PDA

Pogčedajte punu verziju : Lokacija servera - koliko je bitna?


srdjan
19. 02. 2009., 11:49
Treba da postavim jedan web sajt i uzeo sam windows hosting na webhost4life.com, sto je negde u silikonskoj dolini (BTW, pobegao sa easycgi.com - ne hostujte kod njih)

Vidim da se cesto spominju serveri u Nemackoj. Obzirom da ce vecina korisnika sajta biti iz Srbije, koliko je (i da li uopste) bitno da lokacija bude geografski blizu.

Da li ima neki sajt/alat kojim mogu ovo da isprobam pre kupovine, pa da znam koliko se dobro odaziva, ili sta vec.

Moje jedino iskustvo je da jednako brzo skida fajl iz Australije i iz Madjarske :1074:

Peca
19. 02. 2009., 12:08
ako mene pitas - nebitno je.
skidace podjednako brzo.

vesti.rs su u USA, mycity.co.yu je u nemackoj.
ping do USA je 180ms, a do nemacke je 50ms.

e sad - gledano sa strane prosecnog surfera - to ce tesko ko da 'oseti'.
provalices ti, koji znas... ali posetilac - tesko.
jer je razlika deveti deo sekunde... to je na nivou odziva servera... optereti malo server u nemackoj i on ce da kasni toliko...
dakle, ta razlika je na nivou ocekivanog odziva... niko nece provaliti.

provalices ti, kad radis u SSH, tu se jedino oseti taj delay.

sto se tice brzine protoka - oba rade isto.
fajl od 100mb ces skinuti za 5 min u oba slucaja, skidao ga iz USA ili nemacke.

mileusna
19. 02. 2009., 13:53
Ne znam kako je za download i file servere, ali za sajtove je sasvim svejedno. Tj. džaba ti i server u centru Beograda ako sajt nije optimizovan. Viđao sam da se neki ljudi primaju na ping, gledaju šta je brže, a onda odrade neke užasne stranice bez ikakve optimizacije. Drugim rečima postoji mnogo uskih grla koja se mogu optimizovati i sajt ubrzati pre nego se dođe do toga gde je server fizički, to je najmanje bitno.

Eventualno može biti bitno za neki sajt koji itezivno koristi Ajax i šalje mnoštvo http requesta, ali i to je u domenu teorije.

zoki
24. 05. 2009., 18:41
Bitno je za geotargetting i SEO.

Ako targetujesh USA traffic, onda je najbolje da ti je server fizicki u USA.