PDA

Pogčedajte punu verziju : Novi regionalni news agregator


Dejan Bizinger
07. 01. 2009., 13:54
Od nedavno se pojavio novi regionalni news agregator Aktuelnosti.com (http://www.aktuelnosti.com), novi sajt iz produkcije WebGazda.com

Treba da se još doteraju par stvari ali bih hteo da čujem mišljenje članova DPT.

Hvala.

Goran Aničić
07. 01. 2009., 19:30
Jaoo ne još jedan ;) mislim da ih ima jedno 50 na "regionalnom" nivou. Najlakše je "napraviti" ovakav sajt, postaviš bilo koji CMS i dodaš RSS fetch i to je to. Samo, čemu više ovakvi "sajtovi"? ;)

xippi
07. 01. 2009., 19:41
no hard feelings, ali ovo izgleda kao poluproizvod koga je vreme pregazilo. odavno

Baic
07. 01. 2009., 21:01
Definitivno ima potencijala.

Mana nema rss veliki minus.

Previse lici na naslove kao da je kloniran to mi se bas i nesvidja.

Goran Cirkovic
12. 01. 2009., 17:25
Ništa novo, a po tehnologiji i dizajnu je zaostao za već postojećim servisima... Treba nešto malo originalnije i korisnije.

Markok
13. 01. 2009., 15:27
Ucitavanje tudjih stranica kroz iframe, na stranu to sto se meni ne svidja, vec meni se cini da tu ima zescih povreda zakona, od neovlascenog koriscenja tudjih zigova (Zakon o zigovima), neovlasceno koriscenje tudjih skupova podaka (Zakon o autorskim i srodnim pravima) itd ...

MorenoArdohain
13. 01. 2009., 15:54
@Markok, ne vidim kako se ovde krsi zakon o zigovima, osim toga, mozda imaju dozvolu od izvora da ih ukljucuju u sajt?

Da ne pominjem clan 48. Zakona o autorskim i srodnim pravima koji dozvoljava koriscenje delova tudjih dela uz obavezno naznacavanje odakle je preuzeto i ime autora (koriscenje citata).

Voleo bih da neko strucniji razjasni ima li tu povrede zakona ili ne.

Markok
13. 01. 2009., 16:29
Sumnjas u moju strucnost? I drugi su na njihovu nesrecu. :)

Ovo je samo moje misljenje i ne moze se smatrati kao pravni savet.

Za citiranje -
ne radi se tu o clanu 48 ZASP jer ne citiras jedan tekst, vec vrsis masovno citiranje pa se primenjuju clanovi ZASP 136 pa nadalje. Pisao sam o tom ne elitesecurity, mrzi me da ponavljam. AKO postoji saglasnost medija onda je OK.

Za iframe
clan 33 ZOZ - ...neovlašćeno koriste za obeležavanje iste ili slične robe, odnosno usluga, ako taj znak može da izazove zabunu u prometu.
Ja mislim da ne moze da se prikazuje tudji sajt u iframe jer u ovom slucaju moze da izazove zabunu kod posetica da se nalazi na sajtu izvora vesti.

I jos pride povreda autorskih prava u kolko oces clanova, ukratko:

Since iframe embeds a document into another document, it is comparable to copying as opposite to linking (in the strict sense of the word). Thus, you normally need a permission from the copyright holders of the "inline framed" document, and you should provide adequate authorship information if that document is not yours.

webgazda
13. 01. 2009., 17:24
Postovanje,

ukoliko smatrate da se krsi bilo koji zakon Republike Srbije, molimo Vas da nam se obratite (detaljnije informacije: www.webgazda.com), nasi advokati Vam stoje u bilo kom trenutku na raspolaganju i odgovorice na sva Vasa pitanja, a ukoliko bude bilo potrebno, preduzece dalje mere uklonjenja, funkcija, servisa ili bilo kog drugog materiala koji smatrate da krsi zakon. Ako nemate cvrste dokaze da WebGazda doo krsi svojim ponasanjem ili svojim uslugama bilo koje zakone, molimo Vas da ne podstavljate javne optuzbe o kresenju bilo kojih zakona ili prava, u suprotnom bicemo prinudjeni da preduzmemo dalje pravne mere kako bi zastitili svoja prava i ugled.

Zahvaljujem se na razumevanju!

S postovanjem,
WebGazda doo

www.webgazda.com

Peca
13. 01. 2009., 17:26
zaista bez zelje da uvredim nekog [inace i Bizinger i Aleksa su mi prijatelji], mislim da bi danas svi zeleli da naprave neki svoj agregator vesti i imaju po 50k poseta kao naslovi.net i vesti.rs.
problem je u tome sto ne znam dokle ce google to da 'tolerise', jer gledano iz njihovog ugla, oni indexiraju milijarde istih vesti koje se umnozavaju na agregatorima u hiljade kopija.....
mislite li da im to ne predstavlja problem, kapaciteti njihovog indexa nisu beskonacni...
a na skoro svakih 15 dana uocim novi agregator u Srbiji... mislim da ih u ovom momentu ima vise od 10 samo u Srbiji.
pa vi sada vidite koliko kopiranja kopijine kopije imamo...
i dokle ce google izdrzati?

druga stvar koju uvidjam je da ljudi otvaraju agregatore sa filozofijom "stavicemo neku joomla rss agregator komponentu, ubacicemo 50 izvora, i imacemo desetine hiljade poseta dnevno".
na zalost, filozofija je pogresna, jer napraviti agregator nije bas tako jednostavan posao, a sa tim gotovim softverskim resenjima nece nista postici.
pricam iz iskustva, jer sam celu proteklu godinu posvetio radeci na vestima, od nule... 365 dana, svakog dana po nesto... i danas ima toliko toga da se uradi...
agregator zahteva dosta posvecenosti... a ljudi uglavnom misle da ce instalirati gotov softver i "to posle samo vozi".
ne... ovde treba bar jedan programer da se posveti samo tome.

da ne pricam sto vam je neophodno i dobro poznavanje SEO, kao i velika backlink+marketing struktura da bi sve to poletelo.
ukratko, vesti.rs ne bi poletele da nisu imale mycity koji im je dao backlinkove i marketing...

savet za ljude koji planiraju agrergator - nemojte ulaziti u ovo tek tako, jer su male sanse da ce vam to poleteti ako nemate snaznu zaledjinu i veliku posvecenost tom poslu.
dokaz - u Srbiji postoje vise od 10 agregatora... mozda cak i 15... a priznacete da ste culi za svega 2-3.... pa je pitanje prosto - zasto uopste niste ni culi za ostalih desetak...

webgazda
13. 01. 2009., 17:35
dokaz - u Srbiji postoje vise od 10 agregatora... mozda cak i 15... a priznacete da ste culi za svega 2-3.... pa je pitanje prosto - zasto uopste niste ni culi za ostalih desetak...

novom politikom Bete a i ostalih novinarskih agencija pitanje je koliko ce ostati od tih 15... sto u neku ruku i pozdravljamo!

toliko za sada od mene

Markok
13. 01. 2009., 18:14
novom politikom Bete a i ostalih novinarskih agencija pitanje je koliko ce ostati od tih 15... sto u neku ruku i pozdravljamo!

toliko za sada od mene

Sve zavisi od medija da li hoce il nece da puste vesti na agregatore. Beta preti praznom puskom - sto se tice agregatora.

A u vezi iframe i ostalog, trazio si misljenje - dobio si, meni ni iz dzepa ni u dzep, radi sta hoces. :1074:

I nemoj meni te fore sa preduzimanjem pravnih mera.

Peca
13. 01. 2009., 18:57
nisam siguran da Beta preti praznom puskom.

prevideo si jednu stvar - ruku dajem da 90% agregatora nema nikakvu dozvolu za preuzimanje vesti sa b92, blic, politika, itd....

Dejan Bizinger
14. 01. 2009., 10:28
@Markok: Ni ja nisam bas siguran da Beta preti praznom puskom. Ukoliko smatras da preti praznom puskom pravdu mozes da potrazis na sudu. Ne znam da li si advokat pa si onda odlucio da dajes strucne analize raznih clanova zakona ili si od onih koji misle da se ekonomijom i pravom moze svako baviti.

zaista bez zelje da uvredim nekog [inace i Bizinger i Aleksa su mi prijatelji], mislim da bi danas svi zeleli da naprave neki svoj agregator vesti i imaju po 50k poseta kao naslovi.net i vesti.rs.

Neces nikog da uvredis :). Kao sto je bio slucaj sa sajtovima za poslove, pa onda za social net sajtove pa sad za agregatore - na svakom je da pokusa da nesto uradi. Ja sam isto u prilici da vidim da se svakih 15 dana pojavi novi "social net" ili community sajt, so what? Nemam nista protiv, neka se ljudi trude, to moze samo da koristi. Ti si Vesti pokrenuo pocetkom prosle godine ako se ne varam i zaista svaka cast na uspehu. Medjutim da si posmatrao stvari tako da "svi vec koji hoce da prate vesti na jednom mestu to vec rade preko Naslova" (sto je tada i manje-vise bilo tacno) onda verovatno i nikad ne bi napravio tvoj sajt.

druga stvar koju uvidjam je da ljudi otvaraju agregatore sa filozofijom "stavicemo neku joomla rss agregator komponentu, ubacicemo 50 izvora, i imacemo desetine hiljade poseta dnevno"....

Slazem se da ne ide to bas tako iako neki pisu kako je "nista lakse napraviti RSS agregator". Verovatno su i u pravu ali razlika izmedju RSS agregatora i uspesnog RSS agregatora je ogromna, sto vazi i za ostalo. Nije svaki auto isti samo zato sto ide na 4 tocka.

savet za ljude koji planiraju agrergator - nemojte ulaziti u ovo tek tako, jer su male sanse da ce vam to poleteti ako nemate snaznu zaledjinu i veliku posvecenost tom poslu.
dokaz - u Srbiji postoje vise od 10 agregatora... mozda cak i 15... a priznacete da ste culi za svega 2-3.... pa je pitanje prosto - zasto uopste niste ni culi za ostalih desetak...

Slazem se i za SEO i za backlinkove.

Sto se tice saveta da se ne prave agregatori, ja ne bih to savetovao. Ja savetujem da svi koji zele nesto da rade na Internetu, a to vazi i za sve stvari u zivotu, neka urade. Za neke ce se pokazati da je to bila prava odluka a neki ce da nauce lekciju na tezi nacin. Ali zasto u startu nekog ogranicavati i davati savete da ne rade?! Bitno je da mi sami radimo svoj posao onako kako najbolje znamo i umemo, sta god to bilo, a to da li ce i sta ce neko drugi da rade to treba da bude prakticno nebitno.

Markok
14. 01. 2009., 15:44
@Markok: Ni ja nisam bas siguran da Beta preti praznom puskom. Ukoliko smatras da preti praznom puskom pravdu mozes da potrazis na sudu. Ne znam da li si advokat pa si onda odlucio da dajes strucne analize raznih clanova zakona ili si od onih koji misle da se ekonomijom i pravom moze svako baviti.


Sigurni ili ne, odluke i novci su su vaši, mene se ne tiče.

Na ovom i onom drugom forumu ljudi su pitali za mišljenje i ja sam rekao svoje. Imam dovoljno iskustva u toj oblasti da bi moje mišljenje bilo uvaženo.

Uostalom, hvalite se da imate advokate pa nek vas oni savetuju.

Želim ti svu sreću sa projektom.

Peca
14. 01. 2009., 16:20
@Bizi
ne savetujem ljude da ne prave agregatore, vec napominjem da ce morati gotovo sve resurse da utrose na agregator da bi to 'poletelo'.
tj. pokusavam da kazem ljudima da ne zive u iluziji da je pravljenje uspesnog agregatora jednostavan posao. Bas tu se slazem sa tvom pricom u razlici izmedju agregatora i uspesnog agregatora.

sto se tice toga da se svake nedelje pojavi nova soc. mreza, to nije zabrinjavajuce, jer soc. mreze ne mogu da 'prenatrpaju' google, jer su uglavnom zatvoreni za google, a i ne dupliraju tudji sadrzaj.
a agregatori to rade :)
pitanje je kako ce google izaci na kraj sa tolikim duplim sadrzajem... mozda izbace agregatore iz indexa :)

ivanhoe
14. 01. 2009., 16:54
prica da ce google da izbaci agregatore je IMHO potpuno neverovatna, a i nisu agregatori jedini oblik dupliranog sadrzaja, sta je onda sa reprintima tekstova i slicnim forama... cisto sumnjam da google uopste razmislja o tome kao o problemu po pitanju zahtevnosti, mnogo je veci problem logicki, da li ljudi vise vole da u rezultatu dobiju original, ili kopiju na popularnom agregatoru... google za sada balansira izmedju jednog i drugog, ne bas najbolje uvek, jos uvek se desava precesto da dobijes u rezultatima sajtove koji sluze samo za adsense i nista drugo..

mileusna
14. 01. 2009., 17:10
tj. pokusavam da kazem ljudima da ne zive u iluziji da je pravljenje uspesnog agregatora jednostavan posao.

Tvoja pretpostavka je da svi žele da naprave uspešan agregator, a mnogima to čini mi se već u startu nije cilj, već zaraditi $50/mo preko AdSensa. Motivi su različiti, igranje sa tehnolgijama, zaraditi $50/mo, napraviti biznis, hobi/sutentski projekti itd. Tako da bih se složio sa Bizingerom, svako ima pravo da radi ono što misli da je pametno i pokuša da napravi nešto bolje ako misli da može. Ako je pak nekome cilj da zaradi džeparac od news agregatora, to je opet legitiman stav i niko ga u tome ne može sprečiti. :)

A kako će Google da tretira agregatore, to je problem Googla. :)

mnicic
14. 01. 2009., 17:24
Sto se tice ucitavanja drugih sajtova u iFrame, samo da dodam (ili podsetim) na par primera:
1. Od nedavno i Facebook to radi za eksterne linkove - evo primera http://www.facebook.com/ext/share.php?sid=43765624982&h=OpsKA&u=a6Cqb,
2. Da li se koristite Google Images pretragu? Da li ste zapazili klikom na fotografiju kako se otvara sajt izvora? Evo i ovde primera za one koji se ne secaju: http://images.google.com/imgres?imgurl=http://raymondorado.files.wordpress.com/2007/07/beatles-the-the-beatles-1192706.jpg&imgrefurl=http://www.mugglespace.com/group/beatleslovers&usg=__IPt7280Z90Tl5KwaZznULN3e6qk=&h=425&w=341&sz=38&hl=en&start=1&tbnid=S-05KZmw4XsLDM:&tbnh=126&tbnw=101&prev=/images%3Fq%3Dthe%2Bbeatles%26gbv%3D2%26hl%3Den%26s a%3DX

Vezano za veliki broj sadrzaja sa agregatora koji mora da indexira Google...
Zasto bi to bilo problem za Google?
Koja je razlika ako napravim recimo news agregator ili klasican news sajt?
News Agregator prikuplja automatski vesti a klasican news sajt radi tako sto cu ja da kupim vest od Bete, Tanjuga i sl. Na oba nacina se javlja slican/isti sadrzaj na vise sajtova. Jedina je razlika sto news agregator pretrazuje RSS i skladisti samo deo vesti a klasican news sajt celu vest recimo i sve se radi da kazem rucno (uslovno).

Da li je Google prestao (ili smanjio) indexiranje sajtova CNN, BBC, B92, Blic, Politika? Ja u to ne verujem...i ne primecujem da se to desilo...

Ima mnoooogo primera redundantnosti podataka na Internetu... Ali ako bi to gledali, onda bi trebali da ogranicimo da postoji 2 pretrazivaca, 2 news portala, 2 soc.net. sajta, 2 gaming sajta i sl. A to nije trziste...

A sto se velikog posla tice - tu se slazem. Ali svako ko zeli da uspe mora i da radi. Ko provede seriju neprospavanih noci i ko bude predan radu, moze da uspe.

Peca
14. 01. 2009., 17:34
to sto oni dobiju od Bete pa malo prerade nije isto, jer ga ipak prerade malo, pa googlu to nije isti sadrzaj.

cenim da google ne dira agregatore jer vecina njih koristi adsense, od cega google ima fine prihode verovatno...
to je jedina pozitivna stvar u prici :)

mnicic
14. 01. 2009., 17:43
Pogledajmo na nivou stranice, primer za recimo vest o pojeftinjenju mleka Somboleda...
Recimo uporedjujemo 5 news agregatora za taj topic o pojeftinjenju mleka. Ni jedan od tih 5 agregatora nece imati medjusobno slicne stranice. Neki ce recimo za taj topic ta imaju 3 vesti, neki 5 a neki 8. Kod vecine (ako ne i svih) ce redosled vesti na tom topicu (po izvorima) biti razlicit. Neki ce agregatori da ogranicavaju duzinu vesti na 300 karaktera, neki na 350, neki na 450... Dalje, nemaju svi agregatori iste slike za te vesti i za vesti kojoj pridruzuju sliku sa drugog izvora. I jos takvih primera koji dovode do razlike u stranicama na vise agregatora...

Sve to dovodi do razlike izmedju stranica na razlicitim agregatorima, sto na kraju dodje kao kad neki sajt preuzme celu vest i modifikuje je. Cak mozda razlike budu i vece kod news agregatora.

Peca
14. 01. 2009., 19:34
u pravu si, ali nemoj misliti da google ne zna koji sajt je agregator a koji sajt je news portal :)
tamo ipak rade ljudi, i pomazu vestackoj-inteligenciji tamo gde ona zapne.
zapravo, tu ne trebaju ni ljudi, oni imaju algoritam koji meri slicnost tekstova, i sigurno imaju neku skalu gde se vidi koji sajt koliko textova uzima 'sa strane'.
naravno, svi sajtovi uzimaju 'sa strane', ali penetracija duplih textova je na ostalim sajtovima daleko manja nego kod agregatora.
hocu da kazem - agregatori sigurno imaju taj faktor slicnosti vrlo visok, i sasvim lepo su 'obelezeni', i verovatno "jednim klikom" mogu sve agregatore da iskljuce iz indexa, ako bi na to morali biti primorani.

no, ocigledno google [bar za sada] ima resenje za toliki content... i verovatno im se agregatori 'isplate' [jer vecina koristi adsense].
ako sve ostane u istoj proporciji [troskovi tolikog indexa vs. zarada] verovatno ce sve ostati kao do sada...
ali se pomalo bojim da ce kolicina agregatora toliko da naraste da ce morati nesto da preduzmu, da bi sacuvali kredibilitet najboljeg pretrazivaca.

prosto pitanje - kada nesto trazis da li vise volis da odmah odes na originalan clanak ili da prodjes prvo kroz agregator koji je okicen shumom adsensa?
eto... svi vole direktno da odu na izvor, i ne vole bas kad ih google baci na neki agregator... odnosno daju googlu zamerku [bar podsvesno]
upravo ce od tog "negodovanja" google morati nekako da se odbrani, i sacuva svoj kredibilitet najboljeg pretrazivaca.
jer ako se nastavi ovaj tempo stvaranja novih agregatora, uskoro ce sve vise pretraga ici preko agregatora...

agregatore mozes posmatrati kao pretrazivace.
a da te jedan pretrazivac baci na drugi pretrazivac... to ne mirise na dobro.

pcigre
15. 01. 2009., 09:19
@šta ljudi više vole: mislim da će za godinu-dve svi najviše voleti da vesti prate preko custom rss feedova sa news agregatora... a onda su prsli i agregator i medij... ukoliko žive samo od oglašavanja...

@agregatori, pozicioniranje na SE i sl. komentarisalo se o tome na http://www.mattcutts.com/blog/webspam-in-2009/ i 99% će se raditi na tome (u kom pravcu, ko zna) u 2009.

cvele
15. 01. 2009., 11:07
zasto bi ko prso ? o cemu pricas ti ?
feed advertising

pcigre
15. 01. 2009., 11:09
Ne znam još nijednu osobu koja se najela hleba od feed advertisinga u Srbiji. Znam neke koji su probali i da su imali CTR na [mod=preterivanje]pedesetoj[/mod=preterivanje] decimali.

marinowski
15. 01. 2009., 12:43
novom politikom Bete a i ostalih novinarskih agencija pitanje je koliko ce ostati od tih 15... sto u neku ruku i pozdravljamo!


Da se vratim na ovo. Može neko da pojasni koja je nova politika Bete?

webgazda
15. 01. 2009., 12:46
@šta ljudi više vole: mislim da će za godinu-dve svi najviše voleti da vesti prate preko custom rss feedova sa news agregatora....

jednim klikom se moze resiti da tako nesto ne postoji :)

pcigre
15. 01. 2009., 12:50
Da se vratim na ovo. Može neko da pojasni koja je nova politika Bete?

Jure agregatore koji preuzimaju vesti sa sajtova koji objavljuju Betine vesti.

Prete im tužbama, traže fee i sl.

webgazda
15. 01. 2009., 12:50
Da se vratim na ovo. Može neko da pojasni koja je nova politika Bete?

svi mediji, agregatori, sajtovi...neko ko prenosi njihove vesti ili delove, slike, snimke... mora da plati odredjenu tarifu kao sto to vec godinama radi B92, Blic... a tarife nisu bas niske, tj zavise od toga sta zahtevas, koliko vesi, slika, video snimka, dodatnih usluga...

u slucaju da se ne potpisuje ugovor sa njima, tuze...a postoji i sansa da dobiju...

najavili su 2 tuzbe u ponedeljak, moguce da su ih realizovali ove nedelje... ali cela ta prica oko tuzenja moze da traje i par godina...

Markok
15. 01. 2009., 13:08
svi mediji, agregatori, sajtovi...neko ko prenosi njihove vesti ili delove, slike, snimke... mora da plati odredjenu tarifu kao sto to vec godinama radi B92, Blic... a tarife nisu bas niske, tj zavise od toga sta zahtevas, koliko vesi, slika, video snimka, dodatnih usluga...

u slucaju da se ne potpisuje ugovor sa njima, tuze...a postoji i sansa da dobiju...

najavili su 2 tuzbe u ponedeljak, moguce da su ih realizovali ove nedelje... ali cela ta prica oko tuzenja moze da traje i par godina...

Bas me interesuje na koga su se namerili, ako nije tajna?

Barem info:
da li su u pitanju sajtovi koji su preuzimali cele tekstove ili slike (ako su to radili nek im je (sajtovima) bog u pomoci)
ili su u pitanju agregatori (slabe šanse po mom misljenju)?

webgazda
15. 01. 2009., 13:15
u pitanju je agregator a i jedan sajt koji preuzima cele tekstove... a ko je tacno u pitanju, nije moje da ja kazem...

a najbolje je da se tuzi pred ustavnim sudom koji ce utvrditi da li oni imaju pravo po zakonu o autorskim i srodnim pravima ili agregatori imaju pravo po zakonu o javnoj informisanosti...

Markok
15. 01. 2009., 13:34
Ustavni sud procenjuje da li neki zakon ili drugi pravni akt u skladu sa ustavom, a ne odlucuje u konkretnim sporovima. Nebitno.

Nisam primetio nesklad izmedju ta dva zakona. Zakon o javnom informisanju reguliše neke specifičnosti ali ne ulazi u odredbe koje su definisane ZASP-om. Autorska prava važe uvek, ali sud će ceniti da li nešto ima karakter autorskog dela.

webgazda
15. 01. 2009., 13:38
upravo...

sve oko toga ce pravnici, a ja nisam pravnik... potrabno je pokrenuti ;)

cvele
15. 01. 2009., 14:04
Ne znam još nijednu osobu koja se najela hleba od feed advertisinga u Srbiji. Znam neke koji su probali i da su imali CTR na [mod=preterivanje]pedesetoj[/mod=preterivanje] decimali.
hmmm zanimljivo je sto cas pricas o periodu za 2 god kada svi koriste feedove, cas o proslosti tj danas kada 80% populacije srbijice i ne zna sate je rss feed... vrlo intrigantno

webgazda
15. 01. 2009., 15:33
@cvele

zdravo razmisljanje :)

Markok
15. 01. 2009., 16:42
Pogledah sad na http://www.kupisajt.com/sajtovi/portali/

ima agregatora vesti na prodaju nekoliko

webgazda
15. 01. 2009., 16:50
nije mi jasno kako mozes da uporedis Joomla sajt sa aplikacijom koja je razvijena par meseci od nule!????????????????

mnicic
15. 01. 2009., 19:36
Pogledah sad na http://www.kupisajt.com/sajtovi/portali/

ima agregatora vesti na prodaju nekoliko

Te sajtove moze samo drzava i drzava administracija da kupi... Posto pola sajtova ministarstava i zvanicnih sajtova gradova u Srbiji radi na Joomli :1081:

ivanhoe
15. 01. 2009., 20:49
ne znam sto bi sajt u joomli (ili bilo kom drugom CMS-u) morao da bude automatski los, a sajt koji je neko pisao od nule automatski dobar (tj. bolji) ? Bitna je realizacija, da li zadovoljava zahteve, a ne to moj tata je jachi od tvog tate...

webgazda
15. 01. 2009., 21:13
ne znam sto bi sajt u joomli (ili bilo kom drugom CMS-u) morao da bude automatski los, a sajt koji je neko pisao od nule automatski dobar (tj. bolji) ? Bitna je realizacija, da li zadovoljava zahteve, a ne to moj tata je jachi od tvog tate...

Niko ne kaze da mora da bude los...ali Joomla nikako ne moze da bude i dobar agregator i dobar portal i dobra socialna mreza a da se sve vereme koristi ista aplikacija! Sam pises da je bitno da zadovoljava zahteve, pa te onda pitam, zar nije onda logicnije da ce bolje odraditi posao specializovana aplikacija koju razvijaju odredjeni ljudi za svoje potrebe? od one aplikacije koju razvijaju za sve i svasta?!???

noviKorisnik
15. 01. 2009., 21:24
Vrlo relativno. Sve zavisi kakve zahteve postavljaš pred projekat. Nekada će baš Joomla da zadovoljava praktično sve potrebe, uz možda neku sitniju modifikaciju. U nekoj drugoj situaciji to što nudi ne obezbeđuje ni minimum zahteva...

webgazda
15. 01. 2009., 21:30
mozda ali self made je self made

mnicic
15. 01. 2009., 21:52
Otisla je tema malo na drugu stranu... Ali u sustini, hteo sam reci da je cinjenica da mnogi hoce da naprave sebi uspeh na webu tako sto ce da instaliraju Joomla CMS i finish! Koristio sam i koristim i dalje i ja Joomla (ili neki drugi) CMS sistem i super je, ali treba znati gde je ona prihvatljiva za primenu a gde nije.

Tako da to sto trenutno ima nekoliko sajtova u ponudi za prodaju a koji se bave agregacijom vesti nista ne znaci. Za mesec dana ih na bazi Joomla-e i WordPressa moze u toj lista imati jos 10, ali to ne pravi nikakav dokaz.

misk0
15. 01. 2009., 21:56
mozda ali self made je self made

To generalno je stara prica, koja ne pije vodu (i ne znam da li je ikad pila). To sto si ti ili ja nesto napravio za svoje potrebe ne znaci da je bolje od necega sto je napravilo 10 ljudi i istestiralo i iskritikovalo jos njih 10.000 ili 100.000. Nesto sto je staro par godina i 'ostarilo' je (sazrelo) je sigurno bolje od neceg svjezeg 'ispod cekica'. Odluka 'make or buy' ima samo 50% na stranu 'make'.

webgazda
15. 01. 2009., 22:14
ne znam sto bi sajt u joomli (ili bilo kom drugom CMS-u) morao da bude automatski los, a sajt koji je neko pisao od nule automatski dobar (tj. bolji) ? Bitna je realizacija, da li zadovoljava zahteve, a ne to moj tata je jachi od tvog tate...

To generalno je stara prica, koja ne pije vodu (i ne znam da li je ikad pila). To sto si ti ili ja nesto napravio za svoje potrebe ne znaci da je bolje od necega sto je napravilo 10 ljudi i istestiralo i iskritikovalo jos njih 10.000 ili 100.000. Nesto sto je staro par godina i 'ostarilo' je (sazrelo) je sigurno bolje od neceg svjezeg 'ispod cekica'. Odluka 'make or buy' ima samo 50% na stranu 'make'.

Probaj i nadji ozbiljnog investitora koji ce kupiti Joomla sajt za ozbiljan novac (100.000 < ... eur) :)

Zelim da upoznam tog!

Kada god sam pricao sa ozbiljnim ljudima o nekim sajtovima, prva pitanja su bila osnovne informacije o aplikaciji kao i o tome koliko je razvijena...

Ne moze neko da me ubedi da ce napraviti bolju socijalnu mrezu o Karika sa Joomlom! Ljudi rade na tome vec godinama i ako je manji boroj programera angazovano nego na Joomla projektu

srdjan
15. 01. 2009., 22:54
specializovana aplikacija koju razvijaju odredjeni ljudi za svoje potrebe? od one aplikacije koju razvijaju za sve i svasta?!???

Pa i ovo je DEV PRO forum pa opet sve i svako pise poruke :)

misk0
15. 01. 2009., 22:58
Probaj i nadji ozbiljnog investitora koji ce kupiti Joomla sajt za ozbiljan novac (100.000 < ... eur) :)
Zelim da upoznam tog!


U HR je prodat sajt ... 'poslovi' poslovno ili kako vec, jedna zenska ga je pravila (izvnjavam se svima sto ne znam imena) koji je bio portal tipa, za poprilicno fine novce. Ne znam o kojem je tacno iznosu rijec. Javi se tamo, da upoznas investitora.

Lalaland
15. 01. 2009., 23:49
Probaj i nadji ozbiljnog investitora koji ce kupiti Joomla sajt za ozbiljan novac (100.000 < ... eur) :)


Joomla sajt sa 100 hiljada korisnika je svakako vredniji od rucno radjenog sa 10. Nek kaze ko sta hoce ali lakse je razviti aplikaciju od marketinga/brendinga - ne zato sto treba manje strucnosti, nego sto je tu 1+1=2 a u marketingu stvari nisu bas tako jasne i predvidljive.

ivanhoe
16. 01. 2009., 00:07
^apsolutno, razvoj aplikacije je najlaksi i najbrzi deo posla.. ideja i projektovanje su bitne stvari, kad to imas onda lako odradis razvoj od nule, pomocu biblioteka, pomocu frejmvorka, ili CMS-om, nebitno, razlika je samo u utrosenom vremenu. A onda nastaje problem promocije, gde 90% projekata prsne...

U sustini, IMHO, bitna je strucnost ljudi. Ljudi koji znaju posao ce napraviti super stvar od nule, ili ce napraviti super modifikaciju nekog CMS-a ako im je to brze, ali to je zato sto oni znaju sta rade. Nestrucni ljudi ce odraditi los posao obrni okreni, ali ako koriste popularan CMS onda ce mozda greske biti manje. Pored toga razvoj kosta, a mnogo je pametnije trositi pare na reklamu, nego na razvoj od nule.

kodi
16. 01. 2009., 01:20
Probaj i nadji ozbiljnog investitora koji ce kupiti Joomla sajt za ozbiljan novac (100.000 < ... eur)

Zelim da upoznam tog!

Kada god sam pricao sa ozbiljnim ljudima o nekim sajtovima, prva pitanja su bila osnovne informacije o aplikaciji kao i o tome koliko je razvijena...

Ne moze neko da me ubedi da ce napraviti bolju socijalnu mrezu o Karika sa Joomlom! Ljudi rade na tome vec godinama i ako je manji boroj programera angazovano nego na Joomla projektu
jel ima smajli koji se krsti levom rukom....

mislim... ko da je bitna platforma u kojoj je aplikacija napisana.

ako ti imas nesto sto radi, zaradjuje pare, ili jos bolje.. zaradjuje mnogo para... pa mozes ga prodati i za milion dolara - pa makar i u fortranu da je pisano.

kickloop
16. 01. 2009., 03:12
... zar nije onda logicnije da ce bolje odraditi posao specializovana aplikacija koju razvijaju odredjeni ljudi za svoje potrebe? od one aplikacije koju razvijaju za sve i svasta?!???

Ako ti "određeni" ljudi znaju šta rade, naravno da je bolje. Ipak, skoro uvek je slučaj da su ti "određeni" ljudi :1082: pa je uvek bolje rešenje Joomla, ili bilo koji drugi CMS

cvele
16. 01. 2009., 08:16
Probaj i nadji ozbiljnog investitora koji ce kupiti Joomla sajt za ozbiljan novac (100.000 < ... eur) :)

Zelim da upoznam tog!

Kada god sam pricao sa ozbiljnim ljudima o nekim sajtovima, prva pitanja su bila osnovne informacije o aplikaciji kao i o tome koliko je razvijena...

Ne moze neko da me ubedi da ce napraviti bolju socijalnu mrezu o Karika sa Joomlom! Ljudi rade na tome vec godinama i ako je manji boroj programera angazovano nego na Joomla projektu

Ljudi ne kupuju sajtove i aplikacije, vec trziste, community, brend...

marinowski
16. 01. 2009., 11:27
svi mediji, agregatori, sajtovi...neko ko prenosi njihove vesti ili delove, slike, snimke... mora da plati odredjenu tarifu kao sto to vec godinama radi B92, Blic... a tarife nisu bas niske, tj zavise od toga sta zahtevas, koliko vesi, slika, video snimka, dodatnih usluga...

u slucaju da se ne potpisuje ugovor sa njima, tuze...a postoji i sansa da dobiju...

Ovo je vrlo interesantno pitanje. Bilo je ranije natezanja da li se RSS sme preuzimati i prikazivati na drugim sajtovima ili ne. Degojs nas je uspeo uveriti da se RSS ne sme preuzimati bez pitanja, osim ako to nije naznaceno u terms & conditions na koji nacin to sme da se uradi.

Da li vlasnici agregatora pitaju medije, ili uzimaju ovo zdravo za gotovo?

Dejan Bizinger
16. 01. 2009., 11:38
Ljudi ne kupuju sajtove i aplikacije, vec trziste, community, brend...

Slazem se, ali... Nije stvar da li neki sajt moze biti super u Joomli - moze. Moze i u svakom drugom CMS, Wordpress-u itd. Sigurno niko ne bi rekao za TechCrunch da nece da ga kupi jer koristi Wordpress, jer u tom slucaju ne kupuju ljudi aplikaciju.

Medjutim, slazem se i sa tim da jedan CMS ne moze da bude "devojka za sve". Moze, ali ce se vremenom naici na zid. Za mnoge stvari je bolje napraviti sve od nule ne zato sto je to po defaultu bolje od neceg sto je vec hiljade ljudi ukljuceno u pravljenje nego zato sto postoji mogucnost da iako ti zelis da napravis community sajt ili agregator, mnoge stvari ne nalazis u gotovim resenjima, stalno moras da ih pravis i onda dodjes u situaciju da posle silnih prepravki i unapredjenja shvatis da je bolje da si napravio sve sam.
Cesto se vrednost necega ogleda u tome koliko je tesko nekom drugom to isto napraviti i koliko brzo. Naravno, sto je teze i sporije moguce napraviti nesto, to je ujedno i vrednost veca.

Iako se cesto ne kupuju sajtovi zbog aplikacije i tehnologije, nekad se upravo samo i zbog toga kupuju jer ostalo prakticno nemaju.

Dejan Bizinger
16. 01. 2009., 12:01
Da li vlasnici agregatora pitaju medije, ili uzimaju ovo zdravo za gotovo?

Preporucljivo je da se ima dozvola, po mogucnosti pisana. Na mom proslom poslu kada me je neko pitao da li sme da preuzima RSS tako da samo preuzima prvi pasus a za ostalo da se ide na izvor vesti moj odgovor je uvek bio: Naravno da moze i onda bi se medjusobno zahvalili.

To ne bi trebalo nijednom mediju da bude problem da mu neko preuzima deo vesti, sem ako tamo neko u tom mediju ne razume Internet. Cinjenica je da procenat koji veliki portali dobiju od razlicitih RSS agregatora nije uopste zanemarljiv i oni koji prate svoje statistike to znaju da cene.

Medjutim, novinskim agencijama nije prakticno nikakva korist da se njihove vesti tako plasiraju.

cvele
16. 01. 2009., 12:59
Pojasnjenj, ja sam veliki pobornik koriscenja specificnih resenja za specificne namene... za slucaj da je neko pomislio drugacije.

Lalaland
16. 01. 2009., 18:29
Medjutim, slazem se i sa tim da jedan CMS ne moze da bude "devojka za sve". Moze, ali ce se vremenom naici na zid.

Da, to dodje kad je koncept vec potvrdjen. Ako govorimo o inicijalnom ulaganju, koriscenje out of the box resenja je vrlo jeftin nacin da se isproba ideja. Lako je posle uraditi upgrade po meri.

Iako se cesto ne kupuju sajtovi zbog aplikacije i tehnologije, nekad se upravo samo i zbog toga kupuju jer ostalo prakticno nemaju.
Zar to nije onda isto out of the box resenje samo sto je u pitanju expensive custom box?

Dejan Bizinger
16. 01. 2009., 19:42
Da, to dodje kad je koncept vec potvrdjen. Ako govorimo o inicijalnom ulaganju, koriscenje out of the box resenja je vrlo jeftin nacin da se isproba ideja. Lako je posle uraditi upgrade po meri.

Slazem se. To je dobro u slucaju kada se minimalnon investicijom/rizikom zeli napraviti nesto. Ja sam zapravo vrlo cesto pobornik toga, to je za mnoge najbolje - krenuti sa nekim dovoljno dobrim/dobrim OS resenjem i ako se pokaze da je posao na pravm putu nacice se i za custom resenje.

Zar to nije onda isto out of the box resenje samo sto je u pitanju expensive custom box?

Ne znam da li dobro razumem pitanje, ali hteo sam da kazem da neko moze da kupi servis koji nema ni community, ni brend, nije ni prvi krenuo sa tim poslom, vise je na bazi prototipa (funkcionalnog prototipa) nego sto je utemeljen u praksi ali to kompanijama iz grupe GYM + Cisco, Amazon + VC ne predstavlja prepreku da investirajuu njih/da ih kupe zbog potencijala koji imaju ili zbog necega sto samo oni imaju. To mislim na ona resenja koja su najbolja u tehnoloskom smislu ali najgori u marketinskom/promo smislu. Ne mora da znaci da je Jaiku mnogo gori (ili uopste gori) od Twittera ali je pre neki dan Google odlucio da se vise ne bavi istim i sa jos par akvizicija koje se nisu pokazale kao dobar potez ili nisu nasle nacin da se iskoriste.

Da se vratimo na pricu o agregatorima i konstatacije "O ne, jos samo jedan agreagator". Ako odete u neki hipermarket videcete ceo red istih proizvoda, cesto gde jedan brenda izrazito dominira ali to nije sprecilo onih npr. 9 drugih da imaju proizvod iz iste grupe. Oni vrlo cesto prodaju isti proizvod ali isto tako cesto se ne obracaju istoj ciljnoj grupi. Moje misljenje za sve u zivotu je - da sve sto je dobro moze da nadje mesto pod suncem. Nazalost, neko ko je dobar, zbog najcesce tog promo razloga, to mesto ne nadje a neko ko nije dovoljno dobar, bas iz istog razloga, to mesto nadje.

Lalaland
16. 01. 2009., 20:48
Ne znam da li dobro razumem pitanje, ali hteo sam da kazem da neko moze da kupi servis koji nema ni community, ni brend, nije ni prvi krenuo sa tim poslom, vise je na bazi prototipa (funkcionalnog prototipa) nego sto je utemeljen u praksi ali to kompanijama iz grupe GYM + Cisco, Amazon + VC ne predstavlja prepreku da investirajuu njih/da ih kupe zbog potencijala koji imaju ili zbog necega sto samo oni imaju. To mislim na ona resenja koja su najbolja u tehnoloskom smislu ali najgori u marketinskom/promo smislu.


Pa, da, kupuju dakle neko gotovo ili polu-gotovo tehnolosko resenje koje moze ali i ne mora biti okosnica projekta. U tom slucaju govorimo o application development biz (makar i kao unintended consequence). Ako tu ima da se ponudi nesto jedinstveno, by all means :1043:

p.s. kako se brisu greskom u zaglavlje stavljene ikone?

webgazda
16. 01. 2009., 21:06
nego mogli bi da se vratimo na temu Aktuelnosti.com :)

ne treba niko da hvali, treba da vidimo druge stvari ;)

treety
16. 01. 2009., 22:36
nego mogli bi da se vratimo na temu Aktuelnosti.com :)

ne treba niko da hvali, treba da vidimo druge stvari ;)

Evo ovako, inace jedini news agregator koji pratim je naslovi.net i to posredstvom gReadera. Vesti.rs sam posetio jednom-dva puta, a za ostale poput CroRSS sam tek tek nacuo... UBR, ovom prilikom da kazem da ni mileusnu ni pecu, a nikoga od vas ne poznajem i nemam nikakve licne veze, te smatram da mogu napisati objektivan komentar.

Na vasem sajtu ne nadjoh nista novo, a nadjoh da cak ima i manjkavosti u odnosu na konkurenciju:
1. nemate ni najosnovniji search
2. RSS? ja ne videh, niti mailing listu ili newsletter sign-up
3. bilo kakvo prilagodjavanje sadrzaja stranica pojedinacnim interesima i potrebama posetilaca, u jeku web applikacija, barem sa cookijem, ako vec nemate user login
4. favorizovanje medija - samo primer, za Region Subotica (valjda je grad a ne region, btw), zadnja vest vam je sa subotica.rs, i sve vesti su vam subotica.rs, a skrenucu vam paznju na vest (http://www.danas.rs/vesti/srbija/vojvodina/ponovo_radi_narodna_kuhinja_.41.html?news_id=15085 1) na danas.rs (koji takodje navodite kao izvor od pre par sati) koju niste agregirali... da hocu jednoumlje pratio bih samo jedan news portal a ne agregatore
5. dizajn, iako laik, smatram prilicno skrpljenim i losim, raspored elemenata na stranici pri manjim rezolucijama (1024px) i raspadanje stranice u slucaju da korisnici imaju instaliran softver poput AdBlockera za FF (na news argegatoru ja moram da skrolujem stranicu na dole, da bih procitao najnovije vesti(?!), pa to valjda ide u vr' stranice).

Ja kao korisnik u sumi gotovih agregatora nemam vremena da vi prelezite porodjajne beta-ish muke, ja cu ipak nastaviti da koristim nesto sto je vec gotovo i kilometrima ispred vas.

webgazda
16. 01. 2009., 23:05
hvala!

ovakav komentar bas treba :)

malo da komentarisem samo, na samom sajtu stoji da je Beta verzija sajta, sto znaci da ce sledeti jos usluge, trenutno se testira sama aplikacija i sto je jos bitnije aplikacija za prepoznavanje vesti koja trenutno jos ne radi savrseno ali hoce, to mogu da cvrsto obecam!

Markok
16. 01. 2009., 23:40
OK,
dve primedbe kao obicnog posetioca

1. Ne svidja mi se, kao korisniku, sto se izvor vesti otvara u iframe, a ne sajt izvora. Moze se reci da je to i stvar ukusa.
2. Ne svidja mi se sto se klikom na vesti otvara jos jedan prozor pa onda jos jedan klik do izvora

Znam da imate seo razloge i zelite vise prikazanih strana ali sve ima svoju cenu.

Ovo je samo moje misljenje, kao obicnog korisnika.

treety
16. 01. 2009., 23:59
hvala!

ovakav komentar bas treba :)

malo da komentarisem samo, na samom sajtu stoji da je Beta verzija sajta, sto znaci da ce sledeti jos usluge, trenutno se testira sama aplikacija i sto je jos bitnije aplikacija za prepoznavanje vesti koja trenutno jos ne radi savrseno ali hoce, to mogu da cvrsto obecam!

Mislim, da s obzirom da vam je konkurencija snazno ispred (barem kad uzmemo najcesce spominjane naslove i vesti.rs), a vi ne nudite nista novo u smislu nacina ili sirine ponude, mislim da takve stvari kao sto su problemi sa prepoznavanjem vesti su morale da budu resene jos u nekoj prealpha fazi. Beta treba da znaci "finisiramo", a ne uobicajena skracenica za eto-mi-tek-pocinjemo-pa-jest-da-ima-gresaka-al-radimo-na-tome-obecavamo... mani se toga, kad konkurencija jase pedeset svetlosnih godina ispred...

naslovi imaju ekstra jak rss feed, koji moze da se kustomizira u prakticno personal press-clipping, peca ima dizajn i sta vec (kazem da ne pratim njegov portal, pa bas i ne znam), a sta imate vi? eh, ako imate odgovor na to, i ako je taj odgovor jedinstven u odnosu na konkurenciju, onda cete i nekog privuci, ovako... sretno bilo...

mnicic
17. 01. 2009., 00:33
OK,
2. Ne svidja mi se sto se klikom na vesti otvara jos jedan prozor pa onda jos jedan klik do izvora


Prvi klik vodi do te teme - a u toj temi se nalaze vesti od vise izvora. I onda tu moze procitati iz razlicitih "uglova" vest. Dalje, tu ce posetilac da izabere i otvori izvor koji zeli - jer neko voli da cita vesti na B92, neko na Blicu ili na sasvim desetom sajtu. Obicno svako preferira neki izvor...

webgazda
17. 01. 2009., 00:50
treety
novi član

a tako zestoke kritike

dopada mi se ;)

e da, a to sto mi imamo, pa imamo dovoljno toga sto je potrebno za dalji razvoj :)

nixa
17. 01. 2009., 01:04
pa pitanja su potpuno legitimna ?

webgazda
17. 01. 2009., 01:14
naravno, sasvim legitimno, to sve vreme govorim :)

kao sto rekoh, da hvali niko ne treba, treba ovakva prica ;)

nixa
17. 01. 2009., 01:24
Pa isto se ocekuje u komunikaciji da postoji i odgovor. Niko ne voli monologe.

webgazda
17. 01. 2009., 01:42
pa cekaj, zar nisam odgovorio?

mislim da jesam...

nixa
17. 01. 2009., 01:54
na pitanje zasto ti mislis da je ovo bolje nego bilo sta od kokurencije i zasto mi kao posetioci treba da koristimo ovaj servis a ne konkurenciju i nisi ...

kada sam pricao sa Pecom pre nego sto je lansirao Vesti, on je imao par stvari koje je video da fali kod Naslova i isao je na to ...

webgazda
17. 01. 2009., 02:10
kada sam pricao sa Pecom pre nego sto je lansirao Vesti, on je imao par stvari koje je video da fali kod Naslova i isao je na to ...

kao sto rekoh, bice jos servisa uskoro, ne moze preko noci sve... a svakako da se razmislja o tome da se cela prica razlikuje od ostalih relevantnih agregatora (vesti.rs i naslovi.net)...

mogu da priznam da mi se do kraja bas dopala prica sa Betom i najavljujem da cemo celu stvar jos i dalje razviti tj saradnju i sa drugim stranim novinarskim agencijama kao i da cemo raditi jos na exkluzivnost u nekim stvarima tj brzinu dospevanja informacije do nas i to ne samo sto se tice vesti u tekstualnom obliku...

bluesman
17. 01. 2009., 02:20
Ja bas nikako da ukapiram ovaj sistem "2 klika do cele vesti".

- Na prvi klik dobijes sve isto + i ono sto nisi ni trazio.

- Pa onda ako si bas tvrdoglav da vidis celu vest (koja BTW i nije prva, vec 2-3 po redu), opet kliknes na naslov i na drugi klik dobijes u novom prozoru frejmove u kojem je jedan frame izvor. To i nije link do izvora nego zloupotreba izvora, bar po mojim standardima ( a znam i neke americke sajtove slicnog tipa koji su imali zesce probleme sa izvorima ). Koja je razlika izmedju toga i hotlinkovanja slika?

Ako ste mislili da napravite "related" vesti, onda mi se bas ni malo ne svidja kako ste to uradili. A ako ste mislili da nabijate hitove da posle prodajete marketing sa zvakom "preko 65 miliona prikaza", onda mogu da razumem motiv, ali je ovo totalno neupotrebljivo. Da se ispravim "meni je totalno neupotrebljivo i sumnjam da bih ikada otisao bas tu da citam vesti"

I da... totalno je neukusno nabudzeno reklamama na recun preglednosti i citljivosti, a ovaj box "regioni" je previse nametljiv i samo smeta. (opet kazem, to je moj utisak, nemam nameru da vam solim pamet).

webgazda
17. 01. 2009., 02:26
da razjasnim foru sa 2 klika do vesti

dakle ako ima samo jedan klik onda te vodi direktno do vesti, ali ako imas vise slicnih vesti onda ne mozes da vidis sve vesti.... a kada ides na drugu stranicu vidis prvo sve ponudjene vesti pa onda tek biras koju ces vest da citas...mozda neko preferira da cita recimo vesti Blica i B92 a nije video da imaju bas tu neku vest :)

a sto se tice iframe, Google ga koristi sve vreme za slike... kao i FB

Lalaland
17. 01. 2009., 03:26
Da ne zalazim u dizajn i funkcionalnost, mnogi su o tome dosta rekli, meni se ime ne svidja. Ako vec Aktuelno.com nije bilo slobodno, sto pretpostavljam da je bio slucaj, mislim da bi nesto krace, lakse za pamcenje i manje nategnuto bilo bolje, cak i da nema asocijaciju na prvu loptu sa vestima.

webgazda
17. 01. 2009., 03:39
pa i nije sajt predvidjen samo za vesti vec za Aktuelne stvari :)

a pored toga domen Aktuelnosti.com je registrovan 2004. tacnije 2004-03-23 (naslovi.net je svega par meseci ranije registrovan) a nekada Google i to uvazava kada radi rangiranje sajtova ;) ako gresim neka me neko ispravi

ljudi nekada kupuju domene samo zbog svoje "starosti"

Lalaland
17. 01. 2009., 07:17
a pored toga domen Aktuelnosti.com je registrovan 2004. tacnije 2004-03-23 (naslovi.net je svega par meseci ranije registrovan) a nekada Google i to uvazava kada radi rangiranje sajtova ;) ako gresim neka me neko ispravi

ljudi nekada kupuju domene samo zbog svoje "starosti"

Koliko znam, starost igra ulogu ako je na domenu bilo nekog relevantnog sadrzaja (relevantnog za ono na sta ciljas). Ne znam da sam cin registracije ima uticaja na kasniji seo. Jesam propustila neku lekciju?
Sto se samog imena tice, nemoj pogresno da me razumes, nije to od neke krucijalne vaznosti. Prihvate ljudi sve i svasta ako je dobro. Meni je iz nekog razloga zaparalo usi...

diplomata
17. 01. 2009., 09:41
Mislim da ce se vremenom iskristalisati jedan ili dva agregatora (ako vec nisu), a da ce ostali jednostavno sami od sebe da odu u zaborav.
Cinjenica je da na nasim prostorima nema mjesta za vise takvih sajtova.
Jer sve ono sto vidim na jednom od njih, vidjecu na svakom, tako da mi je svejedno na koji cu da odem.
Da se agregatori stampaju kao dnevne novine bilo bi svejedno koje ces kupiti... jer sadrzaj je isti.

Najveci problem je sto su neki agregatori poceli da preuzimaju vijesti od drugih agregatora. Tako su napravili zacarani krug u kome moras ko zna koliko puta da kliknes da procitas vijest.

Po meni, jedino specijalizovani servisi takve vrste jos imaju prostora. Npr. oni koji samo prenose vijesti iz ekonomije ili medicine... ili estrade... i jos pored toga angazuju i novinare ili strucnjake kako bi imali bar dio ekskuzivnog sadrzaja.

pcigre
17. 01. 2009., 11:29
Hm... da li agregator mora da ima neku prednost za korisnika da bi bio profitabilan?

Ne mora... Može da bude sasvim prosečan ili čak i ispod proseka a da uz izvrstan SEO ima 10-100k poseta dnevno...

robi-bobi
17. 01. 2009., 12:13
Po meni, jedino specijalizovani servisi takve vrste jos imaju prostora. Npr. oni koji samo prenose vijesti iz ekonomije ili medicine... ili estrade... i jos pored toga angazuju i novinare ili strucnjake kako bi imali bar dio ekskuzivnog sadrzaja.

slazem se s ovim

webgazda
17. 01. 2009., 12:15
Hm... da li agregator mora da ima neku prednost za korisnika da bi bio profitabilan?

Ne mora... Može da bude sasvim prosečan ili čak i ispod proseka a da uz izvrstan SEO ima 10-100k poseta dnevno...

upravo tako :)

Peca
17. 01. 2009., 14:54
daleko cete dogurati takvim nacinom razmisljanja :)

dzaba SEO ako ubijas posetioca ocajnom uslugom... zaobilazice te sledeci put u shirokom luku...

artur_dent
17. 01. 2009., 15:55
Mnogi sajtovi imaju ovakvu logiku postanka, u startu su samo kopija nekog vec postojeceg servisa dok kasnije uvedu neku novu funkcionalnost koja ih odvaja od konkurencije - i zbog toga uspeju da zadobiju svoje korisnike.

treety
18. 01. 2009., 01:01
kao sto rekoh, bice jos servisa uskoro, ne moze preko noci sve... a svakako da se razmislja o tome da se cela prica razlikuje od ostalih relevantnih agregatora (vesti.rs i naslovi.net)...


nisam web programer, al koliko mi se cini u svakom postenom cms-u pretraga sajta postoji po difoltu, tako da to moze da se napravi preko noci, RSS isto... nemate cak ni ono sto drugi imaju standardno, a pricate kako razmisljate da budete drugaciji... doduse moze i tako, backward napredak ;)


mogu da priznam da mi se do kraja bas dopala prica sa Betom i najavljujem da cemo celu stvar jos i dalje razviti tj saradnju i sa drugim stranim novinarskim agencijama kao i da cemo raditi jos na exkluzivnost u nekim stvarima tj brzinu dospevanja informacije do nas i to ne samo sto se tice vesti u tekstualnom obliku...


para vrti gde burgija nece... nema tu saradnje, plati pa se klati i preuzimaj vesti do besvesti (dupla rima nije namerna :) )...

Markok
18. 01. 2009., 01:14
I meni se cini da cete tesko postici konkurentsku prednost osim besumucnim reklamiranjem.

Da imate bolji seo od vesti.rs, ne verujem da cete moci + sto je Peca spominjao, a i ja delim to misljenje, da google nece jos dugo blagonaklono gledati na agregatore,

ili da otmete nekog lojalnog posetioca postojecih agregatora, pre svega naslova, takodje ne verujem.

Jedino da velikim advertisingom privucete nove potrosace (one koji ne koriste nijedan agregator trenutno). Jedino tu vidim sansu za uspeh, u smislu znacajnog udela na tom trzistu.

Mozda gresim, vreme ce pokazati.

webgazda
18. 01. 2009., 02:36
para vrti gde burgija nece... nema tu saradnje, plati pa se klati i preuzimaj vesti do besvesti (dupla rima nije namerna :) )...

Beta ne daje vesti na lepe oci ;) niti bilo ko drugi


Da imate bolji seo od vesti.rs, ne verujem da cete moci + sto je Peca spominjao, a i ja delim to misljenje, da google nece jos dugo blagonaklono gledati na agregatore

A Peca zna zasto se pita koliko ce da trpi Google agregatore, tj ne sve, jer ih u svetu ima dosta i do sada finkcionisu sve kako treba, ali ako se prekorace neke granice naravno da nece da trpi....lako upadas u baru ako setas ivicom ;)

Peca
18. 01. 2009., 02:48
ja sam rekao za sve agregatore, cisto da razjasnim...

webgazda
18. 01. 2009., 03:02
ali ja to ne verujem da ce da se desi - i sami drze agregator...
ako ce neke onda ce srpske zbog granice koje sam spomenuo zapravo zbog spamovanja pretrage

ja sam rekao za sve agregatore, cisto da razjasnim...

Peca
18. 01. 2009., 03:08
kao na primer?

webgazda
18. 01. 2009., 03:14
neke stvari koje se rade a ne bi trebalo... znas o cemu pricam... ne zelim da pricam na tu temu, svako od nas zna koliko sme da testira "zivce" Googla ili bilo kog drugog pretrazivaca i koliko ce daleko da ide sa agresivnoscu cele SEO price

Peca
18. 01. 2009., 04:17
ako ciljas na adrese koje se generisu na osnovu pretrage... pa nisam siguran koliko je to van pravila.
da je to bilo van pravila - izbacili bi me do sada.
ne mogu da osporim da se u jednom momentu zbog moje nepaznje nisu generisale stranice koje nisu 100% relevantne... ali sam to pre par meseci "ubio", sa 404 not found... i google je vecinu toga izbacio iz indexa... a i tada je 95% toga bilo potpuno relevantno.

oko toga se dizala prasina... pa da ne bi bio trn u oku drugima - ugasio sam potpuno te pretrage... pa smo eto sada svi ravnopravni...

pcigre
18. 01. 2009., 11:12
ako ciljas na adrese koje se generisu na osnovu pretrage... pa nisam siguran koliko je to van pravila.

Jedino na tu temu što spominju je:

Use robots.txt to prevent crawling of search results pages or other auto-generated pages that don't add much value for users coming from search engines.

Na http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=35769

Ali ja ne verujem da za to banuju niti obaraju rank. Čak naprotiv daju mu veoma veliku vrednost.

webgazda
18. 01. 2009., 14:24
ciljam na kompletnu SEO agresivnost... i necu vise da pricam o tome jer cu time mozda optuziti nekoga za nesto, a to jednostavno ne zelim!
a ja i nisam rekoa da neko radi nesto vam pravila rekao sam samo da su neke stvari na ivici onog sto ce pretrazivac da trpi

Peca
18. 01. 2009., 15:02
ko sto rekoh, povukao sam te generisane pretrage, nemam vise linkove ka njima :) [onaj Top50-search je jedino sto je ostalo, a to nije kaznjivo ni izbliza]
ne zato sto krsim pravila, vec zato sto sam skapirao mnogo bolji nacin da se uradi SEO i to potpuno po google pravilima [cak oni tako savetuju]...
nadam se sada jos boljim rezultatima.

btw, videh da hrvatski imenjak Naslova - www.naslov.hr - koristi isto generisane adrese koje bacaju na search.
http://www.google.com/search?hl=sr&q=site%3Anaslov.hr+trazi+horoskop

webgazda
18. 01. 2009., 17:36
ko prezivi pricace :)

webgazda
18. 01. 2009., 21:17
svi cute :) sta se ovde desilo? :D

Markok
18. 01. 2009., 23:19
Sve je kazano. Nema sta da se doda.

Peca
24. 01. 2009., 01:06
Evo uhvatio sam malo vremena da pregledam detaljnije sajt...

ukratko... moracete dosta da poradite na idejama, dizajnu, i user-expriencu...

agregator je jos uvek buggy, pa cesto ulecu html 'karakteri' poput &quot, &scaron, itd.

sa SEO-om ste dosta u zaostatku, i tu mislim najvise na html formatiranje... neke stvari su u osnovi pogresno postavljenje sto se tice html sementike.
btw, title se u kodu ponavlja previse puta... cak i u <a href> tagu imate title atribut... a tolika kolicina ponavljanja moze da izgleda spammy google bot-u.

zatim, videh da medju izvore imate i blogove, i to personalne.
ide RTS, B92, i tek od jednom Eniac :D
razdvojite to...

ono sto je najveca zamerka je sto udarne vesti na samom indexu nemaju puno veze sa glavnim vestima dana.
dakle, posetilac dodje na vas sajt da procita vesti dana, a vi mu servirate na prvoj strani neke leve vesti... i covek pomisli da se nista ne desava u zemlji, i tako mozda propusti neku za njega vrlo bitnu vest... pa na kraju bude vise stete nego koristi.

ja sam bas na tom sortiranju najvaznijih vesti puno radio... i jako sam zadovoljan sadasnjim algoritmom, nekoliko noci sam samo tome posvetio, i nisam pustao sajt u javnost dok to nije radilo kako treba... sada je sve na auto-pilotu, bas se retko desava da u prvih 7 vesti udje nesto sto nije bitno.
i Naslovima fali malo doradjivanja tog algoritma, puno puta sam uporedjivao njihov algoritam i ne mali broj puta na Naslovima nije bilo neke vesti koja je tog dana bila u prvih tri najbitnijih, odnosno morala se naci na indexu.
zato sam se, izmedju ostalog, i odlucio da napravim novi agregator, jer je bilo dosta stvari koje nije imao ni jedan drugi agregator, pa je imalo sta da se ponudi a da bude novo.

tu je i najveca trenutna slabost Aktuelnosti... jer ne vidim sta nudite [ili sta cete nuditi] a da to vec nema konkurencija.
chika Naslovi imaju kursnu listu, sjajnu biznis rubriku [sa svim onim vrednostima deonica, cene nafte, bakra...], imaju vremensku prognozu, imaju TV program.
Vesti.rs imaju bolji algoritam sortiranja najbitnijih vesti [i u kategorijama], imaju bolji algoritam za spajanje slicnih vesti [uporedjivao sam broj spojenih vesti, Milose nista lose ne mislim :)], imaju servis za slanje vesti na email u zeljeno vreme, imaju voting sistem [interesantno je videti kako odredjen broj ljudi jednu istu vest vidi kao pozitivnu a drugi kao negativnu], imaju agregator najuticajnijih blogova, imaju automatsko povezivanje sa slicnim dogadjajima iz proslosti [ili pak sa desavanjima vezanim za odredjenu licnost... mislim na box Slicne vesti i Slicne teme].

gledao sam dakle da napravim nesto sto drugi nemaju, po cemu ce se vesti.rs izdvajati, a ne da uzmem i da kopiram kursnu listu, prognozu, itd... [mada cu i to morati pre ili kasnije da napravim, jer ljudi jednostavno traze].
ali u samom startu sam pucao na nesto sto drugi nemaju.

gledao sam sada Aktuelnosti, i nisam prinetio nista inventivno, nista svojstveno.
na tome morate najvise poraditi, napravite nesto sto drugi nemaju, ili bar ponudite bolju uslugu nego drugi.

ovo bi bio prijateljski savet... sa zeljom da ukazem na mane kako bi mogli da napravite bolji servis :)
sve najbolje u daljem radu... ne sumnjam u Nicicev potencijal ;)

robi-bobi
24. 01. 2009., 01:32
^ za postovanje :)

mnicic
28. 01. 2009., 00:48
Guzva pa nisam stigao ranije da odgovorim na post...

Hvala Peco za ovaj review i savete. Ti imas duze iskustvo sa agregatorom, pa nam je i bitan tvoj komenar.

Mi smo malo drugacije odradili za razliku od Vesti - pustili smo sajt zvanicno pa cemo naknadno raditi na novim servisima.

Neprekidno se radi na usavrsavanju algoritma za spajanje vesti i za izdvajanje najbitnijih vesti. Tako da ce sigurno biti sve bolji i bolji - ne moze se to od jednom desiti, znas i sam da je to proces experimentisanja ;)

Sajt je u Beta fazi, tako da ima nekih decijih bolesti. Ali resava se sve to...

Hvala jos jednom ;) Pozz!

Dragan Varagić
04. 02. 2009., 19:25
Moja je želja da što veći broj agregatora bude uspešan i da donosi posećenost sajtovima koje prati, jer su u prethodnoj godini Naslovi.net i Vesti.rs značajno doprineli posećenosti news sajtova. Znam bar za pet news sajtova kojima posećenost sa ovih agregatora čini i preko 50 odsto ukupne posećenosti.

Voleo bih da svi agregatori brže uvrštavaju nove/druge news sajtove (i naravno, što više blogova), jer na taj način direktno utiču na razvoj posećenosti sajtova, a samim tim posredno i na razvoj online sadržaja (na osnovu posećenosti koju news sajtovi naplaćuju).

Agregatori vesti imaju značajne prednosti u odnosu na rss reader-e, što potvrđuju i istraživanja koja su svojevremeno potvrdila značaj koji npr. Naslovi.net ima za istraživačko novinarstvo (pretraživanje različitih news izvora i njihovo zajedničko praćenje po različitim kriterijumima). Upravo iz tog razloga, najjači će sigurno opstati na tom tržištu.

Što se tiče bojazni da će Google nešto uraditi po pitanju agregatora, treba početi od samog njihovog agregatora koji je veoma posećen u svetskim razmerama (biće interesantno videti da li će krenuti sa lokalizacijom news.google.com po jezicima). Rangiranje na google-u zavisi prvenstveno od reputacije online lokacije, a sa aspekta agregatora u Srbiji ima onih koji imaju više ili manje osnova da budu posmatrani kao kvalitetna ili manje kvalitetna lokacija (što se na kraju vidi i preko viših vrednosti Google PR-a).

Što se tiče samog agregatora koji je inicijalna tema ovog thread-a, vidi se da se koristi dobra strategija podrške posećenosti od jakih izvora preko oglašivačke mreže, i same mreže sajtova koja se gradi (vidi se u potpisima zainteresovanih strana), što bi nadam se trebalo da se uskoro oseti na broj donetih klikova izvorima koje prate (za sada donose bar pet puta manje klikova).

Ono što bih voleo da se desi jeste da Miloš i Peca razmisle o uvođenju relevantnih posebnih digg-alike site-ova, koji kao i svi ostali društveni mediji isključivo zavise od podrške veoma posećenih sajtova. Kao i za slučaj agregatora, podržavam sve postojeće social news servise, i što više ih postane relevantno, to će se povećati posećenost postojećih news sajtova... To je sledeći korak u razvoju domaćeg Weba (nadam se u ovoj godini).

Eniac
04. 02. 2009., 22:41
zatim, videh da medju izvore imate i blogove, i to personalne.
ide RTS, B92, i tek od jednom Eniac :D
razdvojite to...



jel to zato što sam crnac?

Dejan Bizinger
04. 02. 2009., 23:09
To je jos jedan dokaz da (i u praksi) blogere smatramo podjednako bitnim kao i tradicionalne medije.

Proslo je vreme kada su se crnci morali voziti pozadi ili trecom klasom. Svi razliciti - svi ravnopravni.

Peca
05. 02. 2009., 00:14
nisam hteo da kazem da su oni niza rasa :D vec da ih tematski razdvojite...
dakle... ako ide red politike, ne moze Eniac tu negde da se udene :)
zna se... red politike, red sporta, nauke, IT, pa onda ubacis i ovog crnju ovde :P

Dejan Bizinger
05. 02. 2009., 00:18
Salio sam se malo :)

Eniac
05. 02. 2009., 02:22
Hvala Dejane sto me branis, ovo je ocit primer klevete izrecene na javnom mestu i bojim se da cu morati da tuzim Pecu zbog istog. Uvredjen je moj ponos, moj rad, moja porodica i svi oni koji su se godinama borili da mi, kako je doticni izrekao niza raza, tamne puti se jednako tretiramo kao i ostali clanovi zajednice.

bluesman
05. 02. 2009., 02:52
Ako još jedno pročitam reč "tužba" na ovom forumu, obrisaću nam svima naloge :)

Milos Vukotic
05. 02. 2009., 08:41
Ne bih da kvarim temu, nego se sve nešto zalijećem a nikako da pitam Eniaca o potpisu:
"eniax.net - #2 weblog in Serbia based on BS being produced"
Ko je #1? :)

Nemanja.Milosavljevic
12. 06. 2009., 23:35
Slazem se, tesko je napraviti nesto veoma dobro, izadji na videlo, kao i odrzati se na toj poziciji. Agregatori imaju svoju funkciju, ali kao takva i nema neku vrednost... Samo preuzimanje sadrzaja...

Uvek je bilo i bice vrednije pisanje originalnog sadrzaja, za to i sluze novinari i reporteri, posvecenost poslu, azurnost itd.

Ali kao sto rekoh, agregatori imaju svoju svrhu, tako da ne treba osudjivati... a zakon se mora postovati!