PDA

Pogčedajte punu verziju : Haknut server RNIDS-a


torbica
02. 03. 2009., 00:04
Kao sto vidite www.rnids.rs, ne radi. Kako sam nezvanicno saznao, ISA je izbusena kao sir...
E sad da li je neko imao u opisu zadatka da brani server ili nije...Krajko, Mario ili neko treci...mozda niko i nije bio zaduzen...ko zna...
U svakom slucaju zvanicno saopstenje nije dato ni na jednoj od lista RNIDS-a.
Eto prilike Voji Rodicu da angazuje svoje kontakte iz policije/tuzilastva/bie kojima nam je pretio kad je skenirana dokumenatacija u pitanju ;O)

ps. U RNIDS-u su nema po sistematizaciji radnih mesta predvidjeno nijedno tehnicko lice ;)

twix
02. 03. 2009., 00:25
Koliko vidim sve radi ok??

MorenoArdohain
02. 03. 2009., 00:33
Meni se ne ucitava (Telekom ISP), ali zato radi sa USA lokacije.

Peca
02. 03. 2009., 00:48
meni ne radi.

i posle dostavi kopiju licne karte organizaciji ciji server izbuse ovako kao svajcarski sir.
pa kad jednog jutra saznas da je NN lice pokupilo 50.000 kopija licnih karata sa servera [ili nekog RNIDS racunara], bice veselo.

twix
02. 03. 2009., 01:26
Cudno, ja isto koristim telekomov link (my ip: 212.200.58.) i radi normalno :\

torbica
02. 03. 2009., 09:43
sajt je nocas preseljen...

Ivan
02. 03. 2009., 10:22
ISA ne moze tek tako da bude izbusena, pre ce da bude da nije uopste podesena kako treba :)

Da li ce biti vise detalja o ovome, negde ? Sta je tacno bio cilj napada, da li su ukradene neke vitalne informacije ili je bio samo deface ?

Dzordz
02. 03. 2009., 10:42
Cek pa cak i da su prosli isu morali su na web server da se ubace. Da nije bio mozda SBS?

torbica
02. 03. 2009., 14:45
Poštovane kolege,

U prethodnom periodu bilo je tehničkih problema, koje sam smatrao za operativne, pa zaista i nisam obaveštavao širu javnost o njima, obzirom da su relativno brzo rešavani.

Taksativno problemi su bili sledeći.

1. Pre dve nedelje otkazao je jedan od hdd-ova koji rade u RAID-u na jednom od servera, što je kompromitovalo funkcionisanje celog računara. Problem je rešen vađenjem diska i ponovnom instalacijom sistema
2. U prethodnom periodu od nedelju dana primećen je problem sa BGP protokolom na jednom od Internet linkova, koji je rešen korišćenjem drugih linkova koje RNIDS zakupljuje od drugih provajdera.
3. Na Email adresu naše tehničke podrške poslat je jedan više neozbiljan mejl, koji izražava mišljenje da nam sistem nije dovoljno bezbedan i pouzdan.
4. U noći nakon Skupštine RNIDS-a server na kojem se nalazi sajt www.rnids.rs je nekontrolisano počeo da generiše saobraćaj koji je ugrožavao funkcionisanje ostatka mreže, pa je isti skinut sa Interneta.
5. Sajt www.rnids.rs je osposobljen na drugoj mašini, a podatci u DNS-su su ažurirani kako bi sajt bio ponovo vidljiv.

Aktivnosti 1-3 smatram za operativne i minorne u funkcionisanju RNIDS-a, ali 4 i 5 spadaju u nešto o čemu je potrebno obavestiti zainteresovane strane, kako o činjeničnom stanju, tako i o preduzetim koracima.

U ovom trenutku bih vas zamolio da komentare zašto se to događa i ko je odgovoran za takvo stanje ostavimo za neki kasniji period, kako bi smo se potpuno fokusirali na sledeće aktivnosti.

1. Kompromitovani server će proći „forenzičku“ analizu koja će nadam se ukazati na razlog neregularnog ponašanja
2. Ukoliko se ustanovi da je u pitanju maliciozna aktivnost, RNIDS će podneti tužbu protiv NN lica kod nadležnog organa i o tome obavestiti javnost minimalno putem svog web sajta, a UO i moja malenkost će odrediti adekvatni obim aktivnosti po ovom pitanju.

U ovom trenutku ja mogu da preuzmem odgovornost za funkcionisanje servisa koje RNIDS pruža i korake koje preduzimamo kako bi njihova raspoloživost bila na što višem nivou, naravno imajući u vidu sve već izrečeno i napisano sa moje strane.

Posebno bih se zahvalio članovima UO i Zoranu Torbici, koji su uzeli aktivno učešće u rešavanju gore navedenih problema.

Obaveštavaću vas sve o ključnim događajima i daljem razvoju situacije.

Srdačan pozdrav

Zoran Perović
Direktor RNIDS

torbica
02. 03. 2009., 14:46
ovo je dobra komunikacija :)

bluesman
02. 03. 2009., 16:00
Priznaj torbice, priznaj nama ... nećemo nikome da kažemo, a Đura će ti oprostiti što te je tukao :)

DejanVesic
02. 03. 2009., 16:56
Dobra je komunikacija.

Nije mi samo jasno što su reinstalirali računar ako su zamenili disk u nekoj RAID 5 konfiguraciji? Zar nije dovoljno da ubace disk i puste kontroler da uradi regeneraciju podataka na njemu?

misk0
02. 03. 2009., 19:50
Nije mi samo jasno što su reinstalirali računar ako su zamenili disk u nekoj RAID 5 konfiguraciji? Zar nije dovoljno da ubace disk i puste kontroler da uradi regeneraciju podataka na njemu?

kao i Raid 1, 6, 10, 50....