PDA

Pogčedajte punu verziju : javascript - kretanje kroz tabelu


bodi dilber
24. 08. 2008., 17:20
kao i svaki iskusni pocetnik krecem od ovog dijela foruma :)

bio bih zahvalan ako neko moze pomoci oko javascripta.

kako se moze kretati kroz tabelu, strelicama kursora mijenjajuci fokus s jednog polja na drugo?

ivanhoe
24. 08. 2008., 18:13
pazi, jos jedan dilber :)

elem, ajd malo pojasni, celije tabele nemaju fokus same po sebi, jel imas input boxove u tabeli ili o cemu se radi?

Da bi detektovao strelice koristis onkeydown event i keyCode property koji je za strelice izmedju 37 i 40, npr. ako imas neki input sa id="aaa", onda mozes ovako da vidis koje dugme je pritisnuto:
document.getElementById('aaa').onkeydown = function (e) { alert(e.keyCode); }

bodi dilber
24. 08. 2008., 20:24
pozdrav za prezimenjaka :)

evo jos malo detalja. dakle, bila bi to tabela koja se sastoji od celija (polja) u koje se moze upisivati jedan broj (ili slovo). fokus bi se trebao premjestati sa celije na celiju (je li input box jedino rjesenje?) i to bi trebalo korisniku biti vidljivo (podebljani rub ili slicno). premjestanjem fokusa korisnik bi dobio mogucnost upisa znaka u celiju.

nesto kao krizaljka...

zira
24. 08. 2008., 21:00
nesto kao krizaljka...
Mozes pogledati kako je rijeseno to na http://ajaxian.com/archives/javascript-crosswords

bodi dilber
24. 08. 2008., 23:30
zira,

hvala puno za ovaj link!

zanimalo bi me jos nesto u vezi ovog, ako nije problem...

pretpostavljam da code nije otvoren? da li je ovo bas cisti JS? nemam previse iskustva sa tim pa ne mogu ni procijeniti, ali bi me bas fasciniralo da ovo moze uraditi JS...

nixa
25. 08. 2008., 00:13
evo ga js http://www.vokamis.com/products/cword//lib/oyCword.js :)

e sada tebi bi mozda najbolje bilo da naučiš da radiš sa jquery ... koliko vidim čak i dizajneri se lepo snalaze

bodi dilber
25. 08. 2008., 12:24
e malkice mi je nezgodno da jos zapitkujem, jer je more mog neznanja nepregledno... :)

sad malo da zasucem rukave pa se javnem nekad...

hvala svima za pomoc!

bodi dilber
27. 08. 2008., 09:45
eh bas se mucim sa ovom sintaksom. idejno rjesenje je u potpunosti gotovo ali me sintaksa ubi. nemam iskustva s ovim...

elem, krenuo sam od ovog:


Da bi detektovao strelice koristis onkeydown event i keyCode property koji je za strelice izmedju 37 i 40, npr. ako imas neki input sa id="aaa", onda mozes ovako da vidis koje dugme je pritisnuto:
document.getElementById('aaa').onkeydown = function (e) { alert(e.keyCode); }

pa nekako dosao do jednostavnog oblika:

function provjeraTastera() {
if (window.event.keyCode == 37) {
alert("u redu")
}
}

a u body-ju:

<body onKeyDown="provjeraTastera()">

medjutim, ne radi ovako. pozivanje f-je je ok...