PDA

Pogčedajte punu verziju : Bill Gates poklonio 28 milijardi dolara u dobrotvorne svrhe.


bluesman
29. 12. 2005., 00:03
Maznuo sam od žene Gloriju i čitam članak o Bill Gates koji je od 2000. godine od kada je njegova žena osnovala neku fondaciju za istraživanje i pomoć obolelima od side i malarije (uglavnom u Africi, ali i širom sveta) poklonio donacije od ukupno 28. milijardi dolara.

Šokirao sam se cifrom, već ga prozivaju za najvećeg filantropa svih vremena, a koliko god neko ima "puno" ili "previše" para, 28 milijardi dolara je prosto nezamisliva suma za poklanjanje, bilo kome u bilo koje svrhe.

Ako je sve to istina, jednostavno sam bez reči i mogu samo da uradim: klap klap klap klap ....

noviKorisnik
29. 12. 2005., 01:43
Slažem se: klap klap klap ...

bluesman
29. 12. 2005., 02:06
Morao sam da proverim da li je stvarno 28 ili 2.8 ... Evo sta sam nasao:

Philanthropy is also important to Gates. He and his wife, Melinda, have endowed a foundation with more than $27 billion (as of March 2004) to support philanthropic initiatives in the areas of global health and learning, with the hope that in the 21st century, advances in these critical areas will be available for all people. The Bill and Melinda Gates Foundation has committed more than $3.2 billion to organizations working in global health; more than $2 billion to improve learning opportunities, including the Gates Library Initiative to bring computers, Internet Access and training to public libraries in low-income communities in the United States and Canada; more than $477 million to community projects in the Pacific Northwest; and more than $488 million to special projects and annual giving campaigns.

http://www.microsoft.com/billgates/bio.asp

A ima i u TIME magazinu:
The Bill & Melinda Gates Foundation has a $27 billion endowment and in just a few years has pledged more than $7 billion.... Bill has become a walking encyclopedia of medical knowledge. He reads many thousands of pages annually so that he can learn how to attack the world's most dangerous illnesses....

http://www.time.com/time/archive/collections/0,21428,c_gates,00.shtml

Zašto se o ovome ne priča online, ili su ovi hejteri toliko nekorektni... Ako se procenjuje da je težak 51 milijadu USD, znači da je više od pola poklonio.

Respect.

Zero-Cool
29. 12. 2005., 02:06
Razlog tog poklanjanja je cisto ekonomski,a ne zato sto on to radi iz milosti prema obolelima, covek jednostavno hoce da plati manji porez, pa mu je lakse da poklanja pare nego da tu istu sumu da za porez, IMHO.

Petar Marić
29. 12. 2005., 02:08
I posle neki govore o Gejtsu kao sotoni...
while(1)
printf("klap ");

ivanhoe
29. 12. 2005., 06:34
Razlog tog poklanjanja je cisto ekonomski,a ne zato sto on to radi iz milosti prema obolelima, covek jednostavno hoce da plati manji porez, pa mu je lakse da poklanja pare nego da tu istu sumu da za porez, IMHO.


pa dobro ima i toga naravno,mnogi to rade zbog poreza, ali ipak ne treba biti toliki cinik...Gates godinama daje ogromne sume novca, uglavnom za razne vakcine i za pomoc africkoj deci... mada realno kad se izrazi u procentima u odnosu na zaradu ne izdvaja on tako mnogo, ima puno slavnih, a i nekih za koje nikad ranije nisam cu,o koji procentualno mnogo vise izvade iz dzepa za dobrotvorne svrhe (bio je clanak bas o tome u Economist-u pre par godina...)

bluesman
29. 12. 2005., 12:18
Ma ono... kada bi cak i živ Bill Gates donirao svoje organe, recimo jedan bubreg, levo oko, kožu sa leđa... mislim da bi se našao neko ko bi rekao da je to zbog... poreskih olakšica, marketinga,...

Zero-Cool
29. 12. 2005., 12:33
Ali to stvarno jeste tako, ne znam koliko ste upoznati sa radom cika Billa Gatesa, ja posto studiram menadzment se svaki dan srecem sa tekstovim koji opisuju rad ljudi kao sto je billi, skoro je cika billi podelio svojim akcionarima po nekoliko akcija, i time je opet izbegao da plati porez na kapitalnu dobit. I sad reci da nije domisljat, to inace nije svakodnevna pojava, a pored toga njemu 28 miliona nije nista,a svejedno mu je da li ce pokloniti nekome u dobrotvorne svrhe, ili ce ostaviti i na to platiti porez, isto mu se vata, jedino kada nekom pokloni, onda ga ljudi drugacije gledaju. Mislim svako normalan bi to uradio, mozda :D.

Nemam ja nista protiv njega

bojan_bozovic
29. 12. 2005., 12:35
Razlog tog poklanjanja je cisto ekonomski,a ne zato sto on to radi iz milosti prema obolelima, covek jednostavno hoce da plati manji porez, pa mu je lakse da poklanja pare nego da tu istu sumu da za porez, IMHO.

A taj bi ga porez olaksao za 27 milijardi dolara? Ajd, ne zezaj! :)

Svaka cast za gosp. Gejtsa! Jednostavno, divno!

kai
29. 12. 2005., 13:04
Svaka mu čast, prvo za uspeh a potom i za humanitarno delovanje.

[nq]
29. 12. 2005., 13:09
Jos od ranije sam cuo da poklanja velike sume novca.
Sumljam da mu se kompletna suma odbije od poreza.
Cak i kod nas po novom zakonu, donacije itd, se vise ne odbojaju od poreza, ne znam kako stvari drugde stoje, ali je ovo po meni ok, ko poklanja nek zaista i poklanja. :)

Kao sto kai rece svaka njemu cast...

Gruja
29. 12. 2005., 13:47
Koliko sam cuo planira da deci ostavi samo par miliona, a sve drugo da da u dobrotvorne svrhe.

degojs
29. 12. 2005., 13:56
zero
a pored toga njemu 28 miliona nije nista,

Pogrešio si samo 1,000 puta.

Koja to dobrotvorna organizacija nema neke olakšice? Ali pričati da on to radi kako bi izbegao plaćanje tamo nekih poreza je neukusno. Kao nema on dosta, pa mora da nalazi načina da još malo uštedi..

Pitaj one koji su imali koristi od te organizacije, tipa bolesne koji su dobili lekove i slično, šta oni misle.

Eto sve je uspeo da prevari, samo si ga ti odmah skontao?

Zero-Cool
29. 12. 2005., 14:04
Koliko sam cuo planira da deci ostavi samo par miliona, a sve drugo da da u dobrotvorne svrhe.

Tako i treba, a ne da im ostavi novaca za citav zivot i da se oni ulenje i da nikada ne nauce da zaradjuju novac, i ne uvide kako je to vrlo tesko, doduse billu vise i nije tako tesko.


A taj bi ga porez olaksao za 27 milijardi dolara? Ajd, ne zezaj!


pa ne bas toliko ali dosta


Pogrešio si samo 1,000 puta.


sorry za gresku prevideo sam "billion"
Ali sve u svemu ste me lose razumeli, on nece da ustedi te pare nego jednostavno nece da da drzavi tolika sredstva kada moze da ih pokloni nekome kome su mnogo potrebnija

Ljudi ne mislim ja nista lose o cika Billiju sta ste se odma naoruzali :confused:

[nq]
29. 12. 2005., 14:10
Koliko sam cuo planira da deci ostavi samo par miliona, a sve drugo da da u dobrotvorne svrhe.

Da to nije rekao onaj pevac ? :)

bojan_bozovic
29. 12. 2005., 14:23
@zero cool

pa ne bas toliko ali dosta

I dao je u dobrotvorne svrhe da bi morao da plati jos i porez na ostatak dakle ukupho Rashod=OnoStoJeDatoUDobrotvorneSvrhe+PorezNaOstata k;

Oh my gosh.

Zero-Cool
29. 12. 2005., 14:35
A poreske olaksice, a umanjena oporeziva suma, nije isti porez na 100 milijardi i na 70 :)

bluesman
29. 12. 2005., 15:23
Zvanicno Bill Gates je tezak 51 milijardu dolara. Dao je 28 u dobrotvoren svrhe, sto je oko 55%. Da li treba ista vise reci? Pri tom govorimo o periodu manjem od 6 godina, sto je oko 4,7 milijardi godisnje (po mojim poslednjim saznanjima devizne rezerve NBS su malo manje od toga).

Pricamo o milijardama ne milionima.... dolara ne dinara... onima kojima treba ne onima koji vec imaju... onima koji su bolesni ne onima koji su zdravi... altruizam i filantropija a ne egoizam i rasipnistvo.

degojs
29. 12. 2005., 17:03
Ma to je glupo i raspravljati, jer nije morao da da ništa u te svrhe. Ni centa. A ako je dobio neku olakšicu usput - i treba, dabome.

Zbog ljudi kao što je zero-cool, ŠTA GOD da uradiš - ne valja. Ne daš - ne valja, daš - ne valja. Uvek ti nađu da ti prigovore. :(

Klasično trolovanje. Nek' napiše zero-cool koliko je on pomogao.. uopšte me ne zanima ako je imao neku poresku olakšicu usput. Ako je, i treba.

mungos
29. 12. 2005., 17:13
Biliju svaka čast!

Zero-Cool:
Ali to stvarno jeste tako, ne znam koliko ste upoznati sa radom cika Billa Gatesa, ja posto studiram menadzment se svaki dan srecem sa tekstovim koji opisuju rad ljudi kao sto je billi, skoro je cika billi podelio svojim akcionarima po nekoliko akcija, i time je opet izbegao da plati porez na kapitalnu dobit. I sad reci da nije domisljat, to inace nije svakodnevna pojava, a pored toga njemu 28 miliona nije nista,a svejedno mu je da li ce pokloniti nekome u dobrotvorne svrhe, ili ce ostaviti i na to platiti porez, isto mu se vata, jedino kada nekom pokloni, onda ga ljudi drugacije gledaju. Mislim svako normalan bi to uradio, mozda


Eh šta vas uče na tom menadžementu, ajde razumijem da može da se omane oko miliona i milijarde, ali iznositi ovakve stavove se kosi sa profesionalnom etikom budućeg menadžera. Porezne olakšice u korporativnom poslovanju postoje i to najčešće radi izbjegavanja tzv. dvostrukog oporezivanja, ali 28 milijardi (iliti biliona po US) dolara, tj. 55% imovine da iznosi nečiji porez, odnosno porezna olakšica...

Zero-Cool
29. 12. 2005., 21:42
@degojs: Ja nikog nisam prozivao, tako da je vrlo neukusno sa tvoje strane da mene prozivas, a da prethodno ne citas dovoljno moje postove, a u proslom sam rekao da nemam nista protiv rada Billa Gatesa, cak sta vise ga podrzavam, jer covek nece da da dobar deo svojih prihoda drzavi (USA) nego hoce da tim novcem pomogne ljudima i deci kojima je takva pomoc preko potrebna.

Inace Ja sam student, ako nisi primetio, i nisam mogao da doprinesem nicemu takvom, ali znam sta je rad jer sam i radio i studirao i placao sebi studije, a igrom slucaja su mi zadnje dve godine placene pa ne moram da radim, ali ja opet se trudim da naucim neke stvari.

Napomenuo sam da Bill da dobar deo na porez, koliko sam ja obavesten porez u Americi je oko 25%, dok je u nasoj zemlji 10%, pa vi lepo uzmite digitron u ruke pa izracunajte koliko to on para godisnje ili koliko para od ukupne sume od 55 milijardi treba da da na porez.

Pa sigurno bi i ja pre dao bespomocnim ljudima, nego drzavi ma koja bila.


55% imovine da iznosi nečiji porez, odnosno porezna olakšica


Necemo se sad gadjati sa recima koje ne znamo, zar ne?
porez je jedno a poreska olaksica drugo, a ja ne bi sad da vam drzim predavanje iz Finansijskog Menadzmenta.

Ja nisam hteo nikoga da uvredim ni sa jednim postom, jednostavno sam napisao sta ja mislim, ali nikada nisam rekao da on radi nesto lose, niti da pokusava da utaji porez, ili nesto slicno.
Samo sam pokusao da kazem da je Bill Gates veliki Um,i da je veliki covek, zao mi je sto me neki nisu razumeli pa su se odmah okrenuli u odbranu Billa Gatesa.