PDA

Pogčedajte punu verziju : Slobodan Marković imenovan za specijalnog savetnika Ministra za telekomunikacije i ID


torbica
26. 08. 2008., 21:34
red bi bio da dpt ekipa sazna medju prvima :)

McKracken
26. 08. 2008., 21:42
Respek za Slobu, sad ce da te borken napada duplo zesce ;)

Eniac
26. 08. 2008., 21:52
http://www.eniax.net/internet/eksluziva-sloba-markovic-postao-strucni-savetnik-ministarke-za-telekomunikacije-i-informaciono-drustvo/

evo "turio" sam vec na blog :D

Peca
26. 08. 2008., 22:42
Cestitam, ovo je vest koja me je zaista obradovala :)

nixa
26. 08. 2008., 23:06
Respek !

dkurel
26. 08. 2008., 23:20
znao sam.

sad znam i da sam dobar politicki analiticar:

http://www.devprotalk.com/showpost.php?p=59211&postcount=198

:1039:

Dragan Varagić
26. 08. 2008., 23:21
Very, very nice... Sada još samo da vidimo i konkretne inicijative, a ne samo da se sedi na toj funkciji :)

nixa
26. 08. 2008., 23:23
Znajuci Slobu , ovo samo moze da bude u korist svih nas.

mileusna
27. 08. 2008., 00:30
Čestitke! :)

Biće zanimljivo videti kako će to funkcionisati u praksi. Novo ministarstvo se na svom početku i nije baš proslavilo svojim izjavama o pravilniku RATEL-a i VoIP telefoniji…

P.S. A jel će morati da promeni frizuru pošto sad radi u ministarstvu? ;)

Eniac
27. 08. 2008., 01:24
Čestitke! :)

Biće zanimljivo videti kako će to funkcionisati u praksi. Novo ministarstvo se na svom početku i nije baš proslavilo svojim izjavama o pravilniku RATEL-a i VoIP telefoniji…

P.S. A jel će morati da promeni frizuru pošto sad radi u ministarstvu? ;)

naravno sad mu ga daje po razdeljku :)

Miloje Sekulic
27. 08. 2008., 08:42
Kao sto rece Varaga pre par godina, citat po secanju: "Sloba je stvoren za politicara".

Ovo inace ne govori toliko o Slobi (koliko znate ljudi pogodnijih za to mesto?) nego o novim vetrovima koji izgleda duvaju u Ministarstvu (nadam se i generalno u drzavnoj upravi)

dinke
27. 08. 2008., 10:31
Cestitke Slobi, sada ce morati da pocne kao Nixa da fura iskljucivo Versace ;)

bluesman
27. 08. 2008., 10:39
Nadam se da neće morati da zaposli samuraje :)

Slobo, čestitam i ja :)

Dejan Bizinger
27. 08. 2008., 10:53
Pridruzujem se cestitkama, svojim dosadasnjim radom to je i zasluzio, cak i vise od toga.

Ivan
27. 08. 2008., 10:55
Odlicno ;)

Aleksandar.Ilic
27. 08. 2008., 11:47
loodilo... podrzavam misli od Miloja Sekulica

more bez ministarskog mesta, nema nista :P

p.s: znaci ove godine ce mi (mozda) zamenik ministra drzi predavanje na BizBuzz :)

Milija Veljovic
27. 08. 2008., 11:57
Cestitam:D

Miloje Sekulic
27. 08. 2008., 12:32
p.s: znaci ove godine ce mi (mozda) zamenik ministra drzi predavanje na BizBuzz :)

sad kad krenemo da ga razvlacimo :)

nego pravim nesto na jesen pa ako bi gospodin savetnik Ministra izvoleo ...

borstale
27. 08. 2008., 12:54
Čestitke i od mene.
sad kad krenemo da ga razvlacimo
Ja sam ga bezecovao još pre mesec dana za BlogOpen. :)
Ali sad ćemo da imamo problem sa smeštajnim kapacitetima kad se pročuje (mada ih i ovako imamo).

kickloop
27. 08. 2008., 17:22
Čestitke Slobi i od mene. Pravi ljudi dolaze na prava mesta

smarkovic
28. 08. 2008., 01:50
Hvala svima na lepim rečima i poršci! :-)

Daću sve od sebe da se situacija na domaćoj IKT sceni značajno popravi u odnosu na godine (decenije) koje su iza nas.

Naravno, moj email i broj telefona ostaju otvoreni za sva pitanja i sugestije, a viđaćemo se i na forumu, naravno :-)

Pozdrav,
Sloba

bluesman
28. 08. 2008., 01:58
Da, da ... tako svi kazu, a cim se uvale u fotelju, zaborave na nas obicne smrtnike :)

smarkovic
28. 08. 2008., 08:14
:-)

ReLaX
28. 08. 2008., 11:05
CEstutamo!:1043:
Ali dosta vise sa cestitkama... Posto sada i mi imamo glas u vlasti da krenemo da ga smaramo konstantnim predlozima i zalbama! :1012: ;)

dinke
28. 08. 2008., 11:09
^Da bre :)

Za pocetak ukidanje monopola telekoma, zatim smanjenje cena telekomunikacionih usluga, smanjenje cena registracije .rs domena, dovodjenje iphone-a u Srbiju .... a kad sve to sredite mogu da te prebace u ministarstvo za resavanje problema globalnog zagrevanja ;)

Berislav Lopac
28. 08. 2008., 12:32
dovodjenje iphone-a u SrbijuJe, mislim da je ovo zbilja ključni element za razvoj IT-a u Srbiji...

bluesman
28. 08. 2008., 12:35
Za pocetak? :) Bre, za to mu treba 4 mandata + da ga pitas "you and what army?" :)

dinke
28. 08. 2008., 12:58
Blues, mnogo bre gledas Shreka (You and what army) :)

Anyway, izgleda da sam trebao da stavim jos neki smajli u prethodi post da bi skapirali da je u pitanju sala :)

Ivan
28. 08. 2008., 13:59
Haha (treba da zvuci kao Bart), gledate Shreka :p

Eniac
28. 08. 2008., 14:01
Je, mislim da je ovo zbilja ključni element za razvoj IT-a u Srbiji...

hehe, i ako jeste shala, moguce je napraviti neku paralelu oko uvodjenja iPhona i stepena razvijenosti IT-a u Srbiji. Nesto poput dolaska RollingStonesa po prvi put u neku novu zemlju, cime zemlja i kulturno postaje ono sto bi trebalo da bude. Uvodjenje iPhone moze se poistovetiti sa razvijenosti ITa i drzave uopste sa cinjenicom da je Apple zainteresovan samo za one zemlje koje mogu da ponude ozbiljne uslove, imaju normalnu kupovnu moc i sl...

mileusna
28. 08. 2008., 14:17
^ a i nije naivno, u Srbiji trenutno ima više mobilnih nego stanovnika. Uvođenjem iPhona značajno bi se povećala i baza Internet korisnika u Srbiji. :)

A da, evo smislio sam i ja task za Slobu (kad odradi ove Dinketove), da vidi kad će PayPal da nas doda u ComboBox. :) Nek pošalju zvaničnu delegaciju Vlade Srbije u PayPal ako treba...

STELLANOVA
28. 08. 2008., 14:21
Ja bih vise voleo da se prvo insistira na kompletnom uvodjenju iskljucivo elektronske uprave u SVIM drzavnim preduzecima i sluzbama bez mogucnosti da se radi drugacije. Znaci preko noci staviti da se samo elektronski moze naruciti izvod iz maticne knjige, podneti zahtev za sve dozvole i formulare staviti na sajt pa kad raja vidi da ne moze bez racunara da vidis kako ce svi da krenu da ga koriste i da se raspituju oko istih...

Nemanja Avramović
28. 08. 2008., 14:23
A da, evo smislio sam i ja task za Slobu (kad odradi ove Dinketove), da vidi kad će PayPal da nas doda u ComboBox. :) Nek pošalju zvaničnu delegaciju Vlade Srbije u PayPal ako treba...



To bi trebalo pre dinketovih zadataka da odradi, da napokon možemo normalno online da prodajemo/kupujemo :)

mileusna
28. 08. 2008., 14:29
To bi trebalo pre dinketovih zadataka da odradi, da napokon možemo normalno online da prodajemo/kupujemo :)

Slažem se, ali je Dinke bio brži. ;)

Ja mislim da bi za "ekonomiju" zemlje bilo mnogo bolje kada bi naša vlada ili neko ministartstvo otišlo u PayPal i razrešilo problem nego što su svi išli u Peking da zevaju bezveze.

Milija Veljovic
28. 08. 2008., 14:45
Ja bih sve sto ste predložili. I to odmah, ako može?:D Samo Sloba bi trebalo da doda nik ili bar srednje slovo S (od Serendipity:D:D:D:))

xippi
28. 08. 2008., 15:11
Ja bih vise voleo da se prvo insistira na kompletnom uvodjenju iskljucivo elektronske uprave u SVIM drzavnim preduzecima i sluzbama bez mogucnosti da se radi drugacije. Znaci preko noci staviti da se samo elektronski moze naruciti izvod iz maticne knjige, podneti zahtev za sve dozvole i formulare staviti na sajt pa kad raja vidi da ne moze bez racunara da vidis kako ce svi da krenu da ga koriste i da se raspituju oko istih...


tesko... znas kolko raje nema taj kompujter + ne moze da si ga priusti

ako je iphone merilo za razvijenost, onda biram da sam 3rd world country :)

kickloop
28. 08. 2008., 15:33
tesko... znas kolko raje nema taj kompujter + ne moze da si ga priusti

Mislim da grešiš. Svako može da odvoji 200-300 evra za kompjuter. Potpuno druga stvar je ta što je predlog za uvođenje e-uprave neizvodljiv. Šta bi u tom slučaju radile na hiljade službenika koji se jedva služe sa pisaćom mašinom.

Eniac
28. 08. 2008., 15:39
problem sa eUpravom jeste da mi nismo bas toliko mali koliko nam se cini, svi pominjemo jbnu Estoniju, ali oni imaju 1.600.000 stanovnika, manje nego Beograd, a kad bi cela Srbija bila kao Beograd lepo bi nam se pisalo. Pocinjanje od 0 je sizifovski posao a migracija podataka sa starih sistema (Cobol, Fox i ostala papazjanija) predstavlja nimalo lak zadatak za one koji se budu time bavili, no naravno benefiti od svega toga treba da im budu motiv da se sve to sto pre napravi...

No, da ne mastamo previse, treba videti prvo i kakve "moci" ce imati Sloba i koliko ce on imati uticaja da neke stvari promeni, na kraju krajeva mozda je i ovo pokusaj mazanja ociju nama geekovima da ce se nesto promeniti a da zapravo nije tako... zato je bolje da sacekamo i da vidimo sta je moguce uraditi, a ideja/predloga/sugestija ce biti na pretek...

STELLANOVA
28. 08. 2008., 15:46
Potpuno druga stvar je ta što je predlog za uvođenje e-uprave neizvodljiv. Šta bi u tom slučaju radile na hiljade službenika koji se jedva služe sa pisaćom mašinom.

Za pocetak mogu da krenu da prebacuju podatke iz papirnog u elektronski oblik...imace dosta posla ne brini.

Sto se tice izvodljivosti, sve se moze samo je potrebna volja. Slicno su pricali i za PDV i kase pa sad svaki taksi ima kasu a o prodavnicama da ne govorimo...

@eniac

Uopste nije velik posao koliko se cini ako postoji izrazena volja drzave da taj posao zavrsi. Drzavni aparat je ogroman i izuzetno masivan i svaki posao je moguce zavrsiti od auto puta, gradnje mostova do uvodjenje ISKLJUCIVO elektronske uprave... Mislim da mnogi ljudi ovde nisu svesni drzavnog kapaciteta koji Srbija poseduje...drugo je sto niko nece da ga pokrene i upotrebi u punoj snazi...

dinke
28. 08. 2008., 15:53
@Stelanova
FYI, mi imamo neki sumanut broj nepismenih, kakvo crno ukidanje papirologije. Prvo treba opismeniti stanovnistvo pa tek onda ih naterati da olovke zamene tastaturom.

STELLANOVA
28. 08. 2008., 16:04
I da tako zauvek zaostajemo za normalnim svetom....dok krene full elektronska uprava u Srbiji to ce vec biti zastarela i napustena tehnologija..

Argument ti je kao kada bi za PDV rekao da ne treba da se uvodi nego lepo prvo da podignemo naplatu postojeceg poreza pa kad do dovedemo do odredjene granice da predjemo na PDV.

Ja sam davno shvatio da u Srbiji nista ne moze da se uradi lepim i postupnim nacinom vec samo treba preseci sabljom ili slicnom spravom i NATERATI ljude da promene nacin na koji su navikli da rade stvari...

kickloop
28. 08. 2008., 16:08
Nije problem čak ni u tome da su ljudi nepismeni već je i vlast nepismena. Na odgovorna mesta se postavlja, ne po znanju i zaslugama, već po "ujkama i stričevima". Njih prvo treba opismeniti.

xippi
28. 08. 2008., 16:34
ne znam da li ste svesni koliki procenat ljudi zaradjuje <200e mesecno ?

nemam ja nista protiv euprave... go go go. samo uvek treba uzeti u obzir da zivimo u siromasnoj zemlji neukih seljaka na brdovitom balkanu

Milija Veljovic
28. 08. 2008., 16:38
ne znam da li ste svesni koliki procenat ljudi zaradjuje <200e mesecno ?



Svestan sam koliko ljudi ne preduzima nista povodom toga. A opravdanja....

xippi
28. 08. 2008., 16:51
postoje izgovori, ali postoje i razlozi. stavi se u poziciju nekog ko je par godina pred penzijom koje se plasi jer moz samo da crkne od gladi na ovu skupocu

pomerena nam je percepcija. gledamo svet iz pozicije zapolenih u it-u gde su plate znatno vece od proseka, koji je btw nedovoljan za normalan zivot. pogotovu je to vidno ako se makne malo dalje iz beograda, po unutrasnjosti ljudi zive ko kerovi

Milija Veljovic
28. 08. 2008., 17:12
postoje izgovori, ali postoje i razlozi. stavi se u poziciju nekog ko je par godina pred penzijom koje se plasi jer moz samo da crkne od gladi na ovu skupocu

pomerena nam je percepcija. gledamo svet iz pozicije zapolenih u it-u gde su plate znatno vece od proseka, koji je btw nedovoljan za normalan zivot. pogotovu je to vidno ako se makne malo dalje iz beograda, po unutrasnjosti ljudi zive ko kerovi

Nemam ja opravdanja za državu ali je nemam ni za sve medju nama. Većina tih 5godinapredpenziju su potrošili i naših 15 godina (znamo svi kojih, ali sada). I sad, kažes, da se stavim u njihovu poziciju? I to će im pomoći? Ali ni oni neće (nisu!) svi dobiti dobiti po almoust 400 evra/mesecu-a-do-tih-5-godina. Pre bi trebalo da se prekrste, odnesu cveće Brozu, popiju raso', posete Džajića, štagod što će da ih otrezni i vrati u realnost( a ne da ih se tretira kao da su tinejdžeri u problemima). Svako snosi odgovornost za sebe. U afričkom plemenu i na Menhetnu i na Istoku i na Zapadu. Tako je bilo uvek, tako će biti i nadalje.
Imam razumevanja za mnoge druge diskriminisane grupe u ovoj zajednici( da ih ne nabrajam, sigurnom ste u nekoj hteli ili ne?), ali nekako mi mnogo široka to n godina do penzije.

STELLANOVA
28. 08. 2008., 17:23
Aman zaman kakve veze ima prosecna plata sa e upravom??? Jednostavno ako nekome nesto treba u internet caffe pa lepo sve zavrsi, instaliraju se pristupne tacke za popunjavane e formulara u opstini i drugim institucijama za ljude koji nemaju kompjutere i gotovo...

Eniac
28. 08. 2008., 17:26
...
Uopste nije velik posao koliko se cini ako postoji izrazena volja drzave da taj posao zavrsi. Drzavni aparat je ogroman i izuzetno masivan i svaki posao je moguce zavrsiti od auto puta, gradnje mostova do uvodjenje ISKLJUCIVO elektronske uprave... Mislim da mnogi ljudi ovde nisu svesni drzavnog kapaciteta koji Srbija poseduje...drugo je sto niko nece da ga pokrene i upotrebi u punoj snazi...

hahahahahaha, sve sve al jebeno gde iskopa izraz drzavni aparat ... frakin priceless :)

japan
28. 08. 2008., 17:32
ne znam da li ste svesni koliki procenat ljudi zaradjuje <200e mesecno ?

nemam ja nista protiv euprave... go go go. samo uvek treba uzeti u obzir da zivimo u siromasnoj zemlji neukih seljaka na brdovitom balkanu

kakve veze ima tih <200e sa uvodjenjem elektronske uprave? pa neces ukinuti saltere i naterati ljude da kupuju racunare i uce da rade na njima samo radi izvoda iz maticne knjige rodjenih, nego ces omoguciti da se sve radi online, dati malo smisla ovom potpuno besmislenom mastodontu od aministracije, imajuci pri tome u vidu i dedu od 70+ iz mrcajevaca, i one kojima bi ovako nesto bio "bulls eye" u smislu upotrebljivosti.

conica
28. 08. 2008., 17:44
Cestitke Slobi, sada ce morati da pocne kao Nixa da fura iskljucivo Versace ;)

bre dinke nista ne znas...armani - cudim se jos te nije ispravio ;)

cestitam Slobi i videcemo

xippi
28. 08. 2008., 17:58
aman. kako ces naterati polupismenu babu od 60+ god da ode u net kafe i dzaka po sokocalu ?


omoguciti kao opciju da. ali da je MUST malo teze. bottomline je da smo nepismen siromasan narod

Milija Veljovic
28. 08. 2008., 17:59
bre dinke nista ne znas...armani - cudim se jos te nije ispravio ;)

cestitam Slobi i videcemo

Regent, Brioni, Kitoni to su poslanicka odela sad:D:D:D. Zavisi sta Sloba hoce, Bekam nosi Etro:D:D

bluesman
28. 08. 2008., 18:01
Pa sad, kada je u pitanju snalazenje, secam se kako su se svi lepo snasli da pogledaju online (ili offline) onaj cuveni amaterski film sa Suzanom Mancic ili koji jos bejahu... ako zatreba kompjuter, svi ce se snaci nekako, to nikada u ovoj zemlji nije bio problem.

Kada bi nekome zatrebao izvod iz maticne knjige rodjenih, a da pri tom ne mora da ide u opstinu nego odradi sve online, siguran sam da bi se snasao "gde i kako to da uradi"

Ali ipak mislim da treba prvo odraditi osnovne stvari. Hajde sto je narod nepismen, i IT i bukvalno nepismen, ali nisu se proslavile ni drzavne ustanove sa postojecim sajtovima... a to se odmah vidi cim se pojave neki "albanski hakeri" i slicne budale... to je obicno odradjeno bez plana i ko zna ko je to odradio. Pre neke e-gov treeba da se naprave neki standardi da se ne bi pojavila shuma neupotrebljivih sajtova.

xippi
28. 08. 2008., 18:04
^true... i sad dolazimo do onog famoznog pitanja "zasto srbija nije svicarska" :P

Dragan Varagić
28. 08. 2008., 18:21
Sloba ima dobre predispozicije da nešto i postigne na toj poziciji (zna da lobira). U politici glavna stvar je da kada si na vlasti da znaš u toj istoj vlasti da izlobiraš za ono što tvoje ministartvo radi (misli se na budžete - Min. finasija i ekonomije) - Setiti se Velje, a sada i Mrkonjića.

Priča uvek treba da ide od manje zahtevnih stvari koje imaju dobar efekat na 1. medije 2. javnost (npr. deregulacija telekomunikacija - Slobin fah), i da po mogućnosti ima puno slikanja "zaslužnih".

Za slučaj paypala, to je ingerencija finasija i NBS, a pitanje je kako će se desiti sve dok se veoma ne izmene zakoni koji se odnose na isplate pojedincima (zbog "pranja para" koje opet sve više uzima maha). Jednostavnije je "naterati" državne banke da puste online Dinu (kao nacionalni interes za razvoj e-trgovine).

E-uprava se isto mora raditi veoma selektivno, ili masovno ali sa velikim budžetima (ko će to da obezbedi - to isto treba izlobirati). Problem kod e-uprave što poslovanje države postaje još transparentnije, a pitanje je koliko je vlast spremna za tako nešto sada - veliki trud, puno vremena - ne može se odmah "slikati za medije"...

Sloba može da odradi dobru priču ako uspostavi dobru saradnju na nivou različitih ministartava, i da se na taj način krene u rešavanje problema koje tište online okruženje (zajedničke radne grupe, i sl.).

Milija Veljovic
28. 08. 2008., 18:26
aman. kako ces naterati polupismenu babu od 60+ god da ode u net kafe i dzaka po sokocalu ?
Dobro sad, baka voli i da ode malo do opštine da prodžaka:D
Poznajem bar jednu kojoj to nije problem da uradi, da džaka po sokoćalu ( jasno je da je to izuzetak ) Gospođa je profesorka engleskog jezika u penziji kad se i srela sa računarem. Sve je moguće, mentalne barijere su najveće, najgore i najopasnije ograde koje imamo.
Ok, ima i ona poslovica (kineska:D) - Nemoj da učiš svinju da se smeje. Em gubiš vreme, em nerviraš svinju. Ovo nije takav slučaj:)



omoguciti kao opciju da. ali da je MUST malo teze. bottomline je da smo nepismen siromasan narod

Upravo. Dati prednost na neki način, odnosno, da bude skuplje ako hoćeš human touch, baš toliko:D

Milija Veljovic
28. 08. 2008., 18:41
Pa sad, kada je u pitanju snalazenje, secam se kako su se svi lepo snasli da pogledaju online (ili offline) onaj cuveni amaterski film sa Suzanom Mancic ili koji jos bejahu... ako zatreba kompjuter, svi ce se snaci nekako, to nikada u ovoj zemlji nije bio problem.

Kada bi nekome zatrebao izvod iz maticne knjige rodjenih, a da pri tom ne mora da ide u opstinu nego odradi sve online, siguran sam da bi se snasao "gde i kako to da uradi"


Samo ih zanima jel na cdu ili diviksu:D?