PDA

Pogčedajte punu verziju : PHP Paginacija.


nEdImT
03. 02. 2008., 14:01
Opet ja. Meni teško. Postavljao pitanje na drugim forumima niko da odgovori. Valjda će ovdje biti više sreće :)


$ukupno_query = mysql_query("SELECT * FROM komentari WHERE za_proizvod='$id'");
$ukupno = mysql_num_rows($ukupno_query);

$stranica = ceil($ukupno/$limit); // broj stranica
$poredaj = range(1, $stranica);
$stranice = implode(" ", $poredaj); // stranice za upis u smarty


Ovako mi ispiše broj stranica.. i onda idem $smarty->assign('stranice', $stranice) i upišem u *.tpl faju {$stranice} i dobijem ispis stranica.

Imam 4 stranice i bude: 1 2 3 4, eh sad kako ću napraviti da mogu kliknuti na to? Meni radi ono &str=1 pa otvori &str=2 pa otvori itd.. ali ne radi ovaj prikaz tekstualni. I ako imam 50 stranica hoću ovako:

1 2 3 4 5 ... 46 47 48 49 50

, eh sad ako otvorim 30-tu stranicu,a npr ima 50 hoću ovako da mi bude:


28 29 30 31 32 33 ... 46 47 48 49 50


Dakle dvije nazad-trenutna-dvije naprijed. Kako ću tako napraviti? A ako imam ono
Code:

1 2 3 4 5 ... 46 47 48 49 50

ako otvorim drugu stranicu ništa normalno sve i dalje onako kao napočetku a ako otvorim treću onda:

3 4 5 6 7 ... 46 47 48 49 50

:please:

bluesman
03. 02. 2008., 14:08
Sorry nisam baš shvatio šta je pitanje?

nEdImT
03. 02. 2008., 14:41
Zanemarimo prvi post.

Pitanje je kako cu ispisati ovo. Ja sam napravio da mi prikazuje 7 upisa (toliko potrebno) i da piše koliko ima stranica, ako imaju dvije otvorim &str=2 i prikaže mi idućih 7. Tj ako otvorim .../2/ , ali ne znam sad kako ću napraviti prikaz onaj. Meni piše "1 2" (ako su dvije stranice) a hoću da mogu kliknut na link.

A sad ako ima 20 stranica neću da mi ispiše:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 itd sve to 20.

Već npr: 1 2 3 4 5 ... 16 17 18 19 20 , ako otvorim petu onda 3 4 5 6 7 ... 16 17 18 19 20, treću

1 2 3 4 5 ... 16 17 18 19 20

I da bude podvučena otvorena.

EDIT: Ovako ispišem stranice:

$ukupno_query = mysql_query("SELECT * FROM komentari WHERE za_proizvod='$id'");
$ukupno = mysql_num_rows($ukupno_query);

$stranica = ceil($ukupno/$limit); // broj stranica
$poredaj = range(1, $stranica);
$stranice = implode(" ", $poredaj); // stranice za upis u smarty


Ne znam bolji način..

Comanche
03. 02. 2008., 15:01
... [moderator: moze delete]

Ilija Studen
03. 02. 2008., 15:04
Sorry nisam baš shvatio šta je pitanje?

Pitanje i nije baš pitanje već više molba da neko sedne i odradi mu to pošto se nada da će na ovom forumu imati sreće (na drugima nije).

:1023:

nEdImT
03. 02. 2008., 15:08
Pitanje i nije baš pitanje već više molba da neko sedne i odradi mu to pošto se nada da će na ovom forumu imati sreće (na drugima nije).

:1023:

Ne! To nije cilj. Šta će mi što će mi neko odradit to, kad ja to neću naučiti, i onda kad budem opet želio valja mi opet tražit da mi neko uradi. Želim da mi neko dadne ideju kako bih to rješio.

bluesman
03. 02. 2008., 15:47
Prvo pravilo: najveca greska je "SELECT * FROM ... " da bi dobio koliko ima recorda. Zamisli da ih ima milion? Za to imas "SELECT COUNT(*) FROM... "

Što se ostaloga tiče, to je obična matematika za osnovnu školu (i to dok još imaš učiteljicu :)) i mogu samo da ti pomognem savetom, nadam se da Ilija nije u pravu da očekuješ da ti neko pošalje gotov script.

MAX = ceil ($count / $records_per_page); - to ti je ukupan broj strana

Dakle, kada si na strani X, i hoćeš recimo da prilkažeš 5 strana pre i 5 strana posle:
$pocetna = X-5
$poslednja = X+5
Zatim proveriš da li ti je početna < 1, ako jeste onda je 1
Pa proveris da li ti je poslednja > MAX, ako jeste onda je MAX

^ ovo je bas ono najosnovnije, ima tu jos nekih provera, jer to radi ako si na primer na strani 30 od 60 strana, ali ako si na strani 3, prikazace od 1 do 8 a treba od 1 do 10.... treba da radis i tu proveru. Isto vazi i kada je stran pri kraju.

Ono sto ti jos treba je nacin da napravis pravi url jer ako samo dodajes na string "&page={$page}" svaki klik ce dodati to na kraj a treba ti samo jednom.... dakle i na to moras da pazis.

dee
03. 02. 2008., 15:59
ponavljas li se to radi godina ili dobrote? ;)

http://bluesman.utp-code.com/archives/28/sr-php-paginacija/

bluesman
03. 02. 2008., 16:00
Zaboravio sam na to :( Godine, brate :(

nEdImT
03. 02. 2008., 16:11
$ukupno = mysql_query("SELECT COUNT(*) FROM komentari WHERE za_proizvod='$id'");
die($ukupno);

Resource id #20

hmm, odmah krenuo pravit i eto belaja :(

nixa
03. 02. 2008., 16:13
Imaš kod bluesmana na blogu odličan resurs ...

Sve ti je rečeno

bluesman
03. 02. 2008., 16:14
Znas kako, ako vec postavljas takvo pitanje kao ovo gore onda znaci da treba prvo da naucis osnove. Niti ti valja query (besmislen je) niti ti valja php kod. Pogledaj manual za primer, to sto tebi pravi problem je totalni pocetak... predlazem da "prohodas" pa cu ti onda rado pomoci.

dee
03. 02. 2008., 16:26
$rezultat = mysql_fetch_assoc($ukupno);
echo $rezultat;

skaarj
03. 02. 2008., 17:37
Posto koristis Smarty, lepo uzimi klasu SmartyPaginate i resi se bede. Lako se implementira i jos lakse ispis prilagodjava potrebama...

Bojan Zivanovic
03. 02. 2008., 17:51
Posto koristis Smarty, lepo uzimi klasu SmartyPaginate i resi se bede. Lako se implementira i jos lakse ispis prilagodjava potrebama...

Lako je uzeti gotovo, poenta je da prvo nauchi da sam napravi tako nesto (uostalom, u pitanju je 10 linija koda sa sve ispisom), posto se tako uchi.
Ali i za tih 10 linija treba znati osnove rada s bazom i funkcijama...

Btw, maja 2005. kada je Bluesman napisao taj clanak ja sam pocinjao s PHP-om i upravo odatle sam i nauchio kako se pravi paginacija... Treba staviti link u neki sticky topic ;)

nEdImT
03. 02. 2008., 18:38
$rezultat = mysql_fetch_assoc($ukupno);
echo $rezultat;

I onda kaže da je Array. Uradim print_r i ispadne:

Array ( [COUNT(*)] => 24 )

$ukupno_q = mysql_query("SELECT COUNT(*) FROM komentari WHERE za_proizvod='$id'");
$ukupno = mysql_fetch_assoc($ukupno_q);
print_r($ukupno);

Kako da dođem do ovog "24", (toliko ima upisa). Pokušavao sam echo $ukupno[count(*)]; i svakako. Ali neće!

Posto koristis Smarty, lepo uzimi klasu SmartyPaginate i resi se bede. Lako se implementira i jos lakse ispis prilagodjava potrebama...

Ja sam našao samo jedan Smarty plugin. Ne sviđa mi se.

Znas kako, ako vec postavljas takvo pitanje kao ovo gore onda znaci da treba prvo da naucis osnove. Niti ti valja query (besmislen je) niti ti valja php kod. Pogledaj manual za primer, to sto tebi pravi problem je totalni pocetak... predlazem da "prohodas" pa cu ti onda rado pomoci.

Zato sam i postavio pitanje u podforum "Sva početnička pitanja". Ne očekuješ da budem profesionalac.

Bojan Zivanovic
03. 02. 2008., 18:50
I onda kaže da je Array. Uradim print_r i ispadne:

Array ( [COUNT(*)] => 24 )

$ukupno_q = mysql_query("SELECT COUNT(*) FROM komentari WHERE za_proizvod='$id'");
$ukupno = mysql_fetch_assoc($ukupno_q);
print_r($ukupno);

Kako da dođem do ovog "24", (toliko ima upisa). Pokušavao sam echo $ukupno[count(*)]; i svakako. Ali neće!


$ukupno['count(*)'] bi ti radilo.. Moras da stavis navodnike...

Mozes i ovako:
"SELECT COUNT(*) AS cnt FROM komentari WHERE za_proizvod='$id'"

a onda posle echo $ukupno['cnt'];
Ili radi mysql_fetch_array pa uzmi prvi element niza ($ukupno[0])...

JovanT
03. 02. 2008., 20:12
Или, да не компликује превише:

list ($count) = mysql_fetch_row ($ukupno);

nEdImT
03. 02. 2008., 21:36
for ($i=1; $i<=$stranica; $i++){
$stranice = "<a href='".$_SERVER['PHP_SELF']."?page=".$i."'>$i ";
}


I ispise mi samo zadnu stranicu (kasnije cu podesavat link) Sto mi ne ispise sve stranice. Imam 4 stranice ispise samo "4" ....

a treba 1 2 3 4 ....

bluesman
03. 02. 2008., 21:38
</a> ?

[interaktivni debug] ;)

nEdImT
03. 02. 2008., 21:46
</a> ?

[interaktivni debug] ;)

Opet isto:

$stranice = "<a href='".$_SERVER['PHP_SELF']."?page=".$i."'>$i"."</a>";

:1092:

bluesman
03. 02. 2008., 22:03
Overwrite-ujes string, radi echo ili concatrenate ( .= ) pa ce proci....

Eh, gde bih ja bio da sam imao ovako ljude da mi debug-uju kod.

A sad stvarno mislim da se preteruje, jeste pocetnicki forum ali se i za pocetnicki ocekuje da imate bar osnovno znanje

nEdImT
03. 02. 2008., 22:09
Thanks! :D