PDA

Pogčedajte punu verziju : Skromna zarada srpskih sajtova


Dejan Bizinger
08. 02. 2008., 16:20
Očekuje se da će prihodi od oglašavanja na srpskim sajtovima ove godine biti udvostručeni. Iskorišćeno svega deset odsto potencijala tog tržišta.

Kompletan tekst:

Biznis novine (http://www.biznisnovine.com/cms/item/stories/sr.html?view=story&id=1937&sectionId=2)

mileusna
08. 02. 2008., 20:19
Bizinger kaže da i sajtovi koji imaju relativno skromnu posetu, od 13 do 14 hiljada dnevno, mogu obezbediti pristojnu zaradu od četiri do pet hiljada evra mesečno.

Kako dođe do ove računice, 'leba ti? :)

Dejan Bizinger
08. 02. 2008., 20:29
Kako dođe do ove računice, 'leba ti? :)

Isto onako kako sam dao dobru procenu trzista online oglasavanja za 2007. :-). Naravno, ova cifra zavisi od tipa sajta i specijalizacije za datu oblast, koliko je oblast konkurentna.

nixa
08. 02. 2008., 20:36
Nemoj tako mileusna , bizi nam je forcast expert :D

zira
08. 02. 2008., 20:45
Posjeta od 13-14K dnevno nije bas skromna za srpski sajt, pogotovo ako govorimo o specijalizaciji (ne racunajuci na XXX specijalizaciju)

Dejan Bizinger
08. 02. 2008., 20:53
@Zira: Znam, ali ja nisam izjavio da je to skromna poseta, to sam video vec kad je objavljeno :)

@Nixa:Nisam forecast expert, nije mi glavno zanimanje ali kada se karike povezu u lanac onda se dobije procena koja nekad zna da bude i tacna :1094:

Nikola Vavic
08. 02. 2008., 21:10
Kako dođe do ove računice, 'leba ti? :)

Možda je pitanje suviše diskretno, unapred se izvinjavam zbog toga. Da li se može znati koliki prihod od oglašavanja ostvaruju Naslovi.net sa trenutnom dnevnom posetom od preko 30.000.

Neka okvirna cifra, dvocifreno, trocifreno ....

Hvala unapred

nixa
08. 02. 2008., 21:13
@bizi : to je common sense , pogotovu posto kada imas odredjene izvore informacija znas ko koliko pravi preko oglasavanja ove ili one vrste ...

MorenoArdohain
08. 02. 2008., 21:19
Možda je pitanje suviše diskretno..


Ne moze biti diskretno, jedino direktno, ne?

bluesman
08. 02. 2008., 21:33
Hteo je reći indiskretno :)

mileusna
09. 02. 2008., 00:17
Možda je pitanje suviše diskretno, unapred se izvinjavam zbog toga.

Direktno, diskretno, indiskretno, odgovor će biti direktan...

Da li se može znati koliki prihod od oglašavanja ostvaruju Naslovi.net sa trenutnom dnevnom posetom od preko 30.000.

Ne može! :)

Mogu samo da kažem da ako Bizinger ume da zaradi 4-5k EUR sa sajtom koji ima posetu od 15.000, rado ću ga postaviti za managera Naslova kad završi sa Karikama. :)

Elem, što se Naslova tiče, zaista i ja ne mogu da kažem neku tačnu cifru, više faktora je u igri, kampanje idu toplo-hladno, npr. trenutno ide samo jedna kampanja, a u januaru je sve bilo puno, prosek je negde između, tu je i AdSense koji je takođe umeo da varira itd...

Eniac
09. 02. 2008., 05:21
zavisi od advertising modela koliko sajt moze da zaradi, onaj cost per influence o kojem smo pricali. Slazem se sa zirom da 14-15K nije mala poseta, to je sajt u top25 u Srbiji, a takvi sajtovi u susednim zemljama imaju poprilicnu zaradu. A ja iskreno sumnjam da i burek zaradjuje 4-5K eur mesecno kao 2 sajt u zemlji

Nikola Vavic
09. 02. 2008., 16:10
Ne može! :)

Ok, tako sam i mislio, pitanje je bilo suviše indiskretno ;)


Elem, što se Naslova tiče, zaista i ja ne mogu da kažem neku tačnu cifru, više faktora je u igri, kampanje idu toplo-hladno, npr. trenutno ide samo jedna kampanja, a u januaru je sve bilo puno, prosek je negde između, tu je i AdSense koji je takođe umeo da varira itd...

Da, primetio sam da trenutno ima malo plaćenih kampanja na Naslovima.

Mada baš sam se iznenadio kada sam u januaru video onoliko oglašivača na domaćim sajtovima, ipak je to vreme praznika i ljudi su se još u decembru istrošili, ne znam koliko je bilo efekta.

mileusna
09. 02. 2008., 18:10
Da, primetio sam da trenutno ima malo plaćenih kampanja na Naslovima.

Zatišje pred buru... ;) Dešava se, no ono što je dobro jeste da su ovakvi sušni periodi sve ređi...

Miloje Sekulic
09. 02. 2008., 18:11
Iskorišćeno svega deset odsto potencijala tog tržišta.


Šta je "potencijal tog tržišta"?

Prazan prostor na sajtovima na koji se mogu lasirati baneri i druge forme oglasa
Posledično - Zarada koju bi vlasnici sajtova mogli da ostvare kada se prostor popuni

ili

Efekat koji bi oglašivači mogli da imaju ukoliko bi se oglasili na sajtovima

Miloje

mileusna
09. 02. 2008., 18:29
zavisi od advertising modela koliko sajt moze da zaradi, onaj cost per influence o kojem smo pricali. Slazem se sa zirom da 14-15K nije mala poseta, to je sajt u top25 u Srbiji, a takvi sajtovi u susednim zemljama imaju poprilicnu zaradu. A ja iskreno sumnjam da i burek zaradjuje 4-5K eur mesecno kao 2 sajt u zemlji

Ja verujem da pojedini sajtovi mogu sa posetom od 15k dnevno da dobro zarade, u zavisnosti od advertajzing modela i oblasti kojom se sajt bavi, ali je to u tekstu pomalo banalizovano i generalizovano pa se kaže da... "i sajtovi koji imaju relativno skromnu posetu, od 13 do 14 hiljada dnevno, mogu obezbediti pristojnu zaradu od četiri do pet hiljada evra mesečno.".

Dakle to ispade k'o dobar dan, napravite sajt i već sutra imate 1000 EUR od njega. Samo to sam hteo da istaknem... Da li je Bizi tačno to rekao ili je novinar tendeciozno interpretirao, ne znam... :)

Lalaland
09. 02. 2008., 18:38
Šta je "potencijal tog tržišta"?

Prazan prostor na sajtovima na koji se mogu lasirati baneri i druge forme oglasa
Posledično - Zarada koju bi vlasnici sajtova mogli da ostvare kada se prostor popuni

ili

Efekat koji bi oglašivači mogli da imaju ukoliko bi se oglasili na sajtovima

Miloje

Mene zanima upravo ROI oglasivaca (kako god ga racunali) jer po tome se vidi neki dugorocniji potencijal. Mozda i uspes da nekog obrlatis u pocetku da se oglasava ali ako je rezultat nikakav, odose oglasivaci...

Dejan Bizinger
09. 02. 2008., 21:30
@Miloje: Pod potencijalom mislim koliko je trziste trenutno (ne)zasiceno i dokle moze da "ide" da investicija oglasivaca bude manja od dobijenih rezultata. Taj podatak nije empirijski zasnovan a nije zasnovan ni "odokativnom" metodom nego komobinacijom analize (domaceg i regionalnog trzista) i iskustva. Recimo, u Madjarskoj je trziste online oglasavanja preko 40 miliona eura, mi smo dosta iza Madjarske ali ne toliko koliko je ova razlika u trzistima tamo i ovde.

@Milos: Ja sam se pod ocenom koliko se moze zaraditi sam se fokusirao na tip sajta koji vodim, naravno nema neka carobna formula koja kaze "imas toliko poseta zaradjivaces toliko". To nema ni sa posetama ni sa bilo cim u zivotu, jer bi onda najkvalitetniji ljudi i najvise zaradjivali ali kvalitet u svojoj bransi je jedno a kvalitet u prodaji/marketingu/kontaktima je nesto drugo.

BTW. Milose, ja tvrdim i da sajt Naslovi mogu da zaradjuju 4-5 hiljada evra mesecno i nadam se da cu ti to uskoro i dokazati. Naravno neki Naslovi klon nece zaraditi toliko ali to je vec neka druga prica.

mileusna
09. 02. 2008., 21:56
Ja sam se pod ocenom koliko se moze zaraditi sam se fokusirao na tip sajta koji vodim

Ok, to sam i rekao, u tekstu je to nekako generalizovano uopšte...

BTW. Milose, ja tvrdim i da sajt Naslovi mogu da zaradjuju 4-5 hiljada evra mesecno i nadam se da cu ti to uskoro i dokazati. Naravno neki Naslovi klon nece zaraditi toliko ali to je vec neka druga prica.

Da, ali Naslovi imaju mnogo više od 13-14 hiljada poseta dnevno. Moraš da mi dokažeš da Naslovi mogu da zarađuju min 10k. ;)

Miloje Sekulic
10. 02. 2008., 16:16
BTW. Milose, ja tvrdim i da sajt Naslovi mogu da zaradjuju 4-5 hiljada evra mesecno i nadam se da cu ti to uskoro i dokazati. Naravno neki Naslovi klon nece zaraditi toliko ali to je vec neka druga prica.

Ajde da postavimo stvar malo sire. Da bi se zaradilo mora i da se ulozi.

potpuno nevezano za Naslove ali vezano za pretpostavljenu zaradu

Taj novac moze na mesecnom nivou da pokrije troskove:
- operativne (kancelarija, infrastruktura, kafe i kisela, ..)
- dve u srpskiom okvirima dobre plate (developer + marketing manager) sve sa davanjima drzavi - dakle dva radna mesta
- honorare par saradnika
- malo promocije
- ostalo (putovanje, softver, amortizacija hardvera, placanje fotki, itd)

Koliko znamo srpskih sajtova da imaju ovako postavljen model poslovanja da bi mogli da se nadaju pretpostavljenoj zaradi?

Ne kazem naravno da je sve ovo neophodno, izuzetaka ima, ali mislim da prolazi vreme sajtova koji se rade "u pidzami sa gajbe" i zaradjuju par K evra mesecno.

Nikola Vavic
10. 02. 2008., 17:06
Ja zato mileusni skidam kapu :) Šta će njemu kancelarija, plate, saradnici, fotke... ne bih hteo da ga uvredim i da kažem da ništa ne radi a lepo živi od svog projekta (meni bi to bio kompliment ;) ) ali to je jedan od retkih sajtova koji može funkcionisati na tom principu, Miloje je napisao troškove za drugačiju vrstu.

Znam da se na Naslovima mnogo radi u tehničkom smislu (redovan sam pa svaku promenu dosta brzo primetim) ali to je klasičan primer za poslovnu filozofiju uspešnog sajta koji se radi "u pidzami sa gajbe", svi ostali moraju razmišljati o planu troškova koje je naveo Miloje, jer je model sajtova kao Naslovi veoma redak.

Miloje Sekulic
10. 02. 2008., 17:41
jer je model sajtova kao Naslovi veoma redak.

Tehnologija i Miloševo znanje i posvećenost to omogućavaju. To je izuzetak koji potvrđuje pravilo.

Ako pogledate sajtove koji "razvaljuju od reklama" kao što je Krstarica, B92.net i...nešto ne mogu da se setim... to su, agencije, preduzeća, poslovni subjekti. Sa stalno angažovanim osobama, razrađenim poslovnim procedurama, sedištem, itd. Infostud takođe, mada ne znam koliko takav poslovni model spada u ovu temu. I toga će biti sve više. Bilo da se ovde razvijaju, bilo da su uvozni.

Respect za Burek ii ES ali kad pogledate malo bolje i to je neka vrsta (communty) firmi. Postavlja se veliko pitanje šta će se sa njima desiti kada velika lova počne da dolazi, jer se zasnivaju na principu dobrovoljnog i besplatnog učešća velikog broja ljudi koji ih održavaju živim i dobrim.

Ono što hoću da kažem je da se za "veliki talas" novca koji ce zapljusnuti domaći internet mora pripremiti pretvaranjem sajtova na koje će se taj talas sručiti u ozbiljne firme sa stabilnim poslovanjem... ili talasa uopšte neće biti :1044: Bojim se da samo velika poseta sajtu nije dovoljna da se oglašivači odluče za njega. Kako se ono kaže "Kapital je plašljiva zverka".

Nije mi cilj da bilo koga zaplašim i odvratim od pokretanja neke online priče. Drago mi je ako neko stane pa razmisli posle čitanja ovoga.

Nikola Vavic
10. 02. 2008., 19:20
Tehnologija i Miloševo znanje i posvećenost to omogućavaju. To je izuzetak koji potvrđuje pravilo.

Slažem se potpuno.

---

Pored spomenutih sajtova i agencija koje dosta dobro prihoduju od reklama naveo bih još i 4 specijalizovana tech sajta, a to su:

IT Svet - www.itsvet.com i Mobilni Svet - www.mobilnisvet.com - Od istog vlasnika
PC Berza - www.pcberza.co.yu
Benchmark - www.benchamark.co.yu

Prva tri sajta uređuje po manje od troje ljudi dok je na Benchu angažovano malo više. Oni uglavnom bez posredstva agencija vrše prodaju oglasnog prostora i dobro im ide. Samo Bench ima menadžere za prodaju reklama, dok ostali uglavnom uspevaju zahvaljujući posećenosti i činjenici da su IT firme mnogo više prepoznale značaj online marketinga.

Naravno, slažem se da su to retki primeri i da je potrebna ozbiljna organizacija i osoblje za prodaju, postoji mnogo više sajtova koji spadaju među najposećenije ali nemaju oglašivače.

Pogledajte npr. uopštene web portale:

BeogradCafe - www.beogradcafe.com
Megafonija - www.megafonija.com

To je i zato što BGD Cafe ne želi da spusti cene dok ne dođu prvi oglašivači a Megafonija nema ni marketing ponudu, baš me intresuju zašto misle da su tako posebni pa će neko da im je traži preko emaila.

Kada bi uložili u platu jednog menadžera za prodaju vratilo bi im se višestruko jer već imaju dobro razvijene projekte ali ovako ništa od toga.

Miloje Sekulic
10. 02. 2008., 19:40
na Benchu angažovano malo više. Oni uglavnom bez posredstva agencija vrše prodaju oglasnog prostora i dobro im ide. Samo Bench ima menadžere za prodaju reklama,

Peca Grdelj to jako ozbiljno radi.

Sandra Jakovljevic
10. 02. 2008., 22:05
Citajuci ovu temu, izdvojile su mi se sledece kljucne reci:
domace trziste,
broj poseta na sajtu,
online oglasavanje,
specijalizacija za "x" oblast.
Sve ove reci sjedinicu u par svojim misli. Ponudimo kvalitetan sadrzaj. I dobicemo posetu. A onda cemo moci da uspostavimo najbolji moguci odnos cene i kvaliteta. Iza toga dolaze novci. A ko ce sve to odraditi, i kako cemo se nositi sa svim tim stvarima kada posao "krene", i domace trziste da svoj glas, o tome cemo kada krene i ako krene. Da li je tako, pitam se?
Ja ne mislim tako. Mislim ovako. Napravimo ozbiljan i konkretan poslovni model=klasicne ekonomije offline. I onda se pojavimo online. I mislim da tada i jedino tada, cemo moci govoriti o razvoju domaceg web trzista i onda necemo imati, samo par (nemznam ni ja do 10 sajtova) i price o njima koje cemo vrteti. Tada cemo imati mnogo toga konkretnog i kvalitetnog za reci.

dinke
10. 02. 2008., 23:03
Ajde da postavimo stvar malo sire. Da bi se zaradilo mora i da se ulozi.

Taj novac moze na mesecnom nivou da pokrije troskove:
- operativne (kancelarija, infrastruktura, kafe i kisela, ..)
- dve u srpskiom okvirima dobre plate (developer + marketing manager) sve sa davanjima drzavi - dakle dva radna mesta
- honorare par saradnika
- malo promocije
- ostalo (putovanje, softver, amortizacija hardvera, placanje fotki, itd)

Koliko znamo srpskih sajtova da imaju ovako postavljen model poslovanja da bi mogli da se nadaju pretpostavljenoj zaradi?

Ne kazem naravno da je sve ovo neophodno, izuzetaka ima, ali mislim da prolazi vreme sajtova koji se rade "u pidzami sa gajbe" i zaradjuju par K evra mesecno.
Ajd malo da razmisljam naglas na ovu (inace odlicnu) temu.

Troskovi:
kancelarija (bgd): min 300 eura mesecno + dodatni troskovi
2 developera (recimo programer + dizajner): min 1000 eura zajedno
Marketing Manager (recimo): 500 eura (nemam pojma kolike su plate MM-a)


Dakle, u startu minimum 1800 eura mesecno. Za dobar sajt bez 3 meseca rada (imho) nista, pluc minimum jos toliko da bilo sta (poseta + prihodi) krenu. Dakle, ~10 somica ojra za 6 meseci pre nego bilo sta "kapne". Nekako vrteci adsense banere na Blogotku (ok znam da adsense sucks i da Blogodak nije ni blizu naslovima recimo) nisam stekao utisak da domaci sajt moze da vrati te pare. Zapravo, mislim da nije ni blizu. Na stranu cinjenica da za 500 eura ne da ne mozes da nadjes dobrog developera ... :) No o tome sam verovatno dovoljno sve smorio ;)

Goran Aničić
10. 02. 2008., 23:04
Tek sada sam pročitao tekst iz štampe, tekst je pun opštih mesta, paušalno datih procena agencija koje uzgred ne barataju ozbiljnim podacima, a i napisan populističkom maniru. Ovakvi napisi, stvaraju iskrivljenu sliku u delu javnosti (bar onoj koja čita dotične novine) al' ajd, bar se bave Internetom ;)

mileusna
11. 02. 2008., 01:14
Dakle, u startu minimum 1800 eura mesecno.

Zato ja i dalje sedim kući u pižami, barem još neko vreme... ;)

Šalu na stranu, mislim da smo sad u nekom prelaznom periodu ka onom što je Miloje pomenuo i Dinketovoj računici, dakle neophodan je neki vid VC ili bilo kog drugog kapitala da bi se napravio i lansirao ozbiljan sajt, a sa druge strane trenutno prihodi većine sajtova još uvek ne opravdavaju ovakav obim investicija... I dalje se veće nade polažu u "potencijal tržišta" nego onog što ono danas pruža. Ali se stvari polako ali sigurno pomeraju ka boljem...

Dragan Varagić
12. 02. 2008., 17:36
Iz pomenutih razloga u ovoj diskusiji (količina para u trenutnom opticaju na Webu) Živaljević (http://www.pakom.com/) je tako intenzivno pričao (i krstio se) sa Mileusnićem i Zirom - Kako to oneman band? :) Čovek ima ekipu ljudi, enormne troškove, ali polako ih sustiže - Pakom.com (posebno pravno lice) imao je promet na sajtu u novembru prošle godine 184.000 EUR. Ali, to nije advertising model...

Ponavljam već više puta da strategija online poslovanja koja se zasniva ISKLJUČIVO na advertising modelu zarade, nije dobra strategija! Evo, sve je više ozbiljnih domaćih affiliate modela zarade... Pa, videćemo.

Stojim iza tvrdnje da bez službe komercijale ne može ozbiljno da se radi adverzajzing model zarade, a na Webu je uglavnom priča tipa - ja sam odradio sajt i menadžujem ga, samo mi još treba da radim sa ljudima :) Karikiram, ali je veoma blisko onome šta se dešava...

Ima investitora s vremena na vreme, a ima onih koji "prelivaju iz drugih poslova", i onih koji su uložili neka odvojena sredstva za Web. Shvatio sam da kod nas sve ide polako, pa i web biz priča, ali ide u dobrom pravcu, kao što kaže Mileusna...

Lalaland
12. 02. 2008., 19:54
Iz pomenutih razloga u ovoj diskusiji (količina para u trenutnom opticaju na Webu) Živaljević (http://www.pakom.com/) je tako intenzivno pričao (i krstio se) sa Mileusnićem i Zirom - Kako to oneman band? :) Čovek ima ekipu ljudi, enormne troškove, ali polako ih sustiže - Pakom.com (posebno pravno lice) imao je promet na sajtu u novembru prošle godine 184.000 EUR. Ali, to nije advertising model...
...


Mozda je off topic ali moze li neko da mi pojasni njihovu varijantu sa payment gateway? Sta je sa merchant accounts? Da li sve ide preko njihovog a oni samo dalje rasporedjuju novac? Videla sam da Intesa daje merchant accounts ali pod nekim vanzemaljskim uslovima (pola miliona evra prometa, dve godine rada, itd.) Koliko su Diners kartice uopste rasprostranjene?

istok
09. 05. 2008., 12:56
Osnovni razlog zašto još uvek niko ne može da zaradi veliku lovu sa sajtom na srpskom je sledeći:

Srbi ne kupuju preko Interneta.


Posećeni sajtovi u Americi veliki deo zarade uzimaju od affiliate linkova koje stavljaju na sajt. U Srbiji ima dve i po "Internet prodavnice" a kamo li affiliate programi. Kod nas će početi ozbiljni affiliate programi tek za pet godina. Prostori za banere su dosta skuplji jer tamo ljudi sve kupuju preko neta a ovde ništa. Tamo se ljudima isplati da debelo plate za baner i na sajtu od 1000 poseta. Znači dok Srbi ne počnu da kupuju preko neta nema odakle da se navuče lova - jednostavno je.


Evo dokaz da Bizinger ima pravo kada je u pitanju strano tržište, ovaj sajt:

www.shoemoney.com

Lansiran u Oktobru 2005. Ima 20.000 poseta dnevno i zarađuje 12.000 dolara mesečno. (Informacija je iz Business Weeka). Prvi baner na sajt je stavio tek u Januaru 2007.

Eniac
18. 10. 2008., 13:44
Kupovina preko Interneta nije jedini nacin kupovine, ako se tako razmislja nece se stici nigde!

Primer 1: donesi.com

Primer 2: ovih dana na Furci treba da krene affiliate program omladinskih putovanja, gde se putovanja reklamiraju na podstrani samog sajta, a po svakom prijavljenom sajt ostvaruje neki prihod. Mozda to nisu velike pare, ali su pare, a gomila malih zarada je velika zarada. As simple as that

Dragan Varagić
18. 10. 2008., 15:51
Osnovni razlog zašto još uvek niko ne može da zaradi veliku lovu sa sajtom na srpskom je sledeći:

Srbi ne kupuju preko Interneta.

Kupuju i NARUČUJU.

Sada već imam dovoljno podataka da mogu da tvrdim da se e-trgovina u Srbiji veoma lepo razvija već sada (prosečan broj dnevnih kupovina u prosečnim online prodavnicama je veći nego u većini offline butika npr.). A tek će...

torbica
24. 10. 2008., 04:40
Slazem se sa Varagicem i Eniacom. Osnovni problem je nedostatak servisa na netu. Kad pogeledate za svaku prodaju usluge ili proizvoda imate jedan ili dva sajta a za neke oblasti ni jedan...
Ja volim da navodim primer donesi.com i tehnomanija.rs kao zaokruzenih celina.
Affiliate kod nas jos nije zaziveo zato sto smo malo trziste. U mojoj kampanji za promociju servisa registracije domena imao sam mix on line i off line PR, affiliate banere i google adwords i ono sto je bilo presudno word of mouth.
Cak i neki ljudi koji mene privatno ne vole, su preporucivali nas servis.

Na zalost ja sam uknjizio samo nekoliko provizija preko affiliate banera http://blog.cri.co.yu/6/affiliate-program/ bez obzira sto se nalaze na "prometnim" lokacijama :)
Novi korisnici su dolazili ciljano preko google adwordsa kad su hteli da registruju domen a ne preko banera, bez obzira sto su baneri bili prodajni a ne institucionalni...

Na http://press.b-link.org/?p=105 smo se Eniac, Valex i ja pozabavili komunikacijom izmedju korisnika i grubo receno web sajta (servisa, ljudi koji stoje iza njega). Zakljucak je da korisnici hoce da "kupuju" i koriste servise preko neta, ali i da vole da znaju da su iza servisa "zivi" ljudi koji su pristupacni i do kojih mogu lako da dodju i ostvare komunikaciju.

Uostalom, Zoki Sevarac je ispeglao blusemanove probleme i na taj nacin me opredelio da budem kupac Tehnomanije.

Kad malo bolje pogedate skoro nigde nema kao kod nas http://www.cri.co.yu/onama imenik (ima i na CT-ovom b2b portalu ali on nije pristupacan ako niste korisnik), te je moj zakljucak da se svi boje korisnika da ih ne daj boze pozovu??? Ili kad posaljete mail sa nekim pitanjem a u odgovoru, u potpisu stoji "podrska", "prodaja".

I na kraju, pravite servise i komunicirajte sa korisnicima na sve nacine! :)

ppavlovic
13. 01. 2009., 17:44
Bizinger kaže da i sajtovi koji imaju relativno skromnu posetu, od 13 do 14 hiljada dnevno, mogu obezbediti pristojnu zaradu od četiri do pet hiljada evra mesečno.Kako dođe do ove računice, 'leba ti? :)

Šta bi sa ovim proročanstvom?

Dejan Bizinger
16. 01. 2009., 19:25
To je moguce, cak i za Srbiju, ali naravno, to ne ide kao sa receptima gde uradis to i dobijes to, pa tako ako neko ima 14-15 000 poseta ne moze da kaze "gde je taj prihod of 4-5 hiljada evra". Uostalom, ni sa receptima nije tako jednostavno, ne ispadne uvek bas onako kako smo zamislili. Iako je moguce i sa 15 000 poseta imati taj prihod, pre bih rekao da je vise moguce ako su to unique posete. Medjutim, sticajem okolnosti znam da i sajtovi mnogo vece posete ne moraju (i vrlo cesto) nemaju taj prihod.

Goran Aničić
16. 01. 2009., 22:48
Samo jedan mala digresija, da razgraničimo prihode i profit, moguće je da sajt ima velike prihode, a da usled velikih produkcionih troškova ne ostvaruje adekvatnu zaradu (doalzimo i do parametra ispaltivosti), i obrnuto moguće je ostvaruje relativno male prihode, ali da ima male operacione troškove tako da ostvaruje pozitivan rezultat.

Što se e-trgovine u Srbiji tiče, ona je i više nego skromna

Doc Holiday
23. 01. 2009., 22:49
Tacno je da je affiliate marketing u ekspanziji, ali pre svega direktna kupovina preko interneta kao u primeru donesi.com. Jos uvek nedovoljno ljudi koristi kartice za kupovinu preko interneta pa kod nas lakse funkcionise sistem gde robu placas pouzecem. Bilo kako bilo drago mi je da se kod nas konacno pojavljuju affiliate programi ali mi nije jasna provizija konkretno u primeru donesi.com koja iznosi mizernih 2%. Svi znamo da kolika je provizija kod CJ-ovih ili ClickBank-ovih oglasivaca, i ne samo kod njih vec i kod svih ostalih. Primetio sam da Hrvatska ima znatno vise affiliate programa i to pre svega vezanih za turizam ili za hosting. Provizije su mnogo realnije i krecu se oko 20%. Mozda je sa jedne strane i logicno sto donesi.com nudi tako malu proviziju kad uzmemo u obzir da oni ne poseduju proizvod pa da od svoje ciste zarade nama daju neki veci procenat nego su oni prakticno affiliate partner restoranima ako se nevaram?

zira
24. 01. 2009., 00:02
Donesi.com svojim partnerima daje preko 20% onoga sto zaradi, tako da ne da nije mizerno vec je iznad standarda.

bluesman
24. 01. 2009., 01:11
Samo da napomenem da gomila affiliate programa daje 75% proviziju.

ppavlovic
24. 01. 2009., 01:16
Samo da napomenem da gomila affiliate programa daje 75% proviziju.

Da, za herbal penis enlargement pills ... i eventualno neke ebook-ove.

robi-bobi
24. 01. 2009., 01:34
^ lol

amazonovi procenti pocinju od 4% za najslabije referale ;)

doduse ovo je na punu cenu, verovatno da je procenat u odnosu na amazonovu netnu zaradu dosta veci, zavisi ko sta gleda

bluesman
24. 01. 2009., 03:00
Pa ako si hteo da budeš duhovit, evo smejem se... :) ali pogledaj malo clickbank pa ćeš videti, skoro svi public records i phone lookup programi daju preko 60%, a puno njih i 75% što je i limit na clickbank-u.

A evo recimo http://www.usaphonelookup.com/affiliates kao primer. Ili na primer ovaj (http://www.reversephonedetective.com/affiliates/affiliates.html). Možeš da pogledaš bilo koju kategoriju na clicbanku, recimo Fun and Entertainment (https://www.clickbank.com/marketplace.htm?category=33&subcategory=-1&keywords=&sortBy=popularity&billingType=ALL&language=ALL&maxResults=10) i videćeš da prvih 10 nude 75%. I nije nikakva "fora" niti slične budalaštine, ozbiljan program.

zira
24. 01. 2009., 12:10
@robi-bobi: tih 4% obicno u praksi (u startu) bude realno manje, jer se 4% ne racuna na iznos koji korisnik plati vec se umanjuje za razne troskove (cc procesiranje npr).

Kod Donesi.com je 2% startna provizija i za aktivnije sajtove ce uskoro biti povecanje provizije, a uskoro otvaramo i novi komplementarni servis sa slicnim partnerskim programom gdje ce provizija biti oko 50%. Svakako, najbolji rezultati ce biti sa koriscenjem oba ta programa.

robi-bobi
24. 01. 2009., 13:37
disclaimer: nemam nikakvo misljenje o reff. politici sajta donesi.com, jer nemam pojma kakvo je stanje u srbiji. samo iznosim ono sto znam o amazonu, mozda nekom bude interesantno

pogledajte prilog
ova prva knjiga zaista kosta 11.19 dolara (krajnja cena)
zapravo 4% od te cene je: 0.4476, sto su oni meni lepo zaokruzili na 0.45

mozda nekad ovih 4% uracunavaju od neceg drugog, recimo vidim da postoji kolona revenue, tako da si verovarno u pravu, ali opet, kazem u mom slucaju: ja dobijam 4% od cene

P.S. evo proverio sam: do sad nisam imao slucaj da mi je revenue razlicit od price

zira
24. 01. 2009., 14:04
Moguce da smo obojica u pravu :) posto Amazon nacin obracunavanja zavisi od opcije koju izaberes kao affiliate (https://affiliate-program.amazon.com/gp/associates/agreement), Option 1: Classic Fee Structure ili Option 2: Performance Fee Structure.

A mislio sam na ovaj clan:

Subject to the other terms of this Agreement, you will earn 4% of "Qualifying Revenues" (revenues derived by us from customers as a result of sales of Qualifying Product units sold during sessions initiated through Special Links on your site, excluding costs for shipping, handling, gift-wrapping, taxes separately stated and charged to the customer, service charges, rebates, credit card processing fees, returns and bad debt).

Doc Holiday
13. 08. 2009., 15:09
I ova tema je zaspala, dizem je iz mrtvih. :1016: Pominjao sam ranije male provizije kod donesi.com bez neke lose namere jer zaista mislim da je sve sto oni rade krajnje profesionalno, ali bih zeleo da istaknem jos jednu bitnu stvar. Koliko vidim sada donesi.com ima 4 grada u ponudi sto je jos uvek malo. Zasto je malo? Svi mi koji imamo sajtove namenjene posetiocima iz Srbije imamo posete sa teritorije cele drzave i zbog toga je ovaj affiliate program jos uvek nepovoljan. Nece, i ne moze neko iz Vrsca na primer da narucuje hranu iz restorana u BG-u ili NS-u, to nije izvodljivo. To za nas partnere znaci da gubimo ogroman broj posetioca-mogucih kupaca koji nisu iz ova 4 grada. Ili da budem precizniji svi posetioci koji nisu iz ovih gradova su bezvredni.

bluesman
13. 08. 2009., 16:25
A možda može taj iz Vršca da naruči iz Vršca? :D

zira
13. 08. 2009., 17:12
Doc Holiday, Donesi.com je usko specijalizovani i lokalni servis, pa mu je takav i partnerski program :) I ne vjerujem da ćemo ikada raditi u svakom, pa čak ni u svakom relativno većem gradu Srbije.

Ne zato što to mi ne želimo, već jednostavno zato što nije isplatljivo. Potencijalna zarada u ovakvim servisima u manjim gradovima se ne smanjuje srazmjerno broju stanovnika, nego još drastičnije, između ostalog zbog načina života. Kod nas na sajtu postoji formular za zahtijeve za proširenje servisa. Za 2.5 godine smo dobili samo 1 zahtjev iz Kragujevca, 1 zahtjev iz Niša i mislim da je to - to, dok je interesovanje mnogo veće za sličan servis u većim gradovima drugih zemalja, gdje ćemo se i širiti.

I potpuno razumijem tvoju primjedbu, jer i nas to košta prilikom plaćenih kampanja na opštim sajtovima, pa i na ad mrežama koje ne nude precizniji geotargeting. Ali stvari jednostavno tako funkcionišu.

Partneri koji su specijalizovani, a još bolje i lokalni, mogu imati najviše koristi od partnerskog programa.

Ukratko, nije problem (samo) u nama, već je to usluga koja jeste geografski ograničena.

Doc Holiday
13. 08. 2009., 17:23
Imenjace slazem se, niste ni vi svemoguci.:) Inace ideja je stvarno dobra i mislim da je servis odlican za lokalne forume, oglasnike i sl. sajtove iz ova 4 grada. Ipak svi moraju da jedu, pogotovo mi sto smo ceo dan za kompom. :)

ppavlovic
13. 08. 2009., 20:37
Dobili ste 1 zahtev iz Nisa od jednog restorana, a koliko bi ljudi iz nisa narucilo hranu online? Verujem da ima dosta programera u Nisu. :-)

zira
13. 08. 2009., 21:19
http://donesi.uservoice.com/pages/6800-ideje/suggestions/74125-kada-ete-po-eti-sa-radom-u-ni-u-

Stoji ovo već neko vrijeme, primamo sugestije :)

Dzordz
13. 08. 2009., 21:25
Build it and they will come!

pcigre
14. 08. 2009., 11:33
Siguran sam da bi u Nisu moglo da profunkcionise. Samo bi vrsta "restorana" koju bi trebalo ukljuciti, trebala biti malo drugacija.

Znam dosta ljudi koji bi narucili cevape, rebarca, i druge specijalitete...

zira
14. 08. 2009., 18:13
Niš je naravno veći grad za naše uslove i vjerujem da ćemo tamo krenuti sa radom u narednih 3-4 mjeseca. Zavisi koliko brzo bude išao posao ljudima na terenu...

@pcigre: da, hrana koja se nudi i naručuje se razlikuje od grada do grada.

@ppavlovic: programeri (tj mi :)) i "geek" populacija je izvrsna za početak u svakom online poslu, jer su uvijek spremni da probaju nešto novo, kao i da drugima pričaju o tome :)

Dejan Bizinger
18. 08. 2009., 14:02
Apropo ove diskusije, zeleo bih da objavim da je drustvena mreza Karike.com (http://www.karike.com) pokrenula partnerski program gde webmasteri mogu da ostvare dodatni prihod od svojih sajtova.

U sekciji Partneri (http://www.karike.com/partner.php) se mogu procitati osnovne informacije a sve opcije se vide kada korisnik vec ima nalog kada se mogu preuzeti i baneri u razlicitim dimenzijama, i pratiti zarada.

Smatram da ovaj partnerski program moze da bude zanimljiv za mnoge webmastere jer: nije teritorijalno ogranicen, sama tematika sajta je siroka pa je tako zanimljiva za promociju mnogim sajtovima a na kraju ono najbitnije je da je cena za partnere dobra i omogucava pristojnu zaradu. Smatramo da je zarada koja se moze ostvariti na ovaj nacin u velikom broju slucajeva manja od zarade koju webmaster moze zaraditi putem sponzorskog banera a isto tako u velikom broju slucajeva veca nego sto moze da zaradi od kontektsualnih reklama.

Placamo za 3 stvari

Registrovani korisnik - 0.10 eura
Registrovani korisnik sa slikom - 0.20 eura
Registrovani korisnik sa slikom koji je izvrsio barem jednu uplatu - 0.40 eura

Koliko mi je poznato ovo je prvi partnerski program koji je pokrenula neka drsutvena mreza na ovim prostorima.

Dejan Bizinger
21. 08. 2009., 17:01
Prijatno sam iznenadjen interesovanjem za Karike.com affiliate program i hteo bih da pojasnim jednu stvar za koju me vise vas pitalo.

Imamo cene za svaku akciju ali se svaka akcija sabira, tako da ukoliko imate korisnika sa slikom koji je naručio barem jednom SOL-ove, to znači da za tog korisnika vi dobijate 0.10+0.20+0.40=0.70 eura a ne 0.40 eura!

Zamolicu samo da mi ne pisete na moj licni mejl vec samo na marketing [at] karike.com a moze i preko PP na DPT. Hvala.

kujdust
21. 08. 2009., 17:57
Sta se desava ako korisnik koji je preko mene dosao nastavi da kupuje sol-ove. Dobijam kes od prve kupovine ili od svih?

Dejan Bizinger
21. 08. 2009., 18:48
Od prve kupovine.

Doc Holiday
21. 08. 2009., 22:35
Sve je to u redu ali dok god je ova situacija sa affiliate programima kod nas, drzacu se adsensa. Bilo bi lepo kad bi, ne samo vi (karike) vec i drugi poceli da uvode program gde ce registrovani clan i potencijalni kupac kojeg sam vam ja doveo biti zauvek moj, tako da cu ja imati recimo 20% od svake njegove naredne kupovine. To se verovatno uskoro nece desiti.

artur_dent
21. 08. 2009., 22:45
Tako nije ni kod Amazona, ni kod B&H, ni kod Adorame, ni u jednoj microstock agenciji, cak retko koji aff servis nudi tako nesto.

robi-bobi
21. 08. 2009., 22:52
desice se onda kada postoje 5 sajta reda velicine karike, pa 4 od njih imaju referal programe i onda jedan odluci da tebi da posetioca da bude 'zauvek tvoj' ;)

drugim recima: i ovde i napolju cene i nacin rada diktira trziste, potraznja i konkurencija
recimo amazon radi slicno kao navedeni program
dovedes nekog da kupi, tebi % i to je to. cao


ukoliko karike uskoro ugase program to ce znaciti da pod ovim uslovima nije dobro za njih, ukoliko ga ne ugase, onda znaci da im je od koristi*

*od koristi - znaci razlicite stvari za razlicite ljude/organizacije/ciljeve

P.S. ovih dana me svi pretecu sa porukama :)

Doc Holiday
22. 08. 2009., 00:26
Tako nije ni kod Amazona, ni kod B&H, ni kod Adorame, ni u jednoj microstock agenciji, cak retko koji aff servis nudi tako nesto.

Mani se ti Amazona, ja pre svega mislim na sajtove gde ili placas mesecnu clanarinu ili u slucaju gde je besplatna clanarina ali jednostavno imas da platis neke dodatne stvari kad si clan. U tom slucaju dok god je posetilac kojeg sam im poslao njihov clan, i placa neke usluge kod njih ja imam procenat. A to, ako mislis da je malo takvih programa, ti ocigledno nisu dovoljno upucen. Neki ljudi ocigledno ovde znaju samo za Amazon koji bas mi se bas ne cini dobrim izvorom zarade s obzirom na njihove provizije.

Doc Holiday
22. 08. 2009., 00:40
Evo sam sebe da demantujem, malo spavam ovih dana. Sad sam tek video da sam rekao da bi voleo da vidim da i drugi programi uvode ovaj sistem ali nisam zapravo na to mislio. Mislio sam program tipa gde se placa clanarina ali kao sto rece Dejan takvih nema mnogo kod nas. Nego sto se tice drugih domacih affiliate programa samo sam hteo da istaknem jos uvek veoma niske provizije i kod mnogih veoma malo trajanje cookie-a. Sto se tice provizija najvise zameram hosting firmama.

srdjan
22. 08. 2009., 08:41
Bilo bi lepo kad bi [...] registrovani clan i potencijalni kupac kojeg sam vam ja doveo biti zauvek moj, tako da cu ja imati recimo 20% od svake njegove naredne kupovine.

Vidi ga, on bi u affiliate penziju :)

Ako si dobar prodavac/affiliate i hoces 20% postoji drugi put: zaposlis se pri sajtu na mestu "menadzer prodaje".

Doc Holiday
22. 08. 2009., 09:06
Vidi ga, on bi u affiliate penziju :)

Ako si dobar prodavac/affiliate i hoces 20% postoji drugi put: zaposlis se pri sajtu na mestu "menadzer prodaje".

To bi sad trebalo da bude duhovito? Neki dating sajtovi nude recurring commissions 50%!

srdjan
22. 08. 2009., 09:24
Ja bas mislim da je bilo duhovito :)

Od kako se taj neko prijavi prvi put, tvoj rad i troskovi = 0%, rad i troskovi sajta = 100%... tako da ne znam zasto mislis da je OK da ti se daje "penzija"

Doc Holiday
22. 08. 2009., 09:40
Ja bas mislim da je bilo duhovito :)

Od kako se taj neko prijavi prvi put, tvoj rad i troskovi = 0%, rad i troskovi sajta = 100%... tako da ne znam zasto mislis da je OK da ti se daje "penzija"

Zato sto je konkurencija ogromna! Napolju se razmislja potpuno drugacije, njima je stalo da ti ponude sto bolje uslove ako ces da promovises njihov sajt. Njima je cilj da imaju vise zaposlenh u svom affiliate programu od konkurencije. Ajde da predpostavimo da si ti vlasnik tog sajta, da li bi ti voleo vise da imas 1000 clanova i da zaradjujes 100% od njihove clanarine ili da imas 100000 clanova i da zaradjujes samo "50%" od svakog clana? Plus da ne pricam o drugim stvarima koliko se trude da ti obezbede sav potrban materijal kako bi ti sto vise olaksali posao. U slucaju domacih affiliate programa dobijes 5 banera, i mozes da pocnes.

srdjan
22. 08. 2009., 10:18
Ma dao bi tebi ja i 90% od clana, ali necu 2017. kad se odselis u Australiju da ti uplacujem $1 jer si tamo negde, nekad, nekog prijavio na neki sajt i imas mogucnost to da pratis online (za razliku od tvoje drugarice koja je delila flajere ispred kafica)

zira
22. 08. 2009., 10:23
Doc, to se zove konkurencija. Kada imas mnogo jaku konkurenciju, spreman si na mnogo velike ustupke. U navedenim domacim slucajevima to uglavnom nije slucaj.

I to se ne tice samo online biznisa, vec biznisa uopste. Nijedan ozbiljan biznis nece davati velike provizije za svakog novog kupca koji mu dovedes (a da ne govorim o dozivotnoj proviziji) ukoliko mu to stvarno nije jako potrebno ili ne funkcionise na principu piramidalnih shema.

Ovi sajtovi rade i bez affiliate programa, ljudi dolaze na njih i kupuju i bez partnerskih linkova. Bizi je skupio 250.000 ljudi bez partnrskog programa. Tako da u navedenim slucajevima, partnerski programi nisu "biti ili ne biti" vec jedan od kanala kojim se dolazi do novih korisnika i konverzija.

To ti daje i odgovor na pitanje kada ce biti jos povoljnije biti affiliate na domacem trzistu. Kada se pojave domaci sajtovi koji bi da pokusaju uzeti dio trzista Karika, Donesi.com-a ili Vizio Shop-a. I novi i stari igraci na trzistu ce tada biti spremniji na vece provizije i bolje uslove.

Doc Holiday
22. 08. 2009., 11:10
Doc, to se zove konkurencija. Kada imas mnogo jaku konkurenciju, spreman si na mnogo velike ustupke. U navedenim domacim slucajevima to uglavnom nije slucaj.

I to se ne tice samo online biznisa, vec biznisa uopste. Nijedan ozbiljan biznis nece davati velike provizije za svakog novog kupca koji mu dovedes (a da ne govorim o dozivotnoj proviziji) ukoliko mu to stvarno nije jako potrebno ili ne funkcionise na principu piramidalnih shema.

Ovi sajtovi rade i bez affiliate programa, ljudi dolaze na njih i kupuju i bez partnerskih linkova. Bizi je skupio 250.000 ljudi bez partnrskog programa. Tako da u navedenim slucajevima, partnerski programi nisu "biti ili ne biti" vec jedan od kanala kojim se dolazi do novih korisnika i konverzija.

To ti daje i odgovor na pitanje kada ce biti jos povoljnije biti affiliate na domacem trzistu. Kada se pojave domaci sajtovi koji bi da pokusaju uzeti dio trzista Karika, Donesi.com-a ili Vizio Shop-a. I novi i stari igraci na trzistu ce tada biti spremniji na vece provizije i bolje uslove.
Slazem se u potpunosti. Ali evo recimo hosting konkretno. Kod nas ima svega nekoliko aff programa ovog tipa bar za koje ja znam: Exe Hosting, Adria Host, Dream Web Hosting. Hrvatskih ima nesto vise ali ono sto hocu da kazem da ovi programi nude 20% provizije samo za prvu godinu hostinga od kupca kojeg si im doveo. Domaca hosting konkurencija nije toliko mala bez obzira sto ima samo nekoliko aff programa, a opet su im uslovi kako za korisnika tako i za affiliate partnera veoma nepovoljni. Plus bih zeleo da istaknem to da su ovo usluge koje ne znaju za teritorijalne granice pa tako ja, kupac iz Srbije mogu da uplatim strani hosting ako vidim da mi nude vise mogucnosti za manji novac. Naravno jos uvek ljudi ovde nemaju kartice ili nemaju hrabrosti, ili ne znaju engleski, ili su dosta neupuceni pa ih sve to koci da uplate strani hosting. Strani shared hosting kosta negde u proseku oko $70 sa neuporedivo vise resursa nego bilo koji domaci. Kad smo kod njihovih affiliate programa, ove hosting firme vecinom posluju preko CJ-a, i ti za prodat hosting paket dobijas vise od 100% od prve prodaje, tacnije u vecini slucajeva $90 i $100. Kako? Zasto? Tako sto imaju dovoljno vere u svoje sposobnosti i kvalitet usluga da mogu da racunaju na to da ce njihova musterija obnoviti hosting sledece godine a mozda i narednih 10. Mozda tu dobijam odgovor zasto domace hosting firme nude samo 20% na prvu kupovinu.

zira
22. 08. 2009., 11:39
Posto vidim da si upucen, pravo je pitanje zasto ne otvoris svoju hosting firmu (danas to nije pretjerano tesko) i ponudis takvu uslugu sa takvim partnerskim progamom?

Ako je to ono sto mislis da nedostaje kod nas, bingo, zaradices neuporedivo vise nego od bilo kog partnerskog programa.

Ivan Minic
22. 08. 2009., 16:58
Inace... Ukoliko se ne varam, kupac koga dovedete na VizioShop je zauvek vas ;)

Bojan78
08. 02. 2011., 16:31
Svakako je bolje imati svoj posao neko koristiti tudju partner program. Ali ako nemate jako ime a imate dobar talanat za prodaju onda i nije tako losa ideja partner programi...

Dejan Bizinger
23. 04. 2011., 15:24
Evo jedna informacija za ovaj topik sa nedavno odrzanog IAB skupa :

http://www.economy.rs/elektronsko-poslovanje/7908/it-vesti/Trickovic--Trziste-online-oglasavanja-u-Srbiji-vredi--samo--6-miliona-evra.html

Enkod
05. 05. 2011., 05:05
Skromna zarada srpskih sajtova

Nije ni čudo što srpski sajtovi imaju skromnu zaradu... samo par velikih sajtova ima pristojan profit i jedni guraju druge i drže na vrhu, ko svojevrsan klan, a gde ima para, sve se može pa i rasturanje konkurencije. Primera radi otvoriš sajt, izmisliš nešto novo kreneš sa poslom, dođe lik koji ima preko 10 godina net iskustva i finansije i uzme tvoju ideju, dodatno je razradi + da dobru kintu za marketing i pretekne te i onda adios posetioci.

Zakon jačeg :1091:

vidak
05. 05. 2011., 11:08
...dodatno je razradi...

Ovo je često presudan parametar uspeha!
Postavlja se pitanje zašto prvi nije uspeo da razradi ideju prema potrebama kupaca t.j. 'dodatno razradi'?
Ovakav obrazac uspeha nije svojstven samo našim prostorima već je globalna konstanta.

ivanhoe
05. 05. 2011., 12:46
^ i zove se tehnoloski napredak :) Da ljudi nisu razradjivali tudje ideje mi bi jos bili u pecinama...

mileusna
05. 05. 2011., 13:00
Primera radi otvoriš sajt, izmisliš nešto novo kreneš sa poslom, dođe lik koji ima preko 10 godina net iskustva i finansije i uzme tvoju ideju, dodatno je razradi + da dobru kintu za marketing i pretekne te i onda adios posetioci.

Pa ne kaže se džabe da ideje ne vrede ništa. A i baš me zanima ko je "izmislio nešto novo" na srpskom webu a da to već ne postoji negde u svetu?! :)

stecko
05. 05. 2011., 13:02
Nije ni čudo što srpski sajtovi imaju skromnu zaradu... samo par velikih sajtova ima pristojan profit i jedni guraju druge i drže na vrhu, ko svojevrsan klan..........

Nazalost, ovo je SUVA i GOLA istina.
Mesto u "klan-u" je rezervisano za BG i severnije od BG-a.

Naravno, postoje sporadicni slucajevi i za ostatak nase lepe Srbije, sa naglaskom na sporadicni.
I predpostavljam da ce nakon ovog posta krenuti rafalna paljba po meni od strane "severnjaka", jer i ovde na forumu oni cine vecinu.

Aj, neka se jug javi...... :)
Mozda cujemo drugacije misljenje od mog, a bilo bi lepo da bude kroz primer, argumentovano.

vidak
05. 05. 2011., 13:13
A i baš me zanima ko je "izmislio nešto novo" na srpskom webu a da to već ne postoji negde u svetu?! :)

:1065:

kickloop
05. 05. 2011., 13:20
Nazalost, ovo je SUVA i GOLA istina.
Mesto u "klan-u" je rezervisano za BG i severnije od BG-a.

Naravno, postoje sporadicni slucajevi i za ostatak nase lepe Srbije, sa naglaskom na sporadicni.
I predpostavljam da ce nakon ovog posta krenuti rafalna paljba po meni od strane "severnjaka", jer i ovde na forumu oni cine vecinu.

Aj, neka se jug javi...... :)
Mozda cujemo drugacije misljenje od mog, a bilo bi lepo da bude kroz primer, argumentovano.


Joj bre čoveče.

Peca
05. 05. 2011., 14:10
@stecko
geografska lokacija vlasnika sajta tesko da igra ulogu na internetu... :)

stecko
05. 05. 2011., 14:26
@peca
Super je sto si se javio. Bas sam hteo da te pomenem kao primer, ali je ovako bolje.

Ok. Da kazemo, da je tacno to sto govoris (teoretski bi i trebalo). Uzmi svoj primer.
Zaradjujes li ti dovoljno, imajuci u vidu svoju geo-lokaciju kao vlasnika, pa napravis poredjenje sa vlasnicima sajtova severnije geo-lokacije, a koji su tematski slicni (sajtovi)?

japan
05. 05. 2011., 14:40
...imajuci u vidu lokaciju vlasnika...

jedino sto mi pada na pamet je da su ovi severni bili pod austrougarima, a ovi juzni pod turcima, mozda to ima neke veze :D

Enkod
05. 05. 2011., 14:52
pa vi ovde svi u istom klanu :1009: , a pošto nisam iz BG bolje da ćutim da me ne pojede mrak :didntdoit

martinluter
05. 05. 2011., 15:09
pa vi ovde svi u istom klanu :1009: , a pošto nisam iz BG bolje da ćutim da me ne pojede mrak :didntdoit


Druze, na tvom sajtu iz potpisa ima virusa!!
Pomislih, ode sve u pic... mat.... :) na mom kompu!

mileusna
05. 05. 2011., 15:15
Pola stanovnika Srbije živi u Beogradu, pa je onda i logično da pola Internet sajtova potiče odatle. No, ovako malo po glavi kad pretresem neke uspešne sajtove kod nas koje su pokrenuli preduzetnici a ne veliki mediji i sl, ja baš i nemam takav utisak da BG nešto prednjači.

Eto recimo Peca je u Nišu, Naslovi.net u Kragujevcu, PolovniAutomobili.com su nastali u Leskovcu pa su se preselili u Suboticu, Sportske.net Kragujevac, Moto Berza Kragujevac, blog.rs i auto.blog.rs iz Raške?! Južne Vesti, Goglasi opet Niš. Infostud Subotica, mada vidim da se Vojvodina trpa u isti koš sa Beogradom, tako da ajde njih da izuzmem. :)

Upoznam nedavno dečka koji vodi KupujemProdajem.com koji je takođe iz Niša, ali se zbog potreba posla preselio u Beograd.

Enkod
05. 05. 2011., 15:27
Druze, na tvom sajtu iz potpisa ima virusa!!
Pomislih, ode sve u pic... mat.... :) na mom kompu!

koji ti je antivirus i za koji virus ti iskace upozorenje ?

ja sam na KIS i ne prijavljuje mi nista neuobicajeno...



p.s sorry za oftopik

martinluter
05. 05. 2011., 15:36
koji ti je antivirus i za koji virus ti iskace upozorenje ?

ja sam na KIS i ne prijavljuje mi nista neuobicajeno...



p.s sorry za oftopik


Evo slike. Nod 32 je antiv.

Enkod
05. 05. 2011., 15:41
^ hvala, obavesticu support, nesto je ocigledno busno kod njih, kod mene u source-u nista...



namecheap hosting 30$ godinu dana, kolko para tolko muzike...

Peca
05. 05. 2011., 15:45
ne zaradjujem puno - ali za to bih pre okrivio svoju losu organizaciju [recimo lose dizajnirani sajtovi i moja lenjost i neorganizovanost], i eventualno problem sa face-to-face komunikacijom [imam cerebralnu paralizu pa malo teze govorim].

sto se tice same geografske lokacije... mozda me samo sputava to sto se ljudi iz Beograda vise druze uzivo [tweetupovi, okupljanja], a ja sam od svega toga udaljen geografski - pa je sansa da se neko seti da plasira oglasivacku kampanju na mom sajtu - manja - jer mu nisam toliko dobar ortak kao neko iz Bgd koga srece na svakom okupljanju.

opet - mislim da je i to moglo da se prevazidje da sam seo u auto i dosao u Bgd na svaki tweetup... a tu se opet vracamo na moj prvi problem [face-to-face komunikacija u bučnoj sredini [jer tishe govorim pa sam neupotrebljiv na okupljanjima]]...

generalno - imam utisak da je problem sa 220km mogao da se prevazidje... dokaz za to su uspesni sajtovi koje je Mileusna pomenuo :)

3banchi
05. 05. 2011., 16:24
@ www.pretraga.info

I Avast detektovao iframe malware...ja mislim da je to u wp temi.
Ovo ti je blokiran link iz sourca javascript' src='http://www.pretraga.info/wp-includes/js/l10n.js?ver=20101110'></script>

Enkod
05. 05. 2011., 17:37
hmm al ne vidim da ovde nesto konkretno poziva, url i slicno

function convertEntities(b){var d,a;d=function(c){if(/&[^;]+;/.test(c)){var f=document.createElement("div");f.innerHTML=c;return !f.firstChild?c:f.firstChild.nodeValue}return c};if(typeof b==="string"){return d(b)}else{if(typeof b==="object"){for(a in b){if(typeof b[a]==="string"){b[a]=d(b[a])}}}}return b};

izbacicu iz ovo iz teme

Hvala

Edit: taj js fajl sluzi za lokalizaciju WP-a, izgleda da nije zarazen

stecko
05. 05. 2011., 19:00
Pola stanovnika Srbije živi u Beogradu, pa je onda i logično da pola Internet sajtova potiče odatle............

Eto recimo Peca je u Nišu,
Naslovi.net u Kragujevcu,
PolovniAutomobili.com su nastali u Leskovcu pa su se preselili u Suboticu, Sportske.net Kragujevac,
Moto Berza Kragujevac,
blog.rs i auto.blog.rs iz Raške?!
Južne Vesti,
Goglasi opet Niš.
Infostud Subotica,
.................................................

Upoznam nedavno dečka koji vodi KupujemProdajem.com koji je takođe iz Niša, ali se zbog potreba posla preselio u Beograd.

OK, dobar pregled........ NIko ne negira da su sve ovo uspesni sajtovi, ali - tema je zarada, i tu dolazimo do kljucnog pecinog odgovora (ja ne bih tu nista dodavao):

ne zaradjujem puno .........

sto se tice same geografske lokacije... mozda me samo sputava to sto se ljudi iz Beograda vise druze uzivo [tweetupovi, okupljanja], a ja sam od svega toga udaljen geografski - pa je sansa da se neko seti da plasira oglasivacku kampanju na mom sajtu - manja - jer mu nisam toliko dobar ortak kao neko iz Bgd koga srece na svakom okupljanju.

opet - mislim da je i to moglo da se prevazidje da sam seo u auto i dosao u Bgd na svaki tweetup... a tu se opet vracamo na moj prvi problem [face-to-face komunikacija u bučnoj sredini [jer tishe govorim pa sam neupotrebljiv na okupljanjima]]...

generalno - imam utisak da je problem sa 220km mogao da se prevazidje... dokaz za to su uspesni sajtovi koje je Mileusna pomenuo :)

Peca je "uboo" u cistu desetku ovim odgovorom !!!
Dakle, za profitabilan sajt (naravno, prvo mora da zadovolji sve osim onog "profitabilnog") i tvrdnju da se lova vrti oko nekoliko igraca, kako neko rece "...koji kao da su kao u nekom klanu, i guraju posao/pare/investitore izmedju sebe od jednog do drugog......." treba traziti u:

1. Face2face komunikaciji - ljudi iz "klana" su gotovo svakdnevno zajedno, ne propustaju ni male ni velike dogadjaje, gotovo svakodnevno ispijaju kafu, druze se, razmenjuju iskustva i info o potencijalnim investitorima, najavama desavanja, najavama projekata, upuceni su "inside" gotovo u sve zbivanja i na sceni i iza nje, .......

2. geo-poziciji - 220km iz Nisa, ili 150 od Cuprije ili Kragujevca, iliti 2-3 sata voznje u jednom pravcu za svaki dogadjaj. Mnogo je.
Da bi se ostvario uslov 1, treba zadovoljiti ovaj uslov.

Resenje za centralnu i juznu Srbiju? Preseljenje u BG, kao decko iz KupujemProdajem.com?

Ili da 'vatamo motiku dok je vreme :)

kickloop
05. 05. 2011., 19:16
Ček je to znači da će Sergej, Leri i Mark uskoro da se presele u Bgd?

mileusna
05. 05. 2011., 20:45
Peca je "uboo" u cistu desetku ovim odgovorom !!!
Dakle, za profitabilan sajt (naravno, prvo mora da zadovolji sve osim onog "profitabilnog") i tvrdnju da se lova vrti oko nekoliko igraca, kako neko rece "...koji kao da su kao u nekom klanu, i guraju posao/pare/investitore izmedju sebe od jednog do drugog......." treba traziti u:

Internet briše mnoge barijere kada je lokacija u pitanju ali ne sve i ne za svaki tip Internet poslovanja. Ko što ne možeš da gajiš maline i sediš u Beogradu, tako ne možeš da prodaješ banere i sediš u Ćupriji. :)

No iz mog nekog ugla nije to ni toliko bitno ako radiš preko reklamnih agencija (u slučaju ogašavačkog modela). Čak i za druge vidove posla uvek možeš da nađeš saradnika iz Beograda. Evo za potrebe Naslovi Internet klipinga (http://www.naslovi.net/kliping/) imamo Miloja (http://internetagencija.rs/) koji je u Beogradu i drži prezentacije potencijalnim klijentima i sl. Upravo ti Internet omogućava komunikaciju sa ljudima i saradnicima gde god da su, ako već na taj način ne možeš da komuniciraš sa klijentima.

Taj networking po raznim eventima? Ne znam, meni to nikakve pare donelo nije, bude zanimljivo neki put da se razbije rutina ali s obzirom da su razni "tweetupi" održavaju na dnevnom nivou meni to više deluje kao bleja i gubljenje vremena nego neki konstruktivan networking.

Ja najviše para zaradim kad sedim kući za kompom i radim nešto pametno. :) U Kragujevcu ili gde god da sam...

kickloop
05. 05. 2011., 21:00
Ja mislim da Stecko generalizuje neke stvari. Internet business sam po sebi jednostavno ne može da se tretira sa tog stanovišta. Ako imaš posećen sajt (ako o toj vrsti posla pričamo) bio ti u Ćupriji, Donjem Ćićevcu ili na Marsu oglašivači će doći do tebe.

Apsolutno se slažem da je verovatno svaki tweetup čista bleja uz iće i piće bez neke preterane priče o poslu.

srdjan
05. 05. 2011., 21:04
Face2face komunikaciji - ljudi iz "klana" su gotovo svakdnevno zajedno, ne propustaju ni male ni velike dogadjaje, gotovo svakodnevno ispijaju kafu, druze se, razmenjuju iskustva i info o potencijalnim investitorima, najavama desavanja, najavama projekata, upuceni su "inside" gotovo u sve zbivanja i na sceni i iza nje, .......

Фуцк me if I'm wrong, ali, uz sve poštovanje ekipi koja radi Sizifov posao evandjelizma IT noviteta u Srbiji, zar ne vidiš da se stvari najčešće svode na putovanje od jedne do druge tacne sa posluženjem i priču o idejama, smernicama i sl. Od svih tih investitora, ne postoji mogućnost realizacije ni "projekta prostora sa strujom i internetom", koji bi BTW bio samoodrživ kao i svaka druga kafana. :)

Pre neki dan smo u sklopu priprema za reli vozili se istočnom Srbijom u potrazi za Rajačkim pivnicama. Nismo ih pronašli, predeli su jednako označeni kao Mongolija.

Gledamo one silne puste kuće i pričamo... čoveče na 3h od BG imaš mir, zelenilo i sve resurse. Ne treba ti ni flaširana voda. Treba dovesti programere, uvesti im internet, struju i samo da kucaju. A u pauzi neka šutaju loptu ili na strndžanje. Ako im treba ekipa iz kraja, za vikend neka dodju nazad u party capital of Europe, pa u ponedeljak car-pool nazad.

Ovo pričam i delimično iz ličnog iskustva, neke projekte sam završio u miru i tišini Rajca (onog drugog)

Nije krug dvojke predispozicija za IT uspeh.

Miljana
05. 05. 2011., 23:49
Poreklom sam iz Pirota, živela i radila 15 godina u Beogradu, firma čiji je IPG deo je pobegla iz Novog Sada u Futog, jedan deo je smešten u Beogradu, a ja se vratih u rodni Pirot... prava španska serija! :D

Daleko od toga da smo stvorili imperiju i zarađujemo milione, ali svi uključeni su zadovoljni onim što radimo i ostvarujemo, a najbitnije je da rastemo.

Događanja i okupljanja zaista ima sve više i više, ali ne smatram da su baš sva od presudnog značaja za posao kojim se bavim, pa ni ne očekujem od sebe da ih pratim redovno. Biram samo ona gde znam da ću sresti makar jednu osobu koja mi je zanimljiva iz nekog razloga i onda se ustremim na to da do tog poznanstva/saradnje i dođe. Znači, targetiranje ;-)

zira
06. 05. 2011., 15:58
Da prostite, ali ovo nema nikakve veze. Ovo je banalnije od price da ne mozes stvoriti uspjesan globalni startap ako nisi u Silikonskoj dolini, a postoji sasvim dovoljno primjera da to nije tacno (sto ne znaci da ne pomaze ako si tamo). A kamoli da govorimo o Beogradu :)

To moze dakle da pomogne, ali uopste nije presudan faktor.

Ako nisi, ne mozes ili ne zelis biti tamo gdje su ti potencijalni klijenti, a procjenis da je to ono sto ti smeta, nadji covjeka koji jeste i saradjuj sa njime. Zaposli ga ili daj procenat ili napravi partnerstvo.

Usput, od 10 ljudi u mojoj firmi, 7 su u unutrasnjosti srbije i to ima svakako prednosti. Finansijski npr jer zivot u manjem gradu nije toliko skup koliko u Bgd.

Miroslav Ćurčić
06. 05. 2011., 23:26
Slažem se sa zirom i kiklopom.

IT je oblast gde se skoro sve može uraditi remote, i ugovor i plaćanje. Izuzetci su malo teži klijenti kojima moraš na noge doći, ali ako će me mrzeti da se cimam zbog njih to je isključivo moja krivica (lenjost).

Ovde se u stvari radi o nečem drugom (podsetimo se naslova ove teme). Kad bi oglašivača bilo 5-10 puta više, konkurentost bi olakšala situaciju, veliki sajtovi bi brzo popunili kapacitete na stranicama i sve bi se prelilo slabijim igračima i više ne bi smo pričali kako sajtovi iz Ćuprije ili Kragujevca slabo zarađuju zbog lokacije. Uzrok slabe zarade je nerazvijeno tržište a ne veliki sajtovi.

P.S. Ovu frazu "sajtovi iz Ćuprije ili Kragujevca" sam tako lako otkucao da se prosto plašim da mi nije prvi put :) Sajtovi su .com (globalni) ili .rs (srpski) ili odakle već. Kao da će posetioce sajta zanimati iz kog tačno grada ih admin održava.

stecko
07. 05. 2011., 02:06
Uf.....
Zapadoh u corsokak, a nemam ni snage ni volje da se zabedjujem.

Sve ovo sto kazete, svi VI, iza mog posta - STOJI, ali pucate u prazno.
1 .Da li mnogo trazim ukoliko zamolim da se ponovo, pazljivije procita moj poslednji post iz ove teme
2. pogledajte kojim BRANDovima su "pokriveni" sajtovi vlasnika "odozgo", a kojim ovi "odozdo".
Ili bolje da kazem: kod koga se vrti eTarget, poneki sitan banercic, eventualno Google adsense, a kod koga je samo JEDAN, ali VREDAN jak klijent/BRAND.
Ili ce ponovo svi tvrditi - ma to nema veze: eno i kod pece: Nivea, Toshiba, AIK banka, ....

Da li smo svi slepi kod ociju? Ne zelimo da vidimo? Oni koji vide samo citaju i ne komentarisu ? .... ili sam ja "zastranio".
OK, ako vecina kaze - JESI, prihvatam.

kickloop
07. 05. 2011., 04:41
Da. U pravu si. Baš sam čuo da ti jaki brendovi prvo pitaju "jel vlasnik sajta iz Bg" pa tek onda "Kolika je poseta" itd... Stecko ajd molim te malo razmisli pa vidi ima li to smisla, što ti govoriš.

mileusna
07. 05. 2011., 05:14
a kod koga je samo JEDAN, ali VREDAN jak klijent/BRAND.

Kod koga? Ovo tvoje mi zvuči ko kad političari počnu da se prepucavaju pa pričaju sve najgore o onim drugima a niko ne spominje imena. :) Tako i ti imaš neke imaginarne južnjake i severnjake a da nikome nije jasno o kome/čemu pričaš.

P.S. Cenovnik na sajtu se određuje prema prikazima a ne prema tome koliko je "jak" klijent. Koliko god da je jak klijent/brend koji se oglašava, on će platiti onoliko koliko vredi oglašavanje na sajtu.

stecko
07. 05. 2011., 08:14
Odustajem.
Ispadoh josh i smesan. :)

Ivan Minic
07. 05. 2011., 11:59
Za sve postoji resenje... evo pogledajte svetao primer:
http://www.njuz.net/srbin-iz-ocaja-izmislio-teleport/

stOrm
18. 12. 2011., 10:53
Koliko ja znam ima dosta nasih jakih sajtova za koje se i ne zna gde su im vlasnici smesteni a oni su veoma dobro pozicionirani a i profitabilni...