nešto može da menja, a to je daleko od toga da su zadovoljni. Izvrćeš činjenice i brojeve.

PS: Ovim postom ne govorim da podržavam da svi korisnici počnu da koriste blokere, samo kažem da se stvari menjaju. Blokiranje svih reklama nije rešenje kao što nije rešenje ni borba da stvari ostanu onakve kakve su doveka.

bojan_bozovic
27. 12. 2005., 13:17
Cekaj malo, samo zato sto nesto moze da se uradi, ne znaci da je to legalno. Mozes na ulici nekog da odalamis i pokupis mu sve pare. Mozes na webu da downloadujes warez. Btw ne poznajes adblock koji moze da promeni visibility u hidden elementima sa izvesnom ekstenzijom, ili sa izvesnog domena. Toliko je jednostavno.


Šta misliš koliki bi procenat od tih 99% korisnika koje naovidiš koristio sisteme za blokiranje reklama da znaju za njih i imaju mogućnosti da ih jednostavno koriste (prostim instaliranjem ekstenzije)? Po mojoj odokativnoj proceni bar pola.

Koliko bi ljudi ubijalo na ulici da nema policije? Po mojoj odokativnoj proceni bar pola.

kai
27. 12. 2005., 15:04
I 'email marketing' tj. spam se primenjuje. Ono sto nije je verovatno sajt neke banke.


Email marketing ne mora obavezno da bude isto što i spam...

Malo ste otišli preširoko čini mi se sa ovom diskusijom...

bojan_bozovic
27. 12. 2005., 15:10
Email marketing ne mora obavezno da bude isto što i spam...

Malo ste otišli preširoko čini mi se sa ovom diskusijom...

Mozda, ali malo... Ovde se radi ono za sta se na zapadu ide u zatvor... Dalje, mozda je moja analogija bila malo gruba, ali svakako dobro pokazuje sta je neeticki, ako ne formalno po zakonu nelegalno (bez obzira na copyright). To sto na webu nesto moze da se uradi, ne znaci da to i treba, da je eticno, i legalno raditi (npr. spam, warez), bas kao i offline. Web ne predstavlja neki drugi svet u kome se primenjuju druga pravila, to je samo deo sveta offline.

aleck
27. 12. 2005., 17:03
Asa je upravo zelotcina koja je napisala Adblock. Vidis, 99% korisnika je zadovoljno ovim modelom dok 1% (sve otprilike) koristi paid ad-free servis na sajtovima. Misli da ce se 99% odsto korisnika prilagodjavati njemu? Lepo, moze od svojih para da zakupi 1000 servera i napravi Google i Yahoo! Kreten!


Svasta. Apsolutno mi ne pada na pamet da trpim bilo sta sto mi se ne dopada niti da prihvatam bilo ciji business model samo zato sto taj, ti ili bilo ko drugi smatra da je to moralno ispravno. Informacija je data javno, imala reklame ili ne. Šta ću ja da radim sa tim i na koji način ću pregledati javno datu infromaciju je kompletno moja lična stvar. Autor sajta može da koristi best-effort scenario i da uz informaciju servira i reklame, pa ko ih vidi/klikne, taj je video/kliknuo.
Ako je nekome potrebno finansiranje za sajt, onda neka trazi pare za pristup istom. Ako to ne prolazi, onda jeb' ga - sadrzaj mu nije dovoljno privlacan da za isti dovoljno ljudi plati.

Procenat korisnika koji arce ad-block je mizeran jer je za pronalazenje istog potrebno ukljuciti mozak i biti svestan da isti postoji, pronaci ga, instalirati, uspesno dodavati filtere itd.
Zasto tebi smeta par procenata surfera koji koriste ad-block?

bluesman
27. 12. 2005., 17:08
Web je mnogo lepše mesto bez popup reklama, zar ne?

Hehehe, ti bi mogao ladno u političare... kakva demagogija...

Pa i svet bi bio lepšte mesto bez ratova, zemljotresa, vulkana, cunamija, ubijanja, religioznih fanatika, pedofilije.... da ne nabrajam sada sve, ali sorry but... no can do :)

Web bi bez reklama bio ono što je bio na početku, šačica geekova koji pametuju za svoj račun ili jednostavno običan servis za komunikaciju (mail, news, ...)

kai
27. 12. 2005., 17:37
Božović:

A da za trenutak zaboraviš da si internet profesionalac (I hope so) i staviš se u ulogu prosečnog korisnika interneta (kojih moraš priznati ima mnogo više nego internet profesionalaca)?

Čini mi se da olako barataš, da ne kažem da se "frljaš" nekim pojmovima.

Ilija Studen
27. 12. 2005., 19:09
Sorry Blues, primer je iskorišćen u drugom kontekstu. Nisam hteo reći da web treba da evoluira u medijum bez reklama već da se menja i da je nešto što je ranije koristila šačica upućenih korisnika (prvi popup blokeri) može vrlo lako preći u mainstream. A bez popupa stvarno jeste lepše ;)

bojan_bozovic
27. 12. 2005., 22:36
Svasta. Apsolutno mi ne pada na pamet da trpim bilo sta sto mi se ne dopada niti da prihvatam bilo ciji business model samo zato sto taj, ti ili bilo ko drugi smatra da je to moralno ispravno. Informacija je data javno, imala reklame ili ne. Šta ću ja da radim sa tim i na koji način ću pregledati javno datu infromaciju je kompletno moja lična stvar. Autor sajta može da koristi best-effort scenario i da uz informaciju servira i reklame, pa ko ih vidi/klikne, taj je video/kliknuo.
Ako je nekome potrebno finansiranje za sajt, onda neka trazi pare za pristup istom. Ako to ne prolazi, onda jeb' ga - sadrzaj mu nije dovoljno privlacan da za isti dovoljno ljudi plati.

Procenat korisnika koji arce ad-block je mizeran jer je za pronalazenje istog potrebno ukljuciti mozak i biti svestan da isti postoji, pronaci ga, instalirati, uspesno dodavati filtere itd.
Zasto tebi smeta par procenata surfera koji koriste ad-block?

Cekaj malo, ne govorimo o tebi vec o Asi koji krsi neciji copyright. Ako je nekome potrebno finansiranje za sajt nek trazi pristup istom? E pa to je, ako bude po Asi bices ogranicen na Wikipediu.

@Kai

Ja i jesam korisnik interneta. Imam FF bez adblocka koji sam uklonio, mada ga nesto ne koristim. Koristim Operu. Da imam adblock za nju, ne bi ga koristio.

@Ilija

Bez kojih popupova? Ovde se govori o tekst reklamama (AdSense) i tradicionalnom banneru. ;)

zekica
27. 12. 2005., 23:01
Da li je nelegalno koristiti AdBlock i slične dodatke u browser-ima? Ja bih rekao da nije.

Da li je nelegalno snimati tv emisiju na VHS ili šta već i onda kasnije premotavati reklame? Kako onda postoje DVD playeri koji mogu da puste film bez navigacionih menija? (i reklama koje u njima postoje) Da li je nelegalno uzeti novine i onda makazama iseći samo članak koji vas interesuje?

Da li je nelegalno koristiti tekstualni browser, koji ne podržava neke od tehnologija koje se koriste u reklamne svrhe (js, popup, slike)? Da li je nelegalno nemati instaliran Flash Player?

Da li je nelegalno imati dva browsera, jedan koji ne podržava slike i flash i js, i njime krstariti web-om. A ovaj drugi koji podržava slike, js i flash koristiti samo za određene sajtove?

Copyright koliko znam znači da korisnik ne sme da distribuira sadržaj (u izmenjenoj ili ne izmenjenoj formi) ali ne i da korisnik ne sme sam da menja sadržaj za korišćenje. Pa ni jedan web browser ne prikazuje stranicu baš onako kako je autor originalno zamislio (druga podrazumevana podešavanja - DPI, instalirani font-ovi, nedostatak podrške za određene standarde i formate dokumenata...).

A ekstenzije kao što su AdBlock i GraseMonkey se svode samo na menjanje tih (dodatnih) podešavanja i ne koristi se za dalje distribuiranje sadržaja drugim korisnicima.

E, sad što to ima neke neželjene efekte po vlasnike web sajtova...


edit:
@bojan_bozovic: kakva je razlika izmedju uskraćivanja mogućnosti otvaranja novoh prozora web čitača samo određenim sajtovima i uskraćivanja mogućnosti učitavanja slike ili poddokumenta samo određenim sajtovima?

bojan_bozovic
27. 12. 2005., 23:22
@zekica

Razlika je sto se popupom narusava privatnost korisnika sajta. Bas kao i spamom. Ili, browser, i sve oko njega je tvoje, ali je sajt moj.

Dalje, ne verujem da advertiseri nece naci resenje koje adblock i slicne ekstenzije ne mogu da uklone. Radi se o tome da sam u ovoj diskusiji igrao na kartu moralnosti necega, i Google i Yahoo su besplatni za svakoga od nas upravo zbog reklama, inace bi samo mali broj ljudi mogao da ih koristi. Ako cemo o tome sta je legalno, a sta nije, tek treba da se donese zakonska regulativa. ;)

zextra
28. 12. 2005., 02:51
Bas da vidim koja ce me to zakonska regulativa naterati da gledam sadrzaj koji necu da gledam, ma gde da se nalazio.

Na temu sajtova pretrpanih reklamama i analogije sa televizijom - navescu primer sajtova koji kolicinom banera doslovno prepolove raspolozivi prostor za sve ostale informacije na sajtu (sva sreca pa ovakvi nisu bas cesti), ili, iz drugog ugla, na sajtu imate jednaku kolicinu korisnih informacija i reklama. Pitam se sad, kako bi izgledalo kada bi na televiziji gledali pola sata reklama, a pola sata korisnog programa? Ali, televizije (od nedavno i kod nas, Bogu hvala) imaju malu otezavajucu okolnost - zakon o radio i tv difuziji koji im zabranjuje da imaju vise od <enter number of minutes here> minuta reklamnog sadrzaja po jednom satu. Jos uvek stoji ona prica da kome se ne svidja kanal moze da prebaci na neki drugi - ali zasto postoji ovaj zakon? Da bi se sve televizije stavile u ravnopravan polozaj, kad vec svi (uslovno receno) zive od reklama, da bi sprecili lutanje gledalaca sa kanala na kanal, ili mozda nesto trece? U svakom slucaju, kada bi postojao neki nacin da se to regulise, ne vidim zasto ne bi postojao slican zakon i za web reklamiranje...

@bojan:
Uzgred, nemoj se toliko uzdati u sposobnosti advertizera na duzi vremenski period... Svaka zabrana moze da se zaobidje, samo je pitanje da li se isplati zaobilaziti je svaki put, i da li je eticki raditi to. (U slucaju da nadjes neki primer koji jos nije razbijen, javi.) Nemas nista od toga da isterujes mak na konac i teras inat posetiocima sa adblockerima, vec praviti sajt tako da korisnicima (koji su dosli verovatno iz nekog drugog razloga, a ne da gledaju tvoje banere) ne smeta to od cega ti zaradjujes, a da opet oni koji hoce, mogu da ti pomognu na nacin na koji ti ocekujes od njih (u ovom slucaju, klik na baner).

bojan_bozovic
28. 12. 2005., 03:16
Na temu sajtova pretrpanih reklamama i analogije sa televizijom - navescu primer sajtova koji kolicinom banera doslovno prepolove raspolozivi prostor za sve ostale informacije na sajtu (sva sreca pa ovakvi nisu bas cesti), ili, iz drugog ugla, na sajtu imate jednaku kolicinu korisnih informacija i reklama. Pitam se sad, kako bi izgledalo kada bi na televiziji gledali pola sata reklama, a pola sata korisnog programa?

Nisam li ja pomenuo domace sajtove za prodavanje magle? Na takav se sajt ne ide. Ja imam samo 1 adsense blok 120x600 skroz sa desne strane. Cim vidim sajt na kome ne mogu ni da vidim sadrzaj od bannera (za idiota koji ga je pravio banner je vazniji od mene kao posetioca) napustim sajt i trazim informaciju drugde. To je bar lako na webu! Isto sto i menjanje kanala. Ne koristim adblock da bi pristupio sadrzaju na takvom sajtu (jer kvalitetnog sadrzaja i ne moze biti).

Stavio sam jedan adsense blok i moja poruka je lepo:
"Koristite moj sajt. Ako zelite pogledajte reklame sa desne strane. SAMO AKO VAS ZANIMAJU kliknite na njih." Ali treba biti i covek i dopustiti mi da barem te reklame prikazem.

zextra
28. 12. 2005., 03:37
Niko to ne osporava, ali se osporava stav pojedinih da reklame jednostavno moraju da se vide i gledaju.

ivanhoe
28. 12. 2005., 03:49
Radi se o tome da sam u ovoj diskusiji igrao na kartu moralnosti necega, i Google i Yahoo su besplatni za svakoga od nas upravo zbog reklama, inace bi samo mali broj ljudi mogao da ih koristi.

E sad zvucis kao kad Dik Chejni prica o tome kako su Amerikanci u Iraku samo zbog demokratije :D

I google i yahoo prikupljaju podatke o navikama svojih korisnika i te podatke prodaju za velike pare, ne zive oni samo od reklama... ako Holivud i muzicka industrija nisu propale pored svih ovih emule-ova, torrenta i slicnog, tesko da ce yahoo i google da propadnu zbog jedne FF extenzije..

Uostalom ne znam otkud toliki hip sad oko extenzije za firefox (koji koristi cirka 10% korisnika) kad vecina firewall-ova ima ugradjenu istu tu opciju vec godinama...recimo ja ne koristim doticni adBlock iz prostog razloga sto Outpost to vec radi sasvim lepo i to nevezano za browser, cak moze da filtrira i slike po extenziji i velicini da bi uhvatio bannere standardnih velicina..

I sad kako zamislja bilo ko da meni kontrolise sta moj firewall propusta? Tako da mogu oni da se bune, naravno, ali dzaba im to, musterija je uvek u pravu...

bluesman
28. 12. 2005., 04:14
Ovde se skrenulo u krajnosti... prava pitanja su:

1. Zašto ideš na neki sajt? Verovatno zbog sadržaja.

2. Na sajtu postoje reklame od kojih sajt živi.

3. Ako ti se toliko sviđa sajt pa na njega redovno dolaziš, zašto ne bi dozvolio da se prikazuju reklame, pa čak i kliknuo na neku, time podržavaš sajt koji ti se sviđa. Ako to ne radiš, sajt može da zamre i gubiš jedan top Bookmark.

4. Ako misliš da su reklame preveliki teret, onda možda taj sajt i ne zaslužuje da dolaziš, pa nikada nije ni trebalo da dođe do tačke 1. niti da se upitaš sve ovo.

Reklame i sadržaj rade po principu spojenih sudova. Ko ume da nađe meru, može da ima interesantan sajt koji se izdržava od reklama. Ko ne ume, taj ili iz svog džepa plaća drugima zadovoljstvo ili je bio previše alav pa je izgubio posetioce.

Kakve filozofije raspredate, ovo je vrlo pragmatično pitanje.

ivanhoe
28. 12. 2005., 04:57
Ko ume da nađe meru, može da ima interesantan sajt koji se izdržava od reklama. Ko ne ume, taj ili iz svog džepa plaća drugima zadovoljstvo ili je bio previše alav pa je izgubio posetioce.

upravo to... ako reklame ne smaraju vecina ih nece ni blokirati, i obrnuto...

Petar Marić
28. 12. 2005., 10:33
"Koristite moj sajt. Ako zelite pogledajte reklame sa desne strane. SAMO AKO VAS ZANIMAJU kliknite na njih."
Čini mi se, ako ne grešim, da samom tom izjavom na sajtu kršiš TOS Google Adsense programa.

bojan_bozovic
28. 12. 2005., 10:45
@Petar Maric

Gresis. Nisam napisao "kliknite da podrzite sajt".

aleck
28. 12. 2005., 12:50
Cekaj malo, ne govorimo o tebi vec o Asi koji krsi neciji copyright. Ako je nekome potrebno finansiranje za sajt nek trazi pristup istom? E pa to je, ako bude po Asi bices ogranicen na Wikipediu.


Ja nisam shvatio da Asa tako nešto promoviše. U jednom od komentara na post koji si linkovao je napisao da mu smetaju napadne reklame, ne AdSense i slične. Odnosno, nema ništa protiv reklama koje ne izbijaju oči i koje su u stvari relevantne za ono što čita na datom sajtu.
Oči-izbijajuće reklame su izrazito kontraproduktivne i zaista mi nije jasno kako web autori misle da će pronalažem novih i novih načina zaobilaženja blokade da postignu veću zaradu / posetu.

Primer: SitePoint. Bez dileme veoma koristan sajt, pogotovo za nas. Ali imaju onaj šugavi skript koji startuje apsolutno pozicionirani layer nasred ekrana i tu se pojavljuje reklama dana ili šta već. Kako nisam uspeo u tom prvom pokušaju da nabodem skript koji to radi i blokiram ga, onda sam prosto odustao da išta tamo gledam.

Primer 2: moj omiljeni f1.racing-live.com/en/. To je sajt koji očigledno živi od reklama, mada imaju i paid pristup za gledanje trka online i slično. E sad, nisam blokirao reklame u prvih par godina (pratim ih barem 4 ili tako nešto). Ali su onda poludeli sa Flashom. Naslovnu stanu nisi mogao da pratiš normalno. Pa su uveli neke prozirne reklame koje skaču po sred ekrana i čitav minut zaklanjaju prve tri vesti - morao sam da odgledam to jer se tek na kraju reklama "smanji" i onda mogu da kliknem na link. Potpuni idiotizam - zbog toga sada blokiram sve živo što tamo imaju od reklama.

Upravo ovakvo ponašanje je dovelo do pojave ad-blockera.

bojan_bozovic
28. 12. 2005., 15:14
Priznajem da su ti sajtovi preterali (pogledao sam oba), jer cim ti serviraju reklamu na sred strane to nije u redu, medjutim, da li su ti sajtovi toliko dobri, da drugde informacije ne mozes naci? Nije li to lakse od gledanja sorsa da bi nasao tacno odakle reklama dolazi i konfigurisao Adblock? Ima webmastera koji obracaju paznju na svoje posetioce, mada iskreno, nemam komentar za ta dva sajta koja si naveo (a ima takvih i previse).

noviKorisnik
28. 12. 2005., 17:41
Da li je SitePoint dobar? - jeste
Da li je jedini? - nije

Da li je šteta ukoliko se napusti zbog reklama? Apsolutno.

aleck
28. 12. 2005., 17:59
Nije li to lakse od gledanja sorsa da bi nasao tacno odakle reklama dolazi i konfigurisao Adblock?

Heh...ad-block ti izbaci listu svega što može da blokira, pa samo izabereš onaj koji se često ponavlja i onda staviš zvezdice gde treba. Recimo, lista filtera za racing-live mi je ovo:

http://f1.racing-live.com/*/highmetrics/*
http://f1.racing-live.com/*promo_video_free*.swf
http://f1.racing-live.com/*pub/novatris/*
http://f1.racing-live.com/img/*/box_home*.swf

(možda ima još koji, ali ga nije lako prepoznati)

Ovako raznorodno sam pravio samo da bi ostao "countdown to race" flash, jer se on takođe nalazi u nekom od promo, highmetrics itd. foldera. U međuvremenu (otkad sam ovo stavio u filter) su dodali još neke advertising partnere, ali su to razmerno prihvatljive reklame pa ih trpim.

Dragan Varagić
30. 12. 2005., 11:59
...vec praviti sajt tako da korisnicima (koji su dosli verovatno iz nekog drugog razloga, a ne da gledaju tvoje banere) ne smeta to od cega ti zaradjujes, a da opet oni koji hoce, mogu da ti pomognu na nacin na koji ti ocekujes od njih (u ovom slucaju, klik na baner).

S jedne strane stoje zahtevi da sajt treba da bude prilagođen zahtevima korisnika, a sa druge strane je većinski advertajzing model koji preovlađuje na Internetu.

Slažem se sa prethodnom konstatacijom da treba prilagoditi poslovni (advertajzing) model tako da korisnicima ne smeta, s tim da obično savetujem one koji kreću u takav model da više puta razmisle o tome koje bi još modele zarade mogli da koriste. Za početak, affiliate, a zatim i ponuda svojih usluga, proizvoda, i sl.

Na predavanjima koja se odnose na zaradu preko Interneta rado dajem primer sajta http://www.davidlynch.com/. Problem je u tome što treba smisliti prodaju usluga ili proizvoda koji imaju smisla u odnosu na konkurenciju (mislim na primere gde neki prodaju nešto što se besplatno može naći bilo gde na Webu). Evo jedan primer sajta koji se bazira na Affiliate modelu (rade ga jedan čovek iz BG-a i jedan iz NS-a) - http://www.great-dating-services.com/. Sajt postoji nekoliko godina, a tek u poslednjih nekoliko meseci je ubačen AdSense.

bojan_bozovic
30. 12. 2005., 13:02
@Dragan Varagic

Pay site moze da radi ako imas jako ime, pa je neko spreman da plati unapred uslugu zbog imena, a da prethodno ne razmislja da li ce usluga i vredeti ulozen novac.
http://www.starwars.com/hyperspace i http://camarilla.white-wolf.com na primer. Za vecinu taj model nije dobar (ako zelis da igras posteno, da se ogradim) Uostalom I LucasFilm/LucasArts zaradjuju vise offline nego online, svakako, treba mi primer takvog sajta da vuce biznis, a da je iskljucivo pay site dakle bez besplatnog pristupa uz reklame.

Dragan Varagić
30. 12. 2005., 14:51
Evo, malo sam razradio temu ovde (http://draganvaragic.com/weblog/index.php?itemid=12).

Što se tiče pay modela, pitanje je samo dobrog odgovora na potrebe korisnika (što nije nimalo jednostavno, jer bi u suprotnom svi mi bili bogati). Evo primera domaćeg razvijenog tržišta plaćenih sadržaja (pay per subscription): www.tenderi.com, www.ekapija.com, www.vibilia.co.yu, www.economy.co.yu . . . (http://www.pogodak.co.yu/search.jsp?q=tenderi)

bojan_bozovic
30. 12. 2005., 15:22
@Dragan

Bravo za link sa princeton.edu - http://www.cs.princeton.edu/courses/archive/spring05/cos491/writing/index.php?p=145


Like free television broadcast content supported financially by advertising, much of the content on the Internet today is distributed free to end-users for an indirect exchange of advertisement revenue. When a user loads an ad-driven copyrighted website, he produces a copy of the work due to the inherent architecture of the Internet. If this user is using Adblock to screen out annoying advertisements, he is creating an unauthorized derivative work analogous to skipping television commercials. By the letter of copyright law, this practice would most likely be seen as an infringing use.

As far as I know, Adblock is only capable of carrying out these infringing uses. Unlike the non-infringing time-shifting capability of the Betamax VCR, Adblock is unfit for any other purposes and, in particular, is not capable of any other substantial or commercially-significant non-infringing uses. With this framework in mind, Adblock would have to satisfy three criteria in order to be held liable for contributory infringement.

Direct infringement by a primary infringer: If a major ad-supported website were to bring a lawsuit, the plaintiffs would have to try impossibly hard not to find a direct infringer who used Adblock to screen ad-supported sites. It would be undisputed that direct infringement would have occurred on a large number of occasions.

Knowledge of infringement: Following the clarification in Grokster by Judge Thomas, since Adblock has no substantial non-infringing uses, plaintiffs would only have to prove that Adblock had constructive knowledge of the infringement, not actual or specific knowledge. Based on more than 100,000 software downloads and its consistent presence in the Top 5 Most Popular Firefox Extensions list, it would be more than reasonable, if not obvious, that the creators knew that people were using their software to execute it’s sole purpose– to block advertisements.

Material contribution: Though Adblock doesn’t provide “the site and facilities” for infringement in the traditional sense, it is clear that it is fully offering the goods that provide the means for infringement and is actively supporting the software. Just as with Napster, where users without it “could not find and download the music with ease,” users here would not be able to block advertisements easily without the material contribution of the extension code.

Note that this isn’t a case about vicarious liability. It would be difficult to argue that Adblock received any financial benefit from the infringement, or that it ignored the right and ability to prevent the infringement from occurring.

The Adblock extension does not pretend to be a general-purpose image blocker with more advanced capabilities than the standard blocker built into Firefox. A general-purpose image blocker would most likely be deemed to have many substantial non-infringing uses. For example, a cautious parent might want to block images from certain domains to make her browser “kid-safe.” Yet, the extension is being marketed exclusively as a product that will block advertisements from being shown. To see why this might make a difference, consider if TiVo renamed its product “CommercialSkipper.” Even though it would have the same functionality, many in the broadcast content industry would be up in arms about its marketed intent. (But, TiVo obviously does have other substantial non-infringing uses.)

I am clearly advocating a position I am personally not in favor of, but seems theoretically possible that online ad-blocking might one day be part of the copyright debate. I don’t think it has posed a problem yet since fewer than 10% of the online population use Firefox, and even fewer use Adblock. In terms of financial loss for content providers, the impact is unsubstantial since much of online advertising is still based on pay-per-click charging models. If the practice of ad-blocking eventually becomes so ubiquitous as to limit revenue, it will be interesting to see how Adblock holds up in the copyright war.

Ovo je gotovo ceo clanak.

Da primetim i duple arsine: kada softver menja sajt da bi prikazao reklame onda je scumware http://www.freewebmasterhelp.com/articles/scumware a kad menja sajt da ne bi prikazao reklame, nije.

bluesman
30. 12. 2005., 21:24
Čulo se samo ... tiho zujanje coolera ... tajac ... psssssst... :)

cvele
31. 12. 2005., 13:31
covece... kolko mi je drago sto neucestvujem u ovoj diskusiji :P

nixa
31. 12. 2005., 16:26
jbt mora da uvedemo taj offtopic ubb tag :)

toxonics
31. 12. 2005., 17:20
{Offtopic o offtopicu}
E, a da napravimo poluinteligentnu skriptu koja ce sama zakljuciti kada je vreme da se forkuje tema, ili moze cak i random da radi, ili posle 2 i pol strane (to je neki prosek po mojoj proceni kada tema ode u OT). A, sta mislite? :D
{/Offtopic o offtopicu}

nixa
31. 12. 2005., 18:36
Mislim da ne mislim :)