PDA

Pogčedajte punu verziju : Šta mislite o jednom ovakvom hibridu?


Ilija Studen
15. 03. 2006., 05:03
Original na:
http://www.ilija.biz/area51/entry/pretresanje-jedne-ideje.html

Imam jednu ideju koja me "proganja" već neko vreme pa bih želeo da čujem vaše mišljenje o njoj

Odmah da napomenem da stvar nije ni revolucionarna, ni sveža, ni ekstra pametna. Nastala je iz potrebe i predstavlja nešto što bih ja bez mnogo razmišljanja pazario. Scenario:

Radni dan, jutro. Skuvam lepo sebi kafu i sednem pred računar. Palim browser, odlazim na http://internal.mojafirma.com/ i ulogujem se. Na dashboardu vidim šta je šta je bitno: nove poruke (mailovi i privatne poruke), aktivni projekti, stvari koje treba uskoro da budu završne ili kasne, ko je sve od ljudi sa kojima sarađujem i klijenata online. Na Whats new tabu vidim šta se sve dešavalo od moje zadnje posete: skore diskusije (interne ili sa klijentima), šta je dodato, rešeno, pokrenuto, gde gori... Pored svih tih elemenata za saradnju sa drugima i oragnizovanje tu je i jednostavan sistem gde mogu brzo da napišem beleške, razradim ideju, napravim pocetnik. Sistem ima mogućnosti za slanje SMSova po potrebi, emailova klijentima, kačenje i organizovanje dokumenata, kačenje na više mail naloga po korisniku... Ima tu još stvari koje mi padaju na pamet, ali da ne zalazimo u detalje previše.

Kao što vidite sistem predstavlja neki hibrid između webmaila, alata za ličnu organizaciju i upravljanje projektima. Slični sistemi postoje, ali ja nisam video da postoji nešto što je napravljeno tako da je akcenat na jednostavnosti i upotrebljivosti, sa taman toliko opcija koliko je potrebno, web bazirano. To je nešto što bih ja definitivno želeo i za šta bih bio spreman da platim lepe pare jer objedinjuje skoro sve moje potrebe na jednom mestu: komunikacija sa ljudima sa kojim sarađujem na jednom mestu plus lična organizacija i organizacija na nivou projekta i tima.

Šta vi mislite o ovome? Da li biste želeli da posedujete ovakvo parče softvera? Da li bi se svidelo vašem šefu? Gde leti, gde pada?
PS: Ako znate nekog kome bi se ovako nešto svidelo obavezno ga pošaljite na ovu stranicu. Želeo bih da čujem što više mišljenja.

Čisto me zanima vaše mišljenje. Nemojte izvoditi nikakve zaključke unapred ;)

ivanhoe
15. 03. 2006., 05:59
pa rado bih platio za to, ukoliko bi zaista uspeo u nameri da to sve bude vrlo pregledno i brzo za rad (jednostavnost je manje bitna za takav profesionalni software IMHO)... doduse postoji basecamp i slicni sistemi, ali verujem da uvek postoji prostora da se uradi nesto jos bolje... naprimer integracijom dodatne funkcionalnosti kao sto ti planiras, jedino sto ti to onda stvara dodatne probleme da paket ostane efikasan za rad, da ga ne pretrpas...

modeus
15. 03. 2006., 08:37
mda, definitibno bih platio.. mi sada koristio CopperProject za Project Management, medjutim, software koji bi to sve objedinio na jednom mestu bi bio broooka :)

Definitivno ZA ;)

conica
15. 03. 2006., 09:29
lepo opisan extranet sistem :)

Ja upravo radim na razvoju intranet sistema u firmi gde sam zaposlena, ali nisam jos daleko stigla..to definitivno nije posao za jednog coveka. Zahtev je da u potpunosti bude web based (u cilju moguceg prelaska sa intra na extranet) i da sve funkcionalnosti budu prilagodjene potrebi ove kompanije (recimo u modulu kontakata, kada se unosi firma, ona moze da bude maticna sa sve svojim brojem racuna, ili "ispostava", zatim osobe mogu biti povezane sa jednom ili vise firmi, firme mogu medjusobno da se povezuju, unose se i podaci koji su bitni za finansije, kao sto su PIB, da li je poslata i primljena PDV potvrda itd). Za sada je zavrsen (NIKAD nije zavrsen) kontakt modul, a sledece je implementacija sistema poruka i obavestavanja, pa DM sistem (naravno uprosten) itd. I naravno intersekcija svih modula...DOH

Upravo zbog kompleksnosti raznih softverskih paketa i aplikacija, objedinjavanje na jednom mestu veoma lako moze da dovede do njegove neiskoristenosti.

Da bi se napravio takav sistem, treba napraviti recimo anketu odnosno istrazivanje u preduzecima koje bi obuhvatilo razne sektore, i na osnovu rezultata odrediti optimalne funkcionalnosti koje bi jedna takva aplikacija objedinjavala.

Blood
15. 03. 2006., 11:51
Da li je to ono sto si pokazivao na onom meetingu sa DNK, ako jeste, moje misljenje i dalje stoji! Projekat je extra bio i onda, mogu da zamislim sta sve sada ima...


POzdrav!

dinke
15. 03. 2006., 12:06
Nije mi samo jasno zasto to zoves hibridom. Moja kompanija upravo pravi nesto slicno (doduse za interne potrebe), jedino sto su oni to nazvali "intranet" a ne "extranet" kao conica :)

conica
15. 03. 2006., 12:27
nazvan je extranet posto mu je omogucen pristup preko Interneta plus predpostavke zasnovane na:
Radni dan, jutro. Skuvam lepo sebi kafu i sednem pred računar. Palim browser, odlazim na http://internal.mojafirma.com/ i ulogujem se.
...
Na Whats new tabu vidim šta se sve dešavalo od moje zadnje posete: skore diskusije (interne ili sa klijentima), šta je dodato, rešeno, pokrenuto, gde gori...
...bar sam ja to tako shvatila, i ako nije explicitno navedeno da se kuci kuva kafa a ne u kancelariji, i sto se vode diskusije kako interne tako i sa klijentima, sto znaci da i oni imaju pristup sistemu

bluesman
15. 03. 2006., 12:29
Pa i ja o tome razmisljam dinke, mozda nisam nesto dobro procitao :)

Koliko ja znam ovakvih stvari vec ima, neke sam cak i video ali mi se ni malo ne svidjaju. Pa i ovde je bio neki link skoro do nekog slicnog software-a.

Dragan Babić
15. 03. 2006., 12:32
Definitivno bih voleo da koristim tako nešto, još više ako je domaće radinosti. Jedna ideja, kada bi mogao da se napravi desktop klijent, konktuješ se na net, upališ ga, on svuče bazu (šta god je potrebno, sorry za moj laicizam), diskonektuješ se, radiš "u lokalu". Kada završiš konektuješ se na net, on osveži bazu ne serveru sa tvojim novim podacima i diskonektuješ se.

Kapiram da bi tako nešto bilo ekstra korisno dialup korisnicima, ali i ljudima koji nose svoj komp sa sobom a nemaju svugde broadband pristup.

bluesman
15. 03. 2006., 12:46
BUUUUUUUUUUUZZZZZZZZZ. Wrong. :)

Kakvo bre diskonektovanje / konektovanje ? Cela ideja je da si non stop zakacen kao sto i treba da bude svako kome je potreban ovakav sistem. I nema nikakve sinhronizacije, sve je odmah tu, kada bi moralo da se sinhronizuje onda bi vec usability drasticno opao.

Sorry, ali dialup korisnicima ovo ionako ne treba. Ako im treba ovo, onda im treba i stalna konekcija :)

Ilija Studen
15. 03. 2006., 16:31
To sa diskonektovanjem i svlačenjem podataka u lokal definitivno ne bi trebalo da ide u sistem:

1. broj korisnika kojima ti treba je zanemarljiv
2. odnos korisnost / komplikacije mali i definitivno neisplativ
3. poenta je da su ti uvek sveže informacije na dohvat ruke

Vidim da interesovanje za ovim postoji, ali i da su komentari uglavnom tipa "ako se napravi kako treba". Ono što sam želeo da čujem je šta mislite o integraciji webmaila u ovakav alat. Da li tako nešto vidite kao neophodno, dobro dođe ili višak? Ja sam za varijantu da baš sve vezano za posao bude na jednom mestu (mail uglavnom koristim za posao), ali je pitanje da li bi i ko bio spreman da se odrekne GMaila ili svog desktop klijenta.

srdjevic
15. 03. 2006., 16:56
Firma u kojoj radim je pocela da pravi bas takav softver. Tacnije, nema BAS sve tu opisano, ali imamo vec softvere koji bi bili "delovi" toga, a kako imamo centralni sistem za autentikaciju, programi ce biti lepo povezani u celinu.

Sto se tice WebMail-a, to bih izbegao. Mislim da je MNOGO bolja opcija koristiti neki HelpDesk proizvod koji ima opciju za parsiranje mejlova. Onda lepo mozes da imas i vise email naloga, sa klijentima komuniciras iz centralne aplikacije, sve je standardizovano, nema glava da boli...

U svakom slucaju, pametna ideja, koristi... two thumbs up. ;-)

ivanhoe
15. 03. 2006., 20:27
To sa diskonektovanjem i svlačenjem podataka u lokal definitivno ne bi trebalo da ide u sistem:

postoji jedna stvar gde je to vrlo zgodno... recimo ja imam pda (ili telefon) i imam aplikaciju u kojoj mogu da upisujem taskove, notes i slicno...tipa padne mi nesto na pamet, a nemam komp pri ruci... bilo bi kul da mogu da dodjem kuci i sinhronizujem svoj telefon za centralnim serverom, da ne moram da prekucavam rucno (jer ce me to mrzeti, pa cu zaboraviti, pa cu onda nesto propustiti da uradim, a krivicu software naravno..). Pogledajte malo blueberry i mogucnoti sinhronizacije koje oni nude, ili recimo IM's contact liste.. to su jako kul stvari...


Vidim da interesovanje za ovim postoji, ali i da su komentari uglavnom tipa "ako se napravi kako treba". Ono što sam želeo da čujem je šta mislite o integraciji webmaila u ovakav alat. Da li tako nešto vidite kao neophodno, dobro dođe ili višak? Ja sam za varijantu da baš sve vezano za posao bude na jednom mestu (mail uglavnom koristim za posao), ali je pitanje da li bi i ko bio spreman da se odrekne GMaila ili svog desktop klijenta.

Integracija sa mailom je ono sto se meni najvise dopalo u celoj ideji, jer ovo sve ostalo vec postoji (vako il' nako, ali moze da se nadje). Vecina komunikacije mi ide preko email-a i ako bih mogao da samo kliknem "dodaj ovo kao task" to bi bilo jako zgodno.

U sustini moj glavni problem sa oraganizacijom(i software-om za to) je u broju medjukoraka koje moram da uradim da bih dodao task/kontakt i sl. Sto je operacija veci smor, to su vece sanse da trenutno odlozim to da uradim (jer sam u guzvi), i onda naravno posle zaboravim na to...

mungos
16. 03. 2006., 10:28
Super je koncept! Kada su hibridi u pitanju mislim da tu uvijek treba vagati koliko čega uzeti da bi se dobio najbolji proizvod, a ne glomazan i prekomplikovan. U suštini ovaj softver bi bio mix sledećih aplikacija:


Na dashboardu vidim šta je šta je bitno: nove poruke (mailovi i privatne poruke)

Gmail


aktivni projekti, stvari koje treba uskoro da budu završne ili kasne

Basecamp


ko je sve od ljudi sa kojima sarađujem i klijenata online.

Meebo


Na Whats new tabu vidim šta se sve dešavalo od moje zadnje posete: skore diskusije (interne ili sa klijentima)

Vanilla


, šta je dodato, rešeno, pokrenuto, gde gori...

Basecamp (2)


Pored svih tih elemenata za saradnju sa drugima i oragnizovanje tu je i jednostavan sistem gde mogu brzo da napišem beleške, razradim ideju, napravim pocetnik.

Ta-da Lists


Što se Webmaila tiče, a i ostalih stvario, bilo bi dobro da je na dohvat ruke jednostavni config gdje se prostim čekiranjem uključi/isključi pojedini modul, uključujući i Webmail. Sada ja sam slabo upućen koliko je Gmail ili novi Y!mail raspoložen za saradnju sa aplikacijama ovakvog tipa?

U svakom slučuju, bilo bi vrlo zanimljivo raditi interfejs za ovakvu aplikaciju ;)