PDA

Pogčedajte punu verziju : Koristiti naša slova u URI-u ili ne?


Petar Marić
15. 02. 2006., 02:05
Radeći na jednoj web aplikaciji naišao sam na interesantan problem:
Da li koristiti naša slova u URI-u?
gurman://ja.jedem.meso/article/leskovački-ćevapi-i-džigerica-na-žaru ili
gurman://ja.jedem.meso/article/leskovacki-cevapi-i-dzigerica-na-zaru Eto, sada se pojavio i drugi problem:
Gde može da se nabavi dobar roštilj u Novom Sadu? :D

bojan_bozovic
15. 02. 2006., 03:50
Radeći na jednoj web aplikaciji naišao sam na interesantan problem:
Da li koristiti naša slova u URI-u?
gurman://ja.jedem.meso/article/leskovački-ćevapi-i-džigerica-na-žaru ili
gurman://ja.jedem.meso/article/leskovacki-cevapi-i-dzigerica-na-zaru Eto, sada se pojavio i drugi problem:
Gde može da se nabavi dobar roštilj u Novom Sadu? :D

sr.wikipedia.org ih ne koristi. hr.wikipedia.org ih ne koristi http://hr.wikipedia.org/wiki/Kategorija:Dru%C5%A1tvene_znanosti [es] ih ne koristi. Ni kinezi ne koriste kineske znakove u URL (a mogu) jer UTF-8 URLovi su nova stvar (da mozes ih imati i u domenu, ali kako cu ja da kucam kineski URL?) I advise against it

Moras do Leskovca :D Sve ostalo je imitacija :D

bluesman
15. 02. 2006., 04:10
Takođe ne preporučujem

Ovo gore sam samo napisao da bih mogao da dam offtopic: Zašto u LE kada ima i u BG, i to leskovačkiji nego u Leskovac? Znaš kako kažu rezzimo za pizzu? Nije najbolja pizza u Italiji... :)

jasmanac
15. 02. 2006., 10:21
Heh neko ce mi reci da je u Beogradu bolji rostilj nego u Leskovcu ;) Mozete samo da sanjate o tome :P

@Petar Marić: Poseti restoran "Plava Frajla" kod Spens-a ;) Provereno dobijaju rostilj meso iz Leskovca.

Petar Marić
15. 02. 2006., 11:25
Dobro, ubedili ste me za nekorišćenje naših slova u URI-u.

@Jasmanac: Gde se beše tačno nalazi taj restoran, zaboravio sam. Inače najbolji roštilj u NS sam jeo u onoj maloj zelenoj "kućici" na uglu stadiona koji je najdalji od Spensa i teniskog igrališta.

Auh, sad će ova tema da se pretvori u Microsoft roštilj (Leskovac) vs Open Source roštilj (svi ostali). Već osećam miris flame-a - što je dobra stvar, jer znači da je vreme da se baci meso na vatru ;)

Ilija Studen
15. 02. 2006., 11:29
Inače najbolji roštilj u NS sam jeo u onoj maloj zelenoj "kućici" na uglu stadiona koji je najdalji od Spensa i teniskog igrališta.

Kod Brene ;) Za Plavu Frajlu prvi put čujem, ali ako neko objasni gde je tačno pa da posetimo ako je toliko dobro.

jasmanac
15. 02. 2006., 13:25
Plava Frajla vam je bas na ulazu u Spens. Evo vam i sajt http://www.plavafrajla.com/lokacija.htm. Mozemo se organizaovati da dodjem do Novog Sada i na preporuku svi odemo tamo da vidite sta znaci dobar leskovacki rostilj ;) Garantujem kvalitet.

ivanhoe
15. 02. 2006., 16:40
Dobra je frajla, to mi je bila redovna lokacija za obilazak dok sam bio u vojsci u NS (u Majevici)...a posto sam prethodno bio u Nishu, mogao sam da uporedim kvalitet rostilja iz prve ruke :)

nixa
15. 02. 2006., 16:41
ti si na dijeti

Dragan Babić
15. 02. 2006., 17:07
@ Ivanhoe:
Bio si na Majevici? Pa onda si mi bio komsija, ja sam sa Deteline :)

boccio
15. 02. 2006., 17:32
A da mi lepo uvedemo On Topic tag, a da sve poruke po difoltu idu u offtopic? Vise se isplati :P

bluesman
15. 02. 2006., 17:46
Egzaktli ...

robi-bobi
15. 02. 2006., 17:57
onTopic:
koliko znam google poznaje reci i sa i bez kvacica (trazite npr "zvaka")

medjutim, ukoliko se koristi cirilica, onda google to nema (hm, a mozda i ima, al cuti)

e sad, moje misljenje je da nije uopste losa ideja imati sledeci url:
jedite-kod-dzoa.com/ћевап.html
bar sto se SEO tice

Ilija Studen
15. 02. 2006., 18:47
Ja sam hteo da splitujem temu, ali nisam znao šta i kako da sečem pošto su prve poruke mešavina (on i off topic)... Čudo jedno :D

Petar Marić
15. 02. 2006., 19:03
Ilija, mislim da ti je jednostavnije preimenovati temu tako da sadrži i informaciju o offtopic-u.

[nutty-idea]A za ubuduće ne bi bilo loše da ubacimo mogućnost definisanja dodatnih naslova tema. Tada ćemo barem znati koji su sve offtopic-i pokrenuti u temi :rolleyes:[/nutty-idea]
Moram primetiti da smo majstori za offtopic :D

ivanhoe
16. 02. 2006., 02:32
ajd, ajd.. podsetim se vojnickih dana i svi krenu da se bune...evo sad cu za inat da pricam samo dosadne programerske stvari :P

znaci ontopic: da bi koristio nasa slova u urlu, moraces da ih koristis i u imenima fajlova, a to je veoma problematicno jos uvek... pogotovo na hostovanim serverima... a sto se gogle-a tice, mozda on i indexira nasa slova uredno, ali od toga nema velike koristi sem ako ih ljudi ne oriste u pretragama... za latinicu koliko toliko, ali cirilicu sam siguran da malo njih koristi na google-u...

bluesman
16. 02. 2006., 02:45
Da, zvuči logično. Džaba ti google indeksira na ćirilici, onaj koji pretražuje mora da kuca ćirilicom (pretpostavljam). Ja ne znam ni jednog takvog.

Petar Marić
16. 02. 2006., 02:49
znaci ontopic: da bi koristio nasa slova u urlu, moraces da ih koristis i u imenima fajlova, a to je veoma problematicno jos uvek...
Ne ako koristiš framework (http://www.djangoproject.com/) koji vrši url decoupling, tj. url nema blage veze sa onim što view radi - jer se nalaze na različitim slojevima.

robi-bobi
16. 02. 2006., 11:01
u bugarskoj svi pisu na cirilici ;)
bar kad traze info na google

a mod_rewrite pomaze ovde saswim dobro

zextra
16. 02. 2006., 11:48
Mislim da se mora uzeti u obzir za koga se pravi dati sajt. Recimo, ako sajt ide nemcima, nema razloga da se u url-u ne nalaze njihovi umlauti i ostalo - koliko znam, svi nemci (dobro, vecina) koriste lokalizovane tastature. To komplikuje nama ostalima, ali kad je neko od vas jos postavio query na google na nemackom?

Dakle, NS: Bubi Grill vs Brena (aka Dubocica) vs Plava Frajla. Stanujem minut od Bubija, u Dubocici sam jeo nebrojeno puta, a Frajla mi je jos ostala da je posetim (shame, i know :))...

nixa
16. 02. 2006., 11:55
Da, zvuči logično. Džaba ti google indeksira na ćirilici, onaj koji pretražuje mora da kuca ćirilicom (pretpostavljam). Ja ne znam ni jednog takvog.

Znas ali se ne sećaš ...


Данило Шеган (http://www.devprotalk.com/member.php?u=87)

adelante
16. 02. 2006., 12:33
A zar nebi u takvom slucaju bilo dobro koristiti i .htaccess i mod rewrite pa dopustiti korišćenje i urlova sa našim slovima a i bez, tako bi linkovi funkcionisali u oba slučaja. :1050:

ivanhoe
16. 02. 2006., 14:21
u bugarskoj svi pisu na cirilici ;)
bar kad traze info na google

a mod_rewrite pomaze ovde saswim dobro

pa i rusi isto tako, ali ja malo Srba znam koji uospte imaju cirilicu namestenu po defaultu...obicno ljudi stave latinicu, ako bas hoce nasa slova...


a mod_rewrite AFAIK koristi istu regExp biblioteku kao i perl, a ja sam imao par puta velikih problema sa UTF-8 textom i perl regExp-ima (i to su apsolutno najnemogucije greske za debug koje sam u zivotu imao...), tako da se ne bih bas usudio da to koristim...