PDA

Pogčedajte punu verziju : Google Analytics - Urchin from Google


bluesman
13. 06. 2005., 05:02
Gledam nešto danas adSense i provalim ovo:
Web Analytics helps you understand your visitors better. (http://www.google.com/urchin.html) gde piše:

We've recently acquired the San Diego-based web analytics company Urchin Software, and look forward to providing the tools that will benefit not only website owners and advertisers but ultimately every web surfer. We're constantly striving to make the world's information universally accessible and useful; Urchin web analytics does just this by giving website owners the data to more effectively communicate their content and improve the web experience for everyone.
A na Google Press Center (http://www.google.com/intl/en/press/pressrel/urchin.html):
Google plans to make these tools available to web site owners and marketers to better enable them to increase their advertising return on investment and make their web sites more effective.
Skoro smo pričali o Urchin, za mene je ovo iznenađenje (samo ne znam zašto jer su postali gori od Microsoft - kupuju sve živo) ali to sada nije bitno :). Kako oni uopšte misle da instaliraju Urchin On Demand (https://secure.urchin.com/on_demand/)? Vidim da daju 15-days trial, ali mi je odmah trazio CC podatke koje će da procesira posle 15 dana. Nisam odradio registraciju do kraja, samo me interesuje kako uopšte postavlja, koliko razumem samo se postavlja code na stranu?

nixa
13. 06. 2005., 06:21
<? require 'google.com/urchin.inc' ?>
ili tako nesto slicno

i sam znas kako moze da funcionise cnstats plus tu ima blank .gif i slicne fore

bluesman
13. 06. 2005., 15:05
Samo što require ne radi tako :) Ne može require sa servera na server. Ne može čak ni sa domena na domen, pa čak iako je alias, ali nema veze.

Mene više interesuje šta oni naplaćuju:
If you're an On Demand user, you'll automatically receive the new low price of $199 per month, along with future features and innovations as they become available.
Ako naplaćuju statistiku, ok, super je Urchin, ali zar to vredi $199/mo ?

nixa
13. 06. 2005., 20:01
moze ako imas recimo neki ozbiljniji programsk alat ( ne php ) ;)
i ja mislim da vredi ... jer je odlican

McKracken
24. 06. 2005., 22:33
Na sajt ide javascript a dobra stvar je sto mozes da pratis do 25 nezavisnih sajtova sa jednom mesecnom pretplatom i naravno upgrade se always free. U odnosu na standalone verziju je bolji iako (iskreno receno) i ne 'vata sve kako treba.

nixa
24. 06. 2005., 23:06
Dobrodošao McKracken ,pa to je onda odlicno ... ipak je cena koja je na sajtu previse za 1 sajt

bluesman
25. 06. 2005., 01:22
Sinoc mi je Spale otvorio oči, na ev1 daju urchin for free, samo treba posebno da ga zatražiš. Tako da ćemo uskoro ovde imate Urchin umesto webalizer, samo da baja-od-mašine to namesti :)

Zato me još više zbunjuje ona cena sa google... Hajde, kao ovo je dedicated server, pa ovo - ono, pa plaćam dosta svakog meseca, ali za tih google-ovih $199/mo možeš da uzmeš ceo dedicated server sa sve urchin zajedno.

godza
25. 06. 2005., 02:46
rekoh ja da urchin 'ebe keve :)

McKracken
15. 11. 2005., 16:36
Ne znam da li je neko vec postovao, ali je Urchin od sada free uz Google account

Doduse, ogranicen je na 5 miliona hitova mesecno.

[nq]
15. 11. 2005., 17:51
Da greskom sam to stavio u opusteno, ili caskanje, ubite me :D

Nisi ogranicen na 5mil ako otvoris adwords nalog ( 5 $ ), ja upravo probam, registrovao sam se juce ( za GA, ne words to koristim od ranije )

poz :)

[nq]
15. 11. 2005., 18:01
Nesto se razmisljam i citam sta drugi misle, da li ce ovo zaista uticnati na PR ili mozda cak poziciju ? Sta vi mislite ?

marinowski
15. 11. 2005., 20:40
E, a sta nakon 5 miliona hitova? ja sam postavio par sajtova, doduse polako se updateuju rezultati, pa ne vidim jos da je njima proslo 12 sati, makar sam ih postavio jos juce.

Jedan od sajtova ima oko 300.000 PI na dan, pa ne bih voleo da me na kraju meseca nazovu i pitaju za zdravlje i bankovni racun :)

Takodje, meni se na linuxu i firefoxu ne pojavljuje bas sjajno, oni flash grafici ne ispisuju tekst. Da li je samo kod mene tako?

bluesman
21. 11. 2005., 08:02
UPDATE:
Analytics has been successfully installed and data is being gathered now. The demand for Google Analytics surpassed even our highest expectations and as a result some customers may temporarily experience report-update delays. All data continues to be collected and no data has been lost. We are currently adding resources to ensure high-quality service. We apologize for any inconvenience.

Ne razumem zašto su iznenađeni odzivom? Pa šta su očekivali? Ovo je mislim prvi put da su "toliko" iznenađeni da im se desilo nešto neplanirano.

Čak i ne primaju nove zahteve.

marinowski
21. 11. 2005., 09:38
Stvarno, nema vise Add new dugmeta :)

Takodje, nesto su usporili sa updateima, na par sajtova nije bilo novih statistika vec 3 dana.

Stvarno mi nije jasno kako nisu racunali sa ovakvom popularnoscu. Takodje, user interface kod ovog projekta nije uobicajeno Google rock-solid, nego pati od nekoliko manjkavosti.

bluesman
29. 11. 2005., 14:15
Evo mojih utisaka posle nedelju dana:

Izuzetno korisna alatka, urchin rocks :)

Na prvi pogled je statistika kao i svaka druga, malo ukrasena dzidza-bidzama, medjutim kada se zagrebe izpod povrsine mozete saznati zapanjujuce podatke. Uz malo podesavanja "Conversion Goals" mogu da pokazu tacno ko, kada, zasto, odakle, na koji nacin dolazi na sajt, sta radi na sajtu i jos mnogo vise.

Mislim da je ovo izuzetan alat, mozda najvazniji za marketing, mada nista manje vazan i za webmastera.

marinowski
29. 11. 2005., 15:09
Upravo tako. Postavili smo ove statistike na servis koji cemo preradjivati, i za 10 dana vec imali dovoljno preciznu sliku o servisu. Radi se o IT news servisu. Posebno su nam bile interesantne sledece stvari:

entrance bounce rates - mnogo njih bi doslo samo na index stranu da vide da li ima nesto novo i odmah odlazilo - to su potencijalni buduci RSS korisnici
screen resolution - velika vecina koristi 1024x768, pa se moze optimizovati na tu sirinu
connection speed - velika vecina je na Cable/DSL - flash videos here we comes
source & keyword conversion - komentar nije potreban
visitor loyalty


Naravno da su i mape impresivne. Postavili smo i par conversion goalsa, da vidimo gde sta skripi. Sve u svemu, vrlo korisna alatka.

McKracken
29. 11. 2005., 23:52
Overlay view je takodje impresivan i vrl, vrlo koristan.

Pored toga, geoip podaci su sjajnii meni su pomogli bar 5 puta da izblokiram click fraud koji je bio znacajan.

ivanhoe
30. 11. 2005., 02:06
jel zna neko kako oni (ili neki drugi slicni alati) mere brzinu konekcije posetilaca?

nixa
30. 11. 2005., 03:05
Pa verovatno imaju neku kalkulaciju kroz swf file :) ( nemam drugu ideju )

bluesman
30. 11. 2005., 05:38
I meni je to diskutabilno, generalno bih neke podatke ipak uzeo sa rezervom, ali je ipak dovoljno tacno da se dobije "sira slika" o tome sta se desava.

cvele
30. 11. 2005., 22:22
Jeste culi sta ce google da uradi sledece...

Javno saopstenje, press konferencija "Google developeri su upravo izmislili coooool spyware, mozete ga skinuti na adresi xxxxxx"

Ko razume shvatice....

bluesman
01. 12. 2005., 01:55
Iskreno i ja sam prvo tako nesto pomislio, pravo je pitanje ko kome tu više pomaže. Međutim mora se priznati da je urchin 6 izuzetno dobar.

mungos
19. 12. 2005., 14:10
Nego jel ima neka procedura da se ubrza ova registracija Google Urchina, na listi čekanja sam nekoliko nedelja...

marinowski
19. 12. 2005., 16:26
I meni krivo sto nisam registrovao vise sajtova na vreme, sada nema add new site, nego samo updateuje ono sto imas.

Nego, da li ste primetili da li sajtovi koji posecujete imaju analytics code u sebi? Ja sam primetio kod na par komada ...

bluesman
19. 12. 2005., 16:44
Zašto bi me to interesovalo ? :)) ...osim kada bih mogao da vidim i njihovu statistiku.

Dragan Babić
19. 12. 2005., 17:13
I meni krivo sto nisam registrovao vise sajtova na vreme, sada nema add new site, nego samo updateuje ono sto imas.

Nego, da li ste primetili da li sajtovi koji posecujete imaju analytics code u sebi? Ja sam primetio kod na par komada ...
Ja primetim uglavnom kada mi lagguje konekcija pa se zabode bas u tom trenutku kada u statusbaru pise "transfering data from google.com...", pa tako provalim.

marinowski
20. 12. 2005., 19:38
Zašto bi me to interesovalo? Interesuje me koliko je to popularno, koliko je to uzelo maha. Verovatno ne puno, jer je prijava trajala nekoliko dana, pa ko je uš'o, uš'o je.

Ako se dva sajta mere istim alatom, dobijamo merne veličine koje se mogu upoređivati, a koje su referentne i nezavisne. Ne kažem precizne i sveobuhvatne, nego referentne i nezavisne. Zašto je to bitno? Bez toga dobijamo razne rezultate o broju otvorenih strana, unique poseta, neko svoje rezultate krije ko zmija noge, a neko se šiba milionima nečega, a nije jasno čega, i u kojem vremenskom periodu.

Vidite za motivaciju kako su to uradili u Mađarskoj:
http://www.webaudit.hu/engine.php?content=12&sort_order=6
WebAudit je nezavisna kompanija koja se bavi, gle čuda, Web Auditingom. Usluga nije besplatna, statistike su (očito) svima dostupne, a svi važni igrači koriste ovu uslugu. Na graficima vidite jučerašnju posetu. Prva stavka je ukupno, kasnije sortirano po unique posetama (Egyedi látogató).

Kakve ovo veze ima sa Google statistikama? Pa, nema baš puno veze. Primena je, naravno, drugačija, dodirne tačke su u nezavisnosti i referentnosti: ako vam neko kaže da Google Analytics pokazuje da ima 20.000 poseta nedeljno, onda dobijate jasniju sliku o sajtu.

Mislite li da bi našem Web Spaceu trebala neka nezavisna kompanija koja bi uradila auditing, ili za to još nema potrebe? (ovo je već više za temu o Webu u Srbiji 2005/06)