PDA

Pogčedajte punu verziju : linux: cp ima problema da kopira fajlove sa non-ascii karakterima u imenu


ivanhoe
30. 03. 2009., 14:14
pravim neki backup tool, i imam problem da obican cp -r nece da kopira fajlove koji imaju bilo kakav non-ascii karakter u imenu?

Jel moze to nekako da se resi, zaobidje, fixa?

EDIT: problem je u kreiranju fajlova, postojecim fajlovima moze najnormalnije da se pristupi. Destination dir se nalazi na externom usb disku, ne znam jel to ima neke veze ?

LiquidBrain
30. 03. 2009., 14:29
Koji je filesystem na usb disku? Ako je neki od fat-ova ili ntfs to nece da radi... Probaj da formatirash disk na ext3...

A sto se tice kopiranja ako je usb disk formatiran kako treba onda je dovoljno samo da scapujesh te non-ascii karaktere...

ivanhoe
30. 03. 2009., 14:35
mount kaze:

/dev/sdf1 on /media/backup type fuseblk (rw,nosuid,nodev,noatime,allow_other,blksize=4096)


nemam pojma sta je fuseblk ?

LiquidBrain
30. 03. 2009., 19:35
Predpostavljam da je u pitanju ntfs file system na usb disku i da koristish ntfs-3g modul..
ntfs-3g koristi fuse, tako da predpostavljam da je to...

Ako ti taj disk sluzi samo za backup, onda na brzinu

mkfs.ext3 /dev/sdf1
mount /dev/sdf1 /media/backup


pa probaj.

Ako ne mozesh to da uradish, diskonektuj disk, pogledaj u /var/log/messages koji device name je dobio i probaj da mountujesh disk sa


mount -t ntfs-3g /dev/[device name] /media/backup


Ajde pa javi sta si uradio :)

ivanhoe
31. 03. 2009., 01:57
uradio upravo ovo sto si rekao, zgazio sve i stavio ext3, i sad sve sljaka, a imam utisak i da kopiranje fajlova radi brze nego ranije...

misko_
31. 03. 2009., 08:02
uradio upravo ovo sto si rekao, zgazio sve i stavio ext3, i sad sve sljaka, a imam utisak i da kopiranje fajlova radi brze nego ranije...

Ja sam jednom imao HDD od 500GB na ubuntu koji je bio ntfs particije, na kompjuteru P4 1500MHz.

Kada bih radio kopiranje sa /home koji je bio ext3 na taj ntfs, to bi zauzimalo i do 70-80% procesora.

Kada sam taj HDD od 500GB prebacio na ext3, tih problema više nisam imao.

Da sam nisam ovo doživo ne bi vjerovao da mi netko kaže.