PDA

Pogčedajte punu verziju : Koristan savet - registrant


torbica
22. 10. 2008., 19:29
pojam registrant označava vlasnika domena.

Zašto sam to izdvojio?

U nekoliko odvojenih slučajeva utvrdio sam da neke naše kolege renomirani provajderi
su registrovali domene - na sebe!

Preporučio bih svim vlasnicima domena da na odgovarajućim whois servisima provere svoje domene.

nixa
22. 10. 2008., 19:32
stavih ga u pravi forum :)

mangia
23. 10. 2008., 02:05
Skoro sam radio registraciju jednog .ba domena za klijenta. Trebalo mi je 20 dana da od njega "izmuzem" podatke i kopiju PDV prijave kako bi uredno ispunio polja namjenjena za njegove informacije.

Dakle postoje dvije strane medalje :)

torbica
23. 10. 2008., 06:34
Skoro sam radio registraciju jednog .ba domena za klijenta. Trebalo mi je 20 dana da od njega "izmuzem" podatke i kopiju PDV prijave kako bi uredno ispunio polja namjenjena za njegove informacije.

Dakle postoje dvije strane medalje :)

a sta mislis da ja nemam takve probleme?
zamisli das pare advokatu da ti kupi kucu a on je kupi ali na sebe???

kickloop
23. 10. 2008., 14:09
Upravo tako. Mora postojati odgovornost prema klijentu koji plaća domen. Video sam milion takvih primera gde provajder registruje domen na svoje ime. Poznajem i dosta mojih kolega koji uopšte ne vide razliku u tome da upišu svoje podatke, ili podatke osobe koja je zaista vlasnik domena.

bluesman
23. 10. 2008., 14:43
Postoji tu jos jedna caka, kada placas, obicno placas svojom karticom i ako imas 500 domena, svi su na jednom accountu, pa po defaultu upisuju kao vlasnika domena podatke sa account-a ili sa kreditne kartice. Da bi to izmenio moras po registraciji da odes na "izmena domena" pa da unosis druge podatke, pa submit, pa cesto nema vremena za to vec ostavis po defaultu, pa ako klijent insistira - promenis.

dinke
23. 10. 2008., 14:51
Jel mozemo da dobijemo i spisak providera? Mislim ... imam neke trademarked domene pa rekoh da ih regujem kad ce vec tuziti njih a ne mene ;)

mangia
23. 10. 2008., 18:14
Upravo tako. Mora postojati odgovornost prema klijentu koji plaća domen. .

Pa postoji odgovornost!!! Zato trazim podatke od ljudi i ne cekam da me oni upozore na to. Nema problema ako je neki medjunarodni registar jer tu samo prepisem podatke sa PDV prijave i to je to.

Nacionalni registri zahtjevaju ovjeren zahtjev od strane kupca domena i da im se isti posalje faksom ili postom. Ne kazem da nece biti uradjeno nego trebace koji dan da prodje dok se nadjes sa klijentom, pa dok on udari pecat itd.

kickloop
23. 10. 2008., 20:12
Nacionalni registri zahtjevaju ovjeren zahtjev od strane kupca domena i da im se isti posalje faksom ili postom. Ne kazem da nece biti uradjeno nego trebace koji dan da prodje dok se nadjes sa klijentom, pa dok on udari pecat itd.

Ja sam registrovao oko 100 .rs domena i ni za jednog klijenta nisam slao original dokument, sa original pečatom. Uglavnom sam slao na mail skenirane dokumente. Nisam imao takvo iskustvo

mangia
23. 10. 2008., 22:10
za .ba trebas poslati ovjeren dok. ili faksom. sken mailom ili postom

Ok nije problem. Posaljem i gotovo.

Nisam do sada ni jedan domen klijenta krstio kao svoj. Samo hocu da kazem da postoji sansa da sam klijent nije ni zainteresovan da se njegovo ime negdje pojavi, da ne razumije o cemu mu pricam/pricamo i da u vecini firmi nema osoba zaduzena za IT ili ako ima onda cisti miseve i odglavljuje papir iz stampaca i namjanje od svega ga tangira tamo neko ime u nekom registru.. .

torbica
24. 10. 2008., 01:41
peace bro's

ja sam samo rekao da obratite paznju...
druga stvar je bila promena dns-a na gTLD domenima...
ako treba hitno, isto ISP-ove mrze da klijentima otvore pristup te sam onda morao da zovem direktore jer je pukao "hosting" i sajt se ne vidi a bio petak po podne i tako dalje :)

mangia
24. 10. 2008., 02:06
Ili ono:
E preusmjeri moj domen na ns1.nesto_deseto.com i ns2.nesto_deseto.com pa nakon 2 dana zove mene i pita sto vise ne radi mail... :)

Drugi par opanaka..

torbica
24. 10. 2008., 03:48
Ili ono:
E preusmjeri moj domen na ns1.nesto_deseto.com i ns2.nesto_deseto.com pa nakon 2 dana zove mene i pita sto vise ne radi mail... :)

Drugi par opanaka..

hehe mangia, napravi user panel :)
kad klijent promeni dns ja samo kazem da ti dns-ovi razresavaju dalje domen.
Imao sam ideje od drugih da dozvolim modify soa recorda za domen... pa da se roknem ;)

case:
dot.com domen je ISP registrovao na sebe na svoje "stare" dnsove
klijentu je dao panel da se igra sa soa rekoridma, panel pokazuje da su nadlezni njegovi "novi" dnsovi
a hosting je kod godaddy koji je promenio ip hostinga lol
jesdnostavno zar ne?