PDA

Pogčedajte punu verziju : HELP..Adekvatna zamena za monitor....


conica
25. 01. 2006., 14:33
Postovanje

Kuci imam Samsung 757dfx koji se kvari, odnosno otisao mu je vertikalni skretni kalem.
Sad sam trazila kao zamenu 19" 979nf ali verovatno znate da ga je nemoguce naci.
Do sutra bih trebala da kupim adekvatnu zamenu..adekvatnu u smislu 19" sa bar tako dobrim kvalitetom slike.
Preporucili su mi nEC fe991sb.
Da li neko ima iskustva sa tim monitorom i kakva, ili da li neko zna bolju zamenu?
Stvar je dosta hitna pa bih bila zahvalna za svaku sugestiju

hvala

crews_adder
25. 01. 2006., 15:58
Viewsonic ili LG su ono sto mi prvo pada na pamet. Sta ces, takvo je domace trziste.

Ne znam za NEC, mislim da je u nekim ranijim modelima unutra bio Mitsubishi ekran i sl., sto moze da znaci samo nesto dobro.

Ilija Studen
25. 01. 2006., 21:50
Samo prenosim da su nam ljudi savetovali da uzmemo polovan 21" Sony ili Mitsubishi umesto novog 19" Samsunga (pošto je jedino moguće naći DF i MB, NFa više nigde nema). Cena im je manje više ista, a moguće ih je naći u oglasima i kod likova koji se bave prodajom polovnih konfiguracija.

PS: Ponavljam da samo prenosim, ali mi ovo zvuči kao prilično dobar savet jer Sony i Mitsubishi imaju odlične (i skupe) monitore. Za specifikacije i informacije o konkretnim modelima možeš projuriti arhive hardveraških sajtova.

ivanhoe
26. 01. 2006., 05:56
ako nekom treba Samsung 957p povoljno, ja bih da se resim svog i uzmem TFT, a mrzi me da se cimam sa oglasima...

conica
26. 01. 2006., 16:00
Prvo..hvala svima na odgovorima i sugestijama. Evo kakva je situacija:
danas sam isla u NEC Line da vidim kakav je MultiSync FE991SB.
Na moju veliku zalost, nisam nista pametnija no sto sam bila, a nisam ni odusevljena. Nisam uopste bila u mogucnosti da realno sagledam mogucnosti, zato sto su ga prikacili na S3 (da da S3) graficku karticu.
Specifikacije (u zagradi spec. mog sadasnjeg 757DFX):
Dot Pitch: 0.25mmx0.27mm (0.2mm horizontal)
Dot Clock: 235 MHz (250 MHz)
Max.res: 1792x1334@68Hz (2048×1536@60Hz - probano radi, da je bolji rr..eh)
1600x1200 - na toliko radim : 50-76 Hz (isto)

na zalost nisam mogla lepo da vidim boje na njemu posto nije bash bilo uslova.
Prilikom smanjivanja i povecavanja prozora, kao i prilikom njegovog spustanja slika se pomerila za pixel-2 levo desno.
E sad: napisan mi je predracun na 330evra (sa PDV-om).
Ne znam da li opravdava svoju cenu i ako ima garanciju 3 godine.

Da li je neko imao iskustva sa njim i da li moze da me posaveruje, posto mi je jedina sledeca opcija da gledam Philips 109E50 ili polovne ViewSonic ili Eizo.

E pa hvala :)

zextra
26. 01. 2006., 20:27
@refresh rate: ti bas ne volis svoje oci? :(

ne bih da pametujem, ali jesi razmislila o dual-head varijanti? nisam upoznat sa poslom kojim se bavis pa ne mogu da budem siguran, naravno... zato samo sugerisem.

poz

conica
26. 01. 2006., 20:32
jesam....na zalost sa prostoram sam vise no ogranicena (jedan od prethodnih postova :)), razmisljam kako 19" monitor da smestim (posto mi treba CRT), a za 21" prosto nemam mesta
inace 1600 koristim kada mi bash bash treba prostora za neke programe sa nn tool-ova

McKracken
26. 01. 2006., 21:37
Dva 17" monitora su neuporedivo bolja od jednog 21".

Doduse, ne mogu da zamislim upotrebu u kojoj TFT monitor ne moze da zameni CRT (cak ni u prepress poslu)

(a quad head je mnogo bolji od dual head) ;)
www.fengor.com/desktop.jpg

bluesman
27. 01. 2006., 01:30
Ja razmišljam da uzmem još jedan 913N za kod kuće, mislim da sa 2 takva ne moram da razmišljam o 21". Par godina sam radio na 2 monitora, jedan je bio 21" a drugi 17" (za palete i slične stvari) i mnogo je teško kada se navikneš tako pa se vratiš na 1 monitor.

nixa
27. 01. 2006., 02:44
Ja nakon n godina razmišljam o podnovi za svoj desctop .. ovaj računar je sebe preplatio :D ,e sad ... tu je i novi monitor sada imam neki Samsung 755DFX ,pa mi se kolaju misli o nekom 21" tft monitoru .. čak sam razmišljao o Apple Cinema ..ali mi je 1500 e za monitor previše :)

Ilija Studen
27. 01. 2006., 10:58
Cinema je precenjena. Za manje para možeš uzeti Dell varijantu sa istim panelom (radi ih Samsung ako se ne varam). To je isti monitor, ali različito upakovan i osetno jeftiniji.

Mene uskoro čeka kupovina novog monitora. Kakav je Samsung 913N? Vidim spominjete ga, a čini se kao prilično dobar monitor.

conica
27. 01. 2006., 11:25
Sto se Dell-a tice, gledala sam danas M993s (gledala tipa citala spec) i slabije su od ovog NEC-a koji sam spominjala. To je naravno samo na papiru sto se mene tice.

Zaista bih bila zahvalna ako bi neko napisao svoja iskustva sa NEC FE991SB monitorom i sa Dell M993s modelom, posto imam jos samo dan dva da se odlucim...snif

MorenoArdohain
27. 01. 2006., 11:56
Pusti ti papire sa specifikacijama, bitno je da se ti LICNO uveris kakav je monitor.

bluesman
27. 01. 2006., 12:42
Kakav je Samsung 913N? Vidim spominjete ga, a čini se kao prilično dobar monitor.

Meni je super. Priznajem da sam bio malo skeptican, ali cim sam ga namestio, oduševljen sam. Najnormalnije i DTP može da se radi, jedini je problem sa onim najsvetlijim nijansama sive, ali uz malo iskustva (10% raster je 10% raster, kakav god da je monitor :) ) ni to nije problem. Za programiranje od odličan, ima kristalno čista slova.

Nećeš pogrešiti, a i cena mu je pala 100 eur od kada sam ga ja kupio (kada sam ga uzeo toliko je bio nov da ni na zvaničnom sajtu nije bilo drajvera, a dobio sam CD koji je bio iskrivljen pa je bio neupotrebljiv, nikada nisam video tako iskrivljen CD)

dinke
27. 01. 2006., 14:14
Ja imam TFT 713N, slika je fenomenalno ostra, jedini problem je rezolucija od 1280 x 1024, pa su mi slova bila malo sitna u pocetku ali navikao sam se. Sa 913N posto je monitor veci taj problem sa velicinom slova ne bi ni postojao.

Imate karakteristike na http://www.erccommerce.co.yu

STELLANOVA
28. 01. 2006., 00:46
Samo jedno licno iskustvo, neuzimati polovne monitore.... Da su dobri ne bi se prodavali...

[nq]
28. 01. 2006., 17:29
E sad ste me nalozili da menjam monitor. :)

Gledam taj samsung i nije los, samo cini mi se da nema DVI ? Nije mnogo ni skup.

Samo treba de se otarasim ovog mog LG Flatron L1510s - a..... Steta jer je jos uvek pod garancijom. Bas cu sad da skoknem na benchmark..

Ilija Studen
28. 01. 2006., 18:45
940B ima DVI, ali je skuplji 25e.

[nq]
28. 01. 2006., 21:31
Ilija ti si izgleda dobro proucio trziste.

Eh, sad 25 e za DVI :)

I sad ovako za ovaj nas hobi/posao mislis da je ovaj Samsung dobar izbor ?
LG ili nesto drugo ?

conica
28. 01. 2006., 22:07
Ja sam posle duzeg razmatranja i citanja bezbroj postova, review-a u usporedbi odlucila da (bila prinudjena ;) ) uzmem TFT.
Izbor mi se suzio na 17" TFT monitore. Zasto 17": 19" imaju istu rezoluciju ali veci pixel te je u stvari slika ista, odnosno velicina radne povrsine, a 17" imaju Pro serije po pristupacnoj ceni.

Za sada su u igri sledeci:
Fujitsu-Siemens P17-2
ViewSonic VP171b
Samsung 790P

Elem..ako neko ima para pogledajte novi LG1740 A/W...slika je FENOMENALNA
Takodje ako neko kupuje obratite paznju da panel bude S-PVA najmanje koja prikazuje 16.7 m boja (16.2 su TA paneli)..naravno najbolje bi bilo da je S-IPS ;)

ivanhoe
28. 01. 2006., 23:04
ja definitivno moram da predjem na TFT dok jos imam zdrave oci, radio sam neko vreme na njemu, pa se vratio na CRT, i ne moze da se poredi osecaj posle 8+ sati gledanja u monitor.. kad se uracuna cena za opticarske usluge, TFT vredi svake pare :)

Jel ima neki dobar 19'' wide-screen, a da nije besomucno skup?

Inace u vezi sa 913N, postoji i 913V koji je nesto jeftiniji i sporiji (12ms), ali po meni ima malkice lepse boje (gledao sam jedan do drugog u Samsung radnji u Beogradskoj), tako da ko ne planira da se igra na kompu mislim da je to super izbor...

bluesman
28. 01. 2006., 23:57
To što su boje različite u prodavnici ne mora ništa da znači. Kada sam prvi put uključio monitor, skoro da sam hteo da ga skinem. Međutim, imaš neki Magic tune software + malo Adobe Gamma i slika bude baš kako ti hoćeš.

Petar Marić
29. 01. 2006., 00:15
ja definitivno moram da predjem na TFT dok jos imam zdrave oci...Valjda si hteo reći: zdravo oko :D //hint: pogledajte njegov avatar

bluesman
29. 01. 2006., 02:07
LOL

Da ga nije tvoja "puca" oštetila? :D (isti hint kao tvoj)

Petar Marić
29. 01. 2006., 02:56
Mislim da bi Carlito Brigante (http://imdb.com/title/tt0106519/) (čika čiju sam sličicu posudio kao avatar) izjavio nešto slično ovome:
I'm reloaded! Okay? Come on in here, you motherf@#*ers! Come on, I'm waitin' for ya! What, you ain't comin' in? Okay, I'm comin' out! Oh, you up against me now, motherf@#*ers! I'm gonna blow your f@#*in' brains out! You think you're big time? You gonna f@#*in' die big time! You ready? HERE COMES THE PAIN!
Heh, upravo sam skontao da je scena koja se vidi na avataru upravo ona scena u kojoj je on izjavio prethodno navedeni citat ;)

ivanhoe
29. 01. 2006., 05:08
huh, ok, ova strana je snimljena na sigurno, kao krunski dokaz odbrane kad mi sledeci put neko prigovori za offtopic :D

@bluesman: e vidis, to za podesavanja je mnogo korisna informacija...

conica
29. 01. 2006., 10:41
Jel ima neki dobar 19'' wide-screen, a da nije besomucno skup?

Cula sam za Fujitsu-Siemens da je odlican
http://www.fujitsu-siemens.com/products/displays_projectors/home_displays/scaleoview_w19-1.html

Ilija Studen
29. 01. 2006., 11:08
Cena tog monitora je 390e (po Pakomu (http://www.pakom.co.yu/?link=11&strana=http://www.pakom.co.yu/wwwpakom/KatalogProizvoda/KatalogProizvodaNew.aspx?kat=8)).

Kakvi su inače FSC monitori? Nisam ih sretao ranije niti sam video da bilo ko priča o njima.

nixa
29. 01. 2006., 12:34
Nemoj da gledas nikad Pakom maloprodaju ... cene su im lude .... :)

ivanhoe
30. 01. 2006., 01:14
taj FS je opisan u poslednjem Svetu Kompjutera, i nahvalili su ga, jedino sto ja slabo verujem nasim casopisima, obicno najbolje ocene dobije proizvod koji zastupa najveci oglasavac :(

Jel moze neki link do nekog ko prodaje te monitore kod nas, sem Pakoma? Google je nesto zakazao...

nixa
30. 01. 2006., 01:56
uhm .. idi do Steve u Hot Spot 011 mada imas i http://www.comtradeshop.com/ ? :)

conica
30. 01. 2006., 10:51
Evo i ja da se javim u vezi FS monitora....
dakle provela sam ceo vikend dan i noc proucavajuci monitore, citajuci i pricajuci o njima (ponekad sam preterano temeljna ali zelim da znam za sta dajem svoje pare ;) )
elem...
od svih monitora koje su mi preporucili sada sam na 99% da uzmem FS P17-2
ovo mu je detaljan review: http://www.prad.de/en/monitore/review_fujitsu_siemens_p17-2.html

osim toga to je jedan od retkih monitora za koje sam nasla najmanje losih kritika..cak sta vise...

a cena..360 evra (sa PDV-om) u PC Practic-u

idem danas da ga pogledam pa da se lagano uzima i predracun... :D

[nq]
30. 01. 2006., 12:45
Da ali ovo je samo 17 inci. :)

conica
30. 01. 2006., 13:00
Jeste za 17" i evo zasto sam odabrala taj:
uporedjivanjem performansi, dostupnosti, cene i podrske smatram da trenutno cene 19" monitora nisu opravdane.
Max optimalne rezolucije su iste i trenutno dostupni 19" monitori po cenio kou mogu da izdvojim jednostavno ne nude nista vise ili bolje.
mislim da ce IVS paneli biti sire dostupni tek za nekih godinu dana, a dotle prosto nema smisla davati 700 i vise evra za takve monitore.
To je prosto samo moja procena, ali naravno ostali mogu svoj izbor da baziraju na njima potrebnim zahtevima.

[nq]
30. 01. 2006., 13:03
ovo jedan dobar tekstic:
http://www.tomshardware.com/2005/06/06/finding_the_best_19/

700e ? 700e ne bih dao ni za kola :D
Ma i ja podrzavam misljenje da ne treba dati puno novaca kad cu ga i onako menjati za 1-2 godine.

bluesman
30. 01. 2006., 13:28
Monitor ti je najvažnija investicija u računaru. Prvo što je najskuplja stavka, drugo što mora najduže da traje, treće što ima direktan utican je sam na tvoj rad već na zdravlje pa čak i na raspoloženje... :)

Za odličan monitor nije puno ni 700 eur, mada mislim da može da se nađe odličan monitor za duplo manje para.

ivanhoe
30. 01. 2006., 14:31
Max optimalne rezolucije su iste i trenutno dostupni 19" monitori po cenio koju mogu da izdvojim jednostavno ne nude nista vise ili bolje.


hmm, jesu iste rezolucije, ali to ti je tako i sa CRT monitorima... evo moj drugi monitor je 15'' Philips na kome (bar teoretski, da zanemarimo niski refresh rate) mogu da stavim 1280x768 rezoluciju, ali bi sve bilo toliko malo na ekranu da ne bi moglo da se radi uopste... poenta 19'' je da je pri istoj rezoluciji sve vece na ekranu, lakse se radi, i mozes da sedis dalje od ekrana (ok, TFT ne zraci pa ovo nije vise toliko bitno, mada i dalje se lakse cita kad si dalje...)

conica
30. 01. 2006., 21:17
E pa evo mali post update...unapred se izvinjavam ukoliko neke skrivene frustracije isplivaju na povrsinu...
Kako sam vec napisala, nedelju dana intenzivno tragam za pravim monitorom sa kojim cu zaista da budem zadovoljna, kao sto sam i sa svakim do sada bila (nije da ih je bilo previse ali je svaki bio izuzetno kvalitetan i dobar).
Nakon bezbroj usporedbi na papiru, sto specifikacija sto komenata i iskustava krenula sam u pohod po radnjama ne bi li slucajno negde i testirala odabrane modele.
Za Samsung nije problem, bar oni imaju svoj show room.
Drugi izbor je bio kao sto sam vec navela FSC P17-2 koji "bi trebao" da bude bolji od P770. E sad..to "bi trebao" je jos uvek veoma imaginarna velicina, posto, jel da, nisam uspela da ga vidim.
Danas sam zvala gore napomenutu radnju gde su mi rekli decidirano: "da, imamo ga, ukljucen je, moze da se testira"..cena prava sitica, zaista.
Odbauljam posle posla na drugi kraj grada ne bi li konacno skoncala agoniju potrage. Ispostavilo se da u radnji u stvari nemaju model koji ja trazim, a i to sto imaju nije ukljuceno. Mladic koji je pricao samnom telefonom je pogresio..ok..desava se nista strasno..zaista nikakav problem. ALI

pitam ja da li mogu nekako da pogledam..ipak mu je cena oko 450 evra i zaista mi ne pada na pamet da kupujem na slepo tako nesto. Naravno, odgovor koji me je docekao (i koji bi me docekao skoro u svakoj drugoj radnji) je da mogu da ga narucim ili ti rezervisem, da mi napisu predracun, eventualno platim kaparu pa ce ga naruciti od dobavljaca. Dobavljac je inace Pakom.
Ne budi lenja, odjurila sam do centra do Pakom shop-a. Na zalost ni tamo nisu imali taj model, ali su proverili u magacinu i ima jos 4 komada na lageru. Na pitanje da li ikako postoji neka mogucnost da ga vidim pre no sto se odlucim za njega, odgovor je: "paa ne znam..mozete da date kaparu pa da ga donesemo da vidite, ali treba da ga kupite..znate skupo nam je da ga otvaramo i drzimo u radnji". Rekli su mi da zovem magacin odnosno servis, pa da namoljakam i trepcem ako ce neko eventualno da mi otvori jednu kutiju i pokaze jedan primerak i to ako se izcimam opet na treci kraj grada.

Ja ZAISTA pokusavam da ih razumem..ali EEEJ..treba da platim ne male pare za tako nesto, pa najmanje sto zelim je da vidim sta placam toliko i da li je to to sto trazim.
Nije to ni do Pakoma toliko..ljudi samo stite svoje interese..ali da li je moguce da se trgovina IT opreme kod nas svela na prosecnu masovnu prodaju i da jedva neko hoce da izadje u susret kupcu koji zna sta trazi.
Pod "zna sta trazi" mislim na one koji se iole razumeju ili su bar procitali nesto o celoj tematici.

Dalja prica je cisto moje razmisljanje proisteklo iz ovog iskustva:
Beograd je prepun malih prodavnica (pa i ne toliko malih) u kojima na zalost radi potpuno neobrazovano osoblje, barem sto se hardware-a tice (cast izuzetcima) i koji su eto negde culi koji su popularni modeli pa samo njih prodaju. Za sve sto nije toliko standardno, covek prosto ne moze da dodje..nije gda ga nema..ima ga, ali ne moze da se vidi, NE DAJ BOZE uporedi sa necim drugim. Ok, ovaj narod nema para i jeftino je ono sto prolazi. Ali ama bash da ni jedna radnja ne postoji koja bi u svom asortimanu ponudila proizvode klasifikovane prema kvalitetu a ne prema proizvodjacu???? E to ne razumem.

..eto...sad mi je malko lakse :D

dinke
30. 01. 2006., 21:29
Pazi, ja sam isto ovo doživeo u f* Kragujevcu kada sam kupovao laptop. Svi ga "imaju" ali u Beogradu (Pakom, Comtrade, PIN). Oćeš da probaš, nema frke, daj pare unapred pa ćemo videti. Jedino sam zahvaljujući ljubaznošću svojih bivših kolega u firmi gde sam nekada radio (ajd, neću da ih reklamiram) dobio priliku da poručim, isprobam (pa čak i reklamiram i dobijem drugi laptop što se nažalost desilo jer je prvi bio delimično neispravan).

Moram da priznam da me je poprilično iznenadila činjenica da je i u BGD-u tako. A ja ceo život psujem provinciju ;)

Elem, koliko sam razumeo za isprobavanje Samsunga nemas problema? Možda da onda ipak presečeš i kupiš Samsung? Ja imam njihov 17" TFT 713N i (imho) radi sjajno.

conica
30. 01. 2006., 21:33
Kako stvari stoje, uzecu Samsung 770P.
Poslednji pokusaj mi je da pisem direkt nekome u FSC pa ako ih zanima da prodaju da mi omoguce da vidim negde, pa makar to bilo na necijem radnom stolu.

Ako me se sete za Dan Bezbednosti, sete se, ako ne, nikom nista.

MorenoArdohain
30. 01. 2006., 22:30
Slicna situacija sa mojim FSC laptopom: dao sam pare unapred - a da ga nisam ni video uzivo kako izgleda, pravi rizik. Na srecu, ispalo je jako dobro.

Dobavljac, opet Pakom.

Prava sramota!

[nq]
30. 01. 2006., 23:00
970P ce izgleda da bude moj izbor, 540 e u samsung shop-u.

Odgovorite me, ako imate dobre argumente. Posto za 540 e radim par nedelja, a i tezak sam ( citaj: tezak sam ) na lovu, ja bih to radije popio :)


edit: ILI 930 BF ( 440e )

Ilija Studen
30. 01. 2006., 23:15
Dodaj još 200e i uzmi 2x19" ;)

Uostalom, zavisi čime se pretežno baviš. Meni za programiranje ne treba vrhunski kvalitet slike i brzina, ali mi treba prostora pošto uvek imam otvoreno bar 5 programa... Plus mi je dosta 15" TFT.

ivanhoe
31. 01. 2006., 01:17
']970P ce izgleda da bude moj izbor, 540 e u samsung shop-u.


pa nije los izbor.....cisto kao savet, raspitaj se dobro oko cena, proveri i oglase na news grupama... Ne znam kako je u NS, ali u Bgd Samsung monitori mogu da se nadju jeftinije kod nekih sitnih dilera opreme (koji su verovatno 5-ta ruka) nego u Samsung World radnji (koja bi trebalo po nekoj logici da bude prva ili druga ruka)...pa cisto da im ne poklonis 20-30 evra...

[nq]
31. 01. 2006., 21:42
Dodaj još 200e i uzmi 2x19" ;)

Uostalom, zavisi čime se pretežno baviš. Meni za programiranje ne treba vrhunski kvalitet slike i brzina, ali mi treba prostora pošto uvek imam otvoreno bar 5 programa... Plus mi je dosta 15" TFT.

huh, nemoj me terati na greh, mislim da bih zaista preterao da uzmem 2 komada :)
Ionako nisam planirao toliko da potrosim, posebno sto bih sad uzeo i jedan laserski stampas...

Pa meni je bitno da mi boje budu ok, evo u avgustu bi bilo 3 godine kako koristim ovaj moj 15tft lg, i samo par puta mi se desilo da su boje znacajno odstupale od onoga sto sam zamislio....

Ali ovaj 970P izgleda fenomenalno na oko, a ja ipak dajem dosta na estetiku ;)

[nq]
31. 01. 2006., 22:06
pa nije los izbor.....cisto kao savet, raspitaj se dobro oko cena, proveri i oglase na news grupama... Ne znam kako je u NS, ali u Bgd Samsung monitori mogu da se nadju jeftinije kod nekih sitnih dilera opreme (koji su verovatno 5-ta ruka) nego u Samsung World radnji (koja bi trebalo po nekoj logici da bude prva ili druga ruka)...pa cisto da im ne poklonis 20-30 evra...

Tacno tako, nasao sam kod lokalnog dilera za 44,610.00 a u Samsung Shop-u za 46,390.00

Dok je npr. 930BF, kod lokalnog 39,161.25 a u Samsung Shop-u 36,950.00

Koliko sam zakljucio, ovaj 970P im je relativno skoro stigao, pa mozda sad drze malo cenu...