PDA

Pogčedajte punu verziju : Koji jezik da koristim za pristup bazi?


biske
29. 08. 2008., 23:05
Evo juče sam se prijavio na forum i svidja mi se tematika koju pokriva.

Što se tiče mog pitanja stvar je sledeća.
Napravio sam bazu u Accessu i dosta sam vremena uložio u njenu izradu (oko 2 meseca) i još trebam da napravim aplikaciju sa svim upitima i izveštajima itd. To ću odraditi u Accessu ali za buduće poboljšanje bih koristio neki drugi jezik pa me interesuje šta mi preporučujete iz vašeg iskustva. Baza je namenjena za biblioteku. Video sam recimo da je program tntBibliotekar plus urađen preko .NET i interesuje me možete li da mi napravite jedan komprativni prikaz sa prednostima i manama jezika koje bih koristio za ovu namenu. Znam sa faksa C++ i voleo bi da se koristi nešto izvedeno iz ovog jezika ali znam pomalo i Javu i nije mi problem da učim nove stvari.

jablan
30. 08. 2008., 18:56
Nećeš ovde moći da dobiješ ultimativni odgovor na svoje pitanje - svako će krenuti da ti predlaže ono u čemu bi on to radio i na kraju će rezultirati prepucavanjem moj tata vs. tvoj tata.

U stvarnom životu postoji dosta faktora koji određuju razvojnu platformu, a uopšteno govoreći, svaka može da se iskoristi za to što tebi treba.

Možda je prvo najbolje da napraviš odluku da li ćeš praviti veb ili desktop aplikaciju.

biske
30. 08. 2008., 21:53
Meni treba neko da da komparativnu analizu programa pomoću kojih se obično radi sa svim manama i nedostacima. Ne želim komentare tipa onaj mi je rekao da je dobro, već ovaj jezik ima dobru biblioteku za rad sa bazama, itd..
Hvala

jablan
30. 08. 2008., 22:31
Svaki jezik ima dobru biblioteku za rad sa bazama, posebno ako praviš nešto tipa biblioteke.

japan
30. 08. 2008., 22:46
ako znaš C++ onda ti je moj savet da ga se držiš, i da koristiš Qt framework (http://trolltech.com/products/qt) - ima verovatno sve što može da ti zatreba, portabilan je, i odlično dokumentovan. pri tom, vrlo je jednostavan za korišćenje, verujem da ti neće trebati više od jednog dana da pohvataš osnovne koncepte.

biske
30. 08. 2008., 22:55
Zaboravio sam da napomenem da sam mislio na desktop aplikaciju, mada mi i veb zvuči primamljivo. Očekujem mišljenje i drugih članova.
Pomenuo si da sa bilo kojim C++ jezikom mogu da pristupam bazi. Imam MS Visual C++ 6.0 i MS Visual 2008. Da li mogu da radim sa ovim prvim pošto sam se navikao na njega a kasnije bih prešao na Visual 2008?

Dragi Tata
30. 08. 2008., 23:06
Pomenuo si da sa bilo kojim C++ jezikom mogu da pristupam bazi. Imam MS Visual C++ 6.0 i MS Visual 2008. Da li mogu da radim sa ovim prvim pošto sam se navikao na njega a kasnije bih prešao na Visual 2008?

Jesi li ti pitao istu stvar na ES-u nedavno?

U svakom slučaju da ponovim odgovor: možeš da radiš to u C++u ako baš hoćeš, ali ti je to kao da pališ kola da odeš do komšije preko puta. Više vremena ćeš da izgubiš dok ih isteraš iz garaže i uparkiraš kod komšije, nego što ti traje ceo put.
Konkretno, ako si već radio bazu u Accessu slobodno koristi Access i za aplikaciju, ili ako baš hoćeš neki C-like jezik, dohvati Visual C# 2008 Express (besplatno i legalno) ili recimo Javu.

C++ služi da se u njemu prave sistemi za baze (MySQL, MS SQL Server, Firebird... su pravljeni u C++u) a ne klijent aplikacije za pristup bazama.

BluesRocker
30. 08. 2008., 23:13
Baš sam hteo da odgovorim slično. Mislim da je za početak (a i na duži rok) bolje naučiti C# jer se mnogi uplaše od C++-a pa odustanu od programiranja. Sve je manje potrebe da se desktop aplikacije pišu u C++-u jer su današnji kompjuteri sve brži pa je uglavnom važnija brzina razvoja aplikacije od brzine izvršavanja.

biske
31. 08. 2008., 09:51
Jesi li ti pitao istu stvar na ES-u nedavno?

U svakom slučaju da ponovim odgovor: možeš da radiš to u C++u ako baš hoćeš, ali ti je to kao da pališ kola da odeš do komšije preko puta. Više vremena ćeš da izgubiš dok ih isteraš iz garaže i uparkiraš kod komšije, nego što ti traje ceo put.
Konkretno, ako si već radio bazu u Accessu slobodno koristi Access i za aplikaciju, ili ako baš hoćeš neki C-like jezik, dohvati Visual C# 2008 Express (besplatno i legalno) ili recimo Javu.

C++ služi da se u njemu prave sistemi za baze (MySQL, MS SQL Server, Firebird... su pravljeni u C++u) a ne klijent aplikacije za pristup bazama.

Tačno je ja sam postavio isto pitanje na ES i ulogovao sam se na ovaj forum jer mislim da je malo više specijalizovan za određene stvari koje meni trebaju.
Očigledno da se ne razumemo. Kao što si primetio ja sam radio bazu u Accessu (tj. modeliranje u BPwinu i ERwinu i posle sam izvezao u access) i baza sa aplikacijom u Accessu mi trebaju za dobijanje bachelor diplome. Međutim ja hoću za neko komercijalno korišćenje baze da uradim aplikaciju u nekom drugom jeziku. Ok, Access je poseban slučaj gde imamo bazu i aplikaciju ali zamislimo da sam bazu radio u Oracle. Šta bi ste mi tada preporučili.
Uzgred Oracle ću početi da učim za nekih mesec ipo dana kada krenem na master studijama.

Baš sam hteo da odgovorim slično. Mislim da je za početak (a i na duži rok) bolje naučiti C# jer se mnogi uplaše od C++-a pa odustanu od programiranja. Sve je manje potrebe da se desktop aplikacije pišu u C++-u jer su današnji kompjuteri sve brži pa je uglavnom važnija brzina razvoja aplikacije od brzine izvršavanja.
Što se tiče primedbe da se mnogi uplaše C++-a pa odustanu od programiranja, nije mi to frka već potpuno suprotno. C++ sam radio na faksu pre skoro godinu dana i to je stvar (pored baza i jave) na koji ću se u budućnosti orijentisati tako da bi mi ovo došlo kao lepo i korisno jer bi posle dužeg vremena koristio C++, naučio bih nove stvari (uh što volim nova znanja). Trenutno sam zauzet faksom pa ne mogu da učim ono što želim (C++) ali bi ovo bila dobra prilika da ako već izdvajam vreme za učenje mog voljenog C++-a neka bude od neke koristi.
P.S. Znam i osnove Jave.

Hvala na komentarima.

Bojan Zivanovic
06. 09. 2008., 18:23
Meni se cini kao da si se ti vec odlucio za C++, a ovaj topic ti sluzi samo da bi ti potvrdili tu odluku :)

biske
08. 09. 2008., 12:12
Meni se cini kao da si se ti vec odlucio za C++, a ovaj topic ti sluzi samo da bi ti potvrdili tu odluku :)
U prvom postu u ovoj temi sam napisao da mi učenje novih stvari nije problem i da znam i Javu, tako da si donekle u pravu a donekle nisi. Jeste da obožavam C++ ali nemam baš puno vremena da usavršavam znanje iz istog, ali pored toga kažem da mi nije frka da radim u Javi ukoliko kažete da bi Java mogla da mi olakša izradu aplikacije npr. ukoliko ima dobre biblioteke za pristup bazi da ne moram da izmišljam točak ponovo. Hvala na komentarima u svakom slučaju..