PDA

Pogčedajte punu verziju : vracanje true/false ili 0/1 ako postoji vrednost


ivanhoe
30. 09. 2008., 18:41
uradim LEFT JOIN 2 tabele i kao rezultat dobijem u koloni ili null (nema sa cime da se joinuje) ili neki broj veci od nule ako je uradio join (ID je u pitanju).

Kako mogu da pomocu SQL postignem da mi se umesto toga u rezultatu vrati nekakva boolean vrednost (0 i 1, ili null i 1, ili vec nesto slicno ) ?

jablan
30. 09. 2008., 19:05
Možeš sa nekom sign(coalesce(vrednost, 0)) varijantom, ili nekim case-om.

bluesman
30. 09. 2008., 19:49
Volim ove "mozgalice" ali mi bas nije jasno :) Ti iz klasicnog join dobijes vrednost ili null ali tebi treba 1 ili null ? Ako sam ja dobro shvatio problem, zar to nije (skoro) isto, ako vec na osnovu toga postavljas uslov?

degojs
30. 09. 2008., 20:09
Možda da pogledaš funkcije opisane ovde, posebno IF (a možda u kombinaciji sa još nekom kao IFNULL)

http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/control-flow-functions.html

IF(expr1,expr2,expr3)

If expr1 is TRUE (expr1 <> 0 and expr1 <> NULL) then IF() returns expr2; otherwise it returns expr3. IF() returns a numeric or string value, depending on the context in which it is used.

ivanhoe
30. 09. 2008., 20:23
@blues: to se salje preko json, pa onda neke javascript klase to dalje koriste. One ocekuju 0 ili 1 (a sad dobiju nesto tipa 123456), pa mi je lakse ako mogu da modifikujem upit da vrati to direktno, nego da trazim gde u javascriptu to da menjamo.

@degojs: thanx to zvuci kao ono sto mi treba, pogledacu

degojs
30. 09. 2008., 20:30
Izgleda može ovako (polje tempfield ima neku vrednost ili null):

select IF( tempfield is null, 0, 1) from t1

jablan
30. 09. 2008., 20:37
sign() postoji i u mysql, tako da može i ova varijanta koju sam predložio:
sign(coalesce(vrednost, 0))

degojs
30. 09. 2008., 20:49
^Jok.
Recimo da imaš sledeće vrednosti:

2
-4
NULL
0



1. Tvoje rešenje vraća 3 vrednosti (-1, 1 i 0), a Ivan treba dve
2. Vraćaš 0 za ulazne vrednosti i NULL i 0, što je pogrešno

Dodatno, ako je polje tipa npr. varchar pa imaš vrednost:

abc

3. Vraćaš 0 za varchar vrednosti (kao "abc") što je opet pogrešno

(Pod uslovom da sam dobro razumeo šta on traži.)

jablan
30. 09. 2008., 21:25
(Pod uslovom da sam dobro razumeo šta on traži.)
Pa mislim da nema mnogo dileme kako razumeti:
kao rezultat dobijem u koloni ili null (nema sa cime da se joinuje) ili neki broj veci od nule ako je uradio join (ID je u pitanju).

Kako mogu da pomocu SQL postignem da mi se umesto toga u rezultatu vrati nekakva boolean vrednost (0 i 1, ili null i 1, ili vec nesto slicno ) ?

degojs
30. 09. 2008., 21:44
Ostaje onda da zaključimo da je moje rešenje jednostavnije i razumljivije, pored što je univerzalnije. Otprilike kao C# u odnosu na Ruby ;)

jablan
30. 09. 2008., 22:11
^ Pa univerzalnije nije, jer radi samo u MySQL-u. A nije ni razumljivije jer se kao ime funkcije koristi reč koja je u većini jezika rezervisana za kontrolnu strukturu. :P

ivanhoe
30. 09. 2008., 22:26
bre, mir u sudnici :)
oba resenja su just fine, uradicu lepo benchmark, pa brza varijanta pobedjuje...

degojs
30. 09. 2008., 22:32
^Šta, pa dobio si 2 rešenja, sad tek možemo da razglabamo do mile volje :) Je l' treba neko baš svaki put da piše da se zezamo..

Lepo pročitam problem i odmah u automatski izbacim detalje koji bespotrebno ograničavaju rešenje :-) Dakle Jablane, ja pišem rešenja koja su jednostavna, a rade u svim situacijama, što da se ograničavamo na tip podataka (broj) i to još podskup istog (veći od nule), ako je rešenje i bez istih - jednostavno. Takav sam čovek :D

ivanhoe
30. 09. 2008., 22:41
daklem, benchmark says:
mysql> select benchmark(10000000, IF(null is null, 0, 1) );
+----------------------------------------------+
| benchmark(10000000, IF(null is null, 0, 1) ) |
+----------------------------------------------+
| 0 |
+----------------------------------------------+
1 row in set (0.47 sec)

mysql> select benchmark(10000000, sign(coalesce(@bla, 0)) );
+-----------------------------------------------+
| benchmark(10000000, sign(coalesce(@bla, 0)) ) |
+-----------------------------------------------+
| 0 |
+-----------------------------------------------+
1 row in set (0.91 sec)

Teska srca moram da priznam MS momchad vodi 1:0 :D

jablan
30. 09. 2008., 23:23
...odmah u automatski izbacim detalje...
Drugim rečima, feature bloat (funkcionalnost koja nikom ne treba) + lock-in (zahtevanje MySQL-a da bi rešenje uopšte radilo)... Ah, tako tipično za M$ školu... :P Bolje priznaj koliko je koštalo nameštanje benchmarka...

ivanhoe
30. 09. 2008., 23:42
cekaj, mislis onaj divX sto sam kompresovao dok sam merio brzinu tvoje funkcije? :D

mislim da je fora u brzini naprosto u 2 funkcije vs. jedna funkcija... inace vrlo je zanimljivo da su obe varijante sporije oko 10% ako je varijabla NULL, nego kad je setovana na integer..

dinke
01. 10. 2008., 00:46
inace vrlo je zanimljivo da su obe varijante sporije oko 10% ako je varijabla NULL, nego kad je setovana na integer..
Sto je jedan od razloga zasto MySQL preporucuje setovati sve kolone na not null ako nije neophodno drugacije ;)

degojs
01. 10. 2008., 00:58
Navikao čovek sa tim Rubijem sve tako malo sporije.. Pa sto funkcija stavio da ispita da li je nešto NULL ili ne, samo da uspori bazu, da ne ispadne Rubi spor :D Jablane, samo ti još fale funkcije kao SIN, COS i LOPITAL negde u izrazu :)

Anyway, da sam znao da je tvoje rešenje tačno (tj. da radi sa MySQL), ne bi ni gledao ovo sa IF.

degojs
01. 10. 2008., 08:01
U stvari, ne treba ni IF funkcija:

select (tempfield is not null) as rezultat from t1

:D