PDA

Pogčedajte punu verziju : subdomeni i google


ivanhoe
14. 02. 2006., 09:40
Hteo bih da koristim subdomene za razlicite delove sajta, tipa blog.sajt.com, downloads.sajt.com i sl...

Medjutim cenim da ce onda google svaki od tih delova da shvati kao zaseban sajt, jel da? Da li postoji neki workaround, osim cloakinga za botove ?

bojan_bozovic
14. 02. 2006., 09:53
Nece uopste da shvati kao zaseban sajt, a BTW ne znam sta mislis pod tim, jer SE rangira stranice a ne sajtove. Dobar poddomen ce dobro da se kotira za kljucnu rec, bas kao i domen. Npr. bloodrayne.com je #1 za pretragu za bloodrayne iako je to flash sajt sport.tvojdomen.com ce bolje da se rangira za "sport" nego bilostadrugo.tvojdomen.com (uz isti sadrzaj)


Da li postoji neki workaround, osim cloakinga za botove ?


Mnogo lose neki ljudi uticu ovde, cccc... Slusaj, kako nas narod kaze, ko sa djavolom tikve sadi o glavu mu se razbijaju, jel'da? :)

boccio
14. 02. 2006., 15:07
Hteo bih da koristim subdomene za razlicite delove sajta, tipa blog.sajt.com, downloads.sajt.com i sl...

Medjutim cenim da ce onda google svaki od tih delova da shvati kao zaseban sajt, jel da? Da li postoji neki workaround, osim cloakinga za botove ?
Nece, ne treba nikakav workaround... I ne vidim kakve veze ima cloaking sa celom pricom :)

cvele
14. 02. 2006., 17:57
Da, tretirace ih kao zasebne sajtove i nemozes nista uraditi povodom toga...

Zar ti nista negovori sto google adsense primarni domen jeste http://www.google.com/adsense/ ?

Inace google rangira SAJTOVE a ne stranice ;) ovo mozes zakljuciti po dosta stvari a najocigledije su: inner stranice dobijaju pr na osnovu pocetne strane, google priorited daje sajtovima sa mnogo strana/contenta...

bojan_bozovic
14. 02. 2006., 18:09
inner stranice ne dobijaju PR na osnovu pocetne, ako ih ne linkujes (probaj). Link je ono sto daje PR, a ne domen ili sajt.

ivanhoe
14. 02. 2006., 18:11
@cvele: da, otprilike si mi potvrdio ono sto sam ja pronasao na netu od informacija... tja, nista onda od subdomena...bummer...

@boccio: pominjem cloaking jer preko mod_rewrite mogu botovima da dam kakve hocu linkove, recimo www.sajt.com/download , a zivim ljudima da dam download.sajt.com, ali necu bezveze da rizikujem, ako me i ne kazne zbog cloakinga, mogu i zbog kloniranja sadrzaja...a posto je to ionako sitnica who cares...cisto mi se dopalo kao ideja...

@bojan: ne znam za taj slucaj, ali glavna stranica dobija PR delom i na osnovu inner stranica...primer su ti razni blogovi koji objave neki text koji postane popularan, i onda, iako realno svi linkuju na tu odredjenu stranu negde duboko u sajtu, ceo sajt takodje dobije na rangu (ne toliko koliko sama ta strana, ali ipak znacajan procenat..). A to je slucaj koji mene interesuje vise jer ako budem imao nesto zanimljivo to bi onda bilo na zasebnom subdomenu, i po svemu sudeci ne bi uticalo pozitivno na ostatak sajta...

boccio
14. 02. 2006., 18:41
Da, tretirace ih kao zasebne sajtove i nemozes nista uraditi povodom toga...

Ahem... ajd da definisemo prvo "zasebne sajtove" :) Posto se ne slazem u potpunosti sa izrecenim.

Poddomen i stranice na njemu ulaze u ukupan footprint sajta, a ne vidim kakve veze ima primer sa AdSensom ovde? Da im nije frka za PR mozda :)

Probaj allinurl ili site pretragu bez www. i videces...

ivanhoe
14. 02. 2006., 19:10
Ahem... ajd da definisemo prvo "zasebne sajtove"

ne mogu da definisem u cveletovo ime sta je mislio, ali ajd da pojasnim sta mene zanima ( a mislim da je to ono sto je cvele i odgovorio):

Pitanje je vrlo prosto, ako bi desilo da milioni ljudi ulinkuju npr. pera.sajt.com/nesto.htm, i on dobije fenomenalan PR posle nekog vremena, da li bi to imalo pozitivan uticaj na PR strane koja se nalazi na www.sajt.com, to jest glavne strane da je tako nazovem ? Ili bi se efekat primetio samo na pera.sajt.com/ strani ?

bojan_bozovic
14. 02. 2006., 20:12
Tek neko treba da mi pokaze da PR zaista i utice na SERP, ali nema veze. Doslo se dotle da webmasteri nece ni exchange ako nemas visok PR, a linkuje se samo zbog PR. (hehehe, ali PR od 7 na ulaznoj strani domen.com moze da znaci i PR1 na links.html)

cvele
15. 02. 2006., 02:46
Ahem... ajd da definisemo prvo "zasebne sajtove" :) Posto se ne slazem u potpunosti sa izrecenim.

Poddomen i stranice na njemu ulaze u ukupan footprint sajta, a ne vidim kakve veze ima primer sa AdSensom ovde? Da im nije frka za PR mozda :)

Probaj allinurl ili site pretragu bez www. i videces...

Nisi me razumeo... ono sto sam ja hteo da kazem za AdSense jeste sledece:

Uvek je najbolji nacin pocinjati on-site seo onako kako to radi i pretrazivac za koji optimizujes sajt. Recimo u ovom primeru se jasno vidi da google nevoli subdomene... vec gura foldere, dok recimo yahoo forsira subdomene.

Definicija "zasebni sajtovi": Imace svoj serp nezavisno od originalnog domena, ali ce ih smatrati related sajtovima.

PR od 7 na ulaznoj strani domen.com moze da znaci i PR1 na links.html
Da ali upravo se otome i radi... nije bitno da li je strana vazna ili nije bitno je da je sajt vazan.

Niko nije rekao da pr utice na serp... naveden je primer kako bih pokazao kako google tretira subdomene (isto kao i serp, pr se formira na osnovu broja dolaznih/odlaznih linkova... tacna formula na mom blogu)

cvele
15. 02. 2006., 02:48
oh... da zaboravih...

[ quote ]
Probaj allinurl ili site pretragu bez www. i videces...
[/ quote ]
[ odgovor ]
Probaj allinurl ili site pretragu za co.yu i videces...
[/ odgovor ]

jel to znaci da su www.pera.co.yu i www.zika.co.yu isti sajtovi ? :P :)

boccio
15. 02. 2006., 12:15
eh sad... co.yu

Dobro, pobedili ste momci, I give you this one :)

Malo sam procackao po svojim sajtovima i izgleda da je zaista tako, bar sto se tice SERP-ova, za footprint celog domena stojim iza onoga sto sam rekao... Ista kljucna rec u title-u i priblizno isti density, index strana mi je sky-high, a od index-strane poddomena ni traga ni glasa, iako ima za 1 nizi PR od osnovne strane na domenu... Zanimljivo, izgleda da mi je malo ostrica otupela...

Baic
15. 02. 2006., 13:38
Iz mog iskustva, kada mi je jedan poddomen izlistan na DMOZu narednih par dana i sam domen je bio top rangiran na google za anchor tekst koji sam koristio za poddomen, medjutim kasnije je sve doslo na svoje rang je nestao za domen ali ostao za poddomen.

Medjutim primetno je da sada svaki poddomen ima dobar rank u serpovima bez obzira da li ima becklinkove ili ne. A i reiting samog domena je prrimetno skocio.

U slucaju da koristis isti dizajn za domen i poddomene najverovatnije ce ti domen biti banvan sa googla, to mi se desilo sa jednim domenom iako je content bio razlicit ali dizajn je bio isti.

Sto se tice PRa desava se da pojedini poddomeni imaju i visi PR od samog domena u zavisnosti od broja linkova, a primetio sam da ako ne na poddomenu kavlitetan content moze se desiti da se dobije jako visok PR i bez beck linkova.

[nq]
15. 02. 2006., 14:33
U slucaju da koristis isti dizajn za domen i poddomene najverovatnije ce ti domen biti banvan sa googla, to mi se desilo sa jednim domenom iako je content bio razlicit ali dizajn je bio isti.

E ja ovo ne mogu da svarim :)

Baic
15. 02. 2006., 15:40
A i ja nemogu da shvatim sta si hteo da kazes time "nemogu da svarim".
Da li si misio da nemozes da svaris sto sam to napisao.
ILI nemozes da svaris sta sam time mislio.

Da pojasnim mislio sam na to da ako koristis template domena sa istim rasporedom linkova ka samoj unutrasnjosti, pa da stranicu umesto
domen.com/ciljana-fraza.html, bude postavljena na ciljana-fraza.domen.com.

Google to tumaci kao duplirani sardzaj, kao da si tu stranicu postavio na
nekidrugidomen.com.

Google kada procenjuje sadrzaj poddomen gledao kao zaseban domen, ali kada treba da banuje poddomen on banuje i domen.

Petar Marić
15. 02. 2006., 16:01
Ček, ček - ako sam dobro shvatio:
Google kada procenjuje sadrzaj poddomen gledao kao zaseban domen, ali kada treba da banuje poddomen on banuje i domen.

Hajde da testiramo tu premisu: spamer.blog.hr se jako, jako loše ponašao i uz to je koristio cloaking te je Google algoritam odlučio da ga banuje.
Ako je tvoja premisa tačna to bi značilo da će i blog.hr biti banovan i (što je još bitnije) svaki poddomen na blog.hr biti banovan. Nisam neki SEO stručnjak, ali jednostavno mi to ne zvuči smisleno.

Mogli bismo da idemo još dalje pa hajde da kažemo da je spam.yu bio banovan. Da li to znači da će svi sa yu TLD-a biti banovani?

Baic
15. 02. 2006., 16:37
Sto se blog.hr tice tu nisam siguran sta ce se desiti.
Ali sto se tice spamer.yu ili spamer.co.yu to su domeni i to se treba razlikovati od poddomena na spamer.com.

Pa i drugar je registrovao rs.sr kao domen, a sada poddomen.rs.sr daje kao domene ali nije isto imati poddomen na svom serveru u okviru istog uid/gid stabla ili postaviti ga na sasvim drugom serveru od onog na kome se nalazi domen.

I da naglasim ja nenamecem svoje misljenje, samo kazem sta se meni desilo, i nisam to ponovo proveravao sa drugim domenom pa nemogu da tvrdim da je to 100% tacno. A i tema nije o banovanju poddomena, iako bi bilo vrlo zanimljivo razmeniti iskustva u vezi sa time.

jasmanac
15. 02. 2006., 19:19
Naravno da ce banovati ceo domen sa pod-domenima ako neko to smisleno radi to jest ako se pod-domeni koriste samo kao doorway stranice. U tom slucaju nema spasa.

[nq]
15. 02. 2006., 19:36
U slucaju da koristis isti dizajn za domen i poddomene najverovatnije ce ti domen biti banvan sa googla, to mi se desilo sa jednim domenom iako je content bio razlicit ali dizajn je bio isti.

ILI nemozes da svaris sta sam time mislio.
Iskreno ja sam mislio da govoris o samom dizajnu a ne o rasporedu linkovima, sad je malo smislenije :)

cvele
15. 02. 2006., 21:08
sve sto hocu da kazem je joooj....

dirzim se podalje od nastavka ovoga... :/

Pedja
16. 02. 2006., 11:30
Ovo sve samo opravdava moje misljenje da Google sucks. Sta ima lose u tome sto pravim poddomene da bih tako istakao neki sadrzaj na sajtu? To je ne samo normalno nego i preporucljivo. Koriscenje poddomena je tako i zamisljeno.

bojan_bozovic
16. 02. 2006., 17:11
@Pedja

Apsolutno se ne slazem. Istorijski, poddomen je znacio poseban kompjuter na mrezi (recimo komp1.lab2.univerzitet.edu). Recimo da imas hosting koji omogucavas i bez domena i spamer.hosting.com bude blacklistovan zar svi tvoji klijenti trebaju biti?

ivanhoe
17. 02. 2006., 00:02
pa naravno da treba, ti kao vlasnik domena imas punu odgovornost za sve delove svoje mreze...

ono sto mene buni oko ovoga je, sta se desava sa mirror sajtovima ? recimo download sajtovi koji nude mashina1, mashina2, itd.. subdomene zbog load balansiranja, a svi imaju identican sadrzaj.. da li oni dobijaju kaznene poene zbog toga ???? cisto sumnjam, previse velikih sajtova to radi...

Baic
17. 02. 2006., 01:19
Sve zavisi kako se i sta podesi meni je sekundarni domen imao iste privilegije kao i primarni.
pa je google indexirao i domen.net i domen.org i sve je odlicno funkcionisalo do skora dok nisam domen.org odvojio na zaseban host i tamo postavio drugi site.

A cak sta vise na jedan drugi domen nam ima vise desetina sekundarnih domena i kroz sve je odradjen index celokupnog contenta i nijedna jedina strana nije u suplementu.

bojan_bozovic
17. 02. 2006., 05:28
pa naravno da treba, ti kao vlasnik domena imas punu odgovornost za sve delove svoje mreze...

Da, i na mojoj IP sam odgovoran za svih 150 domena koji se hostuju? WTF?

ivanhoe
17. 02. 2006., 15:07
Da, i na mojoj IP sam odgovoran za svih 150 domena koji se hostuju? WTF?

prvo nisi pricao o IP, nego o domenu... vlasnik domena je ujedno i vlasnik svih subdomena i jedino moze da da nekom svoj subdomen na upotrebu, znaci njegovo je i da pazi sta taj neko radi i da snosi odgovornost za to...

u slucaju virtuel hostova je isto, samo sto nisi ti odgovoran nego onaj kod koga hostujes, on je taj koji je kaznjen...a ti ako imas problema zbog blacklisted servera, onda promenis provajdera, to je bar lako...


uzgred to je odlican (i jedini moguci) nacin da nateras provajdere da paze na spammere i prevarante...

phatsa
01. 01. 2007., 17:39
Meni ipak nije sve jasno:

imam sajt www.xxxxx.net koji radi i koji ima PR 4 i super poziciju na googlu za određene ključne reči.

Hteo bih da otvorim subdomen, recimo, vino.xxxxx.net, i da se bavim prodajom vina sa potpuno nezavisnom aplikacijom, a međusobno bi linkovima povezao osnovni domen i poddomen.

1. da li je to prihvatljivo sa stanovišta google-ta i njegovog rangiranja osnovnog domena i subdomena?

2. da li moram ponovo da prijavim subdomen na pretraživače kao potpuno novi sajt, ili će se to automatski odraditi?

3. da li ću time narušiti PR i poziciju osnovnog domena? isto pitanje i za poddomen.

4. ima li loših strana ovakvom pristupu?

Thx!

zokiii
02. 01. 2007., 16:32
1. da li je to prihvatljivo sa stanovišta google-ta i njegovog rangiranja osnovnog domena i subdomena?

2. da li moram ponovo da prijavim subdomen na pretraživače kao potpuno novi sajt, ili će se to automatski odraditi?

3. da li ću time narušiti PR i poziciju osnovnog domena? isto pitanje i za poddomen.

4. ima li loših strana ovakvom pristupu?

Thx!

Prvo, google vidi domenu i subdomenu kao dvije potpuno razlicite domene.
Citaj, popularnost domene nece utjecati na ranking subdomene.

A niti ce ti link sa domene koja je na istom IPu nesto pomoci, eventualno ce te google izcrawlati i indexirati.

Ne prijavljuj stranicu na pretrazivace, nabavi par linkova ka siteu i google ce te naci i indexirati.

Moj je prijedlog potpuno nova domena.

artur_dent
02. 01. 2007., 23:03
Cini mi se da je glupo koristiti za primere sajtove iz google mreze. Posto koliko se meni cini nema bas nekog pravila o tome da li se nalaze u direktorijumu ili na svom poddomenu.
Jedan slucaj koji je Cvele naveo:
http://www.google.com/analytics/
I drugi koji je nije:
http://adwords.google.com
ili
http://www.google.com/alerts
http://checkout.google.com/