PDA

Pogčedajte punu verziju : google i cirilica


oliver78
18. 01. 2006., 01:15
Napravio sam sajt za jedan nas institut. Intersuje me i rejting na pretrazivacima.
Kao i svi sajtovi ministarstva pocetni (default) jezik je srpski (cirilica). Pored toga na sajtu ima srpski (latinica) i engleski.
Pri pretrazi sa podešavanjima:

Главни језик
Прикажи Google савете и поруке: српски

prikazuje sajt na prvom mestu (znači google na ćirilici), međutim ako je neki drugi jezik (npr. english - podrazumeva se latinica) onda ga i nema među prvih ... pogotka.

Da li je to automatski preporuka raditi default jezik srpski (latinica) ili i za ovo ima rešenja? Ali kako to objasniti direktorima koji insistiraju na ćirilici kao default jeziku?

cvele
19. 01. 2006., 19:42
Bilo je diskusije o ovome i slicnim stvarima.
Pretpostavlja se da su ovo neke >>test<< novine koje je doneo Jagger.
1. Ukoliko dolazis sa USA porducja prednost ce imati sajtovi sa tvog USA podrucja
2. Charset ima mnogo vecu i vazniju ulogu, odnosno serpovi ce se menjati u zavisnosti od charseta.

Moj savet, uradi mali bezazleni cloaking. Odosno kada detektujes google useragenta odmah mu daj charset koji zelis.

[nq]
19. 01. 2006., 21:09
Moj savet, uradi mali bezazleni cloaking. Odosno kada detektujes google useragenta odmah mu daj charset koji zelis.

Ok, mene si definitivno izgubio. :D

oliver78
19. 01. 2006., 21:43
']Ok, mene si definitivno izgubio. :D

Pretpostavimo da nisam iz USA, nego iz Glogonja (Lat 44° 59'N i Long 20° 33'E).
Ako moze malo konkretnije. (ne mora cirilicom :)

[nq]
19. 01. 2006., 23:09
To je bio moj konfuzan nacin da kazem da nam Cvele malo to pojasni, jer sam se ja izgubio. :) Nisam razume sta je mislio, i kako se to radi. A tema mi je bila interesantna pa sam se i ja zainteresovao za detaljnije objasnjenje.

cvele
21. 01. 2006., 15:22
Ok ovaj deo sa cloakingom cu odmah a ostatak kasnije :)

Ovako svaki put kada neki korisnik poseti tvoj sajt mozes da odredis koji browser koristi pomocu user-agenta. Googlebot takodje ima useragent (http://www.jafsoft.com/searchengines/webbots.html) pomocu kog mozes da ga identifikujes. Ono sto ti ja predlazem nije mnogo drugacije od dodeljivanja jezika korisniku na osnovu IP adrese (ip2country i sl).
Jesnostavno neporedis IP adresu vec user-agent, pa onda ukoliko si ustanovio da je to cika googlebot automatski mu dodelis latinicu umesto cirilice...