PDA

Pogčedajte punu verziju : Backup - ono o čemu se puno priča, a malo radi


nn.nn
06. 01. 2009., 14:59
Sećam se priče kad su srušeni Blizanci u Njujorku. Neki naš lik je radio u nekoj japanskoj firmi (banka ili nešto slično) na višim spratovima druge zgrade. Kad je u prvu zgradu udario avion, njima su rekli da ne paniče, da ostanu na svojim mestima - sve je u redu. On je čovek došao iz Srbije, pa se odmah sjurio pravo dole niz stepenice. Negde na pola napravila se gužva, pa ga je stigao šef, japanac. Kako je ovaj naš bio dosta mlađi, viši i jači, šef se uhvatio za njegovo rame i non-stop vikao "Napred Srbija, napred Srbija...". Srećom, a zahvaljujući i ovom našem, nekako su uspeli da se probiju kroz tu gužvu i izađu napolje. Ne dugo nakon toga, zgrada se srušila. Tu su se i rastali.

Uveče ovog našeg pozove šef, prvo ga je pitao kako je, onda mu se silno zahvaljivao - život mu je spasao. Na kraju mu kaže da je uspeo da nađe neki novi prostor, da će tokom noći biti postavljeni računari i da sutra dođe na posao, radi se normalno. E, to je backup.


Na koji način i koliko često radite backup?
Da li to radite sami, da li prepuštate da provajder brine o tome ili je možda to zadatak vašeg admina?
Da li backup radite ručno, da li koristite opcije kontrolnog panela (cPanel, Plesk...), da li koristite neku automatiku (koju?)?
Da li radite off-site backup ili je sve lokalno?
Šta backupujete, samo podatke iz baze, aplikaciju, konfiguraciju servera ili možda imate i image celog servera?
Da li testirate backupove i kako?

Dakle, da počnem sa posipanjem pepelom. :)

Na jednoj lokaciji sa dva servera backup se radi 2x dnevno preko cron skripta. Backupuju se podaci iz baze (mysqldump), konfiguracioni fajlovi servera (tar xzvf etc-backup.tgz /etc) i web aplikacije. Backup se potom sinhronizuje (rsync) na drugu mašinu. Nema redovnog off-site backupa. Ako izgore serveri, ode sve dođavola.

Na drugom mestu, gde sam pomagao prijatelju oko administracije, provajder radi backup, ali se 2x dnevno radi backup nezavisno od toga i skida na njegovu lokalnu mašinu (Windows Scheduler task).

Pre neki dan (novogodišnja euforija) zakupio sam Linode VPS, a oni ne rade backup. Planiram da automatizujem off-site backup na Amazon S3 (euforija me držala dva dana :) ).

pcigre
06. 01. 2009., 15:13
Na koji način i koliko često radite backup?


DB - 1x dnevno pravim i skidam.
Full (uključujući mailove, ftp itd itd) - pravi se 3x nedeljno, ali se skida samo jednom i jednom se ručno kopira na drugi server.

Da li to radite sami, da li prepuštate da provajder brine o tome ili je možda to zadatak vašeg admina?

DB radi skripta na cronu (hvala Peco!)... mada download, naravno, puštam ručno, kao i prebacivanje na drugu mašinu. Full pokrećem ručno.

Da li radite off-site backup ili je sve lokalno?


Radim i off-site.

Šta backupujete, samo podatke iz baze, aplikaciju, konfiguraciju servera ili možda imate i image celog servera?


Ne radim image celog VPS-a... mada mislim da to radi provajder, pošto u VZPP-u prikazuje da je svakog dana imao promenu statusa u backup (traje oko sat, pa mi deluje da je to to).

Da li testirate backupove i kako?


Za sajtove radim samo proveru raspakivanja (jednom sam imao problem sa lošom arhivom).

Jednom sam imao problem sa imenikom... Uredno sam pravio backup imenika na svom kompu... srezao brdo backupova na DVD i sklonio na tamno... verifikacija diska uredno prošla... Crkne imenik na telefonu... Kažem, nema problema, imam ja backup... izvadim... probam jedan, neće, drugi neće... ceo DVD riknuo... U prevodu... samo debili drže backup u rasponu od pola godine na istom DVDu.

flash_back
06. 01. 2009., 15:16
ja radim samo back up baza i to jedamput do dva puta mesecno i tako sve dok nedodje do nekog kraha pa se ne opametim :D salim se, provajder bi trebao da radi back up na svakih 24h, sem ako ne zabusava :)

pcigre
06. 01. 2009., 15:17
Skoro sam imao i drugu situaciju... Postojao je backup (jes' tad bio malo bajatiji). Uzeli da radimo parcijalni restore... i trt... nešto se "pokvarilo" sa našim slovima prilikom importa... Spasao me Flajko :).

srdjan
06. 01. 2009., 16:49
http://phpmybackuppro.net putem cron-ja (nesto jednom, nesto 4x dnevno), salje potom zipovan SQL putem FTP-a na drugi hosting i emailom na GMail.

Backup sajta na drugom hostingu radi isto tako, samo u drugom smeru :)

misk0
06. 01. 2009., 17:04
Na vaznijim serverima imam RAID5 diskove, HOTSWAP + rezervni disk u ormaru (da ne moram cekati dobavljaca).
Na server (svaki) je spojen HP AutoLoader sa 8 ili 10 kaseta (DAT4 i LTO 448) koji svaku noc radi differential backup a jednom sedmicno (za vikend) se radi full backup. Zadnji dan u mjesecu radim FULL backup i kasetu vadim iz Autoloadera i ide na drugo mjesto (u slucaju pozara i slicno).
Na tim serverima, buduci da nema previshe podataka radim backup cijelog sistema, tako da ukoliko se desi ogromna havarija (tipa crknu svi diskovi) imam sistem One Button Disaster Recovery koji se pokrece prije bootovanja OS-a i radi restore sa svih kaseta koje se nalaze u Autoloaderu.

STELLANOVA
06. 01. 2009., 17:37
^ Radis u CIA? :D

LiquidBrain
06. 01. 2009., 17:54
kompletan back up svaki dan, a ponegde i dva puta dnevno :)

misk0
06. 01. 2009., 18:06
^ Radis u CIA? :D

Ne, nego imam podatke na serverima koji vrijede vishe od tih servera. Na kraju krajeva, vishe platim VSDL link godisnje nego sto vrijedi server+backup uredjaj (a glava me ne boli).

mangia
07. 01. 2009., 04:48
... emailom na GMail.:)

Samo sta kada velicina fajlova predje dozvoljenu kvotu (20MB) a iole ozboljnija baza ima znatno više ?

Moj recept je 1-2x dnevno baza, 1 x dnevno aplikacija, 1 x na 15 dana config fajlovi koji se zapravo i ne mijenjaju tako često. Sve se zipuje i preko ftp-a salje na susjedni server koji takodje radi svoj bekap na ovaj prvi. Sve je podeseno da u 1-2 minuta mogu zamijenuti jedan drugoga. Takođe sve što je manje od mail kvote se šalje i na mail.

To radim preko skripti koje se pokreću preko cron-a.

ivanhoe
07. 01. 2009., 06:57
mysql replikacija je cudo jedno.. i onda samo u cron-u mysqldump na lokalni disk, na obe masine i nema problema, sanse da na dva razlicita servera crknu diskovi istovremeno su minimalne..

LiquidBrain
08. 01. 2009., 13:55
Ali ako su serveri u istoj prostoriji moze da se desi da crknu oba istovremeno... (pozar, poplava...)

ivanhoe
08. 01. 2009., 16:05
slazem se, ali u mom slucaju su razlicite hosting firme (jedan server moj, drugi od ortaka), pa je mala sansa... sem ako kometa udari u Ameriku :)

kodi
14. 01. 2009., 17:34
danas sam sredjivao ovo..
radi backup u lokalu i rsync celog backup dir-a sa remote serverom

zgodno, ako treba nesto dodatno da se bekapuje vezano za mysql, samo ga ubacim u taj dir i sledeci put kad ga cron pokrene to se bekapuje na remote server...

backup_mysql.sh

#!/bin/bash
#####################################
### MySQL Configuration Variables ###
#####################################
# MySQL Hostname
DBHOST='localhost'
# MySQL Username
DBUSER='kodi '
# MySQL Password
DBPASSWD='shatromojpass'


# Local Directory for Dump Files
LOCALDIR='/development/backup/_mysql_/'


# Remote Directory for Offsite Backup
REMOTEUSER='backup'
REMOTEHOST='linux-backup' #this linux-backup is defined in /etc/hosts
REMOTEDIR='/home/backup/powerMacBackup'

# Prefix for offsite .tar file backup
TARPREFIX='powerMacLocal'


#####################################
### Edit Below If Necessary #########
#####################################
cd $LOCALDIR
SUFFIX=`eval date +%y%m%d`
DBS=`/Applications/xampp/xamppfiles/bin/mysql -u$DBUSER -p$DBPASSWD -h$DBHOST -e"show databases"`
for DATABASE in $DBS
do
if [ $DATABASE != "Database" ]
then
FILENAME=$SUFFIX-$DATABASE.gz
/Applications/xampp/xamppfiles/bin/mysqldump -u$DBUSER -p$DBPASSWD -h$DBHOST $DATABASE | gzip --best > $LOCALDIR$FILENAME
fi
done


#TAR FILES INTO ONE FILE
tar -cf $TARPREFIX-$SUFFIX.tar $SUFFIX-*.gz
chmod 400 $LOCALDIR*.tar
rm *.gz


#RSYNC TO REMOTE BACKUP SERVER
# (set up ssh to auth using public keys first)
rsync -avz -e ssh --progress $LOCALDIR $REMOTEUSER@$REMOTEHOST:$REMOTEDIR



edit:
zasto je code box ovako uzak?