PDA

Pogčedajte punu verziju : shmall, shmmax i tmpfs...


VojaT
04. 03. 2008., 08:49
Pozdrav svima...
Imam jednu malu dilemu... U stvari mislim da sam u pravu, ali nemam konkretne dokaze...
Šta od ovoga kako utiče na trošenje memorije, šta su čije granice, koliko ostaviti operativnom sistemu, šta je virtuelno, šta je pravo...
Jedni pričaju RAM, jedni spominju virtuelnu memoriju (RAM + swap), jedni...

U pitanju je 64bit mašina, 4 dual kor procesora, 8 gb memorije, 20 gb swap...

Jel normalno staviti shmmax 21 GB?
S vremena na vreme padne swap (na nulu, razmontira ga), što meni indirektno govori da se "preteralo"...?

VojaT
07. 03. 2008., 11:04
...Očekivao sam makar "nisi precizno postavio zahtev" / "pročitaj uputstvo", ali BAŠ NIŠTA, nisam... Jel moguće da od preko 300 pregleda niko nema ništa ni da predloži kao moguće rešenje?

ivanhoe
07. 03. 2008., 12:43
koliko znam jedino Oracle admini se zezaju sa podesavanjem shared memorije, ja se licno time nikad nisam bavio... ovde ima nesto malo o tome, ali specificno za Oracle:
http://www.puschitz.com/TuningLinuxForOracle.shtml#SettingSharedMemory

ako ti swap raste, raste, pa ode na nulu, to definitivno znaci da si preterao...

VojaT
07. 03. 2008., 13:27
Da, na žalost upravo to sam i ja pomislio, a navedena stranica je jedan od možda najboljih primera koje sam našao do pisanja ove poruke, jer ima i malu kalkulaciju i objašnjenje...
U svakom slučaju, hvala

P.S.: Treba li da pitam, ili se podrazumeva da ako dodelim shared memoriju veću nego što je RAM memorija, to podrazumeva da je OS/kernel u stvari u swap-u?

ivanhoe
07. 03. 2008., 19:13
probaj da nadjes nekog ko se razume u kernel internals malo bolje da ti da relevantne podatke, ja mogu samo da teoretisem, ali ne znam konkretno za pojedine OS-ove kako se ponasaju... probaj da pitas preko news grupa, recimo na yu.os.unix i jos bolje na nekim stranim kernel specific grupama tipa linux.kernel i sl.