PDA

Pogčedajte punu verziju : SQL Procedure


Blood
08. 03. 2006., 14:04
Da li je neko radio sa procedurama u mysql i ako jeste da li moze da mi objasni na konkretnom primeru kako se i za sta koriste?

Hvala

ivanhoe
08. 03. 2006., 17:13
storovanim procedurama?

nisam ih jos koristio pod mysql-om, ali smo ih koristili pod Postgresom i Oraclom ... ideja je ista u svakom slucaju, da se odvoji model od ostalih delova aplikacije.. neke genericke operacije nad tabelama se odrade u obliku funkcija i onda timovi developera ne moraju da znaju tacnu strukturu baze, niti moraju da ima prisup svim tabelama, oni samo treba da znaju koju metodu pozovati da bi dobili zeljeni rezultat... polazi se sa stanovista da su te procedure dobro osmisljenje i testirane, i onda se time smanjuju sanse da developer koji nije upoznat sa bazom nesto zezne, povecava se sigurnost i takodje brze je za neke operacije (jer nema kopiranja podataka na relaciji db<->aplikacija, sve se radi u bazi direktno)...

negativna strana je da opterecujes DB server da ti radi deo posla koji bi inace radila aplikacija...

manje vise sve sto se radi storovanim procedurama moze i i u kodu da se uradi, naravno...

Blood
08. 03. 2006., 17:56
Pa u sustini meni i treba za PostgreSQL. Mozes li da mi objasnis kada ja napisem proceduru, kako to server pamti, da li je ja ubacujem u neki externi file ili sta?


Hvala unapred!

godza
08. 03. 2006., 23:52
Pa u sustini meni i treba za PostgreSQL. Mozes li da mi objasnis kada ja napisem proceduru, kako to server pamti, da li je ja ubacujem u neki externi file ili sta?


Hvala unapred!

eve ti jedan primer
http://www.roguewave.com/support/docs/sourcepro/edition8/html/postgresqlug/2-8.html

ivanhoe
09. 03. 2006., 00:06
prva stvar je da se odlucis u kom jeziku ces da pises, posto postgres podrzava dosta jezika, ali ja sam koristio samo onaj osnovni pgSQL, koji je prilicno slican SQL-u sa par dodatnih fora... pored toga imas i neke dijalekte perl-a, pythona, TCL-a, C i slicno, pa ti vidi sta ti najbolje lezi...

onda otvoris onaj konzolni klijent da se povezes na bazu i kao sto bi kucao SQL komande u konzolu tako isto otkucas text svoje procedure, nesto tipa:

CREATE FUNCTION foo() RETURNS integer AS $$
DECLARE
pera RECORD;
BEGIN
SELECT INTO pera * FROM account WHERE id=3;
IF pera.f1>1
uradi nesto pametno
ELSE
itd.....
END;
$$ LANGUAGE plpgsql;


sad nisam siguran da je ovo bas 100% tacno, za detalje sintaxe ces morati da pogledas help, ja sam to vec pomalo zaboravio, ima bar 2-3 godine od kad sam to radio, ali cisto kao ilustracija...

Umesto da ukucavas text direktno u konzolu, mozes da ga uvezes iz fajla (isto kao za sql batch fajl) cini mi se da je komanda "\i ime_fajla.sql" iz konzole...Postoji i neka LOAD komanda za ovo ako se dobro secam, mada to nisam nikad probao...

Posle samo ostaje da pozoves proceduru kad ti zatreba...

Obrati paznju da kad obrises proceduru, pa opet kreiras proceduru istog imena to nije ista funkcija, odnosno triggeri ili druge funkcije koje je koriste ces takodje morati da dropnes i kreiras ponovo, jer se to sve cuva kompajlirano...secam se da mi je ovo jednom napravilo grdne probleme dok sam shvatio sta se desava...

Blood
09. 03. 2006., 12:59
Hvala... Ovo je pomoglo

@ivanhoe: sintaksa jeste tacna :)

Blood
13. 03. 2006., 15:17
uh, ja sam napisao ovu proceduru:

CREATE OR REPLACE FUNCTION checklogin() RETURNS integer AS $$
DECLARE
user varchar(100);
pass varchar(40);
BEGIN
SELECT COUNT(useruid) FROM users WHERE username='user' AND password='pass';
END;
$$ LANGUAGE plpgsql;

e sada, ja je iz php-a pozivam ovako:
$query = pg_query("SELECT checklogin(admin,admin););
ali to ne radi, dobijam ovu gresku:
PHP Warning: pg_query(): Query failed: ERROR: column "admin" does not exist in C:\_work\cdr\QA\php\test.php on line 56

Zna li neko gde gresim?

fuzzylogic
13. 03. 2006., 16:06
Ja sam se sa ovime zezao u ASP/MSSQL varijanti, tako da je sintaksa malkice drugacija, ali verovatno ti ne treba SELECT tamo gde pozivas proceduru iz koda vec EXEC ili nesto slicno.

Blood
13. 03. 2006., 16:10
ne ne ne, koliko sam ja shvatio ovako se poziva procedura u postgre-u iz php-a

select ime_procedure();

problem je sto ne znam kako da mu uvezem variablu, u ovom slucaju username i password!?

fuzzylogic
13. 03. 2006., 16:16
Ok, onda necu da nagadjam sta ne znam... samo, jesi siguran da su ti navodnici u redu? Sad vidim da si otvorio i nisi zatvorio.

Blood
13. 03. 2006., 16:26
u php fajlu su u redu, ovde sam pisao kod, nisam copy/paste:)

Dejan Topalovic
13. 03. 2006., 16:29
uh, ja sam napisao ovu proceduru:


e sada, ja je iz php-a pozivam ovako:
$query = pg_query("SELECT checklogin(admin,admin););
ali to ne radi, dobijam ovu gresku:


Zna li neko gde gresim?Mozda da prepravis funkciju tako, da prima dva argumenta?
CREATE OR REPLACE FUNCTION (varchar, varchar) ...
SELECT COUNT(useruid) FROM users WHERE username='$1' AND password='$2';
...
i potom da ju pozoves sa:
$rezultat = pg_query($pgConnection, "SELECT checklogin('admin','admin')");

$count = pg_fetch_result($rezultat, 0, 'checklogin');

Blood
16. 03. 2006., 18:12
heh, napredujem. Sada sam dobio ovakav error :)

SELECT query has no destination for result data

Ja se izvinjavam sto gnjavim, da li moze neko da mi napise primer jedne funkcije koja izvlaci i printa sve rekorde iz tabele npr. useri, tabela ne mora da ima puno polja, dovoljna su i 2, samo da vidim kako! Ja sam ocigledno retard koji ne moze to da shvati bez primera koji funkcionise!

Hvala!

ivanhoe
17. 03. 2006., 06:31
Koliko se secam (ali nemam gde da probam), treba da se uradi nesto ovako:

CREATE OR REPLACE FUNCTION checklogin(varchar(100), varchar(40)) RETURNS integer AS $$
DECLARE
-- deklarises promenjivu kojom vracamo rezultat
br_rezult INTEGER;
BEGIN
-- Ovde su $1 i $2 argumenti prosledjeni proceduri
-- Obrati paznju na INTO, stavljamo rezultat u promenjivu
SELECT INTO br_rezult COUNT(useruid) FROM users WHERE username=$1 AND password=$2;
-- vratimo rezultat
RETURN br_rezult;
END;
$$ LANGUAGE plpgsql;

poziva se npr. sa "SELECT checklogin('pera', '123') AS postoji_korisnik";

Da bi se izbegla upotreba $1, $2 u izrazima i sl, moze da se koristi ALIAS, pogledaj help za tacnu sintaxu...

Ovo je pisano iz glave, bez testiranje, pa ako baca neki error (sasvim moguce) javi, da vidimo sta cemo dalje :D

Blood
17. 03. 2006., 12:59
uh, ovo radi super, imam samo jos jedno pitanje..

ako zelim upit npr SELECT * FROM users

to bi islo npr ovako

CREATE OR REPLACE FUNCTION getall() RETURNS varchar AS $$
DECLARE
all_users varchar;
BEGIN
SELECT INTO all_users * FROM users;
RETURN all_users;
END;
$$ LANGUAGE plpgsql;


e sada, kada hocu da stampam sve rezultate, kako bi to islo jer sa
$query = pg_query("SELECT getall() AS useri");
$result = pg_fetch_result($query,'useri'))
i nece bas...

Hvala!

inace, gledao sam ALIAS, i mislim da mi nije trenutno potrebna, mozda kasnije kada bude bilo vise unosa u upit(10+)

ivanhoe
18. 03. 2006., 08:27
all_users nije varchar jer biras sva polja sa *, nego je valjda RECORD ili tako neki tip, ne secam se tacno kako se zove...pogledaj tipove koji postoje, ima jedan koji sluzi za cuvanje seta rezultata..

Izbaci ono 'AS useri' to ovde nije primenjivo jer ima vise polja u rezultatu i trebace ti pg_fetch_array() da uzmes te podatke, posto je jeli niz u pitanju...