PDA

Pogčedajte punu verziju : Investiranje u portal


Dejan Bizinger
09. 06. 2005., 20:40
Interesuje me zasto u Srbiji pojedinci i kompanije koje imaju finansijskih sredstava a pritom se i bave delatnostima koje su vezane za IT za sada ne pokazuju interes u investiranje u portal opsteg tipa? Zasto se u Srbiji portal ne tretira kao ravnopravan medij? Izuzeci naravno postoje, pre svega mislim na B92.NET (http://www.b92.net) koji su izuzetno profesionalni (u to sam se i uverio) i ciji menadzment je prepoznao snagu Interneta.

Sta je sa ostalim medijima, kompanijama...!? Zbog cega su kompanije spremne da placaju 100 i vise evra za sekundu u prime time-u a ne reklamiraju se na Internetu?

Zbog cega u Srbiji nema investicionih fondova koji bi bili spremni da investiraju u nove ideje kao portal opsteg tipa a da pritom ne traze 100% vlasnistva!?

nixa
10. 06. 2005., 11:31
Prost odgovor Srbi još uvek ne shvataju da je Internet deo PR-a,a da ne pominjem da su generalno navikli da je sve džaba i to je uzrečno posledična varijanta.

Možda kroz neku godinu ali za sada nema tog fonda i organizacije koja bi ti odvojila nekih 15000 E godišnje ( minimum ) za sajt :)

boccio
10. 06. 2005., 14:42
nixa, ne verujem da je stvar u tome. Mi smo svi malo bias-ovani, jer smo profesionalci koji zive od weba (bar vecina nas) i stvari posmatramo sa dijametralno suprotnog stanovista nego nas dragi srpski John Doe koji radi za 18.000 dinara i placa dial-up...


Sta je sa ostalim medijima, kompanijama...!? Zbog cega su kompanije spremne da placaju 100 i vise evra za sekundu u prime time-u a ne reklamiraju se na Internetu?

U neku ruku mislim da si i sam odgovorio na svoje pitanje. Ako posmatramo reklamu kao deo PR-a, odnosno u kontekstu pozicioniranja brenda na trzistu primetices da su online kampanje dosta zastupljene.

Sa druge strane, kompanije (ili firmice) kojima je jedini cilj reklame prodati odredjeni proizvod ili uslugu nemaju sta da traze na webu... Jedna bedna sekunda u prajmu bilo koje vece televizije im vise vredi nego svi portali zemlje srbije... Sad but true...

Naravno, situacija se nece promeniti sama od sebe...ni za godinu ni za deset...

mungos
10. 06. 2005., 19:08
Ovako redom, Dejane na šta konkretno sa linkom misliš kada kažeš portal opšeg tipa? B92.NET ima vrlo kompleksu priču iz sebe, počev od vremena kada je online izdanje bilo jedini medij B92 kuće, mlada i informisanu ekipu, i najvažnije -- brdo uloženog američkog kapitala u pozadini...

Glavni problem, kako danas -- tako i u narednih deset godina jeste mentalitet, i to obostrano: kod ljudi koji kreiraju portale, i kod ljudi koji posjećuju te iste portale. Pazi, postoji masa ljudi koji tripuju da je ovo Amerika i zlatno doba dot-koma i koji misli da će da uzmu paru / nađu investitora za neki prosječni bezvezni sadržaj. Što je najgore, takvih je upravo najviše i onda im je kriv...

Što se tiče tretiranja portala kao ravnopravnog medija. Tipična komšijska situacija, index.hr prije Severine u non-online javnosti nije niko zarezivao, i tu leži veliki značaj Severine za balkanski sajberspejs :-)

Ako pogledaš njihove portale, sem Indexa -- iza svakog stoji jak ISP koji zbog PR priče finansira i tehnički podržava rad tih redakcija. Sam Index je nastao tako što se gotovo kompletna postava Globalnetovog Online.hr portala odvojila i pronašla investitora koji im je finansirao start-up. I nakon nekoliko godina rada stoji i dalje pitanje kako oni trenutno i da li uopšte pozitivno posluju, a sam urednik i osnivač je prešao u dnevnu varijantu tamošnjeg Kurira -- list 24 časa.

Dalje, tu je problem developera koji rade sa pilićarskim firmama ili sa firmama koje bez ozbiljnih ulaganja ne mogu da profitiraju od Interneta u trenutnim uslovima i kojima, kao što Boccio reče, sekunda u Pink prime-time terminu vrjedi više od kompletne Internet strategije.


Sada ne znam, koliko ste upućeni u procjenjenu vrijednost advertajzing tržišta u Srbiji. Prema Ekonomistu, cifra se kreće oko 200 miliona evra godišnje. Ukoliko se izuzmu razni popusti i kompenzacije cifra se spušta na 70 miliona evra.

Dejan Bizinger
11. 06. 2005., 12:17
Kada kazem portal opsteg tipa mislim upravo to - mesto gde je zastupljeno vise tema, sajt koji nije samo o automobilizmu, nego pokriva vesti, muziku, filmove, tehnologiju...

Napisao si na primeru B92 da je najvazniji razlog "brdo uloženog američkog kapitala u pozadini". Novac je naravno uvek veoma bitan faktor u svakom poslovnom poduhvatu.

To je samo potreban uslov ali ne i dovoljan. Zasto onda Pink kao verovatno najprofitabilnija TV u Srbiji nema slican portal!? Nemaju para za tako nesto? Njihov sajt samo informise o kompaniji i aktuelnim emisijama i filmovima. Znaci, hocu da kazem da kod B92 nije kapital najbitniji faktor sto imaju tako kvalitetan sajt nego njihov menadzment i clanovi tima koji shvataju znacaj Interneta a to su jos davno shvatili.

Kod nas ljudi Internet shvataju neozbiljno, cak i online svet. Kada ti u offline svetu treba knjiga otici ces u knjizaru i kupices je. Ali i ako mozes da nadjes istu takvu knjigu na Internetu u elektronskoj varijanti po mnogo nizoj ceni ne znam koliko ce se ljudi kod nas odluciti da je kupi. Isti slucaj i sa online kursevima. Kod nas ljudi nisu navikli da nesto placaju na Internetu, misle da sve treba da bude besplatno.

Sto se tice index.hr ne bih se slozio da je Severina zasluzna sto su oni tamo gde su sad. Oni su bili popularni i poseceni i pre toga. Naravno, Severina je doprinela rastu njihove popularnosti kod, kako ti kazes "non-online" sveta. Taj "non-online" svet za mene nije toliko bitan. Sta meni znaci sto ce neki Milisav sa Homolja znati za moj sajt iz novina ako on pored toga sto ne koristi Internet, ni ne zna sta je Internet a i o kompjuteru je samo cuo da je dobro "znati" kompjutere jer se moze lepo zaraditi... Meni takvi nisu ciljna grupa za portal a verovatno ni index.hr Meni je bitno da online svet prepozna portal kao najbolji ili barem jedan od najboljih i sto je takodje bitno da decision-makeri budu svesni toga.

Slazem se sa tobom da kod njih u vecini portala vecinsko vlasnistvo ima jak ISP. Znam za pricu kako je nastao index.hr ali nisam znao da im je osnivac presao u 24 casa. Zar on nije vise glavni urednik index.hr?

Sto se tice njihovog investitora, dobro sto si to spomenuo posto je to isto bitno. Taj investitor ima ako se ne varam 15% vlasnistva. Da li bi ovde neko mogao da nadje nekog investitora koji bi investirao a zauzvrat bio zadovoljan sa 15%? Ne bi. Mislim da ovde ne bi bili zadovoljni ni sa 50%, nego bi trazili 100% a zauzvrat da ti radis za njih ili barem da su oni vecinski vlasnici.

Ilija Studen
11. 06. 2005., 14:25
Interesuje me zasto u Srbiji pojedinci i kompanije koje imaju finansijskih sredstava a pritom se i bave delatnostima koje su vezane za IT za sada ne pokazuju interes investiranje u portal opsteg tipa?

Padalo mi je na pamet u više navarata da napravim nešto slično, ali se pojavljuje jedan veliki problem: neisplativost. Bar kod nas... Portal predstavlja jako mnogo posla, a ako novac koji zarađuje ne može da isplati uloženo vreme onda je to bačeno vreme. Ja pare u tom poslu ne vidim.

PS: Bio sam svedok par slučajeva gde su se ljudi zaletali misleći da je u pitanju easy money (napravimo sajt, naplatimo reklame, pokupimo sponzore i živimo srećno do kraja života), da bi na kraju zapustili sajt ili samo psovali kad im ga spomenete (bezvredno, konzumira svaki sekund a ne vraća ništa itd.).

STELLANOVA
11. 06. 2005., 14:43
To je samo potreban uslov ali ne i dovoljan. Zasto onda Pink kao verovatno najprofitabilnija TV u Srbiji nema slican portal!? Nemaju para za tako nesto? Njihov sajt samo informise o kompaniji i aktuelnim emisijama i filmovima. Znaci, hocu da kazem da kod B92 nije kapital najbitniji faktor sto imaju tako kvalitetan sajt nego njihov menadzment i clanovi tima koji shvataju znacaj Interneta a to su jos davno shvatili.

Pink nije tako orijentisan, glavna orijentacija B92 su vesti i informativni program. Pink je vise popular TV za babe i dede i siroke narodne mase zeljne hleba i igara.
Sta bi na Pinkovom portalu trebalo da bude? Kada bi krenuli sa vestima to bi bilo suvise neozbiljno tj. niko ih ozbiljno ne bi shvatao, takodje to bi uglavnom bile vesti prenosene od drugih news kompanija.
B92 je finansiran u vreme Milosevicevog rezima da bi ljude obavestavao o stvarima koje radi kontra strana, trebalo je doskociti RTS-u i osnovni razlog osnivanja kao i temelji na kojima je B92 sagradjen bili su u informisanju.
Dakle da zakljucimo, kod nas ljudi internet uglavnom koriste za informisanje a malo za zabavu ili nesto slicno, kada ovo kazem mislim da se ulaganje tolikog novca za neki fun portal ne bi ekonomski isplatilo sa obzirom na broj poseta.

mungos
11. 06. 2005., 16:12
Dejan Bizinger:
Kada kazem portal opsteg tipa mislim upravo to - mesto gde je zastupljeno vise tema, sajt koji nije samo o automobilizmu, nego pokriva vesti, muziku, filmove, tehnologiju...


To je veoma mnogo sadržaja za koji ti je neophodna redakcija, tehnička ekipa,
prostorije, radna oprema, bla bla... i kao što napisah u prošlom broju, brdo para.

Pošto je zlatno doba dot-koma debelo iza nas, kako tvoj sadržaj neće da predstavlja opozicioni "demokratski voice" tamo nekom čika diktatoru, jedino pravo rješenje jeste da se usko fokusiraš u okviru određene niše. Što opet ne garantuje uspijeh, ali manja su ulaganja i manji je rizik.


Zasto onda Pink kao verovatno najprofitabilnija TV u Srbiji nema slican portal!?

Nemaju para za tako nesto?


Koji će im neki tamo Internet, kad ubiru najveće prihode od TV oglašavanja u Srbiji.

Gore iznesena razlika od 130 miliona velikim dijelom otpada na popust na Pinku, što je i glavno pitanje upućeno ad agenciji od strane klijenta. Koliki vam je agencijski popust na Pinku?


Znaci, hocu da kazem da kod B92 nije kapital najbitniji faktor sto imaju tako kvalitetan sajt nego njihov menadzment i clanovi tima koji shvataju znacaj Interneta a to su jos davno shvatili.


Naravno, sve je to ok. Ali financijski gledano, B92.NET je mala maca za ostatak kuće i većina oglasnog sadržaja tamo su određni vidovi kompenzacija (platiš mega TV kampanju pa dobiješ gratis mjesečni baner na B92.NET i slične šeme).


Naravno, Severina je doprinela rastu njihove popularnosti kod, kako ti kazes
"non-online" sveta. Taj "non-online" svet za mene nije toliko bitan. Sta meni znaci sto ce neki Milisav sa Homolja znati za moj sajt iz novina ako on pored toga sto ne koristi Internet, ni ne zna sta je Internet a i o kompjuteru je samo cuo da je dobro "znati" kompjutere jer se moze lepo zaraditi...


Mislim da ovdje veoma griješiš. Poenta je u tome da kada sutradan tom Milisavu (koristio on Net ili ne) ponudiš da njegov sir prodaješ preko Interneta, da te ne gleda zblanuto i kaže šta mu je to i šta će mi to. Jednostavno ovdje treba graditi pozitivan PR o snazi i prednostima Interneta, tako da bude običnom seljaku razumljiv. Zato je Tasa i napisao knjigu "Internet za seljake".


Nastavak sledi.

boccio
11. 06. 2005., 16:20
mislim da se ulaganje tolikog novca za neki fun portal ne bi ekonomski isplatilo sa obzirom na broj poseta.
Nikakvo ulaganje se ovde ne bi isplatilo, da si ti meni ziv i zdrav :D

B92 portal ima oko 40K uniques dnevno (znam iz prve ruke), od cega je oko 60% sa non-exYU IP ranga...u prevodu dijaspora. A sta mislite, da li ostvaruju pozitivan bilans sa portalom? Jel sme neko da se kladi? :rolleyes:

Ljudi, mi i dalje imamo tuznu pricu o 10% domacinstava koja imaju kompjuktor. Kakvi portali, kakvi bakraci... Pa SerbianCaffe zaradjuje neto otprilike jednu jacu kanadsku platu (dobro, ovo je vec iz druge ruke, nije prve), a direktno je okrenut dijaspori!

Posmatramo stvari upside-down. Investiranje u portal je last mile ovog problema, pre bi se trebalo posmatrati u liniji:
Jeftin i svuda dostupan broadband -> Kultura nase domace stoke da ga koristi -> Racunica SME-ova da se reklamiraju za sitne pare na regionalnim sajticima i portalcicima -> e, pa tek onda price o ozbiljnijim investicijama u portale.

A mnogo vode ce do tada proteci savom i dunavom...

mungos
11. 06. 2005., 17:50
Znam za pricu kako je nastao index.hr ali nisam znao da im je osnivac presao u 24 casa. Zar on nije vise glavni urednik index.hr?
Sto se tice njihovog investitora, dobro sto si to spomenuo posto je to isto bitno. Taj investitor ima ako se ne varam 15% vlasnistva. Da li bi ovde neko mogao da nadje nekog investitora koji bi investirao a zauzvrat bio zadovoljan sa 15%? Ne bi.


Prema Impressumu nije (http://www.index.hr/index/default.aspx?id=2).
Inace 24sata drži njemački medijski koncern WAZ, ilustrativno radi u Hrvatskoj drži 70% tržišta, u Bugarskoj 75% medijskog prostora, u Rumuniji 51%, posjeduju 10% grupacije RTL-a, 50% kapitala u srpskoj Politici i postoje neke naznake i o preuzimanju Večernjih novosti.

Prije Severine, uprkos tome što su razotkrili još neke afere, hrvatski offline prostor je bio zatvoren za Index. I onda odjednom Babićevo pojavljivanje u svim mogućim medijima, gostovanje na TV stanicama u Prime Time terminima, veliki intervju za hrvatski Playboy, itd.

Da, čini mi se da je 15% u pitanju, tu je interesatno da su odmah u startu definisali tržišnu vrijednost kompanije, za razliku od nekih predviđanja tipa da monitor.hr (ne znam da li u paketu ili ne sa blog.hr) vrijedi milion evra. E sada, mislim oni su faktički imali uigranu ekipu i sve relevantne informacije o poslovanju, faktički samo su se odcijepili. Mislim da je u tim okolnostima i u Srbiji moguće naći investitora. S druge strane uopšte nije isključeno da tih 15% recimo upravo drži WAZ. Čak šta više :-)


Mislim da ovde ne bi bili zadovoljni ni sa 50%, nego bi trazili 100% a zauzvrat da ti radis za njih ili barem da su oni vecinski vlasnici.


Nažalost najveći broj njih u Srbiji razmišlja tako, ali izuzeci moraju da postoje. S druge strana da li si uopšte pisao biznis plan u fazonu portala kakvog si opisao i tražio potencijalne investitore?

Dejan Bizinger
11. 06. 2005., 21:39
Nažalost najveći broj njih u Srbiji razmišlja tako, ali izuzeci moraju da postoje. S druge strana da li si uopšte pisao biznis plan u fazonu portala kakvog si opisao i tražio potencijalne investitore?

Napisao sam i predocio koncept projekta, bilo je zainteresovanih ali je kod jedne firme koja je pokazala najvise interesovanja bio uslov da oni budu 100% vlasnici citavog projekta sto meni nije prihvatljivo a i krajnje je nelogicno. Smatram da je uvek bolje dati kljucnim osobama koje vode projekat da budu u vlasnickoj strukturi jer je to najbolja motivacija i smatram da je to najbolji nacin da projekat bude uspesan.

Goran Aničić
11. 06. 2005., 22:13
Dejan Bizinger:
Napisao sam i predocio koncept projekta, bilo je zainteresovanih ali je kod jedne firme koja je pokazala najvise interesovanja bio uslov da oni budu 100% vlasnici citavog projekta sto meni nije prihvatljivo a i krajnje je nelogicno. Smatram da je uvek bolje dati kljucnim osobama koje vode projekat da budu u vlasnickoj strukturi jer je to najbolja motivacija i smatram da je to najbolji nacin da projekat bude uspesan.

Ovo je vrlo prosto, kada svedemo na osnovne ekonomske kategorije. Investiranje, ulaganje podrazumeva povrat investicije i zaradu (ovo je ključno). Možeš li ti to tvojim biznis planom, iskustvom, prethodnim projektima i rezultatima, sopstvenim delom ulaganja, garantovati potencijalnom suinvestitoru?

Ovaj tip Web lokacija, što pokazuju praksa, uglavnom ne donosi zaradu i ima sasvim drugu svrhu.

Dejan Bizinger
11. 06. 2005., 22:59
Ovo je vrlo prosto, kada svedemo na osnovne ekonomske kategorije. Investiranje, ulaganje podrazumeva povrat investicije i zaradu (ovo je ključno). Možeš li ti to tvojim biznis planom, iskustvom, prethodnim projektima i rezultatima, sopstvenim delom ulaganja, garantovati potencijalnom suinvestitoru?

Za pocetak, slozices se, najverovatnije bi poslovali sa gubicima striktno ekonomski gledano. Medjutim, i kada bi poslovali sa gubicima vezano za portal isto tako je vrlo verovatno da bi portal doprineo kompaniji po pitanju brendinga, poboljsanju goodwill-a i kao rezultat toga da se poboljsa offline prodaja a to se ne moze tako lako utvrditi da je zasluga portala.

Odgovor na tvoje pitanje je da bih mogao da garantujem da ono sto pocnem da radim na taj nacin da bi sajt bio u samom vrhu posecenosti i profitabilnosti. Ja nisam u prilici da u portal ulazem novac u tom obimu koliko bi bilo potrebno zato sluzi investitor. Ulagao bih nematerijalne resurse.

Tvoja konstatacija bi bila na mestu da sam ja napisao da niko nece da ulaze u portal, pa da je to zato sto oni nisu sigurni u ono sta im pricam. Ali napisao sam da postoji firma koja je iz mog koncepta shvatila da ce imati koristi ali i pored toga zeli da bude 100% vlasnik. To je neuobicajeno na Zapadu.

Ovaj tip Web lokacija, što pokazuju praksa, uglavnom ne donosi zaradu i ima sasvim drugu svrhu.

Ako 9 od 10 sajtova te vrste nema zaradu ne znaci da 10-ti nece imati zaradu. Pretpostavljam da si pod tim da ovakav portal ima sasvim drugu svrhu mislio da sluzi boljem imidzu, pozicioniranju kompanije i povecanju offline prodaje. Ako si mislio na neke druge svrhe voleo bih da napises na koje si mislio?

Interesantno je da kod nas kada je rec o ulaganju na Internet odmah se postavlja pitanje kada ce se investicija vratiti sto jeste bitna stavka ali imam utisak da se kod nas na to tako posmatra da ako to nije odmah da onda Internet nije zanimljiv.

Ali ako neka firma sponzorise neki dogadjaj i plati za to velike pare kako onda moze sa sigurnoscu da zna da su joj se vratile te pare? Ili da uzme neku poznatu osobu da joj bude promoter? Naravno da ne moze da zna sa sigurnoscu da je bolja prodaja nastala bas zbog tog sponzorstva ili promotera, ali moze da bude sigurna da je to sponzorstvo doprinelo boljem imidzu i pozicioniranju firme.

Sustina je da firme koje imaju finansijskih sredstava moraju da posmatraju pre svega svoje dugorocne ciljeve a ne kratkorocne.

bluesman
12. 06. 2005., 01:05
Pročitah pažljivo sve što ste napisali, ja iskreno nemam iskustva sa portalima iz prostog razlog što mi neverovatno idu na živce klonirani PHP Nuke besmisleni portali čiji vlasnici jedva da znaju da sroče pismen email, da ne širimo priču o online biznisu. Zato čim mi neko spomene PHP nuke i slične sisteme, okrećem se i odlazim - svaki dalji razgovor je besmislen.

nixa
12. 06. 2005., 05:14
sobzirom da imam iskustva sa velikim portalom ( kada je stao imao je sql gzip od 300 mb ) mogu da kazem da jos uvek nema kod nas svest za tako nesto,pogotovo ne za neku specificnu oblast.

Ovde postoje jako malo glomaznih web sajtova koji imaju pravi team,menadžment i slično i iza njih opet mora da stoji nešto veće od samog sajta ( iza b92 stoji tv ,iza krstarice Fon itd ..)


Daleko smo mi od .Com industrije

mungos
12. 06. 2005., 09:25
Napisao sam i predocio koncept projekta, bilo je zainteresovanih ali je kod jedne firme koja je pokazala najvise interesovanja bio uslov da oni budu 100% vlasnici citavog projekta sto meni nije prihvatljivo a i krajnje je nelogicno. Smatram da je uvek bolje dati kljucnim osobama koje vode projekat da budu u vlasnickoj strukturi jer je to najbolja motivacija i smatram da je to najbolji nacin da projekat bude uspesan.


Onda uči od Indexa. Ukoliko mogu da ti ponude neku okej platu (svakako veću od trenutne), ti lagano potpišeš jednogodišnji ugovor i kreneš da radiš. Tokom tih godinu dana imaćeš sve relevatne informacije o poslovanju portala na ovim prostorima i ako nakon godinu dana i dalje budeš zainteresovan za vlastiti portal, lagano povučeš najbolje iz redakcije za sobom i startaš svoj portal. Prvo kladio bih se da ćeš u takvom slučaju mnogo lakše naći investitora, a s druge strane ukoliko tokom tih godinu dana i dalje budeš oduševljen tim poslovnim modelom možeš sam da kreneš u potragu za kapitalom (ortaci, roditelji, kumovi, rođaci, komšije, kredit kod dobre banke, itd.).

Što se tiče love u prvih godinu dana ukoliko kreneš sam, sem satisfakcije da si vlasnik recimo 80% portala, ti lično nećeš zaraditi nešto više u odnosu na cifru koju ti oni ponude, čak je pitanje da li i toliko.


Ali napisao sam da postoji firma koja je iz mog koncepta shvatila da ce imati koristi ali i pored toga zeli da bude 100% vlasnik. To je neuobicajeno na Zapadu.


Onda potraži zapodnog investitora željnog da ulaže na atraktivno srpsko tržište.


Za pocetak, slozices se, najverovatnije bi poslovali sa gubicima striktno ekonomski gledano. Medjutim, i kada bi poslovali sa gubicima vezano za portal isto tako je vrlo verovatno da bi portal doprineo kompaniji po pitanju brendinga, poboljsanju goodwill-a i kao rezultat toga da se poboljsa offline prodaja a to se ne moze tako lako utvrditi da je zasluga portala.


Ukoliko je u pitanju Internet PR i jačanje brenda, onda ne vidim smisao te širine, zašto baš portal. Isti posao se može odraditi sa potpuno drugačijom strategijom koja podrazumijeva znatno manja ulaganja i cimanja.


Interesantno je da kod nas kada je rec o ulaganju na Internet odmah se postavlja pitanje kada ce se investicija vratiti sto jeste bitna stavka ali imam utisak da se kod nas na to tako posmatra da ako to nije odmah da onda Internet nije zanimljiv.
Sustina je da firme koje imaju finansijskih sredstava moraju da posmatraju pre svega svoje dugorocne ciljeve a ne kratkorocne.


Šta bitna stavka? Zdravom investitoru je to najvažnija stvar -- kako, kada i kom procentu se njegova vraća investicija. Što se tiče dugoročnih ciljeva kod investira, oni su jasni -- koliko će on u narednom periodu po povratku investicije da zarađuje od tvog portala, klasična priča o Ameru kojem se na uloženi dolar vraćaju tri...

Generalno čitano, ja stičem utisak da ni ti sam nisi siguran o benificijama koje investitora pruža portal, ukoliko mene ovdje ne možeš da ubijediš, onda njega još teže, pogotova ako je Srbin ;-)

nixa:
sobzirom da imam iskustva sa velikim portalom ( kada je stao imao je sql gzip od 300 mb ) mogu da kazem da jos uvek nema kod nas svest za tako nesto,pogotovo ne za neku specificnu oblast.

Daleko smo mi od .Com industrije


Što se tiče spomenutog "velikog portala", ja sam Šalindriji još prije dvije godine, odnosno na početku te priče, rekao da tu nema hljeba kada je tamo udarna vijest "Britni Spirs više nije nevina"...

I naravno da sam bio u pravu.

Dragan Varagić
11. 08. 2005., 12:18
Napisao si na primeru B92 da je najvazniji razlog "brdo uloženog američkog kapitala u pozadini". Novac je naravno uvek veoma bitan faktor u svakom poslovnom poduhvatu.

To je samo potreban uslov ali ne i dovoljan. Zasto onda Pink kao verovatno najprofitabilnija TV u Srbiji nema slican portal!? Nemaju para za tako nesto? Njihov sajt samo informise o kompaniji i aktuelnim emisijama i filmovima. Znaci, hocu da kazem da kod B92 nije kapital najbitniji faktor sto imaju tako kvalitetan sajt nego njihov menadzment i clanovi tima koji shvataju znacaj Interneta a to su jos davno shvatili.

Razlog zašto sajt B92 ima takav (reklamni) tretman u kući, isključiva je zasluga management tima sajta koji su uspeli da objasne svojevremeno Veranu i ostalima da za ozbiljan razvoj sajta potrebno je da ima ravnopravan tretman kod oglašivača. Mogli ste da čujete ove godine na E-trgovini da je prošle godine promet od oglašavanja na ovom sajtu bio 120.000 EUR (procena tržišta online oglašavanja za prošlu godinu je 250.000 EUR).

Znači ovo je više izuzetak u odnosu na postavku politike medijske kuće i to je razlog zašto se to ne dešava u drugim medijima (morate imati dosta ubedljive i uticajne managere sajta).

Sa druge strane (opet kod online oglašavanja), problem je što u najvećim marketinškim agencijama mora postojati set medija planera koji će uporno insistirati na uvršavanju i Interneta u medija planove velikih oglašivača, a mali broj njih je uopšte svestan o mogućnostima Interneta. Čuo sam primer iz jedne velike makretinške agencije gde je jednom media planeru trebalo nekoliko meseci ubeđivanja i test kampanja da bi uvero radio oglašavanje u standardnu ponudu media planiranja, a sve se ovo dešavalo pre godinu dana.

Videćemo da li će se nešto početi menjati sa ozbiljnijim pojavljivanjem httpool-a, jer oni dosta rade sa marketinškim agencijama (oni su dosta uradili na popularisanju online oglašavanja u Hrvatskoj).

Što se tiče razvoja portala - pratite od jeseni aktivnosti Telekoma: u najavi su dva veoma velika online projekta - kreiranje bar dva portala. Kada oni krenu za njima će još po neki...

Kada se puste u rad prvi domaći online payment gateway-i (neki su najavili krajem godine), doći će i do zamaha kreiranja portala. I dalje su u najavama neki dosta veliki projekti online super-marketa... ali videćemo...

STELLANOVA
11. 08. 2005., 12:37
Zasto onda Pink kao verovatno najprofitabilnija TV u Srbiji nema slican portal!? Nemaju para za tako nesto? Njihov sajt samo informise o kompaniji i aktuelnim emisijama i filmovima. Znaci, hocu da kazem da kod B92 nije kapital najbitniji faktor sto imaju tako kvalitetan sajt nego njihov menadzment i clanovi tima koji shvataju znacaj Interneta a to su jos davno shvatili.


Drugacije su koncipirane medijske kuce. B92 je informativna medijska kuca ciji finansijeri zele da vrse informativni uticaj na populaciju guranjem vesti i raznih tema u javnost. Ako se analizira rad B92 sajta i vesti koje se tamo objavljuju kao udaren i kao ''TEME'' jasno je kakav se cilj zeli postici.

Sa druge strane imamo PINK koji je okrenut populaciji koja je zainteresovana za njihovu programsku semu (spanske serije, grand parada, grand show....) a koja nije bas okrenuta internetu i savremenom nacinu komunikacije.
PINK je cisto privatna televizija ciji je osnovni cilj profit bez obzira na to kako doci do njega (kakva programska sema, tip emisija i sl.)
B92 je televizija gde profit nije od presudnog znacaja i koja ima podrsku NVO sektora (novcanu i logisticku) koja se vraca objavljivanjem vesti koje su u vezi sa radom tih NVO. Takodje B92 ima priliv sretstava od strane donatora.
Zakljucak je da PINK i B92 ne mozemo porediti na istoj osnovi kao i po pitanju shvatanja profita.

jasmanac
15. 11. 2005., 12:57
Imam poprilicno iskustvo sa yuyellowpages.net portalom koji je bio prilicno profitabilan dok sam radio za njih.

dkurel
21. 11. 2005., 20:29
Interesuje me zasto u Srbiji pojedinci i kompanije koje imaju finansijskih sredstava a pritom se i bave delatnostima koje su vezane za IT za sada ne pokazuju interes u investiranje u portal opsteg tipa? Zasto se u Srbiji portal ne tretira kao ravnopravan medij? Izuzeci naravno postoje, pre svega mislim na B92.NET (http://www.b92.net) koji su izuzetno profesionalni (u to sam se i uverio) i ciji menadzment je prepoznao snagu Interneta.

Sta je sa ostalim medijima, kompanijama...!? Zbog cega su kompanije spremne da placaju 100 i vise evra za sekundu u prime time-u a ne reklamiraju se na Internetu?

Zbog cega u Srbiji nema investicionih fondova koji bi bili spremni da investiraju u nove ideje kao portal opsteg tipa a da pritom ne traze 100% vlasnistva!?

Jednostavno je:

1. ne isplati se to raditi u Srbiji - jako mala ciljna populacija a u okviru nje je jos manje onih od kojih se mogu izvuci pare

2. radna snaga u Srbiji za te stvari je preskupa (u odnosu na Indiju ili Kinu, na primer)

3. internet infrastruktura je ocajna u Srbiji

4. nas mentalitet podrazumeva i dalje racunare igrackama (jes' vraga, ti ces tu meni da naplacujes sto se zezash sa kompjuterima)

5. zato sto svi (ciljna grupa od koje treba da uzmes pare) gledaju filmove i Dnevnik a nece da klikcu po netu i ne znaju ni da ukljuce komp (uglavnom)

Ja imam vrlo jednostavan test za isplativost projekata u Srbiji koji se sastoji od pitanja:

- Moze li moja mama to da koristi ? (penzioner, antitalenat za tehniku ikakvu)
- Ako je odgovor na prethodno potvrdan, da li ce smatrati to za potrebno ? (uglavnom nece)
- Ako je odgovor i ovde potvrdan - posle koliko ce joj dosaditi ? (ovde odredjujemo zivotni vek projekta)
- Najzad - ako je sve potvrdno i odredjeno - ima li u Srbiji neko ko ima pare u dzepu da to finansira a sa dovoljnim koeficijentom inteligencije da uopste shvati projekat?

Toliko.

Dragan Varagić
21. 11. 2005., 22:03
Veoma mi je drago što je "revitalizovana" ova tema. Verovali, ili ne, situacija se drastično menja u poslednjih nekoliko meseci... Mi smo trenutno u fazi početka buma poslovne primene Interneta...

- Kao što možete videti i na ovom forumu, nešto se dešava sa Telekomom...
- Znate za ulaganja u Pogodak.co.yu; tu je i httpool.co.yu...
- Verovatno ste čuli za prodaju sajta poljubac.com, i savetujem vam da pratite aktivnosti urbae.co.yu (počeli su sa slanjem interesantnih mailova o značaju online oglašavanja)...

Niste u pravu kada kažete da ovde već nema para od Interneta (nema od advertajzinga). Pogledajte sajtove vibilia.co.yu, tenderi.com, ekapija.com... Priča o pakom.com b2b sajtu, melodije.net, itd. Radi se o poslovnim modelima koji odgovaraju na potrebe korisnika

U poslednjih šest meseci bio sam u nekoliko navrata u prilici da pričam sa različitim pojedincima i predstavnicima firmi koji se pripremaju za Internet investicije. Video sam tri različite vrste pristupa:

1. Čisti advertajzing model
2. Sve što nije (dominantni) advertajzing model
3. Modeli koji su laki za upravljanje.

Problem sa sajtovima advertajzing modela je što se za njihov slučaj ne mogu napraviti klasične poslovne analize, što znači da se inveticije mogu desiti samo od strane onih koji se razumeju u online advertajzing. Verovali, ili ne - ovo će uskoro početi da se dešava. Pratite informacije na forumima kao što je ovaj, zvanične vesti po ostalim medijima verovatno neće odmah biti vidljive.

Najrealniji modeli investiranja su oni koji mogu posmatrati Internet kao izlog, a iza postoji klasičan ozbiljan biznis model. To je inače najveća boljka skoro svih ovdašnjih sajtova. Kod ovakvih modela mogu se dobiti realni pokazatelji poslovanja, i može se napraviti tačna struktura vlasništva, prihoda i proračuna vraćanja sredstava...

Treći slučaj je najređi, i to su modeli koji mogu biti veoma profitabilni, a imaju za osnovu poslovni model koji kada se postavi, potrebno je veoma malo direktne kontrole od strane investitora. To su obično poslovni modeli sa visokim stepenom rezidualnog prihoda (npr. ISP, Web hosting - što ne znači da su ovo profitabilni poslovni modeli na duže staze).

Razlog zbog čega sam bio u prilici da pričam sa osobama koje mogu da povuku i milione jedinica koje nisu dinari jeste u činjenici da su svi znali jednu stvar - na Internetu ima para. Razlog zašto su me kontakltirali je u drugoj činjenici - hteli su da čuju od mene odgovor na pitanje - kako Internet funkcioniše sa aspekta zarade...

Verujte, veoma je interesantno čuti na koji način razmišljaju osobe koje mogu da ulažu... Jedinstveno mišljenje je da nije problem ulagati 3 godine ako su sredstva koja se posle očekuju dovoljno veća od uloženih... Tekođe, verujte da su sve shvatili...

Kao što rekoh, pratite šta se dešava u narednih šest meseci...

bluesman
21. 11. 2005., 23:37
Lepo je pročitati ovo, samo mislim da je u ovom trenutku još uvek nerealno.

Ja bih stvarno želeo da je to tako, ali jedini najveći problem je što smo jako malo tržište, a pored toga i prilično siromašno. Ne znam kako si upoznat sa situacijom među firmama, ali jednostavno niko nikome ništa ne plaća, duboko smo u dužničkoj ekonomiji, svi imaju nenaplaćene fakture i svi duguju velike pare drugima i to jednostavno blokira većinu firmi.

Što se tiče velikih firmi, njih nekoliko, to je samo za određene igrače. Ne bih čak nazvao ni velike igrače, već tačno određene, tu jednostavno ne može da uđe neko sa strane.

Što se poslova sa fizičkim licima tiče (tzv "civilima" :) ) situacija je prilično loša, najviše zbog predrasuda i pogrešnih shvaranja. Po meni, situacija se tek malo popravila za poslednjih 5 godina, ali toliko malo da se ne vidi razlika.

Kome ti možeš da obećaš ovde da će im se ulaganje na net-u isplatiti višestruko? Ja ne bih smeo to da uradim. Ne bih smeo ni da obećam da će im se isplatiti uopšte.

Kao prvu prepreku vidim tehnologiju. Dovoljno puta sam naišao na neprobojan zid, pa iako je ideja bila prilično dobra, morao sam da odustanem jer je tehnički i tehnološki potpuno nemoguće rešiti neke krucijalne probleme.

Dragan Varagić
22. 11. 2005., 06:50
Kao što sam rekao, ovo je POČETAK intenzivnije poslovne primene Interneta. To znači da pojedinci i pojedine firme (a ne sve) ulaze ozbiljno na Internet.

Javni podaci su da je Vibilia.co.yu imala 2003. promet od 850.000 EUR. Prošle godine Pakom je imao 40 mil EUR prometa preko njegovog sajta...

Firme sa strane znaju gde su oni bili u ovo vreme pre 3-5 godina i zato ulaze na ovo tržište, jer znaju šta će se dešavati u narednom periodu.

"Živi bili, pa videli".

bluesman
22. 11. 2005., 11:26
Bilo bi čudno da je Pakom imao manje jer oni sve dilere "prosleđuju" online i tako komuniciraju kao i svi dobavljači. Mislim da to nije relevantno kao neki pokazatelj trendova.

Ne želim da zvuči da sam ja neki hater, pesimista, ne-znam-šta-već. Veruj mmi da bih ja najviše voleo da si totalno u pravu i da se dot-com bum desi u srbiji (sa decenijom zakašnjenja ali bolje ikad nego nikad) međutim... kao deca smo često govorili "... i ti se probudiš a ono prst u noši..."

Živi bili pa dočekali :)

Dejan Bizinger
22. 11. 2005., 17:28
Javni podaci su da je Vibilia.co.yu imala 2003. promet od 850.000 EUR. Prošle godine Pakom je imao 40 mil EUR prometa preko njegovog sajta...


Kao sto je Bluesman napisao to se ne moze uzeti kao neki pokazatelj trendova. O Pakomu je bilo dosta reci na raznim mestima a za Vibiliu sam cuo tu informaciju. Ipak, sve su to B2B portali na koje "prosecan" korisnik Interneta nema pristupa.

Tu bi bilo zanimljivo napisati koliko su drugi komercijalni portali izuzimajuci B92 i Krstaricu imali prihoda od Interneta. Naravno, ne racunajuci ako imaju dobra "ledja" pa nalaze sponzore lako.

Ne sumnjam da si u pravu u ono sto pricas da ce se uskoro situacija promeniti na polju portala kod nas, ali trebalo je to mnogo pre a i ovako sto ce biti i sto se planira su cesto neke mutne radnje (da sad ne objasnjavam). Nece biti problem nekim velikim kompanijama da naprave neki portal i imaju dobre sponzore jer imaju jako dobru saradnju sa raznim vendorima i cesto koriste njihov budzet za marketing. Bice lepo videti situaciju da i neki, figurativno "klinci iz garaze" sa dobrim znanjem, bez jakih "ledja" sednu, naprave portal i vrednim radom stignu do zeljenog cilja.

A to da su neki kod nas spremni da uloze milionske jedinice koje nisu dinari u izgradnju portalu - tu se bas ne bih slozio da je stvarno takva situacija u Srbiji. U Srbiji gde se dosta radi po principu "kompenzacija", "ja tebi-ti meni" i "burazerskih kombinacija", gde "velike" firme ne placaju oglase prilicno dugo, tesko je verovati da neko ulozi milione u portal. Iako me ne bi cudilo da procitam neke bombasticne izjave na tu temu u medijima ciljanim pre svega na korisnike koje ni ne koriste Internet a da je stvarna cena koja se ulaze u portal (ili u kupovinu istog) mnogo manja.

dkurel
22. 11. 2005., 23:19
Bice lepo videti situaciju da i neki, figurativno "klinci iz garaze" sa dobrim znanjem, bez jakih "ledja" sednu, naprave portal i vrednim radom stignu do zeljenog cilja.


E... to nema da vidis u zemlji Srbiji josh DUUUUUGO!!!:(

ivanhoe
23. 11. 2005., 03:57
pa evo, pomagao sam letos jednoj turistickoj agenciji oko SEO i odradio sam im CMS za cenovnike, a iza ove investicije je bila ideja vlasnika agencije da odradi celu letnju sezonu 2005 iskljucivo preko neta i to sa fokusom maximalno na pretrazivacima... znaci nije ni dinara ulozio u bilo kakvu drugu reklamu ili stampane materijale, ceo trosak mu je bilo ono sto je platio meni, google Adwords i 2-3 bannera na par jakih sajtova...i covek je jako zadovoljan rezultatima, kad se sve sabere i oduzme on je imao veoma uspesnu sezonu, i sad se bas priprema za zimu da odradi isto..

tako da internet-only pristup moze za neke grane da funkcionise cak i ovde, sad...verovali ili ne :D

dkurel
23. 11. 2005., 19:29
Ama u redu je to i pozdravljam!
Ali tvrdim da velika vecina ili i dalje ne konta nista oko svega ovoga ili smatra da nema potrebe da se reklamira na internetu. Sve zavisi od ciljne grupe.

Daj Boze da se ovo promeni - cim pre tim bolje.

andrej
23. 11. 2005., 20:54
Mozda je i tako bolje nego da i u Srbiji dozivimo jednu dotCom groznicu.:D

mungos
22. 12. 2005., 11:51
Zašto je srpski portal loša investicija
http://www.biznisblog.com/tekstovi/zato-je-srpski-portal-loa-investicija

bojan_bozovic
22. 12. 2005., 19:36
Svakako da je losa investicija jer portala ima previse i svako bi da pravi jos jedan... A najbolje je uci na trziste gde moze da se konkurise, dakle nista poput MTSMondo i sl. (sad ga imamo), jer su principi zarade online i offline potpuno isti. Ne kazem da web nema specificnosti koje su znatne, ali princip je isti. Ponudite proizvod ili uslugu pribliznu konkurenciji za manju cenu i uspecete. Ako ne mozete nemojte ni pocinjati, propascete.

Dragan Varagić
25. 01. 2006., 12:09
Evo mojih novijih komentara o ovoj tematici:
http://draganvaragic.com/weblog/index.php?itemid=25

MorenoArdohain
25. 01. 2006., 12:25
Ajde da se malo osvrnemo na dve firme koje se kod nas bave online advertajzingom - httpool i Urbae. Da vidimo sta one u praksi nude:

1. Urbae - CPC i CPM model oglasavanja.. Sve deluje fino na prvi pogled, ratio je ok, i BUM, nakon pocetnog odusevljenja, konstatujete da se baneri u vecini slucajeva ni ne prikazuju. Nakon kontakta sa njima, njihov odgovor je - "da to ne mogu da reshe" (?!)

2. httpool - uslov da udjete u mrezu je da potpisete ugovor na godinu dana, za to vreme ne smete da koristite druge sponzore. Ima i jedna caka - za sve to vreme, ako nema sponzora, oni ce vrteti svoje banere, za koje necete biti placeni. Ne mogu ni da garantuju neki minimum placenih banera. Od jednog izvora koji ih je koristio, njihovi baneri su se vrteli 6 meseci konstanto, i nijedan jedini evro nije zaradjen. Dakle, zarada zavisi od toga koliko httpool ima oglasivaca u mrezi. A cini mi se jako malo, ili nikako, barem za SCG trziste

Na osnovu gore navedenog, da li mislite da su obe firme ozbiljne? Ko sto kaze Dinke, "Srbija je to"..

Dragan Varagić
25. 01. 2006., 13:59
Ovo sam napisao u pomenutom tekstu između ostalog:
Naravno, kada se situacija sa online oglašavanjem i dolaskom stranih firmi gleda iz današnjeg ugla, situacija uopšte nije ružičasta. Ovo ne znači da se ništa neće promeniti na bolje već u ovoj godini.

Evo šta Httpool trenutno nudi u Hrvatskoj:
http://www.httpool.hr/page.asp?newsid=32&areaid=2

Doći će i do toga ovde. Što se tiče uslova, sve zavisi s kim se pregovara. Imao sam prilike da čujem iz prve ruke kako su tekli ovde pregovori između njih i B92. Verujte da ni ne liči onome što je prethodno napisano...

Što se tiče ovih drugih, videćemo...

Nisam ni pomenuo buduće aktivnosti oko obezbeđivanja oglašivača za Pogodak.co.yu (http://www.pogodak.co.yu), obzirom da znam njihovu metodologiju u Sloveniji, i ovde će krenuti veoma ozbiljno kada procene da imaju dovoljno posetilaca za pružanje kvalitetne ponude oglašavanja (zato ni ne možete videti reklame na ovom sajtu).

U celoj ovoj diskusiji setio sam se i, na žalost, neslavnog pokušaja oko portala www.pretrazivac.com (http://www.pretrazivac.com), u koji je tokom 2002. g. uloženo dosta para od strane vlasnika, g. Peđe Marjanovića (vlasnik www.balkanmedia.com (http://www.balkanmedia.com) i www.balkanmedia.tv (http://www.balkanmedia.tv)). I dalje se ovde radi o tajmingu, kao i o mogućnosti investitora da čekaju momenat profitabilnosti.

Goran Aničić
25. 01. 2006., 14:39
2. Urbae, koji je najvidljivije u prošloj godini radio na promociji online oglašavanja (njihov newsletter), a pustio je i prvi CPC program za webmastere posle duže vremena kod nas.

Imaju CPC i CPM program, ali praktično, nijedan nije u pravoj funkciji jer nema oglašivača. ZA sada emituju samo reklame za sopstvene servise.

mungos
25. 01. 2006., 16:42
Ja bih zaista želio da se situacija promjeni do kraja godine, do tada i dalje sam u pesimističkom taboru, par stvari:

1) Httpool -- volio bih da vidim neke konkretne rezultate od njih, previše se o njima priča, a do sada nisu ništa konkretno pokazali. Nisam upoznat sa njihovim poslovanjem u njima matičnoj Sloveniji, ali vidim da je u pitanju je kompanija koja je otvorila regionalne ofise širom bivše Jugoslavije. Znam da je sarajevski ofis otvoren prije beogradskog i da im se do sada angažman na tom tržištu sveo na koorganizaciju nastupa Jamiroquea i Davida Coperfielda...

Što se tiče hrvatskog tržišta svaka httpoolu časta, ali jasno je da je kod njih ima para od onlajn advertajzinga (http://www.biznisblog.com/tekstovi/koliko-zaraduju-web-portali-u-hrvatskoj) i zbog jedne proste činjenice da postoji odgovarajući broj zaista komercijalnih sajtova i nekoliko modernih tradicionalnih kompanija koji su u mogućnosti da ulažu u onlajn oglašavanje, uključujući i IT kompanije koje su dosta ozbiljno svatile mogućnosti Interneta tamo.

2) Urbae -- kako smo zaključili skoro na Svakodnevnici dvije riječi - rumunska poslovnost. Ovo važi dok nas ne uvjere u suprotno, čeka se da im prorade servisi koje su zvanično pustili u rad.

3) Pogodak -- napravilu su odličan posao sa aspekta tržišnog prodora (odbrali kvalitetnu PR agenciju) i ponudili pretraživački servis koji je probudio uspavano tržište domaćih pretraživačkih servisa. Prema pokazanom u njih jedino imam povjerenja da mogu nešto dobro uskoro do ponude...

shoba
26. 01. 2006., 00:24
...i ovde će krenuti veoma ozbiljno kada procene da imaju dovoljno posetilaca za pružanje kvalitetne ponude oglašavanja ... I dalje se ovde radi o tajmingu, kao i o mogućnosti investitora da čekaju momenat profitabilnosti.

Ali ne mogu svi cekati nekog drugog. Neko mora pokrenuti stvar!

Pretpostavljam da bi to trebao uraditi telekom. Ali da ne ponavljamo prezvakanu pricu sa smesnim novopokrenutim portalima i neulaganja u ADSL u Srbiji. Oni kako mi se cini to ne zele biti.

Ko u principu ima taj kapacitet da pokrene klatno srpskog interneta?

MorenoArdohain
26. 01. 2006., 00:52
Ali ne mogu svi cekati nekog drugog. Neko mora pokrenuti stvar!

Pretpostavljam da bi to trebao uraditi telekom. Ali da ne ponavljamo prezvakanu pricu sa smesnim novopokrenutim portalima i neulaganja u ADSL u Srbiji. Oni kako mi se cini to ne zele biti.

Ko u principu ima taj kapacitet da pokrene klatno srpskog interneta?

Mislim da nije to u pitanju, vec opsti standard kod nas.
Bre, ljudi nemaju para ni za hleb, a ovamo pricamo o nekim ulaganjima na netu

shoba
26. 01. 2006., 01:14
Ok standard je vazan faktor, ali mi se cini da nije to jedina kocnica.

VIP clanarine na nekim sajtovima su moramo priznati pristupacne. Kod Bluesmana mesec dana kosta oko 150 dinara. To su dve litre negaziranog soka, ali surferi to smatraju ogroomnom cifrom. Ne zaboravimo - za mesec dana clanstva! Tu mi ne izgleda da je nizak standard u pitanju.

Treba neko da napravi atmosferu gde se internet nece smatrati predmetom dokolice, proizvodom entuzijasta, vec ravnopravnim trzistem.

MorenoArdohain
26. 01. 2006., 01:18
Standard je ipak najbitniji, a tu je i nas poslovicni mentalitet, naviknut da je sve sto je na netu za dzabe

shoba
26. 01. 2006., 01:23
Bravo! Tu smo!

Kako da ih odviknemo da je sve na internetu besplatno?
Kako da shvate da neko 8 sati radi da bi im pruzio to?

Verovatno je to navika iz ranijih vremena kada se software smatrao opstim dobrom (to je ono na CDu sto nije opipljivo pa nista ni ne vredi).

nixa
26. 01. 2006., 03:00
Uskoro nadajmo se .... mogao bi recimo jedan naš član da pokaže biznis model jednog lokalnog kazina koji radi online ....

kao teaser mi je rekao da dnevno zarade jedan dobar laptop

ivanhoe
26. 01. 2006., 04:58
ma uvek je sve u pitanju ponude i potraznje...dok god je ponuda velika (i dobrim delom jos uvek besplatna), a potraznja mala (procentualno u odnosu na ukupnu populaciju) nece ni biti para na nasem trzistu..

naravno pitanje je i mentaliteta, posto za kockarnice, kladionice i kafice ( :D ) nas narod uvek skupi kinte...

nixa
26. 01. 2006., 17:09
Srbija zemlja velika ...

bluesman
26. 01. 2006., 18:45
Meni je totalno nejasno da mi neko posalje mail i kaze "mnogo ste skupi", zbog 50 dinara clanarine, a onda ode na buvljak u Beogradu i plati 60 dinara parking i to je sasvim normalno. To je stanje uma.

Dragan Varagić
30. 01. 2006., 19:56
Ovo moram da postujem:
Radi se o mailu koji sam dobio od "Marketinške službe MegaPortal.com"

Poštovani,
ovim pismom vas obaveštavamo da je otvoren novi web portal na srpskom jeziku (za par meseci će biti otvorene engleska i španska verzija). Ovaj portal se nalazi na adresi: megraportal.com

Naši planovi su da u prvom tromesečju 2006. godine na naše stranice dođe između 5.000 i 10.000 posetilaca, i da do kraja godine dostignemo cifru od 50.000 posetilaca. Zarad dostizanja ovog cilja pripremamo adekvatnu marketinšku kampanju koja će obuhvatati više sredstava, između ostalog i stari sajt megra.tk koji je za samo dva meseca prikazivanja posetilo preko 1000 posetilaca (za njega smo imali znatno slabiju marketinšku strategiju).

Ovom prilikom vas pozivamo da se reklamirate na našim stranicama, i tako stavite do znanja potencijalnim mušterijama da postojite. Budući da znamo koliko je važan marketing za razvoj svakog preduzeća, mi vam nudimo da se reklamirate široj publici po veoma niskim cenama. Cena naše ponude je znatno ispod standarda (čak do 10 puta jeftinija o pojedinih sajtova).
...


(u nastavku molim vas nemojte stavljati direktan link do ovog sajta)

Dragan Babić
30. 01. 2006., 20:08
<meta name="GENERATOR" content="Microsoft FrontPage 5.0"> :D hehehe

nixa
30. 01. 2006., 20:58
Da nije tuzno bilo bi smesno :)

bojan_bozovic
31. 01. 2006., 10:02
Da stvarno tuzno. On-topic:

Da je isplatljivo ulagati u srpski portal, ja bih napravio jedan. Toliko. Da li se isplati? Moram da se bakcem sa nekom seljacinom da bih dobio 50 evra za reklamu, moram da moderisem sadrzaj (porno, warez, MLM linkovi na forumu) i sve to za koliko? Ako hoces kvalitetan portal moras zaposliti i ljude koji ce pisati sadrzaj, a od cega ih isplatiti? Od 50 evra za reklamni banner? (svodi se na to da li je starija kokoska ili jaje, jer ljudi ovde imaju para samo za osnovne zivotne potrebe, ne trose dovoljno)

bluesman
31. 01. 2006., 11:06
Upravo to, svako ko je ikada video bilo kakav CMS pomisli da može da drži portal. Kod takvih web sajtova sadržaj je najbitniji, pa da bi imao kvalitetan sadržaj mora da ima kvalitetne ljude, koji opet koštaju.

Što više gledam ona 2 izvikana portala iste firme sve više mi se nameće stav da je totalni promašaj, a iza toga se krije nešto mnogo ozbiljnije.

Ili je neko u telekomu odlučio da je vreme da "tolika" firma ima neki svoj portal ali ne zna ni kako ni šta treba raditi, a opet, u maniru "srpskog menadžera", ja najbolje znam sve, ne želi da angažuje profesionalce.

Ili je obično pranje para, naročito u svetlu cifara koje se vrte oko ovih portala koje su isplaćene na ime honorara, marketinga...

Goran Aničić
31. 01. 2006., 13:33
Što više gledam ona 2 izvikana portala iste firme sve više mi se nameće stav da je totalni promašaj, a iza toga se krije nešto mnogo ozbiljnije.

Vreme prolazi, a sadržaja nema, osim raznoraznih imenika koji su i pre postojali. Originalno generisanih sadržaja nema, prenose se neke agencijske vesti i to je sve

Ili je neko u telekomu odlučio da je vreme da "tolika" firma ima neki svoj portal ali ne zna ni kako ni šta treba raditi, a opet, u maniru "srpskog menadžera", ja najbolje znam sve, ne želi da angažuje profesionalce.
Biće da je samo ovo "svi imaju, pa zašto onda ne bi i mi?!".

Srpko
04. 02. 2006., 10:29
Dosta vremena, truda i novca je uloženo u novi Web portal Telekoma Srbija, pa možemo reći da nije potrebna pompezna promocija da vas natera da ovaj sajt stavite u svoj Favorites spisak. Dobar dizajn i sasvim solidna količina informacija ....

Ovako jedan od vodecih nasih PC casopisa opisuje ovaj portal i svrstava ga u listu najboljih 50 prezentacija. Uzdrzacu se od komentara:)

http://www.pcpress.co.yu/arhiva/tekst.asp?broj=119&tekstID=6447

Goran Aničić
04. 02. 2006., 22:22
...nije potrebna pompezna promocija da vas natera da ovaj sajt stavite u svoj Favorites spisak. Dobar dizajn i sasvim solidna količina informacija...

Šta je njih nateralo da "stave u svoj Favorites?!
Valjda "dizajn i solidna količina informacija"?!

Na listi TOP 50 ima još "dobrih" nebuloza, poput Sport i turizam - www.meridianbet.com (?)

Dragan Babić
04. 02. 2006., 23:07
Šta je njih nateralo da "stave u svoj Favorites?!Da su rekli "bookmarks" pa da ih još shvatiš ozbiljno... :)

dinke
04. 02. 2006., 23:29
Na listi TOP 50 ima još "dobrih" nebuloza, poput Sport i turizam - www.meridianbet.com (?)
hehe, sad bar znamo ko je bio sponzor ;)

Inače, interesantno je da i ES nije na spisku. Na ES-u se već pokrenula diskusija o tome (http://www.elitesecurity.org/poruka/1036910).

Pedja
05. 02. 2006., 00:06
Mene nesto mnogo ne cudi sto ES-a nema na spisku, a ne cudi me ni sto ima ovih kojih ima :)

Najcudnije mi je otkud jedan od mojih sajtova na spisku :)

bojan_bozovic
05. 02. 2006., 00:48
ha ha meridianbet, trebali su da stave i nevaljalica.com da im toplista bude kompletna ;-)

Dragan Varagić
05. 02. 2006., 09:24
Svojevremeno sam čuo da pri samoj definiciji projekta bilo je predviđeno da se vesti preuzimaju sa RTS-a i B92. Tako je to kada projekat rade ljudi koji su bliski IT-u.

Najveći problem sa Webom u ovoj državi je što Web projekte u više od 99% slučajeva pokreću osobe koje nemaju vezu sa pokretanjem i vođenjem poslova, ili su to osobe iz IT sfere. Ali, situacija se polako menja... Veoma polako...

bluesman
05. 02. 2006., 13:09
Slazem se Dragane, ali to je zato sto osobe koje nisu iz IT sfere moras da ubedjujes "da im treba sajt", "da moze biti uspesan"... Osobe van IT sfere su vise u fazonu "hajde it napravi pa da vidimo, ako bude uspesan onda cu ja da preuzmem". Zato i ostaje sve na osobama iz IT sfere, ostali suvise igraju sigurice, samo igraju fix na kvote ispod 1.3 :) a poznato je da se tkao najlakse pucaju pare.

djoca
06. 02. 2006., 18:13
zavisi kako igras...cak stavise, statistika kaze da jedino ako bi igrao sve sigurice na kvotu manju od 1.25 u toku sezone bi bio u plus, dok gubljenje para raste sa povecanjem kvote...tako da kao sto vidis nista nije sigurno.
E sad...drugim recima, na siguricama na duze staze ako igras pametno dobijas, ali malo....na velikim kvotama, pucas, ali jedan u n dobije mnogo....

Znaci...neko zi IT sveta ce dobiti mnogo, pa ce ovi sa siguricama da se ukljuce u trku... Esad Plavi...mnogi iz IT sveta ce da izgube sto pare sto vreme (citaj opet pare).

Ilija Studen
06. 02. 2006., 18:33
IT startupi u pucaju u 9 od 10 slučajeva, ali oni koji ne puknu imaju šanse za veliki uspeh. Primeri su Microsoft, Google, Yahoo!...

O ovome Marko može detaljnije da priča, ali to je offtopic. Ili nije?

pyc
05. 09. 2006., 16:27
Vidim zanimljiva je ovo tema, ali se malkice umrtvila, pa rekoh da izložim svoje stavove (i radove) na ovu temu...

Složio bih se da je web tržište u Srbiji još malo da bi se ozbiljnije ulaganje u portal za široku publiku u nekom brzom roku isplatilo. Sa druge strane, "veliki" igrači već postoje, pa je teško takmičiti se sa njima na ovako malom tržištu.

Bilo kako bilo, ja sam rešio da pokrenem nešto na tu temu u vidu http://dir.vizio.biz sajta. Za sada je sve po principu "nemam prihode - al nemam ni rashode", čekam da stvar naraste u smislu broja ubačenih sajtova (izdvojio sam novac za moderatora koji ubacuje sajtove), da se ljudi naviknu da imaju pristojan kalkulator kursne liste na sajtu i da mogu da vide informacije o vremenu. U momentu kada sajt stigne do pristojne cifre što se tiče broja sajtova u direktorijumu, u igru ulazi već prilično razrađen sistem http://adz.vizio.biz. koji u ovom momentu može da dovede i oko 100 posetioca dnevno na sajt. Smatram da je izgled sajta veoma dobar, uravnotežen, sajt je veoma mali (16kb).

Zašto sam ovo napisao... pa eto tek da iskusna ekipa (vidim da je ovde ima) eventualno napiše mišljenje o tome da li ovo sve izgleda perspektivno i da možda date svoje predloge u kom smeru treba ići.

Investitori, navalite... one-man-army je za sada iza svega ovoga ;)

Ilija Studen
05. 09. 2006., 17:05
Samo da izbacim jednu ideju; možda se nekome svidi. Ideja nije moja, ali je oprobana u praksi, a ne vidim da je ljudi često spominju.

Naime, najveći problem domaćih webmastera koji žele da naprave portalski servis je u tome što je za njegovo pravilno funkcionisanje potreban veliki saobraćaj i poverenje - a i jedno i drugo je jako teško izgraditi (čitaj, treba jako mnogo vremena i ulaganja). U nekim slučajevima je pametnije ponuditi partnerstvo nekom ko već ima ime i saobraćaj i ponuditi im svoj sadržaj / servis pod njihovom etiketom nego graditi sve iz početka.

Na primer, izaći pred Politiku (ili neke druge dnevne novine) sa predlogom da ponudiš infrastrukturu (kvalitetan CMS) i kompletno servisiranje istog koji će oni puniti sadržajem u zamenu za recimo 30% prihoda od reklama sa sajta. Oni time skidaju sa sebe obavezu održavanja (ako imaju poverenja u vas), a vi za svoj trud dobijate procenat. Tada već imate neku šansu da napravite nešto veliko.

Samo da napomenem da je primer čisto kao ilustracija. Kombinacija ima dosta, ali opet je potrebno ulaganje i ne treba se nadati nekoj velikoj zaradi u prvih godinu, dve... Možda i više. No, takvo je stanje generalno kod nas na webu...

mungos
05. 09. 2006., 17:24
Zašto sam ovo napisao... pa eto tek da iskusna ekipa (vidim da je ovde ima) eventualno napiše mišljenje o tome da li ovo sve izgleda perspektivno i da možda date svoje predloge u kom smeru treba ići.


perspektivan je kol'ko i ovi identični servisi:

http://netcentrala.com/
http://www.yu/
http://www.yuportal.com/



Na primer, izaći pred Politiku (ili neke druge dnevne novine) sa predlogom da ponudiš infrastrukturu (kvalitetan CMS) i kompletno servisiranje istog koji će oni puniti sadržajem u zamenu za recimo 30% prihoda od reklama sa sajta. Oni time skidaju sa sebe obavezu održavanja (ako imaju poverenja u vas), a vi za svoj trud dobijate procenat. Tada već imate neku šansu da napravite nešto veliko.


Heh, počev od Politike tu je kuća sa kojom možeš 6 mjeseci da sastančiš svaki dan sa stotinu manjih i većih direktora i na kraju ništa da ne završiš...

pyc
05. 09. 2006., 17:46
perspektivan je kol'ko i ovi identični servisi:
http://netcentrala.com/
http://www.yu/
http://www.yuportal.com/


ajde kolko-tolko za netcentralu i yuportal, ali to sto me porediš sa www.yu, to je kao da si me opsovao ;)

djoca
05. 09. 2006., 17:49
:-) Mislim da nam Ilija nije imao iskustva sa nasim gigantima :-)

Pre petnaestak dana resimo mi da damo neku reklamicu u jednom od izdanja Novosti koje kakvo je takvo je...ali ima dobar tiraz....
i naravno zovemo marketing...oni nas naravno prebace na marketing izdanja, ali nam tamo uljudno kazu da osoba X koja to radi nije trenutno tu i da pozovemo kasnije....sat vremena kasnije, ispostavlja se da osoba X tog dana nije bila na poslu i da pozovemo sutra....sutradan se ispostavlja da je osoba X bolesna i da nece raditi (u medjuvremenu prolazi deadline za jedan broj tog izdanja) te da pozovemo za neki dan (obratite paznju ne nedefinisan pojam neki)....pitamo mi jel mozemo da zavrsimo sa nekim drugim, salju nas na glavni marketing ali nas tamo uljudno oteraju u tri lepe i ponove nam da to radi osoba X i da cekamo da ozdravi...sacekamo mi neko vreme, pozovemo...opet je osoba X van kancelarije i da pozovemo malo kasnije...pozovemo mi malo kasnije...osoba X je otisla da pokupi decu iz obdanista i nece se vracati (oko 13h je npr)...naravno pozovemo sutra...pogadjate osoba X je van kancelarije...pozovemo malo kasnije....i konacno...znam da ni vi ne mozete da verujete...osoba X je tu...glavom i glasom....i nekako ih naterasmo da uzmu nase pare....u iskusenju sam da im povrh te cifre uplatim i jos toliko u vidu premije zbog toga sto su nas ispostovali kao klijente.
E sad ti Ilija, probaj da izvuces zakljucak koliko je tvojoj ideji realno da se otelotvori u praksi :-)

Ilija Studen
05. 09. 2006., 18:55
Heh, počev od Politike tu je kuća sa kojom možeš 6 mjeseci da sastančiš svaki dan sa stotinu manjih i većih direktora i na kraju ništa da ne završiš...

Politiku sam uzeo čisto kao primer (kao što sam i rekao). Poenta je da je u nekim slučajevima pametnije partnerstvo nego pokušavati da sam izgradiš ime i posećenost. Nije pravilo, samo opcija o kojoj treba razmisliti ;)

Btw, nisam imao iskustva sa našim gigantima. Da li je iko od vas i probao da nekom ponudi partnerstvo pa bio iskuliran?

McKracken
05. 09. 2006., 19:03
Ilija, najbolji slucaj je da budes iskuliran.

Mnogo je gore kad su svi spremni i raspolozeni da to urade, ali se to, nekako, nikad ne desi :)

Ilija Studen
05. 09. 2006., 20:49
Ilija, najbolji slucaj je da budes iskuliran.

Mnogo je gore kad su svi spremni i raspolozeni da to urade, ali se to, nekako, nikad ne desi :)

Kako god. Samo, ne vidim da je iko probao... Moguća su razna partnerstva, ali sad da ne idemo u kojekakve priče i bajke. Ako ljudi više vole da guraju sami i ulažu previše energije kada to nije potrebno super. I ja sam takav uglavnom ;)

mungos
05. 09. 2006., 20:57
Na primer, izaći pred Politiku (ili neke druge dnevne novine) sa predlogom da ponudiš infrastrukturu (kvalitetan CMS) i kompletno servisiranje istog koji će oni puniti sadržajem u zamenu za recimo 30% prihoda od reklama sa sajta. Oni time skidaju sa sebe obavezu održavanja (ako imaju poverenja u vas), a vi za svoj trud dobijate procenat. Tada već imate neku šansu da napravite nešto veliko.


Zar nije logičnije dogovoriti 10 minutni sastanak sa direktorom takve medijske grupacije, otići kod njega i tresnuti mu cifru koju oni trenutno prave od njihovog Web sajta :)

Ta cifra je naravno mala i onda mu kažeš koliko im ti možeš da napraviš u roku od godinu dana i koliki tražiš procenat za to. Sama čista prodaja neopipljivog. Ne treba ti jak CMS, dobar interfejs, redakcija ljudi i menadžerisanje istih, entuzijazam, trud i sve što se rimuje na to....

Jedina je kvaka da možeš nečim da potkrepiš procjene koje daješ, najbolje ličnim iskustvom :) Ali u tom momentu se budiš i skontaš da je to bio samo lijep san, a oko tebe je mora zvana život na ovim prostorima.

Dzordz
05. 09. 2006., 21:18
Heh, počev od Politike tu je kuća sa kojom možeš 6 mjeseci da sastančiš svaki dan sa stotinu manjih i većih direktora i na kraju ništa da ne završiš...

Ali ces bar da se dobro najedes :1043:

Ilija Studen
05. 09. 2006., 21:20
Pazi ovako, odgovor na pitanje šta bi se desilo kada bi neko stvarno krenuo da realzuje neko takvo partnerstvo niko od nas ne zna.

Kao što postoji velika verovatnoća da je cela priča jalova, takođe postoje i izgledi da uspe. Kada mi ponudite nešto malo konkretnije od priče o snovima i morama kao dokaz da je ovo neizvodljivo otvoreno ću priznati da nema smisla. Do tad je ovo otvorena mogućnost sa relativno malom šansom da uspe po meni.

Razuman optimizam (sa naglaskom na razuman) je dobra stvar ;)

zira
05. 09. 2006., 21:30
Na primer, izaći pred Politiku (ili neke druge dnevne novine) sa predlogom da ponudiš infrastrukturu (kvalitetan CMS) i kompletno servisiranje istog koji će oni puniti sadržajem u zamenu za recimo 30% prihoda od reklama sa sajta. Oni time skidaju sa sebe obavezu održavanja (ako imaju poverenja u vas), a vi za svoj trud dobijate procenat. Tada već imate neku šansu da napravite nešto veliko.

Nije losa ideja, ali mi ne izgleda izvodljivo ovdje. Stos je i u tome sto sajtovi dnevnih novina nisu samo sajtovi, vec dio tih novina, pa reklame na sajtu ne dolaze samo zbog sajta, kao i kroz sto raznih nacina kako neko uzme reklamu. A i morali bi da otpuste svoju "web redakciju", obicno nekoliko ljudi. A i da uspijes to, kada im napravis jako posjecen sajt, mogu ti fino reci - dovidjenja Ilija, drago nam je bilo :)

mungos
05. 09. 2006., 22:29
Pazi Ilija, ja cu ovih dana da kontaktiram nekoliko redakcija medija sa ovih prostora po pitanju RSS podrske i nase zelje da im mi besplatno pomognemo u implemetaciji RSS feeda u njihov CMS, pa cu da ti javim iz prve ruke utiske o relaciji po tom jednom obicnom tehnickom pitanju, a kamoli pravljenju zajednickog biza :)

pcigre
07. 09. 2006., 03:50
Imajuci u vidu da se b92 karakterise kao uspesan portal, zanima me jedno... Kakav je odnos zarade po jedinstvenom posetiocu? Zasto imam osecaj da je slab u poredjenju na druge zemlje?

Sta ovo govori? Govori o tome gde se danas kod nas nalazi internet oglasavanje.

Oko toga da li smo malo trziste ili ne... Mislim da nismo. Broj internet korisnika u zemlji kao i kolicina provedenih sati na internetu raste brzinom koje mnogi nisu svesni.

Ukoliko pogledamo koliki je procenat materjalno dobro situiranih ljudi koji koriste inet, situacija nije toliko losa koliko se cini.

Da li smo siromasno drustvo koje trosi malo? Da. Ali odnos nase platezne moci sa kolicinom uspesnih portala je porazavajuci.

@httpool: Prijavio se juna-jula - Nisam dobio odgovor 15 dana. POslao mail sa pitanjem sta je bilo sa prijavom, odgovor je bio da nemaju trenutno licenci da se javimo posle 20.8. Javili smo se posle 20.8. receno nam je da nece imati licenci pre 2007. Naravucenije? Ova firma ne radi... Koliko znam postoji samo par portala koji rade kapmanje preko httpoola. O httpoolu se prica na svim domacim forumuma a koliko je zapravo sajtova bilo sta realizovalo sa njima?
@urbae: diplimirano je da oni nemaju oglasivace.
@ostale inet amrketing agencije: koje?
@vibilia.co.yu, tenderi.com, ekapija.com: svaka cast
@pakom: hm... njihov sajt za krajnje korinsike ima 70% uptime... to govori dovoljno. O greskama na sajtu u vidu neispravnih strana nema potrebe govoriti.
@pakom b2b: svaka cast, bilo bi lepo kada bi i druge firme implementirale ovakav nacin poslovanja
@turisticka agencija koja je shvatila da preko neta na najeftiniji nacin poze doci do zainteresovanih ljudi: svaka cast.
@dom com groznica kod nas: pa vec je u toku. Svaki srednjoskolac ima sajt i pita kako da zaradi njime. Svaki zavrseni srednjoskolac hoce da se bavi hostingom.
@placanje sadrzaja: kako? cime? a da ne ispadne dranje posetioca...
@besplatnost sadrzaja: na mass sajtovima to tako treba da ostane, na specijalizovanim i strucnim sajtovima, svakako naplatiti.
@portali: 40% sadrzaj, 30% izgled, 20% cms, 10% ostalo
@pc press: no comment. Siguran sam da ni njima nije jasno kako su se pojedini sajtovi nasli na listi. Svaka cast na extra hardverskim textovima.

Eniac
08. 09. 2006., 22:35
ja sam se prilicno odusevio poslednjom marketinskom akcijom koju sam radio preko neta... i ako niko nije hteo da prihvati ponudu od 5 evra po prijavljenoj osobi za jedan turisticki aranzman... na kraju sam na infostudu za 2200 din reklamirao projekat sto je eto 25 eur, i prijavilo se 20ak ljudi sto je vise nego dovoljno... glavni problem prilikom uspostavljanja saradnje je sto je nekim ljudima suvishe malo 100 ili 200 eur koje mogu da zarade za 10 dana... znam i ja da to nije puno ali opet, ako bi se uspostavila odgovarajuca strategija od par takvih banera bi moglo da se zivi pristojno u Srbiji...

dark_mark
26. 10. 2006., 12:35
Hajde da probamo da na stvari gledamo kako one izgledaju offline pa da probamo da izvučemo neke zaključke...
....uzorak za analizu je sa ovih prostora...

- kad uđeš u neku firmu prvo se osvrćeš oko sebe. ako ti enterijer uliva pozitivno mišljenje ideš dalje.
- saslušaš menadžera šta ima da ti ponudi. opet filtriraš stvari pa ako ponuda ima smisla i u skladu je sa tvojim interesima....ideš dalje.
- finansijska konstrukcija se obično zaključuje tako što se partneri dugo, dugo gledaju u oči pokušavajući da provale šta je krije iza svega, ko će koga da prevari i ko dobija, a ko gubi. naravno postavlja se pitanje dali će da ispoštuje rokove plaćanja itd.
Zaključak :
- ljudi su dugo bili varani jer nisu znali
- ljudi nisu navikli na timski rad jer i sami sve znaju
- tako ljudi "znaju" da su online servisi gluposti
- ljudi greše jer ne znaju koliko ne znaju
- btw može li Infrared port da zameni gledanje u oči
- i može li više neko da nauči te ljude
Pitanja :
- ako investiraš u portal možeš li da pogledaš sam sebe u oči i priznaš koliko je stvarno koristan
- ako je koristan imaš li snage da naučiš ljude da ti veruju jer ti sve radi baš kao što piše
- ako ti sve upali tvoj sam fan (ovo nije pitanje)

Mislim da ovde imamo IF petlju.
Ali mesto kao www.donesi.com je koristan,zanimljiv i sviđa mi se što je baziran na osnovnim potrebama ljudi. Na takvo mesto možeš da "lepiš" šta god, jer će tu ljudi dolaziti da klopaju. Ako probije sve prepreke i pruži stvarno ono čemu je namenjen, doprinće poverenju u online uopšte. Počnite da pravite jednostavna i korisna mesta na WEB-u pa onda upgrejdujte na šta god.
Velike firme imaju velike projekte koji se uglavnom oslanjaju na monopolistički položaj, ali u skladu sa dobrim poslovnim običajima. Ideje kao "donesi" pre će unaprediti IT , nego ne znam koliko složen portal.
Korisnici na kraju izvuku deblji kraj. :1060:

Eniac
26. 10. 2006., 18:26
meni prilicno ok portal... bar ako uporedite sa ostalim...
www.24sata.co.yu