PDA

Pogčedajte punu verziju : Utf-8 export iz Excela


noviKorisnik
11. 02. 2008., 16:46
... ovo bi trebalo da bude jednostavno, u inat jednostavno škrrrriiiipi...

Treba mi csv fajl. Deo podataka bih dao da se popuni u Excel tabelu, pa bih to eksportovao i još izračunao u php-u par zavisnih polja i sklopio željeni csv (koji mi treba da podatke uvezem u treći program).

E sad, ne treba nikakva posebna automatika jer nije frekventan posao. Znači, manuelno čačkanje s Excelom. ... tako sam i probao ali ne ide.

Očekivao sam da kažem 'Save as ... csv' i da će to valjati, no onda sam primetio da nešto ne valja s domaćim karakterima, umesto 'ć' dobijem upitnik i slično. Gnjurao kroz Excel i uzduž i popreko, najbolje što sam našao da kažem 'Save as ... text Unicode', ali to nije UTF-8 pa sam opet imao muku kad sam to pokušao da otvorim u pehapeu. ...

To je to, kad se spotakneš gde ne očekuješ, eto. Ima li mi pomoći?

srdjan
11. 02. 2008., 17:44
Ako je moguce u tvom slucaju, ucitas XLS iz OpenOffice i onda ga snimis odatle kao CSV, prilikom snimanja kulturno pita za charset.

Dragi Tata
11. 02. 2008., 20:26
Snimiš ga kao Unicode, pa ga konvertuješ u UTF-8 nekim drugim alatom - može čak i Notepad.

noviKorisnik
11. 02. 2008., 23:47
Probaću ovo s konverzijom, da ne moram zbog sitnice da instaliram još i Open Office (ne koristim ni ovaj MS Office inače).

DejanVesic
12. 02. 2008., 00:16
Hm, upravo probao i sve mi lepo snimio u CSV fajl:

"Dejan;Vesić"

Koja regionalna podešavanja koristiš? Da li su to i za default usera? A non-unicode?

Kod mene je svuda Serbia (Latin) (prilog)

noviKorisnik
12. 02. 2008., 10:29
Ma daaa, operativni sistem, logično mesto za podešavanje opcija za Excel :-)

Eto, naštimao sam ovo s druge slike, za Lang za non-Unicode programe, restartovao mašinu ... i problem je rešen!

Hvala velika. Dobijete sva trojica po jedan čvarak od mene, za pomoć u nevolji ;-)

DejanVesic
12. 02. 2008., 16:39
Ajde da ne cepidlačimo, rukovanje internacionalnih karaktera i jeste u domenu operativnog sistema :)

Važno je da si rešio problem :1043:

noviKorisnik
13. 02. 2008., 12:28
Očigledno da je u domenu operativnog sistema, čim sam morao tako da podešavam.

Dodatno, izgleda da takav odabir srpske latinice ne snima fajlove u UTF-8 kodnom rasporedu već nekom drugom (pretpostavljam Windows-1250), napravio sam na brzinu konverter 'domaće' latinice u UTF-8 i sada konačno mogu sve da koristim kako sam očekivao. (ako odluči neko da mi piše ćirilicu u taj Excel, leteće glave :-)

Dragi Tata
13. 02. 2008., 16:39
Dodatno, izgleda da takav odabir srpske latinice ne snima fajlove u UTF-8 kodnom rasporedu već nekom drugom (pretpostavljam Windows-1250), napravio sam na brzinu konverter 'domaće' latinice u UTF-8 i sada konačno mogu sve da koristim kako sam očekivao. (ako odluči neko da mi piše ćirilicu u taj Excel, leteće glave :-)

Naravno da će da piše kao CP1250 :)

Ozbiljno, ako ti treba UTF-8 a možeš da ga eksportuješ kao "Unicode" (tj. UTF-16), najbolje je da ga lepo konvertuješ iz UTF-16 u UTF-8. Oba su samo različiti zapisi istog char seta (Unicode) i nećeš imati nikakvih gubitaka. Radiće i ćirilica :)

Inače, napisao sam svojevremno jedan tekstić o char setovima, pa pogledaj ako te interesuje: http://www.novetehnologije.com/ShowText/68/Uvod-u-Unicode.aspx