PDA

Pogčedajte punu verziju : Besplatni kurs Ruby-ja


Misha
26. 01. 2008., 17:38
Sledeci termin za upis kursa krece 1 marta ... http://www.rubylearning.org/class/

Kurs je organizovan oko predavanja, vezbi, kvizova koji se ocenjuju i foruma na kome se raspravlja o kursu i na kojima predavac odgovara na pitanja. Ruby zaista vredi nauciti pa ko hoce eto lepe prilike ...

Dušan Dželebdžić
26. 01. 2008., 18:28
A koji je Enrolment Key?

Misha
26. 01. 2008., 19:20
b. Once your registration has been confirmed, email me (mail [at] satishtalim [dot] com) your registration details and I shall email you the enrollment key. ...

imas tamo uputstvo ...

Dušan Dželebdžić
26. 01. 2008., 19:23
Heh, good ol' RTFM, na brzinu sam bacio pogled :)

jablan
26. 01. 2008., 23:23
Kad smo kod toga, mogli bismo i nešto uživo da organizujemo sledećom zgodnom prilikom, ima nas par ruby advokata ovde... ;)

Dragi Tata
27. 01. 2008., 02:55
Čista radoznalost: bavite li se i JRuby-jem i IronRuby-jem ili ne?

jablan
27. 01. 2008., 10:04
Ne, koliko mi je poznato IronRuby je još nedopečen, a ni JRuby ne nudi nikakvu prednost, barem ne nama. Ali, svakako je jako lepo što postoje i možda i ispadne nešto. Po mom mišljenju, najveći prostor za implementaciju ruby mašina postoji na polju performansi.

Misha
27. 01. 2008., 12:36
Kad smo kod toga, mogli bismo i nešto uživo da organizujemo sledećom zgodnom prilikom, ima nas par ruby advokata ovde... ;)

Takozvanih rubista :) Ja sam za! Sad sam u procesu ucenja istog i bilo bi lepo podeliti iskustva sa drugima, recimo bas me zanima kakva su tvoja iskustva sa DSL konceptom koji Ruby promovise. A i sponzor se vec potrudio da podigne site ... www.rubin.co.yu ;)

ivanhoe
27. 01. 2008., 13:06
heh, ako se okupe svi nasi Ruby programeri, bar necete imati problem da nadjete mesto gde da sednete.. bilo koji sto sa 4 stolice ce da odradi posao :)

Misha
27. 01. 2008., 13:19
heh, ako se okupe svi nasi Ruby programeri, bar necete imati problem da nadjete mesto gde da sednete.. bilo koji sto sa 4 stolice ce da odradi posao :)

mad daj! nas i PHP programera dvesta miliona! :)

caboom
27. 01. 2008., 13:33
Čista radoznalost: bavite li se i JRuby-jem i IronRuby-jem ili ne?

JRuby trenutno pati zbog dizajna samog JVM-a, kao i drugi dinamicki jezici (hint groovy) - u sustini tehnicko objasnjenje je da sustinski svaki method-call na kraju zavrsi na jednom invokevirtual bytecode-u, ali verifier ne dozvoljava takav poziv osim ako target call ne moze da dokaze implementira metod koji pokusavas da pozoves. kao sto vec postaje ocigledno, dinamicki jezici u runtime-u ne mogu da dokazu tako nesto tako da postoji 1-3 nivoa indirekcije. fun stuff... huh. u svakom slucaju, to je nesto sto ce se promeniti u buducnosti, samo je pitanje kada (mislim da OpenJDK pokusava da adresira taj problem, izmedju ostalog). ne znam kako CLR stoji sa tim, pretpostavljam ne preterano drugacije. ono sto je fun part je da bi smalltalk VM bio izuzetno pogodan za dinamicke jezike, nazalost razvoj vecine njih je ili spor ili je stao.

nn.nn
27. 01. 2008., 14:38
ono sto je fun part je da bi smalltalk VM bio izuzetno pogodan za dinamicke jezike, nazalost razvoj vecine njih je ili spor ili je stao.

Rubinius (http://rubini.us/)?

caboom
27. 01. 2008., 16:27
rubinius je sjajan projekat, posto je trenutni Ruby VM najblaze receno pita, ali sa JVM-om JRuby ce dobiti jos neke stvari za dzabe (koje imaju svoje cons/pros, ali hajd' da pogledamo svetlu stranu) - npr. mogucnost da se integrise postojecim bytecode-om, to je ono sto npr. scala-u cini izuzetno privlacnim actor-based jezikom i generalno potencijalna prednost bilo kojeg jezika koji se vrti nad popularnim nam VM-ovima.

Dragi Tata
27. 01. 2008., 16:36
ne znam kako CLR stoji sa tim, pretpostavljam ne preterano drugacije.

Najpre bitna stvar: "URA za Novaka!!!"

A sad na temu. Mislim da DLR http://arstechnica.com/news.ars/post/20070430-microsoft-reveals-dynamic-language-runtime-for-net.html služi da reši takve probleme, mada iskreno nisam uopšte neki ljubitelj dinamičkih jezika osim za sasvim male skripte.

caboom
27. 01. 2008., 16:53
e hvala na informaciji - deluje sjajno prema ovoj maloj kolicini informacija koju sam uspeo da iskopam, bilo bi bilo interesantno videti neki, koliko je to moguce, realni benchmark koliki je penalty u odnosu na staticke jezike.

Misha
27. 01. 2008., 17:53
Novi Ruby 1.9 je izgleda nekoliko puta brzi od prethodne verzije ... http://antoniocangiano.com/2007/12/03/the-great-ruby-shootout/

Tako da trenutne performanse nisu ocigledno uopste lose. Sun bas gura Ruby i generalno skripting jezike sa novom podrskom za iste u Javi 6, plus novi NetBeans ima strava ugradjenu podrsku za Rails.

Google i drugi su vec davno shvatili sta je prednost dinamickih jezika, godinama koriste Python gde god mogu ... a Ruby je u tom rangu ... Zanimljivo je videti koliko se u Javi 6 Sun trudi oko skripting jezika i konkretno Ruby-ja ... valjda osecaju grizu savesti posle J2EE :)

Dragi Tata
27. 01. 2008., 22:20
Google i drugi su vec davno shvatili sta je prednost dinamickih jezika, godinama koriste Python gde god mogu

A mogu taman toliko da je Python tek treći programski jezik po zastupljenosti u Google-u iza C++a i Jave a ispred JavaScripta.

Eto, ne mogu da ne "advokatišem" malo pa to ti je :D

jablan
27. 01. 2008., 22:27
heh, ako se okupe svi nasi Ruby programeri, bar necete imati problem da nadjete mesto gde da sednete..
Šta da ti kažem, mi smo kao i naši programi: mali ali ekspresivni... ;)
@Misha: DSL? Ako misliš na ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Domain-specific_programming_language bojim se da ne mogu mnogo da kažem, pošto Ruby koristimo kao i druge general-purpose jezike (samo efikasnije :)).

bNasty
28. 01. 2008., 00:00
Zaista me zanima, koliko vas je aktivno koristilo Ruby PRE ovog hajpa sa RoR-om? :)

caboom
28. 01. 2008., 00:37
+1 za automatizaciju i perl-umesto-perla

Dragi Tata
28. 01. 2008., 03:03
perl-umesto-perla

Dok sam radio u "jezičkoj industriji" naučio sam nešto Rubija i probao da nagovorim lingviste da batale Perl i da mi se pridruže, ali im nije padalo na pamet da me poslušaju.

Misha
28. 01. 2008., 03:56
A mogu taman toliko da je Python tek treći programski jezik po zastupljenosti u Google-u

Taman toliko da su unajmili kreatora Pythona da radi za njih :) Nadam se da se slazes da nisu svi skripting/dinamicki jezici za isti kos zar ne? Ima nekih koji ovih dana dobijaju namespace-ove a ima nekih u kojima je i string literal objekat ... Sa prostima pises proste skripte a sa mocnima mozes kako treba da implementiras i vrlo interesantne koncepte ... design patterne itd


@Misha: DSL? Ako misliš na ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Domain-specific_programming_language bojim se da ne mogu mnogo da kažem, pošto Ruby koristimo kao i druge general-purpose jezike (samo efikasnije :)).

Mislim na to, al me zanima i to za efikasnije deo :)

Dok sam radio u "jezičkoj industriji" naučio sam nešto Rubija i probao da nagovorim lingviste da batale Perl i da mi se pridruže, ali im nije padalo na pamet da me poslušaju.

Sta si davao kao glavni razlog za prelazak na Ruby bas me zanima? Stvarno mi je cudno da neko ne izabere Ruby pre Perla, jedino ako iz nekog razloga ne moze ...

Poenta je da Ruby zaista ima neke jedinstvenosti koji ga cine vrednim ucenja ... objektna orijentisanost bez presedana, sintaksa koja omogucava citljivost code-a kakva se retko vidja, naravno i Rails koji je evo preziveo i uzase hajpa i gura napred ... Hajp je buka ni oko cega ... a kad se pojavi 50 Java i 50 PHP klonova Rails-a to definitivno nije buka ni oko cega ...

nixa
28. 01. 2008., 04:11
Jel gledao neko Perl 6 :)

merjadok
28. 01. 2008., 10:29
sintaksa koja omogucava citljivost code-a kakva se retko vidja

Pa sad ... O ukusima se ne raspravlja.

jablan
28. 01. 2008., 10:37
Hm:

5.times do
puts 'Mladen'
end
naspram

for ($i = 1; $i <= 5; $i++) {
echo 'Mladen';
}

Ne vidim mnogo mesta za različite ukuse... :)

dootzky
28. 01. 2008., 10:49
hehe.. jablane brate, u pravu si. :)


for($i=0;$i<5; echo $i++ .'. Mladen');


mnmlsm ftw ;)

merjadok
28. 01. 2008., 10:49
To stoji :) ali sam više mislio na Ruby vs Python diskusiju:


for x in 'times':
print 'Mladen'

bNasty
28. 01. 2008., 11:28
5.times do
puts 'Mladen'
end



K'o i sve drugo u Ruby-u, i obichna iteracija mozhe da se izvrshi na preterano mnogo razlichitih nachina (od kojih je polovina uglavnom bespotrebna).

jablan
28. 01. 2008., 11:50
Tačno. Zato izabereš onaj koji smatraš najčitkijim i prestaneš da brineš o ostalim načinima. Ili se lepo vratiš na MOV, SUB i JNZ. Pardon, $i++. :)

ivanhoe
28. 01. 2008., 11:56
ako su one-lineri najbitniji, ume i perl to:
print "mladen" foreach(1..5);

EDIT: inace, apropo price o tome kako perl-asi nisu hteli da predju na ruby, ruby izuzev OOP-a nema bas neke toliko velike prednosti u odnosu na perl (za nekog ko zna perl dobro i ne uplasi se ako vidi par $@% znakova u kodu). E sad ako se rade neke komplexne i egzoticne OOP stvari ruby je svakako mocniji, ali za evryday probleme perl radi posao, ima gomilu proverenih biblioteka, puno koda i helpova, tako da zaista nema puno razloga da neko menja perl sa rubijem..

jablan
28. 01. 2008., 12:13
Da, Rubi je svakako dosta dobrih stvari pokupio iz Perla, ali nije mi bio cilj da poredim one-linere, već da na jednom jako uobičajenom primeru (iteracija bloka n puta) prikažem čitljivost, izbegavanje deklaracije nepotrebne promenljive, ali i veliku objektnu orijentisanost Rubija - times je zapravo metoda klase Fixnum (čitaj integer), a ne sintaksna konstrukcija samog jezika.
zaista nema puno razloga da neko menja perl sa rubijem..
Osim ako ne želi da tu i tamo napravi i neku veb aplikaciju... :)

caboom
28. 01. 2008., 12:38
OOP stvari ruby je svakako mocniji, ali za evryday probleme perl radi posao, ima gomilu proverenih biblioteka, puno koda i helpova, tako da zaista nema puno razloga da neko menja perl sa rubijem..

mislim da je ovo glavni razlog zasto se veliki broj ljudi uopste i opredelilo za perl (guilty as charged) - doduse kada se pojavio izbor i nije bio narocito bogat, ali kao jezik je sustinski prilicno zeznut posto je sintaksa prlicno kripticna kao i znacenja odr. konstrukta, strukture podataka su prilicno uzasne (zamisljam larry-a kako je ispushio kilo granja i poceo da tripuje "wooo dudes, let's make a world flat... hahah hohoho how cool would that be...") - osim toga, perl je lep jezik sa gomilom dobrih biblioteka, ili da prosto kazem perl je jezik sa gomilom dobrih biblioteka. najveci problem koji ja imam sa perlom je ako krenes da pises citljiv perl kod, a ne puzzles za zabavljanje kolega, zavrsices opet sa ogromnom kolicinom koda koju je izuzetno tesko odrzavati i napravio sam tu gresku suvise mnogo puta da bih pozeleo da koristim perl za bilo sta osim za shell-umesto-shell-a i izuzetno kratke programcice za automatizaciju (izgleda patim od tog evolutivnog sindroma, perl-umesto-perla i shell-umesto-shell-a, mozda bi trebalo da presecem).

bNasty
28. 01. 2008., 13:09
Uz svesni rizik da se ovo pretvori u advocacy... ali, sa chisto jezichke strane, shta vam je zaista doneo Ruby?

Ne dovodim u pitanje *praktichnu* stranu jezika (ako vam je jezik udvostruchio produktivnost, super, pozdravljam), zanima me teorijska vrednost, prevashodno.

Kada sam prvi put pogledao Ruby (pochetkom veka, zahvaljujuci jednom prijatelju koji je *bio* veliki Ruby evandjelist), nisam primetio nishta fundamentalno novo i interesantno u jeziku - ideja je bila pokupiti 80% stvari (i sintakse) od smalltalk-a i dodati resto iz Perl-a kao zachin. Gomila 'magije' u pozadini uz fakat da je fiktivna 'chitljivost koda' opasna po dijabetichare. Onda se, kasnije, pojavio RoR, a ja i dalje nisam video nishta preterano 'revolucionarno' u samom pristupu (valjda zato shto MVC postoji vec par decenija, dok se danas pojam siluje sa svih strana), uz istu 'magiju' u pozadini koju ima i sam Ruby i od koje mi trnu zubi.

OK, da se ogradim, mozhda sam ja postao cinik nakon mnogo cimanja sa kojekakvim jezicima pa ne vidim neka sitna zadovoljstva u programiranju (nakon velikog razocharenja u Python) :)

Ili mozhda chekam trenutak da OCaml i Lua postanu the Next Big Thing da bih napisao ovde, u 24p boldu, "see, I told ya!" ;)

jablan
28. 01. 2008., 14:33
Uz svesni rizik da se ovo pretvori u advocacy... ali, sa chisto jezichke strane, shta vam je zaista doneo Ruby?
Nisam siguran da te najbolje razumem. Ja na Rubi nisam prešao ni sa Lispa, ni sa Erlanga, ni sa Okamla, da bih mogao tako da odmahujem rukom. Ja sam godinama kodirao C#, pre toga Delphi i PHP i u odnosu na sva tri navedena mejnstrim jezika Rubi (pogotovo u kombinaciji sa Railsom) jeste revolucionaran.

A ono revolucionarno što donosi u odnosu na moćne (ali egzotične) rođake koje pominješ je "samo" činjenica da je ušao u mejnstrim, to jest da je danas normalna stvar videti firme koje na njemu baziraju svoje projekte, kao i "obične" programere (nasuprot akademskoj eliti) koji ga koriste, te mnoštvo sajtova sa primerima, dobre biblioteke, hosting planove itd.

bNasty
28. 01. 2008., 15:18
@jablan
Hm, da, sa te 'vertikalne' strane posmatrano slika jeste drugachija :)
(istine radi, ja sam na poslu strogo C++ orijentisan, sa malim uplivom script jezika, ostali jezici mi privatno sluzhe da koliko-toliko odrzhavam mozak u funkcionalnom stanju).

Btw, ne 'odmahujem rukom', right tool for the job itd., interesuje me samo mishljenje vas koji uveliko koristite Ruby... Koristicu i ja Ruby ako ekosistem nalazhe/opravdava. I uopshte ne dovodim u pitanje praktichnost jezika i korisnost sve veceg komjunitija.

Pitanje je bilo vishe usmereno ka neproporcionalnosti odlika samog jezika i VM-a nasuprot generisane galame na netu na temu istog. Python, recimo, nikada nije generisao takav hype, mozhda mu je falio PythonOnRails ili slichan killer-app.

nixa
28. 01. 2008., 15:39
http://www.zedshaw.com/rants/rails_is_a_ghetto.html

caboom
28. 01. 2008., 15:58
yep, kao i svaki drugi "veliki" community (linux, php, etc. da se ne podsecamo svih lepih stvari koje su se desavale u njima) - zed je potpuno u pravu, samo bi poruka bila daleko jaca da ju je napisao bez tog bash-i'll-****-you-all stila. ono gde pogadja centar su neke figure (npr. jednu sa pocetka koju sam imao prilike licno da upoznam i osecao sam se kao da me neko gadja kantom balege dok sam gledao neki demo waa-zoom tehnologije) i skaliranje rails-a, kao i odr. stvari koje se ticu arhitekture ruby-a a direktno su vezane za rails (npr. thread-ovi).
sa druge strane, ono sto je izuzetno pozitivno kod ruby-a i samog rails-a je da je jedan pismeniji (i hear advocacy train coming...) jezik izleteo u mainstream. licno nisam veliki fan rails-a i daleko mi se vise svidja ono sto npr. merb (merbivore.com) nudi, mislim da ga i zed pominje - ali ono sto je pozitivna strana celog, slazem se preteranog, hype-a oko rails-a je da je moguce ponuditi i dobiti posao radeci nad necim sto odr. broj ljudi smatra lepsom i zabavnijom platformom i sto je jos lepse potencijalo otvara vrata drugim "manjim" programskim jezicima i framework-ovima.

ivanhoe
28. 01. 2008., 17:43
Osim ako ne želi da tu i tamo napravi i neku veb aplikaciju... :)

pa ima i perl svoje frejmworke, ima mason i tt2 templejt sisteme, ima odlican DBI modul za apstrakciju baze, ORM i ostalo, ima mod_perl za efikasan rad sa apachem, koji daje neverovatno low level pristup web serveru, itd..

ne pricam ovo kao advocacy za perl, a nemam nista ni protiv ruby-ja definitivno, nego hocu da kazem da je sustina u tome na sta si navikao i koliko ti sta lezi (i koliko zaista poznajes ostale jezike)... igrom slucaja sam upao u poslove sa mod_perlom pa sam naucio da ga koristim, verovatno kad bih sad proveo 6 meseci radeci intezivno na nekom projektu u rubiju da bih se navikao na celu ideju i da bi mi ruby bio super, ali opet nemam neku potrebu ili zelju za tim, to je ono sto pokusavam da objasnim... nemam utisak da mi nesto fundamentalno fali u kombinaciji php i perl-a da bih imao potrebu da ucim nov jezik (ok, znam ja pomalo ruby, a i python, i lua, ali nisam ozbiljno radio u njima)

Dragi Tata
28. 01. 2008., 19:48
Sta si davao kao glavni razlog za prelazak na Ruby bas me zanima? Stvarno mi je cudno da neko ne izabere Ruby pre Perla, jedino ako iz nekog razloga ne moze ...


Bilo mi je muka Perla pa sam tražio nešto što je dovoljno slično a čitljivije :)

Međutim, ljude jednostavno boli uvo - Perl je među kompjuterskim lingvistima "lingua franca" i njima ne pada na pamet da ga menjaju.

A što se "objektnosti" Rubija tiče, malo su ga preterali, ako mene pitaš:

"Ovo je string".length

je čista perverzija. OOP je samo jedan koncept a ne cilj samom sebi. Imaš odličnih jezika koji uopšte nisu OO - pogledaj recimo Haskell.

Misha
30. 01. 2008., 16:25
Ne znam tebe al mene u PHP-u recimo izuzetno nervira kad ne mogu da ulancam pozive f-ja, sto cak i u JS-u mozes da radis ... Kad je nesto dobro ne mozes valjda da preteras? Puna implementacija OO koncepta je valjda za hvalu, posto je koncept vrlo vazan ... a problem je kad imas situacije po principu hocu kakim necu kakim ... kada imas primitive i klase recimo ...

Da u pravu si ... Isto npr Drupal nema ni jednu klasu u code-u al mi se svidja ... zato sto implementira brdo patterna na neki svoj nacin i ima impresivnu unutrasnju arhitekturu

Poenta je da Ruby ima jedinstvenu i mocnu sintaksu, vrhunski odradjen OO koncept i Rails. Za mene je to sasvim dovoljno da ga naucim malo bolje ...