PDA

Pogčedajte punu verziju : Koliko forumi mogu da stete?


Blood
05. 03. 2006., 13:37
Evo jednog pitanja, koliko forumi mogu i da stete ljudima nase profesije??

Evo sta se meni desilo nedavno, naime postovao sam jedan site koji sam radio na jedan dizajnerski forum, dizajn se nekima svideo, nekima ne(uglavnom ne) i naravno tu je bilo dosta pljuvacine o tom sajtu(sto se i dalo ocekivati jer su tamo svi profesionalni dizajneri)... Ono sto je najvaznije, a to je klijent-njemu se svideo i taj dizajn je prosao!

Posle nekoliko dana(10-ak), klijent je video te postove i naravno besan(uz mnogo vredjanja i pretnje) trazio da mu se pare vrate. E sada, pare sam vratio iz cistog razloga sto je klijent prijatelj jednog mog jako dobrog prijatelja i nisam hteo njemu da pravim neku frku!

Kako biste se vi ponasali u mom slucaju, i da li se nekome slicno desilo?

POzdrav!

Bojan Zivanovic
05. 03. 2006., 13:48
Ne bi nikako vratio pare.
Ti pre pocetka posla sklapas dogovor o tome koliko ce da te plate i sta ces da uradis, ako ti posle celog posla moras da vratis pare, ispade da si radio za dzabe.
U toj fazi pre pocetka posla (ili u tvom slucaju posle zavrsetka) klijent ima mogucnost da utice na tok posla, i da kaze da li mu se svidja... Ako posle svega toga on krene da se premislja, ko mu je kriv..
Ja nisam imao tih problema, posto uglavnom radim samo sa strancima, a kod njih nema te ciganije :)

bluesman
05. 03. 2006., 13:52
Kaži mi, šta je on naveo kao razlog, zašto da mu vratiš pare?

Zato što su neki rekli da im se ne sviđa ili zato što si ti bez pitanja postavio to na neki forum?

Dragan Babić
05. 03. 2006., 14:16
^ Pretpostavljam zato što su ljudi "popljuvali" dizajn. Ali to nikako nije razlog da on traži pare nazad, izigrao te je.
Mislim fora je totalno trula, a ti si zbog nekih drugih stvari (drugarov drug) poklekao i na kraju si ti izvukao deblji kraj.

bojan_bozovic
05. 03. 2006., 14:22
Ispao si budala, covece. Prakticno si uradio sajt za dzabe. Pazi, tvoj klijent je imao ohoho vremena u fazi izrade sajta da sugerira izgled koji on preferira, mozda ste se i pogodili za redizajn ako njemu sajt ne bude odgovarao, a sta si uradio?

Blood
05. 03. 2006., 14:23
Naveo je mnogo razloga, uglavnom je bio neprijatan. Sajt sam radio ispod cene, da ucinim prijatelju(jer mi je prijatelj jako jako dobar), na tom forumu je neko prokomentarisao "ako si uzeo dosta para, cuti i uzivaj" gde sam ja rekao da sam uradio za jako malo para, sto je klijent shvatio kao uvredu. Isto tako je rekao da su mu njegovi prijatelji rekli da je sajt ocajan i da mu je stari mnogo bolji, tako da je i to jedan od razloga, a glavni razlog je zato sto je site ispljuvan na tom forumu! Ja nisam hteo da ulazim u detalje u raspravi sa njim, jer ja do danas nisam uopste razgovarao o sajtu sa njim vec sa mojim prijateljem-sve je islo preko njega...

evo cele price:
mene zove prijatelj i kaze da njegovom prijatelju treba site da se uradi i da zeli da mu ja to radim ali da nema mnogo para! ja reko nema veze ucinicu mu ispod cene! i tu se to zavrsilo. Posle nekoliko dana, opet me zove prijatelj i da mi adresu njegovog sadasnjeg sajta i kaze da odatle izvucem informacije i materijal i da napravim nesto. Ja to uradim, izvucem informacije za naslovnu stranu nacrtam u PS-u dizajn i posaljem na uvid! Prijatelj mi forwarduje mail od klijenta gde on kaze kako mu se svidja i da idemo sa tim dizajnom! posle 7-8 dana dobijem polovican materijal i od toga napravim site i postujem na forum i ujedno posaljem link klijentu, tj prijatelju, dobijem deo para i zatrazim ostatak materijala, da bi danas dobio ovak odgovor!

Sta se desilo-desilo se, to mi je nauk za ubuduce! Od sada ugovor, pa neka se klijent predomislja koliko god hoce!

zextra
05. 03. 2006., 14:36
Bas steta sto si se nasao u tako nezgodnoj situaciji, ali iskustvo je najbolji ucitelj - naucio si dovoljno iz ovoga. Ne znam ima li bilo ko potrebe da te naziva budalom zbog toga sto si reagovao kako si reagovao...

Bojan Zivanovic
05. 03. 2006., 14:43
Naucio si ono sto smo i mi ostali davno ukapirali, a to je da se ne isplati raditi sa prijateljima/porodicom/rodjacima itd. Osim sto ces jako malo (ili nista) zaraditi, nerviraces se, svadjati... Nema leba od toga..

Denis_Radenkovic
05. 03. 2006., 14:46
Nisam video sajt, ali predpostavljam da je to bilo na forumu gde si pitao da se tema izbrise. Ponasanje ovog klijenta je KRANJE neprijatno. Ako je sajt bio online i klijent ga koristio, pretpostavljam u poslovne svrhe, novac se ne vraca ni u kom slucaju. Ti naplacujes svoj rad, znanje, vreme, iskustvo itd. Time sto si vratio novac si potvrdio njegov stav da tvoj rad i ulozeno vreme nicemu nije vredelo. U krajnjem slucaju, on bi mogao da ode kod nekog drugog da trazi redizajn, ili tebi da trazi naknadne promene pod uslovom da i one budu placene.

Kako god, ovo se nikako ne tice prijateljstva. S'obzirom da niko na forumu nije upucen u citav tok izrade sajta i ne poznaje detaljne zahteve klijenta, komentari mogu biti uvazeni do odredjene granice i nebi trebalo preterano da uticu na tvoje ili odluke klijenta, posebno ako je citav posao vec bio zavrsen ili pri kraju.

Novac se ne vraca ni u slucaju da se klijentu ne svidi krajnji rezultat, ili pak pocetna faza. Ulozen rad i vreme moraju da budu placeni.

dinke
05. 03. 2006., 15:21
Naucio si ono sto smo i mi ostali davno ukapirali, a to je da se ne isplati raditi sa prijateljima/porodicom/rodjacima itd.
Evo ovde jednog interesantnog teksta na tu temu

How to Charge Family and Friends for Work (http://www.sitepoint.com/newsletter/viewissue.php?id=2&issue=337&format=html)

shoba
05. 03. 2006., 15:58
Nezgodna situacija! OK vratio si pare, sta je tu je, a jel on sada koristi tvoj dizajn?

Nema para a uvredio se sto si rekao da je ispod cene ... uh ... reci prijatelji kakvog prijatelja ima.

Dragan Babić
05. 03. 2006., 16:38
Ja kada radim sa poznanicima/prijateljima/whatever ili naplatim punu cenu, ili za džabe. Komplikacije su grozne, kako se samo ljudi znaju pokačiti oko para je grozno, prošao sam kroz više nego par iskustava sa "drugarima" oko para i sada radim ovako. Ako naplatim punu cenu obavežem sebe da uradim dobar i potpun posao, a ako ne uzmem ništa para dam im do znanja da su na kraju liste prioriteta i da ću raditi na tom projektu kada budem imao vremena.

Ovo baš i nije primenljivo na ovaj tvoj konkretan slučaj, ali eto, napisao sam bez obzira.

PS

Bojane, grozno je reći nekome da je budala jer je hteo da ispadne korektan i izbegne konflikt (bez obzira na razloge). Čovek je postupio kako jeste, sledeći put će (a nadamo se da sledećeg ovakvog neće biti) znati šta mu činiti. (čitaj: noga gazdi u dupe)

Bojan Zivanovic
05. 03. 2006., 19:07
EDIT: Obrisan post, malo sam se ispalio (odgovor na poruku upucenu drugom Bojanu)

oliver
05. 03. 2006., 20:00
Krajnje neugodna situacija, ali... sta da se radi, sad je vec gotovo kad si covjeku vratio pare. Sve u svemu, ako si uradio posao koji ti je dat (naravno, tako da je klijent zadovoljan) i ako si ga naplatio - NEEEEEEMA PARA nazad. Neka te tuzi ako treba... nema nikakvu osnovu radi koje ce uraditi chargeback. Bar da si postavio uslov: pare nazad, ako i samo ako nece koristiti sajt koji si ti napravio, nego neka trazi nekog drugog - makar bi gorcina bila malo manja :)

Uglavnom:
1. dobijes posao
2. uradis ga
3. dobijes novac
4. kraj

Ako se ispostavi da imas koji mali bug kasnije, to neka bude besplatno krpljenje, sve dodatno se i placa dodatno...

A sad, glavu gore i naprijed u nove pobjede ;)

P.S. Ne smatram da forumi mogu biti krivi za bilo sta, svaka kritika koju dobijes je dobra jer ce bar neko da ti da smjernice. Cak i ako budes ispljuvan, makar znas da si zabrljao zestoko pa zasuces rukave i krenes opet od temelja.

bojan_bozovic
06. 03. 2006., 07:50
@Dragan

Rekao sam mu da je ispao budala, sto je, nazalost, istina, jer su ga upotrebili na jedan nizak i prljav nacin, ne smatram ga budalom. Ono sto je uradio nije bilo primereno, to je sve. Dakle *ahem* to nije bilo napisano da uvredi.

Blood
06. 03. 2006., 08:57
Ma nisam se uvredio, i sam znam da sam ispao budala, ali kao sto rekoh-sada sam bogatiji za jedno novo iskustvo!

POzdrav!

Pedja
06. 03. 2006., 09:15
Ko sto rece dragan, kada radis prijateljima, ili im ne naplatis ili im naplatis kao i ostalima. Samo im unapred objasnis sta ce dobiti u kom slucaju.

Prijateljima prijatelja nemas razloga da dajes ikakav popust, vec samo svojim prijateljima.

Ako neko hoce sajt, a nema para, pitam ga koliki mu je budzet i onda mu kazem sta moze da dobije za taj novac.

Nisam do sada imao iskustvo da neko trazi da mu vratim novac, ali sam imao par slucajeva gde su klineti pod uticajem svoje rodbine, prijatelja i ostalog trazili naknadne izmene. Tu je dovoljno strucno im objasniti zasto je sta uradjeno, a narocito zasto to sto preporucuje rodbina u dilu sa prijateljima ne valja. Svi su klijenti razumni, narocito ako im objasnis da mu neko resenje donosi vecu posecenost i pravi bolju reklamu.

U jednom slucaju sam imao klijenta koji je bas zakerao vec na grafickom resenju. Nakon nekog vremena, popakovao sam sav radni materijal na CD, odneo mu, zahvalio na saradnji i ostavio brojeve telefona konkurencije, da proba sa njima.

A i koji te je djavo terao da stavljas sajt na ocenu? To rade samo oni koji nisu sigurni u sebe i oni koji zele da tako promovisu sajt. Ako ti trebaju strucnja misljenja, zamoli privatnim porukama ljude za koje znas da znaju znanje.

jasmanac
06. 03. 2006., 10:53
Neko te je ocinkario sigurno jer cisto sumnjam da taj lik posecuje forume o dizajnu ;)

mungos
06. 03. 2006., 11:16
Ne radim komercijalne poslove sa prijateljima sa kojim jedem i pijem svaki dan. Pogotovo ne sa rodbinom. Ako nekom već uradim nešto što se može svrstati pod tržišni posao, uradim isključivo besplatno.

Te varijante "popust za prijateljevog prijatelja" su nešto najgrđe, iako se svi mi nađemo u situaciji da kažemo nekom drugom isto, ali mislim da je to nešto od čega treba bježati glavom bez obzira. Podrazumjevano je da taj drug koji ti nabacuje posao svog drugara poznaje tvoj smisao za biznis i trenutno stanje, odnosno koliki imaš obim trenutnog posla, koliko imaš para u džepu i koliko si spreman da spustiš cijenu ;)

I uz sve gore navedeno to su poslovi gdje te taj drugarov drug (nakad i sam drug, posrednik u poslu) cima nenormalno puno da ti se smuči život i najčešće na kraju zauzme negativan stav prama tvom finalnom radu...

Tako da, strogo izbjevam te varijante. Jedno je proporuka koja podrazumijeva normalnu tržišnu cijenu (o tome da li imam interes da nekom dam popust ili ne, to je moja interna stvar), drugo je iskorištavanje nekog radi ličnog interesa ili satisfakcije na osnovu prijateljskih veza. Npr. mene kad cima neko za one priče: "jao ti se razumiješ u te kompjutere, ajde pao mi sistem, ne znam gdje mi je slovo "š" na tastaturi, Internet mi ne radi, ne vidim miša na ekranu... i sl.", ja im samo ladno dam broj dobrog prijatelja, dečko se bavi profesionalno takvim stvarima i ima zaista živaca i volje da se izađe na kraj sa svakvim likovima, bez bilo kakvog mog komentara sa strane da mu kažem daj spusti cijenu zbog mene ili nešto slično, jednostavno momak naplaćuje po svojim tržišnim cijenema i nemam šta ja tu da se miješam ili da mu sugerišem. Ponekad mi kaže da ima slučajeva kad mu klijent spomene po deset puta "E znaš, tebe je meni preporučio taj i taj...", pa ovaj na kraju zaračuna nekakav simboličan popust, čisto da zadovolji klijentovu psihološku glad, da je dobio popust i prošao jeftinije.

Što se tiče originalnog pitanja iz naslova teme, nije forum ništa naštetio, naštetio si sam sebi.

bluesman
06. 03. 2006., 12:33
Ja i danas "plaćam danak" radu za prijatelje koji je završen pre par godina. Bio je dogovor da im pomognem, da im uradim sajt za džabe, a kasnije će sve poslove koje imaju (raznu štampu) da idu preko mene i plaćaju kada malo "stanu na noge". Naravno, od toga nije bilo ništa, a kao epilog tražili su da dam nekom liku da administrita sajt zato što im on nudi neku kompenzaciju.

Rekoh im "nema problema, ali onda da platite taj sajt pošto ste prekršili sve dogovore". Dogovorimo se da plate u nekoliko rata, i po zadnju ratu sam išao juče popodne, dve i po godine kasnije. Čovek mi da pare, savijene, a ja naravno nisam ni brojao ni gledao. Kada sam došao kući, jedna novčanica od 100 eur je pocepana na pola, skoro celom dužinom, jedva se drži, a druga slično ali je zalepljena selotejpom. Nisam bio ni ljut, ni razočaran čak ni iznenađen, samo sam mu poslao mail: "To samo govori kakvo ti misljenje imas o meni. Ako cemo da se karamo, kazi bar da znam da se naguzim i da skinem gace."

Malo pre sam dobio odgovor "aj sutra cemo da zamenimo".

Eto, toliko o radu sa prijateljima, a sećam se da sam jednom napisao poduži post baš na ovu temu, samo se ne sećam na kom forumu.

Milos Vukotic
06. 03. 2006., 13:03
Prije koliko vjekova je neki mudrac rekao "Ljubav za ljubav, sir za pare"? :)
Opet, svi se nasadimo na to, prije ili kasnije -izgleda da je to znanje koje se ipak mora uciti na svojim greskama...
Dva najefikasnija nacina za gubljenje prijatelja su rad za njih i seks s njima (ne mislim na "Brokeback mountain" varijantu, sram ga bilo ko je to pomislio :))...

kinder
17. 03. 2006., 22:32
"To samo govori kakvo ti misljenje imas o meni. Ako cemo da se karamo, kazi bar da znam da se naguzim i da skinem gace."


:1064: :1090:

[nq]
18. 03. 2006., 00:42
Dva najefikasnija nacina za gubljenje prijatelja su rad za njih i seks s njima.

Molim za dozvolu da te citiram gde god stignem :)

Milos Vukotic
18. 03. 2006., 01:00
Hvala, hvala... Naravno da mozes, sve sto kazem je pod GPL-om :-)