PDA

Pogčedajte punu verziju : Notebook za prvu pomoć (ili ti netbook)


mileusna
28. 10. 2008., 21:57
Planiram da pazarim neku od onih igračkica kao što je Asus eee. Ima li neko neki od ovih uređaja i kakva su iskustva?

Asus Eee
Acer One
MSI Wind

Namena bi mu bila da ga nosim sa sobom kada generalno nema potrebe da nosim notebook, ali eto, ipak da mi se nađe nešto pri ruci ako zatreba (Marfi nikad ne spava). Znači recimo jednodnevni odlasci do Beograda, letovanja ili slična izbivanja van kuće.

Moguće je da bi čak neki telefon sa query tastaturom i WiFi konekcijom bio dovoljan za ono što meni treba, mada opet nije zgoreg da imam i "pravi" komp.

Nekako mi je Asus eee od ~200EUR najviše odgovara po cenovnom rangu za ono za šta bih ja koristio ovaj uređaj, mada deluje kao igračka. Ovi drugi se već približavaju cifri od 400 EUR (doduše sa WinXP) što je već cifra za koju se može kupiti i pravi notebook.

Takođe mi se čini da je Eee i najlakši od pomenutih modela što takođe igra bitnu ulogu. Težina za Acer One varira, negde piše 900g, a negde 1,25Kg?!?

chux
29. 10. 2008., 11:59
Ja planiram da uzmem eeePC ali se moji razlozi dopunjuju na tvoje time što ću ga koristiti da noću svlači torente i rapidshare, pošto mi je desktop računar u sobi gde i spavam pa zuji noću.... ali čekam da se pojavi 901 jer ima veći monitor od 701 i podržava rezoluciju 1024 bez dodatnih hack drivera...

MorenoArdohain
29. 10. 2008., 12:11
Mala napomena: znajuci ovdasnje distributere, EEE 901 ce kostati oko 400e, i to pod uslovom da ga uopste i uvezu.

cvele
29. 10. 2008., 12:33
Ja koristim FJ lifebook p series.
Zadovoljan

mileusna
29. 10. 2008., 14:04
Ja koristim FJ lifebook p series.

To je već van ove konkurencije...

cvele
29. 10. 2008., 14:13
Pa veci je mozda za 1'' (ako i toliko). Jedino ako si cenovno mislio.

mileusna
29. 10. 2008., 14:50
^ Da, i cenovno i po izradi i performansama... to mi trenutno nije potrebno...

chux
29. 10. 2008., 16:20
Onda je 700ka po meni best buy!

Dušan Dželebdžić
29. 10. 2008., 17:03
Meni bi za par dana trebalo da stigne MSI Wind U100. Nisam neki fan MSI-ja, ali naslušao sam se lepih priča o ovome, preneću utiske kad se budem malo poigrao.

lilit
30. 10. 2008., 13:34
I ja sam u sličnoj dilemi šta uzeti a da ne bude preglomazno za žensku tašnu :))

Bacila sam oko na Dell Inspiron Mini 9 (http://www.dell.com/content/products/productdetails.aspx/laptop-inspiron-9), nekako mi je bas sladak - mada kad ga uporedim sa MSI Wind U100 čini mi se da od MSI-ja dobijem više po skoro istoj ceni - veci storage i displej od 10".

bluesman
30. 10. 2008., 13:48
I ja sam u sličnoj dilemi šta uzeti a da ne bude preglomazno za žensku tašnu :))

Znam žene koje to prilično efikasno rešavaju, baš juče sam čuo: "idem da kupim veću tašnu, sve su mi premale" :)

danica
31. 10. 2008., 11:22
Planiram da pazarim neku od onih igračkica kao što je Asus eee. Ima li neko neki od ovih uređaja i kakva su iskustva?

Asus Eee


dakle, asus eee iz 'druge' ruke provereno - odlican za potrebe koje si naveo.
ja sam vise za varijantu handheld, pocket-a sa wifi-ije, OS, aplikacijama koje mi trebaju, dovoljnom memorijom.
npr, ako nisu konferencije i ne moram da nosim laptop, drustvo mi uvek pravi dell-ov axim. iako je matori gadget odlicno me sluzi i nije tezi od 100 gr. : )

dinke
31. 10. 2008., 13:15
^Axim rules, ali smori svo to "kuckanje" po virtuelnoj tastaturi :)

misk0
31. 10. 2008., 13:21
dell-ov axim. iako je matori gadget odlicno me sluzi i nije tezi od 100 gr. : )

Ne znam koji model imas, ali da nisi malo pretjerala sa tim tezina < 100gr?

dinke
31. 10. 2008., 18:35
Moj axim x50v je 170gr. Sad kad smo vec otisli u offtopic, umesto axima solidan izbor moze biti i neki winmobile phone (htc), posto se radi o istoj platformi a onda vuces jedan gadget manje. Iz licnog iskustva znam da je vucaranje dva gadgeta unaokolo smaranje (pogovoto kad znas da mozes vuci samo jedan).

misk0
31. 10. 2008., 19:14
@Dinke: potpuno se slazem i predlazem neki model sa tastaturom (TyTN II, Diamond PRO)

Dušan Dželebdžić
01. 11. 2008., 20:14
Meni bi za par dana trebalo da stigne MSI Wind U100. Nisam neki fan MSI-ja, ali naslušao sam se lepih priča o ovome, preneću utiske kad se budem malo poigrao.

Stigao juče, danas sam tek stigao da se igram :)

Kompjuter stiže sa preinstaliranim XPSP3, a ja sam mu na to dodao i Ubuntu 8.10. Ekran je vrlo dobar, kao i autonomija baterije. Tastatura zahteva malo navikavanja, zato što nisu svi tasteri iste veličine (npr. tačka je za trećinu uža od slova, a skoro svaki URL završavam sa "ž" zbog malog entera). Nisam ga maltretirao ničim težim od Worda i Excela, ali mali ima potencijala zbog auto-overclock funkcije koja je dostupna sa novim BIOS-om. Kamera je standardnog kvaliteta, a mikrofon prilično dobro hvata, dobro me čuju i kad sam udaljen nekoliko metara.

Sve u svemu, prezadovoljan sam. Jedine dve stvari koje su mi do sada zasmetale su mnogo ružna torba koja ide uz njega, i debeli kabl sa šuko priključkom koji se nikako ne uklapa u ideju minijaturizacije... dobro je da nisu stavili trofazni :)

danica
02. 11. 2008., 14:01
^Axim rules, ali smori svo to "kuckanje" po virtuelnoj tastaturi :)

slazem se, mene odlicno sluzi Axim X51v, a za kuckanje kako kazes -nekada kada pravim beleske imam kao na tablet pc-iju 'beleznicu' i ispisujem freestyle-om po ekranu :)

@miskO hej, nisam vagala koliko je tezak tacno. mislim da je oko 100gr, ako te bas interesuje da obrnem specifikacije ali mozes i na netu da nadjes.

poenta je da ne moram da nosim laptop i ranac uvek sa sobom, funkcionalan je, imam sve sto mi treba u jednom gadgetu, i damski je - za tasnu.

mileusna
18. 11. 2008., 20:49
Evo da repliciram da sam pazario MSI Wind U100 crni. Nekako sam uspeo da pronađem radnju u Kragujevcu gde su bili napakovani jedan pored drugog MSI Wind, Acer Aspire One i HP mini note pa sam mogao lepo da izvagam.

HP je bio osetno najteži i najskuplji iako je išao sa Linuxom a ne sa Windowsom tako da ga nisam ni razmatrao. Acer Aspire One plavi deluje dopadljivo ali je Wind odneo pobedu jer je i pored nešto većih dimenzija i 10" ekrana i dalje bio najlakši a i tastatura mu je bila mnogo komotnija za rad od Acera. Wind takođe ima i bluetooh tako da se preko mobilnog mogu povezati na net u svakom trenutku (nisam toliko mobilan da bi mi se isplatio neki mobile Internet paket).

Jedina moja veća zamerka je što je deo sa ekranom dosta težak u odnosu na ostatak kompa, pa je malo nestabilan, tj. komp ima tendenciju da se klacka i prevrne pogotovu ukoliko iskosite ekran pod većim uglom, no dobro... Ako je to bila cena da računar bude što lakši, onda prihvatam, nije toliko strašno. E da, i WiFi je malo zezao i prekidao, ali se instalacijom svežih drajvera sve dovelo u red.

Sve u svemu, mislim da će savršeno poslužiti svrsi za koju je i kupljen. :)

STELLANOVA
18. 11. 2008., 21:23
Po odnosu performansi i cene Asus EEE 1000H je najbolja kupovina trenutno.

Sve opcije kao i Wind + 40Gb veci HDD + 12 meseci garancije (kod Asusa 24 meseca) + manji i laksi punjac.

mileusna
18. 11. 2008., 22:34
Taj se tek pojavljuje kod nas, a meni je bio potreban relativno hitno pa je trebalo izabrati najbolje od ponuđenog, tako da nije bio predmet razmatranja jer ga nisam nigde ni video. :)

misk0
18. 09. 2009., 09:45
Razmisljam o kupovini HP Mini 5101 (http://reviews.cnet.com/laptops/hp-mini-5101-intel/4505-3121_7-33736906.html) pa me interesuje ima li ko iskustva sa istim i ima li sta bolje u toj kategoriji za te pare? :) Ovo dobijem po nizoj 'studentskoj tarifi' od 300E.

robi-bobi
18. 09. 2009., 12:31
mali oftopik i preporuka
za Marfijeve slucaje koristim mobilni :)
i to ovaj moj je star, sa (relativno) malim ekranom itd itd

stavio sam putty za mobilne i cepam

Gruja
18. 09. 2009., 14:58
Probaj pre svega da saznaš da li taj HP ima glare ili mat ekran. Za mašinu koja će se koristi u raznim svetlosnim i ambijentalnim okolnostima glare ekran može da bude ozbiljan hendikep.

misk0
18. 09. 2009., 16:42
Probaj pre svega da saznaš da li taj HP ima glare ili mat ekran. Za mašinu koja će se koristi u raznim svetlosnim i ambijentalnim okolnostima glare ekran može da bude ozbiljan hendikep.

Mat (aha, gledao sam juche par modela u zivo, pa mi je zasmetalo taj sjaj).

chux
18. 09. 2009., 17:55
Ima onaj Lenovo S10 u mts ponudi meni se ne čini loš. http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4620

nn.nn
18. 09. 2009., 18:08
Drugarica je skoro kupila S10e, za nekih 300€. Ne izgleda loše, čak bi možda i tastatura mogla da se koristi za slepo kucanje, ko nema baš debele prste. :)

Kad se kupuje, oznaka tipa S10 nije sasvim precizna, ima i fabrička oznaka modela (tipa NS82VCD) i tu stvari mogu biti bitno drugačije. Npr. za ne mnogo manje novca (~3k RSD) dobije se računar sa 3 ćelije (ovaj ima 6) i bez SSD od 4GB, pa treba gledati sve detalje.

bOkIcA
18. 09. 2009., 18:16
Problem koji je Lenovo S10e kod mene imao je sto je dosao sa sistemskim SSD-om od 4GB pa je deo OS-a morao da se seli na hdd. Bas malo mesta ostane kada je instaliran WinXP na taj disk i onda samo "low space" problemi i usporenja.
Inace racunar je skroz korektan.

Dragi Tata
18. 09. 2009., 18:40
Ја имам тај Леново уређај и могу да кажем да врши посао: ништа посебно, али је врло лаган и згодан за путовања.

vlada.jerkovic
10. 10. 2009., 05:47
Kupio sam Asus EEE 1000H i dodao jos 1 GB rama i prezadovoljan sam! Kome treba Linux za netbook Ubuntu ima optimizovanu verziju za netbook-ove i skroz podrzava moj navedeni Asus EEE 1000H. Proverite samo da li podrzava i vase modele koje imate. Mozete skinuti ovde (http://www.ubuntu.com/getubuntu/download-netbook)

Gruja
10. 10. 2009., 08:11
Ja sam uzeo Asus 1000HD, ali sam se namerno zadržao na 1GB da bi mi hibernacija bila brža. Stavio sam da se hibernacija radi automatski čim se zatvori notebook. Meni je 1GB dovoljno za stvari koje radim netbookom.

ivanhoe
10. 10. 2009., 14:51
kako stoje stvari oko trajanja baterija, sta je po tom pitanju najbolji izbor?

STELLANOVA
10. 10. 2009., 15:27
Meni na Lenovo S10e sa 6 cell baterijom traje 5h sa WiFi-em konstantno i najjacim osvetljenjem...

Eniac
10. 10. 2009., 23:58
kako stoje stvari oko trajanja baterija, sta je po tom pitanju najbolji izbor?

eee 1000 je tu ponajbolji sa 6 cell baterijom, MSI je dosta los, mada postoji opciona sestocelijska baterija

mileusna
11. 10. 2009., 00:43
^ MSI Wind U100 sada većinom ide sa 6 cell baterijom.

@ivanhoe Sve što ima 6 cell bateriju bi trebalo da je OK, reda veličine 4+ sata rada.

Gruja
11. 10. 2009., 08:11
To su i moja iskustva sa ovim Asus 1000HD - 6 cell i 4+ sata, iako ima Celeron M umesto Atoma. Naravno, biće manje od 4 sata ako se gleda film, ili ako stalno radi nešto tipa 3G USB modem.

misk0
11. 10. 2009., 13:02
Meni doshao neki dan HP mini 5010. Simpa je, ali ga jos nisam stigao posteno koristiti. Ostaju prsti po njemu ko da sam burek jeo prije :)
Doshao instaliran Suse (licenciran) koji fino radi, windows-like :)
Moracu na drugu particiju jos staviti Windows.

Nenad Vasić
11. 10. 2009., 15:32
Meni na Lenovo S10e sa 6 cell baterijom traje 5h sa WiFi-em konstantno i najjacim osvetljenjem...
Meni obično traje oko 4 - 4.5h ali koristim Ubuntu...