PDA

Pogčedajte punu verziju : Šta bi sa forumom za novu godinu?


mangia
06. 01. 2009., 02:33
Možda sam dosadan ali šta bi sa forumom ? Vidim bekap sa kraja Novembra...

Milos Vukotic
06. 01. 2009., 02:47
Štogod, milo mi je vidjeti da je opet tu ;)

Srećna Nova Godina!

bluesman
06. 01. 2009., 02:54
Nisi dosadan nego brz :)

Elem, posto sam ja očigledno urečen, pa mi se već nekoliko godina za redom dešavaju užasne stvari 31. decembra, ni ove godine nije izneverena tradicija. Umro hard disk na serveru.

Prvo je nemcima trebalo 2 dana da ustanove da je umro hard disk (šta da kažem kada meni support šalje nazad mail "e prijavljuje ovu grešku, jel možeš ti da mi pomogneš da provalimo šta je problem" ??!?!), pa su onda "ubacili" novi disk i reinstalirali OS. Taman kada smo instalirali control panel i vratili dobar deo sajtova iz backupa (koji je na drugom hard disku) - ponovo počinju problemi. Ispostavilo se da su moroni, umesto da ubace novi hard disk, samo formatirali onaj koji je umro, tako da je on živeo samo kratko, i odmah opet umro (kaže support "a meni je bilo čudno što čujem kliktanje iz hard diska"?!?!?!). Da nije tužno, smejao bih se.

Posle nekoliko teških reči, i novih 12 sati čekanja, ubacili su novi hard disk i opet ispočetka instalacija OS + control panel. Ovaj put se desilo da su neki backup fajlovi corrupted, i da ne može da uradi restore. Sva sreća pa su postojali i stariji backupi, tako da smo izvukli od novih šta smo mogli - a ono što nismo - izvlačili smo iz starih. Dok ovo pišem još se vraćaju neki domeni, biće valjda sve ok do ujutro.

Više nisam ni nervozan, prvih dana mi je pritisak bio oko 200 pa za malo da riknem, ali ovaj put sam definitivno odlučio da ne hostujem više, jednostavno ne mogu da se nerviram toliko zbog nečega na šta ne mogu da utičem na bilo koji način. Sve je van moje kontrole, a čim "viša sila" odlučuje umesto mene - to nije posao za mene.

Nadam se da ćete preživeti nestanak mesec dana postova, unapred se izvinjavam svima a naročito onima koji su se registrovali u decembru pa će sada morati ponovo, kao i onima koji su se trudili da postuju pametne stvari koje su sada nestale.

mileusna
06. 01. 2009., 03:08
Welcome back. :)

Ti si baš nagrabusio sa tim Nemcima, sećam se da je i pre bilo sličnih epizoda..?

Mala sreća u nesreći je što je vreme praznika, pa se manje surfovalo... Sa druge strane, možda to i ne valja jer je i support bio u prazničnom raspoloženju...

LiquidBrain
06. 01. 2009., 04:19
Kakav je to server koji nema diskove u miroru? Ako nista drugo, bar diskovi nisu skupi...

misk0
06. 01. 2009., 13:00
Kakav je to server koji nema diskove u miroru? Ako nista drugo, bar diskovi nisu skupi...

Da, nisam ni pomislio na to.. Interesantno...

flash_back
06. 01. 2009., 13:26
a pa dobrodosli nazad :)

Nemanja Avramović
06. 01. 2009., 13:37
Ja i dalje ne mogu da pristupim DPT-u preko www.devprotalk.com (samo sa svog desktop računara iz Firefoxa*) dok preko devprotalk.com (bez www) radi. Na ostalim računarima (i ostalim browserima na ovom računaru) radi sve kako treba (osim činjenice da nema poruka iz decembra :)). Valjda će FF shvatiti da sajt u stvari radi pa će proraditi uskoro i sa www :)

* - index vraća blank page a search.php?do=getnew nudi (prazan) search.php za download

bluesman
06. 01. 2009., 14:17
Kakav je to server koji nema diskove u miroru? Ako nista drugo, bar diskovi nisu skupi...

To je tacno, ali server je budzen, znaci uzet je sa jednim hdd, a drugi je dodat naknadno kao backup, da smo stavljali neki raid morali bi da muljamo dosta (jer je vec bilo operativnih sajtova sa dosta velikom posetom) pa je pronadjeno kompromisno resenje da na jednom disku stoji sistem a na drugom daily backup za poslednjih 5 dana, sto teoretski dodje skoro isto kao mirror. Mada ne znam koliko bi mirror pomogao ovde, od tolikih i/o gresaka dosta fajlova je bilo corrupted, a znas i sam kako su arhive osetljive na checksum missmatch.

kaizen
06. 01. 2009., 14:38
To je tacno, ali server je budzen, znaci uzet je sa jednim hdd, a drugi je dodat naknadno kao backup, da smo stavljali neki raid morali bi da muljamo dosta (jer je vec bilo operativnih sajtova sa dosta velikom posetom) pa je pronadjeno kompromisno resenje da na jednom disku stoji sistem a na drugom daily backup za poslednjih 5 dana, sto teoretski dodje skoro isto kao mirror. Mada ne znam koliko bi mirror pomogao ovde, od tolikih i/o gresaka dosta fajlova je bilo corrupted, a znas i sam kako su arhive osetljive na checksum missmatch.

Naravoučenije - vodite sami računa o svom bekapu. ... ukoliko je to u granicama mogućeg :) (a u ovom konkretnom slučaju npr. jeste)

LiquidBrain
06. 01. 2009., 14:57
To je tacno, ali server je budzen, znaci uzet je sa jednim hdd, a drugi je dodat naknadno kao backup, da smo stavljali neki raid morali bi da muljamo dosta (jer je vec bilo operativnih sajtova sa dosta velikom posetom) pa je pronadjeno kompromisno resenje da na jednom disku stoji sistem a na drugom daily backup za poslednjih 5 dana, sto teoretski dodje skoro isto kao mirror. Mada ne znam koliko bi mirror pomogao ovde, od tolikih i/o gresaka dosta fajlova je bilo corrupted, a znas i sam kako su arhive osetljive na checksum missmatch.

Sto se tice budzenja to je bar jednostavno :) Moze se kreirati soft raid i na vruce. Inace ukoliko postoje IO greske raid to lepo resava tako sto jedan disk oznaci kao neupotrebljiv... A samim tim ti ostanu sve arhive netaknute na drugom... :)

flash_back
06. 01. 2009., 15:05
secam se, pre nekih godinu dana, mozda malo jace, isto je bilo zajebancije sa svabama..

a za back up sto od tada nije radjen postoji logicno objasnjenje.. isto je kao kada neku obalu zapljusne cunami, upocetku panika i jurnjava a kasnije niko normalan ne ocecuje novi/drugi talas, kakva je verovatnoca za tako nesto.. ocigledno realna :D

mangia
06. 01. 2009., 17:20
Uf... Ajde sto su mi pojeli nekoliko "Hvala" ali nema ni onih mirror web 2.1rc2 beta dugmica :)

bluesman
06. 01. 2009., 18:13
Da ne bude da je ovo izgovor, samo da kazem da sam napomenuo svima (u uputstvu) da sami rade svoj backup - radi se backup na serveru i iako cemo se truditi da sve bude azurno - ne mozemo da garantujemo da ce tako i biti. Na kraju se to desilo, a kao sto sam i pretpostavljao 95% ljudi nije radilo nikakav backup, a onih 5% je radilo backup koji je onda ostajao u nekom direktorijumu na serveru.

Ovde sam i ja napravio glupost, iako redovno radim backup sa dpt, decembar je bio haotican mesec i jednostavno sam zaboravljao a cesto je bilo "aj nema veze - sutra cu", tako da ni ja nisam nista bolji od ovih koje sam spomenuo gore.

deda
06. 01. 2009., 18:31
Blusmen
Srecna ti Nova godina !!!
I Rainu sam rekao , a tebe nisam do sada zeleo da uznemiravam, ali evo i tebi:
Imas svu podrsku koja ti je potrebna. Makar moralna !
Zao mi je sto se ovo desilo i mogu misliti kako ti je bilo i kako ti je sada, znajuci kako je ostalima ...
Licno, nemam nikakvih problema, sve sam sredio, naravno uz Rainovu i Suskinu pomoc, pa nastavljam gde sam stao, na trenutak.
Veliki pozdrav od Dede...samo guraj napred i osmeh na lice !!!
Ko ga jebe, nek ide zivot !!! ajd...

xippi
06. 01. 2009., 19:28
^+1

ko ga jebe, vazno je da smo svi mi na broju :)

bluesman
06. 01. 2009., 20:46
Smradovi jedni, tako ste me i prosli put palili :) Lepo sam bio odlucio jos pre 1,5 godine da batalim taj hosting business, ali su me ljudi "tesili" kao ... "ma daj... ovo-ono". Ovaj put necete uspeti :) Sto je najgore, ja nikada nisam ni hteo da se bavim hostingom, to je doslo vise onako slucajno. Da sam znao kakve probleme to nosi, pre bih sebi ruku odsekao nego da se upustam u to.

nixa
06. 01. 2009., 21:09
:)) batali nije to za tebe :D

borstale
06. 01. 2009., 22:05
Nemoj da bataljuješ. Ti si jedini support koji radi prvog januara u 02h :)

pcigre
07. 01. 2009., 00:09
Ma batali.

A u međuvremenu ošini Laurent Wolf - No Stress (mix po izboru).mp3 (mislim da sam ovo previše puta napisao u zadnja dva dana :D)

bluesman
07. 01. 2009., 00:23
Ma da bre... bataljujem definitivno. Necu nikoga da teram, ali kako kome istice hosting, zamolicu ih da nadju ozbiljan server.

Nego sto se tice "no stress", ja obicno koristim ovu anti stress metodu:

6wS5xOZ7Rq8

mileusna
07. 01. 2009., 01:52
^ Nick Nolte LOL :)

Nemanja Avramović
08. 01. 2009., 00:20
Ja iz FF-a i dalje ne mogu da otvorim sajt... ni sa www. ni bez :S

BluesRocker
08. 01. 2009., 00:40
Ja iz FF-a i dalje ne mogu da otvorim sajt... ni sa www. ni bez :S
Jesi probao da obrises kes? ctrl+shift+delete pa cache

Nemanja Avramović
08. 01. 2009., 10:40
Upravo probao - ništa se nije promenilo. Na index-u dobijam praznu stranicu a na search.php nudi taj fajl za download. Probao i shift+refresh, restartovao browser, modem, računar (ne zbog toga nego inače, mada šta znam - možda pomogne) i neće. Nemam pojma šta može da bude.

Takođe, preko nekih web proksija, tipa hidemyass.com - otvara.

apash86
08. 01. 2009., 15:10
Upravo probao - ništa se nije promenilo. Na index-u dobijam praznu stranicu a na search.php nudi taj fajl za download. Probao i shift+refresh, restartovao browser, modem, računar (ne zbog toga nego inače, mada šta znam - možda pomogne) i neće. Nemam pojma šta može da bude.

Takođe, preko nekih web proksija, tipa hidemyass.com - otvara.

jel koristiš možda opendns?

Nemanja Avramović
08. 01. 2009., 17:55
Da, koristim OpenDNS. Ali, ako je do njega - zar se to ne bi odrazilo na sve browsere?

bluesman
08. 01. 2009., 18:19
Ako sam ja dobro razumeo tebi samo u firefoxu ne može da otvori, a u svim ostalim browserima može?

apash86
08. 01. 2009., 20:58
nisam pažljivo čitao, mislio sam da uopste neće da se otvori sajt, ja isto nisam mogao jedno vreme da pristupim ako koristim opendns, čim sam promenio proradilo je, mada je verovatno slučajnost:)
možda tebi neki firefox addon pravi probleme, ništa mi drugo ne pada na pamet..

Nemanja Avramović
08. 01. 2009., 21:18
Ako sam ja dobro razumeo tebi samo u firefoxu ne može da otvori, a u svim ostalim browserima može?

Da, samo Firefox ne može, i samo na ovom računaru. Svi ostali browseri mogu i na ostalim računarima svi browseri (pa i Firefox) mogu.

I ja sam pomislio da je možda do nekog add on-a ali skorije sam jedino instalirao ColorZilla. Ali i pre toga nije radilo. Nije radilo još dok je sajt bio down (isto se manifestovalo) a sad kad je sajt up kao da se ništa nije promenilo.

Evo liste FF add on-a, ako znači nešto: AdBlock, BBCode, ColorZilla, Download statusbar, Flashgot, Foxmarks bookmarks synchronizer, Foxytunes, Google notebook, Greasemonkey, Java Quick Starter, Links and Forms, Speed dial, Stumbleupon, TwittyTunes i Web developer

misk0
08. 01. 2009., 21:19
Vjerovatno to znas, ali probaj FF podici u 'safe' modu gdje su iskljuceni svi plugini pa vidi da li je do browsera ili do plugina.

bluesman
08. 01. 2009., 21:21
Meni to lici samo na cache, nista drugo.

marinowski
08. 01. 2009., 22:07
Meni to lici na DNS problem. Mozda ne kod njega, nego kod provajdera.

Edit: lupih glupost, nisam pažljivo pročitao. I ja verujem da je neki cache.

Takođe može da bude nešto sa transparent proxyjem kod provajdera, on zna isto da zezne, ukoliko iko još koristi transparent proxy :)

LiquidBrain
08. 01. 2009., 22:12
covek koristi openDNS, a tamo je sada sam gledao, sve u redu :)

Nemanja Avramović
08. 01. 2009., 22:46
Takođe može da bude nešto sa transparent proxyjem kod provajdera, on zna isto da zezne, ukoliko iko još koristi transparent proxy :)

Da je do provajdera bilo bi valjda i na ostalim računarima?

Meni to lici samo na cache, nista drugo.

Takođe, obzirom na to da je samo jedan browser na samo jednom računaru.

Vjerovatno to znas, ali probaj FF podici u 'safe' modu gdje su iskljuceni svi plugini pa vidi da li je do browsera ili do plugina.

Upravo sam probao - ista situacija.

Zanimljivo je to (kao što napisah već pre par dana) da mi je jedno vreme, od kad je proradio sajt, radilo kada pristupim sajtu bez www (samo devprotalk.com) dok sa www nije htelo. Sad ne radi nikako :/

Milos Vukotic
08. 01. 2009., 23:05
Imaš li neki firewall ili AV?

bluesman
08. 01. 2009., 23:13
namestena je redirekcija ^devprotalk -> www.devprotalk.com ali ne znam da li to moze da zeza, osim ako nemas neku foru koja ne dozvoljava redirekcije ili nesto

Nemanja Avramović
09. 01. 2009., 00:34
Ma nemam nikakvu foru za redirekcije, i na nekim svojim sajtovima koristim istu redirekciju i to radi bez problema.

Imaš li neki firewall ili AV?

Ma jok, običan Symantec AV + Win (XP) firewall... i pre havarije na serveru (gde se vrti DPT) sam imao istu kombinaciju i sve je radilo. 99% je nešto do browsera.

bluesman
09. 01. 2009., 21:26
Uskoro mozete da ocekujete DPT downtime od par sati (nadam se mnogo krace), selim na drugi server - posto prestajem sa ovim hosting poslom, selim svoje sajtove. Najavicu ja to na vreme, najverovatnije ce da se desi u nedelju 11.01.2009.

Da se ne brinu oni koji hostuju, obavesticu ih na vreme, ali ceo server i sve domene preuzima jedna ozbiljna hosting kompanija, sa njima ce vam biti mnogo bolje nego do sada. Znaci, sto se vasih domena tice - sve ostaje kao do sada, samo sto server vise nije moj niti ja imam posla sa tim. To je bila najlaksa varijanta, da bi izbegli downtime, necemo seliti nista na njihove servere nego ceo server postaje njihov.

Milos Vukotic
13. 01. 2009., 12:54
Svi putevi vode kod Hetzner-a... Willkommen! :)

flash_back
13. 01. 2009., 18:14
lepo je sto ste se prebacili na nove servere, nego buguje kada se otvara bez 3xw prefiksa

bluesman
13. 01. 2009., 20:58
Ma ja jos uvek ne vidim domen, ovde sam samo zato sto sam u hosts stavio

78.46.74.40 www.devprotalk.com

Ne znam uopste zasto se to desava, prebacio sam jos 10 sajtova sa tog servera na ovaj server i sa istim setovanjima i svi su proradili osim dpt.

bluesman
13. 01. 2009., 21:02
Na kojim ste vi provajderima, ja sam na SBB i cudno je da se ovako ponasa, posto obicno sve zivo odmah proradi

A to sto kazes da buguje kada je bez www. to je zato sto iz nekog razloga i dalje ide na 213.202.247.56 (to mi cak i sada dok pisem ovo prikazuje kao ip adresu sajta)... a cudno je to sto je na tom starom serveru totalno obrisan domen, hosting i dns... ne postoji document root, trebao bi da izbaci not found ili tako nesto, a ne onaj welcome page.

borstale
13. 01. 2009., 21:05
telekom adsl i radi normalno (sa www)

bluesman
13. 01. 2009., 21:21
Da, znam za telekom ... probali smo preko mobilnog telefona i radi.

Mr.Paja
13. 01. 2009., 22:27
Evo i SBB fercera ...

mileusna
13. 01. 2009., 22:29
Da se ne brinu oni koji hostuju, obavesticu ih na vreme, ali ceo server i sve domene preuzima jedna ozbiljna hosting kompanija, sa njima ce vam biti mnogo bolje nego do sada. Znaci, sto se vasih domena tice - sve ostaje kao do sada, samo sto server vise nije moj niti ja imam posla sa tim. To je bila najlaksa varijanta, da bi izbegli downtime, necemo seliti nista na njihove servere nego ceo server postaje njihov.

Drugim rečima prodao si biznis, a? ;)

bluesman
13. 01. 2009., 22:40
Da, prodao sam nekom ozbiljnijem od mene ko ima zivaca da krshi prste dok ceka da drugi srede situaciju na koju ne moze nikako da utice :D

flash_back
13. 01. 2009., 22:54
drugim recima uvalio si im kosku? :D

bluesman
13. 01. 2009., 23:01
Pa ne bash, ljudi se vec bave time, samo sam im dodao jos oko 200 klijenata i jos jedan server.

Aj bre nemojte da me zajebavate, vidite da se nerviram oko ovih gluposti, lako je da me zajebavate... uradite nesto korisno :D

flash_back
13. 01. 2009., 23:05
nije da zajebavam nego kontam da ako je server ostao u nadleznosti nemaca jadni oni pored takve podrske :) vruc je to krompir :D

bluesman
14. 01. 2009., 01:04
Evo sada bi trebalo da je sve ok, vidim da napokon prijavljuje pravu IP adresu. A cini mi se i da radi brzo kao munja (a mozda je i zbog toga sto sam ja sada na 4mbit).

Nenad Vasić
14. 01. 2009., 05:55
U čemu je bio problem?

bluesman
14. 01. 2009., 10:06
Ma nemam pojma, sve je bilo nelogicno... ne znam vise, u raspadu sam, bitno je da je sve sada ok.

robi-bobi
14. 01. 2009., 11:12
inace, ja sam svo vreme (osim down-a) imao dostup DPT-u i sa i bez www

bluesman
14. 01. 2009., 12:33
Pa da, to i jeste cudno, svi su videli normalno osim iz Srbije.

ivanhoe
14. 01. 2009., 17:00
<teorija_zavere>
svojevremeno je postojao veliki problem sa preopterecejem DNS servera kod mnogih provajdera, moguce da zato neki kesiraju DNS duze nego sto je propisano u recordima da bi smanjili saobracaj
</teorija_zavere>

misk0
14. 01. 2009., 19:48
preopterecenje DNS servera?? UDP queriji prave 'toliko' opterecenje? :))

ivanhoe
14. 01. 2009., 22:01
ne znam tacne razloge, dal matori hardware ili losa infrastruktur, ali da, prosle godine je u vise navrata zagusenje bilo bas na DNS serverima provajdera..

mangia
14. 01. 2009., 23:01
Starije verzije Bind-a su imale nekih bugova i pitanje koliko ih je uradilo upgrade... Naravno ima smisla odgovor ako se koristi gore pomenuti softv.

Osim toga nije samo Balkan crna rupa... Moj blog se prosle godine selio sa jednog na drugi server ali su oba servera vlasnistvo istog covjeka koji nije gasio stari server. Par ljudi iz Norveske su 6 mjeseci kasnije i dalje isli na stari server...

borstale
21. 01. 2009., 07:33
ceo server i sve domene preuzima jedna ozbiljna hosting kompanija.
Od jutros je server ponovo down. Pretpostavljam da se bore sa nasleđenim problemima, ali koga i kako ja sad da pitam šta se dešava?
Edit: Odnosno nije server, jer mi se admin paneli ladno otvaraju (a radi i ftp), ali sajtova nema.
Edit2: Sad vidim da radi recimo ovaj sajt (http://pressword4u.pressword.com/) na istom serveru, ali od mojih četrdesetak - ni jedan. :(

bluesman
21. 01. 2009., 15:38
Mister, rekoh ti koga da kontaktiras (host011.com je sada njihov sajt), ja stvarno nemam veze sta se desava, ako sam ja dobro razumeo on je rekao da ce prebaciti sve na neke druge servere, a mozda i nece (?!?) Mozda to radi pa zato imas neki downtime, ali opet - stvarno nemam pojma, samo nagadjam - posalji im mail pa ih pitaj, tako je najjednostavnije.