PDA

Pogčedajte punu verziju : Mrežni problem


bluesman
03. 02. 2008., 12:52
Imam u kući 4 računara u mreži + laptop, svi su zakačeni preko switcheva, jedan služi kao internet gateway i preko ICS na tom računaru svi se kače na net. Internet radi ok, međutim imam problem pri pristupu tom jednom računaru.

Naime, kao što i treba, sa svakog računara pristupam svakom računaru, kopiram fajlove i sve pride... svida je isti admin username / pass i to radi ok osim na tom jednom, baš tom koji je gateway (192.168.0.1). Znači sa njega mogu da pristupim bilo kom računaru i da kopiram fajlove, ali njemu ne mogu da pristupim sa bilo kog drugo računara u mreži. Šta god da pokušam - ne ide. Svi ostali međudobno rade bez problema, samo tom jednom ne može da pristupi ni jedan.

Na njemu mi stoji ZoneAlarm i nema nikakve razlike kada ga isključim i uključim, i dalje ne mogu da pristupim njemu sa drugih računara u mreži. Opet je čudno, kao što rekoh, što internet connection sharing radi bez problema. Svi su Windows XP osim laptopa na kojem je Vista.

Jel' ima neko ideju gde da gledam, šta da probam... počinje opasno da me nervira :)

mangia
03. 02. 2008., 13:57
1. Zone alarm moze praviti problem i vrlo cesto ga pravi...
2. Provjeriti da nije WIN firewall ukljucen (ako jeste omoguciti File and Print Sharing ili rucno otvoriti portove 135-139 i 445)
3. Sve baciti u smece i instalisati linuks :)

bluesman
03. 02. 2008., 14:06
1. Kao sto rekoh - sve jedno je da li je ukljucen ili iskljucen ZoneAlarm
2. To prvo iskljucim kada instaliram windows
3. Ovakav savet mi daješ jedino ako hoćeš da mi digneš pritisak

Comanche
03. 02. 2008., 14:53
Nemam ZoneAlarm - ali proveri da li ostaje da radi kao servis.

BitDefender, recimo, ima ruznu naviku da, ako iskljucis samo aplikaciju a ostavis servis da radi, onda ce blokirati sve sto mu je sumnjivo i neces dobiti notifikaciju da neko/nesto hoce da konektuje :)

Dzordz
03. 02. 2008., 15:06
192.168.0.1 je cesto default adresa za adsl/cable switcheve/rutere i mozda ti se kolju adrese

Comanche
03. 02. 2008., 15:14
Sumnjam da se "kolju" posto onda ne bi radila mreza kako treba, pucala bi negde, plus sto Windows uredno prijavljuje svaki konflikt vezan za IP adrese.

Zero-Cool
03. 02. 2008., 15:16
Jesi namestio da je tom gateway racunaru, default gateway IP isti kao i njegov IP odnosno 192.168.0.1, znaci da sam sebi bude gateway. Bez toga ponekad nece da radi. A ako ni to ne proradi onda dodaj jos i DNS.

Ja sam imao slican problem i time sam resio.

S_Kid
03. 02. 2008., 15:43
I ja sam imao sličan problem, pravio ga je Zone Alarm. Bez obzira što se disejbluje, on negde nastavlja nešto da radi i pravi pometnju, probaj deinstalaciju.

Eniac
03. 02. 2008., 15:48
ja sam imao slicnih problema i onda sam pustio network wizard da sredi mrezu, a ne rucno, i sve fino radi, izgleda sasavo ali deluje

nixa
03. 02. 2008., 15:56
Sta se desava kada mapiras network drive ? jel nalazi adresu \\192.168.0.1

bluesman
03. 02. 2008., 15:58
@Zero-cool: kada to stavim radi mi samo SBB lokal (torrent) (!?!?!)

Dakle, kada sa drugog racunara probam da pristupim ovome dobijem: \\COMP_NAME is not accessible. You might not have the permission to use this network resource ... contact administrator.

Ali kada sa tog racunara pristupam bilo kom drugom - sve radi ok. Kada sa bilo kog drugog pristupam bilo kom drugom - opet sve radi normalno, znaci problem je samo kada sa nekog drugog pristupam ovome, u drugom smeru je sve ok.

Ne verujem da je neki konflikt sa IP adresama, osim toga cable modem koristi drugu IP a ne 192.168.0.1

bluesman
03. 02. 2008., 15:59
Kada sa drugog racunar probam http://192.168.0.1 dobijem apache default stranu na tom racunaru - sto znaci da je to ok. I svi drugi normalno koriste ICS koji je setovan na ovom racunaru. 100% sam siguran da je neka totalna glupost ali ne mogu da nadjem sta je.

nixa
03. 02. 2008., 16:04
dobro , to je na portu 80 ... a sta se desi kada ides desni klik na my computer i map network drive ?

bluesman
03. 02. 2008., 16:08
nista, isto kao i kada ukucam \\computer_name
Samo sada pise logon failure... ne znam kako kada je na svima isti username i password. ali generalno to je ista poruka kao i gore samo drugacije srocena.

Dzordz
03. 02. 2008., 16:22
Napravi na tom 192.168.0.1 neki shared folder, iskljuci simple sharing (tools/folder options/view) onda ga sharuje i pod permisions dodaj usera sa ovih ostalih kompjutera + idi u security karticu i tamo dodaj isto user i prava

Blood
03. 02. 2008., 17:45
u 99% slucajeva je firewall problem (da li se zaglupeo ili sta god), probaj da ga skroz iskljucis pa probaj. Ja sam jednom morao skroz da ga deinstaliram da bi proradilo...

Zero-Cool
03. 02. 2008., 20:12
Ajd malo bolje objasni kako si povezao sve kompove, tj pocevsi od kablovskog modem, koliko switcheva imas i kako si povezao sve to da mogu da skontam kako ti mreza izgleda, pa da smislimo neko resenje.

Milos Micic
04. 02. 2008., 01:58
nista, isto kao i kada ukucam \\computer_name
Samo sada pise logon failure... ne znam kako kada je na svima isti username i password. ali generalno to je ista poruka kao i gore samo drugacije srocena.
Bulz mogu da se kladim da je u pitanju Zone. naime i kad ga ubijes i dalje radi njegov glupavi servis tj tad moze da se desi da se jos vise zaglupi. Probaj da ga deinstaliras komplet probas da li radi mreza ok i ponovo instaliras. Zone zna da bude jako jako problematican zbog toga sam presao na kerio.

mangia
04. 02. 2008., 02:01
u 99% slucajeva je firewall problem (da li se zaglupeo ili sta god), probaj da ga skroz iskljucis pa probaj. Ja sam jednom morao skroz da ga deinstaliram da bi proradilo...

vidjao sam na desetine ovakvih problema uzrokovanih sa zone alarmom. i nakon gasenja pravi probleme.

pokusaj da ukljucis guest account pa vidi onda... kad vec neced da izbrises za

takodje pogledaj sa netstat sta se desava

cvele
04. 02. 2008., 11:08
netstat -tap | grep samba
Da li je podignuta samba?

nmap -p 139 "192.168.0.1"
nmap -p 137 "192.168.0.1"
Portovi korisceni za filesharing, ako nema nish otvori portove.

nmblookup 192.168.0.1
nmblookup -A 192.168.0.1
Proveri koje je mrezno ime racunara

smbclient -L //mrezno_ime/ -I 192.168.0.1
Lista sve sharove na navedenoj lokaciji

dinke
04. 02. 2008., 12:16
Prijateljski savet. Kupis neki jeftini ruter (digitus, tplink ... ), otarasis se ICS-a i resis sve probleme.

cvele
04. 02. 2008., 12:34
Upravo kao sto dinke rece, samo nisam hteo da pominjem to :) uvek je nepopularno reci "a sto tako, aj bolje brisi sve pa ispocetka :)"

Imam TPLink wireless ruter sa adsl modemom integrisanim... sve fercera savrseno.

degojs
04. 02. 2008., 19:52
1. Da li je čekirano "File & Printer Sharing" na tom kompjuteru (tj. na toj mrežnoj kartici)?
2. Šta bude ako pokušaš da mu pristupiš sa \\192.168.0.1\c$ (ili koja je već sys particija: c, d, itd)? Ili probaj \\192.168.0.1\admin$

Ako to radi, onda možda samo ne može da razreši ime kompjutera.. pa pogledaj DNS podešavanja na ovim drugim kompjuterima.

bluesman
04. 02. 2008., 23:22
Slažem se za ruter, ali ova mreža nije planirana (nisam od jednom kupio 4 računara za kuću :) ) već je nastala silom prilika, stihijski, možda je stvarno vreme za jedan ruter.

degojs: sve je to namešteno kako treba, godinama već instaliram OS-ove i instalirao sam bar jedno 100 računara i nikada nisam imao ovakav glup problem. Koji god share pokušam c$, d$, $admin ... - neće, ni preko computer_name ni preko IP, čak je na svim računarima konfiguracija ista (osim ip adresa), probao sam sa fiksnim i automatskim ip... uvek isto.

Ovo sada je već postalo lično :) baš sam se zainatio da provalim u čemu je problem.

degojs
05. 02. 2008., 06:02
Proveri jednu stvar:
Regedit-> HKLM -> System -> CurrentControlSet -> Control -> Lsa, proveri da je "restrictanonymous" setovano na 0.

Ako ni to ne pomogne.. :)

bluesman
05. 02. 2008., 11:47
restrictanonymous 1
restrictanonymoussam 1

Setovao sam na 0, i dalje no luck. Šta sad? :)

degojs
05. 02. 2008., 12:29
restrictanonymous 1
restrictanonymoussam 1

Setovao sam na 0, i dalje no luck. Šta sad? :)

Jesi li resetovao tu mašinu (ozbiljno, ovo sam zaboravio da napišem, sve prema savetu kolege sa posla )? Inače, ovo drugo podešavanje nisi trebao da menjaš :) Kaže čovek tako.. :D

mangia
05. 02. 2008., 20:06
Jos jedino ostaje da probas izaci pa ponovo uci... :)

Dzordz
05. 02. 2008., 22:47
Ne ne prvo treba da udje pa izadje, udje, izadje i gotovo :D (morao sam)

bluesman
06. 02. 2008., 00:09
@degojs: i dalje bez promene posle nekoliko restart-ova.

jablan
06. 02. 2008., 00:21
Jesi li resetovao tu mašinu (ozbiljno, ovo sam zaboravio da napišem, sve prema savetu kolege sa posla )? Inače, ovo drugo podešavanje nisi trebao da menjaš :) Kaže čovek tako.. :D
Čujem da je MS počeo da izdaje sertifikate za vračeve i dodole.

Milos Vukotic
06. 02. 2008., 00:34
Meni se ovo dva puta dešavalo, u dvije mreže.
Na kraju sam skontao da stvar proradi kad na svakoj mašini instaliram NWlink bla-bla-NetBIOS protokol (properties od konekcije, install, protocol).
Nisam se mnogo trudio da ukapiram zašto je tako, ne vjerujem da je baš do NWlink protokola tj. prije će biti da je neki bočni efekat u pitanju, ali kad već proradi, who fuc*ing cares... Možeš da probaš, ne jede leba :)

mangia
06. 02. 2008., 02:36
Slicna situacija u firmi... Na jednom kompu ima 4 sherovana dira kojima se pristupa bez passworda.
Citava mreza je preko rutera povezana na net.
Kad crkne net sve radi uredno u mrezi osim sto za pristup jednom diru trazi password.

Dje tu logika ??? :)

degojs
06. 02. 2008., 03:47
Čujem da je MS počeo da izdaje sertifikate za vračeve i dodole.

Pa šta da se radi, niti blues ima AD na mreži (što je ovaj prvo počeo da ispituje), niti je ICS njemu stvar sa kojom radi.

Nego blues,

šta dobiješ kad odeš na neki od tih (ostalih) kompjutera i tresneš:
net view
net view ime_kompjutera_koji_je_problem
net view ip_adresa_kompjutera_koji_je_problem

Takođe, proveri ovo što je Miloš napisao, da imaš NetBIOS over TCPI/IP uključen.

degojs
06. 02. 2008., 05:09
E još jedna stvar: koji Windows je na tom kompjuteru XP ili Home? Ako je Home, da li je guest nalog isključen? Probaj da ga uključiš.

degojs
06. 02. 2008., 06:28
(^Mislio sam XP Pro ili Home.. Ako je Home i guest isključen, podesi ga na enabled, na oba kompjutera)

bluesman
06. 02. 2008., 20:38
Evo ovako... ja sam vec ocajan, u stvari vise iznerviran... toliko da mislim da cu da reinstaliram OS

- net view ime_racunara

System error 5 has occured
Access is denied

^ isto dobijem i sa net view 192.168.0.1

Guest nije bio disableovan
Ukljucio sam i Guest usera

NetBIOS instaliran na svim masinama

Deinstalirao sam ZoneAlarm

epilog: nista se nije promenilo.

Evo sta tacno ispise kad pokusam na taj racunar da se zakacim:

\\RACUNAR is not accessible. You might not have permission to use this network resource. Contact the administrators of this server to find out if you have access permissions.

Logon failure: the user has not been granted the requested logon type at this computer

^ ovo mi ispise i kada se kacim sa XP na XP i kada se kacim sa Vista na XP (problematicni racunar je XP Professional SP2 Version 2002

degojs
06. 02. 2008., 22:07
Čekaj malo burazeru, kad smo već dotle došli :)

Na tom problematičnom Windowsu XP, idi u Control Panel -> Admin tools -> Local Security Policy, da proverimo neke polise.

Idi na Local Policies->User Rights Assignment i proveri polisu "Deny access to this computer from the network." Da li je Guest account tu izlistan? Ako jeste ukloni ga.

Idi na Local Policies->Security Options i proveri polisu "Accounts: Guest Account Status," treba biti Enabled.

Probaj ponovo net view \\kompjuter sa drugog kompjutera. Da li opet daje Access Denied grešku?

degojs
06. 02. 2008., 23:44
E da, ako ne daje grešku, onda si "rešio" ili rešio problem (zavisi šta hoćeš), ali u svakom slučaju odmah stavi nazad Zone Alarm i zabrani pristup svima osim ovih tvojih kompjutera, čisto da se neka budala ne nakači kao Guest..

bluesman
07. 02. 2008., 00:29
proverio sam policies, sve je kao sto treba da bude... i dalje ne funkcionise.

Ovo pocinje da lici kao da nekoga zezam, ne znam sta da kazem... nije ni malo duhovito

degojs
07. 02. 2008., 00:56
A nisi mi rekao šta bude kad tresneš samo net view na drugom kopjuteru? Da li se uopšte vidi taj problematični kompjuter u listi?

Možeš li da uradiš net use \\kompjuter /user:username ?

Probaj da promeniš polisu (Local Policies->Security Options) "Network access: Sharing and security model for local account" - ima 2 podešavanja, probaj da staviš ono drugo.

Ako ne pomogne.. ne verujem da je više vredno vremena tražiti šta i zašto :)

bluesman
07. 02. 2008., 02:42
net view
vidi se "problematicni" u spisku...

net user \\racunar /user:administrator
System error 1385 has occured

Logon failure: the user has not been granted the requested login type at this computer

promenjen i policy na obe vrednosti - i delje odbija.

ping racunar
^ Sve je ok

Svuda je isti username i password

Ja mislim da je vreme da prekinem ovde

ivanhoe
07. 02. 2008., 03:02
[nekonstruktivni komentar]
pogledaj u kuciste mozda imas gremline unutra :)
[/nekonstruktivni komentar]