PDA

Pogčedajte punu verziju : Šta će se desiti sa MySQL-om?


Dejan Topalovic
04. 02. 2008., 20:07
Nakon nedavne akvizicije u kojoj je Sun kupio MySQL, pojavila su se mnoga pitanja u vezi budućnosti MySQL-a...

Sun se nije baš proslavio svojim dosadašnjim akvizicijama, pa su mnogi pesimistični i u vezi ove najnovije.

Čak neki pretpostavljaju, da iza svega toga stoji Oracle sa namjerom da ukloni MySQL sa scene.

Šta vi mislite - kakva će biti budućnost MySQL-a i da li ćete biti primorani na traženje alternative za backend database engine u vašim aplikacijama?

Ilija Studen
04. 02. 2008., 22:54
Mi ćemo u nekoj od narednih verzija activeCollaba dodati podršku za MS SQL (kako bismo pokrili MS stack). Odluka nema previše veze sa akvizicijom, više je "strateške" prirode - dosta korisnika ne bi želelo da mora da podešava nove aplikacije (Apache i MySQL) pored postojeće platforme koju uglavnom već imaju podešenu i dobro je poznaju (IIS, MS SQL).

Kada budem radio na tome verovatno ću se detaljno pozabaviti i sa SQLiteom, ali samo zato što mi je zanimljiv i zato što mislim da ima svetlu budućnost kao embedded baza (već se zna da će biti deo Firefoxa kao offline DB modul, Apple ga aktivno koristi u Mac OS-u kao osnovu za Core Data, tu je i AIR itd). Fascinira me šta sve može da se uradi sa njim.

Što se MySQL-a tiče, ne zaboravi da je kod ipak GPL i da ako Sun zajebe community uvek može da forkuje ceo kod i nastavi kako misle da je najbolje. Koliko je to praktično izvodljivo ne znam, ali bitno je da alternativa postoji. GPL je pruža...

dinke
04. 02. 2008., 23:38
Sqllite nisam koristio, ali je onako na papiru imao 365% vise funckionalnosti nego sto je to neophodno za vecinu Web projekata. Sqllite je cak imao neke feature-e koje MySQL do skora nije imao :)

Dakle, ne bih isao tako daleko da ovde ukljucujem teorije zavere (procitao sam i tvoj Blog btw). Tacno je da se verovatno radi o nekim strateskim interesima Sun-a koji su mozda vezani za Javu, ali ne bih isao tako daleko da tvrdim da Sun namerava ovim da ubije MySQL. Pre bih rekao da idu na poboljsanje imidza kompanije tipujuci na Open Source (prvo su otvorili kod Solarisa, pa Java alate, ako se ne varam i Jave, sada kupili najpopularniju OS bazu ...).

Inace, ako i ubiju MySQL, uvek nam ostaje Postgree pa onda Firebird ...

nn.nn
05. 02. 2008., 00:02
Negde sam pročitao izjavu jednog od MySQL-ovaca da su do sada lepo sarađivali s PostgreSQL-ovcima, ali da će sad imati priliku da sa nekima od njih rade u istoj firmi, što će reći da u Sun-u ima ljudi koji su plaćeni da rade na PostgeSQL-u.

arhimed
28. 04. 2008., 20:37
Sun se nije baš proslavio svojim dosadašnjim akvizicijama, pa su mnogi pesimistični i u vezi ove najnovije.


Isto tako SUN nikada nije dao milijardu dolara do sada ni za jednu firmu, veruj mi, mnoooogo drugacije pristupaju ovoj akviziciji nego onim ranije (pristupaju ovome vise kao "merge"-u nego kao akviziciji)


Čak neki pretpostavljaju, da iza svega toga stoji Oracle sa namjerom da ukloni MySQL sa scene.


:D :D :D :D


Šta vi mislite - kakva će biti budućnost MySQL-a i da li ćete biti primorani na traženje alternative za backend database engine u vašim aplikacijama?

MySQL radi ovih par meseci od kad su nas kupili nekih 20-40% brze nego sto se radilo pre kupovine... SUN je ulozio ozbiljne napore da nam olaksa posao .. dobili smo opremu koju smo cekali dugo vremena (za testiranje, razvoj, debugging ..) dobili podrsku u ljudstvu ... tako da, sva prica u "mysql ce da nestane" nema nikakvu podrsku u realnosti

ono sto je "problematicno" u ovom trenutku je sto je MySQL u verziji 5.1 omogucio pisanje plaginova za MySQL te je ORACLE (koji je u nekom trenutku kupio InnoDB nama iza ledja) napravio InnoDB kao plugin i time malo zakomplikovao situaciju ... kako ce ici ta prica sa InnoDB-om jos uvek nije 1/1 sigurno, no ocekujemo da ce to da se razjasni u skoroj buducnosti... za to vreme spremaju se 2 transakciona engine-a u MySQL izvedbi .. (falcon je na testovima na modernom serveru sa preko 2 kora i mnogo tredova mnoooogo brzi od InnoDB-a)

Dejan Topalovic
04. 05. 2008., 23:57
Sinisa jesi to ti?
Na blogu baze-podataka.net sam napisao i Nastavak sage o Sun-ovoj akviziciji MySQL-a (http://www.baze-podataka.net/2008/02/29/mysql-sun-samp/) , pa mozes tamo ili ovdje kao komentar napisati jos par dozvoljenih insajderskih informacija... Vjerujem da bi i mene i mnoge druge zanimao razvoj situacije tokom i nakon ove akvizicije...

arhimed
05. 05. 2008., 02:38
Sinisa jesi to ti?

nije sinisa :) ima nas dvoica koji radimo za mysql (tj sada sun) iz beograda (mada .. sinisa je u stvari na kipru vec duze vreme)

sto se informacija tice ... sta vas zanima ... realno .. nema mnogo tajni, mozemo da prenesemo skoro sve informacije ... na sve to .. SVP za baze podataka marten mikos (pre akvizicije CEO MySQL-a) je vrlo raspolozen za davanje intervju-a tako da ... slozite pitanja, ja cu da mu prevedem/prosledim i dobicemo odgovore za koji dan ..

arhimed
05. 05. 2008., 02:41
btw, sto se tice pgsql-a .. mysql i pgsql prilicno lepo saradjuju od poodavno .. ima par ljudi koji rade preko godinu dana paralelno na oba projekta .. sada posle akvizicije nema nikakvih promena... inace pgsql nije bas cisto sun podfirma .. malo je to kompleksnija prica nego sa mysql-om .. sun je sada vlasnik mysql-a, svih licenci, koda i slicno .. sa pgsql-om nije 1/1 tako, a kako je tacno, ne znam, pa ne bih da sirim dezinformacije

ivanhoe
07. 05. 2008., 17:14
mozda je ovo mali oftopic, a mozda i nije: Elem, sta se desi kad Sun preuzme firmu... malopre hocu da skinem Eventum sa mysql sajta, i lepo im popunim formu sa svojim podacima i odgovorim na sva pitanja (gomilu) koju postavljaju, i opa: "Zao nam je ali vasi podaci ili IP adresa pokazuju da dolazite iz zemlje koja je pod US trgovinskim embargom" ?! Mi kao prvo vec par godina nismo (well, bar jos 4 dana :)) pod US embargom, a drugo nikad me ranije mysql nije smarao da se registrujem i popunjavam upitnike da bih skinuo software. Ali velike korporacije imaju misteriozne puteve...

MorenoArdohain
07. 05. 2008., 17:30
^ Za download nije potrebna registracija :)

Dejan Topalovic
07. 05. 2008., 18:24
mozda je ovo mali oftopic, a mozda i nije: Elem, sta se desi kad Sun preuzme firmu... malopre hocu da skinem Eventum sa mysql sajta, i lepo im popunim formu sa svojim podacima i odgovorim na sva pitanja (gomilu) koju postavljaju, i opa: "Zao nam je ali vasi podaci ili IP adresa pokazuju da dolazite iz zemlje koja je pod US trgovinskim embargom" ?! Mi kao prvo vec par godina nismo (well, bar jos 4 dana :)) pod US embargom, a drugo nikad me ranije mysql nije smarao da se registrujem i popunjavam upitnike da bih skinuo software. Ali velike korporacije imaju misteriozne puteve...
Moras kliknuti na "» No thanks, just take me to the downloads!" (direktan link: http://dev.mysql.com/get/Downloads/eventum/eventum-2.1.1.tar.gz/from/pick#mirrors)

srdjan
07. 05. 2008., 20:04
Uzgred, negde smo im opet uleteli u bazu nepozeljnih zemalja... Problem sa ovim je bio kod poslednjeg updatea za Javu. Cudno bas sad kad je Sun kupio MySQL :)

ivanhoe
08. 05. 2008., 09:28
Moras kliknuti na "» No thanks, just take me to the downloads!" (direktan link: http://dev.mysql.com/get/Downloads/eventum/eventum-2.1.1.tar.gz/from/pick#mirrors)

znam, snasao sam posle.. a to mi je posebno bilo smesno, ako popunis podatke onda ti kazu kako Sun ne sme da ti da pristup, a onda kazes No thanx i skines bez problema. Velika firma pa jedno odeljenje radi jedno, a drugo drugo...

arhimed
19. 05. 2008., 01:44
"Zao nam je ali vasi podaci ili IP adresa pokazuju da dolazite iz zemlje koja je pod US trgovinskim embargom" ?! Mi kao prvo vec par godina nismo (well, bar jos 4 dana :)) pod US embargom,.

sad sam proverio i srbija nije na spisku zemalja ... ima nekoliko firmi iz srbije koje jesu .. fora je sto sun-u ministarstvo za "nesto" daje spisak IP adrese sa kojih je zabranjen pristup, spisak imena
- zemalja
- firmi
- lica
kojima ne smeju da se daju usluge ...

tako je to kada ti je jedan od vecih klijenata ministarstvo odbrane ... moras onda da se drzis raznih "Cudnih" pravila :(

inace .. srbija kao zemlja "jos" nije na listi ...

arhimed
19. 05. 2008., 01:50
inace .. ako nekoga zanima da gleda sam:
http://www.sun.com/sales/its/export/DRPL/index.html

tu su svi moguci spiskovi (tj linkovi na iste) ko je "denied" i zasto

Peca
09. 02. 2009., 12:29
Micheal „Monty“ Widenius, originalni kreator open-source MySQL baze podataka je napustio Sun Microsystems i osnovao sopstvenu kompaniju Monty Program Ab. Widenius i Sun su bili u ne bas prijateljskim odnosima još od prošle godine kada je ova kompanija kupila MySQL za $1 milijardu. On je u novembru oštro kritikovao odluku kompanije da verziji MySQL baze podataka 5.1 da oznaku „generalno dostupna“ obzirom da je smatrao da ova verzija i dalje poseduje ozbiljne bug-ove koje bi trebalo otkloniti pre izdavanja. Widenius je želeo da napusti Sun odmah nakon prvih varnica ali se složio da ostane još tri meseca i pomogne kompaniji.


Izvor: http://www.itsvet.com/arhiva/2009-02-09#20897

Dejan Topalovic
09. 02. 2009., 15:16
nije sinisa :) ima nas dvoica koji radimo za mysql (tj sada sun) iz beograda (mada .. sinisa je u stvari na kipru vec duze vreme)

sto se informacija tice ... sta vas zanima ... realno .. nema mnogo tajni, mozemo da prenesemo skoro sve informacije ... na sve to .. SVP za baze podataka marten mikos (pre akvizicije CEO MySQL-a) je vrlo raspolozen za davanje intervju-a tako da ... slozite pitanja, ja cu da mu prevedem/prosledim i dobicemo odgovore za koji dan ..Eee mozda bih ja i nasao nekoliko pitanja, ali moj engleski je tako ocajan... :) Jedino da skupimo dovoljno pitanja, pa da neko prevede na engleski i da onda ti proslijedis dalje?

Ontopic: Vec sam na svom blogu pisao o napetoj situaciji oko buducnosti MySQL-a (npr. "MySQL-ov kapetan potapa svoj brod (http://www.baze-podataka.net/2008/11/30/mysql-ov-kapetan-potapa-svoj-brod/)"), pri cemu sam se nadao, a i dalje se nadam, da ce MySQL prebroditi ovu situaciju sa odlaskom nekoliko kljucnih ljudi iz svog tima (Monty i David Axmark)...