PDA

Pogčedajte punu verziju : Naplata i prodaja u SCG preko net-a


Vokic
04. 02. 2006., 16:01
Koji sistem je najbolje iskoristiti za prodaju i naplatu preko net-a kod nas u Srbiji? Mislim na ono kao imas sajt i neke artikle, pa sad hoce neko to da kupi preko net-a :) Nadam se da sam bio dovoljno jasan...

Dejan Bizinger
04. 02. 2006., 16:12
Nije los izbor 2CheckOut (http://www.2checkout.com).

nixa
04. 02. 2006., 16:32
možda StormPay (http://www.stormpay.com)

Vokic
05. 02. 2006., 14:52
Znaci ti sistemi provereno funkcionisu kod nas? Hvala na odgovorima... Poz!
Uuuuuups... Sad pogledah 2checkout i cini mi se da se tu prodaja vrsi preko njihovog sajta ili gresim... Meni treba prodaja da ide sa sajta koji ja napravim... Samo me interesuje na koji nacin vrsiti naplatu... Da li paypal funkcionise kod nas?

kai
05. 02. 2006., 15:52
Paypal ne funkcioniše kod nas. Međutim, 2CO je super što se toga tiče. Napraviš sajt sa shoping cart-om i jednostavno na kraju procesa narudžbine otvara se 2CO strana. Veliki broj korisnika interneta zna za 2CO, i susretala se sa njima ranije tako da ako misliš da to što se sama naplata vrši na eksternoj stranici nešto utiče na to da li će neko kupiti tvoj proizvod ili ne, budi siguran da nije tako.

Ilija Studen
05. 02. 2006., 15:53
Jedini siguran način naplate u Srbiji je SMS. Sve ostale varijante su jako slabe ako sajt nije orijentisan ka dijaspori.

Neka me ljudi koji su upućeniji u materiju isprave ako grešim...

bluesman
05. 02. 2006., 16:11
CC ? Jaaako slabo, pa čak i u dijaspori. Ne želim da omalovažavam dijasporu, ali velika većina i tamo su neki koji su pobegli odavde pa štede svaki euro, a o CC i ne razmišljaju verovatno da ih nebi "mamila"... I guess. Ko god me je kontaktirao i pitao "kako da platim članarinu iz XXX zemlje?" odgovarao sam "imate mogućnost uplate kreditnom karticom". u 90% slučajeva sam dobijao odgovor "pa ja nemam kreditnu karticu".

Moguće je da je to posledica utiska koji su imali kada su odlazili, i ja sam, kada sam išao na Mauricijus, prvih godina dana čuvao sve pare kod sebe, a o Banci nisam ni razmišljao jer sam bio pod utiskom Dafine i Gazda Jezde. Onda sam u jednom trenutku jednostavno imao problem sa "sakrivanjem", a i kada su pri ruci, vrlo je lako da izvučeš par stotina "just for fun"... pa sam bio "prisiljen" da odnesem u banku. :)

Ja sam na RC imao više uplata CC iz Slovenije nego iz cele srpske dijaspore. Doduše, za većinu "gastarbajterskih" zemalja imam opciju slanja SMS-a, ali se ni tu nisu pretrgli, čak je taj broj daleko manji od očekivanog.

Za godina dana koliko postoji članarina, samo sam 4 puta dobijao 2CO čekove, ne zbog njih nego zbog limita koji nikako da se nakupi jer je slaba uplata.

Još jedan problem, vezano za ovu temu, je i što smo "High Risk Fraud country" što se vidi čak i iz WHOIS upita, pa kada i stigne uplata sa ovog prostora, prvo se 2 dana vrše "Fraud check" pa tek onda dobiše potvrdu. A tu je opet, statistika razočaravajuća: čak 90% uplata iz Srbije i Bosne je fraud.

Mislim da bi i ovde bilo mnogo bolje kada bi postojeće kartice, koje vidim da su u velikoj ekspanziji, mogle da se koriste na net-u. Čitam da je u Maxi-ju više od četvrtine plaćanja izvršeno plastičnim novcem, kada bi ta plastika mogla da se koristi online, drastično bi skočila upotreba CC na net-u.

Ali načekaćemo se još...

nixa
05. 02. 2006., 16:50
Čitam da je u Maxi-ju više od četvrtine plaćanja izvršeno plastičnim novcem, kada bi ta plastika mogla da se koristi online, drastično bi skočila upotreba CC na net-u.

Ali načekaćemo se još...

Verovatno zato što imaju odloženo plaćanje i debitne maestro kartice ...

bluesman
05. 02. 2006., 17:37
Mislim na Maxi prodavnice, ne maxi online, da ne bude zabune. Znaci Visa Electron i ostale...

nixa
05. 02. 2006., 17:51
pa i ja :) a prodavnica im radi online na sličan princip ... naručiš nešto .. oni dodju ti platiš lično .. i eto ...

ivanhoe
05. 02. 2006., 20:47
a klasicna uplata, tipa generises poziv na broj, pa ode covek u postu i uplati ?

npr. moji drugari na svezakucu.co.yu su se odlucili za tu varijantu i zadovoljni su prodajom, ali tamo se ipak kupuju malo skupje stvari pa to mozda i ima vise smisla, ne znam da li bi funkcionisalo za 50din uplate ?

@Vokic: i kod paypala isto tako funkcionise, preko njihove strane koja se otvori. Postoji doduse i direct payment API, ali si i tu obavezan da korisnicima ponudis opciju da i dalje placaju preko paypal strane ako zele(tzv. Express checkout). U sustini to je dobra stvar, jer ne moras da trosis pare da uzimas sertifikat za https server, a i lakse je za setup... plus sto vecina (pametnih) ljudi ne bi bas tek tako ukucavala CC broj na nekom srpskom sajtu, a za paypal (ili 2checkout za srbiju) se ipak zna i ljudi imaju vise poverenja..

Vokic
06. 02. 2006., 00:18
Znaci slaba perspektiva... Pa sta onda na kraju raditi? Koja resenja koristite kad su u pitanju domaci sajtovi? Sve se nosim mislju da to bude npr: otvoren racun u banci sa elektronskom proverom stanja, pa kad je neko uplatio na taj racun onda se salje ili odobrava usluga ili sta vec... A kako ce ko da izvrsi tu uplatu da me to ne zanima :)

ivanhoe
06. 02. 2006., 14:50
pa upravo to: generises poziv na broj i das ga korisniku. On uplati na tvoj racun kako god hoce, a ti imas skriptu koja proverava stanje racuna recimo svakih pola sata, i kad naidje uplata na osnovu poziva na broj identifikujes korisnika i aktiviras mu uslugu. Naravno, ovo je primenjivo samo za neke stvari, jer ako ti je navlakusa da korisniku nesto mnogo treba u trenutku, pa da ti plati zato da se ne gnjavi, onda moras preko mobilnog ili kartica da naplacujes...

bluesman
06. 02. 2006., 15:46
Ako sam dobro razumeo sta ivanhoe predlaže, moram da napomenem da je to nelegalno ako je vlasnik računa firma.

Ako si preduzeće, u poziv na broj se obično upisuje broj fakture, ako nekome izdaš fakturu, to ne može biti privatno lice. Znači, pošto u fakturi moraš da navedeš naziv preduzeća kome fakturišeš, tačnu adresu sedišta preduzeća i PIB, ne možeš tek tako nekome da napišeš fakturu - ne može da glasi na fizičko lice. Ono što se dešava online kada naplaćuješ fizičkim licima je takođe maloprodaja, pa moraš izdati fiskalni račun.

Ograđujem se da nisam najbolje shvatio ko je vlasnik, a u slučaju da nije firma onda stvarno ne znam šta se dešava, ali opet tvrdim da kakva god da je uplata na račun, mora da stoji svrha uplate.

Vokic
06. 02. 2006., 21:32
Nije jos nista konkretno :) Samo se interesujem na vreme posto bi u skorije vreme trebao da odradim tako nesto... Ja bi bio samo developer, drugar bi bio dizajner pa mi je napomenuo da ce mozda biti online prodaja... Posto nisam do sada radio tako nesto, eto, kao sto rekoh, na vreme se interesujem :) Hvala na odgovorima i podeljenom znanju...

ivanhoe
06. 02. 2006., 23:52
uf, ne znam za ove detalje, posto nisam to ja licno radio, a ovi momci koje ja znam izdaju najnormalnije fiskalne racune sa robom koju prodaju (kad dobijes robu dobijes i racun). Kako bi se to resavalo u slucaju kad samo pruzas uslugu, nisam stvarno razmisljao...

bluesman
07. 02. 2006., 00:36
Znači... katastrofa.

Upravo sam dobio izveštaj za SMS za decembar za mrežu 063, kao i raspodelu zarade. Neću da kažem tačne cifre, ali da znate da od 10 000 dinara, vama ide samo 3000, Mobtel uzme 7000, verovatno za promociju novog CD-a D'n'D (ili kako se već zovu one "ćere").

Ja sam na ivici da zatvorim opciju slanja SMS-a sa 063 mreže i da omogućim samo 064. Ko nema, neka pozajmi. Ko neće - ne mora, bolje i da ostanem bez 3000 dinara, koje BTW potrošim dneno u prodavnici, nego da sponzorišem Offshore račune Karića i njegove kamarile.

kai
07. 02. 2006., 00:57
Ja sam na ivici da zatvorim opciju slanja SMS-a sa 063 mreže i da omogućim samo 064. Ko nema, neka pozajmi. Ko neće - ne mora, bolje i da ostanem bez 3000 dinara, koje BTW potrošim dneno u prodavnici, nego da sponzorišem Offshore račune Karića i njegove kamarile.

Amin to that.

Vokic
08. 02. 2006., 11:31
Ajde kad smo vec kod net-kesha :) jos jedno pitanjce... Jel moguce kod nas unovciti snail-mail cekove tpa onih sa recimo rent-a-coder ili slicnih sajtova?

McKracken
08. 02. 2006., 13:30
Moguce ih je unovciti jos od 1998.godine

@bluseman:

ne možeš tek tako nekome da napišeš fakturu - ne može da glasi na fizičko lice

Naravno da moze da glasi na fizicko lice.

@Ivanhoe: Ako su ti svezakucu.co.yu drugari, zamolio bih da im preneses da me vise ne spamuju.